IUS ili ETF

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Bolonjac
Posts: 505
Joined: 13/05/2008 23:55

#51 Re: IUS ili ETF

Post by Bolonjac »

nerma. wrote: Nisam rekla da ''znam toliko o rangiranju fakulteta'', a pogotovo nisam kompetentna jer nisam pohadjala niti jedan od ova dva. Cini mi se da je najveci problem na ovoj temi sto svako hvali svog konja, a malo ko je kompetentan da ponudi objektivno misljenje.
Samo sam rekla da spomenuta rang lista se tice uglavnom web stranica univerziteta.
Nije bas tako, imas link methodology na stranici i vidjeti ces da ima i citation count i broj objavljenih radova :|
brain bubbles
Posts: 519
Joined: 04/12/2012 00:17

#52 Re: IUS ili ETF

Post by brain bubbles »

Eh Eh i vi znate granice preci. To da se uce razlomci na IUS-u je tacno, ali ko ih uci? Studenti s inzinjerskih smjerova nisu, nego to uce ovi koji su na medjunarodnim odnosima ili politickim naukama, studenti kojima nikada nece trebati matematika, nego eto da imaju neko osnovno znanje za ubuduce. Ja sam licno uporedjivao zadatke s ETF-a i IUS-a i samo su nijanse u pitanju. I ja sam bio u dilemi sta da upisem, spremao sam se za ETF dok nije dosla ponuda IUS-a pa sam eto odlucio da je prihvatim. Engleski takodjer volim, pa je i ucenje na engleskom puno interesantnije, a i tek onda vidis koliko su nasi balkanski prevodi uzasni.

To da je ETF kvalitetniji trenutno i da je "teži" to stoji, ne kazem da nije, ali nije ni IUS samo bacanje para i prolazak. Ako vec imas tu stipendiju, trudi se da je sacuvas sve 4 godine, neces ni marke dati,a uciti moras svaki dan, ako mislis da je sacuvas, posto redovno imas provjere znanja (kvizove) koji imaju procenat u završnoj ocjeni. Profesori su jako dobri, uvijek ima izuzetaka, ali uglavnom vecina su kvalitetni profesori iz raznih zemalja, te koriste najmodernije knjige svjetskih autora. Lab se jos uređuje, a govori se da bi trebao biti najopremljeniji na Balkanu, sto me je jos vise privuklo na ovaj univerzitet. Ako trebas jos da vjezbas, okupis par prijatelja i iznajmis neku od ucionica na nekolika sata, dobijes marker i tablu, pa vjezbas koliko je potrebno. Uglavnom, ja se nisam pokajao, nije to neka institucija puna tatinih sinova (ima ih, ali ima ih na svakom univerzitetu, da se razumijemo). Neka placaju te silne pare i neka se "provlace" jos dodatnih godinu-dvije zbog nemara, to nije tvoj problem.

Buducnost, poznajes engleski perfektno i sve termine vezane za tvoj smjer, sto ti otvara mnoga vrata (ne moras se ograditi domacom privredom, nije tesko skontati kako stvari idu kod nas, zavrsi se bosanski jezik a radi se u BHTelecomu).

Uglavnom, odluci kako hoces, a interesuje me jedna stvar, to neka bude preko pm ako si voljan/na
dodjoska__
Posts: 17
Joined: 18/11/2012 17:33

#53 Re: IUS ili ETF

Post by dodjoska__ »

Sigurna sam da IUS ima brojne kvalitete, da je jedan ogroman plus sama činjenica da se nastava odvija na engleskom jeziku, zatim opremljenost, otvaranje mogućnosti za dalje školovanje i život izvan BiH. Ali što e više raspitujem, sve se više vidim na ETFu :)
brain bubbles wrote:
Uglavnom, odluci kako hoces, a interesuje me jedna stvar, to neka bude preko pm ako si voljan/na

