Izlazak djeteta van zemlje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
buba
Posts: 551
Joined: 31/01/2005 15:32

#1 Izlazak djeteta van zemlje

Post by buba »

Da li jedan roditelj moze dijete izvesti van zemlje bez pismene saglasnosti drugog roditelja ili nekog drugog dokumenta? Dijete i roditelj imaju strano drzavljanstvo (dvojno). Da li to znaci da nesmetano mogu izaci iz zemlje bez znanja drugog roditelja koji samo ima BiH drzavljanstvo?? Ako neko ima iskustvo s ovim neka javi!
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#2

Post by Lace »

citam juce u novinama...da bi dijete (BiH drzavljanin) moglo dobiti vizu treba saglasnost drugog roditelja...onog koji ostaje

covjek potpisao a zena i djeca se nisu vratili

ne znam koje drzavljanstvo dijete ima u slucaju iz teme ali saznat ce moze li izaci iz zemlje bez saglasnosti drugog roditelja...na aerodromu :D ove ili one zemlje :D
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#3

Post by mamica papucarka »

mene interesuje da li dijete mora imati i bh vizu u pasosu, ako putuje sa roditeljem koji ima bh. drzavljanstvo?
Moja djeca isto imaju dvojno drzavljantvo. Za sada su kod muza u pasosu, a imaju i vlastite bh pasose u kojima nema vize.
Jel uopste za djecu treba viza?
Jako komplikovano, a mislim da niko na forumu ne zna odgovorit. Cisto sumnjam da ovdje visi neko iz ambasada :roll:
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#4

Post by Lace »

mama29 wrote:mene interesuje da li dijete mora imati i bh vizu u pasosu, ako putuje sa roditeljem koji ima bh. drzavljanstvo?
Moja djeca isto imaju dvojno drzavljantvo. Za sada su kod muza u pasosu, a imaju i vlastite bh pasose u kojima nema vize.
Jel uopste za djecu treba viza?
Jako komplikovano, a mislim da niko na forumu ne zna odgovorit. Cisto sumnjam da ovdje visi neko iz ambasada :roll:
pa ako imaju dvojno ne treba im viza...a viza je potrebna u slucaju ako je vizni rezim nametnut zemlji cije drzavljanstvo imaju :-?
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#5 Re: Izlazak djeteta van zemlje

Post by mamica papucarka »

buba wrote:Da li jedan roditelj moze dijete izvesti van zemlje bez pismene saglasnosti drugog roditelja ili nekog drugog dokumenta? Dijete i roditelj imaju strano drzavljanstvo (dvojno). Da li to znaci da nesmetano mogu izaci iz zemlje bez znanja drugog roditelja koji samo ima BiH drzavljanstvo?? Ako neko ima iskustvo s ovim neka javi!
mislim da ti ne bi smjela, jer on ima pravo prijavit te za kidnapovanje. Ja se ne bih usudila. Bolje se dogovorite, ako ikako mozete. :oops:
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#6

Post by mamica papucarka »

Lace wrote:
mama29 wrote:mene interesuje da li dijete mora imati i bh vizu u pasosu, ako putuje sa roditeljem koji ima bh. drzavljanstvo?
Moja djeca isto imaju dvojno drzavljantvo. Za sada su kod muza u pasosu, a imaju i vlastite bh pasose u kojima nema vize.
Jel uopste za djecu treba viza?
Jako komplikovano, a mislim da niko na forumu ne zna odgovorit. Cisto sumnjam da ovdje visi neko iz ambasada :roll:
pa ako imaju dvojno ne treba im viza...a viza je potrebna u slucaju ako je vizni rezim nametnut zemlji cije drzavljanstvo imaju :-?
Vjerovatno bih onda morala ponijet nekakav dokaz da djeca imaju i austrijsko drzavljantvo. Do sada smo na granici pokazivali samo muzev pasos u kojem su i djecije vize . Ovdje su djeca sa jednim od roditelja u pasosu, dok u BiH djeca moraju imati vlastite pasose.
Mislim, sad ja hocu posjetit svoje (imam bh. drzavljanstvo), kako cu preci granicu sa djecom?
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#7

