IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Sve o općim izborima, strankama, kandidatima...
Locked
User avatar
Leverage
Posts: 9442
Joined: 27/05/2018 16:32

#601 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by Leverage »

Ako je Lagumdžija ljevičar ja sam hafiz. Lagumdžija je klasični elitista koji nikad nije razumio običnog radnika koji bi trebao da bude u fokusu ljevice. A i kako bi kad nikad nije bio u toj poziciji.

Denis Bećirović je ljevičar sa izraženim patriotskim osjećajima. Ali suštinski ljevičar u sferama koje su bitne.

Inače biti ljevičar je, za tvoju informaciju, nešto pozitivno.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#602 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by sadie_forever »

Leverage wrote:Ako je Lagumdžija ljevičar ja sam hafiz. Lagumdžija je klasični elitista koji nikad nije razumio običnog radnika koji bi trebao da bude u fokusu ljevice. A i kako bi kad nikad nije bio u toj poziciji.

Denis Bećirović je ljevičar sa izraženim patriotskim osjećajima. Ali suštinski ljevičar u sferama koje su bitne.

Inače biti ljevičar je, za tvoju informaciju, nešto pozitivno.
Da,u svijetu.U Bosni medju bosnjacima ljevicar znaci biti otudjen od svog naroda i svoje tradicije/vjere.sto denis ocito nije,zbog toga je i popularan...gdje ljevicari spuste ruke radi minute sutnje denis uci fatihu :? a jadno je
User avatar
Leverage
Posts: 9442
Joined: 27/05/2018 16:32

#603 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by Leverage »

Ljevica je internacionalna ideja i nema nikakve veze sa patriotskim osjećanjima koja kod ljevičara mogu ali i ne moraju biti izražena.

Vjera je također individualna stvar svakog pojedinca i biti ili ne biti vjernik ne utiče na ljevičarsko opredjeljenje. Istina, uobičajeno je da se ljevičari ne razmeću pretjerano svojim vjerskim ubjeđenjima poput recimo članova SDA. U tom smislu učenje fatihe je opcionalno i ono o čovjeku kao ljevičaru ne govori ama baš ništa. Svako na svoj način iskazuje pijetet i niko tu nema šta da kome suflira.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#604 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by sadie_forever »

Leverage wrote:Ljevica je internacionalna ideja i nema nikakve veze sa patriotskim osjećanjima koja kod ljevičara mogu ali i ne moraju biti izražena.

Vjera je također individualna stvar svakog pojedinca i biti ili ne biti vjernik ne utiče na ljevičarsko opredjeljenje. Istina, uobičajeno je da se ljevičari ne razmeću pretjerano svojim vjerskim ubjeđenjima poput recimo članova SDA. U tom smislu učenje fatihe je opcionalno i ono o čovjeku kao ljevičaru ne govori ama baš ništa. Svako na svoj način iskazuje pijetet i niko tu nema šta da kome suflira.
zavisi gdje,ja zivim u drzavi gdje socijaldemokrati itekako njeguju tradiciju crkvu ,a u BIH je to ostalo iza komunizma(ne samo BIH mislim citava ex yu).
User avatar
Leverage
Posts: 9442
Joined: 27/05/2018 16:32

#605 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by Leverage »

I to je ok. Isto kao što je ok da neko ne gaji nikakva vjerska osjećanja.

Problem nastaje onog momenta kad se počne nametati vlastito uvjerenje kao jedino ispravno.
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#606 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by Qoom »

Koliko god bahat bio, koliko god se narodu gadio, koliko god mrzili seljaka iz Laktaša, ništa, ali ništa bolje Bosna i Hercegovina nije mogla poželjeti od Milorada Dodika.
Navijam da pomete sve u RS-u, da uzme sve što se uzeti može u RS-u. Nek pasu slamu, nek mole za dinar, nek moli ono malo što ih ostane. Ko im jebe mater genocidnu.

Do pobjede, samo SNSD!
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#607 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by kmirsad »

PLEMENA VAM JEBEM, DA VAM JEBEM ( ispovijest jednog građanina Tuzle prije opštih izbora u BiH)
UTORAK, 25. SEPTEMBAR 2018
.
U ovome statusu-tekstu govorim samo u svoje ime i sve napisano se tiče samo moje malenkosti ( kako ova riječ, malenkost, u ovim predizbornim danima nevjerojatno istinito zvuči, izgleda).
BOSANSKOHERCEGOVAČKIM STRANAČKIM, POLITIČKIM LIDERIMA I VEĆINI ALI NE I SVIM ČLANOVIMA TIH ISTIH STRANAKA KOJI PARTICIPIRAJU NA VLASTI U BIH OD 1990 GODINE DO DANAS ( jer još uvijek, ne naivno nadam se, vjerujem da ima poštenih pa zato neću da napišem ”svim članovima tih stranaka”).

”Ne-poštovani” i ”ne-voljeni”, ”ne- moji’‘ lideri bosanskohercegovačkih stranaka koje participiraju na vlasti u BiH zadnjih 20-28. godina.
Meni ste , bukvalno i na viđeno ukrali život. Vašim nacionalnim buđenjima sam bio uvučen u rat koji kao najnormalniji dvadesetjednogodišnjak nisam, niti želio, niti trebao, niti sam uopšte shvatao zbog čega se on dešava. Četiri godine koje su nekako, u normalnim okruženjima, najvažnije za čovjekovo stasanje, sazrijevanje sam proveo, jednim dijelom u ružnoj maskirnoj uniformi, a drugim dijelom čekajući i osluškujući da li će neka granata sa Majevice i Ozrena biti bačena na moj grad,Tuzlu, i meni skratiti muke. Četiri godine patnje, agonije, gladovanja, uživog participiranja u smrti, nestajanju, preživljavanju je prva stvar koju ste mi vi ( u naslovu navedeni lideri i članovi stranaka) poklonili poslije prvih demokratskih izbora u BiH. Kažu, da su Bosanci merhametli narod, da nekako prelaze preko boli koje im nanose dušmani, ali moj merhametluk lagano ispire, nestaje i čuvam ga samo za ljude vrijedne moga merhametluka. A vi ga ne zaslužujete. I stoga vam iz dubine moje merhametom za vas isušene duše želim da vam te četiri moje godine živote budu životni motiv koji ćete preživljavati sa svojim obiteljima.Želim vam vječni rat za mrvicu radosti, hljeba i duše koja će vas voljeti. Želim vam da nestanete kao što smo mi nestajali u te četiri godine.
Nisam još gotov, ma kakvi.

