IVZ, KC i SPC ujedinjene protiv - braka za homoseksualce

Locked

Da li ste za pravo na brak za homoseksualce u BiH?

Poll ended at 06/06/2009 14:15

Apsolutno Da
40
24%
Apsolutno Ne
74
45%
Samo pravo na zajednicki zivot i prava slicna bracnim, ali bez naziva "brak"
13
8%
Sve kao pod 3, ali bez prava na usvajanje djece
38
23%
 
Total votes: 165

dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#1 IVZ, KC i SPC ujedinjene protiv - braka za homoseksualce

Post by dallton »

e ovu vijest nemam na nasim "mnogobrojnim" jezicima, samo na engleskom, al me zanimaju misljenja - mozda i nije tema za politiku, al posto se radi o pravu nekako je najblize
Bosnia’s Religions Unite Against Gay Marriages
Sarajevo | 03 June 2009 | Srecko Latal


Sarajevo's first gay festival ended in violence last yearBosnia’s Inter-Religion Council, representing the country's Catholic, Islamic, Jewish and Orthodox communities, has made an exceptional unified stand in protest against a law that could legalise gay marriages, local media reported on Wednesday.

The law in question is a draft law on the prevention of discrimination in Bosnia and Herzegovina, which has been already adopted in the first reading in Bosnia’s House of Representatives.

If the law is adopted in both houses of Parliament in the second reading without amendments, it will enable guy couples to legally marry and adopt children, Emir Kovacevic, the religion commission’s legal expert told media.


Officials close to the Commission told Balkan Insight on Wednesday that they had proposed several amendments to the draft law, but that none of them had been included in the end.

The Inter-Religions Council was established after the 1992-95 war in an effort to promote better cooperation among the main ethnic groups and their representatives in the country. Until now, however, the Council has rarely been able to agree on any concrete actions and often has been blocked by internal boycotts.

The law in question is one of the key conditions for Bosnia to win visa-free regime status with EU countries.

“We were aware that the proposed law will trigger a hail of complaints from the religious communities in Bosnia and Herzegovina, but its adoption is a priority,” media quoted Zoran Koprivica, from Bosnian Parliament’s Human Rights Commission, as saying.

“The truth is that the law does not specify any rights for the gay population, but that can be read between the lines. We are aware that because of our traditions and customs, this law will raise a huge storm. But if we fail to adopt it, we will completely distance ourselves from Europe,” Koprivica said.
interesnatno je sto je zakon prosao prvo citanje bez primjedbi (a primjedbe se i ne ocekuju) ali ce se naravno gornja tri jahaca (vjerske zajednice) umjesati i napraviti javnu frku, a neko ce mozda i da najavi kraj svijeta ako se ovaj zakon usvoji :lol:
bosniak.m
Posts: 363
Joined: 21/04/2009 00:56
Location: BiH

#2 Re: IVZ, KC i SPC ujedinjene protiv - braka za homoseksualce

Post by bosniak.m »

I šta sad, da bi dokazali da smo "moderni" i "napredni", trebamo dozvoliti ovu gnusnu praksu, koja je potpuno neprirodna? Neće proći dugo kad će i pedofili i slične nakaze tražiti ista prava...
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#3 Re: IVZ, KC i SPC ujedinjene protiv - braka za homoseksualce

Post by dallton »

bosniak.m wrote:I šta sad, da bi dokazali da smo "moderni" i "napredni", trebamo dozvoliti ovu gnusnu praksu, koja je potpuno neprirodna?
otprilike znam raspored i obrazlozenja misljenja o ovom pitanju, tako da necu nista komentarisati - samo jedno pitanje:
posto se tim zakonom ne namece nikom nista, nego se samo daje izbor onima koji hoce, u cemu je problem? ako te niko ni na sta ne tjera, sta te briga sta neko drugi radi?
bosniak.m
Posts: 363
Joined: 21/04/2009 00:56
Location: BiH

