Izdavanje casopisa

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Post Reply
Eki-bb
Posts: 36
Joined: 15/10/2007 12:27

#1 Izdavanje casopisa

Post by Eki-bb »

Ne znam da li je ovaj forum pravo mjesto za to, ali da probam:
Naime, okusao bih se u izdavastvu. Imam jednu ideju za izdavanje casopisa/magazina koji bi izlazio mjesecno/sedmicno. Mislim da bi magazin mogao proci na trzistu, posto magazina tog tipa nema na trzistu.
E sad, posto nisam uopste u tim vodama, interesuje me kako dalje u realizaciji ovog projekta. Recimo da finansiranje nije problem (u nekim granicama), ali se sada pitam odakle da pocnem.
Kao prvo nemam predstavu kako se krecu cijene stampanja, koji su tirazi zadovoljavajuci (u smislu pozitivnog poslovanja), zatim interesuje me da li je bolje sav posao oko pripreme prepustiti nekoj stamparskoj kuci (kojoj?) ili zaposliti nekog strucnog dtp-asa, kome prepustiti promociju/marketing...
Imam jos mnogo pitanja...
Svaka pomoc bi bila dragocjena...
Hvala
strujnik
Posts: 340
Joined: 28/02/2003 00:00

#2

Post by strujnik »

Ko jaran cu ti kazati, to sto pokusavas je samo gubljenje vremena i novca, osim ako se ne radi o nekoj trac-novini ala Express . Prije 3 godine sam bio dio redakcije jednog novog casopisa, koja je bila multietnicka, ekipa je bila iz svih dijelova BiH, mladi ljudi, puni energije, casopis koji nije trebao obradjivati teme iz politike i bla ... bla...
I prvi sastanak redakcije, nesto smo bili i odradili, ali trebalo je biti jos nekih izmjena i tu na sastanak redakcije dodje nama gosp. Nenad Velickovic, kao osoba koja ima iskustva u tom poslu i on vlasniku i uredniku, a i nama, da bi on volio da mi uspijemo, ali on je pesimistican i kao prijatelj nam govori da odustanemo, jer to bi bilo samo zalud bacanje para. Vlasnik se samo smjeska, a nas vecina konta da je g. Velickovic samo previse pesimistican, da ta njegova sumnja nije opravdana i bla . bla... stvari. I jos nam doda koji usput savjet, posto je magazin novi, sta bi to moglo ljude interesovati, o cemu da pisemo, istrazujemo ... i mi naravno prihvatimo njegove sugestije.
I prvi mjesec casopis izadje, kolege i prijatelji gledali i otprilikie zadovoljni i vecina ih kupila prvi broj vise da bi mene zadovoljili, nego sto ih zanima sadrzaj casopisa...
I pripremamo se i za drugi broj, dobili zadatke, i vecina nas dobar dio posla i odradio, ali dobijam poruku od zamjenice urednika da casopis nece vise izlaziti ... :-)
Eki-bb
Posts: 36
Joined: 15/10/2007 12:27

#3

Post by Eki-bb »

Hvala na odgovoru. Posto je to domen poslovne tajne, ne bih sad konkretno o sadrzaju, ali recimo da bi sadrzaj bio dosta zanimljiv. Radi se o posebnom konceptu magazina i bio bi prvi tog tipa.
Mene interesuje kolika je to lova, za pocetak (da vidim koliko se mogu pokriti:). Evo recimo:
1.kako se krecu omjeri troska stampanja 1 lista (kvalitetan papir, boja) u odnosu na broj listova i tiraz. (sa/bez pripreme)
2. Koje stamparije kod nas dolaze u obzir (ofset stampa, pretpostavljam)
3. Koliko cijena distribucije ulazi u ukupnu cijenu?
4. Posto je dobar start najvazniji, da li marketing povjeriti nekoj specijalizovanoj kuci za to (kojoj?, koji su to troskovi?, da li bi oni recimo mogli obezbjediti firme za reklamiranje?) ili zaposliti nekoga za to?
5. Sta mi jos treba za pocetak?
...
EliasVeskot
Posts: 783
Joined: 16/05/2007 11:02

#4

Post by EliasVeskot »

izvini, ali stvarno glup nacin da na forumu trazis informacije.

