Iznad zakona: policija, sudovi i diplomatska predstavnistva

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

dimu
Posts: 970
Joined: 22/06/2007 16:21
Location: Rajvosa

#26 Re: Iznad zakona: policija, sudovi i diplomatska predstavnistva

Post by dimu »

BSn wrote: Nema veze sto nisu imali upaljenu rotaciju, jer ni vozila s upaljenim rotacionim svjetlom ne smiju prolaziti kroz crveno. Oni jesu na visem stupnju od znakova (ne moraju ih postovati), ali semafor moraju postovati.


Naravno, sada ce nam dimu objasniti da je to uredu sto su oni prosli, jer su oni policija i mogu raditi sta im je ceif.
Pazite kada prelaziti cestu na pjesackom, da vas ne zgazi vozilica MUP-a KS, jer ako je dimu u pravu, onda oni mogu raditi sta hoce.

jeste tako na papiru, a tebi ili nekom tvom da se radi o zivotu bi li protestovao sto te hitna koja te vozi u bolnicu prolazi kroz crveno i da ti mozda o tih par sekundi ili minuta ovisi zivot ?

naravno da ne bi zato ne budi licemjer...

i molim te kad je to policija izazvala neki sudar u tim situacijama koje ti nabrajas, ja se nesto ne sjecam nijednog slucaja da su pregazili pjesaka ili se zabili u drugo auto i slicno ?



@ccupo , ja sam samo govorio za parkiranje policijskih vozila, ne za njihovo kompletno ponasanje u saobracaju. slazem se ja vecinom sa tobom, ali meni zaista ne smeta kad vidim policijsko auto na trotoaru a vama ovdje to glavna tema, pa nije mrtva glava. da su bogdom na svakom cosku i na svakom trotoaru, bilo bi normalnije zivjeti ovdje

ne vidite citavu sliku, najlakse je generalisat i na osnovu par izdvojenih slucajeva davati kompletnu ocjenu

treba uvesti neki red, naravno... ali sta ti znas sa ovih slika je li bilo nesto hitno ili nije ? mozemo mi sad ovdje naglabat jesu li ovi drotovi parkirali ispred buregdzinice, ili je bila neka hitna intervencija ...
ccupo
Posts: 25
Joined: 21/07/2009 14:57

#27 Re: Iznad zakona: policija, sudovi i diplomatska predstavnistva

Post by ccupo »

Napisao sam dva maila MUP-u KS. Evo odgovora:

Postovani,
Hvala Vam na ustupljenim fotografijama, unatoc izrazenoj sumnji da iste nece biti predmet naseg, profesionalnog, interesovanja.
U ulici La benevolencije, na trotoaru ispred objekta sa kucnim brojem 16 u kojem je smjesteno sjediste Ministarstva unutrasnjih poslova Kantona Sarajevo, horizontalnom signalizacijom je omedjen prostor dovoljan za zaustvaljanje dva vozila, unutar koga se nalazi oznaka zabrane parkiranja. Navedeni prostor je predvi?en za zaustavljanje sluzbenih policijskih vozila iz policijskih stanica - vozila koja ne pripadaju organizacionim jedinicama iz sjedista Ministarstva. Na ovom mjestu zaustavljena sluzbena vozila se, u pravilu, krace zadrzavaju, preciznije onoliko dugo koliko to zahtjeva sluzbena radnja odnosno potreba zbog koje su korisnici tog vozila i dosli u sjediste Ministarstva. Na ove dvije pozicije se parkiraju i vozila osoba, odnsono delegacija koje po bilo kojem osnovu dolaze u sluzbenu posjetu Ministarstvu. Znak zabrane predstavlja upozorenje da na ovim mjestima nije dozvoljeno parkiranje sluzbenih vozila organizacionih jedinica pozicioniranih u sjedistu Ministarstva.
Sluzbena policijska vozila, odnosno policijski sluzbenici koji upravljaju istim su duzni, bezuslovno, postivati apsolutno sve propise u saobracaju. Izuzetak od ove obaveze predstavljaju precizno definisane situacije unutar kojih policijski sluzbenici postupaju odnosno primjenjuju zakonom dobijene ovlasti, s tim da su i u tim situacijama, policijski sluzbenici duzni voditi racuna o tome da svojim postupanjem, na bilo koji nacin, ne ugroze sigurnost gradjana, u ovom slucaju ucesnika u saobracaju. Svaka, eventualna, aktivnost odnosno ponasanje koje bi bilo u suprotnosti sa gore konstatovanim, predstavljalo bi nedozvoljeno i nedopustivo ponasanje policijskih sluzbenika, za sto su precizirane procedure procesuiranja, dokazivanja osnovanosti prituzbe i disciplinskog kaznjavanja odgovornih. Ukoliko bi ste nam ustupili podatke o datumu i vremenu kada je snimljena fotografija na kojem je vidljivo da je sluzbeno policijsko vozilo registarskih oznaka 673-T-252 parkirano na trotoaru, znacajno bi ste nam olaksali vec pokrenutu proceduru utvrdjivanja opravdanosti postupka sluzbenog lica koje je u tom vremenu koristilo isto.
Uprava policije MUP KS ostaje potpuno otvorena za svaki vid saradnje sa gradjanima jer je to nasa obaveza i osnovni prduslov za uspjesnost u poslu kojim se bavimo.

