Izgradnja kuce po principu "kljuc u ruke"-preporucite firmu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

ocammog

#1 Izgradnja kuce po principu "kljuc u ruke"-preporucite firmu

Post by ocammog » 30/09/2013 14:33

Dragi moji,

ima vise tema o gradnji kuca na forumu, ali nisam primijetio da ima neka koja sadrzi pozitivna iskustva i preporuke o gradjevinskim firmama koje grade kuce od temelja do krova po principu " kljuc u ruke".

Prema tome, evo neka ovo bude ta tema i ko god je imao pozitivna iskustva i zeli preporuciti jednu ili vise takvih firmi, bicu mu vise nego zahvalan.

Occam

AmADin_gospo

#2 Re: Izgradnja kuce po principu "kljuc u ruke"-preporucite fi

Post by AmADin_gospo » 30/09/2013 14:37

jeli misliš na klasičnu kuču od cigle ili montažnu ?

kod nas se generalno, manje više, sve svodi na javašluk i nepoštivanje ugovora

danny_boy

#3 Re: Izgradnja kuce po principu "kljuc u ruke"-preporucite fi

Post by danny_boy » 30/09/2013 14:40

ocammog wrote:Dragi moji,

ima vise tema o gradnji kuca na forumu, ali nisam primijetio da ima neka koja sadrzi pozitivna iskustva i preporuke o gradjevinskim firmama koje grade kuce od temelja do krova po principu " kljuc u ruke".

Prema tome, evo neka ovo bude ta tema i ko god je imao pozitivna iskustva i zeli preporuciti jednu ili vise takvih firmi, bicu mu vise nego zahvalan.

Occam
Ne bih ti preporučio da kuću gradiš na taj način. Najveća zamka jeste to što nikad nećeš
moći u startu 100% definisati sve kako želiš, a svaki naknadni tvoj zahtjev za bilo kakvom
promjenom će prouzrokovati dodatne troškove. Pored toga, ono što po ovom principu nećeš
također moći definisati jeste kvaliteta materijala koja se ugrađuje. Izvođač će radi svoje
uštede ugraditi sve i svašta, samo neće kvalitetne materijale jer mu poskupljuju troškove
izgradnje.

U svijetu se ovaj tip gradnje korsiti uglavnom u zemljama bogatim naftom :-). Tj. tamo
gdje investitori imaju na raspolaganju skoro neograničena sredstva, a neće puno da se
upliću u sam proces gradnje.

danny_boy

#4 Re: Izgradnja kuce po principu "kljuc u ruke"-preporucite fi

Post by danny_boy » 30/09/2013 14:43

AmADin_gospo wrote:jeli misliš na klasičnu kuču od cigle ili montažnu ?

I ovaj odgovor ide u prilog onome što sam ti rekao, pitanja tipa jel misliš ovo ili ono
je u ovom slučaju beskonačno a u samom startu nisi ni blizu da daš odgovore.

Ugovori se nepoštuju, ili tumače uglavnom na štetu onoga ko manje zna o gradnji
a to je skoro uvijek Investitor.

ocammog

#5 Re: Izgradnja kuce po principu "kljuc u ruke"-preporucite fi

Post by ocammog » 30/09/2013 14:53

AmADin_gospo wrote:jeli misliš na klasičnu kuču od cigle ili montažnu ?

Svjedno, tj. interesuje me i jedno i drugo.

ocamm

neki

#6 Re: Izgradnja kuce po principu "kljuc u ruke"-preporucite fi

Post by neki » 30/09/2013 14:56

Zaboravi na 'kljuc u ruke' ako nemas jako dobar i detaljno razradjen izvedbeni projekat

AmADin_gospo

#7 Re: Izgradnja kuce po principu "kljuc u ruke"-preporucite fi

Post by AmADin_gospo » 30/09/2013 15:25

ocammog wrote:Svjedno, tj. interesuje me i jedno i drugo.

ocamm
montažne kuče, su odlična stvar i mnogo trajnije, jeftinije od zidanih, a i brže se grade, ali radinašeg mentaliteta, 99% populacije ih ne voli. koliko od neobrazovanosti i neznanja, toliko od različitih firmi koje su pokušale da namlate pare gradeči montažne kuče manje ili više lošeg kvaliteta.
postoji širom BiH cca 10ak fabrika montažnih kuča, ali za svaku sam čuo koliko dobrih toliko loših priča, tako da zaista teško je staviti ruku u vatru za neku fabriku, jer ipak, ne pravi se šupa nego kuča.

