Izbori za gradove, općine/opštine 2016. godine u BIH

Post Reply

Najbolje rezultate na izborima 2016. ostvarit će:

Poll ended at 21/04/2016 21:36

SDA-
39
46%
HDZ-
6
7%
SDS-
0
No votes
DF-
9
11%
SNSD-
5
6%
SDP-
12
14%
BPS-
1
1%
SBB-
2
2%
SBiH-
2
2%
NS-
9
11%
 
Total votes: 85

putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#826 Re: Izbori za gradove, općine/opštine 2016. godine u BIH

Post by putokaz1 »

Ujedinje kao koalicija za BH parlament i za Federalni osim iz izbornih jedinica Sarajevo gdje i SDP i NS mogu dobit po 2 mandatamujedinjeni 5/6(fbih)
Npr Ujedinjena Ljevica može dobiti mandat za Bh parlalmentiz USK ali teško razjedinjena iako je DF izgubio mandat za 500 glasova 2014.
u KS i BPK Trenutno odnos je 3:1(projekcija iz 2016) za SDA naspram razjedinjene ljevice,ako budu ujedinjeni odnos je 2:2
Tuzla omjer može biti 2:2,trenutno 3:2 za SDA ili 3-2-1(ostali sbb ili sbih)
ZDK/SBK 2 mandata ujedinjeno
To otprile znači 7 direktnih(ujedinjeno) ,pojedinačno,razjedinjeno 4/5-pojedinačno to je uglavnom SDP
Treba reći da su :GS,NS,DF slabi
GS bez infrastrukture sami mogu preći jedva prag u tri kantona(KS,USK,BPK)-ide im na ruku pad DF
NS takođe u dva(USK,BPK) i možda 1/2 mandata iz Sarajeva u FBIH parlament-ide im na ruku pad DF
DF po meni,očekujem pad do dna(Ako postoje u BPK I PK I 10)
SDP Tuzlu dobro pokriva(2),Sarajevo teško samostalno do 1 u Bh paralment,Bihać na ivica praga za Bh parlament(1),Zenica 1 mandata za Bh parlament=5 Mandata-ide im na ruku pad DF.
Teško je predvidjeti Novu stranku Šepić plus 8 Nezavisnih načelnika,oni idu na štetu SBB ponajviše?
El_comadante
Posts: 7950
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#827 Re: Izbori za gradove, općine/opštine 2016. godine u BIH

Post by El_comadante »

putokaz1 wrote:Ujedinje kao koalicija za BH parlament i za Federalni osim iz izbornih jedinica Sarajevo gdje i SDP i NS mogu dobit po 2 mandatamujedinjeni 5/6(fbih)
Npr Ujedinjena Ljevica može dobiti mandat za Bh parlalmentiz USK ali teško razjedinjena iako je DF izgubio mandat za 500 glasova 2014.
u KS i BPK Trenutno odnos je 3:1(projekcija iz 2016) za SDA naspram razjedinjene ljevice,ako budu ujedinjeni odnos je 2:2
Tuzla omjer može biti 2:2,trenutno 3:2 za SDA ili 3-2-1(ostali sbb ili sbih)
ZDK/SBK 2 mandata ujedinjeno
To otprile znači 7 direktnih(ujedinjeno) ,pojedinačno,razjedinjeno 4/5-pojedinačno to je uglavnom SDP
Treba reći da su :GS,NS,DF slabi
GS bez infrastrukture sami mogu preći jedva prag u tri kantona(KS,USK,BPK)-ide im na ruku pad DF
NS takođe u dva(USK,BPK) i možda 1/2 mandata iz Sarajeva u FBIH parlament-ide im na ruku pad DF
DF po meni,očekujem pad do dna(Ako postoje u BPK I PK I 10)
SDP Tuzlu dobro pokriva(2),Sarajevo teško samostalno do 1 u Bh paralment,Bihać na ivica praga za Bh parlament(1),Zenica 1 mandata za Bh parlament=5 Mandata-ide im na ruku pad DF.
Teško je predvidjeti Novu stranku Šepić plus 8 Nezavisnih načelnika,oni idu na štetu SBB ponajviše?
dobro pratiš situaciju ovo je vrlo dobra analiza.
treba još ovde dodati i Almira Reku i njegov MOST. ima najava da bi to moglo prerasti u stranku sad kakv če rezultat biti vidjet čemo. eno hoda i po RSu dakle stranka bi trebala dijelovati na prostoru cijele BH.
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#828 Re: Izbori za gradove, općine/opštine 2016. godine u BIH

Post by Roccohljup »

najbolje bi bilo da ima kakav prag za izlazak na izbore. More nekih stranaka i neovisnih kandidata koji svi redom isto kenjaju a samo da im se fotelje dočepati.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#829 Re: Izbori za gradove, općine/opštine 2016. godine u BIH

Post by Haris.ba »

Roccohljup wrote:najbolje bi bilo da ima kakav prag za izlazak na izbore. More nekih stranaka i neovisnih kandidata koji svi redom isto kenjaju a samo da im se fotelje dočepati.
Pa i ima prag. Za općinu je mislim 3%.

