Izbor doktora medicine i doktora stomatologije

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#26 Re: Izbor doktora medicine i doktora stomatologije

Post by chuchumbamayumbe »

Ako ne predate ovu papirlologiju na vriejme (raspitajte se kada je zadnji rok), izgubićete pravo na liječenje i ovjeru knjižice (tako nekako sam ja razumio). :roll:
User avatar
niko_niko_kao_ja
Posts: 679
Joined: 15/05/2010 06:19
Location: Ti si bio svugde u mom' svemu

#27 Re: Izbor doktora medicine i doktora stomatologije

Post by niko_niko_kao_ja »

minjonja wrote: ja jedino ne kontam sta cu ja kao student izabrati? meni je karton na studentskoj poliklinici, a i ja dobila ove papire da biram u domu zdravlja doktora. ja otisla na kartoteku u kumrovec i pitala ih sta cu, hocu li ili necu birati, nisu mi znali reci, njih cetiri, tako da jos nisam one papire ni predala.
ja sam se kao student lijecila u Kumrovcu, morala sam samo popuniti neki zahtjev da ti se otvori karton kod njih ( u mom slucaju su ga samo prebacili sa skolskog odjela na odjel za odrasle), predas taj zahtjev i oni to salju u Vrazovu, i onda ti to odobre. meni je to bila bolja opcija od studentske poliklinike, jer mi je bilo blize. pa odi ponovo do njih i vidi moze li to jos uvijek tako. a uvijek imas i opciju da ides u studentsku polikliniku.
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#28 Re: Izbor doktora medicine i doktora stomatologije

Post by minjonja »

niko_niko_kao_ja wrote:
minjonja wrote: ja jedino ne kontam sta cu ja kao student izabrati? meni je karton na studentskoj poliklinici, a i ja dobila ove papire da biram u domu zdravlja doktora. ja otisla na kartoteku u kumrovec i pitala ih sta cu, hocu li ili necu birati, nisu mi znali reci, njih cetiri, tako da jos nisam one papire ni predala.
ja sam se kao student lijecila u Kumrovcu, morala sam samo popuniti neki zahtjev da ti se otvori karton kod njih ( u mom slucaju su ga samo prebacili sa skolskog odjela na odjel za odrasle), predas taj zahtjev i oni to salju u Vrazovu, i onda ti to odobre. meni je to bila bolja opcija od studentske poliklinike, jer mi je bilo blize. pa odi ponovo do njih i vidi moze li to jos uvijek tako. a uvijek imas i opciju da ides u studentsku polikliniku.
i moj brat je kao student bio u vrazovu ali to vise ne ide posto opravdanja vaze samo iz studentske poliklinike. ja se lijecim gore na studentskoj, ali mi nije jasno hocu li ja, trebam li, predati ove papire za izbor doktora u kumrovec, kad se ja tamo necu lijeciti naredne 3 godine i kad mi tamo nije karton. ja cu im otici opet u utorak (to ce biti otprilike 4 put da ih idem isto pitati) ono predati pa nek rade sta hoce od papira. ja se svakako lijecim na studentskoj. ja nisam ni kontala predavati vise te papire, al evo sad pricaju nesto da se mora do nove godine.
User avatar
holowey
Posts: 8430
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#29 Re: Izbor doktora medicine i doktora stomatologije

Post by holowey »

chuchumbamayumbe wrote:Ako ne predate ovu papirlologiju na vriejme (raspitajte se kada je zadnji rok), izgubićete pravo na liječenje i ovjeru knjižice (tako nekako sam ja razumio). :roll:
a hocu li u tom slucaju moci zadrzati pare koje mi se odbijaju od plate za zdravstveno? koji bullshit... zzo hoce da procisti svoju bazu osiguranika i da ravnomjernije/pravednije rasporedi broj pacijenata po ljekaru, nema govora o gubljenju prava na lijecenje
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#30 Re: Izbor doktora medicine i doktora stomatologije

