ITEP visoka škola i EFSA VPŠ

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Ena432
Posts: 171
Joined: 07/01/2021 18:45

#1 ITEP visoka škola i EFSA VPŠ

Post by Ena432 »

Zdravo svima! Zanima me da li neko ima iskustvo sa ITEP visokom skolom? Planiram se upisati na ekonomski smijer. Svako iskustvo bi mi dobro doslo😊
Last edited by Ena432 on 29/01/2021 23:42, edited 1 time in total.
1Bos4ncherOs1
Posts: 4
Joined: 28/01/2021 07:52

#2 Re: ITEP visoka škola

Post by 1Bos4ncherOs1 »

Zdravo, ja sam trenutno 1 godina na itepu (it smijer) i ispisujem se za par dana kao i vecina studenata haha
Nije akreditovan sto znaci da diploma nije priznata i nisu ispostovali sto su rekli.
I ovo nije fakultet nego se vodi kao visoka skola i ako zelis nastavis npr. Magistarski ne mozes jer ovo nije fakultet haha.
Nije mi toliko zao para koliko mi je zao vremena jer mogao sam biti druga godina, a ja cu morati upisat u prvu godinu hahaha
Uglavnom bjezi od ovoga.
Ena432
Posts: 171
Joined: 07/01/2021 18:45

#3 Re: ITEP visoka škola

Post by Ena432 »

1Bos4ncherOs1 wrote: 28/01/2021 08:03 Zdravo, ja sam trenutno 1 godina na itepu (it smijer) i ispisujem se za par dana kao i vecina studenata haha
Nije akreditovan sto znaci da diploma nije priznata i nisu ispostovali sto su rekli.
I ovo nije fakultet nego se vodi kao visoka skola i ako zelis nastavis npr. Magistarski ne mozes jer ovo nije fakultet haha.
Nije mi toliko zao para koliko mi je zao vremena jer mogao sam biti druga godina, a ja cu morati upisat u prvu godinu hahaha
Uglavnom bjezi od ovoga.
Uff bila sam na razgovoru sve mi se stvarno odlicno cinilo ali nisam mogla naci na netu informaciju o akreditaciji.. Hvala puno na odgovoru😊
Ena432
Posts: 171
Joined: 07/01/2021 18:45

#4 Re: ITEP visoka škola

Post by Ena432 »

Da li znate vezano za vpš na ekonomskom fakultetu
Cula sam da nemaju matematiku kao predmet, ali me zanima ima li je u ostalim predmetima i koliko..? Matematika mi nikako ne ide, a privlaci me menadzment i sl..
1Bos4ncherOs1
Posts: 4
Joined: 28/01/2021 07:52

#5 Re: ITEP visoka škola

Post by 1Bos4ncherOs1 »

Ena432 wrote: 28/01/2021 14:57
1Bos4ncherOs1 wrote: 28/01/2021 08:03 Zdravo, ja sam trenutno 1 godina na itepu (it smijer) i ispisujem se za par dana kao i vecina studenata haha
Nije akreditovan sto znaci da diploma nije priznata i nisu ispostovali sto su rekli.
I ovo nije fakultet nego se vodi kao visoka skola i ako zelis nastavis npr. Magistarski ne mozes jer ovo nije fakultet haha.
Nije mi toliko zao para koliko mi je zao vremena jer mogao sam biti druga godina, a ja cu morati upisat u prvu godinu hahaha
Uglavnom bjezi od ovoga.
Uff bila sam na razgovoru sve mi se stvarno odlicno cinilo ali nisam mogla naci na netu informaciju o akreditaciji.. Hvala puno na odgovoru😊
I meni je izgledalo sjajno ali ipak nije, danas sam zvanicno ispisan haha
Upisat cu drugi faks
MarkoIvkovic
Posts: 732
Joined: 19/01/2021 20:29

#6 Re: ITEP visoka škola

Post by MarkoIvkovic »

