Izletišta grada Sarajeva...

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#1 Izletišta grada Sarajeva...

Post by uvjek dobar gost »

Nekako imamo puno mjesta koja su u neposrednoj blizini grada, opet sva su ta mjesta pravo zapuštena, oronula i bez adekvatne ponude. Šta je problem, jel smeta što nisu u privatnim rukama ili je problem što slabo ko ide na ta mjesta. Samo bi naveo njih par : Vrelo Bosne, Stojčevac, Barice, Skakavac, Trebević , Igman, Bijambare, Nišići, Crepoljsko....
Interesuje me šta vi mislite, možete čak dati mašti na volju i napisati kako vidite ta mjesta u snovima ili nekom drugom prilikom. Naravno slike njihove su dobro došle, nekad i sad poređenja kao i sve ostale diskusije na temu.
Last edited by uvjek dobar gost on 21/02/2006 15:51, edited 1 time in total.
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#2

Post by horns&drums »

A Bijambare? Nedavno se okrenuh po snijegu na sred ceste, bas kod skretanja... 'bem ti kvacilo...
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#3

Post by uvjek dobar gost »

Nema auta nigdje, sve sami šetači, biciklisti,parovi po klupama sjede, neki i šetaju naravno, bračni parovi sa djecom, graja svuda. Sjedim ja i gledam sve to sa distance, sjedim i sokić pijem u restoranu iznad vode i uživam u svemu, graju više i ne čujem jer uživam u bojama, malo gledam u vodu, a malo u zelenilo oko sebe. Biciklo i ne gledam, svezo sam ga ,a vala i ne kradu se više, prošla su ta vremena...

Krenuh napiti se vode sa izvora i za čudo divno ni tamo nema smeća, nema pivskih flaša, konzervi i praznih boca vina. Nema ni sklepanih roštilja ni škafova iz kojih se prodaju sokovi, sve je nekako... planski napravljeno od materijala prirodnih i stapa se sa okolinom... Punih čula krenuh ka Stojčevcu, da vidim jel i tamo vako il je ovo neka mimikrija ..,... kontam u sebi. Na putu odmarah oči malo još gledajući labudove i patke neke kao bezbrižno ... rade neke obične stvari, sve to na momenat razbi galama neka ... okrenuh se i vidjeh kako policija pokušava da kazni papka nekog u bjesnom autu ,papak konto da je Valter pa krenuo autom kroz Veliku aleju, kontam ja u sebi "ma neka vala, gdje si i kreno"... najzad ozbiljnije krenuh ka Stojčevcu, laganini pedalam i uživam, dumam nešto sa sobom sam i kontam koliko smo privilegovani ovim prirodnim blagom, koliko je sve nekako blizu i na dohvat ruke.
Stojčevac me dočeka nekako nasmijan, ni tamo se kola više ne peru unaokolo i ne vrte se baš svuda janjci, smeća na vidiku nema, jezerce je tu opet, na njemu fin restorančić, biciklisti su svuda, kao da takmičenje je neko.
Vrvi sve nekako i ljudi su nekako nasmijani, svi u nekim sportskim folovima, ovi tenis igraju, tamo oni boćaju, bagminton se igra, bicikliste spomenuh već..... lopte se naravno uveliko igra, basket se puca, čak i skejt parkić neki ima ....svega fakat.
Nema nijednog motornog vozila na vidiku, nema onih .. naprijatnih mirisa lož ulja sve nekako sija.....i papci su se nekako uklopili, utonuli u masu i kao da i ne vide se ....
Odmorih i ovdje desetak-dvadeset minuta i pun pozitivnih utisaka krenuh pedalati nazad kući, dosta za danas je..........
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#4

Post by Prenj »

Ima jedno zlatno pravilo ljubitelja prirode u BIH ...

Tamo gdje golf moze, NE IDI
array
Posts: 379
Joined: 21/10/2005 19:44

#5 Re: Izletišta grada Sarajeva...

Post by array »

uvjek dobar gost wrote:Nekako imamo puno mjesta koja su u neposrednoj blizini grada, opet sva su ta mjesta pravo zapuštena, oronula i bez adekvatne ponude. Šta je problem, jel smeta što nisu u privatnim rukama ili je problem što slabo ko ide na ta mjesta. Samo bi naveo njih par : Vrelo Bosne, Stojčevac, Barice, Skakavac, Trebević , Igman, Bijambare, Nišići, Crepoljsko....
Interesuje me šta vi mislite, možete čak dati mašti na volju i napisati kako vidite ta mjesta u snovima ili nekom drugom prilikom. Naravno slike njihove su dobro došle, nekad i sad poređenja kao i sve ostale diskusije na temu.
Sarajevo je zapusteno i oronulo pa koga je briga za izletista. Grad jos uvijek izgleda kao se jos ratuje u njemu.
rumenko
Posts: 1482
Joined: 24/07/2002 00:00