Očekujem poruku :D
Bolonjac
Posts: 505
Joined: 13/05/2008 23:55

#54 Re: IUS ili ETF

Post by Bolonjac »

brain bubbles wrote:te koriste najmodernije knjige svjetskih autora. Lab se jos uređuje, a govori se da bi trebao biti najopremljeniji na Balkanu, sto me je jos vise privuklo na ovaj univerzitet. Ako trebas jos da vjezbas, okupis par prijatelja i iznajmis neku od ucionica na nekolika sata, dobijes marker i tablu, pa vjezbas koliko je potrebno. Uglavnom, ja se nisam pokajao, nije to neka institucija puna tatinih sinova (ima ih, ali ima ih na svakom univerzitetu, da se razumijemo). Neka placaju te silne pare i neka se "provlace" jos dodatnih godinu-dvije zbog nemara, to nije tvoj problem.

Buducnost, poznajes engleski perfektno i sve termine vezane za tvoj smjer, sto ti otvara mnoga vrata (ne moras se ograditi domacom privredom, nije tesko skontati kako stvari idu kod nas, zavrsi se bosanski jezik a radi se u BHTelecomu).

Uglavnom, odluci kako hoces, a interesuje me jedna stvar, to neka bude preko pm ako si voljan/na
Kao što rekoh svi CS/SE fakulteti koriste knjige na engleskom jeziku za stručne predmete samo je važno da li će profesor koji ti predaje biti stručan tj. navesti ti primjere iz prakse sa razumijevanjem to prezentovati i od tebe na ispitu tražiti znanje(jako važno) koje je bitno. Možda si pogledao zadatke sa ETF-a pa mislio da su lagani ali de ti probaj uraditi(ne samo pogledati u nju) zadaću-dvije sa IM1/IM2 samostalno(zadnje) sa ETF-a pa se opet javi sa tom tvrdnjom.

Tvrdnja da knjige na "balkanskom" ne valjaju je nezrela i djetinjasta, recimo nisam bolji udžbenik(ne knjigu) iz C++-a čitao(a pročitao sam 4-5 knjiga) od knjige profesora Jurića koji predaje na ETF-u, ne vjerujes pročitaj je pa ćeš tek vidjeti koliko ne znaš C++.

Ako misliš upisati računarstvo/informatiku bez da aktivno koristiš engleski jezik slobodno zaobiđi fakultet tj. to ne smatram nekom velikom prednosti to se podrazumijeva da ti je sve što radiš na engleskom, to da li profesor priča engleski ili ne ti neće puno značiti.

Što se laboratorija tiče kompjuteri nikad nisu bili jeftini šta ti je opremljenost na računarstvo/informatici ? ... kompjuteri tj. najjeftinije stvari te mislim da po tom pitanju svaki fakultet drži korak tj. redovno nabavljaju kompjutere koliko im je potrebno za studente tj. vjerujem da je po tom pitanju količine kompjutera opet neki državni bolji od privatnog jer ni privatni ne kupuje kompjutere da im stoje.
Na ETF-u su konkretno u laboratorijama za računarstvo i informatiku kompjuteri sa i7 procesorom ima još par kompjutera sa core 2 duo koji nisu zamijenjeni ali i to će ubrzo tj. o kojoj opremi pričamo ? jer za rad sa CS/SE ti realno ne treba kompjuter jači od pentium 4 sa 3.0 GHz i 3GB rama mada znam ljude koji su i sa punooo salbijim kompjuterima završili studij.

I taj stav "najopremljeniji laboratorij u balkanu" to može samo privatni fakultet izjaviti jeste li to obišli sve pa objavljujete tu informaciju? Ja jesam par laboratorija obišao koje su finansirale velike firme tako da će mi baš zanimljivo biti vidjeti vaš lab :)

Mogu vam samo reći da ETF lukavica ili stari laboratorij ETF-a u Sarajevu koliko god uložili opet neće biti ni dio toga vrijedan ni opremljen, ne vjeruje ? otiđi i uvjeri se jer zauzima cijeli podrum zgrade koja je veličine kao 4x zgrada televizije.
Srećom oprema za elektro energetiku ne zastarijeva.

