Izbjeglice iz besmisla

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#1 Izbjeglice iz besmisla

Post by mostarac »

....
Last edited by mostarac on 23/05/2005 04:05, edited 1 time in total.
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#2

Post by horns&drums »

Oprosti stari, ali ja ti ukradoh ideju za naslov ali nema veze s politikom :wink:
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#3

Post by Qler »

zajebano :(
bio sam godinu dana u mo, studirao, i znam kako su podjeljeni tamo. sve sto mogu reci je da je situacija zajebana! :(
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#4

Post by Zox »

Pa ne znam kako se to vole, kad ne prave ustupke. Ona, recimo, fakat ne kontam zasto joj smeta da se djeca opredjeljuju kao Bosanci. Bosnjaci, pa bih nekako i razumio, ali Bosanci... Zar nisu?
Djeca ce prije svega biti NJIHOVA djeca, pa onda sve ostalo, fakat ne kontam.
Nisu ni prvi ni posljednji koje sredina *ebe u zdrav mozak, na ovaj ili onaj nacin. U takvim slucajevima se razluci sta je bitnije, da li biti zajedno ili popustiti sredini (jer ima mnogo drugih mjesta gdje ljudi mogu zivjeti).
To se stavi na vagu, i nesto uvijek pretegne bez nedoumice.
Samo biti iskren u vezi osjecanja.
MisterJKN
Posts: 4
Joined: 04/03/2005 15:56
Contact:

#5

Post by MisterJKN »

Neka idu u Beograd.

Tamo ce ih svakako oni idioti prihvatiti kad drevne Srbe katolicke/islamske vere...

:D
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#6 Re: Izbjeglice iz besmisla

Post by digger »

umro je mostar wrote: Dosli su u situaciju da ili ce prekinuti ili se vjencati. Ono sto ih sprijecava da se vjencaju su situacije koje mogu nastupiti u braku...
Naravno, hebeno. Moja (stara) generacija se zenila i udavala medunacionalno i jedni otpor su bili roditelji, sto znaci "stariji" svijet.
Ali, stariji svijet nije blentav obzirom da su nakupili iskustva.
Ono sto si nabacio kao problem je takav da mi nije jasno zasto jos hodaju zajedno. Od toga nista nece biti jer po mom, drzi ih ljubav. Mada je to divno, hebes ljubav: kada prodje, stvari ce postati svima na brzaka jasne pa ce se cuditi zasto su cak i zabavljali. Pritisak prijatelja a mozda i familije nece nista pomoci kad njih dvoje vec sada idu kroz dileme.
Naravno, u medjuvremenu ce se roditi jedno ili vise, pa evo ti ekstra belaja.
Doci ce bolja vremena, ali mi se cini da izuzev Sarajeva, ostala mjesta u BH jos nisu za ovakve kombinacije.
Zao mi je sto pisham na paradu, ali sta je - tu je.
rajvosa
Posts: 738
Joined: 06/10/2002 00:00

#7

Post by rajvosa »

Umro si ti .
Mostar se drzi ..eno su im i cupriju popravili a, sto se tice ludila to ce proci....jednog dana .....ali ce proci
baja honolulu
Posts: 4
Joined: 03/06/2004 18:52
Location: hawaii_manoa

#8

Post by baja honolulu »

neka bjeze iz te propale zemlje sto brze mogu, jer im se ni na jednoj teritoriji ne pise dobro.
rajvosa
Posts: 738
Joined: 06/10/2002 00:00

#9

Post by rajvosa »

baja honolulu wrote:neka bjeze iz te propale zemlje sto brze mogu, jer im se ni na jednoj teritoriji ne pise dobro.

Sta je propalo... :shock: :? :? :lol: :lol: :lol: koja pamet...
baja honolulu
Posts: 4
Joined: 03/06/2004 18:52
Location: hawaii_manoa

#10

Post by baja honolulu »

reformulisacu. na izdisaju je.
rajvosa
Posts: 738
Joined: 06/10/2002 00:00

#11

Post by rajvosa »

baja honolulu wrote:reformulisacu. na izdisaju je.


