Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
zbunjola71sa
Posts: 770
Joined: 28/02/2020 18:33

#13226 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by zbunjola71sa »

Naslovnica wrote: 11/07/2021 14:00 Ma sve jasno ba, pun grad japaja bolikuraca, a meni sve manje pod kapu može stati.
Fakat ne znam da li je do mene ili nije, ali iz godine u godinu život u Sarajevu postaje sve više frustrirajući i sve manjeanje kvalitetan.
Barem za mene koji sam tu rođen i odrastao.
Zato sto nas tj oni koji su tu rodjeni ,pa njihovi roditelji i djedovi je sve manje i neznaju sta je i kako zivjeti u gradu.
Ovom gradu u svemu je potreban jedan Reset.Ali kad vidimo oko nas sta se svega nakotilo i ko se sve pita mislim da taj reset nema smisla.
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#13227 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Van Halen »

Ljudi kako ne kontate koliko smo mi koji smo rođeni u ovom gradu nazadovali od 92ge naovamo. Nemam ni protiv koga nista ali istina je da je nekome ko je dosao 92ge ili kasnije u ovaj grad jednostavno napravljen kvalitetan pomak naprijed. 90% ljudi koji zive u ovom gradu cine ljudi kojima je ovo sto sad zive san snova,isti bi pomak nama bio kao kad bi mi iz Sarajeva sad otisli zivjeti u Beču npr. Zamisli se onda koliko bi ti ljepse sve izgledalo. Znaci ljudima koji su dosli iz manjih sredina u ovaj grad je sve odoicno a mi smo toliko nazadovali u odnosu na period pred rat da je sasvim normalna ogromna frustracija. Oni su dobili sve,mi smo skoro sve izgubili,jbg tako nam grah pao
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#13228 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by foxlife »

previse se mi busamo sa to rodjen u sarajevu i sl

koliko ih ja znam rodjenih u sarajevu a papci su vrhunski to je za napisati knjigu

ja sa onima koji nisu iz sa vise imam pozitivnih iskustava nego sa rodjenim sarajlijama koji misle da su bogom dani i da oni mogu sto onaj "dosljo" ne moze i ne smije jer je papak sa sela i sl
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#13229 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Van Halen »

Ne govorim o tome ko je kakav covjek,nego o tome koliko je kome pruzeno Opcija. Nekom ko je dosao u Sarajevu iz manjih mjesta je to velik kvalitativni pomak. A sto se nas tice mi takav pomak nisno dobili nego nazadak pravi. I naravno da je prisutna frustracija
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2839
Joined: 24/08/2003 00:00

#13230 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Novi_Nick »

Van Halen wrote: 11/07/2021 15:57 Ne govorim o tome ko je kakav covjek,nego o tome koliko je kome pruzeno Opcija. Nekom ko je dosao u Sarajevu iz manjih mjesta je to velik kvalitativni pomak. A sto se nas tice mi takav pomak nisno dobili nego nazadak pravi. I naravno da je prisutna frustracija
Razmisljajuci tvojom logikom onda svi glavni ili veci gradovi Evrope i Svijeta imaju isti problem sa naseljavanjem stranaca u pod navodnicima "njihove"
gradove. Spomenuo si Bec, onda su svi stranci ili doseljenici pravi nazadak za one rodjene u Becu a sve koji su se doselili u Bec je veliki pomak naprijed.

Veliki pomak naprijed je u zivotu ako uspijes tu gdje zivis i gdje si odlucio da zivis, nebitno da li si tu rodjen ili ne. Kao sto neko rece ima i dobar dio primitivaca i nekulturnih osoba rodjenih u samom gradu u odnosu na doseljenike. Medju njima ima koliko hoces sa ne zavrsenim skolama, lopova, kriminalaca, prevaranata, neradnika, nesposobnih, umisljenih budala i svega i svacega. Nema veze ko je odakle, nego da li valja kao osoba ili ne, a losih i dobrih pojedinaca ima u svim gradovima i svim drzavama svijeta, i treba se znati uklapati sa razlicitostima.
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#13231 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Van Halen »

Ja ne znam je li pisem zidovima ili ljudima. Isto čavke svi graknu istu patetičnu šuplju, šatro nije bitno odakle si nego kakav si. Nijednom nisam spomenuo da je neko sa strane loš niti ulazim u to .mada mi je šuplja priča više gledati tako na stvari kao ne treba gledati ko je odakle nego kakav je čovjek,a ustvari 100% onih koji su došli u ovaj grad upravo tako gleda na stvari. Upravo oni gledaju da proguraju svoje na sve moguće poslove i sve drugo u ovom gradu. Mi koji smo rođeni u ovom gradu smo se ponašali tako kako vi govorite pa nas sad nema nigdje,pregaženi smo jer su drugi baš tako gledali na stvari.

