Izabrano novih sedam svjetskih čuda

Očuvanje čovjekove okoline.
Post Reply
šega

Post by šega » 08/07/2007 10:00

Veliki kineski zid, rimski amfiteatar Koloseum, palača Taj Mahal u Indiji, sveti grad Inka Machu Picchu u Peruu, golemi kip Krista Iskupitelja u Brazilu, napušteni antički grad Petra u Jordanu i piramida drevnih Maja Chichen Itza u Meksiku izabrani su za novih sedam svjetskih čuda.

Što ne sačekaše naše Visoko?!! :?

Umjetnik a

Post by Umjetnik a » 08/07/2007 10:31

ja sam očekivao drugačije

Garibaldi

Post by Garibaldi » 08/07/2007 11:18

Od navedenih gradjevina sa liste finalista (mislim na svih 20, bez Gize), moji favoriti su:

1. Veliki Zid, Kina

Image

2. Angkor Wat, Angkor, Kambodza

Image

3. Chichen Itza, Jukatan, Meksiko

Image

4. Tadz Mahal, Agra, Indija

Image

5. Macu Picu, Peru

Image

6. Aja Sofija, Istanbul, Turska

Image

7. Kijomicu Hram, Kyoto, Japan

Image
Last edited by Garibaldi on 08/07/2007 11:19, edited 1 time in total.

Harrys

Post by Harrys » 08/07/2007 11:19

:D Treba napomenuti vaznu stvar.Izbor je napravljen glasanjem gledalaca CNN, :D

Zhaba

Re: Izabrano novih sedam svjetskih čuda

Post by Zhaba » 08/07/2007 11:30

šega wrote:Izabrano novih sedam svjetskih čuda
Veliki kineski zid, rimski amfiteatar Koloseum, palača Taj Mahal u Indiji, sveti grad Inka Machu Picchu u Peruu, golemi kip Krista Iskupitelja u Brazilu, napušteni antički grad Petra u Jordanu i piramida drevnih Maja Chichen Itza u Meksiku izabrani su za novih sedam svjetskih čuda.

Što ne sačekaše naše Visoko?!! :?

cuj tadz mahal gdje je to bogati cudo??? ccc to im je bezze a gdje je tour Eiffel??? :roll: :roll:

Garibaldi

Post by Garibaldi » 08/07/2007 11:48

Harrys wrote::D Treba napomenuti vaznu stvar.Izbor je napravljen glasanjem gledalaca CNN, :D

Da, ovdje ime istine. Imam jako mnogo primjedbi na izvor, kao i na listu ponudjenih kandidata. Evo redom:

1. Stonehenge i Statute sa Uskrsnjih Otoka, bi stavio u neku posebnu listu. Prvo zbog starosti, onda zbog raznovrsnih misterija, i nerijesenih zagonetki koje su vezane i za jedan i za drugi kompleks. Takodjer, obe gradjevine po svojoj starosti se ne mogu nikako stavljati u isti red sa drugim gradjevinama koje su nastale nakon antike.

2. Akropolj u Atini, Koloseum u Rimu i Petra u Jordanu, nisam stavio u svoju listu, ne zato sto ne smatram da to nisu cuda, vec zato sto su ove gradjevine iz antickog svijeta, i tom svijetu i pripadaju. Ako nisu tada smatrana za svjetska cuda, u rangu sa ostalih 7, onda je apsurdno danas njih ubacivati u istu listu.

3. Alhambra u Spaniji, Timbuktu u Maliju su zaista impresivni kompleksi gradjevina, ali daleko od svjetskih cuda. Posto dvorski kompleksi kao Alhambra su nalaze svuda po islamskom svijetu, kao i pustinjski gradovi tipa Timbuktu kakvih ima po cijelom Sjevernoj Africi. Pri tome mislim na stare gradove Gadames u Libiji i Ait Benhadou u Maroku, obadva mnogo impresivnija od Timbuktu.

4. Kremlj u Moskvi je zaista impresivan, ali takodjer su impresivni i centri drugih evropskih metropola, znaci nije posteno prema njima. Takodjer Neuschweinstein Dvorac je prelijep, ali opet toliko je mnogo slicnih i impresivnijih kompleksa po cijelove svijetu. Treba samo od Kine i Indije poci, i sve ce biti jasno.

