Izbor za novo nacionalno auto.

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

mislite li da je vrijeme da se zamjeni sadasnje nacionalno auto (vw golf II)

DA
15
50%
NE
8
27%
SAMO CETVRTOM (DA)
7
23%
 
Total votes: 30

The_Flyer2002
Posts: 1655
Joined: 29/03/2004 20:58
Location: US
Contact:

#1 Izbor za novo nacionalno auto.

Post by The_Flyer2002 »

Posto je Golf II malo zastario (godinama kao i tehnikom) mislim da je vrijeme da promjenimo nacionalno auto.

Uslovi trebaju biti sljedeci:
-kvalitet
-dobra preprodajna cijena
-niska potrosnja (zamjena za 1.6D)
-jedna izvedba sa jakim motorom (zamjena za GTI)
-niska cijena
-relativno dobar izgled
-da je mladje od 10 godina
.....
trenutno mi nista vise ne pada na pamet pa slobodno dodajte
Frutek
Posts: 1525
Joined: 22/01/2005 01:39

#2

Post by Frutek »

Kao što napisah na drugoj temi ---- Škoda Fabia...

Zadovoljava sve tvoje kriterije osim modela sa jačim motorom dostojan zamjene za GTI-a...Ima Octavia RS sa 200 konja, al to je viša kategorija vozila, biće i skupa u 3 vražije matere :oops:
mexx25
Posts: 226
Joined: 20/06/2005 22:13
Location: ZE

#3

Post by mexx25 »

Pa kako sei opiso nasljednika onda mora bit G3 ili G4=GTI

Ali po mom misljenju mislim da ce passat zauzet mjesto golfa ili cak ovi Fiat-i sto se sad dovoze bravo,brava,marea,punto ima ih vec dosta
Frutek
Posts: 1525
Joined: 22/01/2005 01:39

#4

Post by Frutek »

mexx25 wrote:Pa kako sei opiso nasljednika onda mora bit G3 ili G4=GTI

Ali po mom misljenju mislim da ce passat zauzet mjesto golfa ili cak ovi Fiat-i sto se sad dovoze bravo,brava,marea,punto ima ih vec dosta
G3 ili G4 možda, mada će držat cijenu u ovoj ludoj sredini...

Talijanska auta -- sumljam, dijelovi skupi, a to narod gleda al pravo...
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#5

Post by nineac »

A inace su djelovi za G4 jeftini?
Po mom misljenju AstraG je najbolji kandidat. Ima dobre motore, jake verzije (200ks) jeftine djelove, a robusnija je od G4!
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#6

Post by digger »

mexx25 wrote:...Ali po mom misljenju mislim da ce passat zauzet mjesto golfa ili cak ovi Fiat-i sto se sad dovoze bravo,brava,marea,punto ima ih vec dosta
Sve sto ce da trosi 4 litra na 100 km.... sa VVT (variable valve timing) i nesto kao Toyota Yaris...
sudnjidan
Posts: 525
Joined: 16/04/2005 10:34

#7 Re: Izbor za novo nacionalno auto.

Post by sudnjidan »

The_Flyer2002 wrote:Posto je Golf II malo zastario (godinama kao i tehnikom) mislim da je vrijeme da promjenimo nacionalno auto.

Uslovi trebaju biti sljedeci:
-kvalitet
-dobra preprodajna cijena
-niska potrosnja (zamjena za 1.6D)
-jedna izvedba sa jakim motorom (zamjena za GTI)
-niska cijena
-relativno dobar izgled
-da je mladje od 10 godina
.....
trenutno mi nista vise ne pada na pamet pa slobodno dodajte
Odgovor: Dacia Logan
-kvalitet: Renoova tehnika za siromasnije zemlje i prilagodjena da dugo sluzi.
-dobra preprodajna cijena: Logan je jos svjez model za preprodaju, ali nema razloga da ne drzi cijenu.
-niska potrosnja (zamjena za 1.6D): Novi Logan 1.5 dCi trosi 4,8 litara na 100 kilometara.
-jedna izvedba sa jakim motorom (zamjena za GTI): Logan 1.6 sa 90 KS vec od 14.990 KM, uskoro stize 1.6 16V sa 110 KS.
-niska cijena: Logan 1.4 vec od 12.790 KM
-relativno dobar izgled: Kod tzv. narodnih auta ne raspravlja se puno o izgledu, ali meni Logan nije nista ruzniji od Golfa II , iako dozvoljavam da ima drugacijih misljenja.
-da je mladje od 10 godina: sve pomenuto vazi za NOV auto sa dvije godine garancije.
mexx25
Posts: 226
Joined: 20/06/2005 22:13
Location: ZE

