Izdavanje stana bez ugovora

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
PlayItCoolowski
Posts: 235
Joined: 05/08/2013 17:31

#26 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by PlayItCoolowski »

au, padose neke potvore ovdje... Dakle, samo hocu da imam tu slobodu da ako se okolnosti promijene, napustim stan kada ja hocu, uz snosenje posledica za taj mjeseca (ne za citav rok. Nisam lud da placam i tudju kiriju). Kontam da mogu. Hvala na odgovorima. :bih:
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#27 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by bosan »

Chmoljo wrote:pa ugovor se može raskinuti uz neki normalan otkazni rok i prvi put čujem da se neko obavezuje živjeti određeni period u određenom stanu.

pa nisi uzeo mobitel na rate u telecomu... :roll:
Ne znam kakav je zakon u vezi toga kod nas ali navescu detaljnije kako je u Austriji a ne vidim razlog da nije i kod nas . Sve je stvar dogovora pa tako i ugovor moze biti bas zakonski ali moze biti i kako se dvije strane dogovore .Svaki pisani ugovor se mora ovjeriti a to se radi ovdje u poreskoj upravi ( Finanzamt) , samom ovjerom podstanar stice pravo trazenja pomoci za stan od drzave a onaj koji iznajmljuje automatski bude zaveden za placanje poreza i porez mu se obracunava uz platu kao dodatno zanimanje. Porez je veoma veliki ja sam za jedan stan placao 33% a kasnije za dva 44% , naravno tu se neke stvari izbijaju kao kamate za kredit za taj stan , renoviranje ako vam je firma radila a ako ste sami onda samo materijal . Ugovor moze biti na odredjeno vrijeme ili neograniceno . Ako ste napravili ugovor na 3 godine onda podstanar MORA ostati u njemu 16 mjeseci a otkazni rok je 3 mjeseca , to je zakonski a vi se mozete uvijek dogovoriti sa gazdom , i da , polazu se 3 kirije kao kaucija u slucaju da napravite neka ostecenja pa se od tog novca namiruje . Mada steta moze biti i 20 kirija onda je to stvar suda i traje dugo . Sreca je najvaznija u tome , da nadjete dobrog gazdu a on podstanara , jer tu mogu biti ogromni problemi i sjedne i s druge strane . Ja inace placam dodatno osiguranje u vezi svih sudskih sporova , sa firmom ,auto nesrece , sudjenje sa komsijom znaci ama bas svi sporovi ali jedino je izostavljeno sudjenje sa podstanarom :D jer kazu da se to osiguranju nikako ne isplati , sporovi su stalni a traju beskonacno . Valjda sam nekom malo pomogao :D
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#28 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by bosan »

Takodje ima mogucnost ako izlazite prije ugovorenog roka da sami nadjete novog podstanara tako da ne bi placali taj otkazni rok .
User avatar
PlayItCoolowski
Posts: 235
Joined: 05/08/2013 17:31

#29 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by PlayItCoolowski »

bosan wrote:
Chmoljo wrote:pa ugovor se može raskinuti uz neki normalan otkazni rok i prvi put čujem da se neko obavezuje živjeti određeni period u određenom stanu.

pa nisi uzeo mobitel na rate u telecomu... :roll:
Ne znam kakav je zakon u vezi toga kod nas ali navescu detaljnije kako je u Austriji a ne vidim razlog da nije i kod nas . Sve je stvar dogovora pa tako i ugovor moze biti bas zakonski ali moze biti i kako se dvije strane dogovore .Svaki pisani ugovor se mora ovjeriti a to se radi ovdje u poreskoj upravi ( Finanzamt) , samom ovjerom podstanar stice pravo trazenja pomoci za stan od drzave a onaj koji iznajmljuje automatski bude zaveden za placanje poreza i porez mu se obracunava uz platu kao dodatno zanimanje. Porez je veoma veliki ja sam za jedan stan placao 33% a kasnije za dva 44% , naravno tu se neke stvari izbijaju kao kamate za kredit za taj stan , renoviranje ako vam je firma radila a ako ste sami onda samo materijal . Ugovor moze biti na odredjeno vrijeme ili neograniceno . Ako ste napravili ugovor na 3 godine onda podstanar MORA ostati u njemu 16 mjeseci a otkazni rok je 3 mjeseca , to je zakonski a vi se mozete uvijek dogovoriti sa gazdom , i da , polazu se 3 kirije kao kaucija u slucaju da napravite neka ostecenja pa se od tog novca namiruje . Mada steta moze biti i 20 kirija onda je to stvar suda i traje dugo . Sreca je najvaznija u tome , da nadjete dobrog gazdu a on podstanara , jer tu mogu biti ogromni problemi i sjedne i s druge strane . Ja inace placam dodatno osiguranje u vezi svih sudskih sporova , sa firmom ,auto nesrece , sudjenje sa komsijom znaci ama bas svi sporovi ali jedino je izostavljeno sudjenje sa podstanarom :D jer kazu da se to osiguranju nikako ne isplati , sporovi su stalni a traju beskonacno . Valjda sam nekom malo pomogao :D
da ne znas koji je otkazni rok ako je ugovor na 1 godinu? Uglavnom, dobro je da ovo postoji.