Post by Lace »

mama29 wrote:
Lace wrote:
mama29 wrote:mene interesuje da li dijete mora imati i bh vizu u pasosu, ako putuje sa roditeljem koji ima bh. drzavljanstvo?
Moja djeca isto imaju dvojno drzavljantvo. Za sada su kod muza u pasosu, a imaju i vlastite bh pasose u kojima nema vize.
Jel uopste za djecu treba viza?
Jako komplikovano, a mislim da niko na forumu ne zna odgovorit. Cisto sumnjam da ovdje visi neko iz ambasada :roll:
pa ako imaju dvojno ne treba im viza...a viza je potrebna u slucaju ako je vizni rezim nametnut zemlji cije drzavljanstvo imaju :-?
Vjerovatno bih onda morala ponijet nekakav dokaz da djeca imaju i austrijsko drzavljantvo. Do sada smo na granici pokazivali samo muzev pasos u kojem su i djecije vize . Ovdje su djeca sa jednim od roditelja u pasosu, dok u BiH djeca moraju imati vlastite pasose.
Mislim, sad ja hocu posjetit svoje (imam bh. drzavljanstvo), kako cu preci granicu sa djecom?
Hoces sama sa djecom da putujes?...ne mozes ako su u muzevom pasosu...ako imaju BH drzavljanstvo moraju biti ili u tvom pasosu ili imati vlastite...da bi mogla s njima nesmetano putovati

Mislim da ne moraju odmah imati vlastite pasose (osim ako se sta promjenilo).

Ako muz ima austrijsko a i djeca a austrijancima ne treba viza za BiH onda im je niko nece ni traziti. Nisi dala dovoljno informacija...gdje putujete...jel svi idete...s kojim pasosem...malo si ispreturala informacije????

hajd polako...cinjenice ...ko, sta, gdje, s cim? :D
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#8

Post by mamica papucarka »

Recimo, djeca putuju samnom iz Austrije u BiH na godisnji odmor.Muz ostaje u Austriji, jer on nema godisnjeg :D Ja imam bh. drzavljanstvo sa dugotrajnom austrijskom vizom. Djeca imaju dvojno drzavljanstvo (u nasem slucaju su mogli dobiti dvojno drzavljanstvo).
Sa sobom nosim svoj pasos i djecije pasose iz BiH. U njima nema vize. Djecija viza (ako je uopste potrebna) nam nikada trebala, jer su djeca do sada uvijek koristila austrijsko drzavljantvo. Znaci, uvijek smo na granici pokazivali muzev pasos (on je Austrijanac) u kojem su i djeca . E sad bih ja sama sa njima putovala, pa me interesuje. Jel moram u djeciji bh pasos vadit vizu, ili uz pasose bez vize mogu ponijeti nekakav dokument u kojem stoji da djeca imaju i austrijsko drzavljanstvo?


Joj komplikacije... :D
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#9

Post by debela »

nemoj se zajebavati s ovim. djeca imaju bih pasose i sa njima mogu uci u bih ali kako ce se vratiti u austriju bez viza. nazovi ministarstvo vanjskih poslova austrije ili ko se vec time bavi i provjeri sa njima.
rumenko
Posts: 1482
Joined: 24/07/2002 00:00

#10

Post by rumenko »

jos jedna hoce da zdusi od muza....sramota.... :D
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#11

Post by mamica papucarka »

debela wrote:nemoj se zajebavati s ovim. djeca imaju bih pasose i sa njima mogu uci u bih ali kako ce se vratiti u austriju bez viza. nazovi ministarstvo vanjskih poslova austrije ili ko se vec time bavi i provjeri sa njima.
ma tako cu i uradit, ako budem isla. Nego, bas ovih dana kontamo jel djeca uopste trebaju imat bh. vize u nasem slucaju.
Prije da cu morat zvat u nas konzulat sto mi je jakooo mrskooooooooo :roll:
Santos
Posts: 1552
Joined: 24/10/2004 22:29

#12

Post by Santos »

Evo je ista ona sto ostavi onog Vinka iz Prijedora.Covjek jadan mal se neubi.Eh da znam ti muza sve bi mu reko sram vas bilo.Nisu samo vasa djeca pa da vi radite sta hocete.Djelujem malo zaosto ali u tome sam strog kad su upitanju djeca i takvo ponasanje.Srami se.
mr2
Posts: 815
Joined: 27/06/2005 20:03
Location: amsterdam

#13

Post by mr2 »

mama29 wrote:Recimo, djeca putuju samnom iz Austrije u BiH na godisnji odmor.Muz ostaje u Austriji, jer on nema godisnjeg :D Ja imam bh. drzavljanstvo sa dugotrajnom austrijskom vizom. Djeca imaju dvojno drzavljanstvo (u nasem slucaju su mogli dobiti dvojno drzavljanstvo).
Sa sobom nosim svoj pasos i djecije pasose iz BiH. U njima nema vize. Djecija viza (ako je uopste potrebna) nam nikada trebala, jer su djeca do sada uvijek koristila austrijsko drzavljantvo. Znaci, uvijek smo na granici pokazivali muzev pasos (on je Austrijanac) u kojem su i djeca . E sad bih ja sama sa njima putovala, pa me interesuje. Jel moram u djeciji bh pasos vadit vizu, ili uz pasose bez vize mogu ponijeti nekakav dokument u kojem stoji da djeca imaju i austrijsko drzavljanstvo?