#4 Re: IVZ, KC i SPC ujedinjene protiv - braka za homoseksualce

Post by bosniak.m »

dallton wrote:
bosniak.m wrote:I šta sad, da bi dokazali da smo "moderni" i "napredni", trebamo dozvoliti ovu gnusnu praksu, koja je potpuno neprirodna?
otprilike znam raspored i obrazlozenja misljenja o ovom pitanju, tako da necu nista komentarisati - samo jedno pitanje:
posto se tim zakonom ne namece nikom nista, nego se samo daje izbor onima koji hoce, u cemu je problem? ako te niko ni na sta ne tjera, sta te briga sta neko drugi radi?
Pogrešna logika: šta me briga što neko negdje tamo krade, ubija, siluje i sl., bitno je da ja to ne činim?
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5 Re: IVZ, KC i SPC ujedinjene protiv - braka za homoseksualce

Post by dallton »

bosniak.m wrote:
dallton wrote:
bosniak.m wrote:I šta sad, da bi dokazali da smo "moderni" i "napredni", trebamo dozvoliti ovu gnusnu praksu, koja je potpuno neprirodna?
otprilike znam raspored i obrazlozenja misljenja o ovom pitanju, tako da necu nista komentarisati - samo jedno pitanje:
posto se tim zakonom ne namece nikom nista, nego se samo daje izbor onima koji hoce, u cemu je problem? ako te niko ni na sta ne tjera, sta te briga sta neko drugi radi?
Pogrešna logika: šta me briga što neko negdje tamo krade, ubija, siluje i sl., bitno je da ja to ne činim?
procitaj ponovo pitanje
usporedba nije ista - ne daje se ovim nikom pravo da TEBI nesto cini ili bilo kome bez njegove saglasnosti,
ubija se i krade protiv volje drugih, u tome je razlika..djeca ne mogu dati saglasnosti ni za sta zato su zasticeni...lesevi takodje, zato je nekrofilija zabranjena, plus nekrofilija predstavlja udar na interese porodice onoga koji je mrtav..

u gornjem primjeru je sasvim druga situacija...i samo da dodam - ja isto ne kontam homosexualce ni kako to mogu raditi, al ne vidim razloga da im se ne dozvoli da rade sta god hoce dok god druge ne tjeraju ni na sta
Last edited by dallton on 03/06/2009 14:27, edited 1 time in total.
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#6 Re: IVZ, KC i SPC ujedinjene protiv - braka za homoseksualce

Post by Fair Life »

bosniak.m wrote:I šta sad, da bi dokazali da smo "moderni" i "napredni", trebamo dozvoliti ovu gnusnu praksu, koja je potpuno neprirodna? Neće proći dugo kad će i pedofili i slične nakaze tražiti ista prava...
Guzicu kraju i prst u uho. Mozes i zapjevati... sta te briga.
bosniak.m
Posts: 363
Joined: 21/04/2009 00:56
Location: BiH

#7 Re: IVZ, KC i SPC ujedinjene protiv - braka za homoseksualce

Post by bosniak.m »

Fair Life wrote:
bosniak.m wrote:I šta sad, da bi dokazali da smo "moderni" i "napredni", trebamo dozvoliti ovu gnusnu praksu, koja je potpuno neprirodna? Neće proći dugo kad će i pedofili i slične nakaze tražiti ista prava...
Guzicu kraju i prst u uho. Mozes i zapjevati... sta te briga.
:razz:
Al', ipak, ovo neće proći kao Brenin koncert :-)))
Siguran sam da će, ne samo među "običnim svijetom", nego i među intelektualcima, akademskim građanima, političarima, i - na kraju - majkama i očevima, biti vođena opsežna diskusija po ovom pitanju...
Pitam se da li ima ijedno sranje sa zapada a da ga mi nismo "uvezli".
Johny
Posts: 706
Joined: 25/02/2009 23:48

#8 Re: IVZ, KC i SPC ujedinjene protiv - braka za homoseksualce

Post by Johny »

Ne slazem se sa ovim!