S postovanjem,

Sef Ureda policijskog komesara
Dragan Miokovic
Visi inspektor
Postovani,
U prilogu Vam dostavljam mail koji je na Vasu, odnosno jednu od Vasih adresa, u povodu, do tada objavljenih fotografija, dostavljen juce,dana 22.07.2009. godine.
Sluzbeni stav Uprave policije MUP KS u vezi sa novopostiranim fotografijama je identican onome iznesenom u nasem pismu od 22.07.2009., s tim da zelimo dodati da konzumiranje alkohola u vrijeme sluzbe predstavlja nedopustenu radnju i neprimjereno ponasanje policijskog sluzbenika.
Mi nikada nismo skrivali da me?u nama ima i onih koji svojim nezakonitim, nedozvoljenim ili neprimjerenim ponasanjem ruse ugled policije i na taj nacin, u ocima javnosti, minimizarju izuzetan napor ogromne vecine policijskih sluzbenika koji svoj, tezak i zahtjevan, posao rade odgovorno i posteno. Svaki nas istup na ovu temu zavrsavan je apelom javnosti da nam pomogne u detektovanju svih nepravilnosti u radu policije, s ciljem identifikovanja i procesuiranja nosilaca istih. Mi to cinimo i ovoga puta.
S tim u vezi, jos jednom Vam se zelimo zahvaliti na ustupljenim fotografijama koje ce biti predmet reakcije Odjeljenja za unutrasnju kontrolu.
Koristimo se prilikom da, jos jednom naglasimo da unutar Uprave policije MUP KS djeluje Jedinica za profesionalne standarde unutar koje je pozicionirano Odjeljenje za unutrasnju kontrolu ciji istrazitelji se bave unutrasnim istragama, izmedju ostalog, i povodom prituzbi gradjana na rad, postupanje, odbnosno ponasanje policijskih sluzbenika. Svaka od realizovanih unutrasnjih istraga se realizuje pod monitoringom neovisnog tijela koje sacinjavaju pojedinci iz gradjanstva, odnosno lica koja nisu uposlenici MUP KS. Procedure predvidjaju da se prituzba moze podnijeti direktno Jedinici za profesionalne standarde ili u bilo kojoj od policijskih stanica. Ista moze biti anonimna ili potpisana od strane podnosioca. U situaciji kada je podnosilac potpisan, on ce biti, pismeno, obavijesten o rezultatu istrage u zakonom predvidjenom roku. Jedinica za profesionalne standarde je pozicionirana u sjedistu MUP KS - La benevolencije 16, a brojevi kontakt telefona su 033 286 715 i 286 716.

S postovanjem,

Sef Ureda policijskog komesara
Dragan Miokovic
Visi inspektor
Salsaon2
Posts: 65
Joined: 22/07/2009 14:06

#28 Re: Iznad zakona: policija, sudovi i diplomatska predstavnistva

Post by Salsaon2 »

ccupo :D, svaka ti dala !!!!

U potpunosti se slazem sa tobom, zakon treba i MORA da bude isti za sviju, bez izuzetaka...
ccupo
Posts: 25
Joined: 21/07/2009 14:57

#29 Re: Iznad zakona: policija, sudovi i diplomatska predstavnistva

Post by ccupo »

Treba u stvari zahvaliti inspektoru Miokovicu (javnost.up-et-mupks.ba).