Joj komplikacije... :D
kako bi bilo da nazoves policiju za strance :D :D .....ili da izvadis djeci pasos...mislim djeciji
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#14

Post by Lace »

mama29 wrote:Recimo, djeca putuju samnom iz Austrije u BiH na godisnji odmor.Muz ostaje u Austriji, jer on nema godisnjeg :D Ja imam bh. drzavljanstvo sa dugotrajnom austrijskom vizom. Djeca imaju dvojno drzavljanstvo (u nasem slucaju su mogli dobiti dvojno drzavljanstvo).
Sa sobom nosim svoj pasos i djecije pasose iz BiH. U njima nema vize. Djecija viza (ako je uopste potrebna) nam nikada trebala, jer su djeca do sada uvijek koristila austrijsko drzavljantvo. Znaci, uvijek smo na granici pokazivali muzev pasos (on je Austrijanac) u kojem su i djeca . E sad bih ja sama sa njima putovala, pa me interesuje. Jel moram u djeciji bh pasos vadit vizu, ili uz pasose bez vize mogu ponijeti nekakav dokument u kojem stoji da djeca imaju i austrijsko drzavljanstvo?


Joj komplikacije... :D
za BiH im ne treba...ulaze u zemlju ciji su drzavljani sto dokazuju pasosi...za povratak u austriju im treba dokaz...nesto sto ce potvrditi da su i austrijski drzavljani...kako ti na nasem aerodromu ne bi pravili problem a ni na ulazu u austriju.

ne bi bilo lose da u austriji odradis tu vizu za djecu...da ne komplikujes...najbolje ti je nazvati neku instituciju u austriji koja to radi...ja bih tako uradila :D

evo slucaj: imala sam grupu djece koja su trebala putovati u spaniju...sva djeca imala BH pasose...i trebala im viza za spaniju

ali...imala sam dijete koje je u svom BH pasosu imalo naljepnicu kojom mu je odobren trajni boravak u svedskoj te je time automatski "EU citizen"...zahvaljujuci kojoj mu nije trebala viza ni za jednu drugu sengensku zemlju i usao je u sengen bez problema (uz pismeni pristanak roditelja jer je putovao s grupom djece)

hocu da ti kazem...djeca moraju imati dokaz u BH pasosu ili da su drzavljani ili da imaju trajni boravak kako ti ne bi imala problema u povratku...a najbolje ti je ipak nazvati nadlezno ministarstvo u austriji (ono koje je tebi odobrilo boravak) i raspitati se na vrijeme
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#15

Post by Lace »

mama29 wrote:
debela wrote:nemoj se zajebavati s ovim. djeca imaju bih pasose i sa njima mogu uci u bih ali kako ce se vratiti u austriju bez viza. nazovi ministarstvo vanjskih poslova austrije ili ko se vec time bavi i provjeri sa njima.
ma tako cu i uradit, ako budem isla. Nego, bas ovih dana kontamo jel djeca uopste trebaju imat bh. vize u nasem slucaju.
Prije da cu morat zvat u nas konzulat sto mi je jakooo mrskooooooooo :roll:
ma kakve BH vize u BH pasosu...a i da je austrijski...opet im ne trebaju vize za BIH
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#16

Post by kekec »

Ja mislim da je kod tebe malo komplikovana situacija i da ti neces putovati dok djeci ne izvadis austrijske pasose.
Krenes li sa njima (djecom sa BiH pasosima) doceka te slovenac (EU). Oni ce traziti vizu jer je to obavezno za imaoca BiH pasosa.
E sada, kako ces ti u austrijskoj policiji (ili gdje se vec trazi viza) traziti vizu za boravak u austriji za austrijskog drzavljana. Nema logike i mislim da tu vizu tvoja djeca ne mogu dobiti u pass.
Znaci, da ne bi imala problema, izvadi djeci austrijski pass.
Sto se tice odlaska djece sa jednim roditeljom, dok drugi ostaje, trebas pitati u policiji sta ste obavezni da uradite (potpisana saglasnost drugog roditelja ili nesto slicno).
Sretno, pa kako god se rijesi. :)
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#17

