Izet Nanic

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
N.N.
Posts: 3031
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#1 Izet Nanic

Post by N.N. »

29 GODINA I 10 MJESECI


Tog četvrtog augusta devedeset pete imao je 29 godina i 10 mjeseci, kući suprugu i troje djece, u džepu diplomu završene Vojne akademije, iza sebe nekoliko stotina ljudi kojima je bio komandant, ispred sebe pet neprijateljskih korpusa koji su ga napadali, u srcu malu bužimsku čaršiju i bosansku državu koju je branio, na ramenu pušku, a u duši osjećaj da živi posljednju ovosvjetsku noć.

Danas ima posthumno čin brigadnog generala, Zlatni ljiljan, orden jednog od devetorice heroja Odbrambeno-oslobodilačkog rata, poštovanje mnogih, status uzora, i vas, koji ćete, nakon ovog teksta, otvoriti Google i ukucati "Izet Nanić".

Rahmet ti dusi komadante.
User avatar
N.N.
Posts: 3031
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#2 Re: Izet Nanic

Post by N.N. »

ČUDIM SE JA TEBI

"On niti je psovao niti pio. Niko ga nije čuo da je ikada išta opsovao. Imao je samo jednu uzrečicu 'Čudim se ja tebi...'"

“Komandant Nanić, kojeg su njegove starješine odmilja zvale Bego, često je imao običaj svojim saradnicima koji postavljaju besmislena pitanja ili ne urade ono što im se kaže uputiti riječi: ‘Čudim se ja tebi.’

Pošto se to razumijevalo kao ‘baš si glup’, ili ‘baš si smotan’, Asim je izbjegavao da dođe u situaciju da mu komandant to kaže. Tako je komandant jedne prilike poslao Asimovu grupu na kotu Čardak i uspostavio vezu s njim. Pitao ga je: ‘Topale, šta ima?’ Kaže Topal: ‘Ne mogu nam pera odbiti. Nema šanse da uzmu ovu čuku.’ I naravno, nisu je ni uzeli.

Ali, interesantno da je u tom momentu dok je razgovarao s komandantom Nanićem Asim bio sam na toj čuki. Sam samcat. Poslije se dugo kroz smijeh prepričavalo: ‘Jaki smo k’o zemlja, šefe, ne mogu nam pera odbiti’ itd. I onda je Topal u jednom momentu rekao: ‘Ja volim tri puta poginuti nego da mi Bego kaže: ‘Čudim se ja tebi, Topale.’"

Na fotografiji sa komandantom njegov vjerni pratilac rahmetli Meho Bašić, koji je poginuo zajedno sa njim.



Image
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66241
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3 Re: Izet Nanic

Post by _BataZiv_0809 »

N.N. wrote: 05/08/2023 10:43 29 GODINA I 10 MJESECI


Tog četvrtog augusta devedeset pete imao je 29 godina i 10 mjeseci, kući suprugu i troje djece, u džepu diplomu završene Vojne akademije, iza sebe nekoliko stotina ljudi kojima je bio komandant, ispred sebe pet neprijateljskih korpusa koji su ga napadali, u srcu malu bužimsku čaršiju i bosansku državu koju je branio, na ramenu pušku, a u duši osjećaj da živi posljednju ovosvjetsku noć.

Danas ima posthumno čin brigadnog generala, Zlatni ljiljan, orden jednog od devetorice heroja Odbrambeno-oslobodilačkog rata, poštovanje mnogih, status uzora, i vas, koji ćete, nakon ovog teksta, otvoriti Google i ukucati "Izet Nanić".

Rahmet ti dusi komadante.
:thumbup: :bih:
armin071
Posts: 5293
Joined: 27/11/2008 22:26
Location: prvi red treci dzep.

