Iznajmljivanje aviona u Sarajevu ili okolini.

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
savsvoj
Posts: 512
Joined: 13/01/2009 17:55

#101 Re: Iznajmljivanje aviona u Sarajevu ili okolini.

Post by savsvoj »

Toto wrote:
Lud i ponosan wrote:Pa jako dobra ideja za recimo prvi izlazak, interesantno i dopada mi se... Hajmo malo vise info, imam nesto trenutno u planu :D

P.S. Izuzetno sam ozbiljan :-D
ponesi fiseka za povracanje
toto ti i prosle godine prijetio povracanjem :D
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#102 Re: Iznajmljivanje aviona u Sarajevu ili okolini.

Post by Toto »

savsvoj wrote:
Toto wrote:
Lud i ponosan wrote:Pa jako dobra ideja za recimo prvi izlazak, interesantno i dopada mi se... Hajmo malo vise info, imam nesto trenutno u planu :D

P.S. Izuzetno sam ozbiljan :-D
ponesi fiseka za povracanje
toto ti i prosle godine prijetio povracanjem :D
iz iskustva :lol: :lol: :lol:

pa to prijeti njemu a ne meni
pogotovo ako ce sultaniju vodit sa sobom :D :D
zensko je to
one ce ili uzet palicu da lete poslije 5 minute ili ce pisnut u gace od vibracija i drhtavice klipnjaka
nejma kod njih izmedju :D :D
savsvoj
Posts: 512
Joined: 13/01/2009 17:55

#103 Re: Iznajmljivanje aviona u Sarajevu ili okolini.

Post by savsvoj »

Vidim da je klub u visokom poceo sa ovim uslugama ali meni neodgovaraju samo 2 sjedista tako da nista od ovog za ostale zainteresovane evo link
http://www.aeroklub-izet-kurtalic.ba/
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#104 Re: Iznajmljivanje aviona u Sarajevu ili okolini.

Post by Eborg »

Znam da kretenski zvuči no leti li se sa padobranima? :D Vjerujem da većina amatera ne vjeruje "malim" avionima kada ga vide kako poskakuje i motor kako radi. :D
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#105 Re: Iznajmljivanje aviona u Sarajevu ili okolini.

Post by Toto »

Eborg wrote:Znam da kretenski zvuči no leti li se sa padobranima? :D Vjerujem da većina amatera ne vjeruje "malim" avionima kada ga vide kako poskakuje i motor kako radi. :D
pravi amateri najvise vole one letjelice bez motora -.
ovi prdavci sa motorima su talasika
kad poletis samo na vjetar i gravitaciju..
nista gas-medjugas ....
gore plavo dole zeleno a izmedju nista i ti letis u tom nistavilu :D :D :D
User avatar
Prolaznik
Posts: 700
Joined: 14/07/2004 19:43

#106 Re: Iznajmljivanje aviona u Sarajevu ili okolini.

Post by Prolaznik »

...
Last edited by Prolaznik on 11/05/2023 20:33, edited 1 time in total.
User avatar
Prolaznik
Posts: 700
Joined: 14/07/2004 19:43

#107 Re: Iznajmljivanje aviona u Sarajevu ili okolini.

Post by Prolaznik »

...
Last edited by Prolaznik on 11/05/2023 20:33, edited 1 time in total.
savsvoj
Posts: 512
Joined: 13/01/2009 17:55

#108 Re: Iznajmljivanje aviona u Sarajevu ili okolini.

Post by savsvoj »

Prolaznika hvala za informacije definitivno ga zovem u narednoj sedmici samo dok skontam tacan datum :D. A posto je zatvoren taj klub u visokom dali Fahrudin uzlijece jos uvjek iz Visokog?
User avatar
Prolaznik
Posts: 700
Joined: 14/07/2004 19:43

#109 Re: Iznajmljivanje aviona u Sarajevu ili okolini.

Post by Prolaznik »

...
Last edited by Prolaznik on 11/05/2023 20:33, edited 1 time in total.
savsvoj
Posts: 512
Joined: 13/01/2009 17:55

#110 Re: Iznajmljivanje aviona u Sarajevu ili okolini.