Post by madnessa »

holowey wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Ako ne predate ovu papirlologiju na vriejme (raspitajte se kada je zadnji rok), izgubićete pravo na liječenje i ovjeru knjižice (tako nekako sam ja razumio). :roll:
a hocu li u tom slucaju moci zadrzati pare koje mi se odbijaju od plate za zdravstveno? koji bullshit... zzo hoce da procisti svoju bazu osiguranika i da ravnomjernije/pravednije rasporedi broj pacijenata po ljekaru, nema govora o gubljenju prava na lijecenje
i ja sam nekako shvatila ovo kao zastrašivanje... :roll:
User avatar
Ljuska_u_BaklaFi
Posts: 2689
Joined: 27/06/2008 00:48
Location: Tu i tamo...vise tu, nego tamo..
Contact:

#31 Re: Izbor doktora medicine i doktora stomatologije

Post by Ljuska_u_BaklaFi »

Zna li se krajnji rok za predaju ovih obrazaca, ako slucajno ne stignem do NG, sto je vrlo moguce :oops: :)
User avatar
karanana
Posts: 47219
Joined: 26/02/2004 00:00

#32 Re: Izbor doktora medicine i doktora stomatologije

Post by karanana »

negdje sam cuo da je rok 31.12. mada sam cuo i besmislicu da ce biti kazne ako ne predas, tako da vjerujem da ce produziti rok.

koja je ovo glupost. znaci izaberem doktora i odem a on/ona ili na godisnjem ili u drugoj smjeni. i sta trebam, tako bolestan i nikakav cekati smjenu i radno vrijeme moga doktora? malo sutra, primit ce me doktor u smjeni i onda se ponovo vracamo na ovo sto i sad imamo.
User avatar
Ljuska_u_BaklaFi
Posts: 2689
Joined: 27/06/2008 00:48
Location: Tu i tamo...vise tu, nego tamo..
Contact:

#33 Re: Izbor doktora medicine i doktora stomatologije

Post by Ljuska_u_BaklaFi »

Pa ja sad zvala dom zdravlja Grbavica i bas mi tako kaze da dodjem u smjenama kada rade doktori koje sam izabrala, i sad jedna radi prvu jedna radi drugu, i moram ici iz dva puta jer se ne mogu uklopiti s poslom.
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#34 Re: Izbor doktora medicine i doktora stomatologije

Post by otherside »

Ljuska_u_BaklaFi wrote:Pa ja sad zvala dom zdravlja Grbavica i bas mi tako kaze da dodjem u smjenama kada rade doktori koje sam izabrala, i sad jedna radi prvu jedna radi drugu, i moram ici iz dva puta jer se ne mogu uklopiti s poslom.
eto gluposti....ma nasi ne znaju ni prepisati od drugog, tita mi :oops:
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#35 Re: Izbor doktora medicine i doktora stomatologije

Post by Brus Lee »

karanana wrote:negdje sam cuo da je rok 31.12. mada sam cuo i besmislicu da ce biti kazne ako ne predas, tako da vjerujem da ce produziti rok.

koja je ovo glupost. znaci izaberem doktora i odem a on/ona ili na godisnjem ili u drugoj smjeni. i sta trebam, tako bolestan i nikakav cekati smjenu i radno vrijeme moga doktora? malo sutra, primit ce me doktor u smjeni i onda se ponovo vracamo na ovo sto i sad imamo.
Od maja je pocela registracija, a sto ljudi cekaju do zadnjeg dana to je drugi par cipela. Da je rok bio do 2015, svi bi sli 31.12.2014. Kazne nece biti ako se ne registrujes, samo si ukidas znacajan dio zdravstvene zastite. U pravu si, kada si bolestan primiti ce te ljekar koji je u smjeni. Dati ce ti i uputnice za eventualne dalje pretrage. Dobiti ces, ako je sta akutno, i antibiotike i sredstva protiv bolova i sl. Ali, sta dalje? Kome ces odnijeti nalaze? Ko je zaduzen da se stara o tvom zdravstvenom stanju poslije? Sta ako si hronicni bolesnik, ko ce ti propisivati terapiju i upucivati te na kontrolne preglede? Koga ces zvati ako se ukaze potreba u kucnu posjetu? Ovo i niz drugih stvari iz zdravstvene zastite si sam sebi uskratio. Ako vec imas zdravstvenu zastitu, ne vidim razloga da je ne koristis u punom obimu.
User avatar
van Basten
Posts: 7534
Joined: 21/09/2006 02:59

