Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2839
Joined: 24/08/2003 00:00

#13276 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Novi_Nick »

BadBoy wrote: 14/07/2021 10:27 Pa ja već dugo vremena trubim da je javni gradski prevoz, a ne izgradnja novih saobraćajnica, ključ preporoda Sarajeva. Al naši to ne znaju a Boga mi je i teško bošnju odvojit od volana...
Kljuc je izgradnja svega i cesta i zeljeznickog saobracaja.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24393
Joined: 08/09/2005 20:08

#13277 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

kB27 wrote: 14/07/2021 11:05
Opet kazem, mnogima ne odgovara da je npr. Pejton ili Blazuj na 15 minuta od centra grada u svako doba dana. Jer se udaljenost u gradu mjeri minutama a ne kilometrima.
Pa zato sto se onda rusi cijena stanogradnje blize centru. :run:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40324
Joined: 29/06/2011 23:39

#13278 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by dječak sa šibicama »

Ideja je super, u svakom gradu na zapadu koji ima infrastrukturu, koriste zeljeznicki saobracaj u prigradskim linijama.

Nekad je navodno postojala ideja da se pruga od Bosnalijeka produzi do Vogosce, kroz tunel, navodno nisam siguran. Pa bi se vjerovatno koristila za prevoz ljudi iz Vogosce do grada.
Na prvoj transferzali u originalnom planu stoji i tramvajska pruga do Sipa, postoje ulica kao bulevar sa 2x2 trake i izmedju bi isla pruga. Samo sto ja mislim da, ako se ikada izgradi transferzala, tesko da ce na njoj biti i pruga. Poznavajuci nas sistem rada.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24393
Joined: 08/09/2005 20:08

#13279 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

dječak sa šibicama wrote: 14/07/2021 14:40 Ideja je super, u svakom gradu na zapadu koji ima infrastrukturu, koriste zeljeznicki saobracaj u prigradskim linijama.

Nekad je navodno postojala ideja da se pruga od Bosnalijeka produzi do Vogosce, kroz tunel, navodno nisam siguran. Pa bi se vjerovatno koristila za prevoz ljudi iz Vogosce do grada.
Na prvoj transferzali u originalnom planu stoji i tramvajska pruga do Sipa, postoje ulica kao bulevar sa 2x2 trake i izmedju bi isla pruga. Samo sto ja mislim da, ako se ikada izgradi transferzala, tesko da ce na njoj biti i pruga. Poznavajuci nas sistem rada.
Nisu odustali od tramvajske pruge. Da imamo love, ne bi bilo dramaticno ni produziti tramvaj do Vogosce. Sto ne i do Ilijasa i Breze. Mada, ima voz.

A pruga prema Vogosci nije radi Vogosce (jeste radi industrijske zone, i da se ukine trenutna pruga kroz centar grada).
Vec da se od trenutne zeljeznicke stanice napravi prolazna.
Jer pruga ne bi od zeljeznicke stanice stala u Vogosci, vec bi se spajala u Josanici. Pa bi dobio prsten oko Zuci.
Plus ima i druga trasa koja bi isla od Reljeva, uz autoput, skrenula prema Osijeku, pa na Blazuj.
Pa zamislimo sad da gradjanin Dobrosevica, Dogloda, Osijeka, Reljeva je vozom za 15ak minuta na zeljeznickoj stanici.

Naucna fantastika.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2839
Joined: 24/08/2003 00:00

#13280 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Novi_Nick »

Haris.ba wrote: 14/07/2021 14:45
dječak sa šibicama wrote: 14/07/2021 14:40 Ideja je super, u svakom gradu na zapadu koji ima infrastrukturu, koriste zeljeznicki saobracaj u prigradskim linijama.

Nekad je navodno postojala ideja da se pruga od Bosnalijeka produzi do Vogosce, kroz tunel, navodno nisam siguran. Pa bi se vjerovatno koristila za prevoz ljudi iz Vogosce do grada.
Na prvoj transferzali u originalnom planu stoji i tramvajska pruga do Sipa, postoje ulica kao bulevar sa 2x2 trake i izmedju bi isla pruga. Samo sto ja mislim da, ako se ikada izgradi transferzala, tesko da ce na njoj biti i pruga. Poznavajuci nas sistem rada.
Nisu odustali od tramvajske pruge. Da imamo love, ne bi bilo dramaticno ni produziti tramvaj do Vogosce. Sto ne i do Ilijasa i Breze. Mada, ima voz.