al pri gradnji kuče od cigle, treba obratiti pažnju da koliko se para potroši na grubu gradnju, i zidanje, 3 puta će koštati iznutra, a i također, treba voditi računa o termoizolaciji i grijanju. največu glupost u BiH rade ljudi koji prave kuče bez fasade, ili stave 5 -7 cm stiropola. bez 15-20 cm nema diskusije. jeste skuplje, ali se dugoročno isplati.

zonna

#8 Re: Izgradnja kuce po principu "kljuc u ruke"-preporucite fi

Post by zonna » 30/09/2013 15:32

ma i cijena montaznih ima svojih "momenata". ako se potrudis i "udjes" malo dublje u te njihove ponude primjetićeš da u cijenu koju ti kažu nije recimo uračunat dimljak (!?) pa onda masa stvari koje su ti neophodne da bi uselio i onda kada to sve staviš na papir (između ostalog smještaj radnika koji će montirati) klasična kuća te dođe isto ili možda i jeftinije...
na navijam ni za jednu varijantu ali treba biti realan...

danny_boy

#9 Re: Izgradnja kuce po principu "kljuc u ruke"-preporucite fi

Post by danny_boy » 30/09/2013 16:59

zonna wrote:ma i cijena montaznih ima svojih "momenata". ako se potrudis i "udjes" malo dublje u te njihove ponude primjetićeš da u cijenu koju ti kažu nije recimo uračunat dimljak (!?) pa onda masa stvari koje su ti neophodne da bi uselio i onda kada to sve staviš na papir (između ostalog smještaj radnika koji će montirati) klasična kuća te dođe isto ili možda i jeftinije...
Da, upravo to. Nema jednostavno šanse da se sve predvidi u početku. Iako
to ljudima koji nisu u struci (građevinci) izgleda jednostavno za predvidjeti to je
ipak nemoguće. Mada firme koje to nude su jako ispraksirane i one u startu znaju sve
moguće začkoljice, a te začkoljice će polako na svojoj koži upoznati svako ko udje
nespreman u ovakve projekte.

Puno pametnije je platiti konsultanta sa iskustvom koji će kontrolisati projektovanje,
pa zatim ugovaranje i na kraju izgradnju. Ovo će koštati, ali će na kraju za istu
cijenu kao što bi bio "ključ u ruke" Investitor biti jako zadovoljan sa urađenim.
Last edited by danny_boy on 30/09/2013 17:13, edited 2 times in total.

mO k3

#10 Re: Izgradnja kuce po principu "kljuc u ruke"-preporucite fi

Post by mO k3 » 30/09/2013 17:05

neki wrote:Zaboravi na 'kljuc u ruke' ako nemas jako dobar i detaljno razradjen izvedbeni projekat
I da ima ,majstori ce sfuseriti , radice se jefintinim matetijalom ....

Matijevic_Vlado
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#11 Re: Izgradnja kuce po principu "kljuc u ruke"-preporucite fi

Post by Matijevic_Vlado » 30/09/2013 17:06

mO k3 wrote:
neki wrote:Zaboravi na 'kljuc u ruke' ako nemas jako dobar i detaljno razradjen izvedbeni projekat
joj moHke ako bi ti fuserio ne bi ostali

mO k3

#12 Re: Izgradnja kuce po principu "kljuc u ruke"-preporucite fi

Post by mO k3 » 30/09/2013 17:07

Matijevic_Vlado wrote:
mO k3 wrote:
joj moHke ako bi ti fuserio ne bi ostali
Vlado kakave veze imam ja sa majstorima dao sam svoje misljenje ,ako nemas sta pametno reci bolju shuti i ne provaljuj se .....