Ali opet nisam o tome govorio nego o tome da je nekome dolazak u Sarajevo bio veeliki pomak naprijed u životu a nama je ostanak u ovakvom gradu i društvu veeliki nazadak. Ali to su valjda historijska pomjeranja i tako valjda treba biti. Ali ne treba se cuditi da su ljudi frustrirani svim i svačim jer su ljudi rođeni u ovom gradu osjetili puno bolje,i ne mogu se pomiriti da nam se jedna cesta od 100 metara radi 3 godine. Da se tramvajska stanica radi 2 godine. Mi smo osjetili sta znaci napraviti pola grada za Olimpijske igre,i mnogo toga dok ljudi koji su dosli u grad u velikom broju nisu navikli na ista vise od onoga sto im se sad nudi,zato je njima u ovkm gradu odlicno a nama nije
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#13233 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by STARx »

Pola sarajeva je doselilo iz olova, banovica, kaknja, breze.. bas ko sto kazes, suplja prica ne treba gledati odakle je ko nego kakav.. ti gledas, a on te naguzi na svakom polju jer gleda odakle si, da pomogne svom u tudjini.. Nisam jednom svjedocio da dovode majstora iz rodne grude za banalne poslove samo da plati svom. A ti se tjesi da ne treba gledati odakle je..
Concord
Posts: 952
Joined: 14/12/2017 15:51

#13234 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Concord »

Nase podneblje je pogodno za fenomen dosljaka koji unistavaju grad upravo zbog zakona, pravosudja i drzave koju imamo. Na zapadu postoji sistem i zakon koji tvoje pokusaje da zivis kao seljacina ili sprijecava ili zestoko kaznjava, tako da je pravdanje da svugdje ima doslja obicno lupanje gluposti.
Dosljo seljak koji ode u Njemacku se vrlo brzo ustroji i zivi po pravilima kao i Svabo a dosljo seljak koji se doseli u Sarajevo ostaje seljak. U tome je razlika, i eto gdje smo sad.
noviclan
Posts: 10806
Joined: 31/10/2013 06:48

#13235 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by noviclan »

Mogu vam reci da sa mojmila impozantno djeluju duple pune prema boljakovom
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#13236 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by foxlife »

problem zasto je dosljak "zauzeo" sarajevo je sto ni dosljak ni domaci ne postuju zakone
i jednima i drugima generalno je draze reci ma neka samo 5 minuta sta fali ne petljaj se nemoj se zavadjati sa komsijom nemoj ovo nemoj ono nego prijaviti policiji inspekciji ili kome vec sve sto ne valja

nije dosljo nista gori od rodjenih samo se ponasa kako moze i tu je sva poenta
a moze se ponasati jer to prolazi zahvaljujuci svima koji imaju koristi od nepostivanja zakona na svim nivoima i u svim sferama
jedina razlika je vjerovatno u procentu krsenja odredjenih zakona dosljaka i domicilnih
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#13237 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Naslovnica »

foxlife wrote: 11/07/2021 15:52 previse se mi busamo sa to rodjen u sarajevu i sl

koliko ih ja znam rodjenih u sarajevu a papci su vrhunski to je za napisati knjigu

ja sa onima koji nisu iz sa vise imam pozitivnih iskustava nego sa rodjenim sarajlijama koji misle da su bogom dani i da oni mogu sto onaj "dosljo" ne moze i ne smije jer je papak sa sela i sl
Ja se nikada nisam busao i prsa da sam rođen i odrastao u Sarajevu, i slažem se sa ostatkom tvog posta. Najvećih papčina sam se nagledao na Čaršiji, Sarajlija peto koljeno, povazdan hrače gdje stigne, češe jaja i namješta labavog po cijeli dan bez obzira na okolinu, i gleda kako će koga zajebati.
User avatar
Haris033
Posts: 3826
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#13238 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris033 »

Nazalost, Sarajevo je danas neki sasvim drugi grad, grad polusvijeta i divljih ljudi. :izet:
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#13239 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by foxlife »

