Izgradnja Autoceste zapad istok Sarajevo - Gorazde

Svakodnevna dešavanja u Goraždu, Višegradu, Foči, Vlasenici, Han-Pijesku i ostalim mjestima regije.
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#76 Re: Izgradnja Autoceste zapad istok Sarajevo - Gorazde

Post by burekodsira »

iako smatram da se nikad neće izgraditi brza cesta u punom profilu (kad kažem nikad, mislim za našeg života), ovo ustvari bar na papiru jeste brza cesta tj. njen dio, jer će ovo biti "pola" brze ceste. neke buduće generacije (ako ne iselimo iz ovih krajeva svi) će možda graditi preostale dvije trake i drugi tunel.

ubjeđen sam da ovu sada započetu dionicu neće završiti prije 10g, po mojoj procjeni sam tunel će uzeti bar 5-6g. a nema ni još zatvorene finansijske konstrukcije za kompletnu dionicu
User avatar
Dope_Man
Posts: 7754
Joined: 03/06/2016 16:31

#77 Re: Izgradnja Autoceste zapad istok Sarajevo - Gorazde

Post by Dope_Man »

Moze ono biti na papirunsta hoce, cinjenica je da na renderima je to obicna magistrala koju ce ljudi vjerovatno cekati toliko koliko kazes, mozda i duze. I kad to bude zavrseno nikome nece pasti na pamet da dodaje drugu cestu pored i time napravi neku pravu brzu cestu. Dakle u praksi obicna magistrala ce biti i ostati, i to je realnost.

Ja sam ne mislim da je za Gorazde i potrebna stvarna brza cesta, dobra magistrala moze rijesiti potrebe grada za ovo stoljece vjerovatno, ili bar za narednih 5-6 decenija. Samo mi smeta nazivanje obicne 1+1 ceste "brzom cestom" jer je to isto sto i nazivanje pileta janjetom.
melac
Posts: 1548
Joined: 25/08/2008 19:33

#78 Re: Izgradnja Autoceste zapad istok Sarajevo - Gorazde

Post by melac »

Dope_Man wrote:Moze ono biti na papirunsta hoce, cinjenica je da na renderima je to obicna magistrala koju ce ljudi vjerovatno cekati toliko koliko kazes, mozda i duze. I kad to bude zavrseno nikome nece pasti na pamet da dodaje drugu cestu pored i time napravi neku pravu brzu cestu. Dakle u praksi obicna magistrala ce biti i ostati, i to je realnost.

Ja sam ne mislim da je za Gorazde i potrebna stvarna brza cesta, dobra magistrala moze rijesiti potrebe grada za ovo stoljece vjerovatno, ili bar za narednih 5-6 decenija. Samo mi smeta nazivanje obicne 1+1 ceste "brzom cestom" jer je to isto sto i nazivanje pileta janjetom.
Pa i put od Sarajeva do Zenice se zvao autoput, u vakat. Slicno kao i ovaj Hrasnica Gorazde.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#79 Re: Izgradnja Autoceste zapad istok Sarajevo - Gorazde

Post by Ramzess Veliki »

Novi_Nick wrote:Naravno, zato i jesmo ovdje da diskutujemo i vidimo sve pozitivne i negativne alternative gradzenja, brze ceste ili zeljeznickog saobracaja kroz entitet FBiH Sarajevo Gorazde. Jako je bitno za Bosnjakebosance razvijati grad Gorazde i entitetski federalni dio. Valjda ne mislis da Gorazde u buducnosti treba da ostane na 30 000 stanovnika, ili da se smanji. Ja sam za to da se Gorazde poveca, i da se tu naseli Bosnjaka najmanje 60 do 100 000 stanovnika, kao i taj federalni dio entiteta izmedju Gorazda i Sarajeva. Jer jako Gorazde je i garant jakog Sarajeva i obratno, kao i entiteta FBiH kao i opcenito drzave Bosne i Hercegovine.
Iseli nas Bakir sve a ti sanjas o jakom Gorazdu ...
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#80 Re: Izgradnja Autoceste zapad istok Sarajevo - Gorazde

Post by Ramzess Veliki »

Dope_Man wrote:Moze ono biti na papirunsta hoce, cinjenica je da na renderima je to obicna magistrala koju ce ljudi vjerovatno cekati toliko koliko kazes, mozda i duze. I kad to bude zavrseno nikome nece pasti na pamet da dodaje drugu cestu pored i time napravi neku pravu brzu cestu. Dakle u praksi obicna magistrala ce biti i ostati, i to je realnost.