5. Iako duboko postujem arhitekte koji su dizajnirali sljedece gradjevine: Ajfelov toranj, Kip slobode i Operu u Sidneju, ove gradjevine su daleko od toga da budu klasificirane kao svjetska cuda, jos manje da udju u finalni izbor. Mislim da najmanje ima na desetine drugih remek djela koji su zasluzili taj izbor.

6. Statua Isusa Iskupitelja, po svim krijerijima apsolutno nikako ne zasluzuje da udje u uzi izbor. Ovo je ubjedljivo najveca blamaza organizatora ovoga takmicenja. Pored toliko Budinih statua iz Azije, onda pored silnih tibetanskih samostana, pa jos i desetine impresivnijih i vecih statuta sirom bivseg SSSR-a, neko je ovo ubacio u izbor, i sto je najgore ova gradjevina je prosla u prvih 7. Upravo zbog ovoga se drzim UNESCO-ve liste.

Zhaba

Post by Zhaba » 08/07/2007 11:53

pa po tvoji listi nista ne ostaje :roll: :roll:

ladyblue18
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

Post by ladyblue18 » 10/07/2007 18:29

Cula sam da su se egipcani bunili zbog svojih piramida pa su one dobile kao status nekog posebnog svjetskog cuda :?

Patron of Formello

Post by Patron of Formello » 11/07/2007 00:52

Koloseum sam vidio. :)
Divan je i zaista predstavlja cudo arhitekture u to doba. :)

J.P.Montoya

Post by J.P.Montoya » 11/07/2007 01:10

sto se tice izbora uvijek ce biti onih zadovoljnih i onih nezadovoljnih. Prvo nama ni u džep ni iz džepa, tako da... A sto se tice ovih sedam mislim da nije los odabir,samo da ih je sve vidjeti za života :-D

rina*

Post by rina* » 11/07/2007 09:11

Garibaldi wrote:Od navedenih gradjevina sa liste finalista (mislim na svih 20, bez Gize), moji favoriti su:

1. Veliki Zid, Kina

Image

2. Angkor Wat, Angkor, Kambodza

Image

3. Chichen Itza, Jukatan, Meksiko

Image

4. Tadz Mahal, Agra, Indija

Image

5. Macu Picu, Peru

Image

6. Aja Sofija, Istanbul, Turska

Image

7. Kijomicu Hram, Kyoto, Japan

Image

ovo su i moji favoriti

sibelius

Post by sibelius » 11/07/2007 11:55

gdje je u svoj toj priči...

...hotel SARAJ

kao največe svjetsko čudo :D

pape
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

Post by pape » 11/07/2007 17:48

Joj, ... kad visocke `vako bljesnu, .... to ce biti cudo nevidjeno. I mo`s mislit`, .... tri komada, ... :zzzz: :oops: :oops: :oops:

Image

lija86

Post by lija86 » 12/07/2007 01:14

Ako je Kip slobode uvršten u tu famoznu listu svjetskih čuda, gdje je Mikelanđelov David? A statua Isusa Krista je po mom mišljenju daleko od svjetskog čuda, obična statua nadprosječne veličine postavljena na nekom brdu da izgleda još veća, šta je statua Zeusa iz Antičke Grčke ( jedno od "starih" sedam svjetskih čuda ) naspram ovog "čuda"?

DobroJutroKolumbo

Post by DobroJutroKolumbo » 12/07/2007 09:34

Garibaldi wrote:
Harrys wrote::D Treba napomenuti vaznu stvar.Izbor je napravljen glasanjem gledalaca CNN, :D

Da, ovdje ime istine. Imam jako mnogo primjedbi na izvor, kao i na listu ponudjenih kandidata. Evo redom:

1. Stonehenge i Statute sa Uskrsnjih Otoka, bi stavio u neku posebnu listu. Prvo zbog starosti, onda zbog raznovrsnih misterija, i nerijesenih zagonetki koje su vezane i za jedan i za drugi kompleks. Takodjer, obe gradjevine po svojoj starosti se ne mogu nikako stavljati u isti red sa drugim gradjevinama koje su nastale nakon antike.

2. Akropolj u Atini, Koloseum u Rimu i Petra u Jordanu, nisam stavio u svoju listu, ne zato sto ne smatram da to nisu cuda, vec zato sto su ove gradjevine iz antickog svijeta, i tom svijetu i pripadaju. Ako nisu tada smatrana za svjetska cuda, u rangu sa ostalih 7, onda je apsurdno danas njih ubacivati u istu listu.

