Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
BadBoy
Posts: 8046
Joined: 01/11/2005 21:55

#13401 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by BadBoy »

selma 83 wrote: 31/07/2021 02:40
Karikaturist wrote: 31/07/2021 02:31 :lol:
Jeste normalni vi ba
ma izbaci me iz koncepta frajer, kao da je ispit. Samo što mi je otac bio profa a ja otišao sa škola i pisanja tekstova onako gramatički, već poodavno. Ja eto ne mogu narodski pisati. Dobro ne može biti ono da je katastrofa čitav tekst ali on se ufatio pisanja a ne moje Poruke(koji je info). Koje su to sad stvari u "procvatu",promjene. Ja eto ne mogu reći, pošo, došo, potenciro.razmišljo. A zašto da ne. Forum je brate mili. :skoljka: Eh svašta. Normalno da na javnim mjestima, opštini/općini, školi se trudiš da govoriš školski, ali je ljudski i da kažeš(osim u TV kameru) onako kako pričaš sa rajom, komšijom, drugom, eh svašta.Jest on za nešto upravu ali brate... :?: Još stavih žargonizme u navonike "ubacio", "poizbacivao". Eto gore sam ispravio: "Rječnik (b)osanskog j." :-D
Nije to stvar gramatike nego totalno nerazumljivo pišeš brate. Neki tok svijesti nabacaš i jako je teško pratiti šta si htio reći.
elk
Posts: 2776
Joined: 14/08/2006 12:03

#13402 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by elk »

Jezicko odjeljenje, sa odsjekom za milion puta ispricanu suplju je na spratu, soba 19.
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#13403 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by El_comadante »

jeli tema izgradnja saobraćajnica ili pisanje novog rječnika?
made_in_sarajevo
Posts: 5567
Joined: 06/05/2013 23:05

#13404 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by made_in_sarajevo »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/od-slje ... /210802071

jel ovo znaci da u koji dan krece kopanje pruge i pravljenje nove raskrsnice na Stupu?
selma 83
Posts: 621
Joined: 10/12/2010 18:45

#13405 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by selma 83 »

BadBoy wrote: 01/08/2021 13:24
selma 83 wrote: 31/07/2021 02:40 ma izbaci me iz koncepta frajer, kao da je ispit. Samo što mi je otac bio profa a ja otišao sa škola i pisanja tekstova onako gramatički, već poodavno. Ja eto ne mogu narodski pisati. Dobro ne može biti ono da je katastrofa čitav tekst ali on se ufatio pisanja a ne moje Poruke(koji je info). Koje su to sad stvari u "procvatu",promjene. Ja eto ne mogu reći, pošo, došo, potenciro.razmišljo. A zašto da ne. Forum je brate mili. :skoljka: Eh svašta. Normalno da na javnim mjestima, opštini/općini, školi se trudiš da govoriš školski, ali je ljudski i da kažeš(osim u TV kameru) onako kako pričaš sa rajom, komšijom, drugom, eh svašta.Jest on za nešto upravu ali brate... :?: Još stavih žargonizme u navonike "ubacio", "poizbacivao". Eto gore sam ispravio: "Rječnik (b)osanskog j." :-D
Nije to stvar gramatike nego totalno nerazumljivo pišeš brate. Neki tok svijesti nabacaš i jako je teško pratiti šta si htio reći.
ima sve smisla i može se razumjeti. ok, jesam fulio sa 3-4 stvari. Ali nisam u izdavačkoj kući. A davno sam pisao bilo kakve radove, ekspozeje, eseje, pripovjetke, stvarno. :skoljka: A umetanje navoda, pisanje sa 3.tačke...pogledaću. I tekst koji napisah, ima sadržaj i poruku. A na tankom smo ledu što se tiče poznavanja šta mi kao narod koristimo, u odnosu šta je čova stavio u Pravopis iz 1998. Niko da izađe da ukaže. Pa danas svi kažu "u biti" umjesto u suštini. Biće uskoro i "djelatnik" kod Bošnjaka .Evo SDDA uvela "povjereništvo" u Novi G. itd. itd P.S.Ima jedna struju u obrazovanju koja voli tako...i to stoji tako. Što rek(a)o momak ja neću iz principa govoriti u sred Sa.: uvjet,plaća (malo sam počeo Općina govoriti) ali narod kaže opština većinom kao i naš načelnik, i oni stariji političari, Silajdž. Lagum. pa i Bake), pa: u biti, šetnica, zaleđe,(operirao, komentirAm, discipliniran,reagirAm ovo je isključivo u tom Pravopisu 1998), nazočan, očevid, zvaničnik/čimbenik (funkcioner), tajnik (sekretar), prometni znak, demokraCija, Europa, itd. itd.Nije ovo baš sve u tom pravopisu ali nas ovo"zapljuskuje" sa svih strana. Ja neću ali ovi mlađi su gotovi. haj vozdra svima. ;-)
uzemljivac
Posts: 78
Joined: 26/04/2014 22:14
Location: pravo, druga lijevo

