Izdavanje stana bez ugovora

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
PlayItCoolowski
Posts: 235
Joined: 05/08/2013 17:31

#1 Izdavanje stana bez ugovora

Post by PlayItCoolowski »

Vozda raja,

znate li gdje i kako bih mogao naci stan u Sarajevu a da ne potpisujem ugovor (koji je obicno min. godinu dana)? Od OLX-a pomoci nema. Ni dnevna stampa nije bolja.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#2 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by supercali »

Pa samo budala ce iznajmiti stan bez ugovora
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#3 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by ado_sar »

PlayItCoolowski wrote:Vozda raja,

znate li gdje i kako bih mogao naci stan u Sarajevu a da ne potpisujem ugovor (koji je obicno min. godinu dana)? Od OLX-a pomoci nema. Ni dnevna stampa nije bolja.
Ako nema na piku, onda nema nigdje.
User avatar
PlayItCoolowski
Posts: 235
Joined: 05/08/2013 17:31

#4 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by PlayItCoolowski »

supercali wrote:Pa samo budala ce iznajmiti stan bez ugovora
Mislis da studenti potpisuju ugovore?
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#5 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by orinoco »

PlayItCoolowski wrote:
supercali wrote:Pa samo budala ce iznajmiti stan bez ugovora
Mislis da studenti potpisuju ugovore?
Tebi, zapravo, treba stan na neodređeno vrijeme, da ga napustiš po tvojoj volji, bez obaveza, a ne smeta ti potpisivanje ugovora, je li tako?
User avatar
PlayItCoolowski
Posts: 235
Joined: 05/08/2013 17:31

#6 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by PlayItCoolowski »

orinoco wrote:
PlayItCoolowski wrote:
supercali wrote:Pa samo budala ce iznajmiti stan bez ugovora
Mislis da studenti potpisuju ugovore?
Tebi, zapravo, treba stan na neodređeno vrijeme, da ga napustiš po tvojoj volji, bez obaveza, a ne smeta ti potpisivanje ugovora, je li tako?
naravno
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#7 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by supercali »

PlayItCoolowski wrote:
supercali wrote:Pa samo budala ce iznajmiti stan bez ugovora
Mislis da studenti potpisuju ugovore?
Moja recenica se ne odnosi na studente nego na vlasnike stanova
User avatar
Thorgerson
Posts: 8509
Joined: 15/04/2015 11:26

#8 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by Thorgerson »

Ugovor kao ugovor nista ne znaci u nasoj drzavi, gradu.

Ti zakupca ne mozes izbaciti ni na koji nacin, ako on nece da izadje. Zovnes policiju, oni ne mogu nista u tom slucaju.

Jedino sto ti ostaje jeste ganjanje preko suda. E tu onda ugovor nesto znaci, ali dok ti docekas red da sud da nalog da se zakupac izbaci, proci ce mjeseci, a zakupac ti stan moze okrenuti naopako.

Dakle, preostaje lijepa sila. Probaj ne platit rezije. Probaj ne izaci iz stana. ;-)
User avatar
PlayItCoolowski
Posts: 235
Joined: 05/08/2013 17:31

#9 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by PlayItCoolowski »

Thorgerson wrote:Ugovor kao ugovor nista ne znaci u nasoj drzavi, gradu.

Ti zakupca ne mozes izbaciti ni na koji nacin, ako on nece da izadje. Zovnes policiju, oni ne mogu nista u tom slucaju.

Jedino sto ti ostaje jeste ganjanje preko suda. E tu onda ugovor nesto znaci, ali dok ti docekas red da sud da nalog da se zakupac izbaci, proci ce mjeseci, a zakupac ti stan moze okrenuti naopako.

Dakle, preostaje lijepa sila. Probaj ne platit rezije. Probaj ne izaci iz stana. ;-)
vise me interesuje kontra slucaj... Sta ako potpisem ugovor na godinu dana a zelim otici nakon 6 mjeseci?
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#10 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by orinoco »

Thorgerson wrote:Ugovor kao ugovor nista ne znaci u nasoj drzavi, gradu.

Ti zakupca ne mozes izbaciti ni na koji nacin, ako on nece da izadje. Zovnes policiju, oni ne mogu nista u tom slucaju.