Ako vec na svakoj tacki zemaljske kugle postoje homici, zasto to ne priznati, zasto zatvarati oci nad cinjenicom da postoje ljudi koji su "drugaciji"...

Koga uopste oni ugrozavaju, kome smetaju, jel ikad od ove drustvene grupe potekla i jedna nazadna ideja, jel ikad njihovo delovanje izazvalo smrt i jedne osobe, jel se zbog njih smanjuje natalitet, jel uticu negativno na bilo kakva drustvena kretanja?!

Verske zajednice bacaju prasinu u oci, umesto da se bave realnim problemima, sve vece distance savremenog coveka od univerzalnih verskih poruka o ljubavi, prastanju, moralih nacela... njih uzbudjuju ovakve minorne grupacije :roll:

Sta me briga sta rade u krevetu, estetski mi to ne izgleda lepo ali to je njihov problem, ima mnogo hetero ludaka koji rade mnogo prljavije stvari u krevetu pa to nikome nije vazno... ako vec zive zajedno, u emotivnoj su vezi zasto im zabranjivati potpis na papiru koji ozvanicava to, koji im daje prava i obaveze koje proisticu iz svakog braka...

Protiv sam da imaju prava na usvajanje dece, ako vec prirodno nisu sposobni da donose na svet svoje potomke onda treba dati sansu hetero brakovima koji to zele ali iz bioloskih razloga ne mogu.
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#9 Re: IVZ, KC i SPC ujedinjene protiv - braka za homoseksualce

Post by dallton »

Johny wrote:Ne slazem se sa ovim!

Ako vec na svakoj tacki zemaljske kugle postoje homici, zasto to ne priznati, zasto zatvarati oci nad cinjenicom da postoje ljudi koji su "drugaciji"...

Koga uopste oni ugrozavaju, kome smetaju, jel ikad od ove drustvene grupe potekla i jedna nazadna ideja, jel ikad njihovo delovanje izazvalo smrt i jedne osobe, jel se zbog njih smanjuje natalitet, jel uticu negativno na bilo kakva drustvena kretanja?!

Verske zajednice bacaju prasinu u oci, umesto da se bave realnim problemima, sve vece distance savremenog coveka od univerzalnih verskih poruka o ljubavi, prastanju, moralih nacela... njih uzbudjuju ovakve minorne grupacije :roll:

Sta me briga sta rade u krevetu, estetski mi to ne izgleda lepo ali to je njihov problem, ima mnogo hetero ludaka koji rade mnogo prljavije stvari u krevetu pa to nikome nije vazno... ako vec zive zajedno, u emotivnoj su vezi zasto im zabranjivati potpis na papiru koji ozvanicava to, koji im daje prava i obaveze koje proisticu iz svakog braka...

Protiv sam da imaju prava na usvajanje dece, ako vec prirodno nisu sposobni da donose na svet svoje potomke onda treba dati sansu hetero brakovima koji to zele ali iz bioloskih razloga ne mogu.
a lezbejke i vjestacka inseminacija? ako razliku izmedju parova povuces na osnovu bioloske sposobnosti da se imaju djeca pa kazes da oni koji to ne mogu (ili ne zele) ne mogu biti u braku, onda moras razvaliti i dosta hetero brakova
Art-Vandaley
Posts: 263
Joined: 26/05/2009 14:19
Location: sarajevo

#10 Re: IVZ, KC i SPC ujedinjene protiv - braka za homoseksualce

Post by Art-Vandaley »

to nam je donio truli zapad i kapitalizam, homopedere, pedofile, transvestite i sad mi trebamo da to uvedemo i bicemo kao moderni, sada svi moramo stati ujedinjeni pred zajednickim neprijateljom!
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#11 Re: IVZ, KC i SPC ujedinjene protiv - braka za homoseksualce

Post by dallton »