http://pokit.org/get/img/7cb741a688a1e0 ... 3ce7e9.png
ps. de ti meni reci kako 5 profesora moze drzati oko 50 predmeta (hajd ubaci i vanjske saradnike)
na ETF-u profesor drži dva predmeta maksimalno 3.
Da ne govorim da su svi ti professori doc. dr. tj. nedavno doktorirali (Assistant professor: An introductory level professor. A position generally taken after receiving PhD and completing a post-doctoral fellowship. After 4–8 years, assistant professors will be either tenured or dismissed from the university.)
svako_dobro_bih
Posts: 186
Joined: 26/03/2008 19:38
Location: EU

#55 Re: IUS ili ETF

Post by svako_dobro_bih »

isto pravilo vazi i na IUS-u. Nema profesora koji predaje vise od 3 predmeta.
User avatar
_Reds_
Posts: 9360
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#56 Re: IUS ili ETF

Post by _Reds_ »

Rasprava je zaista smijesna.

Hajd da poredi nesto drugo, ali oni nasli da porede jedan privatni fakultet kod nas i drzavni tehnicki fakultet koji je najpriznatiji fakultet u BiH, zaista ne da je smijesno, nego je apsurdno.
lajk
Posts: 2700
Joined: 01/06/2011 13:40
Location: Ilijaš

#57 Re: IUS ili ETF

Post by lajk »

_Reds_ wrote:Rasprava je zaista smijesna.

Hajd da poredi nesto drugo, ali oni nasli da porede jedan privatni fakultet kod nas i drzavni tehnicki fakultet koji je najpriznatiji fakultet u BiH, zaista ne da je smijesno, nego je apsurdno.
Zar je IUS privatni ?
User avatar
_Reds_
Posts: 9360
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#58 Re: IUS ili ETF

Post by _Reds_ »

lajk wrote:
_Reds_ wrote:Rasprava je zaista smijesna.

Hajd da poredi nesto drugo, ali oni nasli da porede jedan privatni fakultet kod nas i drzavni tehnicki fakultet koji je najpriznatiji fakultet u BiH, zaista ne da je smijesno, nego je apsurdno.
Zar je IUS privatni ?
Osnivac je nekakva zaklada, a zaklada je osnivac i SSST-a, ako cemo tako gledati. Naravno da su i jedan i drugi privatni fakulteti, samo se iz ovaih zaklada kriju pravi vlasnici. U slucaju SSST-a i ptice na grani znaju ko su.
User avatar
mk ultra
Posts: 19511
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#59 Re: IUS ili ETF

Post by mk ultra »

ma kako god, programer je crnji posao od rudnika.... :mrgreen: :mrgreen:
numizmatic
Posts: 533
Joined: 24/12/2011 00:47

#60 Re: IUS ili ETF

Post by numizmatic »

mk ultra wrote:ma kako god, programer je crnji posao od rudnika.... :mrgreen: :mrgreen:
Ne reče nam ti na kojem si smjeru?

ETF :thumbup:
User avatar
Joker88
Posts: 4398
Joined: 05/08/2012 17:07

#61 Re: IUS ili ETF

Post by Joker88 »

Turci opet okupirase Bosnu...
User avatar
mk ultra
Posts: 19511
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#62 Re: IUS ili ETF

Post by mk ultra »

numizmatic wrote:
mk ultra wrote:ma kako god, programer je crnji posao od rudnika.... :mrgreen: :mrgreen:
Ne reče nam ti na kojem si smjeru?

