Izdavanje stana

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#126 Re: Izdavanje stana

Post by mirsek »

Ci-Nick wrote:Mnogi vlasnici stanova u Njemačkoj su se godinama borili da izbace problematične podstanare. I kad to uspiju,.. najčešće poslije par godina, onda ih dočekaju dugovi za komunalije i devastirani stanovi u koje treba investirati desetine hiljada eura.
Sad se uglavnom traže platne liste, preporuke ranijih stanodavaca itd.
Tako treba i kod nas uraditi,... platne liste, raspitaš se kod ranijeg stanodavca, raspitaš se u banci u kojoj imaju račune,.. i onda uglavnom znaš s kim imaš posla.
Ja im nikad ne bih dao platnu listu, da mi stanodavac rovi u novcanik, bjazi, stvar principa.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#127 Re: Izdavanje stana

Post by iceman ze »

Znam za dvojicu koji su iznajmljivali stanove do otkaza ostavljajuci neplacene racune i kirije. Ovaj prvi zbog nesredjenog zivota, a ovaj drugi moze mu se-ima para u zivotu. Ovaj prvi zamalo je dobio po nosu jedne prilike.
Ci-Nick
Posts: 5069
Joined: 15/03/2015 17:38

#128 Re: Izdavanje stana

Post by Ci-Nick »

mirsek wrote:
Ci-Nick wrote:Mnogi vlasnici stanova u Njemačkoj su se godinama borili da izbace problematične podstanare. I kad to uspiju,.. najčešće poslije par godina, onda ih dočekaju dugovi za komunalije i devastirani stanovi u koje treba investirati desetine hiljada eura.
Sad se uglavnom traže platne liste, preporuke ranijih stanodavaca itd.
Tako treba i kod nas uraditi,... platne liste, raspitaš se kod ranijeg stanodavca, raspitaš se u banci u kojoj imaju račune,.. i onda uglavnom znaš s kim imaš posla.
Ja im nikad ne bih dao platnu listu, da mi stanodavac rovi u novcanik, bjazi, stvar principa.
Nikakav problem,.. nema platne liste nema stana,.. tebi problem privatnosti a njemu nije problem povjeriti ti imovinu vrijednu 200.000 KM ( u BiH) ili milion maraka, koliko košta prosječan stan u Munchenu.
Zamisli odeš u banku i tražiš kredit od 10.000 KM pa im kažeš,.. za platu i kreditnu istoriju ne pitajte,..
User avatar
Haris.ba
Posts: 24381
Joined: 08/09/2005 20:08

#129 Re: Izdavanje stana

Post by Haris.ba »

mirsek wrote: Ja im nikad ne bih dao platnu listu, da mi stanodavac rovi u novcanik, bjazi, stvar principa.
Jesi ikad iznajmljivao stan vani?
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#130 Re: Izdavanje stana

Post by mirsek »

Ci-Nick wrote:
mirsek wrote:
Ci-Nick wrote:Mnogi vlasnici stanova u Njemačkoj su se godinama borili da izbace problematične podstanare. I kad to uspiju,.. najčešće poslije par godina, onda ih dočekaju dugovi za komunalije i devastirani stanovi u koje treba investirati desetine hiljada eura.
Sad se uglavnom traže platne liste, preporuke ranijih stanodavaca itd.
Tako treba i kod nas uraditi,... platne liste, raspitaš se kod ranijeg stanodavca, raspitaš se u banci u kojoj imaju račune,.. i onda uglavnom znaš s kim imaš posla.
Ja im nikad ne bih dao platnu listu, da mi stanodavac rovi u novcanik, bjazi, stvar principa.
Nikakav problem,.. nema platne liste nema stana,.. tebi problem privatnosti a njemu nije problem povjeriti ti imovinu vrijednu 200.000 KM ( u BiH) ili milion maraka, koliko košta prosječan stan u Munchenu.
Zamisli odeš u banku i tražiš kredit od 10.000 KM pa im kažeš,.. za platu i kreditnu istoriju ne pitajte,..
On meni ne daje besplatno nego daje u zakup, plus ima ugovor koji regulise nase obaveze. Platna lista, big NO.
Ci-Nick
Posts: 5069
Joined: 15/03/2015 17:38