A pruga prema Vogosci nije radi Vogosce (jeste radi industrijske zone, i da se ukine trenutna pruga kroz centar grada).
Vec da se od trenutne zeljeznicke stanice napravi prolazna.
Jer pruga ne bi od zeljeznicke stanice stala u Vogosci, vec bi se spajala u Josanici. Pa bi dobio prsten oko Zuci.
Plus ima i druga trasa koja bi isla od Reljeva, uz autoput, skrenula prema Osijeku, pa na Blazuj.
Pa zamislimo sad da gradjanin Dobrosevica, Dogloda, Osijeka, Reljeva je vozom za 15ak minuta na zeljeznickoj stanici.

Naucna fantastika.

Klikaj na sliku da je povecas!
Image

https://imgur.com/XDhAONK

Fantastican projekat i zasto bi bio naucna fantastika? Da bi se dobio taj zeljeznicki prsten i sve povezalo kao sto si nabrojao radi se o izgradnji maksimalno 10 do 15 km elektificirane pruge koja bi se gradila u sklopu ceste 1 transferzale.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24393
Joined: 08/09/2005 20:08

#13281 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Haris.ba »

Novi_Nick wrote: 14/07/2021 15:10 Fantastican projekat i zasto bi bio naucna fantastika?
Zato sto nismo sposobni.

Od rata nismo sposobni srediti pruzne prelaze, a kamoli novu prugu poloziti.

P.S.
Mozda sam partibrejker. U sustini nemam nista protiv da migranti koriste voz. Samo pitanje je da li ce isto misljenje dijeliti i ostali sugradjani. Jer jedna od stanica je upravo blizu kampa u Blazuju.
Govorim o situaciji gdje bi velike grupe migranata isle na posao i s posla veletrgovine higijenskih potrepstina.

Jest da ce to pomoci da se sredi trenutna setnja po prugi i po magistrali. I to je dobra stvar zbog sigurnosti na cesti.
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#13282 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Hajvan »

da bogda ovaj grad propo jos za nasih zivota

ne znamo/ necemo pokosit travu oko tramvajske pruge, a kamoli sto vecega

glupe muje iz vicOva
mistek
Posts: 3376
Joined: 23/05/2010 15:16

#13283 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by mistek »

BadBoy wrote: 14/07/2021 09:21 Digneš sat parkinga na 6 KM u užoj gradskoj jezgri, uzmeš još pauk kamiona da samo kruže i dižu nepropisno parkirana vozila i eto motiva :D

Al neće ovo nikad biti, ovo je naučna fantastika za nas.
Ma kakvi ba pauci, parkinzi i čuda. Najočiti primjer u kojem sranju je ova država je taj parking i nespremnost policije da radi išta po tom pitanju. Prošli vikend, haos u gradu, nema mjesta za parking. Ja krenuo u garažu preko puta Vijećnice (koja je po prvi put bila full zauzeta), a okolo nakrcano auta svuda. Bukvalno, nisam mogao proći (došao odozgo, iz Avdage Šahinagića), jer je oko trga u svim trakama, trotoaru bilo auta. Jedva se provukao.

I naravno, nazovem PU Stari Grad da izađu na teren i napišu kazne, kaže žena: "Žao nam je, ali bio je udes na Obhodži, nema slobodna patrola."
Žao mi je samo što nisam rekao da sam upravo prisustvujem silovanju, pa da vidim ima li onda slobodna patrola.

Evo večeras isti klinac, samo u manjoj mjeri. Trotoari popunjeni, pješački prelazi, to niko ne kažnjava. Ljudi su još mentalitetom na nivou "Neću da plaćam parking, što ću kad mogu na trotoar."
BadBoy
Posts: 8049
Joined: 01/11/2005 21:55

#13284 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by BadBoy »

mistek wrote: 15/07/2021 00:47
BadBoy wrote: 14/07/2021 09:21 Digneš sat parkinga na 6 KM u užoj gradskoj jezgri, uzmeš još pauk kamiona da samo kruže i dižu nepropisno parkirana vozila i eto motiva :D

Al neće ovo nikad biti, ovo je naučna fantastika za nas.
Ma kakvi ba pauci, parkinzi i čuda. Najočiti primjer u kojem sranju je ova država je taj parking i nespremnost policije da radi išta po tom pitanju. Prošli vikend, haos u gradu, nema mjesta za parking. Ja krenuo u garažu preko puta Vijećnice (koja je po prvi put bila full zauzeta), a okolo nakrcano auta svuda. Bukvalno, nisam mogao proći (došao odozgo, iz Avdage Šahinagića), jer je oko trga u svim trakama, trotoaru bilo auta. Jedva se provukao.

I naravno, nazovem PU Stari Grad da izađu na teren i napišu kazne, kaže žena: "Žao nam je, ali bio je udes na Obhodži, nema slobodna patrola."
Žao mi je samo što nisam rekao da sam upravo prisustvujem silovanju, pa da vidim ima li onda slobodna patrola.