#4 Re: Izet Nanic

Post by armin071 »

Rahmet ti duši veliki čovječe. Četnici i ustaše nisu ti mogli ništa ali nažalost zeleni termiti su bili svuda… Ni ovaj narod ni ova država te nije bila vrijedna. Jedan je Izet Nanić!
User avatar
N.N.
Posts: 3031
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#5 Re: Izet Nanic

Post by N.N. »

POSLJEDNJA ZABILJEŠKA U DNEVNIKU IZETA NANIĆA

“04. august 1995.
SVE JE U IGRI.
NADAM SE DA ĆE USPJETI I JA SA NJIMA –
a onda i narod.
Pobjeda je blizu.
Ako Bog da, bit će naša BiH.
Osjećam da mogu uraditi zamišljeno.
Nestalo je struje.
SRETNO.
Izet Nanić."

Nijedna druga zabilješka u dnevniku rahmetli generala Izeta Nanića nije potpisana. Izuzev ove.

Za svoje ratne zasluge brigadni general Izet Nanić odlikovan je Zlatnim ljiljanom 1994. godine, a posthumno i Ordenom heroja Oslobodilačkog rata. Mezar mu se nalazi u rodnom Bužimu, gdje je i Muzej njegove 505. viteške bužimske brigade.

Imageimageupload
User avatar
N.N.
Posts: 3031
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#6 Re: Izet Nanic

Post by N.N. »

Komandant 105. (kasnije 505.) bužimske brigade, Izet Nanić, strateg i mozak operacije "Munja 93", njegovog oficirskog doktorata, na dan početka operacije, 11. januara 1993. godine, imao je 27 godina, 3 mjeseca i 7 dana.

Image
User avatar
N.N.
Posts: 3031
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#7 Re: Izet Nanic

Post by N.N. »

Svi su dali nešto - neki su dali sve
KOMADANT SA OSMIJEHOM - GENERAL IZET NANIĆ
05.08.1995. - 05.08.2023.


Imagepicture upload sites
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#8 Re: Izet Nanic

Post by MarlboroGold »

Bez sumnje najveći sin Bosne devedesetih.
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#9 Re: Izet Nanic

Post by Krokodajl »

Sinonim Bosanskog otpora. Drago mi je da se čuva uspomena na njega i na druge heroje i da mlađe genracijd kako mogu primjetiti sve više se ponose i ističu naše heroje.

Slava ti Komandante.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#10 Re: Izet Nanic

Post by stubrijez »

N.N. wrote: 05/08/2023 10:48 ČUDIM SE JA TEBI

"On niti je psovao niti pio. Niko ga nije čuo da je ikada išta opsovao. Imao je samo jednu uzrečicu 'Čudim se ja tebi...'"

“Komandant Nanić, kojeg su njegove starješine odmilja zvale Bego, često je imao običaj svojim saradnicima koji postavljaju besmislena pitanja ili ne urade ono što im se kaže uputiti riječi: ‘Čudim se ja tebi.’

Pošto se to razumijevalo kao ‘baš si glup’, ili ‘baš si smotan’, Asim je izbjegavao da dođe u situaciju da mu komandant to kaže. Tako je komandant jedne prilike poslao Asimovu grupu na kotu Čardak i uspostavio vezu s njim. Pitao ga je: ‘Topale, šta ima?’ Kaže Topal: ‘Ne mogu nam pera odbiti. Nema šanse da uzmu ovu čuku.’ I naravno, nisu je ni uzeli.

Ali, interesantno da je u tom momentu dok je razgovarao s komandantom Nanićem Asim bio sam na toj čuki. Sam samcat. Poslije se dugo kroz smijeh prepričavalo: ‘Jaki smo k’o zemlja, šefe, ne mogu nam pera odbiti’ itd. I onda je Topal u jednom momentu rekao: ‘Ja volim tri puta poginuti nego da mi Bego kaže: ‘Čudim se ja tebi, Topale.’"

Na fotografiji sa komandantom njegov vjerni pratilac rahmetli Meho Bašić, koji je poginuo zajedno sa njim.



Image
Kakva fotka! sve govori... Ovo ni 1000 danasnjih influencera ne bi moglo uhvatiti
Post Reply