Keiko

#13 Re: Izgradnja kuce po principu "kljuc u ruke"-preporucite fi

Post by Keiko » 30/09/2013 18:05

Occam
Ne mogu preporuciti firmu ali mogu savjetovati. Prva stanica - arhitekt. Njegov posao je da dizajnira u skladu sa sadasnjim i buducim potrebama narucioca projekta. Ako arhitekt ne pita o tome imate li ili planirate li imati djecu, ima li u familiji neko bolestan ili manje pokretan, cime se bavite u slobodno vrijeme i slicno, put pod noge i trazi drugog. Njegov posao je isto da zna kako traziti urbanisticku saglasnost relevantne ustanove te da za to pripremi dokumentaciju. Dobar arhitekt ce isto prikupiti barem tri ponude od izvodjaca radova kojima ce priskrbiti sto je moguce vise informacija o potrebama i zeljama narucioca projekta. Na primjer, unaprijed se zna kakva stolarija, izolacija, koliko kupatila, kakvo grijanje, i raspored prostorija za elektricnu instalaciju idu u projekt. On isto tako moze predvidjeti okvirne troskove recimo podnih obloga tipa 20KM / m2 za parket ili plocice. Sa dobro pripremljenim projektom i dobrim i savjesnim arhitektom koji ce barem jednom sedmicno vrsiti inspekciju na gradilistu ne bi trebalo biti problema.

Ljudi obicno misle da im arhitekt ne treba i da ce ustedit' ako sami nadgledaju projekt. Netacno, netacno i netacno! Mujo / Stevo / Ivo nema pojma o gradnji dok je arhitekt zavrsio fakultet da bi znao proces, zakonske odredbe i minimalne standarde. Onoliko koliko on(a) kosta se ustedi jer izvodjac ima daleko manje prostora za fuseraj i jer mu se placa samo kada je arhitekt zadovoljan kvalitetom.

Danguba

#15 Re: Izgradnja kuce po principu "kljuc u ruke"-preporucite fi

Post by Danguba » 30/09/2013 19:13

Keiko wrote: Ne mogu preporuciti firmu ali mogu savjetovati. Prva stanica - arhitekt. Njegov posao je da dizajnira u skladu sa sadasnjim i buducim potrebama narucioca projekta. Ako arhitekt ne pita o tome imate li ili planirate li imati djecu, ima li u familiji neko bolestan ili manje pokretan, cime se bavite u slobodno vrijeme i slicno, put pod noge i trazi drugog. Njegov posao je isto da zna kako traziti urbanisticku saglasnost relevantne ustanove te da za to pripremi dokumentaciju. Dobar arhitekt ce isto prikupiti barem tri ponude od izvodjaca radova kojima ce priskrbiti sto je moguce vise informacija o potrebama i zeljama narucioca projekta. Na primjer, unaprijed se zna kakva stolarija, izolacija, koliko kupatila, kakvo grijanje, i raspored prostorija za elektricnu instalaciju idu u projekt. On isto tako moze predvidjeti okvirne troskove recimo podnih obloga tipa 20KM / m2 za parket ili plocice. Sa dobro pripremljenim projektom i dobrim i savjesnim arhitektom koji ce barem jednom sedmicno vrsiti inspekciju na gradilistu ne bi trebalo biti problema.

Ljudi obicno misle da im arhitekt ne treba i da ce ustedit' ako sami nadgledaju projekt. Netacno, netacno i netacno! Mujo / Stevo / Ivo nema pojma o gradnji dok je arhitekt zavrsio fakultet da bi znao proces, zakonske odredbe i minimalne standarde. Onoliko koliko on(a) kosta se ustedi jer izvodjac ima daleko manje prostora za fuseraj i jer mu se placa samo kada je arhitekt zadovoljan kvalitetom.
Sa svime se slazem osim da onaj ko projektuje ne bi trebao biti i nadzorni na objektu(radi dogovora i malverzacije sa izvodjacem).
Nadzor bi trebao obavljati neko tebi prisan ili neutralan(ko je u struci) a projektant mora saradjivati sa izvodjacem samo oko nejasnih detalja ili promjene bilo cega.

Takav nacin gradnje porodicne kuce(kljuc u ruke) u BiH je skoro nemoguce. Morao bi angazovati advokata da ubaci sve klauzule u ugovor(da se ogradis), raditi reviziju projekta...traziti ateste ugradjenih materijala, po okoncanju uraditi tehnicki(da se provjeri da li je sve uradjeno po projektno-tehnickoj dokumentaciji, upotrebna dozvola.

Keiko

#16 Re: Izgradnja kuce po principu "kljuc u ruke"-preporucite fi

Post by Keiko » 30/09/2013 20:33

Ovo sto sam ja napisala je standardna praksa u svijetu. Ne razumijem kako je neko 'blizak' kompetentniji za nadzor od onog ko je cijeli projekat osmislio, ali neka...

