Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
kakaljin
Posts: 11653
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#4851 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by kakaljin »

Thorgerson wrote:
Black swan wrote:trebaju ljudi zvati
samo zovi
zovi samo zovi policiju
ako ti smeta
Nemas ti kad zvati policiju.

Ides ulicom, odjednom auta ispred tebe stoje, dok ti nazoves, dok oni posalju...proso voz. Mislim da nije problem poslati po jednog policajca na najkriticnija mjesta i neka radi. Pa ako treba svaki dan, svaki dan. Ne znam kako drugacije rijesiti ovaj problem?

Znaju se koje su najkriticnije tacke i gdje raja masovno staje.
1. Ubjedljivo najgora tacka ulica Kosevo ili Kralja Tomislava. Nevjerovatna guzva se stvara, jer raja masovno parkira auta u desnoj traci. Pise tu policija, ali nedovoljno. Ne ide u prilog ni to sto su na kraju ulice i taksisti, koji su isto tako zazeli jednu citavu traku. I da stvar bude gora lola parkira i sad ide onaj veliki bus i on dok zaobidje to auto i ukljuci se kursluz samo takav.

2. Socijalno - unicredit. Tu je ono, haman parking. Autobus naidje, nema gdje da stane, stoji nasred ceste - zakrcenje.

3. Vec spomenuti Kovacici.
Pod tacku 1. su napravili haus kada su ukinuli parking u desnoj traci a ostavli taksiste na dnu ulice, jer nista time nisu dobili, pa raja kada mogu taksisti da blokiraju traku onda sto nebi i ostali se parkirali u traci, a da negovorimo da veoma cesto autobusi budu parkirani u desnoj traci jer dok god su dole u traci taksisiti dvije trake u kralja tomislava nema smisla. Da na dnu ulice ocrtaju krajnju lijevu traku da moze ici i pravo i desno, da rasterete saobracaj i iz ulice kralja tomislava i odozgo sa Džidžikovca ali isto tako autobusi koji skrecu u sutjesku ne mogu iz desne trake skretati iz kralja tomslava ulice pa onda prave svaki put prekrsaj i skrecu iz lijeve trake desno pa i tome nisu vodili racuna kada su ukidali parking iz desne trake. Svasta je tu nakaradno uradjeno.

Kovacici su bas da policaja stalno stoji i tjera ljude da se ne parkiraju u traci, ali svi znamo radi cega tu nema policije.
User avatar
Truba
Posts: 81782
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4852 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Truba »

Thorgerson wrote:
Black swan wrote:trebaju ljudi zvati
samo zovi
zovi samo zovi policiju
ako ti smeta
Nemas ti kad zvati policiju.

Ides ulicom, odjednom auta ispred tebe stoje, dok ti nazoves, dok oni posalju...proso voz. Mislim da nije problem poslati po jednog policajca na najkriticnija mjesta i neka radi. Pa ako treba svaki dan, svaki dan. Ne znam kako drugacije rijesiti ovaj problem?

I mislim da je sama procedura za pisanje kazni prekomplikovana. Gledao sam drotu treba 10 i vise minuta da jedno auto zapise. PA ima li neki bolji sistem. Da naprave neku aplikaciju, koja ce uslikati automobil, i automatski sve provjeriti registraciju, bla bla i poslati to centrali, a ovi poslati kaznu. Ili nesto na taj fazon...a ne ovo sa blokicima, pa on zove centralu, pa ovi provjeravaju...pa onda dodje vlasnik auta, pa se malo svadja... :run:

Znaju se koje su najkriticnije tacke i gdje raja masovno staje.
1. Ubjedljivo najgora tacka ulica Kosevo ili Kralja Tomislava. Nevjerovatna guzva se stvara, jer raja masovno parkira auta u desnoj traci. Pise tu policija, ali nedovoljno. Ne ide u prilog ni to sto su na kraju ulice i taksisti, koji su isto tako zazeli jednu citavu traku. I da stvar bude gora lola parkira i sad ide onaj veliki bus i on dok zaobidje to auto i ukljuci se kursluz samo takav.