#13406 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by uzemljivac »

Kad se svi kacite da opcina nije bosanska rijec
Refik BULIĆ
Filozofski fakultet Univerziteta u Tuzli

Općina je iz narodnih govora i, rekli bismo, izvorniji je oblik. Oblik opština
je iz crkvenoslavenskog, odakle se raširio u upotrebi u narodnim govorima, pa je
zbog svoje velike rasprostranjenosti bio prihvaćen u književnom jeziku naporedo s
oblikom općina.
Alija Isaković bilježi u svom Rječniku da je općina u građi iz koje je ekscerpirao
riječi za Rječnik karakteristične leksike u bosanskom jeziku prvi put zabilježena
1635. godine, a opština 1935. godine, te da je do 1950. godine omjer javljanja oblika
opština i općina bio šest puta veći u korist oblika općina, a u periodu između 1950.
i 1985. odnos je postao približan. Isto se odnosi i na izvedenice od riječi općina, kao
i na riječ opći i izvedenice od nje.
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#13407 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Naslovnica »

uzemljivac wrote: 03/08/2021 07:56 Kad se svi kacite da opcina nije bosanska rijec
Refik BULIĆ
Filozofski fakultet Univerziteta u Tuzli

Općina je iz narodnih govora i, rekli bismo, izvorniji je oblik. Oblik opština
je iz crkvenoslavenskog, odakle se raširio u upotrebi u narodnim govorima, pa je
zbog svoje velike rasprostranjenosti bio prihvaćen u književnom jeziku naporedo s
oblikom općina.
Alija Isaković bilježi u svom Rječniku da je općina u građi iz koje je ekscerpirao
riječi za Rječnik karakteristične leksike u bosanskom jeziku prvi put zabilježena
1635. godine, a opština 1935. godine, te da je do 1950. godine omjer javljanja oblika
opština i općina bio šest puta veći u korist oblika općina, a u periodu između 1950.
i 1985. odnos je postao približan. Isto se odnosi i na izvedenice od riječi općina, kao
i na riječ opći i izvedenice od nje.
Pa ništa onda, vratićemo se unazad što se tiče jezika, uostalom tako nam je i inače...
:)
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#13408 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Hajvan »

“Unatrag”?!?

:lol: :lol: :lol:
Registarska oznaka
Posts: 1078
Joined: 20/04/2015 12:53

#13409 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Registarska oznaka »

Haris.ba wrote: 30/07/2021 22:57
Novi_Nick wrote: 27/07/2021 22:32 [/size]
Ko bi ljudima ugodio, ako imaju Semafore oni im ne valjaju pa bi htjeli Kruzne tokove. Ako imaju kruzne tokove onda im ni oni ne valjaju i htjeli bi semafore. Ima problema i na drugim stranama jer mnogi ne znaju da prioritiraju, da se ukljucuju i iskljucuju iz kruznog toka i zbog toga dolazi do guzvi. Zatim, svakim danom je sve vise i vise auta u prometu a ceste, semafori i kruzni tokovi ne mogu da progutaju toliki saobracaj.
Trenutno je krkljanac na Ilidzi, a prije nije bio. Nije krkljanac zbog kruznog, vec zbog zatvorene Rustempasine vikendom.