#8 Re: Izbor za novo nacionalno auto.

Post by mexx25 »

sudnjidan wrote:
Odgovor: Dacia Logan
-kvalitet: Renoova tehnika za siromasnije zemlje i prilagodjena da dugo sluzi.
-dobra preprodajna cijena: Logan je jos svjez model za preprodaju, ali nema razloga da ne drzi cijenu.
-niska potrosnja (zamjena za 1.6D): Novi Logan 1.5 dCi trosi 4,8 litara na 100 kilometara.
-jedna izvedba sa jakim motorom (zamjena za GTI): Logan 1.6 sa 90 KS vec od 14.990 KM, uskoro stize 1.6 16V sa 110 KS.
-niska cijena: Logan 1.4 vec od 12.790 KM
-relativno dobar izgled: Kod tzv. narodnih auta ne raspravlja se puno o izgledu, ali meni Logan nije nista ruzniji od Golfa II , iako dozvoljavam da ima drugacijih misljenja.
-da je mladje od 10 godina: sve pomenuto vazi za NOV auto sa dvije godine garancije.
Nikad,
u zivotu nema ruznijeg auta od te dacie :angry:
Last edited by mexx25 on 25/10/2005 18:50, edited 1 time in total.
dinash
Posts: 2002
Joined: 03/10/2002 00:00
Location: ljubljana
Contact:

#9

Post by dinash »

mislis "konstitutivno vozilo"? tj. treba izabrati tri modela.
The_Flyer2002
Posts: 1655
Joined: 29/03/2004 20:58
Location: US
Contact:

#10

Post by The_Flyer2002 »

dinash wrote:mislis "konstitutivno vozilo"? tj. treba izabrati tri modela.
hahahhahahahaha
hahhahahahahhah
e vala najbolji si matere mi.



hajmo ujediniti narod makar na ovoj osnovi. jedno nacionalno auto.

po mom misljenju mislim da skoda prednjaci mada fiat i opel su veoma blizu.

pasat je malo skuplji i nije za svakoga. takodje potrosnja nije bas njegova + strana.

fiat punto, opel astra, skoda fabia/octavia, kao i reno clio.

mislim da dacia ipak nece biti jer je ipak novo auto i nemore ga svak priustiti.
mexx25
Posts: 226
Joined: 20/06/2005 22:13
Location: ZE

#11

Post by mexx25 »

The_Flyer2002 wrote:
mislim da dacia ipak nece biti jer je ipak novo auto i nemore ga svak priustiti.
+++dacia je sranje od auta
:run: bjezim od nje
od ovih par komada sto si naveo jedina bi za mene licno bila Astra
User avatar
Mahalac
Posts: 2748
Joined: 19/11/2002 00:00
Location: Anarhija all over...