3. Alhambra u Spaniji, Timbuktu u Maliju su zaista impresivni kompleksi gradjevina, ali daleko od svjetskih cuda. Posto dvorski kompleksi kao Alhambra su nalaze svuda po islamskom svijetu, kao i pustinjski gradovi tipa Timbuktu kakvih ima po cijelom Sjevernoj Africi. Pri tome mislim na stare gradove Gadames u Libiji i Ait Benhadou u Maroku, obadva mnogo impresivnija od Timbuktu.

4. Kremlj u Moskvi je zaista impresivan, ali takodjer su impresivni i centri drugih evropskih metropola, znaci nije posteno prema njima. Takodjer Neuschweinstein Dvorac je prelijep, ali opet toliko je mnogo slicnih i impresivnijih kompleksa po cijelove svijetu. Treba samo od Kine i Indije poci, i sve ce biti jasno.

5. Iako duboko postujem arhitekte koji su dizajnirali sljedece gradjevine: Ajfelov toranj, Kip slobode i Operu u Sidneju, ove gradjevine su daleko od toga da budu klasificirane kao svjetska cuda, jos manje da udju u finalni izbor. Mislim da najmanje ima na desetine drugih remek djela koji su zasluzili taj izbor.

6. Statua Isusa Iskupitelja, po svim krijerijima apsolutno nikako ne zasluzuje da udje u uzi izbor. Ovo je ubjedljivo najveca blamaza organizatora ovoga takmicenja. Pored toliko Budinih statua iz Azije, onda pored silnih tibetanskih samostana, pa jos i desetine impresivnijih i vecih statuta sirom bivseg SSSR-a, neko je ovo ubacio u izbor, i sto je najgore ova gradjevina je prosla u prvih 7. Upravo zbog ovoga se drzim UNESCO-ve liste.

Apsolutno se slazem...ovo je nevidjena blamaza...ljudi nisu gledali koliko je sta lijepo i istinsko cudo, nego su se vodile najmnogoljudnije zemlje svijeta time da "dovedu" cudo u svoju zemlju...Mislim svaka cast svima ali ovo glasanje kao da je bilo izaberimo "Mega gradjevine" sa Discoverya...A cudo treba ujedno i da je zagonetka , da je npr. i za danasnje graditelje nemoguce tako nesto izgraditi...Statue na Uskrsnjim otocima su i dan danas cudo arhitekture , jer ih je nemoguce bilo postaviti na mjesta gdje stoje cak i danas to bi bio nevjerovatan poduhvat , to isto vazi i za piramide u Egiptu... A kakvih sve jos neobjasnjivih prelijepih gradjevina i istinskih cuda ima , stvarno ne treba ni govoriti... Niko ne kaze da ove gradjevine sto su izabrane nisu prelijepe ali sve od njih ne spadaju u cuda...4 od ovih izabranih bi mogla u tu kategoriju , tj. stvarno spadaju u kategoriju cuda...A dva sa te liste bi bila istinska cuda Kineski zid i Chichen Itza...A samo jedan je Kineski zid jer se vidi iz svemira ali ni on nije neobjasnjiv zna se kako se izgradio...A Egipatske piramide svojom savrsenoscu ne moze niko doseci...Ali eto neka im bude... :D :lol: :-)

DobroJutroKolumbo

Post by DobroJutroKolumbo » 12/07/2007 13:10

seka wrote:
DobroJutroKolumbo wrote:A samo jedan je Kineski zid jer se vidi iz svemira

jedna zabluda...kineski se ne vidi iz svemira.

da uvrstimo nas (bih) u jedno od cuda :roll:

Kineski se vidi iz svemira!! Zabluda je sto su govorili da se vidi sa Mjeseca!!!

DobroJutroKolumbo

Post by DobroJutroKolumbo » 13/07/2007 10:22

seka wrote:
DobroJutroKolumbo wrote:Kineski se vidi iz svemira!! Zabluda je sto su govorili da se vidi sa Mjeseca!!!

moze biti sa teleskopom.

kao i nase piramide sto se vide :oops:

"Prostim okom"!! :oops:

Post Reply