I treba sto vise ljudi prijavljivati nepravilnosti na telefone 033 286 715 i 286 716 odnosno na adresu jps.up-et-mupks.ba.
Fotografije pozeljne, moguce anonimne prijave.
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#30 Re: Iznad zakona: policija, sudovi i diplomatska predstavnistva

Post by BSn »

dimu wrote:
BSn wrote: Nema veze sto nisu imali upaljenu rotaciju, jer ni vozila s upaljenim rotacionim svjetlom ne smiju prolaziti kroz crveno. Oni jesu na visem stupnju od znakova (ne moraju ih postovati), ali semafor moraju postovati.


Naravno, sada ce nam dimu objasniti da je to uredu sto su oni prosli, jer su oni policija i mogu raditi sta im je ceif.
Pazite kada prelaziti cestu na pjesackom, da vas ne zgazi vozilica MUP-a KS, jer ako je dimu u pravu, onda oni mogu raditi sta hoce.

jeste tako na papiru, a tebi ili nekom tvom da se radi o zivotu bi li protestovao sto te hitna koja te vozi u bolnicu prolazi kroz crveno i da ti mozda o tih par sekundi ili minuta ovisi zivot ?

naravno da ne bi zato ne budi licemjer...

i molim te kad je to policija izazvala neki sudar u tim situacijama koje ti nabrajas, ja se nesto ne sjecam nijednog slucaja da su pregazili pjesaka ili se zabili u drugo auto i slicno ?

Nije moje da protestvujem, moje je da se drzim zakona. Naravno da cu se skloniti u stranu ako prolazi Hitna, ili vatrogasno vozilo, tj. pustiti ih da prodju kroz crveno i naravano da ako to ne zelim, ne moram da se sklonim u stranu i mogu zadrzati svoje pravo prolaza. Naravno, da treba uslikati i tuziti svaku patrolu koja proleti kroz crveno i s rotacijom i bez nje, jer je ocito da oni pale rotaciju po potrebi (mrsko im cekati na raskrsnici), a to su dokazali i primjerima kada u nocnim satima, bez upaljene rotacije, lagano prodju kroz raskrsnicu, bez obzira na crveno svjetlo.


Ovo sve sto ccupo radi je korisno prvenstveno za sam MUP, pa onda i za gradjane, posjetioce grada, itd.
Ovakvi policajci ne trebaju ni MUP-u, ni gradjanima koji ih placaju.
dimu
Posts: 970
Joined: 22/06/2007 16:21
Location: Rajvosa

#31 Re: Iznad zakona: policija, sudovi i diplomatska predstavnistva

Post by dimu »

BSn wrote: Nije moje da protestvujem, moje je da se drzim zakona. Naravno da cu se skloniti u stranu ako prolazi Hitna, ili vatrogasno vozilo, tj. pustiti ih da prodju kroz crveno i naravano da ako to ne zelim, ne moram da se sklonim u stranu i mogu zadrzati svoje pravo prolaza.

a da je tvoje dijete u hitnoj i da neko ispred nece da se skloni jer se drzi zakona ko ti, bi li isto tako pricao ?? rekao bi neka njega nek vozi po svom, ima vremena...

aha kako da ne...

jbg dvostruki standardi su cudo ;)
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#32 Re: Iznad zakona: policija, sudovi i diplomatska predstavnistva

Post by melb26sa »

dimu wrote:
BSn wrote: Nije moje da protestvujem, moje je da se drzim zakona. Naravno da cu se skloniti u stranu ako prolazi Hitna, ili vatrogasno vozilo, tj. pustiti ih da prodju kroz crveno i naravano da ako to ne zelim, ne moram da se sklonim u stranu i mogu zadrzati svoje pravo prolaza.

a da je tvoje dijete u hitnoj i da neko ispred nece da se skloni jer se drzi zakona ko ti, bi li isto tako pricao ?? rekao bi neka njega nek vozi po svom, ima vremena...

aha kako da ne...

jbg dvostruki standardi su cudo ;)

Ne kontam koji vam je djavo ljudi? Pravilo ovdje je da ako nailazi hitna/vatrogasci sa upaljenim svjetlima sa sirenom da svi (ali apsolutno svi) idu u krajnju desnu traku kako znaju i umiju i tu stoje dok ovi ne prodju - znaci nema vozis ti i dalje - ne - tvoje je da stanes u desnu stranu i cekas da oni prodju pa onda nastavljas dalje. Oni prolaze i kroz crveno jer zna se sta je hitna i na kakve intervencije idu vatrogasci.