Htjeli su sa uvođenjem zatvorenih lista povećati i prag.

Pravili su neke projekcije. Ne znam. Ima i minuse i pluseve. Vjerovatno bi to značilo nestanak "kusur partija". Koliko je to dobro za razvoj političkog sistema - ne znam.

Možda ne bi bilo loše da se izborni prag ne dira na općiskom nivou. Ali, da se podigne na općim izborima.

Podizanjem praga na općinskim izborima mislim da bi spriječilo uvelike osnivanje novih političkih stranaka. Mogle bi se one osnovati - ali šanse da dobiju barem jedno mjesto u općinskom vijeću bi bilo veoma teško. Naročito u mnogoljudnim općinama.

Podizanjem praga na općim izborima bi se možda imala stabilnija većina na federalnom nivou. A naročito na kantonalnom nivou. Ali, postoje velike razlike između kantona u broju ljudi. To bi vjerovatno zakucalo manje kantone.
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#830 Re: Izbori za gradove, općine/opštine 2016. godine u BIH

Post by putokaz1 »

Almir Reko
Poznato mi ali nemogu povezat,on je?

Prag je 3% za kanton,te za kompenzacijski mandat u FBIH/RS i BH parlamentu
Ostalo ide preko izbornih jedinica 3-7 zastupnika
tu tzv ''prag'' varira zavisno od broja stranaka koje imaju više od 3% broja glasova,procenta i sl-kreće se oko 10%
Nominalno je i tu 3% ali ako je broj stranaka veći od broja mandata ne mogu sve proći
TREBA ZNAT ISKORISTI TAKAV SISTEM
Najviše koristi su prošle izbore imali ASDA i NS a mislim da i LBH postoje u FBIH parlamentu-od direktnih mandata i ovaj put korist bi mogli imati ASDA(do-3 mandata)(osim ako im Šepić ne ''ukrade'' glasove),NS sa možda do-2 mandata-Ujedinjene stranke Fikreta Abdića npr LBH(sa ili bez DNZ) 1 mandat.
Moguće da i SBIH(bar po rezultatima iz 2016 treća je stranka na TK) Eventualno SBB takođe
Hrvatska neka stranka 90' ili neka Druga može dobiti takav mandat iz Hercegovačkih Jedinica
dok BPSodgovara kompezacijski prag nekako navuče 3%.
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#831 Re: Izbori za gradove, općine/opštine 2016. godine u BIH

Post by Roccohljup »

ma ja sam konkretno mislio na prag da ne mozes izaći na izbore kao kandidat ili stranka ako nemaš neke uslove.....bilo broj potpisa, bilo članstvo ili nesto.
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#832 Re: Izbori za gradove, općine/opštine 2016. godine u BIH

Post by putokaz1 »

Roccohljup wrote:ma ja sam konkretno mislio na prag da ne mozes izaći na izbore kao kandidat ili stranka ako nemaš neke uslove.....bilo broj potpisa, bilo članstvo ili nesto.
Imaju pravila al neznam kakva su
-postoje stranke koje ne dobiju ni glasa,naravno,njihova je uloga Prodati svoju Biračke odbore,unaprijed određenoj stranci ili ko više plati
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#833 Re: Izbori za gradove, općine/opštine 2016. godine u BIH

Post by Roccohljup »

putokaz1 wrote:
Roccohljup wrote:ma ja sam konkretno mislio na prag da ne mozes izaći na izbore kao kandidat ili stranka ako nemaš neke uslove.....bilo broj potpisa, bilo članstvo ili nesto.
Imaju pravila al neznam kakva su
-postoje stranke koje ne dobiju ni glasa,naravno,njihova je uloga Prodati svoju Biračke odbore,unaprijed određenoj stranci ili ko više plati
Neko mi rece da su i oni sto izadju kao nezavisni kandidati u stvari biznis razvili. uzmu para od CIKa za kampanju, malo nesto potroše kroz povezana lica i izađu dobri par milja :)
El_comadante
Posts: 7950
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#834 Re: Izbori za gradove, općine/opštine 2016. godine u BIH

Post by El_comadante »

putokaz1 wrote:Almir Reko
Poznato mi ali nemogu povezat,on je?
.
on je bio gost kod hadzifejzovica... ima o njemu dokumentarni film Makedonac ako si čuo. on je za sada projekat koji bi treba da preraste u stranku, krenuo iz Mostara tu je kao neki prvi sastanak bio. pa je neki dan bio u Foči istim povodom pa su mu radikali prekinuli skup. a na kraju kad obiđe cijelu državu zadnji završni skup/sastanak bi trebao imati u Sarajevu.
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#835 Re: Izbori za gradove, općine/opštine 2016. godine u BIH

Post by putokaz1 »

Izbori 2016 ka replika izbora 2018?
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#836 Re: Izbori za gradove, općine/opštine 2016. godine u BIH

Post by Roccohljup »

putokaz1 wrote:Izbori 2016 ka replika izbora 2018?
sa neznatim promjenama ali u sustini (kad su definitivni pobjednici u pitanju) sigurno isto.
Post Reply