Izlazak na Taxi

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#1 Izlazak na Taxi

Post by zateznistub »

Prvo, ako je tema tamo gdje ne bi trebala biti, neka je moderacija metne gdje treba!

Naime, zbog katastrofalnog stanja u mojoj matičnoj firmi razmišljam o tome da izađem na taxi. Na PIK-u sam viđao da se licence prodaju i po 30.000 KM sto je jako puno, a sa nekih dgrugih izvora sam dobio info da trebaju dvije :shock:

Ako ima neki taxista ili neko ko se malo bolje razumije neka piše.
sto je skupo
Posts: 122
Joined: 25/05/2013 10:08

#2 Re: Izlazak na Taxi

Post by sto je skupo »

zateznistub wrote:Prvo, ako je tema tamo gdje ne bi trebala biti, neka je moderacija metne gdje treba!

Naime, zbog katastrofalnog stanja u mojoj matičnoj firmi razmišljam o tome da izađem na taxi. Na PIK-u sam viđao da se licence prodaju i po 30.000 KM sto je jako puno, a sa nekih dgrugih izvora sam dobio info da trebaju dvije :shock:

Ako ima neki taxista ili neko ko se malo bolje razumije neka piše.
Tacno je da ti trebaju 2 licence, jedna sada kosta kao sto si i sam vidio 30.000 KM a uz to ti treba i oko 4.000 da se sve ukupno plati taxi udruzenju.
Kada je izasao ovaj novi zakon da se licence mogu prodavati u udruzenju ih je bilo nekoliko koje su kostale po 3.000 KM. Naravno te su dobili sinovi od predsjednika udruzenja i vjerovatno jos par njegovih bliskih ljudi. Nakon toga mogle su se kupiti od 8.000 do 12.000 ali i to je bilo veoma tesko uhvatiti. Od prvog dana od kada je izasao zakon pokusavao sam da ih kupim, jednu sam i bio dogovorio ali drugu nisam mogao naci po razumnoj cijeni.
Mislim da su sa ovom cijenom od 30.000 stvarno pretjerali i cisto sumnjam da ce ih iko kupovati, mozda samo onaj ko je kupio vec jednu pa mora da kupi i drugu jer ima rok od 90 dana da kupi i drugu ili mu i ona sto je kupio propada.(ovaj dio sam malo zakomplikovao :D , ali mislim da me razumijes)
Ako te sta zanima samo pitaj.
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#3 Re: Izlazak na Taxi

Post by zateznistub »

Kontam,
e sad, imam info oz zene koja radi sa mojom a njen opet radi na taxiju i lik tvrdi da se svee moze zavrsiti za 40.000 KM
Nisam se jos nasao s njim pa da popricam.

Sto se tice vozacke dozvole kako to ide da li treba polagati profesionalni i gdje? Nacuo sam da negdje u grudama...
sto je skupo
Posts: 122
Joined: 25/05/2013 10:08

#4 Re: Izlazak na Taxi

Post by sto je skupo »

zateznistub wrote:Kontam,
e sad, imam info oz zene koja radi sa mojom a njen opet radi na taxiju i lik tvrdi da se svee moze zavrsiti za 40.000 KM
Nisam se jos nasao s njim pa da popricam.

Sto se tice vozacke dozvole kako to ide da li treba polagati profesionalni i gdje? Nacuo sam da negdje u grudama...
Moras imati drzavni, njega mozes zavrsiti u Sirokom, a mozes i u udruzenju ali je skuplji za nekih 500 KM.
Nisam bas siguran da se moze zavrsiti za 40.000, jer im je "guzica zinula". Procitaj sta pisu po piku u opisu proizvoda za licencu i sve ce ti biti jasno kakva je vecina taksista danas.
User avatar
hodža
Posts: 4522
Joined: 28/07/2011 02:23
Location: Rajvosa

#5 Re: Izlazak na Taxi

Post by hodža »

Das 40 milja i uvalis se na budzet, jbt taxi ;)
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#6 Re: Izlazak na Taxi

Post by friskyoreo »