Ja sam ne mislim da je za Gorazde i potrebna stvarna brza cesta, dobra magistrala moze rijesiti potrebe grada za ovo stoljece vjerovatno, ili bar za narednih 5-6 decenija. Samo mi smeta nazivanje obicne 1+1 ceste "brzom cestom" jer je to isto sto i nazivanje pileta janjetom.
Bas tako. Jedino sto bih ja dodatno ispitao je potreba za velikim transportom roba i pravcima gdje se ta roba transportuje u cilju razvoja Gorazdanskih privrednih kapaciteta.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#81 Re: Izgradnja Autoceste zapad istok Sarajevo - Gorazde

Post by high_volume »

Ramzess Veliki wrote:
Novi_Nick wrote:Naravno, zato i jesmo ovdje da diskutujemo i vidimo sve pozitivne i negativne alternative gradzenja, brze ceste ili zeljeznickog saobracaja kroz entitet FBiH Sarajevo Gorazde. Jako je bitno za Bosnjakebosance razvijati grad Gorazde i entitetski federalni dio. Valjda ne mislis da Gorazde u buducnosti treba da ostane na 30 000 stanovnika, ili da se smanji. Ja sam za to da se Gorazde poveca, i da se tu naseli Bosnjaka najmanje 60 do 100 000 stanovnika, kao i taj federalni dio entiteta izmedju Gorazda i Sarajeva. Jer jako Gorazde je i garant jakog Sarajeva i obratno, kao i entiteta FBiH kao i opcenito drzave Bosne i Hercegovine.
Iseli nas Bakir sve a ti sanjas o jakom Gorazdu ...
Nisam siguran da Goražde ikad može biti "jako", da može biti toliko privredno razvijen grad da njegova finansijska sposobnost da nagradi rad ljudi visokim platama i drugim beneficijama spriječi odlazak ljudi na Zapad.Niti će Prevent, niti Bekto, niti Ginex plaćati radnike platama adekvatnim potrebama i životnim standardima, niti ova 4.5 privredna subjekta mogu nositi privredu cijelog Goražda na dosadašnji način. Ovdje profitiraju samo vlasnici ovih preduzeća i njihova uprava, ostali preživljavaju na mjesečnoj osnovi sa produženim efektom na sedam dana... Goraždu treba vizionarska uprava, neko ko vidi dalje od vlastitog interesa ili interesa grupe ljudi kojima je najbitnije postići vlast i tu se njihati do besvijesti. Neko ko će znati iskoristiti položaj grada u odnosu na ostalih 5 okolnih gradova i vratiti mu poziciju regionalnog centra, u svakom smislu.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#82 Re: Izgradnja Autoceste zapad istok Sarajevo - Gorazde

Post by Ramzess Veliki »

high_volume wrote:Nisam siguran da Goražde ikad može biti "jako", da može biti toliko privredno razvijen grad da njegova finansijska sposobnost da nagradi rad ljudi visokim platama i drugim beneficijama spriječi odlazak ljudi na Zapad.Niti će Prevent, niti Bekto, niti Ginex plaćati radnike platama adekvatnim potrebama i životnim standardima, niti ova 4.5 privredna subjekta mogu nositi privredu cijelog Goražda na dosadašnji način. Ovdje profitiraju samo vlasnici ovih preduzeća i njihova uprava, ostali preživljavaju na mjesečnoj osnovi sa produženim efektom na sedam dana... Goraždu treba vizionarska uprava, neko ko vidi dalje od vlastitog interesa ili interesa grupe ljudi kojima je najbitnije postići vlast i tu se njihati do besvijesti. Neko ko će znati iskoristiti položaj grada u odnosu na ostalih 5 okolnih gradova i vratiti mu poziciju regionalnog centra, u svakom smislu.
Apsolutno, ali sa postojecom gradskom upravom nema nista od toga. Osim olaksica u registraciji poslovanja nisu nista pokrenuli, a potrebno je saciniti realan dugorocni plan razvoja privrednih kapaciteta sa ciljanim plasmanom robe I ako treba osnovati javna preduzeca finansirana kreditima za razvoj. nacina ima, ima se I resursa, samo naci prave ljude a to je druga prica.
Najveci pomak za koji ja znam osim navedenih je samoorganizovanje vlasnika farmi ljesnjaka na direktnoj prodaji Nuteli bez posrednika, ako se u medjuvremenu nisu razisli u idejama. :roll:
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#83 Re: Izgradnja Autoceste zapad istok Sarajevo - Gorazde

Post by high_volume »

Koliko god uprava Goražda forsira brzu cestu do Sarajeva, istim intezitetom mora planirati i izgraditi cestu zaobilaznicu od krivine u Kopačima preko mosta, pa desnom stranom uz Drinu do Binga i dalje prema onom tamo drugom mostu, da im kroz centar grada ne tutnjaju šleperi i sav saobraćaj m/v
User avatar
parappa
Posts: 3283
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#84 Re: Izgradnja Autoceste zapad istok Sarajevo - Gorazde

Post by parappa »

high_volume wrote:Koliko god uprava Goražda forsira brzu cestu do Sarajeva, istim intezitetom mora planirati i izgraditi cestu zaobilaznicu od krivine u Kopačima preko mosta, pa desnom stranom uz Drinu do Binga i dalje prema onom tamo drugom mostu, da im kroz centar grada ne tutnjaju šleperi i sav saobraćaj m/v
Gdje u Goraždu treba da se završava ta brza cesta?
Valjda prolazi pored Pobjede i dalje do kasarne i hotela Gradina... Ako je tako zaobilaznica od Kopača ne bi puno pomogla... Sve što dolazi iz Sarajeva bi svakako išlo kroz centar grada
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#85 Re: Izgradnja Autoceste zapad istok Sarajevo - Gorazde