Evo večeras isti klinac, samo u manjoj mjeri. Trotoari popunjeni, pješački prelazi, to niko ne kažnjava. Ljudi su još mentalitetom na nivou "Neću da plaćam parking, što ću kad mogu na trotoar."
Sve znam, živio sam u Starom Gradu sve do nedavno. Zato sam i napisao da je to naučna fantastika za nas. To je taj seoski mentalitet gdje ono misli da auto može kao konja ostaviti gdje god. Pa jel nedavno frajer izazvao saobraćajni kolaps jer je ostavio auto na šinama "samo pet minuta da završi nešto" pa mu se zaključao Passat.

Isto mi je tako grozno što policija prestaje raditi za Ramazan pa toleriše dudlaše narigla koji auta ostavljaju po cijeloj čaršiji.

Nema nama selameta po ovom pitanju sve dok se ne počne revnosno i bez izuzetaka kažnjavati.
User avatar
nepass1
Posts: 9515
Joined: 06/07/2017 07:35

#13285 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by nepass1 »

Upravu ste za sg, ali opet tako malo mjesta ima da na kraju ti ne preostaje nista drugo nego poturiti auto negdje.
Haj ja znam gdje uvjek mogu besplatno ostaviti (legalno) pa prosetati 200-300m. Znam gdje mogu za 2km cijeli dan ostaviti auto.
A sad da ostavim u garazu na trgu i svaki dan pljunem 16KM dok sam na poslu, jbg isplativije mi na bolovanju biti :D
Koliko je cjelodnevni kod opstine? Sat je 2KM.
Treba narodu neku alternativu dati

Ja neki dan ostavio zeni auto. Izasao iz kuce u 6:30 na tramvaj u 7:20 izasao na principovom. Krenuo sa stupske petlje. Sa autom 15 minuta.
Jos vikend bio.
Znao sam se sa drustvom na ilidzi dogovoriti da sjedemo, posto ce se popiti krenem tramvajem., dok sam zivio u sg. Krenem sa vjecnice na ilidzi izadjem za 75minuta. 3h sjedim, 3h se vozim.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#13286 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by foxlife »

manjak je mjesta zato sto auto koristi i ko treba i ko ne treba
ode u trafiku sa autom ili izbaci iz avlije auto i zauzme mjesto na ulici a njegova garaza ili avlija prazna
jednostavno je rjesenje
policija i pauk da vise rade
tehnicki na registarciji da radi kako treba i eto ciscenja bar pola grada i stavljanja u red
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20399
Joined: 12/08/2013 12:51

#13287 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by insaneinthebrain »

a sto posijekose onolika stabla u hrasničkoj od Kilima do mosta. bas neobicno sad. nije valjda da su sva truhla ili suha bila :roll: :?
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#13288 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by Hajvan »

insaneinthebrain wrote: 15/07/2021 19:11 a sto posijekose onolika stabla u hrasničkoj od Kilima do mosta. bas neobicno sad. nije valjda da su sva truhla ili suha bila :roll: :?
Prerasla uski zeleni pojas izmedju kolnika i plocnika
Ne moze se na takvoj lolaciki saditi veliko parkovsko drvo konacne visime 25 i vise metara
Jer, kad zasadis neprikladnu vrstu, dodje vrijeme da moras je uklonit
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#13289 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by STARx »

Jel zna neko sta se radi na otoci vec drugu noc zaredom? Kod nove-stare stanice tramvajske
noviclan
Posts: 10806
Joined: 31/10/2013 06:48

#13290 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by noviclan »

Valjda stanica
User avatar
starii
Posts: 3298
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#13291 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by starii »

Hajvan wrote: 16/07/2021 00:13
insaneinthebrain wrote: 15/07/2021 19:11 a sto posijekose onolika stabla u hrasničkoj od Kilima do mosta. bas neobicno sad. nije valjda da su sva truhla ili suha bila :roll: :?
Prerasla uski zeleni pojas izmedju kolnika i plocnika
Ne moze se na takvoj lolaciki saditi veliko parkovsko drvo konacne visime 25 i vise metara
Jer, kad zasadis neprikladnu vrstu, dodje vrijeme da moras je uklonit
jest da je offtopic, juce se vozim i gledam trava spržena, mlada stabla uz cestu sasušena, pa zar je teško uzeti cisternu za pranje ulica i zaliti...uvijek se sjetim ulaska u brele i kako je trava i u avgustu na onoj vrelini zelena....
User avatar
thekupus
Posts: 6787
Joined: 25/06/2011 22:38