Inace nije praksa ali bih licno ponudila arhitekti bonus od nekoliko stotina KM za projekt koji se zavrsi na vrijeme i u skladu sa odredjenim budzetom. U nedostatku standariziranog ugovora koji je isto uobicajena praksa, preporucila bih da advokat 'prepise' i ovjeri ugovor koji se pokazao funkcionalnim u komparativnim slucajevima. Za ugovor je najbitnije da podjednako stiti obje strane, svidjalo se to nekome ili ne.

Revizija i atest koje spominjes su isto posao arhitekta koji provjerava kvalifikacije izvodjaca i ateste i certifikate za materijale. U mom poslu, svakodnevno provjeravamo akreditacije, clanstvo u regulatornim agencijama za izvodjace i neodstupamo od striktne specifikacije za materijale. Po ugovoru, izvodjac koji ne ispunjava unaprijed dogovorene uvjete ne mora biti placen. Ako ispunjava, ja imam moralnu i zakonsku obavezu da certifikujem njegov rad i osiguram da je placen na vrijeme.

Opet se vracamo na ono da stvari koji svugdje funkcionisu bez problema ne funkcionisu u BiH.

Danguba

#17 Re: Izgradnja kuce po principu "kljuc u ruke"-preporucite fi

Post by Danguba » 30/09/2013 21:02

Keiko wrote:Ovo sto sam ja napisala je standardna praksa u svijetu. Ne razumijem kako je neko 'blizak' kompetentniji za nadzor od onog ko je cijeli projekat osmislio, ali neka...

Inace nije praksa ali bih licno ponudila arhitekti bonus od nekoliko stotina KM za projekt koji se zavrsi na vrijeme i u skladu sa odredjenim budzetom. U nedostatku standariziranog ugovora koji je isto uobicajena praksa, preporucila bih da advokat 'prepise' i ovjeri ugovor koji se pokazao funkcionalnim u komparativnim slucajevima. Za ugovor je najbitnije da podjednako stiti obje strane, svidjalo se to nekome ili ne.

Revizija i atest koje spominjes su isto posao arhitekta koji provjerava kvalifikacije izvodjaca i ateste i certifikate za materijale. U mom poslu, svakodnevno provjeravamo akreditacije, clanstvo u regulatornim agencijama za izvodjace i neodstupamo od striktne specifikacije za materijale. Po ugovoru, izvodjac koji ne ispunjava unaprijed dogovorene uvjete ne mora biti placen. Ako ispunjava, ja imam moralnu i zakonsku obavezu da certifikujem njegov rad i osiguram da je placen na vrijeme.

Opet se vracamo na ono da stvari koji svugdje funkcionisu bez problema ne funkcionisu u BiH.
Sve ovo pisem iz prakse(jedino ako se nije sta promijenilo).
Na svakom objektu postoji ''projektant''->izvodjac->projektni nadzor->investitor->nadzorni organ koga imenuje investitor...a skoro u svim slucajevima neka treca kancelarija(nikako ona koja je projektovala)...zaboravi, nema veze.

U svakom ugovoru imaju klauzule koje definisu obaveze ugovorenih strana a izmedju ostaloga stoji i ''penali i nagrade''. Nikada ne moze stojati da izvodjac placa penale za ne zavrsene radove u roku bez klauzule o nagradi ako se isti radovi zavrse prije vremena.

Primjer iz prakse...moja sestra sve ugovorila(projektant ujedno i nadzor, izvodjac radova neka firmica) i sve je islo dok nije doslo do krova koji je malo komplikovan. Tu su se zapetljali i projektant i izvodjac tako da su dva puta morali da iskrajaju krov i na kraju opet nije uspjelo pa je bila prinudjena angazovati trecu stranu(izvodjac radova ujedno dobar arhitekta) i iz treci put uspjeli su zavrsiti krov. Da je tu bio neutralan nadzor odmah bi primjetio da nesto ne stima sa krovom a ovako su samo krivicu prebacivali jedan na drugoga(projektant-izvdjac).

danny_boy

#18 Re: Izgradnja kuce po principu "kljuc u ruke"-preporucite fi

Post by danny_boy » 30/09/2013 21:33

Danguba je u pravu. Mislim da je nasim zakonom o gradnji cak i zabranjeno
da projektant bude nadzor.

Postoji nesto sto se zove projektantski nadzor, i to podrazumijeva podrsku u
slucaju kada postoje neke nejasnoce u projektu.