Prošao je rat, nekakav je mir nastao. Normalni bi ljudi očekivali da poslije rata treba da očekuju bilo kakav progres, bilo kakav napredak, bilo kakav bolji život. Ali ne!! Ne sa vama!! Sa vama je to nemoguće!

Prvih par godina nam, onako naivnima, umornim od rata, uplašenim od novih tenzija i nije bila jasna vaša namjera. I dok smo se mi, tj. JA, normalni ljudi, polako, ljudski navikavali na mir, na normalnost, na suživot ( kako mrzim ovu riječ), na tranziciju ( a kako samo mrzim ovu riječ), dotle ste vi, već podijeljenu zemlju, još više dijelili, ali između sebe. Sve po babi i po stričevima. Malo tranzicijske privatizacije državnih dobara ( fabrike po markicu, tuku ko neće), podržavanje i stvaranje kriminalaca, učestvovanje u svim mogućim kriminalnim radnjama od ubistava pa do šverca drogama, o privrednim i državnim lopovlucima i da ne govorim, srozavanje srednje klase kao i radničke klase na čisti siromašni, najsiromašniji puk. Stvaranje zemlje podobnih, nikako stručnih i pametnih. Lagano građenje države na bogate i na gladne, bez sredine, bez druge stepenice, bez međusprata. Samo podrum i terasa sa prelijepim pogledom, samo za vas.
Meni ste ukrali skoro pa sve snove, ostao mi je još samo san da volim i da umrem po svojim uslovima i ja ću se izboriti za taj san.
Niste nam dali da živimo, niste nam dali da dišemo.Na svako naše iole sretnije ponašanje, nadanje , otkrivali ste nove masovne grobnice, prijetili nebeskim i zemaljskim, kleli se sa bogovima, popovima i hodžama, ukazujući kako je uvijek u drugima problem, nikada u vama i da je jedino vaš Bog onaj pravedni i da samo on zajedno sa vama zna šta je dobro za nas. A ”Ja” u svojoj gluposti i strahu od novih četiri godine rata sam vam davao povjerenje na svakom mogućem glasanju, izborima, referendumima.
Sve do danas…
Opet podvlačim da ovo pišem samo u svoje ime…

Danas ste OPET izvukli referendum u Republici Srpskoj, danas OPET pričate o trećem entitetu, danas OPET pričate o Turskoj, velikoj Srbiji, velikoj Hrvatskoj. Stare laži za najnoviji način da nas plašite babarogama iz ormara, da podignete tenzije ratnom retorikom, da prevrćete mrtvima u grobovima, da zveckate puščanim cijevima, noževima i kamama, da nas okružujete najnovijim bodljikavim žicama, da nam smanjujete prostor bitisanja najnovijim minskim poljima

PLEMENA VAM JEBEM, DA VAM JEBEM !!!!!!

Sedmog oktobra 2018-e godine su opšti izbori u BiH. I opet mi se iste face cerekaju u lice kao i prije 10-15-24. godine. Smiju mi se u lice, nanovo mi kažu da sam glup i naivan i kažu mi da ih izaberem. Da ih izaberem jer je vrijeme za promjene, jer moramo biti jedinstveni, jer u jedinstvu je snaga, da konačno trebam da radimo sve za korist naše zemlje, jer zaboga, ovo je naša zemlja. Ukidaju se entiteti ili se stvaraju novi ( zavisno gdje se plasira priča ). Brišu se kantoni ili se stvaraju novi. Ide novi rat, ali mi ne vidimo ono što oni vide. Mi trebamo njih da progledamo, još bolje čujemo ali da šutimo, ili blejimo ( na isto se svodi).
PLEMENA VAM JEBEM, DA VAM JEBEM !!!!
Izaći ću ja na izbore, to vam obećavam.Ja svoje dužnosti znam i ne izbjegavam ih. Izaći ću na izbore da konačno uradim ono što sam još prije 25 godina trebao da uradim. Da vas izbrišem sa svakog svoga spiska. Da vas izbrišem, poderem, bacim u toalet zajedno sa svojim mamurnim, jutarnjim govnetom pošaljem u kanalizaciju čovječanstva.
Izabrati ću ja, i neće vam se svidjeti šta sam izabrao.

PLEMENA VAM JEBEM, DA VAM JEBEM !!!!!!

Dragi moji Hercegovci i Hercegovke ! Dragi moji Bosanci i Bosanke. Dragi moju sugrađani i sugrađanke. Drage moje žene, muškarci i djeco, mladi ! Sjetite se februara prije par godina, sjetite se poplava, upalite moždane vijuge i skontajte šta vam rade samo u zadnjih devet mjeseci ! Gdje su vam djeca, kuda ih na hiljade odlazi svaki božji dan ? Skontajte se malo u sebi samima, dajte srcu i mozgu šansu da samo malo surađuju i onda izađite na izbore. SVI !!! I ako imate iole soli u glavi, i ako vam je srce na pravoj strani grudi, onda znate koga nećete izabrati.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#608 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by sadie_forever »

Jestel citali i vidjeli stare slike one iz sbb-a? Adise Arapovic,,,od pokrivena hidzabom do kratkih mini suknja,,,bivsa zena Rijada Herica :D :D
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#609 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by kmirsad »

Moda... žene vole da prate modu i da uvijek budu in...u trendu...
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#610 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by sadie_forever »

kmirsad wrote:Moda... žene vole da prate modu i da uvijek budu in...u trendu...

dolazi iz ugledne visocke porodice koja je vjernicki nastrojena i dan danas,muz bivsi danas direktor BKC-a je i danas vjernik...ona se promjenila kad se udala za tog Arapovica
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#611 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by high_volume »

sadie_forever wrote:Jestel citali i vidjeli stare slike one iz sbb-a? Adise Arapovic,,,od pokrivena hidzabom do kratkih mini suknja,,,bivsa zena Rijada Herica :D :D
Kad spojiš Kapetanovićku iz Zenice, Čolu sa Vratnika i Semihu iz Sarajeva, pa sve njih podigneš na 10-tu, Adisi nisu ni do koljena. Niti je iko iz SDA.