ETF :thumbup:
EE :lol:
Last edited by mk ultra on 08/01/2013 20:38, edited 1 time in total.
User avatar
Coppertone
Posts: 780
Joined: 19/10/2011 18:49

#63 Re: IUS ili ETF

Post by Coppertone »

Ako imas para nemoj ni IUS ni ETF vec se studiraj vani. ETF nije los, priznat je u Njemackoj. Ako imas para onda IUS, ako ne ETF.
ExtremeB
Posts: 82
Joined: 03/09/2012 21:02

#64 Re: IUS ili ETF

Post by ExtremeB »

.
Last edited by ExtremeB on 01/03/2013 12:21, edited 1 time in total.
Strasbourg22
Posts: 17
Joined: 23/04/2010 00:36

#65 Re: IUS ili ETF

Post by Strasbourg22 »

Dajem instrukcije iz matematike i statistike. Mob:062-758-386. Sat i po od 25 do 50 KM zavisno od nivoa.
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#66 Re: IUS ili ETF

Post by int21 »

A sto ljudi nasrase cudo jedno.

ETF ovo ili ono. Firme zaposljavaju e pa bom.

E nije tacno. Evo vam statistika iz moje firme.

50+ ljudi tehnicke struke, znaci ne pravnici i to....i raznih generacija.
Od 10 najbolji ljudi: 4 ETF, 4 PMF i 2 sa Mostarskog. Ostalo ETF ili Mostarski, ali nisu ni za ovce cuvati.

Sto se tice matematike, vi sa ETF-a nemate pojma. Od svih ljudi sa ETF-a koji rade u mojoj firmi, samo jedan je kompetentan sto se tice matematike. ETF-ovcima je samo bitna pozicija i plata kad traze posao, a to sta znaju je jad. Cast izuzecima.

Nije da branim neki drugi fax, i na ostalim je isto sranje. Ali nemojte se dizati u nebesa, jer na terenu je sasvim druga prica.

Pozdrav
doc.dr.
Posts: 119
Joined: 27/03/2008 10:41

#67 Re: IUS ili ETF

Post by doc.dr. »

Slažem se da na ETF-u sa matematikom nemaju pojma (i da isto vrijedi i za studente drugih fakulteta). Međutim, po meni je to manji problem. Većim problemom smatram činjenicu da na ETF-u misle da im matematika uopće NE TREBA...
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#68 Re: IUS ili ETF

Post by int21 »

doc.dr. wrote:Slažem se da na ETF-u sa matematikom nemaju pojma (i da isto vrijedi i za studente drugih fakulteta). Međutim, po meni je to manji problem. Većim problemom smatram činjenicu da na ETF-u misle da im matematika uopće NE TREBA...
Vecina da. Ja znam neke ljude koje su sa ETF-a i imaju solidnu matematicku pozadinu. Ali kao sto rekoh, kao i na drugim fakultetima, vecina nije ni za ovce cuvati.

Samo se sjecam jednog sabana sto je htio platu minimalno 1700km a nije znao napisati pseudo code za rekurzivnu funkciju. Pih....

I jos je najbolje kad neko kaze: "Ja necu da budem programer...!!!"

Nego sta ces? Software architect? Director? ...

:D
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#69 Re: IUS ili ETF

Post by int21 »

P.S.

Odosmo sa teme.

Ako imas para upisi privatni da se ne patis. Ako nemas, patis se.

Ali ono sto ti treba jest da sam radis, budes burgija i ucis, a za karijeru se ne brini. Kad znas, svi te zovu....

:D
doc.dr.
Posts: 119
Joined: 27/03/2008 10:41

#70 Re: IUS ili ETF

Post by doc.dr. »

@int21: postavi studentima nagradno pitanje ko uopće zna šta je int21... teško da će danas neko znati :-D
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#71 Re: IUS ili ETF

Post by int21 »

doc.dr. wrote:@int21: postavi studentima nagradno pitanje ko uopće zna šta je int21... teško da će danas neko znati :-D
Znam...mnogi su mislili da su godine :)
ExtremeB
Posts: 82
Joined: 03/09/2012 21:02

#72 Re: IUS ili ETF

Post by ExtremeB »

.
Last edited by ExtremeB on 01/03/2013 12:20, edited 1 time in total.
User avatar
OptimusPrime
Posts: 165
Joined: 06/08/2010 12:38

#73 Re: IUS ili ETF

Post by OptimusPrime »

Zavrsio sam ETF. Po mom misljenju, nakon fakulteta moras puno zapeti da naucis ali i zadrzis odredjeni set sposobnosti za koje si se opredijelio. Ne mogu ni svi doktori biti hirurzi. ETF mi je najvise pomogao u brzom usvajanju znanja i sagledavanju problema iz razlicitih perspektiva.

