Izdavanje stana

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#101 Re: Izdavanje stana

Post by Altsa »

P308 wrote:Moja sestra je izdavala garsonjeru dvije godine jednoj djevojci i nismo mogli vjerovati u kakvom je stanju ostavila stan. Sve ocisceno, stan mirise, namjestaj ocuvan, ko nov :shock: Kao da niko nikad nije stanovao tu :D Eto, imala je srece jer smo se naslusali svega i svacega i to od bliskih prijatelja, da su morali mijenjati i renovirati kompletan stan u kakvom je stanju zatecen i slicno.
Pa normalno. Iz svakog stana gdje sam bio podstanar ja sam ostavio stan uredan i cist. i normalno okrecim ga. medutim svakakvih ljudi ima.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#102 Re: Izdavanje stana

Post by moonca »

Evelinda wrote:Smijesno.Dodjes mu sa policijom na vrata i papirima da je stan tvoh kako ce lijepo da izadju sami
Nema policija ta ovlastenja.Cak ga ne mora upisati u svoj tefter da je s njim i pricao.

Samo sudski nalog. :-)
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#103 Re: Izdavanje stana

Post by mirsek »

Ja mislim da ga policija ne moze izbaciti jedino ako ima neki racun na svoje ime kao dokaz da tu stanuje duze vrijeme jer kako bi onda policija nekog lopova ili nasilnika izbacila kad ti iznenada bane i upadne u stan.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#104 Re: Izdavanje stana

Post by madner »

Komplikujete, fino u EP i iskljucite struju.
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#105 Re: Izdavanje stana

Post by Matris »

gidra wrote:
Puf wrote:
gidra wrote:samo čkapi od ljudi ne mogu podstanara izbaciti. Instrumenata milion samo muda treba imati.
Govorimo sa zakonske strane. U slucaju da ga prisilno odnosno sa siledzijama istjeras, promjenis brave, iskljucis rezije, on te hladno tuzi i 110% te dobija na sudu. I sta bi, ti opet donji.
za šta dobija na Sudu? Da ga moram vratiti u svoj stan koji je 1/1? Ok. Koja je kazna? Koji mu je dokaz da sam ga istjerao? Obično su to klošari koji te u 99% neće tužiti. Ne bezobrazluk se duplim bezobrazlukom odgovara, halalio bi i 500 (250 KM) za dobar degenek u tom slučaju za remećenje JRM.
Previše gledate američke filmove, jedini ispravan način ga je sam nasilno izbaciti i murija će ti progledati. Samo kažem muda treba imati ili dobra poznanstva.
U potpunosti se slazem, ali i dalje ne mogu vjerovati da ne mozes pozvati policiju ako neko uzurpira tvoju imovinu nego moras dizati tuzbu. tobe jarabi :lol:
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#106 Re: Izdavanje stana

Post by Puf »

madner wrote:Komplikujete, fino u EP i iskljucite struju.
I tuzi te i dobije te. Googlaj
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#107 Re: Izdavanje stana

Post by madner »

Puf wrote:
madner wrote:Komplikujete, fino u EP i iskljucite struju.
I tuzi te i dobije te. Googlaj
Dok stoji u mraku par godina. :D
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2824
Joined: 14/01/2019 04:56

#108 Re: Izdavanje stana

Post by Porodice Foht »

mirsek wrote:Ja mislim da ga policija ne moze izbaciti jedino ako ima neki racun na svoje ime kao dokaz da tu stanuje duze vrijeme jer kako bi onda policija nekog lopova ili nasilnika izbacila kad ti iznenada bane i upadne u stan.
Zapamtio sam da stanodavac podstanara ne moze izbaciti na ulicu u zimskim mjesecima cak i ako se ogrijesio o neke stavke ugovora koje valjda moras saciniti da se zastitis. Policija tu nece ozbiljno reagovati. Neki to zloupotrebljavaju bezbeli.
Da ima metoda-ima, da nije lagano-nije. Mnogima se ogadi iznajmljivanje a neki imaju srece i nos da pronadju osobe od kojih ih nece zaboljeti glava.
User avatar
Evelinda
Posts: 952
Joined: 21/01/2015 11:38
Location: Sarajevo

#109 Re: Izdavanje stana

Post by Evelinda »

Pitam zbog komsinice.Izdaje noiv stan prvi su stanari,sredjene stvari sve tip top(meni bi bilo zao izdati)e sad ona licno nebi da pravi ikakve ugovore da ne placa poreze niti izjave o koristenju stana.Isla bi cisto na povjerenje recimo izda uzme depozit i kiriju unaprijed,naravno ako ne plati sljedeci mjesec moze ga izbaciti nekako.Kako to hoda oko tog izdavanja.Ja mislim da ima mogucnost ljude istjerati jer njen je stan i tu nebi ona imala stete sem ako naidje na neke majmune da joj uniste stan a i to ne mogu dok jednom mjesecno obilazis
User avatar
Evelinda
Posts: 952
Joined: 21/01/2015 11:38
Location: Sarajevo