Stvarno je teški seljakluk diskriminirati ženu prigovorom njenog stila oblačenja ili slobodi vjeroispovjesti, ali ono dno dna.
Nero Histrion
Posts: 1898
Joined: 09/03/2013 13:26
Location: Negdje

#612 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by Nero Histrion »

high_volume wrote:
sadie_forever wrote:Jestel citali i vidjeli stare slike one iz sbb-a? Adise Arapovic,,,od pokrivena hidzabom do kratkih mini suknja,,,bivsa zena Rijada Herica :D :D
Kad spojiš Kapetanovićku iz Zenice, Čolu sa Vratnika i Semihu iz Sarajeva, pa sve njih podigneš na 10-tu, Adisi nisu ni do koljena. Niti je iko iz SDA.

Stvarno je teški seljakluk diskriminirati ženu prigovorom njenog stila oblačenja ili slobodi vjeroispovjesti, ali ono dno dna.
Slozio bih se. Osim toga, bivsi joj uopste nije trenutno direktor navedene ustanove, bio je izvrsni direktor nekad, a vidim novine koje su plasirale tu vijest su "obavijestene", ma svaka cast. Kako im ostalo vjerovati kad nisu u stanju provjeriti ovu informaciju, al' eto, vazno je da se tarlaha nesto, da se ima o cem trunit uz jutarnju kahvu. Sad blate ovu gospodju, ko eto sto se otkrila to govori kakva je, a sto izvjesna Gospodja javno izjavi da ce grkljan cupat pojedincima iz svog radnog okruzenja, sto ima zabiljezenpo za vijeke vijekova, to te novine nece okarakterisati kao kranje necivilizacijski cin. Vidim krenulo se zdusno u tim istim i slicnim novinama, a zna se i kojim, i na Falatara, Hadzikadica, eto sta ce oni ko biva ovdje, kad ni jezik svoj ne govore kako treba, kakve li su im namjere, ma mi smo narod za ludince. Na spiskovima skoro 9 000 biraca koji su presli 100 godina, i svi ce "uredno" zaokruziti svog kandidata. Za ludnice, nema dalje. :oops:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18496
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#613 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by SmokingMan »

Uzorak Centara za politološka istraživanja Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Mostaru u kojem je ispitano 1.200 osoba bošnjačke nacionalnosti.Anketa je rađena u periodu od 11 do 14 Spetembra.Postotak od 34;1% neodlučnih birača je znatan procenat,iako se samo radi o pukoj anketi.

Image
Seawolf
Posts: 7528
Joined: 14/06/2012 22:59

#614 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by Seawolf »

07. oktobra 2018-e, Seawolf će glasati ovako:

Član Predsjedništva BiH: Boriša FALATAR (NS)

Predstavnički dom Parlamentarne Skupštine BiH (izborna jedinica 513): Amra ZULFIKARPAŠIĆ i Elvedina OMERHODŽIĆ (NS)

Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH (izborna jedinica 411): Sabina ĆUDIĆ, Želimir BUKARIĆ, Senita IMAMOVIĆ i Vesna HADŽIOSMANOVIĆ (NS)

Skupština Kantona Sarajevo: Vildana BEŠLIJA, Edin FORTO, Elvis VRETO, Sandra ZAIMOVIĆ, Faris ŠEHOVIĆ, Jasmina MRŠO, Nejla JAHIĆ i Alen GIRT (NS)
zippoo87
Posts: 15361
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#615 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by zippoo87 »

ja cu za Predsjednistvo vjerovatno za Becirovica...ne zato sto je najbolji,dalrko od toga,nego sto ima najvise sanse
Hadzikadic bi bio kudikamo bolji ali kao nezavisni kandidat i nema puno sanse
ostale nivoe nisam jos odlucio ali uglavnom ce to biti kandidati NSa
Moenx
Posts: 1625
Joined: 26/06/2013 10:36

#616 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by Moenx »

Za Predsjednistvo moj glas ide Mirsadu Hadzikadicu
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#617 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by elcaliente »

Svi ovo predizborno je farsa i pozoriste za raju.
Izbore hladno uzimaju SDA-SNSD-HDZ kao i uvjek jer realno vecina naroda to zeli i vecina ce glasati za njih.
Tako da se netrebamo zamarati, sljedecih 20-30 godina uzmaju iste stranke izbore. Mile Dodik definitivno najjaci baja u BiH. Neprikosnoveni lider Srba, Bosnjaka i Hrvata u BiH definitivno evo preko deceniju. Istorijska licnost.
emmir1
Posts: 4482
Joined: 07/06/2013 15:28

#618 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by emmir1 »

Još dvoumim za člana predsjedništva.

Mirsad ili Željko.

Ne gleda mi se Čovic u predsjedništvu nikako.

Ostalo za Našu stranku, tako sam glasao i prošle izbore.