Art-Vandaley wrote:to nam je donio truli zapad i kapitalizam, homopedere, pedofile, transvestite i sad mi trebamo da to uvedemo i bicemo kao moderni, sada svi moramo stati ujedinjeni pred zajednickim neprijateljom!
:-) :-) de bogati imali koji drugi zajednicki neprijatelj, recimo siromastvo ili nesto slicno, pa da se udruzimo, zaobidji ovog "neprijatelja" ...e sto volim ujedinjavanje u pre..ravanju (da izvines)
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#12 Re: IVZ, KC i SPC ujedinjene protiv - braka za homoseksualce

Post by JThomas »

e da su bogdu tako složni i po važnim pitanjima...

vi možete imati mišljenje kakvo hoćete - ali homoseksualnost je stara koliko i čovjek, postoji u svim društvima, "zarazna" definitivno nije, a bogme ni "izlječiva". represija i zatvaranje očiju nad tim ljudima ne donosi niti može donijeti apsolutno ništa dobro - jer koliko god nekome smetali, postojaće i ovako i onako.
Johny
Posts: 706
Joined: 25/02/2009 23:48

#13 Re: IVZ, KC i SPC ujedinjene protiv - braka za homoseksualce

Post by Johny »

Zadnji moj pasus je malo kontraverzan, ali pre svega mislim da homoseksualci ako su vec izabrali svoje sexualno opredelenje(izabrali, hm, aj da kazemo "dato im je od Boga", mada ima onih koji se i ne radjaju po defaultu kao homici) onda moraju da se pomire sa cinjenicom da iz takvog odnosa ne mogu dobiti potomke...

U najvecem broju slucaja hetero ljudi ulaze u brak sa zeljom da osnuju porodicu, dobiju klince, a tek posle se uspostavi da iz raznih razloga nisu sposobni za to...u tom smislu mislim da njima treba dati sansu pre homoseksualaca...hipoteticki tek kad svi hetero ne bi pristali da usvoje neko dete onda dati sansu homicima...

Diskutabilno je odrastanje usvojenog deteta u okruzenju "dve mame ili dve tate", ddrustveno okruzenje bi izolovalo takve osobe, ne bi imali normalan razvoj i zato mislim da to nije dobra ideja...
bosniak.m
Posts: 363
Joined: 21/04/2009 00:56
Location: BiH

#14 Re: IVZ, KC i SPC ujedinjene protiv - braka za homoseksualce

Post by bosniak.m »

Johny wrote:Ne slazem se sa ovim!

Ako vec na svakoj tacki zemaljske kugle postoje homici, zasto to ne priznati, zasto zatvarati oci nad cinjenicom da postoje ljudi koji su "drugaciji"...
Onda, dajte da priznamo i ozakonimo pedofile?![/quote]
Johny wrote:Koga uopste oni ugrozavaju, kome smetaju, jel ikad od ove drustvene grupe potekla i jedna nazadna ideja, jel ikad njihovo delovanje izazvalo smrt i jedne osobe, jel se zbog njih smanjuje natalitet, jel uticu negativno na bilo kakva drustvena kretanja?!
Prvo, možda i najvažnije, je to što takvi brakovi, takva praksa - ugrožava porodicu, u pravom smislu te riječi.

"Ovo ružno djelo predstavlja izopačenje i degeneraciju prirode čovjeka i uranjanje u kaljužu prljavštine i nečistoće, zatim obezvređuje i sramoti muškosti i muževnosti kao i kriminalni akti i atak na pravo ženstvenosti. ...Takvi zaboravljaju na sve moralne norme, ustaljene običaje i ukuse."
Johny wrote:Verske zajednice bacaju prasinu u oci, umesto da se bave realnim problemima, sve vece distance savremenog coveka od univerzalnih verskih poruka o ljubavi, prastanju, moralih nacela... njih uzbudjuju ovakve minorne grupacije :roll:
Zar ovo nije "realan" problem? Zar od univerzalnih vjerskih pouka jeste i ta da je homoseksualizam - štetan, loš, zabranjen, i da su, prema onome što svete Knjige prenose, narodi koji su to podržavali i propadali i stradali zbog toga?
Johny wrote:Sta me briga sta rade u krevetu, estetski mi to ne izgleda lepo ali to je njihov problem, ima mnogo hetero ludaka koji rade mnogo prljavije stvari u krevetu pa to nikome nije vazno... ako vec zive zajedno, u emotivnoj su vezi zasto im zabranjivati potpis na papiru koji ozvanicava to, koji im daje prava i obaveze koje proisticu iz svakog braka...
Ako imaš sina - probaj ga zamisliti sa nekim svojim jaranom? SIguran sam da ti neće biti ugodno...[/quote]
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#15 Re: IVZ, KC i SPC ujedinjene protiv - braka za homoseksualce