Vjerujem da je isto i u bh zakonu o bezbjednosti saobracaja.
User avatar
ladyada
Posts: 1460
Joined: 05/04/2008 13:38
Location: Germany

#33 Re: Iznad zakona: policija, sudovi i diplomatska predstavnistva

Post by ladyada »

dimu wrote:
ladyada wrote::lol: :lol: :lol: :lol: ja ja u njemackoj to rade drugacije ........... :skoljka:
Image

hoces da kazes da ovo auto nije zavrsilo na pauku odnosno vucnoj sluzbi zato sto se pokvarilo ?

ima i kod nas slika policijskih golfova na pauku, ali naravno pokvarenih ;)
ja sam mislila to ironicno jer neko poce da je u njemackoj drugacije .........i ovdje se parkiraju kako hoce od policije vatrogasaca hitne carina itd i ako se uzme opet su u pravu .......npr kod nas u gradu dolazi neka delegacija iz berlina u sred grada se parkirali na trgu gdje se nesmije autom ni presmrditi ...... ..prolazim tramvajem kontam audi pravi neku prezentaciju audija osmice ........vecinom audiji osmice jedno 10 kom lijepo nasred trga parkirani jos ih jedan policajac cuva ............ sutra u dnevnim novinama naslov trg pretvoren u perkplatz za delegaciju iz berlina ............. a nedaj boze da te koji policijski auto zakaci u saobracaju automatski si kriv ili se bori po sudovima za pravdu .........
Salsaon2
Posts: 65
Joined: 22/07/2009 14:06

#34 Re: Iznad zakona: policija, sudovi i diplomatska predstavnistva

Post by Salsaon2 »

dimu haveru pravi si lik 8-) ...

Svi imamo dvostruke standrarde, pogotovo ako se radi o nasoj guzici (pa necemo o tome)...

Ako je dijete u kolima hitne (gluho i daleko bilo) i AKO NIJE UPALJENA rotacija NEMAS SE STA SKLANJATI SA PUTA JER U TOM SLUCAJU SE HITNA TRETIRA KAO I SVAKO DRUGO AUTO...

Ako je dijete u kolima hitne (gluho i daleko bilo) i AKO JE UPALJENA rotacija U PRINCIPU MORAO BI SE SKOLONITI GDJE GOD IMA MJESTA DA HITNA PRODJE I TAKO NEKOME VJEROVATNO SPASI ZIVOT...
sajosarajlija
Posts: 156
Joined: 04/09/2008 20:58

#35 Re: Iznad zakona: policija, sudovi i diplomatska predstavnistva

Post by sajosarajlija »

Dimu,

hajde mi molim te objasni onda kako to policija u Švedskoj, Njemačkoj, Francuskoj, Austriji ne parkira po trotoarima, ne prolaze kroz crveno kad ne treba, ne pričaju na mobitel dok voze, ne kažnjavaju te bez veze, a sve skupa rade bolji posao nego naši drotovi!?

Otiđi u Zagreb u ulicu gdje im je mup valjda hrvatski ili zagrebački ne znam tačno, da vidiš reda, sve pod konac!
ccupo
Posts: 25
Joined: 21/07/2009 14:57

#36 Re: Iznad zakona: policija, sudovi i diplomatska predstavnistva

Post by ccupo »

prije sat vremena sam vidio na zebri u miss irbinoj (odmad do ulaza u MUP) dva glofa direkt na zebri. jedan bijeli i jedan sa rotacijom. skontam da kazem drotu koji stoji pored njih da ima dva ocigledna kršenja zakona o saobracaju ispred sebe. on mi kaze da to nije njegov posao?! da je to posao komunalaca i da on samo radi ono sto mu sef kaze i da mu ja prestanem pametovati. nazvao sam unutrasnju kontrolu (033286715) i prijavio.

a ispod je parkirano auto koje smo mi kupili ministarstu finansija. ovo je isped zgrade kantona.