Post by savsvoj »

Jos samo jedno pitanje Prolaznik :D Posto bi to trebao biti rodjendanski poklon trebao bi ja ranije otic da znam gdje se tacno nalazi i kako autom dodji. Tako da ako ti nije problem za mene ali i za ostale zainteresovane krace objasnjenje :D
User avatar
Prolaznik
Posts: 700
Joined: 14/07/2004 19:43

#111 Re: Iznajmljivanje aviona u Sarajevu ili okolini.

Post by Prolaznik »

...
Last edited by Prolaznik on 11/05/2023 20:31, edited 1 time in total.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#112 Re: Iznajmljivanje aviona u Sarajevu ili okolini.

Post by Eborg »

I ja bih da se zahvalim na informacijama! :)
savsvoj
Posts: 512
Joined: 13/01/2009 17:55

#113 Re: Iznajmljivanje aviona u Sarajevu ili okolini.

Post by savsvoj »

zivio Prolaznik :D
aBd sledeci put kad budem pisao na temi posta cu slike sa leta :D
E7-AAM
Posts: 14
Joined: 28/06/2009 08:47

#114 Re: Iznajmljivanje aviona u Sarajevu ili okolini.

Post by E7-AAM »

...vozdra svima koliko vas ima. :bih: ..ako neko ima nesto vise da pita ili zeli da leti ..tu sam na 062 452 388...email: [email protected]
Richard Sorge
Posts: 85
Joined: 04/04/2010 16:46

#115 Re: Iznajmljivanje aviona u Sarajevu ili okolini.

Post by Richard Sorge »

E7-AAM wrote:...vozdra svima koliko vas ima. :bih: ..ako neko ima nesto vise da pita ili zeli da leti ..tu sam na 062 452 388...email: [email protected]
Prvo hvala Tebi .. a hvala i nicku Prolaznik za informacije koje ste nam pruzili .. mene ovo recimo izuzetno interesuje u oba smisla .. i da eventualno iskoristim usluge " panoramskog letenja " .. sto naravno zavisi od drustva i timinga ... a ni kao hobi mi ne bi bilo mrsko uciti letiti ... ono sto me interesuje .. da ne peglam zvanjem .. ako moze ovdje .. je koliko bi me to zadovoljstvo doslo .. cisto iz razloga da vidim mogu li se uklopiti ( finansijski ) u to ... mislim odokativno ....

I ako slucajno znash/znate ili mozda ostali clanovi foruma .. postoji li opcija panoramskog izleta balonom negdje u BiH .. po mogucnosti around Sa ??

Unaprijed hvala ( josh jednom ) :)
E7-AAM
Posts: 14
Joined: 28/06/2009 08:47

#116 Re: Iznajmljivanje aviona u Sarajevu ili okolini.

Post by E7-AAM »

pokusacu da budem sto kraci...znaci..ako zelite/zelis steknes pilotsku dozvolu PPL (Private PIlot Licence) otprilike to kosta oko 7000 eura +-500 u ovlastenim centrima za skolovanje, koji rade po tacno utvrdjenom programu skolovanja za PPL i ostvarenim naletom od 50h....Ovisno od tipa aviona to moze da bude i jeftinije,npr. avion ako ima 180ks puno je skuplji od aviona koji ima 110 ks ..pa se iz te razlike moze nesto iskonbinovati da se prodje jeftinije itd.itd....a ima jos jedna bitna stvar...a to je da ne moras obouku zavrsiti u 2 mjeseca....to moze potrajati i 2-3 g ali da bude u nekom zakonskom kontinuitetu sve dok ne sakupis tih 50 sati a platis onoliko koliko si tog dana letio....ali bi bilo dobro ako bi krenuo sa obukom da budes likvidan za prvih 10 do 15 sati u komadu jer to je vrijeme obicno u kojem kandidat "lašira" avion tj. pocne letjeti samostalno....a onda polako ili po volji :) ....Sto se tice letenja balonom u okolini sarajeva...ja pouzdano znam da jedan postoji...jer sam ga par puta prolijetao....ali ne znam koje vlasnik....i obicno sam ga vidjao oko Kiseljaka i Visokog....Pretpostavljam da je ugodjaj odlican...ali mi ova konfiguracija terena oko Sarajeva i balon.. nikako ne idu skupa ..a taj covjek koji to leti izmedju ostalog ugrozava zivote ljudi u avionima koji dolaze i odlaze iz Sarajeva i svoj naravno... jer vec par puta smo primjetili balon tacno u pravcima i visinama po kojim saobracajni avioni lete....a da nikad nije nazvao nas u kontorli letenja i pitao za bilo kakvo odobrenje ...dakle, letenjem balonom iznad i okolo Sarajeva ....JOK!...dok se drugacije ne dogovorimo....jer je citav prostor oko sarajeva, kontrolisan prostor.....
......uf, a ja reko bicu kratak....pozzz
Richard Sorge
Posts: 85
Joined: 04/04/2010 16:46

