Izdavanje stana u Sarajevu - kome i koliko?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#1 Izdavanje stana u Sarajevu - kome i koliko?

Post by sehohari »

Pozdrav, prije par dana završio sam raodve na kući i planiram da izdajem dva sprata. E sada, pošto sam inače vani ne znam baš koliko se krecu cijene za izdavanje stanova u SA. Radi se o stanu/spratu na Pejtonu (u blizini puta prema Otesu,nekih 700m od tramvajske), ima odvojen/zaseban ulaz, baštu i grijanje na plin, 80m² (tri spavaće sobe). Koliko bi mogao tražiti? Koji su vaši savjeti?
Vidio sam malo na piku, ali je nekako svaki oglas "pod dogovorom", pa nisam baš mogao izvuči neke korisne informacije. Čuo sam i da se može izdati arapima "na dan": Koliko su tu cijene, kako se ponašaju? Iskustva?
Hvala unaprijed :)
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#2 Re: Izdavanje stana u Sarajevu - kome i koliko?

Post by ibi »

Kako mislis izdavat "na dan", ako si u inostranstvu ?
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#3 Re: Izdavanje stana u Sarajevu - kome i koliko?

Post by sehohari »

ibi wrote:Kako mislis izdavat "na dan", ako si u inostranstvu ?
Pa tu sam ljeti jedno mjesec/mjesec i po dana, zimi 2 sedmice i još na proljeće dvije.
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#4 Re: Izdavanje stana u Sarajevu - kome i koliko?

Post by ibi »

sehohari wrote:
ibi wrote:Kako mislis izdavat "na dan", ako si u inostranstvu ?
Pa tu sam ljeti jedno mjesec/mjesec i po dana, zimi 2 sedmice i još na proljeće dvije.
Mnogo ti je isplativije izdat nekom normalnom na 1-2 godine, nego preko ljeta 1 mjesec izdavat arapima.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#5 Re: Izdavanje stana u Sarajevu - kome i koliko?

Post by sehohari »

ibi wrote:
sehohari wrote:
ibi wrote:Kako mislis izdavat "na dan", ako si u inostranstvu ?
Pa tu sam ljeti jedno mjesec/mjesec i po dana, zimi 2 sedmice i još na proljeće dvije.
Mnogo ti je isplativije izdat nekom normalnom na 1-2 godine, nego preko ljeta 1 mjesec izdavat arapima.
Pa dobro, znaš li možda ti koliko se tu kreću cijene za izdavanje stana sa 80 kvadrata i na šta sve moraš paziti? Čuo sam da su npr. studenti poprilično loši podstanari, da je bolje uzet neku porodicu ili tako nešto u tom smislu.
Seyfo
Posts: 4336
Joined: 23/08/2011 14:12

#6 Re: Izdavanje stana u Sarajevu - kome i koliko?

Post by Seyfo »

Najgori podstanari su Arapi pa tek onda studenti. A jos ako su studenti Arapi...
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#7 Re: Izdavanje stana u Sarajevu - kome i koliko?

Post by sandzokan »

Ti iz inostranstva kontaš da izdaješ nekretninu? Slobodno kontaj da će te zajebati, opcija za to je hiljadu.
Moj ti je savjet da uzemš nekog člana familije kome vjeruješ da se stara o redovnoj naplati kirije i režija i da je tu u slučaju nekih problema.
Ako nemaš takvu osobu u Sarajevu onda se obrati nekoj od agencija za nekretnine, provjeri šta nude i za šta garantuju i koliko naplaćuju pa se odluči za najpovoljniju.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8223
Joined: 25/05/2013 23:49

#8 Re: Izdavanje stana u Sarajevu - kome i koliko?

Post by apsidejzi »

Mozes i preko neke agencije. Oni izdaju u tvoje ime i onda uzmu proviziju. Ako se dobro sjecam bude 11:1 tj u godini dana tebi 11 kirija njima jedna. Ne moras se zajebavat s porodicom, komsijama i sl.
super_bayern
Posts: 1338
Joined: 14/05/2014 12:42

#9 Re: Izdavanje stana u Sarajevu - kome i koliko?

Post by super_bayern »

Koliko bašte imaš? Ukoliko je to nešto malo par metara ispred, par metara iza kuće, ukoliko je stariji namještaj i uređaji u stanu, bez toplotne izolacije to je nekih 500KM, sa novim namještajem, sa izolacijom možeš i na 600-650KM.
Arape takođe ne preporučujem, iako ih ima i zaista ugodnih za saradnju. Njima je izdavanje na samo mjesec dana oko 800
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#10 Re: Izdavanje stana u Sarajevu - kome i koliko?