Post by Cholina_Lokica »

Art-Vandaley wrote:to nam je donio truli zapad i kapitalizam, homopedere, pedofile, transvestite i sad mi trebamo da to uvedemo i bicemo kao moderni, sada svi moramo stati ujedinjeni pred zajednickim neprijateljom!
e hajd mi samo reci zbog cega su tebi homoseksualci neprijatelji... sta tebe i bilo koga drugog briga, sta dvoje odraslih, seksualno zrelih i psihicki stabilnih ljudi rade u svom vlastitom krevetu. to bi trebao da vam bude najmanji problem u zivotu. presmijesno je porediti homosekualizam sa pedofilijom i slicnim stvarim... od kad je svijeta homoseksualizam postoji i sad se kao nest "boriti protiv" toga. ne budalite...
Art-Vandaley
Posts: 263
Joined: 26/05/2009 14:19
Location: sarajevo

#16 Re: IVZ, KC i SPC ujedinjene protiv - braka za homoseksualce

Post by Art-Vandaley »

ako se to legalizuje treba izvrsiti drzavni udar!
User avatar
JohnnyS
Posts: 13654
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#17 Re: IVZ, KC i SPC ujedinjene protiv - braka za homoseksualce

Post by JohnnyS »

Nek imaju brak - nije moj problem i nitko neće nastradati
Nek se i zove baš "brak", a ne "zajednica" - nije moj problem i nitko neće nastradati
Neka paradiraju u onoj povorci - nije moj problem i nitko neće nastradati

Ali...

Ali, usvajanje djece, nije moj problem, ali će ta djeca nastradati i to je potpuno nedopustivo. Da se ne lažemo, i u najliberalnijim sredinama djeca usvojena od strane homoseksualaca će biti izložena najgorem teroru vršnjaka što može ostaviti posljedice na njihovu psihu. Nijedna "tekovina" demokracije i liberalizma nije vrijednija od eventualnih trauma makar samo jednog djeteta...
Art-Vandaley
Posts: 263
Joined: 26/05/2009 14:19
Location: sarajevo

#18 Re: IVZ, KC i SPC ujedinjene protiv - braka za homoseksualce

Post by Art-Vandaley »

Dile wrote:
Art-Vandaley wrote:to nam je donio truli zapad i kapitalizam, homopedere, pedofile, transvestite i sad mi trebamo da to uvedemo i bicemo kao moderni, sada svi moramo stati ujedinjeni pred zajednickim neprijateljom!
e hajd mi samo reci zbog cega su tebi homoseksualci neprijatelji... sta tebe i bilo koga drugog briga, sta dvoje odraslih, seksualno zrelih i psihicki stabilnih ljudi rade u svom vlastitom krevetu. to bi trebao da vam bude najmanji problem u zivotu. presmijesno je porediti homosekualizam sa pedofilijom i slicnim stvarim... od kad je svijeta homoseksualizam postoji i sad se kao nest "boriti protiv" toga. ne budalite...
nemam nista protiv neka rade kuci svojoj sta hoce ali im treba zabraniti da se zene i usvajaju djecu!
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#19 Re: IVZ, KC i SPC ujedinjene protiv - braka za homoseksualce