:shock: :? :-) :-? :lol: :lol: :lol: :lol:
Toozla
Posts: 3220
Joined: 07/12/2004 02:12
Location: Sarajevo_USA

#12

Post by Toozla »

jel' koriste zastitna sredstva prilikom seksa???
neko iz mase
Posts: 2018
Joined: 29/12/2004 21:18

#13

Post by neko iz mase »

nije to nikakav problem. sam je kriv sto je sebi dozvolio da se zaljubi u takvu osobu i navuce sebi te iste probleme. Ako moze da predje preko toga sto je ranjen, maltretiran, ispljuvan, granatiran i sta sve ne, da ozeni takvu osobu koja mu tako misli, bujrum!
nek postupe kao i vecina drugih muslimana (Bosnjaka) u mjesanim brakovima na njegovom mjestu. Nek se ozeni, djeca nek idu u hrvatsku/srpsku skolu, pricaju i takav jezik, zovu se dzurdzica, milovan, radovan, milenko, tose, mila, zvonimir(ka) itd, a za rat su naravno svi krivi, i nek redovno uce djecu da su muslimani napravili pokolj.
svaka cast onima koji su u multi-nacionalnoj zajednici i nisu postupili na ovaj nacin
almassy
Posts: 81
Joined: 08/01/2005 15:35

#14

Post by almassy »

koja glupa prica! Ako nije izmisljena, oboje su glupi do bola!
zili
Posts: 656
Joined: 10/02/2003 00:00

#15

Post by zili »

kategorija "neopredijeljen" postoji (ja neki dan zaokružila, u nedostatku bolje opcije) a možeš samo zaokružiti ostali bez navođenja "koji ostali", inače se lijepo izjasniš kao Rom i mirna Bosna! :D

ja znam dva para iz MO koji su "miješani" (kako mrzim taj izraj, prije bih rekla - normalni!) i to dvije razne kombinacije: ona-ovo, on-ono i ona-ono, on-ovo :-) Ali, uglavnom ti moji poznanici su nekako izgleda "normalniji" od tih tvojih, jer se ne zamaraju tim glupostima. Izdigli su se iznad svoje situacije što je u današnje vrijeme i u današnjem MOstaru izrazito hrabar potez. Tim ljudima bih ja spomenik podigla, ustvari, podigla bih spomenik njihovoj ljubavi.
MisterJKN
Posts: 4
Joined: 04/03/2005 15:56
Contact:

#16

Post by MisterJKN »

:roll: :oops: :oops:

New Zeland visa :oops: za buducnost :oops:



...za 20 godina mali Clark Mahmutagic ce se sa sjetom sjecati neke Bosne na brdovitom Balkanu dze mu je tata roden a mama prvi put zamrzila...istu :D
neko iz mase
Posts: 2018
Joined: 29/12/2004 21:18

#17

Post by neko iz mase »

nece biti clark bice dzordze (george)
privremeni
Posts: 1522
Joined: 29/07/2003 00:00

#18

Post by privremeni »

e moj mostarac, lose si konstruisao pricu. Sve dileme i pitanja stoje u takvim nekim vezama, ali se i rjesavaju bez vecih poteskoca. Znam iz iskustva.
Fulao si samo u jednom, nema veza ni ljubavnih ni nekih drugih izmedju dviju osoba takvih ljudskih osobina i ubjedjenja. Jer u cemu je ta njihova ljubav? U lijepim okicama? :lol:
ludacha
Posts: 709
Joined: 10/04/2003 00:00

#19

Post by ludacha »

de majke ti "umro je mostar" mijenjaj nick...mostar nit je mrtav, nit na izdisaju, a ako bas netko mora umrijeti u ovoj prvi, predlazem da to budes ti...

a ova prica...bezze totalno...i cak i ne vjerujem da je istinita. previse je glupa da bi bila. ali eto ako uzmemo da je istina, e onda bas me briga sta ce uraditi.
Zadig
Posts: 5755
Joined: 25/02/2005 19:39
Location: British Columbia

#20

Post by Zadig »

Ma molim te,
kao vole se, a sve tako podjeljeni.

Daj nemoj zajebavat majke ti.


:roll:
neko iz mase
Posts: 2018
Joined: 29/12/2004 21:18

#21

Post by neko iz mase »

zivi mujo u mostaru, i pokvari mu se zub. ode do zubara, ovaj mu popravi i kaze da nejede nista na lijevoj strani.
Mujo ode na desnu i pojede burek
ludacha
Posts: 709
Joined: 10/04/2003 00:00

#22

Post by ludacha »

pa ja ne kazem da je situacija idealna, ali nije ni tako crna kako se na pravi pogled cini. glavesine su jedna stvar, a normalna raja druga.
pa majke vam, kako ce gradonacelnici i celnici stranaka raznih vladat, imat moc-kakvu takvu, ako na svakom koraku budu mirili narod
iii
samo lljudi neki malo glupi, ali ima i pametnig
ero_sa_onog_svijeta
Posts: 425
Joined: 06/07/2004 18:54

#23

Post by ero_sa_onog_svijeta »

UMRO JE MOSTAR-

Koje sranje! Mostar ovo...........mostar ono..........
Pa ja živim u ovom gradu i znam da ima dosta mladih miješanih brakova!
Ne puno ali ima!
Znači sam tvoj post je jedna glupost! Nek se ne uzmu ako se , prema tvom postu, očigledno ne slagaju.Nisu ni prvi a ni zadnji koji su zadnjih godina vjenčali a bili mješani brak! Ni prvi ni zadnji!
sanjanin
Posts: 572
Joined: 17/07/2003 00:00
Contact:

#24

Post by sanjanin »

ludacha wrote:pa ja ne kazem da je situacija idealna, ali nije ni tako crna kako se na pravi pogled cini. glavesine su jedna stvar, a normalna raja druga.
pa majke vam, kako ce gradonacelnici i celnici stranaka raznih vladat, imat moc-kakvu takvu, ako na svakom koraku budu mirili narod
iii
samo lljudi neki malo glupi, ali ima i pametnig
Hm, u Mostaru je situacija kao u Jerusalemu. S tom razlikom sto se u Mostaru ne spore oko svetih mjesta. Samo oko hiljadugodisnjih (tisucljetnih) ognjista.

A na zapadnoj strani je aparthejd teske kategorije. Nesto kao u Izraelu.
Bilo bi dobro da to nije istina. Da je ovo sto pisem plod ptopagande Hayata, Avaza, Saffa i sl.
Ali to nije plod propagande. To je nesto sto se zaista desava.

Mada ova tema meni nema smisla i pretpostavljam da je postavljena hipoteticki.
Ne vjerujem da su dvoje ljudi sa takvim stavovima uopste mogli da se druze a kamo li zabavljaju.
Tema je postavljena na jedan glup nacin. Moglo se to uraditi dosta uvjerljivije.
Jer moguce je da se dvoje mladih ljudi iz DVA grada (Zapadni i Istocni) Mostar zabavljaju. I da imaju neke prihvatljive i umjerene stavove.
Nisu svi Hrvati iz Zapadnog Mostara ustase niti su svi Srbi iz Trebinja cetnici niti su svi Bosnjaci iz Istocnog Mostara probosanski orijentisani.

Nedavno je jedan Srbin u Trebinju ozenio Bosnjakinju. :D
Ali, to ne mijenja cinjenicu da je velika vecina Hrvata (ne samo iz Zapadnog Mostara vec iuz cijele BiH) anti-bosanski orijentisana.
Pa tako je i u Zapadnom Mostaru ostalo vrlo malo Hrvata koji zale za Velezom, Bajevicem, Tuceom, Bakom, Santicem, Makom, minulim vremenima.
Oni koji i zale.....to su uglavnom starije generacije koje ce jos malo zivotariti a onda ce mravi brk omastiti. Mladje generacije u 90% slucajeva na pomen Bosnjaka i Bosne psuju sve sto se moze opsovati. Ili oni koji su blazi imaju zle zamisli ali ih ne ispoljavaju odmah.
Generalno, Hrvati iz svih krajeva BiH u 90% slucajeva Hrvatsku dozivljavaju kao domovinu. Ako odete u Zepce, Ljubuski, Prozor, Gornji Vakuf, Jajce, Vitez, Livno, Neum.....i stanete ispred osnovne skole, zaustavite malog djecaka ili djevojcicu od cirka 8 godina, i upitate: "koja je tvoja domovina?" tesko da cete naici na jedan slucaj od recimo 500 koji ce reci: "Bosna i Hercegovina" ili makar "BEiHA" ili "BE-HA" ili makar "Herceg-Bosna". 99% njih reci ce "Hrvatska".

Djeca od 7, 8, 9 godina.

Slicno je i u krajevima gdje Hrvati nisu vecina. Ne svi ali mnogi tako odgovaraju u Varesu, u okolini Zavidovica, Maglaja......


To su stvari koje ipak govore da ce ova Federacija tesko stimati u buducnosti kad medjunarodni faktor ne bude vrsio pritisak na Hrvate da budu dio sistema u BiH.

Tesko. Bog zna sta ce biti kad jednom medjunarodni faktor ovdje vise ne bude neki znacajan faktor.

Cak i djeca u Katolickom skolskom centru u Sarajevu (znam da tamo idu i Bosnjaci, cirka 20%) uci se po programu susjedne Hrvatske. Kasnije su uveli i nesto od domaceg programa (prvih 4-5 godina se nije ucilo skoro nista o BiH).

Ne kazem da iz te skole izlaze samo ustase ali cinjenica da se uci po planu i programu susjedne drzave govori dosta toga (negativnog).