#131 Re: Izdavanje stana

Post by Ci-Nick »

mirsek wrote:
Ci-Nick wrote:
mirsek wrote: Ja im nikad ne bih dao platnu listu, da mi stanodavac rovi u novcanik, bjazi, stvar principa.
Nikakav problem,.. nema platne liste nema stana,.. tebi problem privatnosti a njemu nije problem povjeriti ti imovinu vrijednu 200.000 KM ( u BiH) ili milion maraka, koliko košta prosječan stan u Munchenu.
Zamisli odeš u banku i tražiš kredit od 10.000 KM pa im kažeš,.. za platu i kreditnu istoriju ne pitajte,..
On meni ne daje besplatno nego daje u zakup, plus ima ugovor koji regulise nase obaveze. Platna lista, big NO.
Ni banka ti ne daje besplatno kredit ali želi da zna iz kojih sredstava ćeš vratiti kredit i da li si ranije uredno vraćao kredite.
Kao što sam već rekao kad nekog pustiš u stan,.. šteta može niti jako velika, ne radi se samo o neplaćenim kirijama nego i o troškovima stanovanja i devastaciji stana.
A ugovor,.. dok ga na sudu odbraniš ili ćeš fasovati infarkt ili ćeš osjediti.
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#132 Re: Izdavanje stana

Post by mirsek »

Haris.ba wrote:
mirsek wrote: Ja im nikad ne bih dao platnu listu, da mi stanodavac rovi u novcanik, bjazi, stvar principa.
Jesi ikad iznajmljivao stan vani?
Nisam, ali vise sam mislio na izdavanje stana u BIH.
User avatar
Evelinda
Posts: 952
Joined: 21/01/2015 11:38
Location: Sarajevo

#133 Re: Izdavanje stana

Post by Evelinda »

Drugarica izdala stan na mjesec dva,treba otici uzeti neke racune ali zena se ne javlja.Kako reagovati sikirati se ili ostati hladne glave
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#134 Re: Izdavanje stana

Post by mirsek »

Evelinda wrote:Drugarica izdala stan na mjesec dva,treba otici uzeti neke racune ali zena se ne javlja.Kako reagovati sikirati se ili ostati hladne glave
Poslati sms poruku ili neka ode do stana pozvoni i ostavi cedulju sa porukom. Ako ne odgovori za 7 dana nazvati jos jednom. Ako ne odgovori neka udje u stan da vidi jel sve ok. Ostaviti poruku u stanu da je usla u stan jer joj nije odgovoreno a treba uzeti racune. Zamoliti komsije da joj jave ako primjete da je neko u stanu a ona neka obilazi svaka 2-3 dan. Ako se ne javi mjesec promijeniti bravu.
Free Spirit
Posts: 354
Joined: 03/02/2014 20:01

#135 Re: Izdavanje stana

Post by Free Spirit »

Zadnjih mjesec dana redovno kopam po oglasima, tražim dvosoban stan za najam na potezu čvila - stup (stup malo pogodniji). Generalno, vrlo teško naći nešto fino za normalne pare, pretpostavljam zbog studenata koji u ovom periodu traže.
Helem, ima li ko kakvu preporuku bar, dosadilo mi je više gledati šta sve ljudi pokušavaju uvaliti. Slike i realno stanje u 90% slučajeva ni blizu
Poseban hejt za agencije koje na profilima drže 100 stanova od kojih je pola već izdato (a aktivan oglas), a dobar dio ostalih već su rezervisani iako ni to nigdje ne piše... Najam za (uskoro) mladi bračni par :roll: , bar na 2-3 godine, oboje zaposleni. Stan bi trebao najdalje do 1.novembra, mada ne smeta i prije. Traži se solidan stan, idealno novogradnja ili renovirano, ne očekujem da je ispod neke prosječne cijene svakako :)
milojicabrzi
Posts: 1728
Joined: 18/11/2009 12:43

#136 Re: Izdavanje stana

Post by milojicabrzi »

Free Spirit wrote:Zadnjih mjesec dana redovno kopam po oglasima, tražim dvosoban stan za najam na potezu čvila - stup (stup malo pogodniji). Generalno, vrlo teško naći nešto fino za normalne pare, pretpostavljam zbog studenata koji u ovom periodu traže.
Helem, ima li ko kakvu preporuku bar, dosadilo mi je više gledati šta sve ljudi pokušavaju uvaliti. Slike i realno stanje u 90% slučajeva ni blizu
Poseban hejt za agencije koje na profilima drže 100 stanova od kojih je pola već izdato (a aktivan oglas), a dobar dio ostalih već su rezervisani iako ni to nigdje ne piše... Najam za (uskoro) mladi bračni par , bar na 2-3 godine, oboje zaposleni. Stan bi trebao najdalje do 1.novembra, mada ne smeta i prije. Traži se solidan stan, idealno novogradnja ili renovirano, ne očekujem da je ispod neke prosječne cijene svakako
Koju kvadraturu gledaš, ima jedan, bas za mladi bračni par, u njemu sam trenutno, vlasnik sam, ali sam kupio veći jer imam puno djece. Stvarno je uvjetan i ekstra je, ali bit će slobodan tek oko N.godine. Moze i PP
User avatar
starii
Posts: 3298
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#137 Re: Izdavanje stana