#36 Re: Izbor doktora medicine i doktora stomatologije

Post by van Basten »

gluposti i prepadanje svijeta bezveze... kad se tek počelo sa podjelom papira fino se reklo - trebaju ih popuniti oni koji žele PROMJENITI svog dosadašnjeg doktora. Oni koji su zadovoljni svojim trenutnim doktorom koji im je pripao po mjestu stanovanja ili sl, ne moraju slati papire natrag, karton im ostaje gdje je i do sada. A podjela papira je posebno haotična bila... moj otac ih je dobio tek prije mjesec, a brat još nije ni dobio.
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#37 Re: Izbor doktora medicine i doktora stomatologije

Post by Brus Lee »

van Basten wrote:gluposti i prepadanje svijeta bezveze... kad se tek počelo sa podjelom papira fino se reklo - trebaju ih popuniti oni koji žele PROMJENITI svog dosadašnjeg doktora. Oni koji su zadovoljni svojim trenutnim doktorom koji im je pripao po mjestu stanovanja ili sl, ne moraju slati papire natrag, karton im ostaje gdje je i do sada. A podjela papira je posebno haotična bila... moj otac ih je dobio tek prije mjesec, a brat još nije ni dobio.
Nije prepadanje svijeta, vec registracija predstavlja sklapanje tzv. trojnog ugovora o pruzanju zdravstvene zastite na rok od minimalno 1 godine. Ugovor se sklapa izmedju pacijenta kao korisnika, odabranog doktora kao davaoca usluge i Drzave (tj Fonda zdravstv. osiguranja) kao finansijera cijele price. Nakon isteka 1 godine, mozes da mijenjas doktora, ako nisi zadovoljan dotadasnjom uslugom, a ako jesi zadovoljan, onda jednostavno ne ulazis u proceduru preregistracije i ugovor se automatski produzava za sljedecu godinu. To sve fino pise u propratnoj dokumentaciji koju su svi dobili na kucnu adresu. Oni koji nisu, iz razno-raznih razloga, moraju otici u Socijalno i podici formulare. Svugdje u (normalnom) svijetu ljudi se trude da imaju jednog doktora koji ce se brinuti o njihovim zdravstvenim potrebama, a ne da lutaju od jednog do drugog i da svakom ponovo i iz pocetka pricaju istoriju svoje bolesti. Ili jedan mu da uputnicu u lab, a onda drugi kao treba da vidi nalaze. Pa, gdje to ima. Sta ti kao pacijent ocekujes od takvog "pregleda" ili ocitanja nalaza? Odabir svog ljekara nije prevara Drzave, niti zdravstvenih radnika, vec je to dobrobit pacijenta. Ne vidim razlog sumnjicavosti, pa ako ima ljekar s kojim si zadovoljan izaberi ga i taj svoj izbor potpisi. Stani iza svog izbora. Ako si se prevario u izboru, postoje nacini i da se ugovor raskine i prije isteka 1 godine ( i to fino pise u propratnoj dokumentaciji). Zasto sve minirati i omalovazavati, a nije jos ni pocelo i raditi u korist svoje stete. I onda plakati i izigravati zrtvu sto su guzve u ambulantama i sto se nezna ni ko pije ni ko placa. Ili slusati bajke dijasporaca, kao je to u Njemackoj sve uredjeno, a kod nas balkanaca fuj. Nije ovaj odabir ljekara bosanski izum, to je tako u svakoj normalno uredjenoj drzavi. Ja, kao pojedinac hocu i imam pravo da zahtjevam od Drzave da ukine anarhiju i da kada se razbolim idem kod ljekara dostojno covjeka. A, ne da moram imati amidzinicu koja zna medicinsku sestru, koja ce mi unijeti karton preko reda kod doktora kojeg ona odabere.
User avatar
niko_niko_kao_ja
Posts: 679
Joined: 15/05/2010 06:19
Location: Ti si bio svugde u mom' svemu