Nakon 7 godina iskustva u IT struci odlazim u Inostranstvo. Posao sam nasao bez problema, plata je u nivou "domacih" inzinjera. Sve sto mogu reci je da se znanje, kad tad, isplati.
MEMRISTOR
Posts: 18
Joined: 28/05/2012 13:26

#74 Re: IUS ili ETF

Post by MEMRISTOR »

Tuzne rasprave,

prvo, iz iskustva znam da o ETF lose pricaju oni koji ga nisu mogli upisati, ili upisali pa nisu predmet polozili i onda otisli na IUS i pricali kako im je tamo savrseno.

Dodje neko sa PMF i kaze, oni sa ETF nemaju pojma o matematici???
Prvo ETF ima 4 odsjeka, od kojih je najjaca Automatika jer je i najteza, dok se najbrze zaposaljavaj oni sa Racunarstva i Informatike jer je to trenutno trazen kadar. Sto se tice matematike, naravno da neko sa RI-ja ne zna matematiku jer ne studira to, zato kad se radi o programiranju, tesko da im je ko blizu, dok oni sa Automatike sigurno bolje znaju matematiku jer je koriste kao alat na svakom od predmeta, i pri tom ne mislim da srednjskolsku matematiku vec na inzenjersku matematiku.

Ugl, pusti sve to, razmisli sta zelis raditi u zivotu,
Ako zelis da radis sa robotizovanim sistemima upisi automatiku, zelis raditi na razvoju softvera upisi racunarstvo, zelis raditi sa energetskim pogonima, na elektranama i sl upisi elektrenergetiku, zelis matematiku idi na PMF.
Nemoj upisivati fakultet zato sto je to ETF ili IUS vec zato sto ces tamo nauciti ono sto te zanima.
Bolonjac
Posts: 505
Joined: 13/05/2008 23:55

#75 Re: IUS ili ETF

Post by Bolonjac »

int21 wrote:
doc.dr. wrote:Slažem se da na ETF-u sa matematikom nemaju pojma (i da isto vrijedi i za studente drugih fakulteta). Međutim, po meni je to manji problem. Većim problemom smatram činjenicu da na ETF-u misle da im matematika uopće NE TREBA...
Vecina da. Ja znam neke ljude koje su sa ETF-a i imaju solidnu matematicku pozadinu. Ali kao sto rekoh, kao i na drugim fakultetima, vecina nije ni za ovce cuvati.

Samo se sjecam jednog sabana sto je htio platu minimalno 1700km a nije znao napisati pseudo code za rekurzivnu funkciju. Pih....

I jos je najbolje kad neko kaze: "Ja necu da budem programer...!!!"

Nego sta ces? Software architect? Director? ...

:D
Rekurzija dolazi na ispitu iz algoritama na ETF-u(a radi se i na prvoj godini) i to obicno u kombinaciji sa nekim drugima algoritmom u istom zadatku te je nemoguće poloziti ispit bez toga. Ocigledno je ta osoba:
a) ratna generacija ili po starom sistemu
b) zaboravila jer godinama nije koristila al opet mi je neshvatljivo no siguran sam da ta osoba zna upotrijebiti rekuzriju samo ne pod tim imenom
c) jesi li sigurna da je Ri zavrsio ? posto se auromatika i telekomunikacije masovno prijavljuju na pozicije softverasa

i moje je iskustvo pokazalo da se najvise na ETF zale studenti koji nisu uspjeli na ETF-u(prva godina) pa se negdje drugo prebacili. Znam najmanje 5 primjera(moja generacija i iza) gdje student nije mogao ni programiranje na ETF-u poloziti a kasnije u roku davao ispite na drugim fakultetima(najvise FIT ali ima i privatnih)
Post Reply