A dodalo to sto su nesta semafore promjenili, interval je nesta drugaciji.

Vidim da najavljuju zatvaranje Rustempasine svakim danom. Nek zatvore. Ali, problem je napravljen. A rjesenje se ne nudi.
Nije problem u Rustempasinoj, nego je problem u budalama koji zele da na semaforu prije kruznog skrecu lijevo, bez obzira sto je zabrana, prema AEMS. Takodjer, u suprotnom smjeru, zele uzimaju lijevo skretanje a zabrana je skretanja.


Mi smo debili, za nas je divlji zapad majka. To nam je prirodno staniste i to bi bilo idealno
mistek
Posts: 3376
Joined: 23/05/2010 15:16

#13410 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mistek »

Sve više i više me frustrira neosvjetljenost pješačkih prelaza diljem grada. Evo maloprije recimo, pješački prije kružnog toka kod Energoinvesta na Pofalićima, iz pravca podvožnjaka, mrak, prelazi biciklista, u zadnjih čas sam ga opazio. Nastavljam dalje i pješački od Energoinvesta prema benzinskoj pumpi, vazda prometan, užasno neosvjetljen. Onda kružio oko šopinga na Grbavici, to da ne pričam, ni ne očekujem da je :D I najgore od svega, gore iza Vijećnice pješački, em izlizan, a dva migranta meščini polupijana prelaze, umalo da ih lik ispred mene zgazi. Ovaj je čak najgori.

Je li fakat problem da se urade ovakve stvari:
https://www.detas.hr/wp-content/uploads ... 00x630.jpg
https://peek.hr/wp-content/uploads/2017/09/MG_1646.jpg
https://www.detas.hr/wp-content/uploads ... 00x630.jpg

Ili u krajnjoj liniji ono što već ima na jednom-dva mjesta u gradu:
https://www.novilist.hr/wp-content/uplo ... 17x478.jpg

Ko je nadležan za ovo? Kanton ili opšćine ili neko treći? :D Da ih zatrpam mailovima, jer samo čekam dan kad će neki migrant ovako podletiti pod auto :D
User avatar
mayab
Posts: 27015
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#13411 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mayab »

Prvo stoku treba naučiti da prelaze cestu na pješačkom prelazu :lol:

Čuj, sroči e-mail, pa pošalji i kantonu i općinama , valjda se neko javi sa kakvom povratnom informacijom
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#13412 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by P308 »

Kome god da posaljes mail prebacit ce odgovornost na nekog drugog .. tako da posalji svima.
User avatar
Truba
Posts: 81186
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#13413 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Truba »

šift del
ako je autluk
tako ja radim s glupostima

bila je neka što je peglala s mrtvom vranom

jaranice kesu u ruke i skloni vranu
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#13414 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by VladaFBiH »

nosara wrote: 31/07/2021 07:57
high_volume wrote: 31/07/2021 01:05



"Općina" je naziv lokalne samouprave, i ustavna je kategorija u Federaciji, nije jezička, pravopisna. I plaća takođe. Kao "kanton" umjesto "županije"

U Republici Srpskoj, naziv je Opština, i takođe ustavna kategorija.

Što se tiče "skupćine", u Federaciji je to parlament ili vijeće, u RS je skupština. Takođe iz Ustava oba entiteta.
Službeni jezici Federacije Bosne i Hercegovine su: bosanski jezik, hrvatski jezik i srpski jezik. Službena pisma su latinica i ćirilica.