Post by Admir_1984 »

normalno da ce se ove kriminogene organizacije sloziti oko ovakvih pitanja. pa moraju i oni "neshto" raditi :x :x :x :x
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#20 Re: IVZ, KC i SPC ujedinjene protiv - braka za homoseksualce

Post by dallton »

Johny wrote:Zadnji moj pasus je malo kontraverzan, ali pre svega mislim da homoseksualci ako su vec izabrali svoje sexualno opredelenje(izabrali, hm, aj da kazemo "dato im je od Boga", mada ima onih koji se i ne radjaju po defaultu kao homici) onda moraju da se pomire sa cinjenicom da iz takvog odnosa ne mogu dobiti potomke...

U najvecem broju slucaja hetero ljudi ulaze u brak sa zeljom da osnuju porodicu, dobiju klince, a tek posle se uspostavi da iz raznih razloga nisu sposobni za to...u tom smislu mislim da njima treba dati sansu pre homoseksualaca...hipoteticki tek kad svi hetero ne bi pristali da usvoje neko dete onda dati sansu homicima...

Diskutabilno je odrastanje usvojenog deteta u okruzenju "dve mame ili dve tate", ddrustveno okruzenje bi izolovalo takve osobe, ne bi imali normalan razvoj i zato mislim da to nije dobra ideja...
boldirano:
to isto mozes reci za djecu iz mnogih brakova - djeca iz rasno mjesanog braka imaju vecu mogucnost da budu izolovana, djeca iz romskih brakova imaju vecu mogucnost da budu drustveno izolovana, itd itd ...al to je problem drustva, a ne djece...ne sluzi pravo da unapredjuje drustvene predrasude, kad bi tako bilo, onda mnogima ni bog ne bi pomogao

uglavnom drustvena izolacija nije najbolji pravni argument protiv...naravno da je fakticki tacno, al nije dovoljno kao razloga protiv
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#21 Re: IVZ, KC i SPC ujedinjene protiv - braka za homoseksualce

Post by JThomas »

a ovi što misle da je homoseksualnost izmišljotina "trulog zapada" i novijeg vremena, preporučio bi im da malo prelistaju perzijsku poeziju, pa i istoriju...
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#22 Re: IVZ, KC i SPC ujedinjene protiv - braka za homoseksualce

Post by slavkoimamodilera »

Art-Vandaley wrote:ako se to legalizuje treba izvrsiti drzavni udar!
Bravo! Upravo je to najveci bosansko-hercegovacki problem i samo zbog toga treba izvrsiti drzavni udar :-) jebes to sto je 40% nezaposlenih, 20% nepismenih, preko 50% na rubu egzistencije, sto je politika spregnuta sa kriminalom, sto politicari imaju 5 i vise puta veca primanja od prosjecnih, sto nam je infrastruktura u kurcu, sto je korupcija izjela dva kraja i sredinu kompletne drzave... jebes to, nama su pederi najveci problem od svih!
Bistra_boza
Posts: 202
Joined: 17/05/2007 13:22
Location: USA

#23 Re: IVZ, KC i SPC ujedinjene protiv - braka za homoseksualce

Post by Bistra_boza »

JThomas wrote:e da su bogdu tako složni i po važnim pitanjima...

vi možete imati mišljenje kakvo hoćete - ali homoseksualnost je stara koliko i čovjek, postoji u svim društvima, "zarazna" definitivno nije, a bogme ni "izlječiva". represija i zatvaranje očiju nad tim ljudima ne donosi niti može donijeti apsolutno ništa dobro - jer koliko god nekome smetali, postojaće i ovako i onako.
Gay brakovi uskoro u BiH!?

SARAJEVO - Predloženi zakon o zabrani diskriminacije BiH, ako bude usvojen bez amandmana, otvorit će put priznavanju brakova i partnerstva među homoseksualnim i transseksualnim osobama, ali i omogućiti usvajanje djece lezbijskim parovima.



Ovo su jučer upozorili iz Međureligijskog vijeća BiH (MRV), na naš upit da prokomentiraju sadržaj ovog zakona.





