Izgubljena zdravstvena knjižica

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#26 Re: Izgubljena zdravstvena knjižica

Post by Sanjarko »

Boemica wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Kad smo vec na temu-hocu da izaberem doktora porodicne medicine a nemam karton....tj. nikad ga nisam imao, nije bilo potrebe za doktorima...sad jebiga kako se zalazi u godine treba mi to.

Sta da radim? Odem kod doktora i kazem nemam karton hocu kod vas ili?

Opet socijalno, odeš kod njih i kažeš da nisi nikad izabrao doktora porodične medicine i oni će ti dati formulare za doktora porodične medicine i za stomatologa. Stomatologa biraš u domu zdravlja opštine stanovanja, doktora porodične medicine valjda znaš gdje ti je ambulanta. Popuniš te formulare i mislim da jedan primjerak moraš odnijeti u ambulantu porodične medicine, a drugi vratiti u Socijalno. Uglavnom, oni će ti reći gdje sa popunjenim papirima.
:thumbup:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#27 Re: Izgubljena zdravstvena knjižica

Post by ExNihilo »

Bato, izdajo, jesi li to promijenio prebivalište? :D
User avatar
nepass1
Posts: 9711
Joined: 06/07/2017 07:35

#28 Re: Izgubljena zdravstvena knjižica

Post by nepass1 »

Boemica wrote:
Vizionar 1985 wrote:Karton jest djelomicno papir ali ne pisu sve u karton nego imaju u kompjuterima ostalo. Nesto bude na papiru, nesto u kompjuteru. Tako sam ja shvatio, ili grijesim. Pacijentima daju stare rezultate nalaza itd., na cuvanje a sta oni rade sa njima pojma nemam.

Nisam upucen uopste toliko, i ne visim kod doktora iako sam bolestan pravo. Ali sam ovoliko shvatio. Valjda.
Pa ako si bolestan visi kod doktora :jok:

Ovdje jedino što je elektronski, pacijentima koji imaju stalne terapije elektronski se pošalju recepti apotekama i onda mjesečno dižu tu terapiju. (znam da moji roditelji svako tri mjeseca moraju ići ponovo kod doktora porodične medicine da "pusti" :lol: terapiju). Meni recimo antibiotik propisala na standardni papir za recepte, i sve ostalo je isto. Doduše kod nas u Sarajevu još ima raje koja nije ni dobila elektronsku knjižicu, a i nemaju ovi naši kapacitete da uvežu sve u jedan sistem, počev od sestrica koje ne znaju upalit kompjuter a kamoli nešto više. Al' to je neka druga tema :chmoljava:
Klinika nije uvezana sa dz, nije ni opsta. Unutar dz su elektonske uputnice. Koristi se papirni karton jer na sudu samo on vazi, pa se mora u njega sve upisati.
Gdje si to nekog nasla da ne zna komp upaliti?
User avatar
nepass1
Posts: 9711
Joined: 06/07/2017 07:35

#29 Re: Izgubljena zdravstvena knjižica

Post by nepass1 »

Vizionar 1985 wrote:
Boemica wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Kad smo vec na temu-hocu da izaberem doktora porodicne medicine a nemam karton....tj. nikad ga nisam imao, nije bilo potrebe za doktorima...sad jebiga kako se zalazi u godine treba mi to.

Sta da radim? Odem kod doktora i kazem nemam karton hocu kod vas ili?

Opet socijalno, odeš kod njih i kažeš da nisi nikad izabrao doktora porodične medicine i oni će ti dati formulare za doktora porodične medicine i za stomatologa. Stomatologa biraš u domu zdravlja opštine stanovanja, doktora porodične medicine valjda znaš gdje ti je ambulanta. Popuniš te formulare i mislim da jedan primjerak moraš odnijeti u ambulantu porodične medicine, a drugi vratiti u Socijalno. Uglavnom, oni će ti reći gdje sa popunjenim papirima.
:thumbup:
Opet pogresno, odes u najblizu amb sa zdravstvenom knjizicom, ako ima mjesta u timu registruju te elektronski. Nema papira.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#30 Re: Izgubljena zdravstvena knjižica

Post by _BataZiv_0809 »

nepass1 wrote: Opet pogresno, odes u najblizu amb sa zdravstvenom knjizicom, ako ima mjesta u timu registruju te elektronski. Nema papira.
Znaci samo sa ovjerenom knjizicom odem u ambulantu i kazem hocu kod vas da se lijecim? I to je to. Nema veze sto nisam imao ranije karton nigdje?
User avatar
nepass1
Posts: 9711
Joined: 06/07/2017 07:35