Ok je da svako podijeli iskustvo, ali rijetko ce ti neko reci nesto konkretno, Ja sam se dugo bavila novinama, bas po nekim autsajderskim casopisima. Moj ti je savjet da nađeš nekoga ko se stvarno bavi tim pa kad ga saslusas shvatices da je su ta sva pitanja irelevantna.
Prvo, manje vise svi imaju talove, to znaci da recimo ti reklamiras nekoga, a taj neko ti stampa jeftinije ili ti vrati na neki drugi nacin,. Malo kompanija ce ti dati reklamu odmah na pocetku, unajmljivanjue agencije ti nece dati neke rezultate. Sto se stampanja tice, najbolje da posaljes upit stampariji, oni ti trebaju poslati cjenovnik i neke primjere stampe. Ili ako ti se bas svidja neki casopis onda zaviri i vidi ko ga stampa. Al stvari tako idu da niko ne daje zivu lovu, i da se pojavis sa milion maraka ja ne bih garantovala uspjeh. Pored svega toga, postoje detalji od kojih ce te sutra glava boljeti, ako ih odmah ne sredis. recimo, distribucija, sta uraditi sa neprodatim brojevima...

tegoba mi pisati ovako, ako te sta zanima imas PP
User avatar
Amsterdammer
Posts: 113
Joined: 12/04/2007 14:23
Location: Amsterdam

#5

Post by Amsterdammer »

Ja ti mogu iz prve ruke dati nekoliko korisnih i konkretnih informacija.

Dio sam tima magazina Eho, koji izlazi mjesecno u Sarajevu, a dijeli se na teritoriji cijele BiH. U pocetku nam je bilo veoma tesko naci lovu, i kad smo je nasli, kasnije je bilo mnogo lakse, cak su se i sami sponzori i donatori nama javljali. Osmislili smo nesto novo, sto je imalo dosta dobar utjecaj medju publikom kojoj je namijenjeno.

Izlazimo u crno-bijeloj varijanti, sto i nije neki big deal, ali imamo odlican papir, pa to ispadne ok. 1000 primjeraka u stampariji Bemust nas kosta 1500 KM, 90 stranica, masni papir, varijanta bez boje. U boji bi bilo minimum duplo skuplje. Naravno, kad bismo stampali vise, bilo bi jeftinije, znam da bi nas 10.000 primjeraka kostalo oko 8.000 KM, sto je skoro upola jeftinije.

Zatim... Moj ti je savjet da ne stampas list u boji na svim stranicama, nego da placas samo one koje zaista budu u boji. Postoji varijanta da placas recimo samo tri-cetiri boje, pa je i to jeftinije. Ako radis recimo 80 stranica, to ti ide 5x16 (posto se po 16 stampa), ti onda mozes dogovoriti da ti budu 32 stranice u boji, ostalo crno-bijelo, jer ce npr. tu ici samo tekst, tabele, c/b slike i sl., tako da onda platis otprilike 130% nase cijene.

Sto se tice preloma, dizajna, svih ostalih priprema, tu ti stamparija nema veze s tim. Ili ces to raditi sam, ili nekoga unajmiti.

Reklame je tesko dobiti, a najlakse ti to ide sistemom zamjene. Recimo, dogovoris s BH Postom da ti distribuira odredjeni dio magazina koji si nekome namijenio, a ti njima das reklamu. Ovo vrijedi recimo za pretplatnike. Ili zamjenski dogovoris s magazinom partnerom, koji ti nije konkurencija da date jedni drugima reklamu.

Medijska kampanja ti nije problem, evo nama je prvi Sarajevo-X odmah objavio, a samo smo im poslali dopis. Zovnes neku aganciju, oni objave i svi ce objaviti.

U svakom slucaju, pitaj sta te god zanima.

Sretno s radom.
EliasVeskot
Posts: 783
Joined: 16/05/2007 11:02

#6

Post by EliasVeskot »

Osmislili smo nesto novo, sto je imalo dosta dobar utjecaj medju publikom kojoj je namijenjeno.
never heard :roll:


Crno-bijela varijanta je meni licno bez veze, pa i Oslobođenje ide u coloru ...
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#7

Post by Neelix »

ako vec dodjes do dtp i preloma stranice, javi se na pp dobices broj covjeka koji to savrseno radi...
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8

Post by Truba »

pa eno i BUM je sa tjednog prešao na 2tjedni ritam...

tako da i NOVE tračerske novine nemaju mnogo čitatelja...
photo
Posts: 839
Joined: 19/09/2003 00:00

#9

Post by photo »

Neelix wrote:ako vec dodjes do dtp i preloma stranice, javi se na pp dobices broj covjeka koji to savrseno radi...
takodje. imam tipa koji profesionalno radi DTP, pa ako ti treba javi se na PP. isto tako i za fotografe (sto je bitna stavka za novine).
Cryptoman
Posts: 335
Joined: 06/08/2005 10:24
Contact:

#10

Post by Cryptoman »

strujnik wrote:Ko jaran cu ti kazati, to sto pokusavas je samo gubljenje vremena i novca, osim ako se ne radi o nekoj trac-novini ala Express
EliasVeskot wrote:izvini, ali stvarno glup nacin da na forumu trazis informacije.
Ako covjek vec trazi pomoc nema potrebe da ga demoralisete u startu.