Glas za Falatara je bačen glas jer će vrlo malo uzeti
User avatar
cadburry
Posts: 1291
Joined: 27/04/2013 13:40
Location: Šeher

#619 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by cadburry »

Za Predsjedništvo BiH: Denis Bećirović

Pa Parlament BiH: Naša stranka i Predrag Kojović i Amra Zulfikarpašić

Pa Parlament FBiH: SDP i Irfan Čengić i Mile Stojić

Pa Skupštinu KS: SDP i Dragan Stevanović
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#620 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by shake69 »

Becirovic za Predsjednistvo BiH, ne zato sto je najbolji vec sto Falatar u ogledu s Covketom i Komsicem, bas kao ni Hadzikadic u ogledu s Utemeljiteljem i Dzaferovicem, na zalost nemaju nikakve sanse.
Za ostale - Nasa stranka.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#621 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by Tomahawk11 »

Image

Za nju.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#622 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by Smrcak15 »

Prejak govor Pejakovica i Hadzikadica od jucer sa tribine u Travniku :thumbup: :thumbup:
https://www.facebook.com/mirsadhadzikad ... 630867543/

Pored ovakve gromade od covjeka, intelektualca a tako skromnog , pri zemlji....i dati glas nekom od ovih sadasnjih, ee bas smo nakaradan narod

Upravo on na ovom videu govori o osobama koji govore nemoze on nista, nema on stranku bla bla bla....

davanje glasa istima ili slicnima je cisti mazohizam, i netrebamo se zaliti na politicare kad su oni izronili iz takvog naroda :-) kakav narod takvi politicari.

ma ja bi dao ovom covjeku glas pa makar niko od bosanaca ne dao, samo da tamo stoji 1 glas i cijela drzava mu se smijala, ja bi sretno spavao jer sam glasao za pravu osobu koju znam sigurno da me ne bi brukao sa engleskim (HU IZ JU) kad odu u inostranstvo u posjetu drzavnicima.
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#623 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by pici »

INTERVJU
Ahmetović: Ako budem izabran za potpredsjednika RS, vratit ću bosanski jezik u škole

haaajmooo ko da visHe... ko je ono bubno da one koje rode troje djece idu u penziju, jel sČepini... ojjjj pa ovi nemaju mjere ni u cemu, cuj monte karlo od neuma... NARODE HAJVANČINE
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#624 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by Roccohljup »

bratski i"nadasve objektivni" :D Start nudi svoju analizu stranaka u nekoliko segmenata
NEKI BI UKINULI BOSANSKI JEZIK, A NEKI PREKINULI VEZE S ISLAMSKIM SVIJETOM
185POLITIKA Redakcija STAVA 28.09.2018. Facebook
Svako od nas prije nego što stavi iksić u kućicu pored imena političkog subjekta treba da se zapita: kako se ovaj politički subjekt odnosi prema prošlosti moje domovine, kako se odnosi prema sadašnjosti, koja mu je vizija budućnosti, kako se odnosi prema mom identitetu, na šta je spreman ukoliko neko nekada udari na moju zemlju i moj narod? Na ova pitanja tražimo odgovore kroz izjave stranačkih čelnika i stranačka saopćenja



Pišu: Enisa ALAGIĆ i Jakub SALKIĆ

Bosna i Hercegovina je vjerovatno šampion u svijetu po broju političkih subjekata koji učestvuju na izborima. Stoga nije nimalo jednostavno izabrati pravu opciju u moru ponuda. Najčešće se glasači vode emocijama, dojmom koji na njih ostavljaju određeni kandidati bez da razmisle zašto je taj za kojeg glasaju najbolji izbor za sudbinu zemlje. Jedno su simpatije, slatke riječi i obećanja, a teška politička borba nešto sasvim drugo.

Stječe se dojam da smo toliko dugo u ovom političkom sistemu, a da većina građana uopće nije svjesna kako sistem funkcionira. Primjera radi, kandidat za člana Predsjedništva BiH na sva usta građanima obećava bolje obrazovanje. Obrazovanje jeste stub društva i divno je da neko želi da popravlja taj segment, ali to nikada nije bio i vjerovatno nikada neće ni biti član Predsjedništva BiH jer on nema nikakve ingerencije u pogledu obrazovanja. Nema nikakav mehanizam koji će mu omogućiti da utječe na kvalitetu obrazovanja.

Svako od nas prije nego što stavi iksić u kućicu pored imena političkog subjekta treba da se zapita: kako se ovaj politički subjekt odnosi prema prošlosti moje domovine, kako se odnosi prema sadašnjosti, koja mu je vizija budućnosti, kako se odnosi prema mom identitetu, na šta je spreman ukoliko neko nekada udari na moju zemlju i moj narod? Kada govorimo o prošlosti, od velike je važnosti odnos političkog subjekta prema posljednjem ratu – smatra li da je to bila agresija na BiH ili građanski rat?

Za identitet Bošnjaka najvažnije je da li se politički subjekt zalaže za bosanski jezik, ili mu to nije važno pa jezik može biti i “zajednički”, može biti i srpsko-hrvatski, odnosno zastupa li tezu “ma, razumijemo se, nije bitno kako ga zovemo”.

Što se tiče sadašnjosti, nije nevažno pitanje da li će politički subjekt pristati na tzv. treći, odnosno hrvatski entitet, kao i na šta je spreman ukoliko neko pokuša rasturiti našu domovinu.

Kakva je vizija budućnosti BiH, za kakvo unutrašnje uređenje se zalaže, kakvu vanjsku politiku zagovara, kakav ima odnos prema EU i NATO integracijama, kako vidi saradnju s islamskim svijetom?

U ovom tekstu na ova pitanja dajemo odgovore kroz izjave stranačkih čelnika i stranačka saopćenja.

SOCIJALDEMOKRATSKA PARTIJA BiH (SDP)

Rat: “Nažalost, imali smo agresiju na BiH od 1992. do 1995. godine. Kamo sreće da nije, ali je to fakat i to se dešavalo”, izjavio je predsjednik SDP-a Nermin Nikšić.

Bosanski jezik: “Želimo napraviti jedan predmet koji bi se zvao bosansko-srpsko-hrvatski jezik”, kazala je dopredsjednica SDP-a BiH Lana Prlić. Nažalost, Lana i Denis se nisu uspjeli usaglasiti oko jezika, pa Bećirović, kao kandidat za člana Predsjedništva, valjda dodvoravajući se glasačima, saopćava: “Za bh. građane koji govore bosanskim jezikom nije prihvatljivo da bilo ko od izabranih predstavnika na bilo kojem nivou i u bilo kojoj instituciji pravi kompromis oko imena bosanskog jezika i pokušajima da ga se zamijeni nekim neustavnim terminima koji su izmišljeni.”

