Iz dijaspore dignuti kredit u BiH banci za stan u BiH?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
sarajevsko_pivo

Iz dijaspore dignuti kredit u BiH banci za stan u BiH?

Post by sarajevsko_pivo » 02/09/2011 18:25

Jeli postoji mogucnosti da ja iz dijaspore dignem kredit u BiH banci za stan dole, pod hipotekom.

Koliko ja znam banci je vazno da joj vracas kredit, ali jeli postoji mogucnosti, posto sam ja iz dijaspore, jeli smije ovo po zakonu?

Na kraju banka nista ne gubi, stan opet njihov, ako ja recimo nebih mogao placati...
Last edited by sarajevsko_pivo on 02/09/2011 18:53, edited 1 time in total.

Richard Peti

Post by Richard Peti » 02/09/2011 18:37

.
Last edited by Richard Peti on 30/04/2015 07:23, edited 4 times in total.

sarajevsko_pivo

Re: Iz dijaspore dignuti kredit u BiH banci za stan u BiH?

Post by sarajevsko_pivo » 02/09/2011 18:51

dzemmo wrote:najbolje ti je da pitas Banku, recimo BBI ima Dijaspora program
http://bbibanka.com.ba/web/index.php?op ... 80&lang=ba

mozda je taj tvoj zahtjev moguc
Hvala, imali jos? :)

Imali mozda neko iskustvo?

amrica

Post by amrica » 02/09/2011 22:44

sarajevsko_pivo wrote:Jeli postoji mogucnosti da ja iz dijaspore dignem kredit u BiH banci za stan dole, pod hipotekom.

Koliko ja znam banci je vazno da joj vracas kredit, ali jeli postoji mogucnosti, posto sam ja iz dijaspore, jeli smije ovo po zakonu?

Na kraju banka nista ne gubi, stan opet njihov, ako ja recimo nebih mogao placati...
Gubi kamate, to je razlog zašto postoje :-)

Ako imas drugu nekretninu pa na nju dignes hipoteku, to bi vec moglo, ali ovako :? sumnjam, ne da banka svoje peneze ako ti se ne može na račun natakriti, Ili tvom žirantu.

karanana
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Post by karanana » 02/09/2011 22:48

digni kredit u dijaspori pa kupi stan.

hoce li meni koji sam u bosni banka u dijaspori dati kredit da kupim stan u dijaspori?
Last edited by karanana on 02/09/2011 22:49, edited 1 time in total.

amrica

Post by amrica » 02/09/2011 22:48

karanana wrote:digni kredit u dijaspori pa kupi stan.

dobar, svakako su manje kamate :)

HAVANA
Been thanked: 1 time

Post by HAVANA » 02/09/2011 22:51

sarajevsko_pivo wrote:Jeli postoji mogucnosti da ja iz dijaspore dignem kredit u BiH banci za stan dole, pod hipotekom.

Koliko ja znam,ne.Bar niko od mojih nije uspio.
Banci nije u interesu da uzme neciji stan vec da naplati svoja potrazivanja.

x generation

Post by x generation » 03/09/2011 17:15

Iz osobnog iskustva kratko i jasno NE !

lajkujMe

Post by lajkujMe » 03/09/2011 20:32

Ako pogledas na sajtove nasih banaka (nasih mislim ove sto su u bosni) vidjeces da vecina njih spominje mogucnost da neko iz druge zemlje digne kredit, e kakva je procedura i sansa da se dobije taj kredit ne znam, moj savjet, telefon u ruku i zovi banku :)

ssmmiilleeyy

Post by ssmmiilleeyy » 03/09/2011 23:46

:-) :-) Jednostavno ne razumijem svrhu uzimanja kredita ovdje :-) :-) Ako zivis tamo :D

Ako mislis da ces biti domoljub tako sto ces vracati kredit od 9 % ovdje zelim ti samo reci da ce te pare ionako otici (dal u Njemacku,Austriju,Italiju... )

Jer te Banke ionako samo izvlace novac :D

¨Austrijska banka Raiffeisen International ostvarila je neto profit u prvoj polovini godine veći za 30 odsto u odnosu na isti period lani. Dobit banke iznosila je 615 miliona eura zahvaljujući oporavku na tržištu istočne Evrope i udruživanju unutar banke prošle godine¨

:run: :run: :run: :run: :run: :run:

Ja_Ja
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times

Post by Ja_Ja » 04/09/2011 03:04

Uzimati kredit s kamatnom stopom vecom nego u inostranstvu nije logicno. Mada ova BBI ponuda daje mogucnost automatske rate na neke stvari sada je samo pitanje dali bi uspio dobiti kredit i po kojem osnovu. Moje je misljenje da nebi.

KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Post by KatarinaKosaca » 04/09/2011 15:20

ssmmiilleeyy wrote::-) :-) Jednostavno ne razumijem svrhu uzimanja kredita ovdje :-) :-) Ako zivis tamo :D

Ako mislis da ces biti domoljub tako sto ces vracati kredit od 9 % ovdje zelim ti samo reci da ce te pare ionako otici (dal u Njemacku,Austriju,Italiju... )

Kojaj opterećenost na svakoj temi :-) :-) :-) Pa ako čovjek pita da mu treba ovdje, onda valjda ima svoje rezloge. Nije čekao da mu ti otvoriš oči da može i tamo uzeti kredit....

kosina

Post by kosina » 04/09/2011 21:15

Ne znam, tačno kako su ti uslovi. Znam čovjeka koji je penzioner vani i Intesa mu dala kredit. Doduše oko 20-30 hiljada.

HAVANA
Been thanked: 1 time

Post by HAVANA » 04/09/2011 21:29

ssmmiilleeyy wrote::-) :-) Jednostavno ne razumijem svrhu uzimanja kredita ovdje :-) :-) Ako zivis tamo :D

Jer te Banke ionako samo izvlace novac :D

¨Austrijska banka Raiffeisen International ostvarila je neto profit u prvoj polovini godine veći za 30 odsto u odnosu na isti period lani. Dobit banke iznosila je 615 miliona eura zahvaljujući oporavku na tržištu istočne Evrope i udruživanju unutar banke prošle godine¨

:run: :run: :run: :run: :run: :run:

Pa recimo nije u mogucnosti tamo da dobije kredit za kupovinu nekretnine izvan te zemlje a smatra da moze
podnijeti ratu kredita od nekih recimo 400 eura...Kupi neki manji stan,izda ga za 150-200 eura a ostatak doda od svojih prihoda...Za 10 godina ima stan u svom vlasnistvu(+\- 40m2) bez nekog velikog truda i odricanja(ovo sto doda mjesecno je tamo kao 3 steke cigara)...
Ili druga,cesca varijanta...
Ostvaruje tamo odredjene prihode na crno...vec je skupio neki kapital,tamo bas i ne moze trositi taj kapital za kupovanje u kesu a da ga neko ne upita odakle ti...volio bi imati nesto u BiH...Fali mu nesto para i rado bi uzeo kredit...
Ima i treca varijanta,isto jako cesta...prljavi novac...sverc,prostitucija,prosjacenje...ili holandske seme...uzgoje,prodaju...para ko blata...sta da radi sa njima??? Kupuj nekretninu...malo se i zaduze...rentaju 3 godine i prodaju(poslije 3 godine ako je sam gradio objekat ima jos i dobit na tom objektu+ ne podlijeze oporezivanju
na ostvarenu dobit).
Nakon prodaje ima cist,opran i svjez kapital i u toj tamo zemlji je cist sa porijeklom novca...
Varijacija na temu...milion...

ahuseino

Post by ahuseino » 04/09/2011 21:45

... I ko pravi okorjeli bosanski kriminalac iz dijaspore, dos'o na forum da pita za savjet. :mrgreen: :wink:

ssmmiilleeyy

Post by ssmmiilleeyy » 05/09/2011 00:10

KatarinaKosaca wrote:

Kojaj opterećenost na svakoj temi :-) :-) :-) Pa ako čovjek pita da mu treba ovdje, onda valjda ima svoje rezloge. Nije čekao da mu ti otvoriš oči da može i tamo uzeti kredit....
:run:

ahuseino wrote:... I ko pravi okorjeli bosanski kriminalac iz dijaspore, dos'o na forum da pita za savjet. :mrgreen: :wink:
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

DearJohn

Post by DearJohn » 05/09/2011 00:28

Prema informaciji koju imam u RH je moguce dignuti kredite za nekretnine u HR iako imas zaposlenje u inostranstvu a drzavljanin si HR. Mislim da je uslov da moras podnijeti izvadak iz poreznog biroa za zadnjih par godina iz zemlje u kojoj zivis i gdje se jasno vide tvoja primanja proteklih godina. Koliko znam da je moguce i kod nas ali ti traze ziranta iz BiH. U svakom slucaju bi, kad smo vec kod ovoga, banke u BiH trebale ozbiljno razmotriti ovu opciju.
U mnogim zemljama EU mozes dignuti kredit za nekretninu ukoliko je kupujes u nekoj od zemalja EU a za Bosnu je vjerovatno drugacija stvar. Sto se tice instrumenta osiguranja pa kakva je garancija banci u BiH da ce neko ko radi u BiH moci otplacivati kredit, a i taj zirant.
Mislim da bi nasoj raji sto radi vani a zeli da kupi nekretninu u BiH trebalo omoguciti ovu opciju, ako ljudi vec zele i spremni su da placaju kamatu od 9%, sto da ne? Uostalom to je njihova licna stvar. Ja bih ti isto preporucio da uzmes telefon u ruke i zoves.

Post Reply