Jedino sto ti ostaje jeste ganjanje preko suda. E tu onda ugovor nesto znaci, ali dok ti docekas red da sud da nalog da se zakupac izbaci, proci ce mjeseci, a zakupac ti stan moze okrenuti naopako.

Dakle, preostaje lijepa sila. Probaj ne platit rezije. Probaj ne izaci iz stana. ;-)
O čemu ti pišeš :-) Pa pokretač teme hoće da napusti stan kad poželi, upravo suprotno :-)
Last edited by orinoco on 19/08/2017 12:53, edited 2 times in total.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8509
Joined: 15/04/2015 11:26

#11 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by Thorgerson »

PlayItCoolowski wrote:
Thorgerson wrote:Ugovor kao ugovor nista ne znaci u nasoj drzavi, gradu.

Ti zakupca ne mozes izbaciti ni na koji nacin, ako on nece da izadje. Zovnes policiju, oni ne mogu nista u tom slucaju.

Jedino sto ti ostaje jeste ganjanje preko suda. E tu onda ugovor nesto znaci, ali dok ti docekas red da sud da nalog da se zakupac izbaci, proci ce mjeseci, a zakupac ti stan moze okrenuti naopako.

Dakle, preostaje lijepa sila. Probaj ne platit rezije. Probaj ne izaci iz stana. ;-)
vise me interesuje kontra slucaj... Sta ako potpisem ugovor na godinu dana a zelim otici nakon 6 mjeseci?
Druze, ti iz stana mozes izaci kada hoces. Pa sta sad jbt rentas stan, ne znam dobijes otkaz i sta sad moras ostati koliko si potpisao. Nigdje veze. Il ti se ne svidja nesto, zasto ne bi mogao izaci. Znaci ti mozes danas useliti izaci iz stana za 3 dana. Ali...gubis kriiju i depozit. Isto tako gazda te moze istjerati, mozda ima nekog drugog boljeg zakupca, u tom slucaju bi ti trebao vratiti depozit.

Ono sto ce ti vecina traziti jeste depozit. Dakle, kirija + depozit. Ako odes ranije depozit gubis i to je to. To je bitnije. JEbo ugovor. Obicni papir. Kirija unaprijed i depozit. Depozit naravno zavisi kakav je stan. Ako je napucan, kolike su rezije i koliko stete mozes napraviti ako zbrises.

Tako da nema razloga da izbjegavas potpisati ugovor. Ako neces ni depozit da das, e jbg onda ti ja ne bih iznajmio ni podrum.
Last edited by Thorgerson on 19/08/2017 12:52, edited 1 time in total.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8509
Joined: 15/04/2015 11:26

#12 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by Thorgerson »

orinoco wrote:
Thorgerson wrote:Ugovor kao ugovor nista ne znaci u nasoj drzavi, gradu.

Ti zakupca ne mozes izbaciti ni na koji nacin, ako on nece da izadje. Zovnes policiju, oni ne mogu nista u tom slucaju.

Jedino sto ti ostaje jeste ganjanje preko suda. E tu onda ugovor nesto znaci, ali dok ti docekas red da sud da nalog da se zakupac izbaci, proci ce mjeseci, a zakupac ti stan moze okrenuti naopako.

Dakle, preostaje lijepa sila. Probaj ne platit rezije. Probaj ne izaci iz stana. ;-)
O čemu ti pišeš :-) Pa pokretač teme hoće da napusti stan kad poželi, upravo suprotno :lol:
Pisem o tome da ugovor ne igra nikakvu ulogu, niti te pretjerano stiti. Ali istina mozes koliko toliko mirno spavati.
User avatar
PlayItCoolowski
Posts: 235
Joined: 05/08/2013 17:31

#13 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by PlayItCoolowski »

Thorgerson wrote:
PlayItCoolowski wrote:
Thorgerson wrote:Ugovor kao ugovor nista ne znaci u nasoj drzavi, gradu.

Ti zakupca ne mozes izbaciti ni na koji nacin, ako on nece da izadje. Zovnes policiju, oni ne mogu nista u tom slucaju.

Jedino sto ti ostaje jeste ganjanje preko suda. E tu onda ugovor nesto znaci, ali dok ti docekas red da sud da nalog da se zakupac izbaci, proci ce mjeseci, a zakupac ti stan moze okrenuti naopako.