Post by Maraschino »

sehohari wrote:
ibi wrote:Kako mislis izdavat "na dan", ako si u inostranstvu ?
Pa tu sam ljeti jedno mjesec/mjesec i po dana, zimi 2 sedmice i još na proljeće dvije.
Posto imas velike troskove rezija onda moras izdati nekome. Sve sam probao i uvijek ispadnem donji. Prosle godine sve istjerao, renovirao, rezije otkazao i zakljucao.
Ljudi su katastrofa ili ih moras sedmicno kontrolisati ili nekoga naci ko ce to raditi. Nista merhametluk. Ja sa svima bio dobar i na kraju ''vodu vari vodu hladi'' plus moje slobodno vrijeme.

Kljuc u padze i najmirniji.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#11 Re: Izdavanje stana u Sarajevu - kome i koliko?

Post by moonca »

U centru grada dnevno izdavanje ide i do 120 KM na dan.
Ja sam placala oko $ 60 trosoban, nista posebno-al je bio centar. Milsim da ima potraznje za dnevno izdavanje.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#12 Re: Izdavanje stana u Sarajevu - kome i koliko?

Post by HAVANA »

Centar i sredjen,cist i namjesten stan je drugo.To uvijek radi dobro.Naravno ako ko ima da devera oko toga,sto nije mali posao...Mora biti besprijekorno cisto,napucano,dobra lokacija i ljubazan domacin.Onda je jako profitabilno.Pejton ne vidim drugo do mjesecni najam,sto nosi odredjene rizike ,a prinos i povrat investicije je slab.Ili arapi,jaka cijena al i spartla i dzoger ko kuca...
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#13 Re: Izdavanje stana u Sarajevu - kome i koliko?

Post by kmirsad »

Vidi nas privatnika kako smo uranili... :lol:
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#14 Re: Izdavanje stana u Sarajevu - kome i koliko?

Post by vješalica »

moja rodica dok je bila podstanar na dobrinji
izlazila je250+ rezije.
doduse stan je bioveliki cca 80 kvadrata
Ali na njega idu fixni troskovi oko toplana u sezoni oko 150 maraka
Stan je rega bio,mirna lokacija
Tako da ovo gore razbacivanje sa cijenama na toj lokaciji je nigdje veze
U principu kad je veliki stan a imas fixne troskove poput grijanja nema sanse da nabijes veliku kiriju
To.nece niko da se zajebava
Moras naci neku sredinu i balans
Zena koja je izdavala je bila isto ok,imali su ugovor,nije nikome dolazila kad ih nema u kuci da ulazi i spijunira kao sto pojedinci izdaju zbog toga,dakle od povjerenja zena,kad je izasla regularno okrecila sredila kako je zatekla i predala kljuceve i kraj price
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#15 Re: Izdavanje stana u Sarajevu - kome i koliko?

Post by Puf »

Sta ima Peljton kirija 500-600 maraka hahaha
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#16 Re: Izdavanje stana u Sarajevu - kome i koliko?

Post by triconja »

Puf wrote:Sta ima Peljton kirija 500-600 maraka hahaha
Bog ti dao, moras po sata ranije krenit da stignes na trajvan :thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81620
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#17 Re: Izdavanje stana u Sarajevu - kome i koliko?

Post by Truba »

gospoda zaboravila da je ilidža univerzitetsko mjesto također i da se stanovi izdaju turcima i ostalima koji dole studiraju

tako da je cijena i po 450 sasma ok
15 za veliki stan po osobi
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#18 Re: Izdavanje stana u Sarajevu - kome i koliko?

Post by mehoxy »

.
Last edited by mehoxy on 02/09/2018 10:44, edited 1 time in total.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#19 Re: Izdavanje stana u Sarajevu - kome i koliko?

Post by vješalica »

Puf wrote:Sta ima Peljton kirija 500-600 maraka hahaha
Hahah ja sad skontah
Cuj 500 maraka hahahha
Manje izadjes na blizoj lokaciji sa rezijama
Ha ha ha
User avatar
Truba
Posts: 81620
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#20 Re: Izdavanje stana u Sarajevu - kome i koliko?