Naslovnica wrote: 11/07/2021 21:33
foxlife wrote: 11/07/2021 15:52 previse se mi busamo sa to rodjen u sarajevu i sl

koliko ih ja znam rodjenih u sarajevu a papci su vrhunski to je za napisati knjigu

ja sa onima koji nisu iz sa vise imam pozitivnih iskustava nego sa rodjenim sarajlijama koji misle da su bogom dani i da oni mogu sto onaj "dosljo" ne moze i ne smije jer je papak sa sela i sl
Ja se nikada nisam busao i prsa da sam rođen i odrastao u Sarajevu, i slažem se sa ostatkom tvog posta. Najvećih papčina sam se nagledao na Čaršiji, Sarajlija peto koljeno, povazdan hrače gdje stigne, češe jaja i namješta labavog po cijeli dan bez obzira na okolinu, i gleda kako će koga zajebati.
ma ovo previse se busamo nisam mislio ni na kog licno nego generalno
satro mi smo kao posebni u sarajevu nema nigdje na svijetu ovako i raje i fazona
ovo je samo dokaz da mi nismo onda svijeta vidjeli cim tako pisemo i pricamo tj oni koji tako pisu i pricaju
mi smo kao valjda neki unikat u svijetu
mi smo obicna jedna selendra u zabiti zvanoj balkan i bosna na globalnom nivou i nista vise
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#13241 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by foxlife »

Van Halen wrote: 11/07/2021 15:57 Ne govorim o tome ko je kakav covjek,nego o tome koliko je kome pruzeno Opcija. Nekom ko je dosao u Sarajevu iz manjih mjesta je to velik kvalitativni pomak. A sto se nas tice mi takav pomak nisno dobili nego nazadak pravi. I naravno da je prisutna frustracija
nema veze je li ti pruzena opcija ili nije do tebe je kako se ponasas
i onaj kome je pruzena opcija ako je imalo normalan odgojen obrazovan zna da ne treba bacati smece kroz prozor galamiti u stanu parkirati tako da ga boli neka stvar za ostale
onaj kome je to svejedno moze biti rodjen i pored tramvaja i na vlasicu nebitno je

spahovici su iz sarajeva jel tako? pa smo vidjeli kako se ponasaju po onim zadrugama parovima ili gdje je vec bio onaj mamlaz
onda onaj sto rusi krst
zatim razni zahiragici onda ona motoristica vanesa stojnici i ko zna ko jos a sve klasicni modeli papaka skorojevica kabadahija
last mohicans
Posts: 11685
Joined: 09/08/2012 23:19

#13242 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by last mohicans »

Van Halen wrote: 11/07/2021 17:25 Ja ne znam je li pisem zidovima ili ljudima. Isto čavke svi graknu istu patetičnu šuplju, šatro nije bitno odakle si nego kakav si. Nijednom nisam spomenuo da je neko sa strane loš niti ulazim u to .mada mi je šuplja priča više gledati tako na stvari kao ne treba gledati ko je odakle nego kakav je čovjek,a ustvari 100% onih koji su došli u ovaj grad upravo tako gleda na stvari. Upravo oni gledaju da proguraju svoje na sve moguće poslove i sve drugo u ovom gradu. Mi koji smo rođeni u ovom gradu smo se ponašali tako kako vi govorite pa nas sad nema nigdje,pregaženi smo jer su drugi baš tako gledali na stvari.