Široka važnost



Stoga se, kako je za "Dnevni avaz" u ime sve četiri zajednice MRV-a kazao Emir Kovačević, tajnik Pravne ekspertne skupine Vijeća, ova institucija oštro usprotivila usvajanju zakona o zabrani diskriminacije u BiH, bez amandmana koje su oni predložili.



- Ovaj zakon bi, osim omogućavanja brakova između homoseksualaca i transseksualaca, ugrozio i slobodu izražavanja i propovijedanja o tim pitanjima. Ove pojave su suprotne tradiciji i moralnim načelima koje zastupaju monoteističke religije - stav je eksperata MRV.



Zakon o zabrani diskriminacije u ovoj instituciji smatraju dokumentom od široke važnosti, ali njegovu predloženu terminologiju ocjenjuju uopćenom, "koja dijelom vrijeđa prirodnu etiku i neka temeljna prava".



- Osim toga, predloženi zakon je suprotan već usvojenim zakonom o slobodi vjere i pravnom statusu vjerskih zajednica i crkava u BiH koji je definirao pitanje slobode vjere i pravni status vjerskih zajednica u skladu s europskim načelima - ističu u MRVBiH.



Iako je pravna ekspertna skupina MRV-a bila pozvana sudjelovati u izradi ovog zakona, iz ove institucije nam kažu da nijedan od njihovih prijedloga u konačnici nije uvažen.



Vizni režim



S druge strane, iz zajedničkog parlamentarnog povjerenstva za ljudska prava BiH tvrde da je usvajanje ovog zakona od iznimne važnosti za BiH, jer je jedan od uvjeta za liberalizaciju viznog režima našoj zemlji.



- Bili smo svjesni da će predloženi zakon izazvati buru negodovanja vjerskih zajednica u BiH, ali je njegovo usvajanje prioritetno. Istina, u zakonu nigdje nije precizirano pravo gay-populaciji, ali se to može pročitati između redova. Svjesni smo i da će se, zbog naše tradicije i običaja, u vezi ovog zakona dići ogromna prašina. Međutim, ako ga ne usvojimo, potpuno ćemo se udaljiti od Europe - naveo je zamjenik predsjedatelja Parlamentarnog povjerenstva za ljudska prava Zoran Koprivica.




Usvojen u Zastupničkom domu


Prijedlog zakona o zabrani diskriminacije već je usvojio Zastupnički dom Parlamenta BiH. Čak je bilo prijedloga da se, kao jedna od obveza za liberalizaciju viznog režima, odmah razmatra u oba čitanja, odnosno da ne bude amandmanske faze. O zakonu u prvom čitanju već na sljedećoj sjednici trebao bi se očitovati Dom naroda Parlamenta BiH.



2.6.2009.
Pincom.info



________________________________________________________________________________________________________________
U medjureligiskom vijecu je i KACAVENDA, doduse nije peder on samo SILUJE pa je podoban da se buni protiv pedera.
  • :shock: :shock: :-) :-) :-) :-)
bosniak.m
Posts: 363
Joined: 21/04/2009 00:56
Location: BiH

#24 Re: IVZ, KC i SPC ujedinjene protiv - braka za homoseksualce

Post by bosniak.m »

JThomas wrote:a ovi što misle da je homoseksualnost izmišljotina "trulog zapada" i novijeg vremena, preporučio bi im da malo prelistaju perzijsku poeziju, pa i istoriju...
Nije to "izmišljotina" zapada, ali svakako se može reći da je, uz neke drevne narode, danas taj koji "promoviše" homoseksualizam, lezbejstvo...
meni samo nije jasno šta poslije ovog može doći u našu zemlju...
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#25 Re: IVZ, KC i SPC ujedinjene protiv - braka za homoseksualce

Post by JThomas »

nije on peder, on je pedofil i silovatelj, nemojmo miješati pojmove :oops: :evil: :twisted:

mislim ko o čemu, kurva o poštenju :oops:
Locked