Image
Image
Image
susc_ovjek
Posts: 519
Joined: 15/09/2007 17:07
Location: Sarajevo

#37 Re: Iznad zakona: policija, sudovi i diplomatska predstavnistva

Post by susc_ovjek »

@ccupo, svaka cast! Izvjestavaj nas sta je bilo

@dimu: kod tebe izlgeda stvari funkcionisu ovako: "aj sta ima veze, vidis da nema mjesta...". Po zakonu NIKO NE SMIJE DOTAKNUT TROTOAR i zdravo!!!!
Ako je pod rotacijom to je druga prica, ali i onda mora imat dobar razlog, jer ako DOTAKNE pjesaka na trotoaru, naje8o je!
Zbog takvih razmisljanja, kao sto je tvoje, covjek danas ne moze proc ulicom.
ccupo
Posts: 25
Joined: 21/07/2009 14:57

#38 Re: Iznad zakona: policija, sudovi i diplomatska predstavnistva

Post by ccupo »

Pusite dimua i mene, nismo mi tema. Bitno je da ovde treba biti sto vise dokaza o krsenju zakona od strane policije ili sudskih organa. I bitno je da unutrasnja kontrola mupa
gleda i vidi te dokaze. Elem, navalite sa fotkama.

PS
Imam jednu ideju koja se tice diplomatskih vozila - Sistem koji se uspjesno primjenjuje u Njemackoj pri cemu se postuje apsolutni imunitet koji gospoda uzivaju. :)
Uskoro opsirnije...
dimu
Posts: 970
Joined: 22/06/2007 16:21
Location: Rajvosa

#39 Re: Iznad zakona: policija, sudovi i diplomatska predstavnistva

Post by dimu »

ljudi citajte malo pazljivije, onaj gore je rekao da on ako hoce ne mora da se skloni hitnoj... naravno da se misli da je hitna upalila rotacije, kako ces inace skontati da se trebas skloniti ???

@her flick cekam da mi kazes tablice, da se ne poturim nekoj drugoj astri :lol:
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#40 Re: Iznad zakona: policija, sudovi i diplomatska predstavnistva

Post by BSn »

dimu wrote:ljudi citajte malo pazljivije, onaj gore je rekao da on ako hoce ne mora da se skloni hitnoj... naravno da se misli da je hitna upalila rotacije, kako ces inace skontati da se trebas skloniti ???

@her flick cekam da mi kazes tablice, da se ne poturim nekoj drugoj astri :lol:


Dimu, citaj malo pazljivije. Ja nisam rekao da se ne mora vozac skloniti hitnoj, policiji, ili vatrogascima pod rotacijom.
Da si malo pazljivije citao i sam bi shvatio da ono sto ti pises nema veze s onim sto sam ja napisao.
Ja sam napisao da Hitna, vozilice MUP-a i vatrogasci pod rotacijom nemaju pravo da prodju kroz crveno i to da li ce ih ostali pustiti da prolete kroz raskrsnicu pod crvenim ili ne je do ostalih ucesnika u saobracaju.


Forumasica (ne mogu sad trazit koja) je napisala da je vidjela patrolu, bez upaljene rotacije, kako prolazi kroz crveno (vidio i sam to i ja x puta - mrsko im cekat'). Ja sam na to dodao da nije bitno da li policijski automobil ima upaljenu rotaciju, ili ne, jer u oba slucaja on po zakonu ne smije proci kroz crveno. ;)



Drugi put citaj malo pazljivije, prije nego odlucis da komentiras. ;)
dimu
Posts: 970
Joined: 22/06/2007 16:21
Location: Rajvosa

#41 Re: Iznad zakona: policija, sudovi i diplomatska predstavnistva

Post by dimu »

dobro onda da kazemo drugacije, da je OBICAJ da se hitna propusta i kroz crveno i svakako, jer se radi o necijem zivotu...

a vi bi ovdje razapeli auto sa rotacijama koje prodje kroz crveno ??? mozete tako pricat dok se ne bude, ne daj boze, radilo o vama ili nekom vasem ;)
skojotovski
Posts: 1841
Joined: 07/05/2007 20:42
Location: rajvoSa

#42 Re: Iznad zakona: policija, sudovi i diplomatska predstavnistva

Post by skojotovski »