Dakle, preostaje lijepa sila. Probaj ne platit rezije. Probaj ne izaci iz stana. ;-)
vise me interesuje kontra slucaj... Sta ako potpisem ugovor na godinu dana a zelim otici nakon 6 mjeseci?
Druze, ti iz stana mozes izaci kada hoces. Pa sta sad jbt rentas stan, ne znam dobijes otkaz i sta sad moras ostati koliko si potpisao. Nigdje veze. Il ti se ne svidja nesto, zasto ne bi mogao izaci. Znaci ti mozes danas useliti izaci iz stana za 3 dana. Ali...gubis kriiju i depozit. Isto tako gazda te moze istjerati, mozda ima nekog drugog boljeg zakupca, u tom slucaju bi ti trebao vratiti depozit.

Ono sto ce ti vecina traziti jeste depozit. Dakle, kirija + depozit. Ako odes ranije depozit gubis i to je to. To je bitnije. JEbo ugovor. Obicni papir. Kirija unaprijed i depozit. Depozit naravno zavisi kakav je stan. Ako je napucan, kolike su rezije i koliko stete mozes napraviti ako zbrises.

Tako da nema razloga da izbjegavas potpisati ugovor. Ako neces ni depozit da das, e jbg onda ti ja ne bih iznajmio ni podrum.
zivio sam u nekoliko ovih nasih balkanskih drzava i po prvi put se cimam oko ovoga... Navalili ljudi da mi govore o tom ugovoru kao da, ako napustim taj stan, ganjace me preko Haskog tribunala a ja cak nisam ni drzavljanin BiH... Spremam sam da ima platim nekih 450 KM za solidan dvosoban, samo da nije daleko, ovi agenti opet o ugovorima (izgleda se ugradili). Ne znam... Iznervirao sam se max.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8509
Joined: 15/04/2015 11:26

#14 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by Thorgerson »

PlayItCoolowski wrote: zivio sam u nekoliko ovih nasih balkanskih drzava i po prvi put se cimam oko ovoga... Navalili ljudi da mi govore o tom ugovoru kao da, ako napustim taj stan, ganjace me preko Haskog tribunala a ja cak nisam ni drzavljanin BiH... Spremam sam da ima platim nekih 450 KM za solidan dvosoban, samo da nije daleko, ovi agenti opet o ugovorima (izgleda se ugradili). Ne znam... Iznervirao sam se max.
Ne znam gdje si zivio, ali ovdje imaju vlasnici koji prijavljuju porez u opstinu. Da bi to uradio moras imati ugovor.

Nece te niko ganjati, sta ti je. Kazem ti procitaj jedan ugovor takav, pa ce ti biti jasnije. Ti iz stana mozes izaci kad hoces, ali onda moras snositi i neke posljedice jbg.

Tvoje je da potpises ugovor sa VLASNIKOM stana, ne sa agentom nekakvim. Procitaj, potpisi i u cemu je problem? U ugovoru ti je sve definisano i taj ugovor uostalom mozes prilagoditi, sta ti ne odgovara kazes vlasniku ja ne bih to, ajmo ovako.

U tom istom ugovoru si i ti zasticen. Ne samo vlasnik.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#15 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by supercali »

Kao sto i norvezanin rece nije ugovor tu da on tebe ganja nesto i ne idi preko agencija
Pored vlasnika i ti si zasticen u smislu da ne dodje odmah sutra i da kaze ajd izlazi da ja ubacim rodju ili sl a sa druge strane da ti ne bi otisao samo tako doduse tu ide depozit kao sto rekose pa je vlasnik koliko toliko se pokrio dok si ti na cistini bez ugovora
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#16 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by muminovic »

supercali wrote:Kao sto i norvezanin rece nije ugovor tu da on tebe ganja nesto i ne idi preko agencija
Pored vlasnika i ti si zasticen u smislu da ne dodje odmah sutra i da kaze ajd izlazi da ja ubacim rodju ili sl a sa druge strane da ti ne bi otisao samo tako doduse tu ide depozit kao sto rekose pa je vlasnik koliko toliko se pokrio dok si ti na cistini bez ugovora
Da ali covjek zeli da prevari vlasnika stana, nece da bude zasticen, nego da nema nikakvih obaveza prema vlasniku.