30.000 za licencu da budes taksista?! :shock: :shock: :shock: U jbte gdje mi zivimo, znao sam da smo u k... ali da smo bas ovoliko... :zid:
User avatar
astala_vistala
Posts: 1423
Joined: 17/11/2009 23:31
Location: Namibija

#7 Re: Izlazak na Taxi

Post by astala_vistala »

Razgovarao sam sa jednim taksistom,uglavnom radio je u bolnici kao vozac,i na kraju sticajem okolnosti odlucio da izađe na taxi,međutim kaze morao je da kupi dvije licence da bi mogao raditi,i jako se isplati,kaze uglavnom navece radi napravio sebi limit izmedju 130 i 150 maraka uzme i ide kuci,kaze vrlo je bitna disciplina u tome poslu jer vecina nakon nekog vremena postaju narkomani,alkoholicari i ono sve najgore,uglavnom isplati se i razuman krediti dici jer novac se moze jako brzo otplatit sa tom disciplinom ponasanja i rada,ovo su njegove rijeci.

Mene zanima moze li se kupiti taxi mjesto? ako moze kolike su tu cijene ?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66191
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#8 Re: Izlazak na Taxi

Post by _BataZiv_0809 »

Kad procitas ovo zanesvijesti ti se :-)

Sad razumijem ljude sto rade na divljaka :shock:
swanfilter
Posts: 7898
Joined: 06/06/2008 18:52

#9 Re: Izlazak na Taxi

Post by swanfilter »

Jel ta cijena i u ostalim gradovima ili .. ? Nekako rizikovati u Sa tolike pare i kontam, mozda ih povratis ako si ozbiljan al kako tolike pare povratiti negdje drugo .. Pa da je svota i manja od ove u Sa ... Kakvo lesinarenje, boze moj ...
User avatar
astala_vistala
Posts: 1423
Joined: 17/11/2009 23:31
Location: Namibija

#10 Re: Izlazak na Taxi

Post by astala_vistala »

Mozda Mostar i Banja Luka da su profitabilni,ali Sarajevski Aerodrom i autobuska stanica prave veci promet nego svi ostali zajedno,jos dodat na to bezobrazluk meni su na aerodromu put do kasindolske htjeli naplatit 20 maraka i svi imaju dogovor ispod 15 do 20 maraka se nigdje ne krece za nase drzavljane,a strance posebno uzimaju lopatom,
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#11 Re: Izlazak na Taxi

Post by zateznistub »

astala_vistala wrote:Razgovarao sam sa jednim taksistom,uglavnom radio je u bolnici kao vozac,i na kraju sticajem okolnosti odlucio da izađe na taxi,međutim kaze morao je da kupi dvije licence da bi mogao raditi,i jako se isplati,kaze uglavnom navece radi napravio sebi limit izmedju 130 i 150 maraka uzme i ide kuci,kaze vrlo je bitna disciplina u tome poslu jer vecina nakon nekog vremena postaju narkomani,alkoholicari i ono sve najgore,uglavnom isplati se i razuman krediti dici jer novac se moze jako brzo otplatit sa tom disciplinom ponasanja i rada,ovo su njegove rijeci.

Mene zanima moze li se kupiti taxi mjesto? ako moze kolike su tu cijene ?
O ovome i razmisljam.
vazna
Posts: 512
Joined: 19/10/2012 22:56

#12 Re: Izlazak na Taxi

Post by vazna »

astala_vistala wrote:Razgovarao sam sa jednim taksistom,uglavnom radio je u bolnici kao vozac,i na kraju sticajem okolnosti odlucio da izađe na taxi,međutim kaze morao je da kupi dvije licence da bi mogao raditi,i jako se isplati,kaze uglavnom navece radi napravio sebi limit izmedju 130 i 150 maraka uzme i ide kuci,kaze vrlo je bitna disciplina u tome poslu jer vecina nakon nekog vremena postaju narkomani,alkoholicari i ono sve najgore,uglavnom isplati se i razuman krediti dici jer novac se moze jako brzo otplatit sa tom disciplinom ponasanja i rada,ovo su njegove rijeci.