Izborni zakon: SDP je s DF-om predložio izmjene Zakona o izbornim jedinicama i broju mandata Parlamenta Federacije BiH. Zakon je usklađen s presudama Ustavnog suda BiH, stavovima Venecijanske komisije, ali kako se nije sviđao HDZ-u BiH, nije ni prošao, a Božo Ljubić, glavni tajnik Hrvatskog narodnog sabora, nazvao je usvajanje prijedloga u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH “udarom na Dayton”.

Separatizam: “Svako raspisivanje antiustavnog referenduma o otcjepljenju bilo kojeg entiteta predstavlja čin koji će označiti kraj entiteta i povratak Ustava Republike Bosne i Hercegovine”, izjavio je Bećirović.

Unutrašnje uređenje: “BiH u budućnosti treba da ide putem ka ukidanju kantona i nakon toga ka državi regija, a ne entiteta. Imamo veoma skup državni aparat za malu zemlju kakva je naša i on je ekonomski neodrživ”, izjavio je Nikšić. “U budućnosti mislim da napredne stranke u BiH moraju raditi na tome da izgrađuju BiH istinski po mjeri svih građana i naroda, a ne da imamo ovako komplikovan sistem kakav je danas dejtonski”, naveo je Denis Bećirović.

NATO, EU i islamski svijet: “Ključni vanjskopolitički interes BiH jeste članstvo u NATO i EU, ali moramo jačati odnose i saradnju sa svim zemljama i organizacijama koje na bilo koji način mogu utjecati na ostvarenje ovih ciljeva”, rekao je predsjednik SDP-a BiH Nermin Nikšić.

NEZAVISNA BOSANSKOHERCEGOVAČKA LISTA – IBRAHIM HADŽIBAJRIĆ

Rat: Hadžibajrić je u više izjava za rat koristio termin “agresija”.

O ostalim bitnim pitanjima ova stranka nema nikakav stav.

NAŠA STRANKA

Rat: Sabina Ćudić, zastupnica ove stranke u Skupštini KS, uputila je zamjerku što se Dan Kantona obilježava prisjećanjem na “ratna dejstva” i korištenjem “ratnih zastava”. Svojevremeno se Amer Tikveša, kandidat NS za Općinsko vijeće Novo Sarajevo, protivio tome da se termin “agresija” upotrebljava na službenoj web-stranici Ministarstva obrazovanja Kantona Sarajevo, tvrdeći da “agresija na BiH nije pouzdan termin” i da se “karakter rata u BiH ne može još uvijek jednoznačno odrediti”.

Bosanski jezik: Sabina Ćudić je instrukciju Ministarstva obrazovanja Kantona Sarajevo da se nastavni predmet treba zvati bosanskim nazvala “pravljenjem RS, samo na sarajevski način”. Pored takvog, najblaže rečeno, nepristojnog poređenja, ona je okarakterizirala takvu odluku Ministarstva diskriminatornom i proizvoljno ustvrdila da je kombinacija jezičkih normi dozvoljena i poželjna. Za Ćudićku je politički i ideološki sasvim normalna i poželjna jezička diskriminacija bošnjačke većine u Sarajevu. Slično mišljenje imao je i Amer Tikveša, koji je ustvrdio da je standardizacija različitih jezika na prostoru bivše Jugoslavije ustvari fašizacija i etnizacija i koji se, kao zagovornik tzv. “zajedničkog jezika”, bunio zašto se on ne naziva kako mu je i ime: “srpsko-hrvatski”.

Izborni zakon: Komentirajući prijedlog izmjena Izbornog zakona BiH stranaka Hrvatskog narodnog sabora (HNS), Predrag Kojović, predsjednik NS-a, rekao je da se time nastavlja proces započet 1992. godine, a to je podjela BiH na male etničke države. “Ovaj sistem koji imamo sada ne može funkcionisati, niti je on prihvatljiv u Evropi. Mi s Dejtonskim ustavom ne možemo ući u Evropu s ovom rigidnom etničkom formulom, s diskriminacijom građana BiH, mi ne možemo postati članica EU”, poručio je Kojović.

Separatizam: Naša stranka nema adekvatan odgovor na ovo pitanje.

EU, NATO i islamski svijet: “Ima li alternative Evropi, mislim da nema. Nije realno. Možemo biti van Evrope, ali s jednom Kinom i Rusijom, s kojima, naravno, trebamo zadržati dobre odnose i poboljšati ih, one nam nikad neće ponuditi ono što nam nudi Evropa. Valjane alternative EU nema”, kaže Boriša Falatar.

NEZAVISNI BLOK

Izborni zakon: “Jako je važno da se priča o Izbornom zakonu stavi ustranu”, izjavio je Senad Šepić, predsjednik Nezavisnog bloka.

Unutrašnje uređenje: “Svima u BiH, Evropi i svijetu je jasno da su Dejtonski i Vašingtonski sporazum za mir u našoj zemlji njenim građanima, privredi, političarima i akademskoj zajednici u zalog ostavili vrlo komplikovan i skup ustavni okvir za državu BiH, za koji je Vijeće Evrope, preko Evropskog suda za ljudska prava i Venecijanske komisije, u nekoliko navrata utvrdilo da je u suprotnosti s međunarodnim standardima za zaštitu ljudskih prava”, navode iz Nezavisnog bloka.

U suštini, Nezavisni blok nema konkretan odgovor ni na jedno pitanje, sve se svodi na mlaćenje prazne slame o “novom pristupu” politici, odbacivanje retrogradnih politika itd. Samo je pitanje kakvu novu politiku nude ljude koji godinama dobro žive i od stare.

NAROD I PRAVDA

Rat: “Učenici u Kantonu Sarajevo uče da su Srbi agresori i da je Republika Srpska nastala na genocidu nad Bošnjacima”. Obrazlažući izmjene nastavnog plana i programa, tadašnji premijer KS-a, predsjednik Naroda i pravde Elmedin Konaković je izjavio da je “došlo vrijeme da djeca uče pravu istinu koja se desila u Sarajevu i BiH”.

