Izlazi na javni put

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
NedimMusic
Posts: 3
Joined: 17/12/2020 23:26

#1 Izlazi na javni put

Post by NedimMusic »

Ehh ovako.. Kucu je napravljena prije nekih 20 godina i sve je urednousa papirima, urbanistička dozvola i sve ostalo, doslo je vrijeme da se kuca proda ali sad nam kazu da nemamo izlaz na javni put tj da nije uknjizen i da zbog toga ne možemo prevesti nekretninu na nekoga drugog. Dobili smo informacije da je potrebno oko 4-5 godina da se dobije ta dozvola i velika suma novca. Iako po zakonu ne moze biti izdata dozvola za gradnju bez izlaza na put, kazu da je to nekada prije moglo... Postoji li neki nacin da se to rijesi?
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#2 Re: Izlazi na javni put

Post by kuli1961 »

Dajte malo vise detalja- da li u stvarnom zivotu parcela na kojoj se kuca nalazi, ima pristup (javnoj) saobracajnici? Kako se zaista pristupa/dolazi do objekta?
I prije 20 godina odobrenje za gradjenje("gradj.dozvola) se mogla dati samo za takve objekte. tj koji imaju pristup saobracajnici.
Spominjete "urbanisticku dozvolu"- na sta konkretno mislite- urb .saglasnost ili odobrenje za gradjenje (grad.dozvola)?
Ako je pristup najblizoj javnoj saobracjnaici preko tudjeg privatnog puta ili zemljista (ne mora biti put)- jedan od nacina rjesavanja je da se sa vlasnikom te zemlje zakljuci ugovor o sluznosti puta-kolski prolaz, uz ugovorenu naknadu-ako je ta osoba spremna to uraditi.
Ako nije, i ako Vasa parcela stvarno nema nikakav pristup javnom putu (sto mije malo vjerovatno), tada mozete pred sudom pokrneuti vanparnicni postupak uspostave sluznosti kolskog prolaza preko tudje parcele.

Inace, ne vidim prepreku prometovanja objekta i parcele, bez obzira sto postoji problem puta...

EDIT: ako je objekat izgradjen na osnovu gradj.dozvole, to znaci da ste u fazi dobijanja te dozvole platili naknadu za uredjenje zemljista. A u to uredjenje zemljista spada i izgradnja potrebne javne saobracajnice
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#3 Re: Izlazi na javni put

Post by Hemel »

To je onaj problem gdje svaka kuca zeli da ima izlaz na reginalnu cestu.
Druga stvar je sto niko nije postovao PP(putni pojas) pa su gradili uz same saobracajnice.
Ne moze svaka kuca imati pristup svakoj cesti!!!
NedimMusic
Posts: 3
Joined: 17/12/2020 23:26

#4 Re: Izlazi na javni put

Post by NedimMusic »

Kuca ima izlaz na put samo sto to nije tako kroz papire... Ne znam kako ali eto dobili smo dozvolu za gradnju, poslovni prostor koji smo izdavali 14 godina i sve bilo uredno... Sad kad treba da prodamo kuću kazali su nam da kuca nema izlaz na put i da se ne moze prevest, ali kako smo mi dobili sve dozvole i sve je 1/1 bez tog izlaza
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#5 Re: Izlazi na javni put

Post by kuli1961 »

NedimMusic wrote: 18/12/2020 09:14 Kuca ima izlaz na put samo sto to nije tako kroz papire... Ne znam kako ali eto dobili smo dozvolu za gradnju, poslovni prostor koji smo izdavali 14 godina i sve bilo uredno... Sad kad treba da prodamo kuću kazali su nam da kuca nema izlaz na put i da se ne moze prevest, ali kako smo mi dobili sve dozvole i sve je 1/1 bez tog izlaza
Zaista mi nije jasno ko kaze da se ne moze izvrsiti promet nekretnine i u zemljisnoj knjizi provesti kupoprodajni ugovor ako kuca pravno nema izlaza na put?
Promet nekretnine je jedno, a pristup parceli je nesto sasvim drugo. Da bi znao u cemu je problem i kako to rijesiti, otidji u tu sluzbu/organ, gdje ti je to receno i pitaj_ ok, kazete da ne mogu kucu prodati i prevesti na novog vlasnika, navedite mi po kom pravnom osnovu je to tako- koji zakon? Ako ne ipak ne mogu, sta konkretno treba da preduzmem?
Ovako, na forumu, tesko da ces ista postici.
NedimMusic
Posts: 3
Joined: 17/12/2020 23:26

#6 Re: Izlazi na javni put

Post by NedimMusic »

Zanimalo me samo da li je neko imao sličnih slučajeva. Kazali su nam da moramo dobiti izlaz na out koji je u nadležnosti Federacije a potrebno je oko 4-5 godina i nekih 50ak hiljada...
User avatar
mk ultra
Posts: 19242
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#7 Re: Izlazi na javni put

Post by mk ultra »

onda si vjerovatno pored magistralnog puta, sa kojeg ne možeš izaći bez isključne trake i ograničenja na 60kmh na isključenju... druga je prica kako neko gore kaze svak gradi sve prolazi do jednom dok neko ne zakoci... a magistralni put zamisli isto kao da cijelom dužinom ima ograda i pojas uz cestu, doslovno.
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#8 Re: Izlazi na javni put

Post by NediM17 »

Kao što su u Đurđeviku pukli ogradu uz cestu i napravili izlaz na magistralu na jednom mjestu, a ne svaka kuća drito iz avlije na magistralnu cestu. :thumbup:
Post Reply