2. Socijalno - unicredit. Tu je ono, haman parking. Autobus naidje, nema gdje da stane, stoji nasred ceste - zakrcenje.

3. Vec spomenuti Kovacici.
onda treba izmiještati bankomate ili burekdzinice ne znam ni sam što reći

možda da ti prestane smetati to je najlakše :mrgreen:
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#4853 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by BadBoy »

Kao kritičnu tačku dodao bih i minibus stajalište na Čaršiji. Haos.
User avatar
Logovan
Posts: 94406
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#4854 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Logovan »

A ja bih spomenuo lokaciju ispred OŠ Isak Samokovlija/Unitic. :oops:
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#4855 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Thorgerson »

"Završena je prva faza radova na kružnom toku i trenutno smo u fazi pripreme puštanja trolejbuskog saobraćaja po tamponu, a ne po gotovoj cesti. Iako je bilo riječi o tome da će sve biti gotovo 10. februara, zbog neulaska GRAS-a na vrijeme kako bi demontirali staru mrežu izgubili smo vrijeme. Kako stvari stoje, ići ćemo u puštanje najvjerovatnije u ponedjeljak. Dakle, bit će pušten trojelbus i mješoviti saobraćaj", rekao je za Klix.ba šef gradilišta u ime firme Euro-Asfalt Faruk Medošević.

Trolejbuska mreža je obaveza GRAS-a i oni će, kako kaže naš sagovornik, u gradilište ući najvjerovatnije u petak. Završetak radova na samom kružnom toku, uključujući saobraćajnicu od restorana Ruža do pred kraj Zvorničke ulice, planiran je za 14. maj kao što je i obećano investitoru - Kantonu Sarajevo.
Sta znaci ovo do pred kraj Zvornicke? Znaci vjerovatno do Cenge, sto smo vec spominjali na ovoj temi i sto je bilo cudno zasto ne diraju taj dio.
Znaci doci ce do same raskrsnice i tu ce stati? Pa ako to urade, fkt su za udarit maljem po celu. A smrdi mi na to, pa mogli su barem uraditi skroz do raskrsnice, kakav ce tu cep da bude...

Pretpostavljam da je ovo taj dio "pred kraj" Zvornicke?
http://youtu.be/SGNcumzxZ1E?t=308
User avatar
Filter
Posts: 8047
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#4856 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Filter »

BadBoy wrote:Kao kritičnu tačku dodao bih i minibus stajalište na Čaršiji. Haos.
:lol: :lol: cijeli krug od tramvaja do bakija/poricanina je kriticna tacka. fakat nejasno kako ista funkcionise, ali pici bez sviranja i psovanja
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#4857 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by BadBoy »

Filter wrote:
BadBoy wrote:Kao kritičnu tačku dodao bih i minibus stajalište na Čaršiji. Haos.
:lol: :lol: cijeli krug od tramvaja do bakija/poricanina je kriticna tacka. fakat nejasno kako ista funkcionise, ali pici bez sviranja i psovanja
Ma nisam htio ići u detaljne, ako ćemo biti iskreni,haos je cijelim potezom Čaršija - Kovači - Vratnik Mejdan. U 17:00 popodne, na Mejdanu su auta parkirana u 3 reda. Sve stanovnici Faletića, Hladivoda, Sedrenika, Ophodže se opskrbljuju prije nastavka putovanja. Onda na to treba dodati Instagram nargilaše koji idu na šišu na Vidikovac i eto recepta za katastrofu.
User avatar
mk ultra
Posts: 19527
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#4858 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mk ultra »

BadBoy wrote:
Filter wrote:
BadBoy wrote:Kao kritičnu tačku dodao bih i minibus stajalište na Čaršiji. Haos.
:lol: :lol: cijeli krug od tramvaja do bakija/poricanina je kriticna tacka. fakat nejasno kako ista funkcionise, ali pici bez sviranja i psovanja
Ma nisam htio ići u detaljne, ako ćemo biti iskreni,haos je cijelim potezom Čaršija - Kovači - Vratnik Mejdan. U 17:00 popodne, na Mejdanu su auta parkirana u 3 reda. Sve stanovnici Faletića, Hladivoda, Sedrenika, Ophodže se opskrbljuju prije nastavka putovanja. Onda na to treba dodati Instagram nargilaše koji idu na šišu na Vidikovac i eto recepta za katastrofu.
idi na mošćanicu, jest da ima malo odrona ponekad al je reli :mrgreen:
User avatar
So What!
Posts: 11160
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#4859 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by So What! »

Južna longitudinala: Puštanje trolejbusa sljedeće sedmice, završetak radova u maju
Image

Radovi na dijelu Južne longitudinale u Sarajevu intenzivirani su na mjestu budućeg kružnog toka i potputnjaka u Hrasnom, a saobraćaj bi uskoro trebao biti normalizovan.