@ Dimu, caru magle i elementarnih nepogoda :D ,
da li si nekada bio svjedok da je vozac Hitne pomoci upalio rotaciju i sirenu i prosao kroz crveno i onda iste ugasio, jer mu je bilo mrsko cekati da se zeLjeno upali? ja nikada, a kilometara i kilometara predjenih za volanom. za razliku od nadobudnih drotva, malog procenta njih, koji kvare i pljuju ovakvim gestama po kolegama koji svoj posao rade korektno i profesionalno. i zasto bi njihA neko pustao pod rotacijom? zato sto imaju intervenciju ili zato sto im se ne da cekati na semaforu, jer ce im se kafa ohladiti? pitanje je sad'!

e, upravo zbog ove male sake jada, koja se krije iza uniforme, ne pada mi na pamet da im se sklanjam, pa i kad majmun urla preko megafona i pjeni!
mrs stoko, nadobudna! kad odgovorni, koji citaju ove postove, pociste ovakvu bagru, zbog koje gube povjerenje i podrsku gradana, e onda se mozda vozaci i pocnu sklanjati policiji pod rotacijom!
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#43 Re: Iznad zakona: policija, sudovi i diplomatska predstavnistva

Post by amrica »

skojotovski wrote:@ Dimu, caru magle i elementarnih nepogoda :D ,
da li si nekada bio svjedok da je vozac Hitne pomoci upalio rotaciju i sirenu i prosao kroz crveno i onda iste ugasio, jer mu je bilo mrsko cekati da se zeLjeno upali? ja nikada, a kilometara i kilometara predjenih za volanom. za razliku od nadobudnih drotva, malog procenta njih, koji kvare i pljuju ovakvim gestama po kolegama koji svoj posao rade korektno i profesionalno. i zasto bi njihA neko pustao pod rotacijom? zato sto imaju intervenciju ili zato sto im se ne da cekati na semaforu, jer ce im se kafa ohladiti? pitanje je sad'!

e, upravo zbog ove male sake jada, koja se krije iza uniforme, ne pada mi na pamet da im se sklanjam, pa i kad majmun urla preko megafona i pjeni!
mrs stoko, nadobudna! kad odgovorni, koji citaju ove postove, pociste ovakvu bagru, zbog koje gube povjerenje i podrsku gradana, e onda se mozda vozaci i pocnu sklanjati policiji pod rotacijom!

Ovi urlaju kad voze jos vece majmune od sebe. Nikad im se ne bih uklonila, ali jaci su i u pravu su, pred zakonom, vozilo pod pratnjom se mora propustiti.... :run:
Bar se ja tako sjecam :?
skojotovski
Posts: 1841
Joined: 07/05/2007 20:42
Location: rajvoSa

#44 Re: Iznad zakona: policija, sudovi i diplomatska predstavnistva

Post by skojotovski »

@ Amrice, da su u pravu, nisu. pitanje je okolnosti u datom momentu.
za mene upaljena rotacija i sirena znaci hitan slucaj, radilo se o vozilima Hitne, policije, vatrogasaca... tako su nas nekada ucili. medutim, ovdje je rijec o zloupotrebi od strane odredenog broja nadobudnih majmuna koji nose policijsku uniformu. rotaciju i sirenu pale i kad ima, a najvise kad nema potrebe, osim da bi prosli kroz crveno ili raskrsnicu, jer im je cejf, jer im se kafa hladi, jer im je mrsko cekati.

opet ponavljam, vozace Hitne i vatrogasnih vozila nikada, ali bas nikada, nisam vidio da upale rotaciju da bi prosli semafor, a onda ih ugasili. za njih pod rotacijom se i na zgradu sklanjam sa autom.

a najdrazi su mi oni iz pratnje u civilnim autima, sto glume "Plavce"! njih ne hebem ni 0,1%! urlaju na megafon, pjene, bjesne, grizu volan...a kad skonta, onako zapjenjen, da me ipak mora zaobici, samo mu se lagano nasmijem. a on bi se najradje roknuo od pasjaluka! a po zakonu ti nista ne moze. sluzbena vozila u pratnji su druga prica. mada i tu ima stavki koje su na tvojoj strani.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#45 Re: Iznad zakona: policija, sudovi i diplomatska predstavnistva

Post by amrica »