Post by starii »

Izdavao godina stan, jednostavno rjesio kad dodu racuni, skupe pare i ja odem i platim, tako svaki mjesec, prostora za manipulaciju je bilo malo...KO me se ne svida tako neka trazi drugi stan :-D
Free Spirit
Posts: 354
Joined: 03/02/2014 20:01

#138 Re: Izdavanje stana

Post by Free Spirit »

milojicabrzi wrote:
Free Spirit wrote:Zadnjih mjesec dana redovno kopam po oglasima, tražim dvosoban stan za najam na potezu čvila - stup (stup malo pogodniji). Generalno, vrlo teško naći nešto fino za normalne pare, pretpostavljam zbog studenata koji u ovom periodu traže.
Helem, ima li ko kakvu preporuku bar, dosadilo mi je više gledati šta sve ljudi pokušavaju uvaliti. Slike i realno stanje u 90% slučajeva ni blizu
Poseban hejt za agencije koje na profilima drže 100 stanova od kojih je pola već izdato (a aktivan oglas), a dobar dio ostalih već su rezervisani iako ni to nigdje ne piše... Najam za (uskoro) mladi bračni par , bar na 2-3 godine, oboje zaposleni. Stan bi trebao najdalje do 1.novembra, mada ne smeta i prije. Traži se solidan stan, idealno novogradnja ili renovirano, ne očekujem da je ispod neke prosječne cijene svakako
Koju kvadraturu gledaš, ima jedan, bas za mladi bračni par, u njemu sam trenutno, vlasnik sam, ali sam kupio veći jer imam puno djece. Stvarno je uvjetan i ekstra je, ali bit će slobodan tek oko N.godine. Moze i PP
Možda bi se mogli uklopiti i do nove godine. Najbitnije nam je da je dvosoban bar, spavaća posebno. Kvadratura može bilo koja od nekih 43-44 i više kvadrata. Javim se u pp da ne spamamo ovdje više :)
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2799
Joined: 14/01/2019 04:56

#139 Re: Izdavanje stana

Post by Porodice Foht »

Ima i dobrih primjera. Moj drug godinama iznajmljuje stan i nikad nije bilo neplacenih racuna i kirije a sve studentarija ili zaposleni momci.
Valjda dao sadaku ili nesto drugo da nikad ne naleti na na ljude bez obraza. Nekad sam i ja bio podstanar i nije bilo sanse da mjesecima ne placam racune.
Nekad preskocis mjesec pa onda platis dva i nema frke. Mora da su se promijenila vremena.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#140 Re: Izdavanje stana

Post by iceman ze »

Ima i moj buraz u Geteovoj, 47 m2, namjesten, na duzi period, sve info na pp
detroit-mercy
Posts: 15990
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#141 Re: Izdavanje stana

Post by detroit-mercy »

mirsek wrote:
Ci-Nick wrote:Mnogi vlasnici stanova u Njemačkoj su se godinama borili da izbace problematične podstanare. I kad to uspiju,.. najčešće poslije par godina, onda ih dočekaju dugovi za komunalije i devastirani stanovi u koje treba investirati desetine hiljada eura.
Sad se uglavnom traže platne liste, preporuke ranijih stanodavaca itd.
Tako treba i kod nas uraditi,... platne liste, raspitaš se kod ranijeg stanodavca, raspitaš se u banci u kojoj imaju račune,.. i onda uglavnom znaš s kim imaš posla.
Ja im nikad ne bih dao platnu listu, da mi stanodavac rovi u novcanik, bjazi, stvar principa.
U USA sasvim normalno, hoces stan, hocu da vidim koliko si u prosloj godini zaradio i koliko trenutno zaradjujes. Ako ti se ne svidjaju uslovi pokusaj negdje da nadjes stan bez ovih uslova ili stanarinu unaprijed za 6 mjeseci :mrgreen: .
detroit-mercy
Posts: 15990
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#142 Re: Izdavanje stana

