Izgradnja kamina ?

Post Reply
User avatar
Janjicar
Posts: 5450
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#1 Izgradnja kamina ?

Post by Janjicar »

Ima li neko da je dobro upucen u izgradnju kamina. Naime napravio sam kamin (vise otac nego ja) u uglu sobe, izveo odzak iznad sljemena, uradio rupe dvije po 10cm promjera medjutim desava mi se sljedece
Otvorim prozor na kipu ili vrata kada otvorim sve funkcionise normalno medjutim kada je sve zatvoreno vraca mi dim u sobu ?
Ima li kakve pomoci il da rusim ?
Hvala unaprijed
blugirl
Posts: 284
Joined: 07/08/2012 02:36

#2 Re: Izgradnja kamina ?

Post by blugirl »

To se i meni desava, tj.zavisi mi od vjetra. Kad je sjeverac fino vuce ali kad je jugo vraca dim. S tim da je kod mene ognjiste, malo otvorenije. Savjetovali su mi da prosirim otvor dimnjaka ili da ubacim neku vrstu ventilatora koji vuce dim i jos da spustim malo ognjiste, odnosno da smanjim otvor u sobi.
Mislim da ces morat zvat strucnjaka, neces to rijesit sam.
Sretno!
mikasa
Posts: 536
Joined: 15/12/2008 22:35

#3 Re: Izgradnja kamina ?

Post by mikasa »

Bojim se da ste u startu napravili gresku... Otvoreni kamin u prostoriji je najzahtjevnija gradjevina u jednom objektu tako da to niste smjeli raditi bez strucnjaka.
Predlazem: postavitu sliku, izjerite "usta kamina", otvor u dimnjaku, polozaj dimnjaka u odnosu na kamin, visinu dimnjaka od kamina do izlazne kape, polozaj dimnjacke kape u odnosu na sljeme kuce, precnik cijevi za dovod zraka.
mefistofilis
Posts: 1584
Joined: 09/04/2013 18:11

#4 Re: Izgradnja kamina ?

Post by mefistofilis »

u mahali je covjek pravio dimnjak, kao profesionalno... i bilesi mu ljudi kroz bastu prokopali cijev i doveli je do ispod dimnjaka... dakle cijev u vrtu iz zemlje viri 20 cm i ima kapicu. pa ti skontaj kako bi rijesio svoj kamin
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#5 Re: Izgradnja kamina ?

Post by Danguba »

mikasa wrote:Bojim se da ste u startu napravili gresku... Otvoreni kamin u prostoriji je najzahtjevnija gradjevina u jednom objektu tako da to niste smjeli raditi bez strucnjaka.
Predlazem: postavitu sliku, izjerite "usta kamina", otvor u dimnjaku, polozaj dimnjaka u odnosu na kamin, visinu dimnjaka od kamina do izlazne kape, polozaj dimnjacke kape u odnosu na sljeme kuce, precnik cijevi za dovod zraka.
:thumbup:

upravo sve ovo utice na dobru cirkulaciju zraka kroz dimnjak.
User avatar
Janjicar
Posts: 5450
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#6 Re: Izgradnja kamina ?

Post by Janjicar »

@mikasa brate evo informacija

Otvor kod kamina je 65x30cmm je otvor kod kamina tj "usta". Promjer dimnjaka vanjska 51x51 i nalazi se u pravcu sredine lozista. Visina dimnjaka do izlazne kape je 2,3m. Dimnjacka kapa je visa 5 do 10cm od sljemena kuce, a precnik 10 cm
znaci imaju dvije rupe takve po 10cm.

Ako treba i da uslikam danas ako neko moRe pomoci ?
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#7 Re: Izgradnja kamina ?

Post by Danguba »

Je li ti ovakav oblik kamina?

Image

Image

Image

Image
User avatar
Janjicar
Posts: 5450
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#8 Re: Izgradnja kamina ?

Post by Janjicar »

drug evo kamina Image
Znaci ovaj polukrug je sada zatvoren i dimnjak je veci (vanjska mjera 51x51cm).
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#9 Re: Izgradnja kamina ?

Post by Danguba »

Kako je zavrsen unutra iznad (pod ovim kosinama)?
Na cemu ovaj dimnjak stoji?
Koliko dugo se susio?

Image

Ako je ovako zavrsen, nema sansi da ne vuce.

p.s. najbolje ti je da potrazis nekoga ko se time bavi pa da sve pregleda.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#10 Re: Izgradnja kamina ?

Post by Keiko »

Ako ti je dimnjak prav, to ti je problem. Za kamin ti treba dimnjak koji krene pravo vertikalno onda ige koso 45 -60 stepeni i onda opet pravo vertikalno do iznad krova. Ako progooglas 'open fireplace flue' naci ces poprilicno crteza na Google Images.

Da ne bi sve rusio, postoje cijevi koje se fiksiraju na vrh ognjista i idu kroz dimnjak sa svim ovim uglovima, ako u dimnjaku ima dovoljno mjesta.
mikasa
Posts: 536
Joined: 15/12/2008 22:35

#11 Re: Izgradnja kamina ?

Post by mikasa »

Janjicar wrote:@mikasa brate evo informacija

Otvor kod kamina je 65x30cmm je otvor kod kamina tj "usta". Promjer dimnjaka vanjska 51x51 i nalazi se u pravcu sredine lozista. Visina dimnjaka do izlazne kape je 2,3m. Dimnjacka kapa je visa 5 do 10cm od sljemena kuce, a precnik 10 cm
znaci imaju dvije rupe takve po 10cm.