[quote="skojotovski"]@ Amrice, da su u pravu, nisu. pitanje je okolnosti u datom momentu.
za mene upaljena rotacija i sirena znaci hitan slucaj, radilo se o vozilima Hitne, policije, vatrogasaca... tako su nas nekada ucili. medutim, ovdje je rijec o zloupotrebi od strane odredenog broja nadobudnih majmuna koji nose policijsku uniformu. rotaciju i sirenu pale i kad ima, a najvise kad nema potrebe, osim da bi prosli kroz crveno ili raskrsnicu, jer im je cejf, jer im se kafa hladi, jer im je mrsko cekati.

opet ponavljam, vozace Hitne i vatrogasnih vozila nikada, ali bas nikada, nisam vidio da upale rotaciju da bi prosli semafor, a onda ih ugasili. za njih pod rotacijom se i na zgradu sklanjam sa autom.

a najdrazi su mi oni iz pratnje u civilnim autima, sto glume "Plavce"! njih ne hebem ni 0,1%! urlaju na megafon, pjene, bjesne, grizu volan...a kad skonta, onako zapjenjen, da me ipak mora zaobici, samo mu se lagano nasmijem. a on bi se najradje roknuo od pasjaluka! a po zakonu ti nista ne moze. sluzbena vozila u pratnji su druga prica. mada i tu ima stavki koje su na tvojoj strani.[/quot


Na te sam i ja mislila. Po ZOBS-u vozila pod pratnjom imaju prednost cak i pred rotacijama. A ti (vozac) moras slusati ovlasceno lice (organa :D ) cak i kad ti daje signal da stanes iz svog auta.

Ne mogu da izvadim clanove iz zakona da ih stavim ovdje, evo zakon, clanovi su 126 i 152

http://www.narkomanija.ba/fileadmin/zak ... _u_BiH.pdf

Inace, ima svasta interesantno, cak i to da moze biti kaznjen onaj ko vozi presporo. A sta je sve kaznjivo, :run:
skojotovski
Posts: 1841
Joined: 07/05/2007 20:42
Location: rajvoSa

#46 Re: Iznad zakona: policija, sudovi i diplomatska predstavnistva

Post by skojotovski »

pa, rekao sam ti, te stavke se odnose na sluzbena vozila pratnje, odnosno vozila sa oznakama SIPA i Policija. ne na delegate u civilnom bijelim ili crnim, uglavnom, golfovima sa rotacionim svjetlima...
dimu
Posts: 970
Joined: 22/06/2007 16:21
Location: Rajvosa

#47 Re: Iznad zakona: policija, sudovi i diplomatska predstavnistva

Post by dimu »

skojotovski wrote:@ Dimu, caru magle i elementarnih nepogoda :D ,
da li si nekada bio svjedok da je vozac Hitne pomoci upalio rotaciju i sirenu i prosao kroz crveno i onda iste ugasio, jer mu je bilo mrsko cekati da se zeLjeno upali? ja nikada, a kilometara i kilometara predjenih za volanom. za razliku od nadobudnih drotva

ako cemo iskreno, ja jesam par puta vidio hitnu da upravo to radi...

a zloupotreba toga jeste seljakluk, ali ja opet kad vidim hitnu sa rotacijom necu da mislim jel se zajebaju il se nekome o zivotu radi, pa da nesto glumim lokalnog serifa da ja provodim zakon ne sklanjajuci im se da prodju...
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#48 Re: Iznad zakona: policija, sudovi i diplomatska predstavnistva

Post by vjesticanametli »

eh kad sadovica vozU kuci sve stjerase s ulice................nema cekanja na semaforu............a kad im se ne sklanja neko onda budu mLogo ljuti :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: i pozelene :mrgreen:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#49 Re: Iznad zakona: policija, sudovi i diplomatska predstavnistva

Post by vjesticanametli »

prije 15 min. na raskrsnici na dobrinji crveni golf 2 prolazi kroz crveno i policija odmah za njim..............zaustavljaju ga i iz golfa izlazi nasmijani drot i pozdravlja se sa njima te nakon toga odlazi u pravcu Istočnog Sarajeva............

591 - J - 316 je reg. oznaka pol. auta koje je zaustavilo ovog kretena u golfu

patrola je prosla bez rotacije kroz crveno, 2 x skrenula bez zmigavca, od toga jedan put kroz zabranu :x STOKO
suljke
Posts: 175
Joined: 06/02/2008 21:39
Location: sarajevo

#50 Re: Iznad zakona: policija, sudovi i diplomatska predstavnistva

Post by suljke »

ccupo, sunjas li se jos oko MUP-a, daj slika
Locked