#38 Re: Izbor doktora medicine i doktora stomatologije

Post by niko_niko_kao_ja »

ma nema, ovo ce nam preporoditi zdravstvo i olaksati lijecenje, i svi ce biti sretni i zadovoljni :-)
User avatar
holowey
Posts: 8430
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#39 Re: Izbor doktora medicine i doktora stomatologije

Post by holowey »

Brus Lee wrote: Nije prepadanje svijeta, vec registracija predstavlja sklapanje tzv. trojnog ugovora o pruzanju zdravstvene zastite na rok od minimalno 1 godine. Ugovor se sklapa izmedju pacijenta kao korisnika, odabranog doktora kao davaoca usluge i Drzave (tj Fonda zdravstv. osiguranja) kao finansijera cijele price. Nakon isteka 1 godine, mozes da mijenjas doktora, ako nisi zadovoljan dotadasnjom uslugom, a ako jesi zadovoljan, onda jednostavno ne ulazis u proceduru preregistracije i ugovor se automatski produzava za sljedecu godinu. To sve fino pise u propratnoj dokumentaciji koju su svi dobili na kucnu adresu. Oni koji nisu, iz razno-raznih razloga, moraju otici u Socijalno i podici formulare. Svugdje u (normalnom) svijetu ljudi se trude da imaju jednog doktora koji ce se brinuti o njihovim zdravstvenim potrebama, a ne da lutaju od jednog do drugog i da svakom ponovo i iz pocetka pricaju istoriju svoje bolesti. Ili jedan mu da uputnicu u lab, a onda drugi kao treba da vidi nalaze. Pa, gdje to ima. Sta ti kao pacijent ocekujes od takvog "pregleda" ili ocitanja nalaza? Odabir svog ljekara nije prevara Drzave, niti zdravstvenih radnika, vec je to dobrobit pacijenta. Ne vidim razlog sumnjicavosti, pa ako ima ljekar s kojim si zadovoljan izaberi ga i taj svoj izbor potpisi. Stani iza svog izbora. Ako si se prevario u izboru, postoje nacini i da se ugovor raskine i prije isteka 1 godine ( i to fino pise u propratnoj dokumentaciji). Zasto sve minirati i omalovazavati, a nije jos ni pocelo i raditi u korist svoje stete. I onda plakati i izigravati zrtvu sto su guzve u ambulantama i sto se nezna ni ko pije ni ko placa. Ili slusati bajke dijasporaca, kao je to u Njemackoj sve uredjeno, a kod nas balkanaca fuj. Nije ovaj odabir ljekara bosanski izum, to je tako u svakoj normalno uredjenoj drzavi. Ja, kao pojedinac hocu i imam pravo da zahtjevam od Drzave da ukine anarhiju i da kada se razbolim idem kod ljekara dostojno covjeka. A, ne da moram imati amidzinicu koja zna medicinsku sestru, koja ce mi unijeti karton preko reda kod doktora kojeg ona odabere.
i do sada je praksa bila da imam "svoju" doktoricu i od dvije koje ordiniraju u "mojoj" ambulanti, ova druga me nikad nije htjela primiti tako da ne vidim da su ovi formulari neki aman-zaman izum koji ce rijesiti nagomilane probleme naseg zdravstva... cinjenica je da su neki ljekari bili pretrpani pacijentima dok su drugi "cesali muda" (da prostite na rjecniku), da su neki ljekari radili u skladu sa zakletvom a trpili sve i svasta dok su drugi ljekari radili kao preko neke stvari i ponizavali pacijente, itd itd, a i jedan i drugi radili za istu platu... ova registracija ce omoguciti prvenstveno rjesavanje ovih problema i to podrzavam ali isto tako smatram da se ovo sve moglo uraditi i na drugi, efikasniji nacin (npr, zasto slati postom kovertirano? svi moramo ovjeravati zdrastvene knjizice u odredjenim vremenskim intervalima, zasto nismo prilikom ovjere mogli dobiti ove formulare?)
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#40 Re: Izbor doktora medicine i doktora stomatologije