Post by mamica papucarka »

Santos wrote:Evo je ista ona sto ostavi onog Vinka iz Prijedora.Covjek jadan mal se neubi.Eh da znam ti muza sve bi mu reko sram vas bilo.Nisu samo vasa djeca pa da vi radite sta hocete.Djelujem malo zaosto ali u tome sam strog kad su upitanju djeca i takvo ponasanje.Srami se.
Pa jel ti mene ili bubi napadas :shock:
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#18

Post by mamica papucarka »

kekec wrote:Ja mislim da je kod tebe malo komplikovana situacija i da ti neces putovati dok djeci ne izvadis austrijske pasose.
Krenes li sa njima (djecom sa BiH pasosima) doceka te slovenac (EU). Oni ce traziti vizu jer je to obavezno za imaoca BiH pasosa.
E sada, kako ces ti u austrijskoj policiji (ili gdje se vec trazi viza) traziti vizu za boravak u austriji za austrijskog drzavljana. Nema logike i mislim da tu vizu tvoja djeca ne mogu dobiti u pass.
Znaci, da ne bi imala problema, izvadi djeci austrijski pass.
Sto se tice odlaska djece sa jednim roditeljom, dok drugi ostaje, trebas pitati u policiji sta ste obavezni da uradite (potpisana saglasnost drugog roditelja ili nesto slicno).
Sretno, pa kako god se rijesi. :)
Austrijanci nemaju odvojene pasose za djecu. Djeca su maloljetna (nemaju ní tri godine). Ja nisam htjela uzet austrijsko drvaljanstvo, a sve se premisljam. A sad kad moram na nekoliko dana u Bosnu bez djece, dodje do komplikacija. Sve su prilike da necemo nigdje bez njega. Fakat mi to mrsko ganjat. Kad se sjetim onih kretena po konzulatima :oops: :D :roll: :-)
User avatar
buba
Posts: 551
Joined: 31/01/2005 15:32

#19 re:

Post by buba »

Trazim konkretan odgovor ako neko to pouzdano zna. Da li moj muz (sa dvojnim drzavljanstvom), moze odvesti moje dijete (sa dvojnim drzavljanstvom), van granica BiH, bez moje pismene saglasnosti i potvrde neke vrste. Ja nemam dvojno drzavljanstvo. Ako neko zna, molim neka javi, ako ne, postedite me ostalih moralnih komentara, jer mi nije do zajebancije, kao sto nikom na mom mjestu ne bi bilo.
Je*e se meni sto ako se to desi ja mogu pokretati krivicni postupak i ganjati se po sudovima. To godinama moze kod nas potrajati i pitanje je da li bi iko pomakao kur*em da rijesi predmet. Izvinjavam se na vulgarnom jeziku ali sam u rastresenom stanju.
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#20

Post by tempora »

A wrote:
kekec wrote:Sto se tice odlaska djece sa jednim roditeljom, dok drugi ostaje, trebas pitati u policiji sta ste obavezni da uradite (potpisana saglasnost drugog roditelja ili nesto slicno).
Sretno, pa kako god se rijesi. :)
Ukoliko dijete zivi sa oba roditelja, znaci oni dijele roditeljsko pravo, nema potrebe za potvrdom. Pa kad bih svaki put morala u policiju kad idem preko grane sa djetetom :-)

Kad su roditelji razvedeni, onda za vadjenje pasosa treba saglasnost oba roditelja. Kasnije roditelj sa roditeljskim pravom moze putovati slobodno. Samo za napustanje zemlje mora imati saglasnost drugog roditelja.


Sve receno i apsolutno ispravno-tj mozete se osloniti na ovu informaciju. U slucaju mame29 i BiH pasosa djece, najbolje je izvaditi djeci pasose Austrije-ako djeca ne posjeduju boravisne kartice. No zasto se "peglati", izvadi pasose i furaj!
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#21

Post by mamica papucarka »

A wrote:
kekec wrote:Sto se tice odlaska djece sa jednim roditeljom, dok drugi ostaje, trebas pitati u policiji sta ste obavezni da uradite (potpisana saglasnost drugog roditelja ili nesto slicno).
Sretno, pa kako god se rijesi. :)
Ukoliko dijete zivi sa oba roditelja, znaci oni dijele roditeljsko pravo, nema potrebe za potvrdom. Pa kad bih svaki put morala u policiju kad idem preko grane sa djetetom :-)