Post by high_volume »

parappa wrote:
high_volume wrote:Koliko god uprava Goražda forsira brzu cestu do Sarajeva, istim intezitetom mora planirati i izgraditi cestu zaobilaznicu od krivine u Kopačima preko mosta, pa desnom stranom uz Drinu do Binga i dalje prema onom tamo drugom mostu, da im kroz centar grada ne tutnjaju šleperi i sav saobraćaj m/v
Gdje u Goraždu treba da se završava ta brza cesta?
Valjda prolazi pored Pobjede i dalje do kasarne i hotela Gradina... Ako je tako zaobilaznica od Kopača ne bi puno pomogla... Sve što dolazi iz Sarajeva bi svakako išlo kroz centar grada
Ma nije tako. Niti je Goražde kraj svijeta. Mala vozila sada prelaze preko mosta, pa kroz centar i dalje kraj Bingo tržnog centra prema drugom mostu na zapadnoj strani Goražda, izlaze na cestu kojom s druge strane grada dolaze šleperi i autobusi, koji takođe prolaze kroz centar, i svi dalje u pravcu Foče i dalje za Gacko ili Sarajevo
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#86 Re: Izgradnja Autoceste zapad istok Sarajevo - Gorazde

Post by burekodsira »

parappa wrote:
high_volume wrote:Koliko god uprava Goražda forsira brzu cestu do Sarajeva, istim intezitetom mora planirati i izgraditi cestu zaobilaznicu od krivine u Kopačima preko mosta, pa desnom stranom uz Drinu do Binga i dalje prema onom tamo drugom mostu, da im kroz centar grada ne tutnjaju šleperi i sav saobraćaj m/v
Gdje u Goraždu treba da se završava ta brza cesta?
Valjda prolazi pored Pobjede i dalje do kasarne i hotela Gradina... Ako je tako zaobilaznica od Kopača ne bi puno pomogla... Sve što dolazi iz Sarajeva bi svakako išlo kroz centar grada
upravu si, ali o tome izgleda niko i nije razmišljao.
mada se sa te strane grada i nema neke mogućnosti/prostora napraviti zaobilaznicu.
ova planirana koja nikad neće zaživjeti kao prava zaobilaznica (jer već sada je trasa u pola grada - širi se grad) će izgradnjom ceste za sarajevo ostati neiskorištena jer je na drugoj obali drine i nema direktnu vezu s tom budućom cestom prema SA
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#88 Re: Izgradnja Autoceste zapad istok Sarajevo - Gorazde

Post by BarbaDue »

@Novi_Nick ovo je uvehlo, daj šta svježije :mrgreen:
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2839
Joined: 24/08/2003 00:00

#89 Re: Izgradnja Autoceste zapad istok Sarajevo - Gorazde

Post by Novi_Nick »

BarbaDue wrote: 02/08/2023 15:02 @Novi_Nick ovo je uvehlo, daj šta svježije :mrgreen:
Nista, ti samo sjedi, narucuj i uzivaj :-D
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2839
Joined: 24/08/2003 00:00

#91 Re: Izgradnja Autoceste zapad istok Sarajevo - Gorazde

Post by Novi_Nick »

"Da li je ovo muguce? Propala cetiri miliona eura za cestovno povezivanje Sarajeva i Gorazda!"

https://gorazdepress.blogspot.com/2023/ ... 8pzqhB-jjo
User avatar
Ludzak
Posts: 5372
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#92 Re: Izgradnja Autoceste zapad istok Sarajevo - Gorazde

Post by Ludzak »

A iskreno, ta ceste nema ekonomske računice sem za Goraždane.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#93 Re: Izgradnja Autoceste zapad istok Sarajevo - Gorazde

Post by BarbaDue »

Pa za koga bi trebala da ima :mrgreen:
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2839
Joined: 24/08/2003 00:00

#94 Re: Izgradnja Autoceste zapad istok Sarajevo - Gorazde

Post by Novi_Nick »

Ludzak wrote: 05/08/2023 16:47 A iskreno, ta ceste nema ekonomske računice sem za Goraždane.
Kako nema?, pa vecina saobracaja iz Bosne i Hercegovine koji idu za Srbiju, Bugarsku, Makedoniju, Kosovo, Crnu Goru, Albaniju, Grcku i Tursku trebaju da idu tim autoputem kroz ili blizu grada Gorazda.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#95 Re: Izgradnja Autoceste zapad istok Sarajevo - Gorazde

Post by BarbaDue »

_BataZiv_0809 wrote: 30/12/2023 16:05
Kad se probije Hranjen hoce li cijela putna komunikacija biti kroz Federaciju?

Mozda je ovo za drugu temu da prebacimo?
Nažalost neće, u svakoj mogućoj kombinaciji prolazimo kroz teritorij RS-a

P.S. prebačeno :)
Post Reply