"Završena je prva faza radova na kružnom toku i trenutno smo u fazi pripreme puštanja trolejbuskog saobraćaja po tamponu, a ne po gotovoj cesti. Iako je bilo riječi o tome da će sve biti gotovo 10. februara, zbog neulaska GRAS-a na vrijeme kako bi demontirali staru mrežu izgubili smo vrijeme. Kako stvari stoje, ići ćemo u puštanje najvjerovatnije u ponedjeljak. Dakle, bit će pušten trojelbus i mješoviti saobraćaj", rekao je za Klix.ba šef gradilišta u ime firme Euro-Asfalt Faruk Medošević.

Trolejbuska mreža je obaveza GRAS-a i oni će, kako kaže naš sagovornik, u gradilište ući najvjerovatnije u petak. Završetak radova na samom kružnom toku, uključujući saobraćajnicu od restorana Ruža do pred kraj Zvorničke ulice, planiran je za 14. maj kao što je i obećano investitoru - Kantonu Sarajevo.
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Klix
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#4860 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by johntra »

Sinoć baš nešto gledam kako je mali razmak između stubova za trolu na ulazu/izlazu u kružni...ima i ovdje na slikama, gdje je ovaj Audi A4...ja nešto sumnjam da je ovo privremeno rješenje, ako nije, ovo će biti onda pravo malo mjesta za asfalt...
User avatar
Cossack
Posts: 7146
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#4861 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Cossack »

Black swan wrote:trebaju ljudi zvati
samo zovi
zovi samo zovi policiju
ako ti smeta
Upravo tako. Samo zvati policiju! Tako sam ja ljetos zvao likovima koji su parkirali na autobuskom stajalištu ispred onog nargila bara Mahala. Na kraju su prestali tu parkirati :)
User avatar
Filter
Posts: 8047
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#4862 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Filter »

do clanaka u betonu i siljak zalijepljen u cosku usana :D :lol: majstori
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#4863 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Thorgerson »

johntra wrote:Sinoć baš nešto gledam kako je mali razmak između stubova za trolu na ulazu/izlazu u kružni...ima i ovdje na slikama, gdje je ovaj Audi A4...ja nešto sumnjam da je ovo privremeno rješenje, ako nije, ovo će biti onda pravo malo mjesta za asfalt...
Bice dovoljno prostora. Trotoara ja mislim da gore nece biti, jer nema logike. Dakle, stub, ivicnjak i cesta.
User avatar
mk ultra
Posts: 19527
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#4864 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mk ultra »

ostade praonica i kuća, a donijeli ljudima u zgradama cestu na metar od prozora

a šupak bespravno napravio i namjerno dograđivao da mu se isplati kad se sruši... ko je odrastao na ovom potezu aneks hrasno zna o kakvom se idiotu radi
User avatar
So What!
Posts: 11160
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#4865 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by So What! »

Izgradnja Južne longitudinale - 14. 02. 2018. @ nestvaran (SSC)

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15641
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#4866 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by problemnatravunu »

Ne ide mi u glavu ovo njihovo "komotno" radno vrijeme, dakle ujutro oko pola 8 prodjem i nesto se upravo počinje raduckati, poslije podne oko pola pet, nigdje žive duše, mašine parkirane i ugašene, ne znam, meni je to smiješno i žalosno i nezamislivo, a radi se o izgradnji tako važne saobraćajnice u sred grada!
Banana republika i gotovo :run:
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#4867 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by archi_a »

