IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Sve o općim izborima, strankama, kandidatima...
Locked
User avatar
plain vanilla
Posts: 66781
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#526 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by plain vanilla »

insomnia78 wrote:Samo SDA na svim nivoima
Nejdi vise kuci :oops: :mrgreen:
Novak20
Posts: 13943
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#527 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by Novak20 »

Lijanović Jerko hoda sa metlom u ruci. :lol:

Zaposliće ga k'o čistačicu u vladi F BiH.

Image
User avatar
DuckZz
Posts: 3089
Joined: 07/05/2012 18:12

#528 Re: IZeBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by DuckZz »

Zar nije u zatvoru
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#529 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by insomnia78 »

plain vanilla wrote:
insomnia78 wrote:Samo SDA na svim nivoima
Nejdi vise kuci :oops: :mrgreen:
Bio sam nekidan 8-)
Ko je ova plavka sa lijanom
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#530 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by sadie_forever »

un1ted wrote:
Dasi wrote:
sadie_forever wrote:Mi iz dijaspore vec mozemo glasati,ja i muz glasali za SDA sve nivoe osim kanton gdje je BPS
Dabogda vam se Bakir tu kandidovao...
MRŠ STOKO!
Pa evo i ja razmisljam isto, iako sam na prvu opsovao kao i ti. Idem van BIH i glasat cu za one koje narod konstantno bira. Kada vec hoce da ih neko guzi, zasto da to ne omogucim i ja?

pogledajte koliko ljudi glasa na izborima,i za koga pa ces vidjet da mi ne odlucujemo...tesko je priznat da se tvoj narod vecinom ne slaze s tobom?
L u c i f e r
Posts: 12308
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#531 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by L u c i f e r »

Konaković pustio golubove uzrak
:facepalm:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#532 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by General War »

L u c i f e r wrote:
Konaković pustio golubove uzrak
:facepalm:
:lol:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#533 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by General War »

Novak20 wrote:Lijanović Jerko hoda sa metlom u ruci. :lol:

Zaposliće ga k'o čistačicu u vladi F BiH.

Image
Ukro iz zatvora metlu? :D
jagugu
Posts: 1154
Joined: 28/07/2018 16:02

#534 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by jagugu »

U drugoj debatnoj emisiji, o problemima i rješenjima, govorili su: Damir Arnaut, Zukan Helez, Fuad Kasumović, Nikola Lovrinović i Adil Osmanović.

DonieBrasco
Posts: 15357
Joined: 31/08/2016 16:09

#535 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by DonieBrasco »

Sve miloner do milionera, jesu li sta pametno rekli ko je gledao da ukratko napise ?
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#536 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by Nivelacija »

Zašto se trude SDPovci da ovaj video bude što prije sklonjen? Zar se boje narodu reći ono što zastupaju?
Link videa:
https://www.facebook.com/mimologija/vid ... zNDA0ODEy/

Zašto se SDP hvali da su neki njeni članovi bili pripadnici HVO i Vojke RS-a, četnici koji su ratovali protiv BiH, ustaše - tu i tamo?
Denis Bećirović, član SDPa od djetinjstva, čitav život crpi budžet. SDP je imao priliku i bio je na vlasti, pokazali su šta znaju.
Treba glasati za nove ljude.
Ne bojte se ako vas ucjenjuju, ne mogu vam oduzeti pravo na glas.

PS. bonus /Ništa novo što narod ne zna, SDP antimuslimanska stranka, ali za neinformisane:/
http://saff.ba/skandalozno-asistent-na- ... muslimane/
http://saff.ba/zabrinjavajuci-govor-mrz ... slimanima/
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#537 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by cyprus »

:lol:

Halo ba, nisu SDP-ovci vaše biračko tijelo... Ništa se ne brinite, neće se nijedna zelena ovca odvojiti i dat glas mrskim crvenim srbokomunjarama... Promašena strategija...

Bolje se tamo zadeverajte oko Konakovića, Kukića, Šepića, Hadžibajrića... Oni prijete da vam otkinu dio glasačkog tijela...
Novak20
Posts: 13943
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#538 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by Novak20 »

Ovaj je već odlučio za koga glasati.

https://www.dnevnik.ba/dogadaji/prve-iz ... vec-glasao
Anel Kajtezović ostao je zatečen nakon što je odlučio provjeriti biračko mjesto na kojem će glasati. Na web stranici Središnjeg izbornog povjerenstva navedeno je kako živi u Austriji, da je glasač putem pošte i kako je već glasao.