Bosanski jezik: Anketni listić koji se svake godine u školama popunjava doživio je “drastične” izmjene. Nema više B/H/S opcije jer ta opcija u BiH ne postoji, ne postoji taj jezik. Tako kaže Ustav, tako kažu institucije. Tadašnji premijer Kantona Sarajevo Elmedin Konaković bio je meta napada “ljevičarskih” stranaka, pa je na Facebooku odgovorio: “Tužan sam jer je ovo napad na moj, bosanski jezik. U Sarajevu, 25 godina nakon agresije, ne bi trebalo da govorimo bosanski? Nije napad samo na bosanski, napad je i na Sarajevo, koje kaže da je sasvim normalno da oni koji govore hrvatski i srpski to u glavnom gradu mogu bez ikakvih prepreka. Odgovor je na čistom bosanskom. U školama u Kantonu Sarajevo govorit će se i pisati naš lijepi bosanski jezik.”

“Maksimalno ćemo raditi na stvaranju potrebnih uslova za učvršćivanje ravnopravnog statusa i slobodne upotrebe bosanskog/hrvatskog/srpskog jezika te davanju zasluženog mjesta kulturno-historijskom naslijeđu Bosne i Hercegovine”, piše u programskoj deklaraciji Naroda i pravde.

EU, NATO i islamski svijet: “Članstvo u Evropskoj uniji i ulazak u NATO savez vidimo kao ključni interes građana BiH”, piše u programskoj deklaraciji.

BPS – SEFER HALILOVIĆ

Bosanski jezik: “Poručujemo svakome ko nasrće na osnovno ljudsko pravo, na pravo na jezik, da će se BPS – Sefer Halilović tim agresivnim pojavama oduprijeti na svaki mogući način, a prije svega promovišući činjenicu da je bosanski jezik historijska, kulturna, društvena i komunikacijska činjenica, trajna kategorija, sveta i starija od bjelosvjetskih i domaćih okupatora koji nastoje Bošnjacima oduzeti svaki vid identiteta i dostojanstva”, saopćio je BPS.

Izborni zakon: “Izmjene Izbornog zakona BiH jesu nužne, ali se kroz njih ne mogu ostvarivati ratni ciljevi niti praviti granice radi kojih je jedan cijeli režim osuđen kao udruženi zločinački poduhvat. Bošnjaci muslimani kao većinski narod u Bosni i Hercegovini su na 75 posto teritorija svoje države ugroženi te se ‘zakonskim rješenjima’ pokušavaju gurnuti u torove, što BPS neće dozvoliti i borit će se protiv majorizacije i diskriminacije najbrojnijeg naroda u BiH”, naveo je Semir Halilović.

Separatizam: “Nikome ne prijetimo, ali nikome nećemo dopustiti da odnese i dio BiH bez belaja”, rekao je Sefer Halilović.

Unutrašnje uređenje: “Ukoliko nas na popisu bude preko 51% s ovakvim izjašnjenjem, mi otvaramo vrata da BiH, prije ili kasnije, postane nacionalna država Bošnjaka u kojoj će svima biti garantovana prava po standardima EU i NATO-a. To je princip koji vlada u EU pa, onda, treba biti primijenjen i u BiH. Prije ili kasnije”, izjavio je Sefer Halilović.

EU, NATO i islamski svijet: “NATO svakako da, iz niza razloga. Ali prije ulaska u NATO potrebna nam je ozbiljnija reforma oružanih snaga jer ovo što sada imamo nije dobra i efikasna vojska, nije sila koja bi mogla odbraniti zemlju, a podsjetit ću vas na naše okruženje i njihovo stalno gledanje u bosanskohercegovačku avliju. Mi se zbog toga ne osjećamo sigurni ako nemamo vojsku i vojni rok”, izjavio je Sefer.

STRANKA DEMOKRATSKE AKCIJE (SDA)

Rat: Nepobitna je činjenica da je na BiH izvršena agresija.

Bosanski jezik: SDA poručuje da će bošnjačka djeca učiti bosanski jezik, istinite historijske činjenice i sve drugo što je vezano za njihov identitet, i za to neće pitati nikoga.

Izborni zakon: “Kada uzmete poziciju hrvatskog naroda, ona je nešto, mislim, bolja od pozicije bošnjačkog naroda… komad teritorije na kojoj je stopostotna vlast Hrvata, pa mješoviti kantoni, gdje dijele tu vlast, pa mehanizmi kojima mogu zaustaviti svaku odluku u Federaciji, i u kantonima i na nivou države, pa raznovrsne vertikale. U ovom trenutku je Čović faktički komandant Oružanih snaga pa ta vertikala ide sve hrvatskom linijom Pendeš. Tako je s finansijama i s pravdom”, kaže predsjednik SDA Bakir Izetbegović.

Stvaranje etničkih izbornih jedinica definitivno bi bilo protivno odlukama Evropskog suda za ljudska prava koje reafirmiraju multietnički sadržaj BiH. Uostalom, šezdeset posto Hrvata u Federaciji BiH živi izmiješano s Bošnjacima. Nemoguće je praviti etničke izborne jedinice u tim multietničkim sredinama. Prema Ustavu BiH, u Predsjedništvo BiH se iz Federacije direktno biraju jedan Hrvat i jedan Bošnjak. U Ustavu i Izbornom zakonu BiH nigdje ne stoji da Hrvata biraju Hrvati, a Bošnjaka Bošnjaci. Takva odredba bila bi potpuno suprotna svim međunarodnim i evropskim izbornim standardima, stav je SDA.

Separatizam: “Radit ću ono što će raditi sve patriote ove zemlje. Branit ću ono na što smo stekli pravo borbom od 1992. do 1995. godine, pa i samim Dejtonskim mirovnim sporazumom”, rekao je u intervjuu za DW Bakir Izetbegović na pitanje o tome šta će uraditi ukoliko Republika Srpska raspiše referendum o otcjepljenju. Na pitanje da li je spreman na najgori mogući scenarij, Izetbegović je rekao: “Dakle na rat? Jesam.”