"Gubljenje vremena i novca" ne mora biti, ali se treba upoznati sa svim mogucim problemima i onda vidjeti da je sve to jako, jako tesko...

Isto tako ne bi trebao biti problem trazenje pomoci na forumu. Pod uslovom da to nije i jedino mjesto gdje se pomoc ocekuje.

Skrenuo bih paznju na jedan detalj o kojem cini mi se jos nije bilo rijeci. Potrebna je DOBRA EKIPA. Ako ne postoje ljudi koji ce kreirati kvalitetan sadrzaj, dalje ne treba ni razmatrati...

Ako ti zatreba krizaljka javni se... (vizitka)
EliasVeskot
Posts: 783
Joined: 16/05/2007 11:02

#11

Post by EliasVeskot »

:D
Ako covjek vec trazi pomoc nema potrebe da ga demoralisete u startu.
Samo smo realni . ..

Potrebna je DOBRA EKIPA. Ako ne postoje ljudi koji ce kreirati kvalitetan sadrzaj, dalje ne treba ni razmatrati...
Kud ce bolje ekipu evo sve na jednom mjestu , ima DTP, fotografe...trebal ti ko da pise sta :D
Cryptoman
Posts: 335
Joined: 06/08/2005 10:24
Contact:

#12

Post by Cryptoman »

EliasVeskot wrote::D
Ako covjek vec trazi pomoc nema potrebe da ga demoralisete u startu.
Samo smo realni . ..
Realan mozes biti ako si dobro upucen u problem i ako poznajes cinjenice. A odmah reci "to sto pokusavas je samo gubljenje vremena i novca" bas i nije neki fazon...
EliasVeskot
Posts: 783
Joined: 16/05/2007 11:02

#13

Post by EliasVeskot »

Ko kaze da nisam upucenA :roll:
Cryptoman
Posts: 335
Joined: 06/08/2005 10:24
Contact:

#14

Post by Cryptoman »

EliasVeskot wrote:Ko kaze da nisam upucenA :roll:
Pa nisi upucenA u to sta covjek tacno hoce, koja tematika, s koliko love starta, itd...

Slazem se da situacija nije bajna, da moras imati stvarno ekstra preduslove da bi uspio sa (bilo kakvim) novinama, ali to nije razlog da se covjeku sve to fino ne objasni. Pa neka ponesto i sam zakljuci...
EliasVeskot
Posts: 783
Joined: 16/05/2007 11:02

#15

Post by EliasVeskot »

Donekle se slazem,
samo za nekoga ko se, kolko vidim ozbiljno, planira baviti izdavanjem, malo je neozbiljno da trazi info po forumu. Ne moram znati nikakve info, kad ih, vidim, ni on ne zna.
A ne da pitam o pisanju projekta, planiranju budžeta ..itd...
eto i ja bih firmu koja se bavi exportom/importom, pa me zanima kako poceti i sl.
Malo je nesuvislo, niko ti nece otkriti svoje poslovne tajne, a pogotovo ne na forumu.... Zato se valjda i radi nekakvo profesionalno istrazivanje trzista ranije, pa se nađu poslovni savjetnici...

sretno, svakako, i nemoj ovo shvatati kao napad, samo savjet.....
Cryptoman
Posts: 335
Joined: 06/08/2005 10:24
Contact:

#16

Post by Cryptoman »

EliasVeskot wrote:Donekle se slazem,
samo za nekoga ko se, kolko vidim ozbiljno, planira baviti izdavanjem, malo je neozbiljno da trazi info po forumu. Ne moram znati nikakve info, kad ih, vidim, ni on ne zna.
A ne da pitam o pisanju projekta, planiranju budžeta ..itd...
eto i ja bih firmu koja se bavi exportom/importom, pa me zanima kako poceti i sl.
Malo je nesuvislo, niko ti nece otkriti svoje poslovne tajne, a pogotovo ne na forumu.... Zato se valjda i radi nekakvo profesionalno istrazivanje trzista ranije, pa se nađu poslovni savjetnici...

sretno, svakako, i nemoj ovo shvatati kao napad, samo savjet.....
Pa jest neozbiljno ako je forum jedini izvor na kojem se traze informacije za takvu vrstu avanture.