"Sve je počelo prije dva dana kada sam pokušao provjeriti glasam li na istom mjestu kao i svake godine. Poslao sam SMS poruku i saznao da glasam putem pošte izvan BiH. Nakon toga, provjeravam na stranici SIP-a da nađem detaljnije informacije i pronalazim da me neko prijavio u Austriji, u predgrađu Linza, kod osobe pod imenom Ožegović Fadil. Da je sve bilo prijavljeno, da je dokumentacija sva poslana, da je ta osoba ili neko iz te obiteji glasao u moje ime. Da sam prijavljen, da sam glasao - iako sam bio u BiH cijelo vrijeme. Dokumentacija je uredno dostavljena 23. Kolovoza nazad u Sarajevo. Stiglo je na poštu na Baščaršiju", kaže Kajtezović za N1.

Kada je cijelu stvar prijavio SIP-u, Kajtezović je saznao je da ga je prijavila osoba iz Velike Kladuše (ime i prezime poznato redakciji), i to na osnovu stare osobne iskaznice koja je za Središnju izbornu komisiju bila važeća do 2020. godine.

No, to je u najmanju ruku čudno jer je 2013. Kajtezović izvadio novu osobnu iskaznicu jer je promijenio prebivalište, tako da stara osobna iskaznica odavno ne važi što su mu potvrdili i u MUP-u. Zbog čega SIP nije ažurirao podatke, Kajtezović ne zna, ali se pita što bi se desilo da je jedan od onih koji ne izlaze na izbore.

"Osobe koje ne glasaju, ove prevare nikada ne bi mogle otkriti. Da nisam tražio informaciju na kojem biračkom mjestu glasam, nikada ne bih saznao da je to neko u moje ime već uradio", navodi on......
DonieBrasco
Posts: 15357
Joined: 31/08/2016 16:09

#539 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by DonieBrasco »

Sta te ovo iznenađuje, za tvog Covica glasaju sva groblja HN-kantona.

Naravno da ce biti prevara na sve strane, sam CIK je prevara kad nije htio da se uvede veca transparentnost i regularnost izbora. Samo pazi kakv ce cirkus da bude sa onim providinm kutijama.
Novak20
Posts: 13943
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#540 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by Novak20 »

DonieBrasco wrote:Sta te ovo iznenađuje, za tvog Covica glasaju sva groblja HN-kantona.

Naravno da ce biti prevara na sve strane, sam CIK je prevara kad nije htio da se uvede veca transparentnost i regularnost izbora. Samo pazi kakv ce cirkus da bude sa onim providinm kutijama.
Uopšte me ne iznenađuje. Ima nekoliko godina kako sam napisao da su potrebne izmjene Izbornog zakona BiH u smislu uvođenja instituta prijevremenih, vanrednih izbora na nivou BiH, F BiH i RS, elektronskog glasanja i skeniranja listića.

Ostajem pri tom svom stavu danas i ubuduće.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18594
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#541 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by SmokingMan »

DonieBrasco wrote:Sta te ovo iznenađuje, za tvog Covica glasaju sva groblja HN-kantona.

Naravno da ce biti prevara na sve strane, sam CIK je prevara kad nije htio da se uvede veca transparentnost i regularnost izbora. Samo pazi kakv ce cirkus da bude sa onim providinm kutijama.
Ljudi nemaju vage za vaganje glasačkih listića,koju su realno davno mogli nabaviti. :roll:

Naravno da će biti maliverzacija,mislim,nema više potrebe se pitati zašto se oni koji su umrli i dalje nalaze na glasačkim spiskovima,to je ona rezervna regimenta glasača koja se iz mrtvih "budi" po potrebi "tri kralja".

Eno SDA u inat postavio tri mega-giga-tera bilborda sa alijinom slikom i citatima u samoj blizini fahrinog hotela na Stupu.Onako,sa jednim opuštenim
stavom zadovoljnika nam Alija sa njih poručuje...."....Nemojte mjenjati stranku,već mjenjajte ljude u njoj..."