Tesko da ce Hrvati (velika vecina njih) ikada prihvatiti BiH kao domovinu, makar im dali i kanal na kojem ce se govoriti iskljucivo na "novokomponiranom Hrvatskom" jeziku.
Bojim se da ce oni i dalje gledati dnevnik na HRT-u. Ali da je samo u tome problem, u dnevniku. Problem je mnogo dublji.
Posmatrajuci mlade generacije i u Sarajevu, a pogotovo ove iz dijelova sa Hrvatskom vecinom mislim da nema sanse da se stvari vrate u normalu. Jedino bi Zenin "hepek" mogao uciniti da Hrvati zavole Bosnu i Hercegovinu kao svoju, Bosnjake kao svoje. Neki ce reci da je potrebno vrijeme a ja mislim da je proslo vec mnogo vremens poslije rata. Navijaca Zrinjskog j sve vise. Animozitet i mrznja prema svemu Bosnjackom i Bosanskom je sve veca. Iako se stanje tehnicki smiruje, problem u glava ostaje i prenosit ce se sa koljena na koljeno.
Vjerovatno ce se javiti "izjedncavaoci" i reci da je isto i u Sarajevu, Travniku, Visokom, Tuzli, Gradaccu, Bihacu, Brezi. Stanje je isto jedino u tome sto je trava zelena i u Visokom i u Vitezu i u Stocu.

Pitam se sta ce biti kad za par godina u Zepcu Bosnjaci opet "presisaju" Hrvate u demografskom smislu. U najgorem slucaju doci ce do malog lokalnog rata za Hrvatsku. Jer kad Bosnjaci opet prevladaju "Velikohrvatska ideja" bit ce izbacena iz sistema". Nece se vise moci vjesati sahovnice na javnim mjestima i jos mnogo toga. Opstina nece odobravati koncert Tompsona i ukinut ce ulice Hrvatskih "junaka" iz proteklog i drugog svjetskog rata.
To ce se sad desiti u Gornjem Vakufu/Uskoplju jer su sad Bosnjaci tamo opet vecina, kako je bilo i prije rata.

Tako da Hrvati Hercegovine i Srednje Bosne teritorijalno vise nisu povezani preko Gornjeg Vakufa tj. nisu povezani nikako.
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#25

Post by mostarac »

prica je itekako realna i istinita i dogadja se upravo bas ovako kako sam napisao. Mostar je itekako umro, jer su to sada dva sela bez onoga sto grad cini gradom, tj. bez ljudi, a domicilnih Mostaraca u Mostaru je zastrasujucih 11% ili prevedeno na jezik brojki 11.000. Strah ljude procitat i izgovorit ovu cifru. mostar je sa prijeratnih 126.000 spao na 105.000 stanovnika, od cega je 90.000 onih koji zele u gradu nametnuti svoja pravila i svoj nacin ponasanja i ono sto je najvaznije sve one vrijednosti kojima se mostar ponosio mrze iz dubine duse ili im zele dati neko novo, svoje, ruralno obiljezje. tako jedni prave krstove od 500 metara, drugi islamiziraju most, trecih, onih trecih kojih bi 23% u Mostaru, nema na mapi i dijele se na bosnjacke i hrvatske srbe, tako da od Mostara je ostao samo grad sa istim imenom na istoj lokaciji, a kada Bosna shvati da su oni u Grudama i oni na Palama isti i da su i u ratu bili isti, ako ne i gori, tada ce vec biti kasno, jer pazite ovo tzv. Zapadni Mostar i ono sto je zapadno od njega je jedino mjesto gdje se ne pojavi kriticka misao spremna da progovori o tome Sta ovo bi u Bosni u zadnjih petnaest godina. Cak i u RS se pojavio Zeljko Kopanja. Zavrsio je kako je zavrsio, ali se pojavio i rekao sta misli. U zapadnom Mostaru se takav entuzijasta jos ne pojavi. Volio bi da grijesim, ali eto tako je. Ni u tzv. bosnjackom dijelu ove napacene zemlje ne cvijetaju ruze i ima i tu mnogo, mnogo idiota i fasista i mudzahedina i ostalih kretena, ali Sarajevo i Tuzla su ipak najdemokratskiji gradovi u ovoj drzavi gdje se moze dosta slobodno, mada ne u poptunosti, govoriti ono sto mislis i mozes upraznjavati one aktivnosti na koje ne smijes ni pomisliti u ostatku BiH. Dakle Slobodna Bosna, BH Dani, Start, Nezavisne novine su nesto sto se jos dugo nece pojaviti u Mostaru, zapadnom Mostaru. A onaj Mostar kojega ljudi pamte od prije rata je umro, davno umro, i ostale su samo gradjevine, koje ovako nasminkane cak i ljepse izgledaju od onih prijeratnih, ali znas kada ja kao rodjeni Mostarac imam feeling da nije to ono pravo, jer jebo gradjevine kad mi nema ljudi i kada nema onoga sto je grad cinilo gradom. Bitne su i gradjevine, ali bez ljudi koji su im davali pecat oni su bezvrijedna hrpa kamena.
Post Reply