Post by Brus Lee »

holowey wrote:
Brus Lee wrote: Nije prepadanje svijeta, vec registracija predstavlja sklapanje tzv. trojnog ugovora o pruzanju zdravstvene zastite na rok od minimalno 1 godine. Ugovor se sklapa izmedju pacijenta kao korisnika, odabranog doktora kao davaoca usluge i Drzave (tj Fonda zdravstv. osiguranja) kao finansijera cijele price. Nakon isteka 1 godine, mozes da mijenjas doktora, ako nisi zadovoljan dotadasnjom uslugom, a ako jesi zadovoljan, onda jednostavno ne ulazis u proceduru preregistracije i ugovor se automatski produzava za sljedecu godinu. To sve fino pise u propratnoj dokumentaciji koju su svi dobili na kucnu adresu. Oni koji nisu, iz razno-raznih razloga, moraju otici u Socijalno i podici formulare. Svugdje u (normalnom) svijetu ljudi se trude da imaju jednog doktora koji ce se brinuti o njihovim zdravstvenim potrebama, a ne da lutaju od jednog do drugog i da svakom ponovo i iz pocetka pricaju istoriju svoje bolesti. Ili jedan mu da uputnicu u lab, a onda drugi kao treba da vidi nalaze. Pa, gdje to ima. Sta ti kao pacijent ocekujes od takvog "pregleda" ili ocitanja nalaza? Odabir svog ljekara nije prevara Drzave, niti zdravstvenih radnika, vec je to dobrobit pacijenta. Ne vidim razlog sumnjicavosti, pa ako ima ljekar s kojim si zadovoljan izaberi ga i taj svoj izbor potpisi. Stani iza svog izbora. Ako si se prevario u izboru, postoje nacini i da se ugovor raskine i prije isteka 1 godine ( i to fino pise u propratnoj dokumentaciji). Zasto sve minirati i omalovazavati, a nije jos ni pocelo i raditi u korist svoje stete. I onda plakati i izigravati zrtvu sto su guzve u ambulantama i sto se nezna ni ko pije ni ko placa. Ili slusati bajke dijasporaca, kao je to u Njemackoj sve uredjeno, a kod nas balkanaca fuj. Nije ovaj odabir ljekara bosanski izum, to je tako u svakoj normalno uredjenoj drzavi. Ja, kao pojedinac hocu i imam pravo da zahtjevam od Drzave da ukine anarhiju i da kada se razbolim idem kod ljekara dostojno covjeka. A, ne da moram imati amidzinicu koja zna medicinsku sestru, koja ce mi unijeti karton preko reda kod doktora kojeg ona odabere.
i do sada je praksa bila da imam "svoju" doktoricu i od dvije koje ordiniraju u "mojoj" ambulanti, ova druga me nikad nije htjela primiti tako da ne vidim da su ovi formulari neki aman-zaman izum koji ce rijesiti nagomilane probleme naseg zdravstva... cinjenica je da su neki ljekari bili pretrpani pacijentima dok su drugi "cesali muda" (da prostite na rjecniku), da su neki ljekari radili u skladu sa zakletvom a trpili sve i svasta dok su drugi ljekari radili kao preko neke stvari i ponizavali pacijente, itd itd, a i jedan i drugi radili za istu platu... ova registracija ce omoguciti prvenstveno rjesavanje ovih problema i to podrzavam ali isto tako smatram da se ovo sve moglo uraditi i na drugi, efikasniji nacin (npr, zasto slati postom kovertirano? svi moramo ovjeravati zdrastvene knjizice u odredjenim vremenskim intervalima, zasto nismo prilikom ovjere mogli dobiti ove formulare?)
Izmedju ostalog i taj problem pretrpanosti pojedinih ljekara ce se rijesiti. Formulari nisu izum koji ce rijesiti probleme u zdravstvu kantona Sa, jer svaki zdravstveni sistem u svijetu ima probleme, ali ce registracija pomoci da se pocnu rijesavati osnovni problemi, kao sto je prenatrpanost cekaonica, zloupotrebe Sistema od pojedinaca (bezrazlozni dolasci po 5-6 x mjesecno, neopravdano rasipanje resursa i sl.) Formulari su slani postom da se izadje u susret zaposlenim, starim i iznemoglim i da Drzava ima koliko toliko u rukama proces registracije; poslao sam u tu i tu mahalu toliko formulara danas i za mjesec dana ocekujem toliko novo prijavljenih. Medjutim, posto su formulari cesto zavrsavali u i pored kontejnera za smece, Fond je ukinuo unazad par mjeseci tu praksu i sada svako ko nije do sada dobio mora otici u socijalno i podici formulare. Tako da ti je zelja ispunjena sto se tice licnog podizanja bjanko formulara.
User avatar
holowey
Posts: 8430
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#41 Re: Izbor doktora medicine i doktora stomatologije