#12

Post by Mahalac »

Od svih sranja Fabia je pouzdano tvrdim najveće sranje. A njeni djelovi što su jeftini to je posban topic..recimo senzor za zraćni jastuk 500KM :? :? :shock: :shock: :? :? :shock: :shock:


Glasam za trojku..kao što će i biti :D
mexx25
Posts: 226
Joined: 20/06/2005 22:13
Location: ZE

#13

Post by mexx25 »

Mahalac wrote:Od svih sranja Fabia je pouzdano tvrdim najveće sranje. A njeni djelovi što su jeftini to je posban topic..recimo senzor za zraćni jastuk 500KM :? :? :shock: :shock: :? :? :shock: :shock:


Glasam za trojku..kao što će i biti :D
Ma neznam to za Fabiu nisam je nikad ni vozio ali je i premala nekako

G3 je dobro auto i nije nesto ni skupo kad ga kupujes a vozo sam dosta modela G3 i stvarno su dobri
gandhi
Posts: 201
Joined: 23/07/2005 23:11

#14

Post by gandhi »

mexx25 wrote:
Mahalac wrote:Od svih sranja Fabia je pouzdano tvrdim najveće sranje. A njeni djelovi što su jeftini to je posban topic..recimo senzor za zraćni jastuk 500KM :? :? :shock: :shock: :? :? :shock: :shock:


Glasam za trojku..kao što će i biti :D
Ma neznam to za Fabiu nisam je nikad ni vozio ali je i premala nekako

G3 je dobro auto i nije nesto ni skupo kad ga kupujes a vozo sam dosta modela G3 i stvarno su dobri
Vala, da je manja od Golfa II, nije. :P
mexx25
Posts: 226
Joined: 20/06/2005 22:13
Location: ZE

#15

Post by mexx25 »

Pa vidis da hocemo da se rijesimo GII bar ovdje u Forumu i u mislima
zamislite ceste bez GII ljepota :D
urbanix
Posts: 32
Joined: 28/12/2004 16:42

#16

Post by urbanix »

Ja mislim da izbor moze pasti samo na fabiju. Alternativu ne vidim.
Inace, licno sam vozio golfa III od 1996. do 2001. i mogu reci da fabija nije nista losije auto, samo nesto manje prostora iznutra i jedna tasna manje staje u prtljaznik.
A to o cijeni senzora za airbag je smijesna prica.
JD
Posts: 1557
Joined: 11/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#17

Post by JD »

dinash wrote:mislis "konstitutivno vozilo"? tj. treba izabrati tri modela.
Ali onda treba uvesti rotaciju, svake naredne godine drugo auto ce biti izabrano za nacionalno.
mexx25
Posts: 226
Joined: 20/06/2005 22:13
Location: ZE

#18

Post by mexx25 »

JA sam uvjeren u to da bi G3 podero dvije fabije sto se tice izdržljivosti
Ona fabia mi nekako hapa klapa auto sve neka jebena plastika u njoj ni9je nista kvalitetno
JD
Posts: 1557
Joined: 11/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#19

Post by JD »

mexx25 wrote:JA sam uvjeren u to da bi G3 podero dvije fabije sto se tice izdržljivosti
Ona fabia mi nekako hapa klapa auto sve neka jebena plastika u njoj ni9je nista kvalitetno
Pa fakat da nije kvalitetno kad su materijali iz VW-a. Instrument tabla i osvjetljenje skoro isto ko u G2 :D
The_Flyer2002
Posts: 1655
Joined: 29/03/2004 20:58
Location: US
Contact:

#20

Post by The_Flyer2002 »

ma fabija ima prostora koliko i G2 ako ne cak i vise.
ponasanje na putu je dobro.

jedino pitanje sada je kako ce narod doci do nje?
cini se da cijene se dobro drze za taj model i da ih nema bas puno polovnih.

sto se tice djelova mislim da ih ima i da ce ih biti. ipak svi djelovi u fabiji se djele sa drugim vw modelima.

sto se tice logana --- prosto sumnjam. iako je jeftin i dobar sumnjam jer je relativno nov na trzistu gdje je fabia vec uzela veliki udio. jos jedan razlog je da ce tek nakon 5-6 godina biti malo veci broj toga modela na polovnom trzistu; za razliku od fabije. pogledajte sta je bilo sa felicijom.

astra je super auto ali da bude "nacionalno" mislim da ih treba biti dosta na trzistu a ne 5-6. vise ce to biti kao sto je kadett sada. drugo najbolje.
dugi
Posts: 476
Joined: 05/09/2004 15:06