Ljudi se nisu promjenili,zato nam je ovako kako nam je....
User avatar
Ludzak
Posts: 5467
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#542 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by Ludzak »

Nivelacija wrote:Zašto se trude SDPovci da ovaj video bude što prije sklonjen? Zar se boje narodu reći ono što zastupaju?
Link videa:
https://www.facebook.com/mimologija/vid ... zNDA0ODEy/

Zašto se SDP hvali da su neki njeni članovi bili pripadnici HVO i Vojke RS-a, četnici koji su ratovali protiv BiH, ustaše - tu i tamo?
Denis Bećirović, član SDPa od djetinjstva, čitav život crpi budžet. SDP je imao priliku i bio je na vlasti, pokazali su šta znaju.
Treba glasati za nove ljude.
Ne bojte se ako vas ucjenjuju, ne mogu vam oduzeti pravo na glas.

PS. bonus /Ništa novo što narod ne zna, SDP antimuslimanska stranka, ali za neinformisane:/
http://saff.ba/skandalozno-asistent-na- ... muslimane/
http://saff.ba/zabrinjavajuci-govor-mrz ... slimanima/
Antimuslimanska stranka :lol:
Bem ti sunce, ko vi neki muslimani u pm. Ni dan danas ne znate da li ste Muslimani (sa velikim M), ili ste muslimani.
DonieBrasco
Posts: 15357
Joined: 31/08/2016 16:09

#543 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by DonieBrasco »

Image
User avatar
ChandlerBing
Posts: 99
Joined: 22/05/2014 01:05

#544 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by ChandlerBing »

Imam jedno pitanje, s obzirom da cu ove godine prvi put steci pravo izlaska na izbore.
Jesam li ogranicen, prilikom glasanja, na kandidate iz svog kantona ili iskljucivo iz svoje opcine? :)

I u čemu je razlika u zaokruzivanju samo stranke i kandidata iz te stranke / koalicije? Da li to znaci ako zaokruzim neku stranku da ce automatski i kandidat koji je u njoj biti izglasan ili ce samo pojedinci iz te stranke biti na funkciji? Nadam se da sam bio jasan.

lp
User avatar
Leverage
Posts: 9493
Joined: 27/05/2018 16:32

#545 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by Leverage »

ChandlerBing wrote:Imam jedno pitanje, s obzirom da cu ove godine prvi put steci pravo izlaska na izbore.
Jesam li ogranicen, prilikom glasanja, na kandidate iz svog kantona ili iskljucivo iz svoje opcine? :)

I u čemu je razlika u zaokruzivanju samo stranke i kandidata iz te stranke / koalicije? Da li to znaci ako zaokruzim neku stranku da ce automatski i kandidat koji je u njoj biti izglasan ili ce samo pojedinci iz te stranke biti na funkciji? Nadam se da sam bio jasan.

lp
Ograničen si na kandidate iz svoje izborne jedinice. A izborne jedinice su različite za različite nivoe.

Evo recimo rezultati sa zadnjih opštih izbora:

http://www.izbori.ba/Potvrdjeni2014/Fin ... fault.aspx

Tu možeš vidjeti kojoj izbornoj jedinici pripadaš.

Ako biraš samo stranku ta stranka će dobiti glas, a niti jedan kandidat unutar liste neće dobiti preferencijalni glas. Ukoliko glasaš za nekog kandidata stranka ponovo dobija glas ali tada i sam kandidat dobija preferencijalni glas. Unutar jedne stranke/koalicije kandidati se bore za što veći broj glasova jer oni sa najviše glasova (uz uslov da imaju najmanje 20% od ukupnog broja glasova stranke) imaju prednost pri podjeli mandata koje osvoji ta stranka.
User avatar
ChandlerBing
Posts: 99
Joined: 22/05/2014 01:05

#546 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by ChandlerBing »

Leverage wrote:
ChandlerBing wrote:Imam jedno pitanje, s obzirom da cu ove godine prvi put steci pravo izlaska na izbore.
Jesam li ogranicen, prilikom glasanja, na kandidate iz svog kantona ili iskljucivo iz svoje opcine? :)

I u čemu je razlika u zaokruzivanju samo stranke i kandidata iz te stranke / koalicije? Da li to znaci ako zaokruzim neku stranku da ce automatski i kandidat koji je u njoj biti izglasan ili ce samo pojedinci iz te stranke biti na funkciji? Nadam se da sam bio jasan.

lp
Ograničen si na kandidate iz svoje izborne jedinice. A izborne jedinice su različite za različite nivoe.

Evo recimo rezultati sa zadnjih opštih izbora:

http://www.izbori.ba/Potvrdjeni2014/Fin ... fault.aspx

Tu možeš vidjeti kojoj izbornoj jedinici pripadaš.