#31 Re: Izgubljena zdravstvena knjižica

Post by nepass1 »

_BataZiv_0809 wrote:
nepass1 wrote: Opet pogresno, odes u najblizu amb sa zdravstvenom knjizicom, ako ima mjesta u timu registruju te elektronski. Nema papira.
Znaci samo sa ovjerenom knjizicom odem u ambulantu i kazem hocu kod vas da se lijecim? I to je to. Nema veze sto nisam imao ranije karton nigdje?
Ma imas negdje skolski karton sigurno(zenica). Vidjece one u komp da nemas nigdje kartona i registrovati te. Jedino ako je tim pm popunjen, preko 1800 pac, onda jbg idi trazi gdje nema toliko pac.
Na 1800 pac imaju pravo da te odbiju.
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#32 Re: Izgubljena zdravstvena knjižica

Post by Boemica »

Pa probaj tako, ja znam da ja nisam mogla.

A zadnjih par mjeseci makar jednom sedmično idem kod doktora, prvo porodične medicine, pa onda gdje me ona uputi.
Dakle bila na radiologiji, endokrinologiji (ne znam je l' se tako veli), ginekologiji, na Ilidži davala briseve, na DIP-u na nuklearnoj medicini davala krv, niko nikad i nigdje mi nije ni tražio elektronsku knjižicu niti se razlikuje sistem u bilo čemu od prijašnjeg sistema.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#33 Re: Izgubljena zdravstvena knjižica

Post by _BataZiv_0809 »

nepass1 wrote: Ma imas negdje skolski karton sigurno(zenica). Vidjece one u komp da nemas nigdje kartona i registrovati te. Jedino ako je tim pm popunjen, preko 1800 pac, onda jbg idi trazi gdje nema toliko pac.
Na 1800 pac imaju pravo da te odbiju.
Ma to sigurno imam, trebalo bi :-?

Nego kad je ovaj sistem porodicnih ambulanti uveden ja sam boravio van drzave, onda poslije jbga nisam ni obracao paznju toliko, mladost ludost nista te ne boli, kasnije opet uglavnom radio van maticnog kantona pa mi bilo svejedno za ambulantu porodicne medicine kad mi nije na ruku. Ako sta zaboli idi privatno...sad hocu da uredujem stanje jer mi predstoji novo izbivanje iz drzave...
User avatar
nepass1
Posts: 9711
Joined: 06/07/2017 07:35

#34 Re: Izgubljena zdravstvena knjižica

Post by nepass1 »

Usput kad ti bude pokupi taj karton, jer ti je sva vakcinacija upisana. Moze se desiti da negdje krenes pa ti budu trazili, onda moras svu vakcinaciju ponovo proci.
Djevojka prije mozda godinu ode u njemacku da studira medicinu, rodjena u teheranu, nigdje kartona vakcinacije, da bi pocela studirati morala se sve ponovo vakcinisati.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#35 Re: Izgubljena zdravstvena knjižica

Post by Sanjarko »

Jb-te ovo nisam uopste znao. Ni za vakcine, ni za ostalo. :thumbup:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#36 Re: Izgubljena zdravstvena knjižica

Post by Sanjarko »

Moj su skolski ili izgubili ili bacili, zato i stoji upitnik u knjizici u vezi penicilinskog soka. Valjda bude duure sve Bato.
User avatar
nepass1
Posts: 9711
Joined: 06/07/2017 07:35

#37 Re: Izgubljena zdravstvena knjižica

Post by nepass1 »

Vizionar 1985 wrote:Moj su skolski ili izgubili ili bacili, zato i stoji upitnik u knjizici u vezi penicilinskog soka. Valjda bude duure sve Bato.
Nista se to ne baca, eventualno ono sto je u ratu izgorilo. Odlozi se u arhivu ako se 10g ne javis.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#38 Re: Izgubljena zdravstvena knjižica

Post by _BataZiv_0809 »

Vizionar 1985 wrote:Valjda bude duure sve Bato.
Ne daj se lafe :kiss:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#39 Re: Izgubljena zdravstvena knjižica