Ali opet nisam o tome govorio nego o tome da je nekome dolazak u Sarajevo bio veeliki pomak naprijed u životu a nama je ostanak u ovakvom gradu i društvu veeliki nazadak. Ali to su valjda historijska pomjeranja i tako valjda treba biti. Ali ne treba se cuditi da su ljudi frustrirani svim i svačim jer su ljudi rođeni u ovom gradu osjetili puno bolje,i ne mogu se pomiriti da nam se jedna cesta od 100 metara radi 3 godine. Da se tramvajska stanica radi 2 godine. Mi smo osjetili sta znaci napraviti pola grada za Olimpijske igre,i mnogo toga dok ljudi koji su dosli u grad u velikom broju nisu navikli na ista vise od onoga sto im se sad nudi,zato je njima u ovkm gradu odlicno a nama nije
Bas tako, onda predstavnik takvih, u vidu rumenog papka, koji je dosao do drona, bezbeli od nasih para, uslika nedovrsenu ulicu koja oslikava sav jad i bijedu ovoga grada i pohvali se. Gledaj lafe, vidi je! Da sjednes i places. Valjda je u njegovom selu koje je pod nebom samim,tačnije krajolik ispod neba, metar asfalta zapremedejt da se pohvali svom glasačkom tijelu koje ce mu dozivotno biti zahvalno jerbo je park napravio. A u vezi Olimpijade, jučer vidim neke turiste na malom polju, tuga te uhvati sta su (NE)uradili od onoga sto je napravljeno prije 37 godina. Ceste se raspadaju, skakaone propadaju, onaj jedini objekat nema sta ne visi s njega da koga ubije, a ski lift atestiran i pusten prije 35 godina. Onda kaze nase olimpijske ljepotice. Ruglo grada, a Bjelasnica je posebna priča, čak je i vikend radni na gradilistu, punom parom se zgrade prave.
User avatar
nepass1
Posts: 9510
Joined: 06/07/2017 07:35

#13243 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by nepass1 »

Kakva je sad situacija kod novog binga, radi li se jos, moze li se sa autom normalno proci ili?
User avatar
mk ultra
Posts: 19225
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#13244 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mk ultra »

nepass1 wrote: 12/07/2021 12:51 Kakva je sad situacija kod novog binga, radi li se jos, moze li se sa autom normalno proci ili?
Pa ostalo ono asfaltirano, jma jedan potez od 300m koji se jos radi malo jame malo asfalt i tako
User avatar
nepass1
Posts: 9510
Joined: 06/07/2017 07:35

#13245 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by nepass1 »

mk ultra wrote: 12/07/2021 12:53
nepass1 wrote: 12/07/2021 12:51 Kakva je sad situacija kod novog binga, radi li se jos, moze li se sa autom normalno proci ili?
Pa ostalo ono asfaltirano, jma jedan potez od 300m koji se jos radi malo jame malo asfalt i tako
Nisam ja prosao, ne pamtim. Nego danas mi usput a ne ide mi se na stup. Iz pravca grasa dolazim. Ako je razrovljeno da idem na ap. Mada i onaj bingo na ap gori nego stup, sto nisam mogao vjerovati da moze biti dok nisam svojim ocima vidio

Kontam u novom ima veci izbor alkohola
User avatar
Haris.ba
Posts: 24388
Joined: 08/09/2005 20:08

#13246 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

Možda nešta i bude od ovoga.
ODLUKU
O UTVRĐIVANJU INTERESA KANTONA SARAJEVO ZA OBAVLJANJE USLUGA ŽELJEZNIČKOG PUTNIČKOG SAOBRAĆAJA NA RELACIJI HADŽIĆI - ŽELJEZNIČKA STANICA SARAJEVO


I
Ovom odlukom utvrđuje se interes Kantona Sarajevo za obavljanje usluga željezničkog putničkog saobraćaja na relaciji Hadžići - Željeznička stanica Sarajevo.

II
Kantona Sarajevo će sufinansirati obavljanje usluge iz tačke I. ove odluke u skladu sa odredbama člana 12. Zakona o finansiranju željezničke infrastrukture i sufinansiranju putničkog i kombinovanog saobraćaja ("Službene novine Federacije BiH", broj 57/03).

III
Za realizaciju ove odluke zadužuje se Ministarstvo saobraćaja Kantona Sarajevo u okviru svojih nadležnosti.
Član 12.


Federacija BiH će sufinansirati obavljanje usluga željezničkog putničkog saobraćaja od interesa za Federaciju BiH, a kantoni od interesa za kantone.

ŽFBiH je dužno obavljati željeznički putnički saobraćaj i na dijelovima željezničke mreže na kojima od prihoda ne može pokriti ukupne troškove prijevoza, na zahtjev Vlade FBiH ili vlade kantona.

Za obavljeni prijevoz na osnovu odredbi st. 1. i 2. ovog člana, Vlada FBiH i vlade kantona će nadoknaditi ŽFBiH razliku između ukupnih troškova prijevoza i ostvarenog prihoda.

Obavljanje usluga željezničkog kombinovanog saobraćaja sufinansirat će Federacija BiH.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#13247 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by high_volume »

Da sufinansiranje ŽFBiH ne bude kao sufinansiranje KCUS :-)
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2839
Joined: 24/08/2003 00:00

#13248 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Novi_Nick »

POKRENUTA INICIJATIVA

Iz Sarajeva ka Hadžićima i Ilijašu mogli bi saobraćati brzi vozovi!