I jedno LOL za "ne vidim razlog da nije i kod nas" :D
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#30 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by bosan »

Rijetki su ugovori na jednu godinu i ne znam tacno jel isto 3 mjeseca , za ugovor od tri i vise godina je 3 mjeseca otkazni rok .Ako imate ugovor na neograniceno vrijeme onda je 1 mjesec . Pa ne mora biti sve zakonom regulisano , ugovor mogu zajedno sastaviti obje strane i potpisom istog preuzimaju se obaveze iz navedenog . U svakom slucaju ugovor je veoma vazan za obje strane . Puno ljudi ne misli na posledice koje mogu da se dese . Npr. ako to niste naveli u ugovoru vas podstanar moze izdati taj isti stan nekom drugom za vece pare a vi to ne mozete sprijeciti jer niste naveli u ugovoru ili da dovede 20 ljudi sa sobom u taj stan .
Mislim da pokretac teme treba da insistira na ugovoru ali da navede da gubitkom posla ima npr. mjesec dana otkaznog roka , da bi taj covjek imao vremena da nadje novog podstanara .
melb26sa
Posts: 2447
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#31 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by melb26sa »

Ja sam iznajmljivala stan - godisnji ugovor. Tako tri godine. Cak smo dogovorili sa vlasnikom da ne potpisujemo ugovor nakon isteka zadnjeg (ugovor istice april muz treba ostati do sredine juna zbog skole prije nego sto se meni pridruzi u Africi) vec da idemo month to month I nije bio problem. Depozit vracen bez problema.

Stan je bio nadjen preko agencije za nekretnine jer je vlasnik u Bostonu a stan u Evanstonu. Nista dodatno agenciji nije placeno samo standardno prva renta I depozit (jedan mjesec rente).

Struja I voda na vlasniku I to placali a sami odabrali telefon/internet/kablovska i na nasem imenu vodili.
User avatar
muha_sa
Posts: 128490
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#32 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by muha_sa »

melb26sa wrote:Ja sam iznajmljivala stan - godisnji ugovor. Tako tri godine. Cak smo dogovorili sa vlasnikom da ne potpisujemo ugovor nakon isteka zadnjeg (ugovor istice april muz treba ostati do sredine juna zbog skole prije nego sto se meni pridruzi u Africi) vec da idemo month to month I nije bio problem. Depozit vracen bez problema.

Stan je bio nadjen preko agencije za nekretnine jer je vlasnik u Bostonu a stan u Evanstonu. Nista dodatno agenciji nije placeno samo standardno prva renta I depozit (jedan mjesec rente).

Struja I voda na vlasniku I to placali a sami odabrali telefon/internet/kablovska i na nasem imenu vodili.
porediš to i SA :?
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#33 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by iceman ze »

gledao sam ugovor jedne od poznatijih agencija, gdje kaze, ako zakupac ne plati kiriju ili rezije, ce stanodavac podnijeti krivicnu.....wtf.. :-)
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#34 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by mirsek »

iceman ze wrote:gledao sam ugovor jedne od poznatijih agencija, gdje kaze, ako zakupac ne plati kiriju ili rezije, ce stanodavac podnijeti krivicnu.....wtf.. :-)
Meni su nevjerovatnije ove peripetije oko izbacivanja iz privatnog stana osobe koja boravi tu iskljucivo dozvolom vlasnika stana.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#35 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by supercali »

iceman ze wrote:gledao sam ugovor jedne od poznatijih agencija, gdje kaze, ako zakupac ne plati kiriju ili rezije, ce stanodavac podnijeti krivicnu.....wtf.. :-)
Kad bi se drzali zakona tako bi i trebalo al u bosni smo gdje zakon ima potpuno drugacije znacenje

Ps. Uparvo sto kaze ovaj iznad nevjerovatnije je ovo da ne mozes izbaciti podstanara nego krivicna za neplacanje
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#36 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by iceman ze »

a sta cemo sa stanodavcem koji ima duga 2000 po neplacenim rezijama, i odes da platis grijanje, i placas uredno od datuma ulaska u stan i pametnjakovici iz grijanja na sestomjesecnom knjizenju uredno prikazu 600 duga...i stojis u redu i dajes racune, a teta ladno iz poste kaze 740 KM rezije za protekli mjesec....pa onda zovi sefa, pa storniraj, pa svi namrgodjeni, pa formular o storniranju...itd a ti ono redovan ko macija guza, sve cisto.... :izet:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#37 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by supercali »

To je druga strana price da ima zakona grajanje vodovod ep bi krivicnu za njega pa se to plati s kamatama pa da vidis onda hoce li imati 600 maraka duga ili koliko vec
User avatar
Baran
Posts: 190
Joined: 16/04/2017 22:30

#38 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by Baran »

-
Luminocity102
Posts: 76
Joined: 10/02/2021 21:53

#39 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by Luminocity102 »

Da ne bih pravio novu temu, našao sam ovu sličnu i mene interesuje izdavanje stana SA UGOVOROM, pa može li mi se neko ko je upoznat sa ovakvim ugovorima javiti u pp, interesuje me nešto i poprilično je hitno, hvala.
Post Reply