Post by Sanjarko »

nepass1 wrote:
Vizionar 1985 wrote:Moj su skolski ili izgubili ili bacili, zato i stoji upitnik u knjizici u vezi penicilinskog soka. Valjda bude duure sve Bato.
Nista se to ne baca, eventualno ono sto je u ratu izgorilo. Odlozi se u arhivu ako se 10g ne javis.
Moj su zagubili ili tako nesto. Dok me ovo sve prije deceniju nije spucalo nisam doktorima bio od rata do 2007/8.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#40 Re: Izgubljena zdravstvena knjižica

Post by Sanjarko »

_BataZiv_0809 wrote:
Vizionar 1985 wrote:Valjda bude duure sve Bato.
Ne daj se lafe :kiss:
:kakoste:
bumerangss
Posts: 4476
Joined: 12/01/2015 16:47

#41 Re: Izgubljena zdravstvena knjižica

Post by bumerangss »

Boemica wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Kad smo vec na temu-hocu da izaberem doktora porodicne medicine a nemam karton....tj. nikad ga nisam imao, nije bilo potrebe za doktorima...sad jebiga kako se zalazi u godine treba mi to.

Sta da radim? Odem kod doktora i kazem nemam karton hocu kod vas ili?

Opet socijalno, odeš kod njih i kažeš da nisi nikad izabrao doktora porodične medicine i oni će ti dati formulare za doktora porodične medicine i za stomatologa. Stomatologa biraš u domu zdravlja opštine stanovanja, doktora porodične medicine valjda znaš gdje ti je ambulanta. Popuniš te formulare i mislim da jedan primjerak moraš odnijeti u ambulantu porodične medicine, a drugi vratiti u Socijalno. Uglavnom, oni će ti reći gdje sa popunjenim papirima.
Za stomatologa ne znam ali za porodičnog znam sve :) Dovoljno je da imaš važecu zdravstvenu knjižicu i ništa više. Ni ti papiri više nisu potrebni. Ako ti je knjižica stara (papirna) poželjno je da je ta da bi se sa nje upisala šifra dijelatnosti i registarski broj i naziv firme na karton i u kompjuter zbog eventualnog bolovanja. Ako je elektronska ZK na njoj nema tih podataka a i zavod ih ne unosi nego su to prepustili sestrama na kartoteci. Imaš pravo izabrati bilo kojeg dr na prostoru KS ali u slucaju potrebe za kucnom posjetom onda je moraš platiti. I naravno vecina doktora su "prepunjeni" sa brojem pacijenata koji je limitiran na 1800 ali vecina ima i preko 2000 tako da ti se nece obradovati tj imaju pravo da te ne prime u svoj tim tj ambulantu. Jedino te moraju primiti u tvoju najbližu ambulantu i tuj ti otvoriti karton bez obzira koliko je doktor ili doktori ako ima više timova u toj ambulanti. Ako nemaš papirne knjižice na kojoj je upisana adresa stanovanja onda medicinska sestra ima pravo da ti zatraži na uvid cipsovu prijavu da bi se uvjerila da živiš u ulici koja pripada toj ambulanti. Sve ambulante imaju spisak ulica koje njima pripadaju i nisu po mjesnoj zajednici nego po blizini stanovanja. Nemora se ništa potpisivati nikakvi formulari ni za dr ni za tebe ni za zavod jer logicno cim si ti došao u tu ambulantu to znaci da si pristao da se tu lijeciš a cim dr stavi pecat na tvoj karton to znaci da i on pristaje da te lijeci a sestra prilikom registracije u kompjuteru mora upisati šifru tima porodične medicine tako da i oni u zavaodu odmah znaju kod kojeg se dr liječiš...

Ako te još šta zanima pitaj
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#42 Re: Izgubljena zdravstvena knjižica

Post by Boemica »