B. T.

21.06.2021.
136 komentara
1.7k dijeljenja
Facebook
Twitter
Email


Vozovi bi saobraćali do Željezničke stanice (Foto: Općina Hadžići)
Image

S ciljem rješavanja problema javnog gradskog prijevoza ozbiljno se razmatra ideja uspostave svakodnevne linije, više termina, brzog voza na relaciji Hadžići - Željeznička stanica.

Ova kratka informacija, bez navođenja detalja, objavljena je na zvaničnoj Facebook stranici Općine Hadžići https://hadzici.ba

Više informacija potražili smo od Hamde Ejubovića, načelnika ove općine. Iako nije bio rječit i uputio nas na kantonalnog ministra saobraćaja Adnana Štetu, potvrdio nam je da je danas kod ministra održan sastanak o ovoj temi.

Osim Ejubovića, prisustvovali su i načelnici, odnosno predstavnici općina Ilidža, Novi Grad i Novo Sarajevo te direktor Željeznica FBiH. Ejubović kaže da su imali "fin dogovor".

"Lijepo izgleda, po uzoru na velike gradove, koji imaju prigradske vozove. Od Hadžića bi išao osam - deset puta dnevno. Mi ovo prihvatamo objeručke. Trebamo ljude vratiti starim navikama, da u grad idu vozom", kaže kratko Ejubović.

Kako nam je prenio, razmišlja se o istom načinu prijevoza i s druge strane grada, iz Ilijaša.

Detalje projekta pokušali smo saznati od ministra Štete, ali on nije odgovorio na naš poziv.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/iz-sara ... /210621112
Last edited by Novi_Nick on 13/07/2021 22:39, edited 2 times in total.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2839
Joined: 24/08/2003 00:00

#13249 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Novi_Nick »

Haris.ba wrote: 12/07/2021 18:59 Možda nešta i bude od ovoga.

ODLUKU
O UTVRĐIVANJU INTERESA KANTONA SARAJEVO ZA OBAVLJANJE USLUGA ŽELJEZNIČKOG PUTNIČKOG SAOBRAĆAJA NA RELACIJI HADŽIĆI - ŽELJEZNIČKA STANICA SARAJEVO


I
Ovom odlukom utvrđuje se interes Kantona Sarajevo za obavljanje usluga željezničkog putničkog saobraćaja na relaciji Hadžići - Željeznička stanica Sarajevo.

II
Kantona Sarajevo će sufinansirati obavljanje usluge iz tačke I. ove odluke u skladu sa odredbama člana 12. Zakona o finansiranju željezničke infrastrukture i sufinansiranju putničkog i kombinovanog saobraćaja ("Službene novine Federacije BiH", broj 57/03).

III
Za realizaciju ove odluke zadužuje se Ministarstvo saobraćaja Kantona Sarajevo u okviru svojih nadležnosti.


Član 12.

Federacija BiH će sufinansirati obavljanje usluga željezničkog putničkog saobraćaja od interesa za Federaciju BiH, a kantoni od interesa za kantone.

ŽFBiH je dužno obavljati željeznički putnički saobraćaj i na dijelovima željezničke mreže na kojima od prihoda ne može pokriti ukupne troškove prijevoza, na zahtjev Vlade FBiH ili vlade kantona.

Za obavljeni prijevoz na osnovu odredbi st. 1. i 2. ovog člana, Vlada FBiH i vlade kantona će nadoknaditi ŽFBiH razliku između ukupnih troškova prijevoza i ostvarenog prihoda.

Obavljanje usluga željezničkog kombinovanog saobraćaja sufinansirat će Federacija BiH.
Odlicno :thumbup: a sa jeftinim kartama dosta bi se rasteretio drugi saobracaj u Sarajevu, vecina bi manje vozila privatna auta. Auta bi se koristila samo za putovanja izvan Sarajevo Kantona. Sarajevu je u isto vrijeme potrebna veca konkurencija razlicitog transporta radi boljeg kvaliteta transporta i manjih cijena karti.
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#13250 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Naslovnica »

Taman da karta bude pola marke, svi koji su do sada išli autom u grad - ići će i dalje.
:thumbup:
Post Reply