Iz mog iskustva pravnici nemaju puno sta traziti u ugovorima za gradnju.
Ne omalovazavam taj poziv, ali nema pravnika koji ce sprijeciti slonamjernog
izvodjaca da nesto ne podvali. Jednostavno toliko ima tu skrivenih opasnosti
koje su tipicne za svaki projekat, a izvodjac za svaki projekat priprema drugu
strategiju tako da se pravnic tu izgube.

Samo kao sto sam napisao, iskusan konsultant koji je radio kao projektant
i izvodjac moze u ovakvim ugovorima spasiti novac investitoru.

neki

#20 Re: Izgradnja kuce po principu "kljuc u ruke"-preporucite fi

Post by neki » 30/09/2013 22:22

mO k3 wrote:
da, zaboravio sam dodati, ako nisi sam strucno lice, nemoj stediti da platis kvalitetan nadzor

Keiko

#21 Re: Izgradnja kuce po principu "kljuc u ruke"-preporucite fi

Post by Keiko » 30/09/2013 22:36

Ja ne mogu imenovati izvodjaca ukoliko ne dokaze da ima sve moguce certifikate i agremane od proizvodjaca propisanih materijala, da ima autorizaciju da ugradjuje iste, da je adekvatno osiguran (objekat, materijali i uposlenici), da uredno placa porez, doprinose, penziono i invaludsko, da postuje i primjenjuje zakone o sigurnosti i zastitu na radu i jos sto drugih stvari.

Ponekad, u slucaju nove gradjevine ili znacajnih strukturalnih promjena, arhitekt ili klijent imenuje inzinjera / staticara koji radi i sa arhitektom i sa izvodjacem. Izvodjac obicno ima svog QS (quantity surveyor - izvinjavam se ali ne znam nase ime za ovo zanimanje) jer mu je potreban za utvrdjivanje cijene radova. Ovdje je arhitekt administrator ugovora i po zakonu mora biti profesionalan i neutralan. Ne negiram ja to sto vas dvojica pisete ali je po meni to jos jedan razlog sto gradjevina u BiH ne funkcionise - previse kuhara u kuhinji iliti jarana sto jedan drugog guraju. Ovdje ne postoji ni arhitekt ni izvodjac radova ni inzinjer koji nekad u karijeri nije snosio troskove ispravke vlastite greske ili propusta. Desi se, pogotovo u pocetku i niko nikome ne cuva ledja.

U svrhu konstruktivne diskusije, ipak smatram da je primarni i najveci problem u BiH nedostatak povjerenja (opravdan ili neopravdan, nebitno) jer se fuseraj i nadzornici od povjerenja spominju u nekoliko postova. Isto tako, ocigledan nedostatak profesionalnosti i sveopca zelja da se prevari sistem (sta me briga ima li osiguranje i placa li porez sve dok ce odradit' pos'o 'na crno', itd.) su faktori zbog kojih je industrija u krizi.

ocammog

#22 Re: Izgradnja kuce po principu "kljuc u ruke"-preporucite fi

Post by ocammog » 02/10/2013 14:46

Onda je ključna riječ koju tražim ovdje "konsultant", tj. 'konsultant za privatne gradjevinske radove" ili kako se već zvanično zove...

Dakle, da li neko može ovdje preporučiti jednog takvog konsultanta ili konsultantsku agenciju?

pozdravljam

ocamm

danny_boy wrote:
zonna wrote:ma i cijena montaznih ima svojih "momenata". ako se potrudis i "udjes" malo dublje u te njihove ponude primjetićeš da u cijenu koju ti kažu nije recimo uračunat dimljak (!?) pa onda masa stvari koje su ti neophodne da bi uselio i onda kada to sve staviš na papir (između ostalog smještaj radnika koji će montirati) klasična kuća te dođe isto ili možda i jeftinije...
Da, upravo to. Nema jednostavno šanse da se sve predvidi u početku. Iako
to ljudima koji nisu u struci (građevinci) izgleda jednostavno za predvidjeti to je
ipak nemoguće. Mada firme koje to nude su jako ispraksirane i one u startu znaju sve
moguće začkoljice, a te začkoljice će polako na svojoj koži upoznati svako ko udje
nespreman u ovakve projekte.