Da ne plati nista i da ode kad zeli, bez da ga vlasnik moze teretiti.
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#17 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by bosan »

Ugovor ne stiti samo interese onog ko izdaje nego stiti i tvoje interese kao podstanara . Recimo uselis bez ugovora , namjestio si stan plus ulozio u dodatno opremanje istog i stan ti se svidja , sve ti odgovara i zelis duze vrijeme stanovati tu ali gazdi ispadne prilika da ga bolje izda i onda nakon dva mjeseca dobijes otkaz .Sta onda ? U sastavljanju ugovora mozes i ti ucestvovati i navesti koliki je otkazni rok . Normalno je 3 mjeseca ali i to moze biti po dogovoru . Dogovor moze biti i usmeni ali kad dodje do suda tesko je dokazati . A moras znati ako te neko pusti u svoj stan a da predhodno nije potpisan ugovor znaj da s vlasnikom nesto nije u redu :D
User avatar
PlayItCoolowski
Posts: 235
Joined: 05/08/2013 17:31

#18 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by PlayItCoolowski »

muminovic wrote:
supercali wrote:Kao sto i norvezanin rece nije ugovor tu da on tebe ganja nesto i ne idi preko agencija
Pored vlasnika i ti si zasticen u smislu da ne dodje odmah sutra i da kaze ajd izlazi da ja ubacim rodju ili sl a sa druge strane da ti ne bi otisao samo tako doduse tu ide depozit kao sto rekose pa je vlasnik koliko toliko se pokrio dok si ti na cistini bez ugovora
Da ali covjek zeli da prevari vlasnika stana, nece da bude zasticen, nego da nema nikakvih obaveza prema vlasniku.

Da ne plati nista i da ode kad zeli, bez da ga vlasnik moze teretiti.
necu ja nikoga da varam... Ako sam se dogovorio da placam mjesec unaprijed, platicu. Pa makar zivio jedan dan tu. Ali ako nakon tri mjeseca izgubim posao, ja moram da se selim, bez obzira na to sto je ugovor na godinu. Ja to moram da raskidam. Ako nije tako, onda ovo veze nema. Ali eto, poslusacu ostale. Procitacu ugovor. Znacu vise tada.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#19 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by JThomas »

a bi l' ti pustio nekoga nepoznatog u svoj stan bez ugovora?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45204
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#20 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by Chmoljo »

pa ugovor se može raskinuti uz neki normalan otkazni rok i prvi put čujem da se neko obavezuje živjeti određeni period u određenom stanu.

pa nisi uzeo mobitel na rate u telecomu... :roll:
User avatar
ferratilis
Posts: 7223
Joined: 25/11/2013 16:48

#21 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by ferratilis »

Nekom ko ne placa porez nije u interesu da potpise ugovor jer odmah porezna zna da postoji takav neko :D Mozda je zato postavljac teme i otvorio istu :D
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#22 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by mirsek »

Sad sam malo konfuzan, jel bolje imati ili nemati ugovor u kontekstu izbacivanja nekoga ko nece da izadje ?
Ako su svi racuni na vlasniku zar vlasnik ne moze samo zovnuti policiju i reci covjek mi uzeo/nasao kljuc i bez pitanja usao u stan, izbacite ga vani ?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#23 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by muminovic »

mirsek wrote:Sad sam malo konfuzan, jel bolje imati ili nemati ugovor u kontekstu izbacivanja nekoga ko nece da izadje ?
Ako su svi racuni na vlasniku zar vlasnik ne moze samo zovnuti policiju i reci covjek mi uzeo/nasao kljuc i bez pitanja usao u stan, izbacite ga vani ?
Naravno da je bolje imati ugovor.

Preporucujem ugovor u formi notarski obradene isprave sa klauzulom izvrsnosti (kao da imas sudsku presudu), odmah ides na izvrsni postupak i prisilno izbacuju iz stana o njegovom trosku.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#24 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by JThomas »

izbaciti podstanara mogu biti tantalove muke kod nas ako nisi "neko". ako nemaš štelu kod njih ili ako nisi "zaslužni građanin" u ovom društvu, policija će ti samo reći da oni bez suda ne mogu ništa. ali ako žele to odraditi, oni mogu i znaju kako, i da ne budu ni u kakvom prestupu. samo najčešće ne žele.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#25 Re: Izdavanje stana bez ugovora

Post by insomnia78 »

Ne samo kod nas
Post Reply