Meni je smijesno i zalosno sto se, da li pod pritiskom medija i javnosti, popusti, pa se kao otvori poluzavrsena dionica. Blatnjavo, iskopano, nikakvo.
Sta ga imas otvarat?!? Zatvori totalno saobracaj dok ne zavrsis projekat. Nek se svako strpi. Nemas sta pregovarat oko toga.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#4868 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by bitanga_sa_otesa »

pa mozda neki vole blato...podsjeca ih na zaviĆaj :lol:
User avatar
Logovan
Posts: 94406
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#4869 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Logovan »

archi_a wrote: Sta ga imas otvarat?!? Zatvori totalno saobracaj dok ne zavrsis projekat. Nek se svako strpi. Nemas sta pregovarat oko toga.
Ovako bih i ja uradio :thumbup: ali pod uslovom da se redovno radi, bez zabušavanja, one naše poznate "neka polako ćemo mi", po mogućnosti tri smjene i tako to.
Ili makar dok ne dođe prvi sloj asfalta.
User avatar
mk ultra
Posts: 19527
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#4870 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mk ultra »

problemnatravunu wrote:Ne ide mi u glavu ovo njihovo "komotno" radno vrijeme, dakle ujutro oko pola 8 prodjem i nesto se upravo počinje raduckati, poslije podne oko pola pet, nigdje žive duše, mašine parkirane i ugašene, ne znam, meni je to smiješno i žalosno i nezamislivo, a radi se o izgradnji tako važne saobraćajnice u sred grada!
Banana republika i gotovo :run:
plati i bit će 5 smjena

a ovako, oni bez para, hoće nazor nešto, kasne već odavno sa rokovima, jbg. dok se svakome isplatilo
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#4871 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by vješalica »

Logovan wrote:
archi_a wrote: Sta ga imas otvarat?!? Zatvori totalno saobracaj dok ne zavrsis projekat. Nek se svako strpi. Nemas sta pregovarat oko toga.
Ovako bih i ja uradio :thumbup: ali pod uslovom da se redovno radi, bez zabušavanja, one naše poznate "neka polako ćemo mi", po mogućnosti tri smjene i tako to.
Ili makar dok ne dođe prvi sloj asfalta.
fakat
ovdje kad bi udaro cijeli dan masincinama
srali bi iz zgrada kako moraju se seliti zbog buke i galame
a novinari im pomagali u jadikovkama
uzas
sve neke improvizacije napravili
valja.ovdje lomiti auta i guzva beskrajna
nikakve koristi nego steta
bolje da nije nikako radilo nego ovo
User avatar
Logovan
Posts: 94406
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#4872 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Logovan »

vješalica wrote: fakat
ovdje kad bi udaro cijeli dan masincinama
srali bi iz zgrada kako moraju se seliti zbog buke i galame
a novinari im pomagali u jadikovkama
uzas
sve neke improvizacije napravili
valja.ovdje lomiti auta i guzva beskrajna
nikakve koristi nego steta
bolje da nije nikako radilo nego ovo
Pa nek' seru zbog buke, gradilište je, nije pozorište, ali će zato za koji mjesec dobiti longitudinalu.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#4873 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Thorgerson »

archi_a wrote:Meni je smijesno i zalosno sto se, da li pod pritiskom medija i javnosti, popusti, pa se kao otvori poluzavrsena dionica. Blatnjavo, iskopano, nikakvo.
Sta ga imas otvarat?!? Zatvori totalno saobracaj dok ne zavrsis projekat. Nek se svako strpi. Nemas sta pregovarat oko toga.
Ovo su morali pustiti u saobracaj iz vise razloga.

Dok je bilo zatvoreno - na glavnoj saobracajnici je bio TOTALNI kolaps. Ali TOTALNI.
Plus trole nisu radile.

Sarajevo nema alternativne pravce, tako da se ovo mora raditi. Mi nemamo tu privilegiju da onako, tek tako, zatvorimo jednu cestu dok je ne zavrsimo. Jebiga, sta je tu je.

Ovdje je, u to sam 100% siguran, najmanje kriv izvodjac radova - Euroasfalt. Mislim, sta ljudi rade, ovo je za njih maciji kasalj. Ali problem nastaje kada imas nesposobnjakovice i birokratiju u Direkciji za puteve KS. Problem nastaje kada imas jedan nezainteresovano ViK, GRAS, BH telecom i ostalu ekipu koja mora odraditi svoj dio posla. Pa zar se nije na prethodnoj dioncii cekao ViK i GRAS mjesecima da odrade svoj dio posla. :-)

Dakle, sve njih ti moras organizovati - uvezati, da odrade svoj dio posla. Ne moze Euroasfalt mijenjati vodovodne instalacije, ne mogu oni raditi kontaktnu mrezu za GRAS, ne mogu oni postavljati plinske instalacije, niti postavljati opticke kablove ili sta vec.