Ako biraš samo stranku ta stranka će dobiti glas, a niti jedan kandidat unutar liste neće dobiti preferencijalni glas. Ukoliko glasaš za nekog kandidata stranka ponovo dobija glas ali tada i sam kandidat dobija preferencijalni glas. Unutar jedne stranke/koalicije kandidati se bore za što veći broj glasova jer oni sa najviše glasova (uz uslov da imaju najmanje 20% od ukupnog broja glasova stranke) imaju prednost pri podjeli mandata koje osvoji ta stranka.
Super, hvala ti :thumbup:
User avatar
MisterNo1
Posts: 882
Joined: 23/01/2014 10:22

#547 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by MisterNo1 »

seln wrote:
MisterNo1 wrote: Kako reče @seln, Fahro nije najpošteniji. Da slučajno od njega nisu pošteniji Izetbegović, Nikšić, Lagumdžija i ostali...jesu ali u ratovima zvezda. Ne dao Bog nikome koliko su pošteni.
Tako je, ni ostali nisu posteni.... ali samo Fahro mijenja misljenje na dnevnoj bazi.
Jedan dan (kad mu pase u koncept) ce te dici u nebo, a sljedeci dan, ako ne igras kako on svira, ce te proglasiti kriminalcem.
Po potrebi ce hvaliti ili kuditi bilo koga i nece se ni jedne sekunde osvrnuti na cinjenice.
Osim toga, svi cekamo kada ce napisati knjigu "Od najlonke do uvrnutog tornja".
Zabranio bi zakonom svaku stranku čiji se član užeg rukovodstva nađe u sudnici. Pa makar bio i samo osumnjičen.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#548 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by General War »

Paz' ovijeH; :-)
Izborna trgovina bošnjačkim glasovima

Image

Sadik Ahmetović, koji se javno zaklinje Srebrenicom, a tajno sklapa dogovore sa Miloradom Dodikom, krenuo je zajedno sa Mirsadom Kukićem u trgovinu bošnjačkim glasovima u Republici Srpskoj. Nakon sastanka koji je imao sa Dodikom samo dan nakon što je u Narodnoj skupštini Republike Srpske odbačen Izvještaj o Srebrenici, dvojac Ahmetović-Kukić se prihvatio posla i intenzivno radi na osiguravanju Dodikove pozicije u Predsjedništvu BiH.
Zahtjevima za smjenom kadrova SDA u Skupštini opštine Srebrenica i imenovanjem onih koji su iz SDA prebjegli u Nezavisni blok Senada Šepića ili Pokret demokratske akcije Mirsada Kukića, počela je i praktična primjena dogovora između Sadika Ahmetovića iz Nezavisnog bloka i predsjednika SNSD-a Milorada Dodika.
Prema nekim tvrdnjama, sastali su se i teći put u Doboju, ali se pouzdano zna da je to bilo jednom 15. avgusta u Banja Luci, dan nakon što je Narodna skupština Republike Srpske odbacila Izvještaj o Srebrenici, a drugi put još krajem marta u Palati Srpske.

Ahmetović, kandidat “Proevropskog bloka” za predsjednika RS na predstojećim izborima, kod Dodika na sastanak je išao u pratnji svog kolege iz Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Staše Košarca (SNSD), a razgovarano je o predizbornoj i postizbornoj saradnji koalicije predvođene SNSD-om sa blokom kojeg čine NB, SDP, Naša stranka, Demokratska fronta, Nezavisna bosanskohercegovačka lista, SBB, Brčanski demokratski pokret i Hrvatska stranka.

Sastanak sa načelnikom Grujičićem

Realizacija dogovorenog između Ahmetovića, koji je i predsjednik NB-a u Srebrenici i Dodika, navodno je zapala u ćorsokak sve dok se nije pridružio i Mirsad Kukić, pa je i lično u pratnji svojih stranačkih kolega, među kojima je bila i federalna zastupnica Elzina Pirić, nedavno došao u Srebrenicu na sastanak s načelikom Mladenom Grujičićem (SNSD).
Na sastanku je dogovorena smjena predsjednika Skupštine opštine Srebrenica Alije Tabakovića (SDA) i zamjenika načelnika Nermina Alivukovića (SDA). Zahtjev za Tabakovićevu smjenu upućen je 4. septembra, a za Alivukovićevu 10. septembra. Uz pomoć Dodikovog SNSD-a i drugih odbornika iz partija sa srpskim predznakom, na te pozicije bi trebali biti imenovani Nedib Smajić, na mjesto predsjednika Skupštine, koji je prešao u Nezavisni blok i Hamdija Fejzić na mjesto zamjenika načelnika. Fejzić je formalno nezavisni odbornik, a suštinski dio tima NB-PDA.