#13292 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by thekupus »

starii wrote: 16/07/2021 07:07
Hajvan wrote: 16/07/2021 00:13

Prerasla uski zeleni pojas izmedju kolnika i plocnika
Ne moze se na takvoj lolaciki saditi veliko parkovsko drvo konacne visime 25 i vise metara
Jer, kad zasadis neprikladnu vrstu, dodje vrijeme da moras je uklonit
jest da je offtopic, juce se vozim i gledam trava spržena, mlada stabla uz cestu sasušena, pa zar je teško uzeti cisternu za pranje ulica i zaliti...uvijek se sjetim ulaska u brele i kako je trava i u avgustu na onoj vrelini zelena....
Iznad parka Betanija tako zalijevaju mlada stabla

Image
User avatar
nepass1
Posts: 9515
Joined: 06/07/2017 07:35

#13293 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by nepass1 »

Hoce li ono na cengic vili popravljati na glavnoj saobracajnici? One metalne ploce? A ono sto su zakrpili, bolje da su lezece policajce stavili
BadBoy
Posts: 8049
Joined: 01/11/2005 21:55

#13294 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by BadBoy »

nepass1 wrote: 16/07/2021 19:32 Hoce li ono na cengic vili popravljati na glavnoj saobracajnici? One metalne ploce? A ono sto su zakrpili, bolje da su lezece policajce stavili
Neće.

Sad je i Sarajevogas raskopao Zagrebačku kod OHR-a i mogu misliti kakvo će to ulegnuće biti nakon par mjeseci.
neki
Posts: 6633
Joined: 17/02/2005 07:57

#13295 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by neki »

nepass1 wrote: 16/07/2021 19:32 Hoce li ono na cengic vili popravljati na glavnoj saobracajnici? One metalne ploce? A ono sto su zakrpili, bolje da su lezece policajce stavili
To je privremena sanacija, bit će odrađeno ponovo sve kad budu završeni radovi..mada je sramota od opstine novo sarajevo sto nastavlja koldzinu praksu prokopa glavnih saobracajnica, ono je trebalo odraditi mikrotuneliranjem
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#13296 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by STARx »

Ne kontam ni ja furku poslije zavrsenih radova da se ne vrati prethodni izgled ulice. Ostavi raskopano, stavi metalnu plocu i to je to. Pa jeftinije je betonirati nego ostavljati one ploce.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#13297 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by foxlife »

Ovi na otoci i sada rade
I rade svo vrijeme neke cijevi valjda ne stanice
noviclan
Posts: 10806
Joined: 31/10/2013 06:48

#13298 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by noviclan »

neki wrote: 17/07/2021 00:10
nepass1 wrote: 16/07/2021 19:32 Hoce li ono na cengic vili popravljati na glavnoj saobracajnici? One metalne ploce? A ono sto su zakrpili, bolje da su lezece policajce stavili
To je privremena sanacija, bit će odrađeno ponovo sve kad budu završeni radovi..mada je sramota od opstine novo sarajevo sto nastavlja koldzinu praksu prokopa glavnih saobracajnica, ono je trebalo odraditi mikrotuneliranjem

E vidjet cemo kako ce prokop asfaltirati, ovamo gdje su bacili asfalt trebali vi ici na dva metra sirine novog asfalta, vrijeme ce pokazati
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#13299 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by shandrprcSA »

noviclan wrote: 17/07/2021 06:18
neki wrote: 17/07/2021 00:10

To je privremena sanacija, bit će odrađeno ponovo sve kad budu završeni radovi..mada je sramota od opstine novo sarajevo sto nastavlja koldzinu praksu prokopa glavnih saobracajnica, ono je trebalo odraditi mikrotuneliranjem

E vidjet cemo kako ce prokop asfaltirati, ovamo gdje su bacili asfalt trebali vi ici na dva metra sirine novog asfalta, vrijeme ce pokazati
ako budu ko Grbavicku i Zvornicku neki dan sto su, neka ne diraju nista...
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15466
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#13300 Re: Izgradnja saobraćajnica u Kantonu Sarajevo

Post by problemnatravunu »

Vidim nešto se pokrpala i nikad dalje nastavljena Južna longitudinala,
od Aneksa pa skoro do AP , čak su i neke šahtove sredili , ali mislim da nisu sve, a da li će, tko to zna :roll:
Ali , primijetio sam značajan napredak :mrgreen: , a to je da je na raskrsnici ,
na spoju Safeta Hadžića sa Kraljicom Jelenom i Bosanskim kraljevima,
https://www.google.ba/maps/@43.8437988, ... authuser=0
postavljen ovaj znak
Image

i mirna Bosna :bih:
Post Reply