Post by detroit-mercy »

iceman ze wrote:Znam za dvojicu koji su iznajmljivali stanove do otkaza ostavljajuci neplacene racune i kirije. Ovaj prvi zbog nesredjenog zivota, a ovaj drugi moze mu se-ima para u zivotu. Ovaj prvi zamalo je dobio po nosu jedne prilike.
I ovo se rjesava na drugi nacin, kad ulazis u stan struju/komunalije prevodis na svoje ime. Racuni ne idu na stan nego na osobu, pa sad ako hoces ne plati :mrgreen:. Ali kurku ces se vise igdje prijavit a da ne izmiris racune :mrgreen: .
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#143 Re: Izdavanje stana

Post by mirsek »

detroit-mercy wrote:
mirsek wrote:
Ci-Nick wrote:Mnogi vlasnici stanova u Njemačkoj su se godinama borili da izbace problematične podstanare. I kad to uspiju,.. najčešće poslije par godina, onda ih dočekaju dugovi za komunalije i devastirani stanovi u koje treba investirati desetine hiljada eura.
Sad se uglavnom traže platne liste, preporuke ranijih stanodavaca itd.
Tako treba i kod nas uraditi,... platne liste, raspitaš se kod ranijeg stanodavca, raspitaš se u banci u kojoj imaju račune,.. i onda uglavnom znaš s kim imaš posla.
Ja im nikad ne bih dao platnu listu, da mi stanodavac rovi u novcanik, bjazi, stvar principa.
U USA sasvim normalno, hoces stan, hocu da vidim koliko si u prosloj godini zaradio i koliko trenutno zaradjujes. Ako ti se ne svidjaju uslovi pokusaj negdje da nadjes stan bez ovih uslova ili stanarinu unaprijed za 6 mjeseci :mrgreen: .
U BIH ne bih dao, vani nije problem.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#144 Re: Izdavanje stana

Post by vjesticanametli »

Vani moras :lol:
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#145 Re: Izdavanje stana

Post by alphonse kauders »

Kad čitam ovu temu meni ovo iznajmljivanje stana izgleda kao veći stres nego kao priliku za zaradu. Brige se uglavnom svode na slijedeće:

- hoće li se računi plaćati na vrijeme;
- hoće li ti neka budala devastirati stan;
- hoćeš li ga moći istjerati ako prestane plaćati kiriju;

Ne znam, možda je ovo vrijedno stresa ako si dobio stan u nasljedstvo, pa ne znaš kud bi s njim. Ali maksuz na kredu uzeti stan i iznajmljivati - neka hvala, ne vidim tu računice, ali nikako...
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#146 Re: Izdavanje stana

Post by iceman ze »

U pravu si, ali eto znam i slucaj gdje vec 5 g se redovno uplacuje 450 km i rezije na mjesecnom nivou, meni je vece pitanje kako doci do takvog covjeka, jer u svakom poslu je rizik i bez njega nema zarade.
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#147 Re: Izdavanje stana

Post by mirsek »

vjesticanametli wrote:Vani moras :lol:
A i da ne moram, manje mahalaju. :D
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#148 Re: Izdavanje stana

Post by mirsek »

alphonse kauders wrote:Kad čitam ovu temu meni ovo iznajmljivanje stana izgleda kao veći stres nego kao priliku za zaradu. Brige se uglavnom svode na slijedeće:

- hoće li se računi plaćati na vrijeme;
- hoće li ti neka budala devastirati stan;
- hoćeš li ga moći istjerati ako prestane plaćati kiriju;

Ne znam, možda je ovo vrijedno stresa ako si dobio stan u nasljedstvo, pa ne znaš kud bi s njim. Ali maksuz na kredu uzeti stan i iznajmljivati - neka hvala, ne vidim tu računice, ali nikako...
Zato sam ja uvijek na fonu da umjesto stana kupis 4-5 garaza u centru i njih izdajes. Nikakvih briga.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24381
Joined: 08/09/2005 20:08

#149 Re: Izdavanje stana

Post by Haris.ba »

Gdje to u ima garaza u centru za kupiti?
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#150 Re: Izdavanje stana

Post by victom »

Gargi wrote:Pozdrav forumašima,

Zanimaju me iskustva onih koji su izdavali stan, da li su išli samostalno ili preko neke agencije i uz kakve uslove? Da li ste zaključivali neki ugovor? Stan je inače namješten i na dobroj lokaciji tako da ne mislim da bi mi bio problem naći potencijalno zainteresovane.

Hvala unaprijed i lijep pozdrav.
Hvala i tebi na informacijama. Koja je adresa ?
Last edited by victom on 01/03/2021 03:01, edited 2 times in total.
Post Reply