#21

Post by dugi »

mexx25 wrote:JA sam uvjeren u to da bi G3 podero dvije fabije sto se tice izdržljivosti
Ona fabia mi nekako hapa klapa auto sve neka jebena plastika u njoj ni9je nista kvalitetno
Onda ti nisi sjeo u fabiju. Kvaliteta materijala je na razini passata tog godista. Ovo znam jer sam vozio sluzbenu fabiju 1.9tdi 2001god a punac mi ima passata 2001god i 100% sam siguran da je cijela instrument tabla od istih materijala kao u passata, gornji dio je mekana plastika a donji dio i centralna konzola su od tvrde plastike ali nista ne skripi. Izolacija je za tu klasu auta fantasticna i "upija" rupe tise nego laguna koju sad vozim.
Mehanika je preuzeta od pola, znaci solidna i relativno pouzdana.
Glasam za fabiju jer ima najbolji odnos ulozeno-dobiveno.
JD
Posts: 1557
Joined: 11/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#22

Post by JD »

Sto Fabia ? Fabia nije nesto pretjerano jeftina, recimo Fiat Punto je ja mislim dosta jeftiniji, a nije nista losiji od Fabie (ima vise prostora itd).
To za ulozeno-dobivemo je mozda istina ako uzmes u obzir 1.2 HTP motor, a dizel varijante su precijenjene.
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#23

Post by whow »

Teoretski trebala bi biti Fabia a zatim bi sljedili Corsa , Punto , Polo i slicni automobili iz sub compact clase. U stvarnom zivotu , nazalost , pobjednik ce biti biti Golf III . Kazem "nazalost " ne zbog toga sto ne volim Golfa nego prosto zbog cinjenice da auta iz sub compact clase su savresena za prosjecnu BiH obitelj; Ne Golf ne Astra ili Megane nego Polo Corsa Clio.
Razloga je mnogo: Kupovna moc stanovnistva , putevi i konfiguracija terena imamo jedanu cestu ( SA- ZE) gdje se moze voziti reko 100 , klimatski uslovi itd. Ali ne, jer nas covjek hoce da vozi Golfa jer
" Golf kako to Gordo zvuci" a niposto neku Skodu Fabiu, nedaj boze Dachiju. Znaci za slijedecih 20 godina i BiH ce biti Golf i samo Golf.
The_Flyer2002
Posts: 1655
Joined: 29/03/2004 20:58
Location: US
Contact:

#24

Post by The_Flyer2002 »

ma od manjih auta fabija je ko najpristupacnija. punto je isto dobar ali...

od vecih auta mislim da je octavia daleko najbolja za ulozeno/dobiveno.

whow kaze mini klasa. ona jest sada dobra ai ipak mislim da situacija normalizuje i da ce se ipak ljudi okrenuti malo vecoj klasi tj octavia, astra, megane pa i pasat.

golf 3 nece nikad postati ono sto je g2 postigao jer je i g3 vec star tj najmladji je proizveden 97. sa obzirom da je ovo skoro 06, taj najmladji golf 3 je/ce biti star 9 godina.
9 godina auto staro je :( -- mislim da i sam znas.
Coco_Marocco
Posts: 98
Joined: 30/08/2005 15:07
Location: Sarajevo

#25

Post by Coco_Marocco »

Ovo je teska situacija i mislim da G3 nece biti nacionalac, a evo i zasto

Modeli iz 97 i nesto malo 98 su preko 10.000 KM sa ogromnom kilometrazom
te su izuzetno interesantni lopovima

A sto se tice ostalih kandidata mislim da ni jedan nece moci ni blizu prici brojnom stanju GII, ako grijesim ispravite me ali ja jos nisam vidio 10 Fabija jednu za drugom, Corsi isto tako, Astri, Punta i sl. Mada je Fabia najbrojnija i po meni, a i po uporednim testovima njene klase najbolje auto u toj klasi.
Post Reply