Dakle, opstina, plata, zupanija iz inata. :bih:
Ja bih samo dodao da je korištenje naziva "Županija" umjesto "Kanton" neustavno :bih: :bih: :bih: i nema potrebe spamati temu :D
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#13415 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by nosara »

E bas me zabole. :thumbup:
breuer
Posts: 7190
Joined: 06/07/2009 15:44

#13416 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by breuer »

živimo u državi u kojoj je germanski termin "kanton" ustavan, a slavenski "župa" "županija" neustavan...

Allahu dragi :-)
User avatar
thekupus
Posts: 6786
Joined: 25/06/2011 22:38

#13417 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by thekupus »

breuer wrote: 05/08/2021 13:26 živimo u državi u kojoj je germanski termin "kanton" ustavan, a slavenski "župa" "županija" neustavan...

Allahu dragi :-)
jer je jedno termin vezan za vjeru, a drugi nije, šta ti tu nije jasno?
Patton44
Posts: 2495
Joined: 26/11/2019 19:14

#13418 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Patton44 »

thekupus wrote: 05/08/2021 14:41
breuer wrote: 05/08/2021 13:26 živimo u državi u kojoj je germanski termin "kanton" ustavan, a slavenski "župa" "županija" neustavan...

Allahu dragi :-)
jer je jedno termin vezan za vjeru, a drugi nije, šta ti tu nije jasno?
Sarajevski Župan Edin Forto.....morel proc.
User avatar
Truba
Posts: 81186
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#13419 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Truba »

Srez
Ili
Kotar
:mrgreen:
breuer
Posts: 7190
Joined: 06/07/2009 15:44

#13420 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by breuer »

thekupus wrote: 05/08/2021 14:41
breuer wrote: 05/08/2021 13:26 živimo u državi u kojoj je germanski termin "kanton" ustavan, a slavenski "župa" "županija" neustavan...

Allahu dragi :-)
jer je jedno termin vezan za vjeru, a drugi nije, šta ti tu nije jasno?
nisam znao da su srednjovjekovne župe imale samo vjerski karakter, kad ga naravno i nisu imale...u svakom slučaju smjehotresno
uzemljivac
Posts: 78
Joined: 26/04/2014 22:14
Location: pravo, druga lijevo

#13421 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by uzemljivac »

Patton44 wrote: 05/08/2021 14:50
thekupus wrote: 05/08/2021 14:41

jer je jedno termin vezan za vjeru, a drugi nije, šta ti tu nije jasno?
Sarajevski Župan Edin Forto.....morel proc.
https://bs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDupa ... prov=sfla1

Mozda je i ovo kako kazu nazadak i povratak u proslost

Ima li ista Bosansko u državi Bosni?
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5938
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#13422 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by studiorum_tuzlaensis »

Raskopali Marka Marulića prosle sedmice i otišli...

I sad će ovako stajati minimalno dva mjeseca da grcamo u prašini i hodamo po cesti. Nasa seljacka posla, mašine oshle za vecim parama.

Image
nekome
Posts: 2878
Joined: 17/05/2011 10:41

#13423 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by nekome »

studiorum_tuzlaensis wrote: 11/08/2021 12:42 Raskopali Marka Marulića prosle sedmice i otišli...

I sad će ovako stajati minimalno dva mjeseca da grcamo u prašini i hodamo po cesti. Nasa seljacka posla, mašine oshle za vecim parama.

Image
Garant neka domaca firma koja “zavrsava prije vremena napredne i zahtjevne poslove u regionu i e uniji”
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#13424 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by STARx »

Ili firma koja je prihvatila 101 poso a nema kapaciteta da obavi 2. Kod nas je samo bitno uzet poslic, a kad ce se zavrsit, nikad niko nije odgovaro za to. Nit ce.
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#13425 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by P308 »

Znaci definitivan kraj za Sjevernu longitudinalu? Mislim ionako je bila na granici naucne fantastike ali ovom rekonstrukcijom joj je i zvanican kraj, bar na jedan dug period.
Post Reply