#110 Re: Izdavanje stana

Post by Evelinda »

mirsek wrote:Ja mislim da ga policija ne moze izbaciti jedino ako ima neki racun na svoje ime kao dokaz da tu stanuje duze vrijeme jer kako bi onda policija nekog lopova ili nasilnika izbacila kad ti iznenada bane i upadne u stan.
Mislim da je to istina.ja licno koja trazim savjet oko toga i meni je logicno to sto si napisao.Ako ima ugovor ili izjavu o koristenju stana ne moze se izbaciti dok god nema nista od toga niti vaseg potpisa da li on ima dokaz da vam neko nije obio stan i uselio se dok vas nije bilo?
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#111 Re: Izdavanje stana

Post by seoBIH »

Matris wrote: Jel ti tvrdis da ukoliko bi ja danas nasao nekog u svom stanu nista ne bi mogao uraditi?
Valjda pricamo o podstanarima :) Ako je duzi period u stanu, cak i bez ugovora, ima odredjena prava i ne mozes mu doci danas i reci sutra izlazis. Po zakonu ne mozes.

Kako on moze dokazati da je duze u stanu? Npr racun koji glasi na njegovo ime zadnjih par mjeseci. Treba procitati zakon pa pricati. Silu mozes koristiti, ali ako se i druga strana zainati, eto problema, padas na sudu bez obzira ko ti je advokat :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24797
Joined: 08/09/2005 20:08

#112 Re: Izdavanje stana

Post by Haris.ba »

seoBIH wrote:Npr racun koji glasi na njegovo ime zadnjih par mjeseci.
Gdje to računi glase na podstanara? Fakat me zanima.
User avatar
Evelinda
Posts: 952
Joined: 21/01/2015 11:38
Location: Sarajevo

#113 Re: Izdavanje stana

Post by Evelinda »

Meni iskreno nerealno djeluje da neko sebi dozvoli da ga izbacuju iz stana.Bar za to nisam cula
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#114 Re: Izdavanje stana

Post by iceman ze »

Ne oglasavam preko oglasa. Samo prostituke i krimosi. Tesko danas postenog insana pronaci. Oglasavam medju rajom i familijom....
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#115 Re: Izdavanje stana

Post by seoBIH »

Haris.ba wrote:
seoBIH wrote:Npr racun koji glasi na njegovo ime zadnjih par mjeseci.
Gdje to računi glase na podstanara? Fakat me zanima.
Evo kablovska? Sasvim legitiman račun.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#116 Re: Izdavanje stana

Post by seoBIH »

iceman ze wrote:Ne oglasavam preko oglasa. Samo prostituke i krimosi. Tesko danas postenog insana pronaci. Oglasavam medju rajom i familijom....
E jbga. Pa vise me je zeznuo moj rod nego potpuni neznanac na kojeg obratim i više pažnje.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24797
Joined: 08/09/2005 20:08

#117 Re: Izdavanje stana

Post by Haris.ba »

seoBIH wrote: Evo kablovska? Sasvim legitiman račun.
Nisam znao. Naravno, uz saglasnost vlasnika?
User avatar
Evelinda
Posts: 952
Joined: 21/01/2015 11:38
Location: Sarajevo

#118 Re: Izdavanje stana

Post by Evelinda »

Evo da opet pitam ove koji se bave izdavanjem stanova.Danas je tesko naci ok postanara to stoji,mene zanima da li je logicki bolje primiti nekoga bez ugovora (internog ili pravog)radi placanja poreza a interni i ne vazti nista posebno-Ili je bolje uzeti depozit i kiriju svakako unaprijed.Jer logicno ako nema ugovora ili bilo cega policija moze intervenisati da podstanar izadje nego ako je tu ugovor koji vazi od-do datuma u kojem je periodu podstanar zasticen
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#119 Re: Izdavanje stana

Post by Altsa »

Evelinda wrote:Evo da opet pitam ove koji se bave izdavanjem stanova.Danas je tesko naci ok postanara to stoji,mene zanima da li je logicki bolje primiti nekoga bez ugovora (internog ili pravog)radi placanja poreza a interni i ne vazti nista posebno-Ili je bolje uzeti depozit i kiriju svakako unaprijed.Jer logicno ako nema ugovora ili bilo cega policija moze intervenisati da podstanar izadje nego ako je tu ugovor koji vazi od-do datuma u kojem je periodu podstanar zasticen
Pa napravis Ugovoru koji tebi odgovara i u kojem nije zasticen. I od cega je zasticen. Od ne placanja? devastiranja stana i sl.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#120 Re: Izdavanje stana