Mene zanima moze li se kupiti taxi mjesto? ako moze kolike su tu cijene ?
Sada kada bi zelio izaci na taxi treba ti minimalno 65.000 maraka, i to da ne kupujes auto. Mislim da koliko si god disciplinovan te pare tesko mozes vratiti i to da radis po 13-14 sati dnevno.
Taxi mjesto se ne kupuje nego ti udruzenje odredi(vjerovatno se i tu moze podmazati, ali cisto sumnjam da pocetnik moze dobiti bas neko dobro mjesto)
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#13 Re: Izlazak na Taxi

Post by Danguba »

vazna wrote: Sada kada bi zelio izaci na taxi treba ti minimalno 65.000 maraka, i to da ne kupujes auto. Mislim da koliko si god disciplinovan te pare tesko mozes vratiti i to da radis po 13-14 sati dnevno.
Taxi mjesto se ne kupuje nego ti udruzenje odredi(vjerovatno se i tu moze podmazati, ali cisto sumnjam da pocetnik moze dobiti bas neko dobro mjesto)
:shock:

Ovo ne mogu da vjerujem. To moze samo kod nas.
Ako neko ima auto-a i svu drugu dokumentaciju kojom bi zadovoljio zahtjev za obavljanje te usluznosti, sta sa time ima neko udruzenje? Ako me primate, primite me a ako ne, nikom nista. Radim sam. kao i sve druge zanatsko-usluzne djelatnosti.
Ne moze niko(mislim na ta udruzenja) niti ima pravo da kontrolise kolicinu taksista na ulicama. Ako ce svako drugo auto biti taxi, neka bude samo neka placaju porez. Radit ce kao i svako dok mu se isplati a i drzavi dobro.

To znaci samo kod taksista. Nakaradno kao i mnogo sta. Bilo koju djelatnost da zamislite sa ovakvim uslovima, izgledala bi smijesno.
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#14 Re: Izlazak na Taxi

Post by homega »

Sa 30.000 KM, 40.000 ili 65.000 moguće je pokrenuti privredno društvo i biti "gigant" za godinu dana :-)

A sve one koji su kreirali i postavili ovaj "taxi-zakon" u normu, treba otjerati u najtamniji zenički "paviljon"
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#15 Re: Izlazak na Taxi

Post by zrakomlat »

Ma druže okani se ćorava posla, gdje ćeš tolike pare dati, svaka čast tom zanimanju, ali s tim novcem, ako ga imaš možeš i ozbiljniji posao napraviti, kao što Homega reče.
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#16 Re: Izlazak na Taxi

Post by friskyoreo »

Skoro je bilo na Klix-u, neki lik u Sa radio s rent-a-car kao taksista. Ima kao neka rupa u zakonu, pa svaki putnik kao potpise da renta auto sa vozacem. :D Mozda sam sta i pogresno skontao.... :D
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#17 Re: Izlazak na Taxi

Post by dgL_ »

Kolika je istina da se od Maja ove godine sveo broj taxi vozaca (barem onih legalnih) na normalan broj i da licence sada ide 1 za 1 na izlazak na taxi + papirologija i cista licenca bez dugova ? Jel ima neko pouzdanu info. jer za jednu bi se isplatilo dat 25 ili 30 hiljada, ako ti treba jedna, ako ti trebaju dvije.. onda lakse postat Ministar :)
Zastavnik_dzemo
Posts: 349
Joined: 27/08/2014 12:29

#18 Re: Izlazak na Taxi

Post by Zastavnik_dzemo »

homega wrote:Sa 30.000 KM, 40.000 ili 65.000 moguće je pokrenuti privredno društvo i biti "gigant" za godinu dana :-)

A sve one koji su kreirali i postavili ovaj "taxi-zakon" u normu, treba otjerati u najtamniji zenički "paviljon"
Tacno da se moze pokrenuti biznis ... ali trebas shvatiti da imas i jako glupih ljudi koji to ne kontaju, vec im je san da budu taksisti i vozaju raznorasnu stoku i sljam.
Post Reply