S druge strane, ovdje se vec moze procitati poprilicno korisnih detalja za nekog ko tek pocinje, pa nije bilo uzalud priupitati...
Eki-bb
Posts: 36
Joined: 15/10/2007 12:27

#17

Post by Eki-bb »

Hvala amsterdameru na konkretnom odgovoru.
Moram zbog ostalih napomenuti da radim sasvim drugi posao i da mi je izdavastvo totalna nepoznanica. Ovaj "magazin" je jos u pre-preliminarnoj fazi, tj zasada u mojoj glavi i provukao sam to kroz usi jos par prijatelja, koji su mi isto tako savjetovali da se okanem corava posla. Mene opet nervira ova totalna apatija u drustvu generalno i odsustvo svake poslovnosti. Ne radi se o tracerskom casopisu, ovo je jedna sprega web-a i izdavastva, a kao ideja je jedinstvena na ovim prostorima (mislim cak i sire).
Naravno da se necu kod donosenja poslovne odluke bazirati samo na forumskim piskaranjima, ali eto cijenim da ovdje ima ljudi iz izdavacke branse i htio sam cuti iskustva drugih. Takodje, priznajem da pomalo zazirem od placanja kojekakvih "poslovno-konsultantskih" kuca, cak mislim da ni biznis plan u nekoj strogoj formi nije potreban, ako vjerujem u vlastitu intuiciju. Isto tako, ni ove nase marketinske agencije, ne ulijevaju mi neku sigurnost, a znam da je to jako bitna stvar u startu.
Kao sto neko vec rece, ipak i iz ovih par postova sam skupio nesto informacija (cak imam i par kontakt adresa za dtp i dizajn :).
Mene je cisto zanimalo ovako neko prakticno iskustvo i kako se krecu okvirno cifre da bih imao neku predodzbu o isplativosti svega. Kako vidim cijene kolor stampe su prilicno visoke i kad dodam na to troskove distribucije, placanja saradnika i sve ostalo, a uzimajuci u obzir da je u startu tesko obezbjediti prodaju reklamnog prostora, zatim i konacna cijena magazina kao limitirajuci faktor...hm.
Opet nesto me vuce da pokusam, pa makar i pao (vidim necu biti jedini :)
Mozda bi najbolje bilo da prodam ovu ideju gosp.Radoncicu, pa da idem u "penziju"... :)
User avatar
Amsterdammer
Posts: 113
Joined: 12/04/2007 14:23
Location: Amsterdam

#18

Post by Amsterdammer »

PDF izdanje magazina Eho možeš downloadovati na stranici http://www.buntperom.ba/eho , imaš tamo sva četiri broja koja su dosad izašla, pa vidi kako ti izgleda. Prelom je dosta dobar, možeš možda i pokupiti koje ideje.

Nemoj odustajati, pusti priče... Mi smo ni iz čega napravili nešto, a da imamo više vremena, davno bismo sve to materijalizirali, jer smo naišli na pozitivne kritike. Samo moraš mnogo ozbiljno pristupiti poslu, i imati prave ljude oko sebe.
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#19

Post by Comrad »

Pogresno mjesto za trazenje informacija. Uzmes fino imenik, stamparije, nazoves svaku pitas sta, kako, uporedis cijene, usluge itd., itd. Ako je vec u pitanju neki ozbiljniji projekat, onda jos malo istrazis trziste, da li bi taj magazin mogao proci, jer ne mora znaciti ako se ideja svidja tebi i tvojim jaranima da ce se svidjeti jos kojoj hiljadi ljudi.
Sretno!
Hariss1234
Posts: 1
Joined: 29/01/2018 11:00

#20 Re: Izdavanje casopisa

Post by Hariss1234 »

Pozdrav,
Ako imate ideju. Morate znati da to trazi dosta rada I rada. A ostalo je lahko moze.o vam I mi pomoci kontaktirajte na [email protected] ako se radi o manjem tirazu. A za vece imate avaz d.o.o
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#21 Re: Izdavanje casopisa

Post by burekodsira »

ma nema ništa od toga druže... štampa odumire, sve se odavno seli u digitalu. još ako ćete se baviti nekom nišom (specifičnom temom za mali dio publike), od toga hljeba kod nas nema. taj projekat ti može biti referenca za nešto buduće ili kao neki hobi, ali ne polaži nade da ćeš imati uspijeh u finansijskom smislu
EliasVeskot
Posts: 783
Joined: 16/05/2007 11:02

#22 Re: Izdavanje casopisa

Post by EliasVeskot »

burekodsira wrote: 12/04/2021 09:43 ma nema ništa od toga druže... štampa odumire, sve se odavno seli u digitalu. još ako ćete se baviti nekom nišom (specifičnom temom za mali dio publike), od toga hljeba kod nas nema. taj projekat ti može biti referenca za nešto buduće ili kao neki hobi, ali ne polaži nade da ćeš imati uspijeh u finansijskom smislu
Tema iz 2007 :lol:
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#23 Re: Izdavanje casopisa

Post by burekodsira »

hahah e yebem ja onog ko je izvadi iz mrtvih :D
nisam ni skontAo
Post Reply