Post by holowey »

Brus Lee wrote:
holowey wrote:
Brus Lee wrote: Nije prepadanje svijeta, vec registracija predstavlja sklapanje tzv. trojnog ugovora o pruzanju zdravstvene zastite na rok od minimalno 1 godine. Ugovor se sklapa izmedju pacijenta kao korisnika, odabranog doktora kao davaoca usluge i Drzave (tj Fonda zdravstv. osiguranja) kao finansijera cijele price. Nakon isteka 1 godine, mozes da mijenjas doktora, ako nisi zadovoljan dotadasnjom uslugom, a ako jesi zadovoljan, onda jednostavno ne ulazis u proceduru preregistracije i ugovor se automatski produzava za sljedecu godinu. To sve fino pise u propratnoj dokumentaciji koju su svi dobili na kucnu adresu. Oni koji nisu, iz razno-raznih razloga, moraju otici u Socijalno i podici formulare. Svugdje u (normalnom) svijetu ljudi se trude da imaju jednog doktora koji ce se brinuti o njihovim zdravstvenim potrebama, a ne da lutaju od jednog do drugog i da svakom ponovo i iz pocetka pricaju istoriju svoje bolesti. Ili jedan mu da uputnicu u lab, a onda drugi kao treba da vidi nalaze. Pa, gdje to ima. Sta ti kao pacijent ocekujes od takvog "pregleda" ili ocitanja nalaza? Odabir svog ljekara nije prevara Drzave, niti zdravstvenih radnika, vec je to dobrobit pacijenta. Ne vidim razlog sumnjicavosti, pa ako ima ljekar s kojim si zadovoljan izaberi ga i taj svoj izbor potpisi. Stani iza svog izbora. Ako si se prevario u izboru, postoje nacini i da se ugovor raskine i prije isteka 1 godine ( i to fino pise u propratnoj dokumentaciji). Zasto sve minirati i omalovazavati, a nije jos ni pocelo i raditi u korist svoje stete. I onda plakati i izigravati zrtvu sto su guzve u ambulantama i sto se nezna ni ko pije ni ko placa. Ili slusati bajke dijasporaca, kao je to u Njemackoj sve uredjeno, a kod nas balkanaca fuj. Nije ovaj odabir ljekara bosanski izum, to je tako u svakoj normalno uredjenoj drzavi. Ja, kao pojedinac hocu i imam pravo da zahtjevam od Drzave da ukine anarhiju i da kada se razbolim idem kod ljekara dostojno covjeka. A, ne da moram imati amidzinicu koja zna medicinsku sestru, koja ce mi unijeti karton preko reda kod doktora kojeg ona odabere.
i do sada je praksa bila da imam "svoju" doktoricu i od dvije koje ordiniraju u "mojoj" ambulanti, ova druga me nikad nije htjela primiti tako da ne vidim da su ovi formulari neki aman-zaman izum koji ce rijesiti nagomilane probleme naseg zdravstva... cinjenica je da su neki ljekari bili pretrpani pacijentima dok su drugi "cesali muda" (da prostite na rjecniku), da su neki ljekari radili u skladu sa zakletvom a trpili sve i svasta dok su drugi ljekari radili kao preko neke stvari i ponizavali pacijente, itd itd, a i jedan i drugi radili za istu platu... ova registracija ce omoguciti prvenstveno rjesavanje ovih problema i to podrzavam ali isto tako smatram da se ovo sve moglo uraditi i na drugi, efikasniji nacin (npr, zasto slati postom kovertirano? svi moramo ovjeravati zdrastvene knjizice u odredjenim vremenskim intervalima, zasto nismo prilikom ovjere mogli dobiti ove formulare?)
Izmedju ostalog i taj problem pretrpanosti pojedinih ljekara ce se rijesiti. Formulari nisu izum koji ce rijesiti probleme u zdravstvu kantona Sa, jer svaki zdravstveni sistem u svijetu ima probleme, ali ce registracija pomoci da se pocnu rijesavati osnovni problemi, kao sto je prenatrpanost cekaonica, zloupotrebe Sistema od pojedinaca (bezrazlozni dolasci po 5-6 x mjesecno, neopravdano rasipanje resursa i sl.) Formulari su slani postom da se izadje u susret zaposlenim, starim i iznemoglim i da Drzava ima koliko toliko u rukama proces registracije; poslao sam u tu i tu mahalu toliko formulara danas i za mjesec dana ocekujem toliko novo prijavljenih. Medjutim, posto su formulari cesto zavrsavali u i pored kontejnera za smece, Fond je ukinuo unazad par mjeseci tu praksu i sada svako ko nije do sada dobio mora otici u socijalno i podici formulare. Tako da ti je zelja ispunjena sto se tice licnog podizanja bjanko formulara.
a kako su do sada izlazili u susret zaposlenim, starim i iznemoglim? nisu morali ovjeravati knjizice? ili su ipak morali licno doci na salter tj. poslati nekoga sa licnim dokumentom da izvrsi ovjeru umjesto njih?
i nemoj da provociras, nije to nikakva moja zelja nego razumno misljenje o bacanju budzetskih sredstava sto i sam potvrdjujes primjerom o bacanju formulara u smece
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#42 Re: Izbor doktora medicine i doktora stomatologije