#6

Post by rumenko »

array... mojne tisra...ako si depresivan lijeci se ......
array
Posts: 379
Joined: 21/10/2005 19:44

#7

Post by array »

rumenko wrote:array... mojne tisra...ako si depresivan lijeci se ......
Ili da zatvorim oci kao i ti? Sorry, ali ja u Sarajevu i sad vidim ratne rusevine na sve strane, prljave ulice, jos prljavije zgrade, losu rasvjetu, itd... Pa grad izgleda 100% kako glavni grad neke tamo zemlje treceg svijeta ... sto u stvari i jeste.
mačak u čizmama
Posts: 1189
Joined: 17/03/2004 09:18

#8

Post by mačak u čizmama »

Image
Celicna_saka
Posts: 902
Joined: 15/07/2005 21:47

#9

Post by Celicna_saka »

Meni najljepsi su tereni Nisica i Bijambara, idealna izletista za one koji osmi krkanja na izletu vole malo i prosetati, upoznati se sa prirodom i aktivno provesti dan.
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#10

Post by Prenj »

Celicna_saka wrote:Meni najljepsi su tereni Nisica i Bijambara, idealna izletista za one koji osmi krkanja na izletu vole malo i prosetati, upoznati se sa prirodom i aktivno provesti dan.
Cuvaj se mina na Nisicima!
mačak u čizmama
Posts: 1189
Joined: 17/03/2004 09:18

#11

Post by mačak u čizmama »

Image
Image
vodopad Skakavac...
dole je još ljepše, samo se ne vidi na fotkama :)
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#12

Post by Prenj »

Macak, macak, ovo su dva razlicita vodopada!
mačak u čizmama
Posts: 1189
Joined: 17/03/2004 09:18

#13

Post by mačak u čizmama »

nije moguće da su različiti :shock:
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#14

Post by Prenj »

Oba vodopada se zovu Skakavac, samo prva slika se odnosi na Skakavac u Perucici, druga na Skakavac na Bukoviku.
Last edited by Prenj on 22/02/2006 12:37, edited 1 time in total.
mačak u čizmama
Posts: 1189
Joined: 17/03/2004 09:18

#15

Post by mačak u čizmama »

bila sam više puta na Skakavcu i spuštala se do dole, to je to :oops:
ako nešto i može da te zbuni na slikama, jedino je širok pogled sa vrha vodopada...

http://www.rec.org.ba/nacelasd.htm
Last edited by mačak u čizmama on 22/02/2006 12:22, edited 1 time in total.
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#16

Post by Prenj »

mačak u čizmama wrote:bila sam više puta na Skakavcu i spuštala se do dole, to je to :oops:
ako nešto i može da te zbuni na slikama, jedino je širok pogled sa vrha vodopada...
snimke sam našla na guglu, ukucala vodopad skakavac...provjeri :wink:
Ne laze tebe Google nista, oba se vodopada zovu Skakavac, samo sto se prva slika odnosi na Skakavac u Perucici, druga na bukovicki Skakavac.
Last edited by Prenj on 22/02/2006 12:45, edited 1 time in total.
mačak u čizmama
Posts: 1189
Joined: 17/03/2004 09:18

#17

Post by mačak u čizmama »

stavila sam ti gore link
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#18

Post by Prenj »

mačak u čizmama wrote:stavila sam ti gore link
Vidjeh ...
:shock:
:(
:x
Regionalni centar za okoliš/životnu sredinu za Srednju i Istočnu Evropu ocito ne zna kako izgleda priroda koju zeli da stiti.
mačak u čizmama
Posts: 1189
Joined: 17/03/2004 09:18

#19

Post by mačak u čizmama »

Image
ovdje već nema greške :wink:

:)
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#20

Post by uvjek dobar gost »

Mačak fala na slikama pravo, bio sam i ja na svim tim mjestima, odem i sad. To razlog i jeste , tuga te ufati na svim tim mjestima, nikakve velike pare nisu potrebne samo malo volje, vizija i kultura... samo toliko.. potrebno je u stvari da se tim mjestima vrati sjaj koji zaslužuju..

"A slažem se za izgled grada, ulični dekor čine ulični prodavci, ulični prosci, sitni otpad, pvc otpad, šverceri certifikatima, opet ulični prodavci i preprodavači.. sad šminkeri i šminkerice, jet seteri... glamur radnje.....pa opet ulični prosci i preprodavači, evo i policija :-D .. al ništa se ne dešava :x ...sad opet glamur radnje...."

:( e ja tako vidim ulice rodnog mi grada, istina je raja su modernija nego 96. ima više finih cura i momaka..., al nekako manje su ljudi..... :(
Post Reply