Poenta cijele “igranke” je da se sa rukovodećih pozicija u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti Srebrenice izbace SDA-ovi kadrovi, što odgovara Ahmetoviću, Kukiću i Dodiku, a zauzvrat su Ahmetović i Kukić obećali podršku svojih glasača, Bošnjaka, Miloradu Dodiku u trci za Predsjedništvo BiH. Ahmetović i Kukić predloženim smjenama zapravo pokazuju Dodiku i SNSD-u da imaju uticaj među Bošnjacima u Podrinju te da mu mogu osigurati neophodne glasove za Predsjedništvo.

Mirsad Kukić je boravio u Srebrenici kada se pojavila ta priča o formiranju nove skupštinske većine. On je tu bio kao garant da će se SDA potisnuti iz svega, a da će na ključne funkcije biti imenovani kadrovi koji su prebjegli u druge stranke i da će se time ispoštovati dogovor s Dodikom, objašnjava Alija Tabaković, aktuelni predsjednik Skupštine Srebrenice.
– On se sastao sa načelnikom Mladenom Grujičićem i tom svitom, kako bi dogovorili izbacivanje SDA iz skupštinske većine. On je na tom sastanku dao garancije da stoji iza ova tri odbornika koji su napustili SDA, a da bi se napravila većina u kojoj će manjina Bošnjaka biti u skupštinskoj većini sa svim srpskim odbornicima. Ta tri odbornika su Hamdija Fejzić, Nedib Smajić, Tifa Efendić, a tu je i Hakija Meholjić, odbornik SDP-a. Dakle, oni su četiri od devet bošnjačkih odbornika – objašnjava Tabaković.

Predstavnici srebreničke SDA kažu kako su im iz lokalnog ogranka SNSD-a otvoreno rekli da je Ahmetović, kada ga je kod Dodika odveo Košarac, dogovorio da se SDA izbaci iz skupštinske većine, a da će zauzvrat Nezavisni blok i Pokret demokratske akcije raditi na terenu za Dodika, kao kandidata za Predsjedništvo BiH.

– Mi smo rekli da SDA nema stav po tom pitanju, odnosno da nećemo lobirati ni za koga od srpskih kandidata za Predsjedništvo. Međutim, ono što je posebno zanimljivo je da je ovo posljednji čin da se zabije nož u leđa Bošnjacima u Srebrenici i da se stavi tačka na nekakvo bošnjačko jedinstvo. U posljednjih godinu Povjereništvo SDA je učinilo mnogo, Ramiz Salkić je učinio mnogo, ispunjeni su svi uslovi tih nezadovoljnih odbornika. Ali očito je da je ovdje sada u pitanju veći interes. Postoje razne pretpostavke zašto se sve ovo radi, ali glavna stvar je ova podrška Dodiku za člana Predsjedništva ukoliko SDA ne bude dio vlasti u Srebrenici – objašnjava Tabaković.

Bošnjaci postaju nebitan politički faktor

Upućeni u dešavanja u Srebrenici tvrde kako je Ahmetovićev, pa i Kukićev, cilj da se “razbije” SDA u tom gradu, pa i u Podrinju, ali da potpuno zanemaruju posljedice činjenice da će Bošnjaci, kao nebitna manjina u budućoj koaliciji, biti minoran faktor kod odlučivanja u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti Srebrenice.
Apsurd je, kažu, da su odbornici okupljeni u tim Ahmetović-Kukić, sami sebe predložili za pozicije. Hamdija Fejzić je predložio i potpisnik je zahtjeva za vlastito imenovanje, a Nedib Fejzić, koji će biti predsjednik Skupštine, je potpisao zahtjev za svoje imenovanje.

– Najveća nelogičnost je da pored partija koje su učestvovale na izborima i osvojile mandate, prvenstveno SDA kao partija sa najviše osvojenih mandata, da je potpisnik sporazuma sada SNSD, tri nezavisna odbornika, jedan odbornik SDP-a i svi srpski odbornici. Ono što je mene najviše razočaralo kod naših ljudi je da je na Kolegiju Skupštine načelnik rekao kako je njemu bitno srpsko jednstvo u Srebrenici a da od Bošnjaka, ko god da bude u vlasti, to nije njegov problem. Bošnjaci nisu na to reagovali, odnosno NB i PDA odbornici su prešutjeli takve konstatacije. Iako Nezavisni blok ne može da konstruiše ni vlastiti opštinski odbor, oni će sada biti dio tima koji će praktično pristati da Srbi u Srebrenici imaju svoje Bošnjake, kao što ih imaju u Banja Luci u pogledu nekih ministara, koji su zapravo Dodikovi Bošnjaci – mišljenja je Tabaković.