Post by mrtva kokoš »

minjonja wrote:
šime.sparina wrote:ejj ljudi hajde da mi neko da preporuku za doktora medicine i stomatologa, za otoku/kumrovec ?!

ja pojma nemam koga odabrati niti znam kada sam zadnji put isao doktoru..

ili cu biti primoran da idem metodom eci peci pec a ne bih volio da nabasam na nekakvu žbuhu sto zbog sebe to i zbog žbuhe :-) :D
nemoj ici eci peci pec nego slusaj mene. za doktora opste prakse uzmi vildanu bilic a za stomatologa uzmi aminu habota. vildana bilic je krasna i preljubazna zena, a kod amine habote nisam bila, ali mi je jedna zena koja je takodjer stomatolog rekla da odem kod amine. al ako si jos student, idi na studentsku polikliniku. nema cekanja, nema nista. svaki put sam odmah primljena.

ja jedino ne kontam sta cu ja kao student izabrati? meni je karton na studentskoj poliklinici, a i ja dobila ove papire da biram u domu zdravlja doktora. ja otisla na kartoteku u kumrovec i pitala ih sta cu, hocu li ili necu birati, nisu mi znali reci, njih cetiri, tako da jos nisam one papire ni predala.
i ja sam student na zalasku karijere :mrgreen: tako da mi je bolje odmah izabrati u kumrovecu doktora nego sebe maltretirati kasnijim promjenama, a i karton mi je svakako dole nisam ga nigdje nosio. hvala na prijedlozima. :-D
Duge
Posts: 456
Joined: 10/11/2008 19:55

#43 Re: Izbor doktora medicine i doktora stomatologije

Post by Duge »

Meni jos uvijek nisu stigli papiri tj. izjava? Jel' moram cekati da dodje ili mogu negdje skinuti, istampati i odnijeti?
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#44 Re: Izbor doktora medicine i doktora stomatologije

Post by CherryLips »

Odes u Zavod za zdrav.osig. i podignes papire
Duge
Posts: 456
Joined: 10/11/2008 19:55

#45 Re: Izbor doktora medicine i doktora stomatologije

Post by Duge »

CherryLips wrote:Odes u Zavod za zdrav.osig. i podignes papire
Hvala
irma.sa
Posts: 10
Joined: 18/10/2010 00:53