Kad su roditelji razvedeni, onda za vadjenje pasosa treba saglasnost oba roditelja. Kasnije roditelj sa roditeljskim pravom moze putovati slobodno. Samo za napustanje zemlje mora imati saglasnost drugog roditelja.
Cekajte, mi nismo razvedeni. :D Nego, cito bih u BiH na nekoliko dana. Imam nekih obaveza :oops:
Moj muz je dozivotno objesen :D
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#22

Post by Lace »

@buba

ja mislim da je i u tvom slucaju najbolje da to provjeris sa vlastima...tj. kontaktiraj instituciju nadleznu za izdavanje putnih isprava s kojima i muz i djeca putuju

propisi se razlikuju od zemlje do zemlje
Last edited by Lace on 06/09/2006 12:28, edited 1 time in total.
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#23

Post by mamica papucarka »

tempora wrote:
A wrote:
kekec wrote:Sto se tice odlaska djece sa jednim roditeljom, dok drugi ostaje, trebas pitati u policiji sta ste obavezni da uradite (potpisana saglasnost drugog roditelja ili nesto slicno).
Sretno, pa kako god se rijesi. :)
Ukoliko dijete zivi sa oba roditelja, znaci oni dijele roditeljsko pravo, nema potrebe za potvrdom. Pa kad bih svaki put morala u policiju kad idem preko grane sa djetetom :-)

Kad su roditelji razvedeni, onda za vadjenje pasosa treba saglasnost oba roditelja. Kasnije roditelj sa roditeljskim pravom moze putovati slobodno. Samo za napustanje zemlje mora imati saglasnost drugog roditelja.


Sve receno i apsolutno ispravno-tj mozete se osloniti na ovu informaciju. U slucaju mame29 i BiH pasosa djece, najbolje je izvaditi djeci pasose Austrije-ako djeca ne posjeduju boravisne kartice. No zasto se "peglati", izvadi pasose i furaj!
Tempora, u Austriji djeca ne mogu dobiti svoje pasose. oni su kod roditelja u pasosu :oops:
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#24

Post by Lace »

mama29 wrote:
tempora wrote:
A wrote: Ukoliko dijete zivi sa oba roditelja, znaci oni dijele roditeljsko pravo, nema potrebe za potvrdom. Pa kad bih svaki put morala u policiju kad idem preko grane sa djetetom :-)

Kad su roditelji razvedeni, onda za vadjenje pasosa treba saglasnost oba roditelja. Kasnije roditelj sa roditeljskim pravom moze putovati slobodno. Samo za napustanje zemlje mora imati saglasnost drugog roditelja.


Sve receno i apsolutno ispravno-tj mozete se osloniti na ovu informaciju. U slucaju mame29 i BiH pasosa djece, najbolje je izvaditi djeci pasose Austrije-ako djeca ne posjeduju boravisne kartice. No zasto se "peglati", izvadi pasose i furaj!
Tempora, u Austriji djeca ne mogu dobiti svoje pasose. oni su kod roditelja u pasosu :oops:
onda trajni boravak u BH pasosima :D ...jesi citala sta sam ti napisala...ccc :D
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#25

Post by mamica papucarka »

A wrote:
mama29 wrote:
A wrote: Ukoliko dijete zivi sa oba roditelja, znaci oni dijele roditeljsko pravo, nema potrebe za potvrdom. Pa kad bih svaki put morala u policiju kad idem preko grane sa djetetom :-)

Kad su roditelji razvedeni, onda za vadjenje pasosa treba saglasnost oba roditelja. Kasnije roditelj sa roditeljskim pravom moze putovati slobodno. Samo za napustanje zemlje mora imati saglasnost drugog roditelja.
Cekajte, mi nismo razvedeni. :D Nego, cito bih u BiH na nekoliko dana. Imam nekih obaveza :oops:
Moj muz je dozivotno objesen :D
Mama, ti si se prislepala na tudju temu, ovo objasnjenje je prvenstveno za Bubu ;)
Jebi ga, malo sam se zanijela :zoka:
lace hvala :)

Bubi, na jednom drugom forumu mjesecima nas je zena izvjestavala o frci koju je imala oko djeteta sa bivsim muzem. Slicna situacija kao i tvoja, s tim da je on nju prijavio i svasta nalago, da bi zena tek nakon sedam mjeseci uspjela ponovo dobit dijete.
Zato, pazljivo . :kiss:
Post Reply