Ako treba i da uslikam danas ako neko moRe pomoci ?
Au, jes ga babo ozido ... Meni lici na vanjski rostilj u dnevnom boravku :-)

Loziste PREVISOKO
Usta kamina premala tako da neces imati pravi efekat vatre
Dimnjak je unutrasnjih dimenzija 25 x 25 cm i to je OK
Polozaj dimnjaka u odnosu na kamin je los, ali se to moze rijesiti kosinama. Kako ti babo misli ocistiti dimnjak ako ce kompletna garez pasti u ognjiste kamina
Vrlo mala visina dimnjaka 2.3 m, MORA se produziti pomocu cijevi ...
Promjer dovoda zraka je OK samo nemamo sliku ulaza zraka u ognjiste ...
Zakljucak> Prijatelju, bolje je odmah srusiti kamin, dimnjak pokusati sacuvati, i pocni zidati novi. Imas postavljene slike od drugog forumasa ali ipak pozovi nekog majstora da ti to uradi a oblaganje mozes i sam uraditi . Sretno...
Kamin u mojoj vikindici je radjen 70-ih godina, sjecam se kao dijete da je sest puta porusen dok nismo dobili pravu funkciju. Prezivio je rat i rusenje kuce, ali i danas funkcionise besprijekorno.
mikasa
Posts: 536
Joined: 15/12/2008 22:35

#12 Re: Izgradnja kamina ?

Post by mikasa »

Danguba wrote:
Image

Ako je ovako zavrsen, nema sansi da ne vuce.

p.s. najbolje ti je da potrazis nekoga ko se time bavi pa da sve pregleda.
Ne vidim cijeli kamin ali je ovdje i precnik dimnjaka PREMALEN u odnosu na usta kamina
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#13 Re: Izgradnja kamina ?

Post by Danguba »

mikasa wrote: Ne vidim cijeli kamin ali je ovdje i precnik dimnjaka PREMALEN u odnosu na usta kamina
Mozda si u pravu ali nema tu fulanja jer se sve radi po tablicama i standardnih dimenzija.

Npr. front kamina 100x53-73 cm visina dimnjaka 300 cm, dijametar kanala je 25 cm dok je kod visine dimnjaka od 9 m dijametar 20 cm.

Znas kako to ide :wink:
User avatar
Janjicar
Posts: 5450
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#14 Re: Izgradnja kamina ?

Post by Janjicar »

To je kada je istom uradjen izgled jest malo povelik ali smo to i htjeli, kada se presvuce dekorativnim kaminom ljepse ce to izgledati ;)

Nego danas cu probati povecati visinu dimnjaka za jos 1m skroz iznad sljemena pa onda probati, ako to ne uspije morat cu ga onda preurediti kao sto ste rekli.

Interesuje me to za unutar dimnjaka te kosine ?
Ima li negdje nekakav crtez ili sta ?
User avatar
kurty
Posts: 45058
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#15 Re: Izgradnja kamina ?

Post by kurty »

Janjicar wrote:To je kada je istom uradjen izgled jest malo povelik ali smo to i htjeli, kada se presvuce dekorativnim kaminom ljepse ce to izgledati ;)

Nego danas cu probati povecati visinu dimnjaka za jos 1m skroz iznad sljemena pa onda probati, ako to ne uspije morat cu ga onda preurediti kao sto ste rekli.

Interesuje me to za unutar dimnjaka te kosine ?
Ima li negdje nekakav crtez ili sta ?

Image

ako zelis, mogu ti slikati primjer kamina iz knjige "uradi sam"
User avatar
Janjicar
Posts: 5450
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#16 Re: Izgradnja kamina ?

Post by Janjicar »

kurty wrote:
Janjicar wrote:To je kada je istom uradjen izgled jest malo povelik ali smo to i htjeli, kada se presvuce dekorativnim kaminom ljepse ce to izgledati ;)

Nego danas cu probati povecati visinu dimnjaka za jos 1m skroz iznad sljemena pa onda probati, ako to ne uspije morat cu ga onda preurediti kao sto ste rekli.

Interesuje me to za unutar dimnjaka te kosine ?
Ima li negdje nekakav crtez ili sta ?

Image

ako zelis, mogu ti slikati primjer kamina iz knjige "uradi sam"
eh nije kod mene ovako dimnjak nego ide direktno iz sredine lozista vertikalno gore i nema ovih kosina...
De ako imas kakvih primjera u toj knjizi al da je u ugao smjesten jer je kod mene u uglu, i izgleda morat cu loziste staviti nize jer je poveliko a gdje god da sam gledao spusteno je loziste nisko...
invazijaleptira
Posts: 8
Joined: 23/06/2021 12:34

#17 Re: Izgradnja kamina ?

Post by invazijaleptira »

Oduvek sam zelela da imam kamin, sta mislite da li se moze napraviti od ovih stanglica od prirodnog kamenstruganika?
[urlhttp://www.kamenstruganik.com/wp-content/uploa ... ojka-2.jpg][/url]
kuli1961
Posts: 2422
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#18 Re: Izgradnja kamina ?

Post by kuli1961 »

invazijaleptira wrote: 27/07/2021 11:33 Oduvek sam zelela da imam kamin, sta mislite da li se moze napraviti od ovih stanglica od prirodnog kamenstruganika?
[urlhttp://www.kamenstruganik.com/wp-content/uploa ... ojka-2.jpg][/url]
Nisam nikakav znalac, ali mi se cini da se taj kamen moze koristiti samo kao dekorativna obloga
Post Reply