Puno pametnije je platiti konsultanta sa iskustvom koji će kontrolisati projektovanje,
pa zatim ugovaranje i na kraju izgradnju. Ovo će koštati, ali će na kraju za istu
cijenu kao što bi bio "ključ u ruke" Investitor biti jako zadovoljan sa urađenim.

ocammog

#23 Re: Izgradnja kuce po principu "kljuc u ruke"-preporucite fi

Post by ocammog » 02/10/2013 14:52

Hvala ti na korisnom odgovoru. Da li bi mi onda mogla preporuciti nekog arihtiektu ili arhitektonsku agenciju koja kvalitento radi svoj posao?

ocamm

Keiko wrote:

Occam
Ne mogu preporuciti firmu ali mogu savjetovati. Prva stanica - arhitekt. Njegov posao je da dizajnira u skladu sa sadasnjim i buducim potrebama narucioca projekta. Ako arhitekt ne pita o tome imate li ili planirate li imati djecu, ima li u familiji neko bolestan ili manje pokretan, cime se bavite u slobodno vrijeme i slicno, put pod noge i trazi drugog. Njegov posao je isto da zna kako traziti urbanisticku saglasnost relevantne ustanove te da za to pripremi dokumentaciju. Dobar arhitekt ce isto prikupiti barem tri ponude od izvodjaca radova kojima ce priskrbiti sto je moguce vise informacija o potrebama i zeljama narucioca projekta. Na primjer, unaprijed se zna kakva stolarija, izolacija, koliko kupatila, kakvo grijanje, i raspored prostorija za elektricnu instalaciju idu u projekt. On isto tako moze predvidjeti okvirne troskove recimo podnih obloga tipa 20KM / m2 za parket ili plocice. Sa dobro pripremljenim projektom i dobrim i savjesnim arhitektom koji ce barem jednom sedmicno vrsiti inspekciju na gradilistu ne bi trebalo biti problema.

Keiko

#24 Re: Izgradnja kuce po principu "kljuc u ruke"-preporucite fi

Post by Keiko » 03/10/2013 00:46

Na zalost ne mogu nikoga preporuciti jer vec odavno ne zivim u BiH te nisam u kontaktu sa 'strukom'. Moj prethodni post je savjet iz svakodnevice jer ovdje vec odavno radim kao arhitekt uglavnom na malim i srednjim rezidencijalnim projektima. (mali projekt je do €750,000 a srednji do €1,500,000 - to su opci parametri koje odredjuje Kraljevski Arhitektonski Instutut)

danny_boy

#25 Re: Izgradnja kuce po principu "kljuc u ruke"-preporucite fi

Post by danny_boy » 03/10/2013 17:54

@ocammog

Prema zakonu o obligacionim odnosima bez obzira ako se radi o ugovaranju
po sistemu "ključ u ruke" izvođač ima pravo na dodatno potraživanje ako je
bilo koji dio ugovorenih radova promijenjen.

To znači da će izvođač potraživati od tebe dodatni novac ne samo za dodatne
radove nego i za produženje roka radi izmjene (u ovo je uključen profit,
zastoj mašina, opreme, njegovi dodatni troškovi održavanja...i šta ne sve
još). Vjeruj, nije da te prepadam ali kad ti zaračuna sve troškove ima da
padneš u nesvjest koliko će on to uveličati i da jedna mala izmjena neće
biti tako mala finansijski.

Evo neke mogućnosti izmjene:

1. Projekat koji je loš (loš projektant, loš revident - ovo se prečesto dešava)
2. Nedovoljna ispitivanja terena (može se desiti da mora mijenjati temelje koji
su bili u projektu radi lošeg terena). Promjena terena ne znači samo malo dublje
kopati nego i promjena projekta, statike, dodatne iskope, dodatne nasipe, možda
druge mašine radi dubljeg kopanja, nove rokove za gradnju, možda nove dozvole
...ima toga još...
3. U neka doba ti si se predomislio, želiš malo drugačiji wc, ili neku dodatnu sobu,
ili drugi raspored prostorija. Opet sve se mijenja kao u gornjoj tački.
4. Neka dodatna začkoljica u ugovoru koje nisi bio svjestan (pristupni putevi,
deponovanje otpada, tačan opis kvalitete opreme koju ugrađuješ, izostavljanje
nekih radova u ugovoru). Ovo Izvođači posebno vole. :-D

Tebe može spasiti samo dobar i iskusan konsultant, ali zapamti koji se iskazao
i u projektovanju i u gradnji. Magistre, Doktore i eksperte tog tipa ni blizu
projekta ne dovodi :-D

Eto ti materiala, pa ti razmisli :D

Post Reply