Unutrašnje uređenje: Izetbegović je svojevremeno izjavio da u dogledno vrijeme nisu realne suštinske promjene Dejtonskog mirovnog sporazuma. Proces evropskih integracija, prema njegovim riječima, najrealniji je put za nadogradnju Dejtona, posebno radi usklađivanja s evropskim standardima, ali čak i kada bi Dejton dokraja bio usklađen s tim standardima, ipak ne bi bilo realno očekivati suštinsku i brzu promjenu teritorijalnog i administrativnog uređenja i podjele vlasti.

EU, NATO i islamski svijet: “Najbolji put za ostvarivanje vizije i ideala za koje smo se borili i nastavljamo da se borimo jeste puna integracija naše zemlje u Evropsku uniju i NATO savez. Naši prijatelji su i Turska, i SAD, i EU, i Njemačka, i Velika Britanija, i Francuska i mnoge druge države. Bošnjacima i BiH se nameće lažna dilema da moraju birati između ovih prijatelja, da prijateljstvo s Turskom isključuje prijateljstvo sa SAD i EU. To jednostavno nije tačno. Bili smo i ostat ćemo prijatelji sa svima koji se prijateljski odnose prema nama, koji nas poštuju i uvažavaju, koji nam pomažu da očuvamo i gradimo cjelovitu BiH i podržavaju nas na putu u EU i NATO”, izjavio je Izetbegović.

SBB – FAHRUDIN RADONČIĆ

Rat: Odgovor na pitanje “ko je počeo rat”, nažalost, dao je lider Stranke za bolju budućnost Fahrudin Radončić kao svjedok na kosovskom suđenju u slučaju Nasera Keljmendija – ponovivši svoje ranije izjave da je Delalić ubijao za Aliju Izetbegovića, ali i bacivši stigmu čitavom bošnjačkom narodu da su ubistvom srpskog svata rat u BiH započeli Bošnjaci.

Izborni zakon: “Ako dva HDZ-a ne budu u Federalnoj vladi i ako se, ne daj Bože, iz opravdanih razloga povuku iz te vlasti, neće u toj vlasti biti ni SBB-a. Ne želimo sudjelovati u majorizaciji Hrvata na način da budemo dio vlasti gdje oni nemaju svoje legitimne predstavnike”, izjavio je svojevremeno Radončić. Svoju privrženost Čoviću dokazao je prilikom glasanja o izmjenama Izbornog zakona u Domu naroda PS BiH koje su predložile hrvatske stranke, kada su svi Bošnjaci bili protiv, osim Radončića. On je “pobjegao” da ne glasa.

Separatizam: Komentirajući izjavu Izetbegovića da je spreman na rat u slučaju secesije RS-a, Radončić je kazao da je riječ o prepadanju ljudi i da su to neodgovorne izjave koje nanose najviše štete ljudima koji žive u BiH. A onda je i sam izjavio: “U Bosni i Hercegovini neće biti trećeg entiteta, pa makar i po cijenu rata na cijelom teritoriju države.”

Unutrašnje uređenje: Predsjednik SBB-a BiH ocijenio je da Dejtonski sporazum jeste zaustavio rat, ali da su potrebne njegove promjene.

EU, NATO i islamski svijet: “Vidite šta se dešava u svijetu, pred Bosnom se može naći svojevrsni Bermudski trougao anahronih politika Teherana, Ankare i Moskve. Neću dozvoliti da Bošnjaci kao vazali idu u propast i okrenut ćemo Bosnu i Hercegovinu i naš narod tamo gdje oduvijek pripadamo – Evropi, Evropskoj uniji i zapadnoj civilizaciji”, izjavio je Radončić na stranačkom skupu.

DEMOKRATSKA FRONTA

Rat: Predsjednik DF-a uvijek za rat u BiH koristi termin “agresija”.

Bosanski jezik: Željko Komšić jedan je od potpisnika Deklaracije o zajedničkom jeziku, kojom se praktično na mala vrata vraća srpsko-hrvatski jezik, samo što bi se, eto, zvao zajednički jezik Srba, Hrvata, Crnogoraca i Bošnjaka.

Izborni zakon: DF-u je sporna licemjerna politika HDZ-a BiH, odnosno prebrojavanje krvnih zrnaca birača. DF pita HDZ zašto im nije sporan izbor načelnika Općine Vareš na lokalnim izborima 2016. godine, koji je dominantno izabran glasovima građana Vareša bošnjačke nacionalnosti. Naravno, takav izbor za HDZ BiH nije sporan jer je bio kandidat upravo njihove stranke, pa ni krvna zrnca njegovih birača za HDZ BiH nisu sporna. U tom smislu, DF se zalaže za izborni zakon koji će i dalje omogućavati Komšiću da bude biran za hrvatskog člana Predsjedništva, što HDZ želi spriječiti. Komšić je za princip jedan čovjek, jedan glas.

Unutrašnje uređenje: “Ako su neke nacionalne stranke odustale od prvomartovske građanske Bosne i Hercegovine, što i ne iznenađuje, stranke građanske ljevice nikada od toga ne smiju odustati. Građanska država Bosna i Hercegovina ne smije biti ime za ono što je prošlo nego ime za ono što dolazi. Neka se svi oni koji se tome protive ne pitaju da li iza svega stoji neka skrivena namjera. Nema nikakvih skrivenih namjera. Ultimativni cilj građanske ljevice mora biti evropska građanska država i vladavina demokratske većine”, izjavio je Komšić.

EU, NATO i islamske zemlje: “Potrebno je da NATO i EU pored postojeće daju još veću podršku snagama koje zagovaraju građanski model u BiH jer je to jedini način da ubrzamo evroatlantski put BiH. Rusija i HDZ-SNSD rade zajedno i njihove planove za rasturanje NATO puta BiH možemo samo zajedničkom odlučnošću spriječiti. U Bosni i Hercegovini doista postoji sukob civilizacija, ali ne u onom smislu, kako tumače i predstavljaju neke nazadne politike, koje hoće reći da je ovdje osnova tog sukoba odnos između kršćanstva i islama. Ne, temeljni sukob civilizacija ili civilizacijski konceptualni sukob jeste između onih koji prihvaćaju demokratske, evropske i građanske standarde i onih koji sve to s preziranjem odbacuju”, kazao je lider Demokratske fronte Željko Komšić
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#625 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by Banksy »

Odličan tekst. Sve je pobrojano - jasno, tačno, argumentirano.