#46 Re: Izbor doktora medicine i doktora stomatologije

Post by irma.sa »

od februara mjeseca niko nista ne pise na ovu temu, izgleda da su vec svi zavrsili ovo :) a u zavodu vidjeh neki dan jos more papira jos i ne podignutih. nego, ima li iko kakvih preporuka za doktore u "omer maslic"?
User avatar
vještica
Posts: 64
Joined: 23/12/2011 16:47
Location: Na dlanu njegovog sna

#47 Re: Izbor doktora medicine i doktora stomatologije

Post by vještica »

Tema skoro zamrla, šteta.

Nadam se da mi neko može preporučiti doktore u DZ Stari Grad. Prebacila bih se tamo, a pojma nemam kakvi su ljekari. Svaka pomoć je dobrodošla :) , a evo i liste:

Stari Grad

Lista doktora porodične medicine
Centralni objekat:
1. Prim.dr.Rabija Vilić
2. dr. Amira Abadžić, spec.porod.med.
3. dr. Jasmina Gadžo, dr.med.
4. Prim. dr. Mubera Poplata, spec.med.rada sa dodatnom edukacijom iz porod.med.
5. dr. Meliha Kapetanović, spec.porod.med.

Lista doktora stomatologa
Centralni objekat:
1. dr.Irma Kekić, dr.stomatolog
2. dr.Alma Đulić, dr.stomatolog
3. dr.Salim Zukić, dr.stomatolog
4. dr.Azra Vilić – Bečirhodžić, dr.stomatolog
5. dr. Salina Bašić, dr.stomatolog
6. dr.Sead Mešanović, dr.stomatolog
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#48 Re: Izbor doktora medicine i doktora stomatologije

Post by madnessa »

Još uvijek nisam odnijela papire i ne namjeravam. Moj karton je u Medicini rada u Kumrovcu i ne pada mi na pamet da se vraćam u porodičnu medicinu. Pošto se ne liječim u porodičnoj medicini, niti idem zubarima ni ginekolozima, ama baš nikome u domove zdravlja ne znam ni kako da odaberem. Ne želim pro forme da to odradim i nekome pravim radno mjesto na osnovu mog odabira, ako je svrha ove registracije da se počisti kadar u zdravstvenim ustanovama.

A to da meni neko ukine medicinsku uslugu, jer nisam odabrala ljekara mi se čini kao čista glupost. Po ljudskim pravima osnovnu zaštitu moram dobiti, a s druge strane redovno mi se uplaćuju doprinosi i uredno ovjeravam knjižicu, te samim tim pečatom mi je odobreno liječenje. Kada mi bude trebala neka usluga porodične medicine tada ću i da im odnesem ovaj papir, jer ću vjerovatno znati koga da odaberem.
archi_a
Posts: 10395
Joined: 11/12/2011 18:11

#49 Re: Izbor doktora medicine i doktora stomatologije

Post by archi_a »

Jedno konstruktivno pitanje.

Primjer: u jednoj ambulanti rade dva ljekara. Ljekar a. i ljekar b.
Eto i ja se odlucim za ljekara b.
Ali sta se desava.
99 % ljudi se isto odlucilo za ljekara b. Sta ce biti sa ljekarom a. ?

Hoce li ljekar b. mene odbiti pod isprikom da je popunjen? Ako da, onda se ne moze govoriti o mojoj slobodi izbora.
User avatar
munevera44
Posts: 1780
Joined: 25/03/2008 19:36

#50 Re: Izbor doktora medicine i doktora stomatologije

Post by munevera44 »

Šta je sa pravima pacijenta.

Da li pacijent ima pravo da ne izabere ljekara u porodičnoj ambulanti ili ljekara stomatologa.........

Kako će osiguranik koji ne želi izabrati ljekara porodične medicine ostvariti svoja prava :?:

I da napomenem veoma je skupo i preskupo da u porodičnoj medicini ljekar sjedi i piše uputnice i kad doneseš nalaze piše recepte........................ hajde jedan primjer šta još radi osim ovog nabrojanog :-)
Post Reply