#117 Re: Iznajmljivanje aviona u Sarajevu ili okolini.

Post by Richard Sorge »

E7-AAM wrote:pokusacu da budem sto kraci...znaci..ako zelite/zelis steknes pilotsku dozvolu PPL (Private PIlot Licence) otprilike to kosta oko 7000 eura +-500 u ovlastenim centrima za skolovanje, koji rade po tacno utvrdjenom programu skolovanja za PPL i ostvarenim naletom od 50h....Ovisno od tipa aviona to moze da bude i jeftinije,npr. avion ako ima 180ks puno je skuplji od aviona koji ima 110 ks ..pa se iz te razlike moze nesto iskonbinovati da se prodje jeftinije itd.itd....a ima jos jedna bitna stvar...a to je da ne moras obouku zavrsiti u 2 mjeseca....to moze potrajati i 2-3 g ali da bude u nekom zakonskom kontinuitetu sve dok ne sakupis tih 50 sati a platis onoliko koliko si tog dana letio....ali bi bilo dobro ako bi krenuo sa obukom da budes likvidan za prvih 10 do 15 sati u komadu jer to je vrijeme obicno u kojem kandidat "lašira" avion tj. pocne letjeti samostalno....a onda polako ili po volji :) ....Sto se tice letenja balonom u okolini sarajeva...ja pouzdano znam da jedan postoji...jer sam ga par puta prolijetao....ali ne znam koje vlasnik....i obicno sam ga vidjao oko Kiseljaka i Visokog....Pretpostavljam da je ugodjaj odlican...ali mi ova konfiguracija terena oko Sarajeva i balon.. nikako ne idu skupa ..a taj covjek koji to leti izmedju ostalog ugrozava zivote ljudi u avionima koji dolaze i odlaze iz Sarajeva i svoj naravno... jer vec par puta smo primjetili balon tacno u pravcima i visinama po kojim saobracajni avioni lete....a da nikad nije nazvao nas u kontorli letenja i pitao za bilo kakvo odobrenje ...dakle, letenjem balonom iznad i okolo Sarajeva ....JOK!...dok se drugacije ne dogovorimo....jer je citav prostor oko sarajeva, kontrolisan prostor.....
......uf, a ja reko bicu kratak....pozzz
Stha da ti kazem osim hvala ... posto mi je magistarski izbio ( i josh izbija ) cca 11 000 km-ova iz djepa .. cisto sumnjam da cu prije sljedece godine moci priustiti da se odvazim na nesto tako .. iako bih volio, znaci ostaje trazenje pravog trenutka i pravog drustva za let iznad ili oko Sa ..a i to mi puno znaci ... imam tvoj kontakt .. tako da nece biti problema. Jos jednom ... hvala na ljubaznosti i hvala na informacijama :thumbup:
savsvoj
Posts: 512
Joined: 13/01/2009 17:55

#118 Re: Iznajmljivanje aviona u Sarajevu ili okolini.