Pored izmjene projekta, koje su zahtjevali gradjani, ovo iznad je glavni razlog zasto sada kasne radovi, zasto su isto tako kasnili godinu dana radovi na onoj prethodnoj dionici OHR - skretanje za Vraca, zato kasni rusenje zgrade u Grbavickoj i zato ce radovi na juznoj i dalje kasniti.

Zasto je to tako, zasto smo tako neorganizovani...jednostavno smo takvi, aljkavi. U normalnoj zemlji se sjedne i dogovore rokovi i sve se postuje u minut. Nema da kasni bilo ko.

I siguran sam, dok sam ja ziv, da je oni nece zavrsiti. Jer sada su jos na dobrom terenu, dakle sada se vrsi samo sirenje postojece trase. Sta ce biti sada kada su dosli do Aneksa? Svrakinog? Kuda ce proci dalje prema Ilidzi? Ljudi ce zivjeti na Marsu, dok mi ovo zavrsimo. Ali eto, da je barem nekako provuci do Dobrinje i Alipasinog dva najveca naselja, grad bi prodisao.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#4874 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Thorgerson »

Logovan wrote:
archi_a wrote: Sta ga imas otvarat?!? Zatvori totalno saobracaj dok ne zavrsis projekat. Nek se svako strpi. Nemas sta pregovarat oko toga.
Ovako bih i ja uradio :thumbup: ali pod uslovom da se redovno radi, bez zabušavanja, one naše poznate "neka polako ćemo mi", po mogućnosti tri smjene i tako to.
Ili makar dok ne dođe prvi sloj asfalta.
Ma nije bilo potrebe za trecom smjenom. Jednostavno, pogledajte sve ceste koje se grade po KS Sarajevo i sve ce vam se samo kazati.
- Od A transverzale (koja je jos i brzo zavrsena)
- Stupska petlja (izgradnja ja mislim C kraka pofino kasnila)
- Juzne long (OHR - Vraca i ovaj sad dio)
- Zaobilaznica (posebna prica, na kraju im Federacija ovo uzela jer je nikad ne bi zavrsili - gradjena 10+ godina). Imali pare, imali sve - jednostavno nesposobni.
- I trasnverzala (isto tako posebna prica, najavljuju je 15 godina ahahah)
- Zapadni prilaz gradu - kruzni tok Mostarsko rasksrsce i dalje kroz Blazuj prema Ilidzi - vise se ni ne sjecam koliko dugo se to pravilo
- IX transverzala - nesto malo raskopali, nekad dodje bager nesto proceprka i to je to.

Ne znam...mozda sam nesto zaboravio. Uglavnom, bilo koji projekat koji je radio Kanton Sarajevo i direkcija za puteve je bio i bice osudjen na kasnjenje, tesko probijanje rokova, otezanje, probleme itd.

Mislim zavrsi se sve to nekako, ali sve to ide nakaradno. Rascjepakano na milion dionica....radi se 500 po 500 metara... Znam, nemamo novca, ali i kada ga imamo i kada je sve obezbjedjeno...opet se aljkavo radi... :(
kakaljin
Posts: 11653
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#4875 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by kakaljin »

Da li je iko od ovih strucnih napravio analizu ili bi je uradio, da vidimo koliko otprilike kostaju ovi radovi sto ovoliko dugo se rade i sve se radi u jednoj smjeni preko 2 godine, da se naprimjer sve to uradi za do godine dana ali da se radi u tri smjene 24/7 sta bi vise kostalo.

Zar nije bolje raditi 24/7 i prije zavrsiti nego ovoliko odugovlaciti.

A ovo cekanje nekoga da zavrsi svoj posao. Pa zato sto niko ne odgovara za to, da budu penali pa ti izvoli ne zavrsi svoj posao za koji si zaduzen sa tim i tim rokom.
Post Reply