Zaista vrijedi pročitati. :thumbup:

Izetbegovićev politički kazamat

Na svim planovima, prije svega ekonomskom, političkom, kulturnom i vjerskom, SDA je destruirala Bošnjake


Enver KAZAZ, 24.09.2018


Stranka demokratske akcije pod liderstvom Bakira Izetbegovića iscrpila je sve razloge svoga postojanja. Od narodnog pokreta, kako ju je na početku profilirao Alija Izetbegović, ona se danas svela na liderokratsku političku organizaciju čija je svrha da ispuni interes tajkuna koji su prisvojili društveno bogatstvo i narod pretvorili u taoca svoje bezočne prvobitne akumulacije kapitala.

Politički geto

Tako je uistinu ta stranka postala organizacija nekolicine familija koje su oživjele neobegovsku fantazmu i Bošnjake vratili u predmoderno doba, u osobeni postmoderni feudalizam. To je uslovilo unutrašnju dezintegraciju bošnjačke nacije, pa je ona iz modernističke faze konstrukcije svog identiteta, gdje je na kozmopolitskim osnovama gradila prostor društvene slobode, vraćena u predmodernu u kojoj niže klase i društvene grupe, radnici, prekarijat i nezaposleni prije svega, dolaze u stanje ekonomskog i egzistencijalnog ropstva.
Baš zbog toga je SDA, umjesto emancipacije Bošnjaka i njihovog pretvaranja u međunarodni politički subjekt, tu naciju odvela u politički geto i nametnula joj autokolonizirajuće forme identiteta obilježene osmanonostalgijom i turkofilijom.


A to znači da je na svim planovima, prije svega ekonomskom, političkom, kulturnom i vjerskom, SDA destruirala Bošnjake. Na prvom od nabrojanih, ona je bošnjački društveni prostor razorila pljačkaškom privatizacijom, dovodeći čak oko sedamdeset procenata stanovništava u poziciju da živi na granici siromaštva ili ispod nje. Istodobno s tim pljačkaška privatizacija uslovila je deindustrijalizaciju ekonomije, a SDA je razorila svjetski priznate koncerne kakvi su bili „Energoinvest“, „Pretis“, „Unis“, „Hidrogradnja“, „Šipad“, UPI itd.
Na političkom planu ta je stranka nepotizmom, korupcijom i kriminalom onemogućila razvoj institucionalne demokratije, pa su državne institucije u konačnici postale privatno vlasništvo moćnika iz SDA, onih nekoliko familija koje su privatizirale državu i podredile sve institucije sistema vlastitom interesu. Istodobno s tim, umjesto emancipatorske nacionalne ideologije zasnovane na idejama liberalizma, SDA je religiju pretvorila u ideologiju i ideologizirala religijske institucije. Posljedica je posvemašnji gubitak sekularizma u državnim institucijama i klerikalizacija društva.

U takvoj situaciji su na gubitku i vjera i politika. Vjera, jer je izgubila moralnu osnovu i metafizičku dimenziju, a politika, jer je klerikalizacijom svoje osnove Bošnjake u evropskom i svjetskom političkom kontekstu odvela u neku vrstu geta koji uz to plaća ceh političke krize ostalih islamskih društava.

Na kulturnom planu kadrovi SDA su izvršili retradicionalizaciju i klerikalizaciju kulture, pa je ona umjesto prostora kreacije i slobode postala osobenim mentalnim zatvorom za konzumente uvjerene da se samo u predmodernoj tradiciji nalazi autentični oblik bošnjačkog kulturnog identiteta, a da on nije u modernosti i izazovima složene tehnološke i informatičke civilizacije. Tim identitetskim naracijama podređen je i školski sistem, od osnovnog do visokoškolskog obrazovanja. U konačnici, bošnjački politički i kulturni identitet je od izazova budućnosti okrenut ka prošlosti, njenim zamkama i konfliktima koji su nerješivi u esdeaovski profiliranoj autoviktimizacijskoj naraciji.
A to znači da je na svim društvenim planovima SDA pod Bakirom Izetbegovićem Bošnjake dovela u stanje političkog poraza. Bošnjaci su u ratu pretrpjeli demografsku tragediju, a u miru su zbog gubitka nade u godinama Izetbegovićeve vlasti doživjeli demografsku katastrofu. Zbog gubitka društvene nade, oni, kao i drugi narodi u BiH, u potrazi za poslom i sigurnom egzistencijom napuštaju teritorije za koje su ratovali.

Užas rata

Tako vlast SDA nastavlja u miru trend demografskog pustošenja Bošnjaka iz rata, pa se mir ukazuje kao egzistencijalna trauma, a morao je biti obilježen procesom kolektivne detraumatizacije nakon užasa rata. Mir bez nade i egzistencijalno sigurne budućnosti najveći je poraz Izetbegovićeve politike.

Povijesni usud je na toj osnovi zatvorio tragični krug. Ako je u svom formiranju SDA kao nacionalni pokret željela sigurnu budućnost nacije, ona danas postoji kao stranka koja je naciji oduzela budućnost, baš zbog toga što je postala interesna organizacija nekoliko familija. Zato naredni izbori moraju značiti konačan politički poraz te stranke i oslobađanje nacije iz Izetbegovićevog političkog kazamata.

Politički poraz i izolacija na Zapadu

Zasnivajući svoje antibosansko bošnjaštvo, Izetbegović je svoju naciju nakon stravičnog iskustva rata u kojem se oduprla višestruko vojno nadmoćnom neprijatelju izložio u miru političkom porazu i izolaciji na Zapadu, zbog iracionalne odanosti turskom autokrati Erdoanu i njegovoj viziji klerikaliziranog konzervativnog muslimanskog društva.


Locked