bumerangss wrote:
Za stomatologa ne znam ali za porodičnog znam sve :) Dovoljno je da imaš važecu zdravstvenu knjižicu i ništa više. Ni ti papiri više nisu potrebni. Ako ti je knjižica stara (papirna) poželjno je da je ta da bi se sa nje upisala šifra dijelatnosti i registarski broj i naziv firme na karton i u kompjuter zbog eventualnog bolovanja. Ako je elektronska ZK na njoj nema tih podataka a i zavod ih ne unosi nego su to prepustili sestrama na kartoteci. Imaš pravo izabrati bilo kojeg dr na prostoru KS ali u slucaju potrebe za kucnom posjetom onda je moraš platiti. I naravno vecina doktora su "prepunjeni" sa brojem pacijenata koji je limitiran na 1800 ali vecina ima i preko 2000 tako da ti se nece obradovati tj imaju pravo da te ne prime u svoj tim tj ambulantu. Jedino te moraju primiti u tvoju najbližu ambulantu i tuj ti otvoriti karton bez obzira koliko je doktor ili doktori ako ima više timova u toj ambulanti. Ako nemaš papirne knjižice na kojoj je upisana adresa stanovanja onda medicinska sestra ima pravo da ti zatraži na uvid cipsovu prijavu da bi se uvjerila da živiš u ulici koja pripada toj ambulanti. Sve ambulante imaju spisak ulica koje njima pripadaju i nisu po mjesnoj zajednici nego po blizini stanovanja. Nemora se ništa potpisivati nikakvi formulari ni za dr ni za tebe ni za zavod jer logicno cim si ti došao u tu ambulantu to znaci da si pristao da se tu lijeciš a cim dr stavi pecat na tvoj karton to znaci da i on pristaje da te lijeci a sestra prilikom registracije u kompjuteru mora upisati šifru tima porodične medicine tako da i oni u zavaodu odmah znaju kod kojeg se dr liječiš...

Ako te još šta zanima pitaj
Ako su pojednostavili sistem, tim bolje. :thumbup:

Ja znam da su nama došli ti papiri i formulari poštom, da se opredjele za doktora, svi moji su to i uradili, ja nisam. I sigurno je prošlo i dvije godine, ja sam te papire izgubila, i kad sam htjela doktoru u mojoj ambulanti me nisu htjeli ni pogledati prije nego što im donesem to.
bumerangss
Posts: 4476
Joined: 12/01/2015 16:47

#43 Re: Izgubljena zdravstvena knjižica

Post by bumerangss »

nepass1 wrote:
Boemica wrote:
Vizionar 1985 wrote:Karton jest djelomicno papir ali ne pisu sve u karton nego imaju u kompjuterima ostalo. Nesto bude na papiru, nesto u kompjuteru. Tako sam ja shvatio, ili grijesim. Pacijentima daju stare rezultate nalaza itd., na cuvanje a sta oni rade sa njima pojma nemam.

Nisam upucen uopste toliko, i ne visim kod doktora iako sam bolestan pravo. Ali sam ovoliko shvatio. Valjda.
Pa ako si bolestan visi kod doktora :jok:

Ovdje jedino što je elektronski, pacijentima koji imaju stalne terapije elektronski se pošalju recepti apotekama i onda mjesečno dižu tu terapiju. (znam da moji roditelji svako tri mjeseca moraju ići ponovo kod doktora porodične medicine da "pusti" :lol: terapiju). Meni recimo antibiotik propisala na standardni papir za recepte, i sve ostalo je isto. Doduše kod nas u Sarajevu još ima raje koja nije ni dobila elektronsku knjižicu, a i nemaju ovi naši kapacitete da uvežu sve u jedan sistem, počev od sestrica koje ne znaju upalit kompjuter a kamoli nešto više. Al' to je neka druga tema :chmoljava:
Klinika nije uvezana sa dz, nije ni opsta. Unutar dz su elektonske uputnice. Koristi se papirni karton jer na sudu samo on vazi, pa se mora u njega sve upisati.
Gdje si to nekog nasla da ne zna komp upaliti?
Sve sestre-tehnicari su obuceni za rad na racunaru tako da sve sigurno znaju i upaliti i odraditi svoj dio posla jer je sistem na našem jeziku i jako jednostavan!

Dom zdravlja je uvezan i sa Hitnom i sa Općom i sa KCUS samo je problem što sve klinike na KCUS nisu uvezane u AIS

Vecina lijekova je elektronski i dovoljno je da pacijent nazove kartoteku da sestra odnese karton doktoru da on "pusti" redovnu tromjesecnu terapiju. Znaci da pacijent nemora ni doci u ambulantu nego samo u apoteku. Izuzetak su neki lijekovi tzv narkotici kao fenobarbiton koji i dalje mora na papirni recept pa pacijent mora doci u ambulantu
bumerangss
Posts: 4476
Joined: 12/01/2015 16:47

#44 Re: Izgubljena zdravstvena knjižica

Post by bumerangss »

Boemica wrote:
Ako su pojednostavili sistem, tim bolje. :thumbup:

Ja znam da su nama došli ti papiri i formulari poštom, da se opredjele za doktora, svi moji su to i uradili, ja nisam. I sigurno je prošlo i dvije godine, ja sam te papire izgubila, i kad sam htjela doktoru u mojoj ambulanti me nisu htjeli ni pogledati prije nego što im donesem to.
Da u pocetku je bilo tako mada i sad ima primjera da pacijenti dodju sa tim papirom jer su bili prije u zavodu pa im tamo neko da jer i tamo ima neinformisanih djelatnika (zaposleni preko štele :D ) koji sa ne informišu blagovremeno a ima i sestara koje i dalje traže te papire tako da... sve je relativno na kog nabasaš :-) ali znam da nije obavezno nego da može kako sam objasnio
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#45 Re: Izgubljena zdravstvena knjižica

Post by Boemica »

bumerangss wrote:
Sve sestre-tehnicari su obuceni za rad na racunaru tako da sve sigurno znaju i upaliti i odraditi svoj dio posla jer je sistem na našem jeziku i jako jednostavan!

Dom zdravlja je uvezan i sa Hitnom i sa Općom i sa KCUS samo je problem što sve klinike na KCUS nisu uvezane u AIS

Vecina lijekova je elektronski i dovoljno je da pacijent nazove kartoteku da sestra odnese karton doktoru da on "pusti" redovnu tromjesecnu terapiju. Znaci da pacijent nemora ni doci u ambulantu nego samo u apoteku. Izuzetak su neki lijekovi tzv narkotici kao fenobarbiton koji i dalje mora na papirni recept pa pacijent mora doci u ambulantu
Rekla sam već da mi roditelji primaju tromjesečnu terapiju tako što samo odu u apoteku.

Što se svega ostalog tiče, u DZ idem 2 puta sedmično zadnja 3 mjeseca i još nikad mi nisu ni tražili elektronsku zdravstvenu, niti sam bilo kakvu uputu, bilo kakav lijek, ili nalaz dobila elektronskim putem. Znači sve stari sistem, budeš kod jednog, on ti kaže trebao bi kod drugog, pa ti odeš porodičnom po uputnicu, pa se vratiš kod tog drugog, pa se naručiš, pa ti on da nalaz, pa se vratiš porodičnom, pa ti on da recept pa u apoteku. Sve papir :)
bumerangss
Posts: 4476
Joined: 12/01/2015 16:47

#46 Re: Izgubljena zdravstvena knjižica

Post by bumerangss »

nepass1 wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
nepass1 wrote: Opet pogresno, odes u najblizu amb sa zdravstvenom knjizicom, ako ima mjesta u timu registruju te elektronski. Nema papira.
Znaci samo sa ovjerenom knjizicom odem u ambulantu i kazem hocu kod vas da se lijecim? I to je to. Nema veze sto nisam imao ranije karton nigdje?
Ma imas negdje skolski karton sigurno(zenica). Vidjece one u komp da nemas nigdje kartona i registrovati te. Jedino ako je tim pm popunjen, preko 1800 pac, onda jbg idi trazi gdje nema toliko pac.
Na 1800 pac imaju pravo da te odbiju.
Ako po mjestu boravka pripada toj ambulabti onda nemaju pravo da ga odbiju! Moraju ga primiti i otvoriti novi karton bez obzira na popunjenost timova porodicne medicine. U ambulantama se doktori dogovore kako da podijele te "suvišne" pacijente tako da svako dr ima isti broj pacijenata
User avatar
nepass1
Posts: 9711
Joined: 06/07/2017 07:35

#47 Re: Izgubljena zdravstvena knjižica

Post by nepass1 »

Gdje ides doktoru, za knjizicu ti vjerujem, niko ne insistira, svakako sad sistem pokaze je li ovjerena knjizica. Rp i up u krugu dz dobijes elektronske, za vojnu i kcus ne postoji mogucnost slanja elektronske up, tj postoji ali je nece nikad dobiti.
User avatar
nepass1
Posts: 9711
Joined: 06/07/2017 07:35

#48 Re: Izgubljena zdravstvena knjižica

Post by nepass1 »

bumerangss wrote:
Ako po mjestu boravka pripada toj ambulabti onda nemaju pravo da ga odbiju! Moraju ga primiti i otvoriti novi karton bez obzira na popunjenost timova porodicne medicine. U ambulantama se doktori dogovore kako da podijele te "suvišne" pacijente tako da svako dr ima isti broj pacijenata
Imaju pravo sigurno, raspitaj se. Uveliko se to radi.
Ustvari ako ljekar hoce moze i 2500 pac imati. Minimum je 1800 i ako nece vise moze odbiti pacijenta.
Last edited by nepass1 on 14/10/2018 21:43, edited 1 time in total.
bumerangss
Posts: 4476
Joined: 12/01/2015 16:47