Post by savsvoj »

E7-AAM wrote:...vozdra svima koliko vas ima. :bih: ..ako neko ima nesto vise da pita ili zeli da leti ..tu sam na 062 452 388...email: [email protected]
Mi smo se culi sinoc i dogovorili za srijedu samo vas jos trebam u utorak nazvat da potvrdim ako Bog da :D. Nego nestigoh pitat jos neke stvari sinoc jer sam bio u guzvi. Posto vodim nekog kome je san postati pilot na let kao rodjendanski poklon samo me interesuje da li je jos uvjek ostalo da li kopilot moze pilotirati :D hvala unaprijed i vidimo se u srijedu.
E7-AAM
Posts: 14
Joined: 28/06/2009 08:47

#119 Re: Iznajmljivanje aviona u Sarajevu ili okolini.

Post by E7-AAM »

....pa naravno...pa zbog cega postoji "kopilot". :wink: .......
savsvoj
Posts: 512
Joined: 13/01/2009 17:55

#120 Re: Iznajmljivanje aviona u Sarajevu ili okolini.

Post by savsvoj »

Jel se meni cini ili u slucaju da se ovakvi vremenski uslovi sadrzen bilo bi nemoguce letjeti u srijedu?
User avatar
Prolaznik
Posts: 700
Joined: 14/07/2004 19:43

#121 Re: Iznajmljivanje aviona u Sarajevu ili okolini.

Post by Prolaznik »

...
Last edited by Prolaznik on 11/05/2023 20:31, edited 1 time in total.
savsvoj
Posts: 512
Joined: 13/01/2009 17:55

#122 Re: Iznajmljivanje aviona u Sarajevu ili okolini.

Post by savsvoj »

Znaci u principu malo kise i nebi prestavljalo problem u slucaju da imamo cisto nebo?
User avatar
Prolaznik
Posts: 700
Joined: 14/07/2004 19:43

#123 Re: Iznajmljivanje aviona u Sarajevu ili okolini.

Post by Prolaznik »

...
Last edited by Prolaznik on 11/05/2023 20:31, edited 1 time in total.
E7-AAM
Posts: 14
Joined: 28/06/2009 08:47

#124 Re: Iznajmljivanje aviona u Sarajevu ili okolini.

Post by E7-AAM »

..Prolaznik..gradivo nisi zaboravio...odlicno si objasnio. :) ..osim sto za VFR letenje nije uslov kisa.....po kisi se normalno leti kao VFR..pa nisu avioni secer da ce se istopiti :) ..dizajnirani su za to...a sto se tice vjetra tu je bitna samo bocna i ledjna komponenta vjetra da ne prelazi limit za tip aviona koji letis u fazi polijetanja i slijetanja...sve ostalo je ok......inace skracenica za VFR(Visual Flight Rules) znaci letenje po pravilima za vizuelno letenje i minimumi za takvo letenje su vidljivost 5km ili vise i baza oblaka 1500ft ili vise...itd.itd....postoje jos skracenice IFR(Instrument Flight Rules) sto znaci letenje po pravilima za instrumentalno letenje.....itd.itd....koje opet treba razlikovati od skracenica IMC i VMC.....Nekad kad su uslovi oko minimuma zna biti puno ugodnije za letjeti nego kad je suncano sa kumulusima razbacanim okolo...koji su uzgred receno oblaci vertikalnog razvoja .....veliki pozzz 8)
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#125 Re: Iznajmljivanje aviona u Sarajevu ili okolini.

Post by Toto »

savsvoj wrote:
E7-AAM wrote:...vozdra svima koliko vas ima. :bih: ..ako neko ima nesto vise da pita ili zeli da leti ..tu sam na 062 452 388...email: [email protected]
Mi smo se culi sinoc i dogovorili za srijedu samo vas jos trebam u utorak nazvat da potvrdim ako Bog da :D. Nego nestigoh pitat jos neke stvari sinoc jer sam bio u guzvi. Posto vodim nekog kome je san postati pilot na let kao rodjendanski poklon samo me interesuje da li je jos uvjek ostalo da li kopilot moze pilotirati :D hvala unaprijed i vidimo se u srijedu.
Ako je prvi put letio neko kome je san da postane pilot onda bih volio procitati utiske.
Post Reply