Post by seoBIH »

Haris.ba wrote:
seoBIH wrote: Evo kablovska? Sasvim legitiman račun.
Nisam znao. Naravno, uz saglasnost vlasnika?
Da, treba saglasnost vlasnika stana.
Evelinda wrote:Jer logicno ako nema ugovora ili bilo cega policija moze intervenisati da podstanar izadje nego ako je tu ugovor koji vazi od-do datuma u kojem je periodu podstanar zasticen
Treba dobro iscitati zakone. Ja sam negdje nalatio na podatak da cak i bez ugovora ne mozes tek tako izbaciti nekoga ko tu stanuje duzi period. Naravno, ako hoces da je po zakonu.
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#121 Re: Izdavanje stana

Post by Ci-Nick »

Evelinda wrote:Evo da opet pitam ove koji se bave izdavanjem stanova.Danas je tesko naci ok postanara to stoji,mene zanima da li je logicki bolje primiti nekoga bez ugovora (internog ili pravog)radi placanja poreza a interni i ne vazti nista posebno-Ili je bolje uzeti depozit i kiriju svakako unaprijed.Jer logicno ako nema ugovora ili bilo cega policija moze intervenisati da podstanar izadje nego ako je tu ugovor koji vazi od-do datuma u kojem je periodu podstanar zasticen
usmeni dogovor može također da se brani na sudu,.. ako pisani ne postoji,.. a onda će svako da priča svoju priču. :wink:
User avatar
shape of despair
Posts: 3105
Joined: 09/04/2008 18:41

#122 Re: Izdavanje stana

Post by shape of despair »

Ja sam podstanar 5 godina u istoj kući. Prvo isli na ugovor, ljudi se onda uvjerili da smo OK porodica a i da ne bi plaćali porez, odjavimo ugovor. Mi tu živimo kao da je nase, svake 2. godine krecimo, odrzavamo okućnicu i sl.
A čuo sam kakvi su bili podstanari prije nas, bože ti sačuvaj :-)
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#123 Re: Izdavanje stana

Post by Ci-Nick »

Mnogi vlasnici stanova u Njemačkoj su se godinama borili da izbace problematične podstanare. I kad to uspiju,.. najčešće poslije par godina, onda ih dočekaju dugovi za komunalije i devastirani stanovi u koje treba investirati desetine hiljada eura.
Sad se uglavnom traže platne liste, preporuke ranijih stanodavaca itd.
Tako treba i kod nas uraditi,... platne liste, raspitaš se kod ranijeg stanodavca, raspitaš se u banci u kojoj imaju račune,.. i onda uglavnom znaš s kim imaš posla.
Hrmpallier
Posts: 593
Joined: 16/05/2013 22:26

#124 Re: Izdavanje stana

Post by Hrmpallier »

Moja školska je posrednik u prodaji stanova i vlasnik knigovodtvene agencije ( osoba: 1 ) u Bg. Posredovala u prodaji 70+ stanova i nagledala se baš svega. Par njenih pravila:

- Dobra mušterija hoće dobar stan ( Logično )
- Kad stan "spadne" na studenta, najbolje je otarasiti ga se i pare reinvestirati
- Ako se već dođe do studenata, treba:
Po mogućnosti izbjegavati izdavanje stana za više od dva studenta.
Pogledati indeks da se vidi o kakvom studentu je riječ. Uspješnost je u jakoj korelaciji sa poštovanjem ugovornih obaveza.
Ako se radi o brucošu, poželjno je da ga roditelji dovedu ( nije garancija, ali smanjuje vjerovatnost da je isti problematičan )
Za preporučiti je slučaj kada student preskoči lokalni univerzitet, i kad se radi o "mladom geniju" koji studira nešto
specifičnije, ali konkretno ( matematika, fizika, psihologija ...... ).

Iskustvo puno znači :izet:
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#125 Re: Izdavanje stana

Post by mirsek »

seoBIH wrote:
Haris.ba wrote:
seoBIH wrote:Npr racun koji glasi na njegovo ime zadnjih par mjeseci.
Gdje to računi glase na podstanara? Fakat me zanima.
Evo kablovska? Sasvim legitiman račun.
Ali traze pismenu saglasnost vlasnika da uvedes kablovsku plus neki dio nekog racuna koji glasi na vlasnika stana.
Post Reply