#49 Re: Izgubljena zdravstvena knjižica

Post by bumerangss »

Boemica wrote:
bumerangss wrote:
Sve sestre-tehnicari su obuceni za rad na racunaru tako da sve sigurno znaju i upaliti i odraditi svoj dio posla jer je sistem na našem jeziku i jako jednostavan!

Dom zdravlja je uvezan i sa Hitnom i sa Općom i sa KCUS samo je problem što sve klinike na KCUS nisu uvezane u AIS

Vecina lijekova je elektronski i dovoljno je da pacijent nazove kartoteku da sestra odnese karton doktoru da on "pusti" redovnu tromjesecnu terapiju. Znaci da pacijent nemora ni doci u ambulantu nego samo u apoteku. Izuzetak su neki lijekovi tzv narkotici kao fenobarbiton koji i dalje mora na papirni recept pa pacijent mora doci u ambulantu
Rekla sam već da mi roditelji primaju tromjesečnu terapiju tako što samo odu u apoteku.

Što se svega ostalog tiče, u DZ idem 2 puta sedmično zadnja 3 mjeseca i još nikad mi nisu ni tražili elektronsku zdravstvenu, niti sam bilo kakvu uputu, bilo kakav lijek, ili nalaz dobila elektronskim putem. Znači sve stari sistem, budeš kod jednog, on ti kaže trebao bi kod drugog, pa ti odeš porodičnom po uputnicu, pa se vratiš kod tog drugog, pa se naručiš, pa ti on da nalaz, pa se vratiš porodičnom, pa ti on da recept pa u apoteku. Sve papir :)
Lijekovi koji se kupuju tj pacijenti placju ne idu elektronski nego na "bileli" papirni recept

Kontrole kod diabetologa, interniste, neurologa, oftalmologa... u domu zdravlja vecinom idu sa elektronskom uputnicom tako sto porodicni dr rezerviše termin i tebi na papiric napiše dataum i vrijeme a ako nema slobodnih termina onda to dadne papirnu da se ti naruciš kad bude bilo slobodnih termina ili ako imaš štelu pa da "uletiš" prije :D

Laboratorijski nalazi u DZ još nisu elektronski nego se podižu papirni. Ostali nalazi kao RTG CT MRI su elektronski u smislu da ih svi uvezani u taj sistem vide (a ne da ih pacijenti dobiju na svoj mail kao što neki misle :D ) Porodicni dr ce vam "procitati" nalaz i ako ima potrebe može vam ga i isprintati da ga vi licno imate.
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#50 Re: Izgubljena zdravstvena knjižica

Post by Boemica »

nepass1 wrote:Gdje ides doktoru, za knjizicu ti vjerujem, niko ne insistira, svakako sad sistem pokaze je li ovjerena knjizica. Rp i up u krugu dz dobijes elektronske, za vojnu i kcus ne postoji mogucnost slanja elektronske up, tj postoji ali je nece nikad dobiti.
Dom Zdravlja Otoka.

Dakle, prije neka tri mjeseca sam radi problema krenula psihologu (ovo konkretno navodim da bi mogla i konkretno navest gdje sam sve bila), onda me ona uputila na vađenje nekih nalaza, uradim UZV štitne žlijezde na Otoci, hormone štitne na DIP-u, radila spolne hormone, na Ilidžu u DZ me poslali da uradim briseve nekakve (ovo veze nemam za šta), ginekologu sam išla na Saraj polje (ne znam zašto tamo, kad sve drugo radim na Otoci), i psihijatru isto na Otoci. U svemu tome dobila mašala nalaza i još više recepata, sve k'o i prije, sve na papir.

I tačno bi sad poslikala sve te papirne nalaze i recepte, ali ih moj porodični doktor sviju skuplja u moj karton, a recepti ostaju u apoteci. Neke lijekove sam platila, neke je pokrilo osiguranje, ali sam za sve dobila papirni recept.

Majke mi osjećam se k'o da ja živim u Tunguziji a vi u Sarajevu :lol: :lol:
Post Reply