Dokaz saradnje Ahmetović-Kukić-Dodik je i to da je isti scenario pokušan u Zvorniku. Međutim, ispostavilo se da su oni ljudi za koje je Ahmetović tvrdio da će iznijeti cijelu priču i dati podršku Dodiku, odbili takav dogovor. Kada je gradonačelnik Zvornika Zoran Stevanović (SNSD) razgovarao s njima, bili su kategorični u stavu da neće podržati Dodika za Predsjedništvo. Takve informacije je nekima od Faktorovih sagovornika, uvjeravju nas, prenio Stevanović lično.

Prema Faktorovim informacijama Dodik je nakon jednog od sastanaka sa Ahmetovićem telefonirao Stevanoviću i tražio od njega da se zakaže sjednica Skupštine Zvornika na kojoj bi bio smijenjen Mersad Mehmedović iz SDA, a na njegovo mjesto bi bio imenovan Anel Karić koji je prešao u Nezavisni blok. Nakon što su shvatili da Ahmetović i njegova ekipa iz Nezavisnog bloka ne mogu uraditi ništa za Dodika na terenu, iz lokalnog SNSD-a su po svoj prilici odbili ovu ponudu. Faktor je ranije objavio informaciju, a koja je potvrđena iz više izvora, da je SNSD nudio Bošnjacima u Zvorniku 70 KM za glas Miloradu Dodiku.

Posljednjih dana uveliko se priča o kupovini biračkih odbora u Podrinju, a posebno je problematično, tvrde za Faktor dobro upućeni izvori, da se trguje glasovima onih Bošnjaka koji zapravo nisu ni izašli na izbore ili su u trenutno u dijaspori. Takve stvari se navodno rade nakon zatvaranja birališta, pa se u biračkim odborima dogovore međusobno i glasaju umjesto Bošnjaka koji se nisu ni pojavili na biralištima. Međutim, za ovakve tvrdnje Faktor još uvijek nema dokaz, osim što nam je i Tabaković potvrdio da i on raspolaže takvim informacijama.

Dogovor o biračkim odborima

Uveliko se spekuliše i o tome da je pao dogovor Ahmetovića, Kukića i Dodika o zamjeni članova biračkih odbora u Federaciji i Republici Srpskoj, tačnije da će svoje članove u biračkim odborima dvojac Ahmetović-Kukić podrediti Dodikovim potrebama i obrnuto. O tim je stvarima navodno upoznat i Senad Šepić, što je takođe nezvanično rečeno Faktoru prije više od mjesec.

– Ja nemam tu informaciju, ali znam da su PDA i NB spremni na sve, pa i na predaju biračkih odbora SNSD-u, samo da bi pokazali svoju moć kod Bošnjaka. Ovdje po gradu kruže priče da je Kukić platio određene aktivnosti da se SDA potisne iz skupštinske većine, ali mi naravno za to nemamo nikakvu potvrdu – kaže Tabaković.

Faktor saznaje da je o aktivnostima SNSD-PDA-NB nedavno obaviještena i Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u BiH, odnosno ambasadorka Maureen Cormack. U informaciji koja je dostavljena Ambasadi navodi se kako je “Ahmetović obećao Dodiku da će mu od Doboja pa preko opština u Podrinju osigurati 5.000 bošnjačkih glasova za Predsjedništvo BiH, a u zamjenu za rušenje aktuelne većine u Skupštini Srebrenice”.

Ambasada je takođee obaviještena kako se ovim potezima stvara haos u Srebrenici i narušava politička situacija, podstiču međunacionalni sukubi i narušava suživot, a sve radi ličnih interesa pojedinaca.

Izvor: Faktor
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#549 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by putokaz1 »

Glasajte za onu Hanumu čija jeslika na flašici vode
User avatar
Leverage
Posts: 9493
Joined: 27/05/2018 16:32

#550 Re: IZBORI 2018 (za koga glasati?)

Post by Leverage »

To je abu zemzem.
Locked