Post by Truba »

čemu bliže? ganićevom univerzitetu i ostalim univerzitetima pored bazena Terme???
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#21 Re: Izdavanje stana u Sarajevu - kome i koliko?

Post by Dope_Man »

Ja znam dosta raje po gradu koji placaju manji stan otprilike 250 KM (potez od Alipasina pa sve do Hrasnog, raja s faksa uglavnom). Imam i jaranicu ciji starci u gradu trosoban stan izdaju za 600 mjesecno.

A ovo je Pejton, Ilidza.. domacim ljudima nema sanse da se moze uzeti tolike pare za stan na toj lokaciji. Kako mehoxy rece oko 400 je realisticno da mozes izvuci od domacih. Od ''brace'' se vec moze uzeti mnogo vise ali svi ljudi koje znam da su imali iskustva s njima su rekli da vise nikad ne bi njima dali stan. Isprljaju, poplave, pokvare... you name it. Ako si vec vani pretpostavljam solidno zivis i te pare ti nisu neophodne da prezivis, dakle bolje izdaj jeftinije nekoj normalnoj porodici na duzi period i lova nek se skuplja polako.

I kako neko rece, bolje daj to na kontrolu nekome od familije ovdje ako imas. Nek uzmu i dio, al da obilaze, da su tu.. cisto da onaj kome izdas ne ide tu s idejom ''on je vani, ko ga J, mogu sta hocu''. Najbolje da i ne znaju da si vani, to je nebitna info za zakupca, sto se njih tice zivis u stanu pored i sve ih slusas kroz zid :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#22 Re: Izdavanje stana u Sarajevu - kome i koliko?

Post by moonca »

Stan se mora odrzavati bio neko uredan ili 'urnebes'. Zbog toga se i uzima depozit za mogucu stetu. U svakom slucaju ako je na kraci period uzimati sto vise mozes naplatiti,pa makar to bili i 'oni' . :)

U mom stanu je familija kojoj sam dala nisku cijenu ali ako im se sta pokvari da me ne zovu. I tako i ide vec par godina. Niko mi ne obilazi stan, doduse i nije ekstra sredjen. Kiriju uplaciju sami na racun.
super_bayern
Posts: 1338
Joined: 14/05/2014 12:42

#23 Re: Izdavanje stana u Sarajevu - kome i koliko?

Post by super_bayern »

Sve znalci na ovom temi, je li možda izdajete stan negdje? Je li možda pratite cijene na tržištu?
Nisam napisao izmišljotinu, napisao sam ono što znam iz iskustva "ha ha ha".

Novoopremljeni stanovi od 80+ kvadrata u Pejtonu idu i do 800KM,
kod nekretnina je bitna lokacija,
kod nekretnina nije bitno vaše mišljenje :lol:

Ukoliko imate nešto da napišete u svrhu teme, deder - ukoliko ne, nemojte komentarisati stvari o kojima nemate baš puno pojma.

@sehohari, ja se nadam da sam pomogao, izdavanje stana je velika odgovornost vlasnika, jer šteta nakon odlaska podstanara zna preći čitavu jednu kiriju, zato obavezno u ugovor o zakupu stavljaj stavku depozita u visini jedne kirije, koju kao zakupodavac vraćaš podstanaru zadnji dan kada bude odlazio, ukoliko stan ostane onakav kakav je bio prvog dana davanja u zakup. Depozit je i garancija da će podstanar čuvati tvoju imovinu, jer svaki želi te pare nazad.

I slažem se sa ovim savjetom iznad, ukoliko nisi u gradu, ili još gore u državi - obavezno prenesi odgovornost na nekoga da obilazi tvoju imovinu, agencija je također jedna od opcija, iako skupa, u tvom slučaju možda i jedina, ako nemaš nikoga da se brine o stanu.
User avatar
SmoLe
Posts: 4878
Joined: 16/01/2014 13:16

#24 Re: Izdavanje stana u Sarajevu - kome i koliko?

Post by SmoLe »

budala je ko plati 800km kiriju na toj lokaciji, pa ni one nove zgrade na otoci nisu priblizno toliko skupe
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#25 Re: Izdavanje stana u Sarajevu - kome i koliko?

Post by triconja »

SmoLe wrote:budala je ko plati 800km kiriju na toj lokaciji, pa ni one nove zgrade na otoci nisu priblizno toliko skupe
Ima druga strana ekonomije, bilo sta vrijedi onoliko koliko je neko spreman da to plati, znaci mozes izdavat i za 2k ako ce neko platit :D
Post Reply