Ena432 wrote: 08/01/2021 17:51 Zdravo svima! Zanima me da li neko ima iskustvo sa ITEP visokom skolom? Planiram se upisati na ekonomski smijer. Svako iskustvo bi mi dobro doslo😊
1Bos4ncherOs1 wrote: 28/01/2021 08:03 Zdravo, ja sam trenutno 1 godina na itepu (it smijer) i ispisujem se za par dana kao i vecina studenata haha
Nije akreditovan sto znaci da diploma nije priznata i nisu ispostovali sto su rekli.
I ovo nije fakultet nego se vodi kao visoka skola i ako zelis nastavis npr. Magistarski ne mozes jer ovo nije fakultet haha.
Nije mi toliko zao para koliko mi je zao vremena jer mogao sam biti druga godina, a ja cu morati upisat u prvu godinu hahaha
Uglavnom bjezi od ovoga.
Cao, ja sam trenutno student 2 godine a moj prijatelj je zavrsio 4 godinu i upisao master u sloveniji (besplatno).. tako da malo obrati paznju prije nego sto pises, fakultet je trenutno u procesu akreditacije jer je tek 1 generacija zavrsila studij i tek tada se moze predati za akreditaciju, koju ce i dobiti ako ne vjerujes kontaktiraj Ministartvo RS za akreditaciju i prenjet ce ti ovu informaciju da su za sada ispunjeni svi uvjeti i da je u procesu akreditacije... uglavnom ja sam prezadovoljan, relativno je lagan ako pratis sve, predavanja mozes gledat kako hoces, nece te niko namjerno oboriti. Naravno oborit ce te ako nista ne znas i ako nisi uradio neke predispitne obaveze, uglavnom, kao i svaki drugi fakultet sto bi mogli upisati samo lakse i online, (ispiti sei parcijale se inace polazu uzivo pismeno ali zbog trenutne situacije samo online parcijale a ispiti uzivo) za sve dodatne informacije slobodno me mozete quote.. da istina je da previse hvale ali jbg poznati su po tome, ali da je los fakultet i nije :-D
Ena432
Posts: 171
Joined: 07/01/2021 18:45

#7 Re: ITEP visoka škola

Post by Ena432 »

1Bos4ncherOs1 wrote: 28/01/2021 20:17
Ena432 wrote: 28/01/2021 14:57
1Bos4ncherOs1 wrote: 28/01/2021 08:03 Zdravo, ja sam trenutno 1 godina na itepu (it smijer) i ispisujem se za par dana kao i vecina studenata haha
Nije akreditovan sto znaci da diploma nije priznata i nisu ispostovali sto su rekli.
I ovo nije fakultet nego se vodi kao visoka skola i ako zelis nastavis npr. Magistarski ne mozes jer ovo nije fakultet haha.
Nije mi toliko zao para koliko mi je zao vremena jer mogao sam biti druga godina, a ja cu morati upisat u prvu godinu hahaha
Uglavnom bjezi od ovoga.
Uff bila sam na razgovoru sve mi se stvarno odlicno cinilo ali nisam mogla naci na netu informaciju o akreditaciji.. Hvala puno na odgovoru😊
I meni je izgledalo sjajno ali ipak nije, danas sam zvanicno ispisan haha
Upisat cu drugi faks
Sad mi je bas zao, imala sam neku nadu.. hahah
Razmisljam sad o upisu na efsa ali me malo strah matematike. Znam na vpš nema matematike ali se javlja u pojedinim predmetima msm ima nekih zadataka, sad ne znam koliko je to tesko jer meni matematika bukvalno ne ide nikako jedva sam je prolazila i u srednjoj, nemam bukv nikakvu podlogu iz matematike😔
Ena432
Posts: 171
Joined: 07/01/2021 18:45

#8 Re: ITEP visoka škola

Post by Ena432 »

MarkoIvkovic wrote: 28/01/2021 20:54
Ena432 wrote: 08/01/2021 17:51 Zdravo svima! Zanima me da li neko ima iskustvo sa ITEP visokom skolom? Planiram se upisati na ekonomski smijer. Svako iskustvo bi mi dobro doslo😊
1Bos4ncherOs1 wrote: 28/01/2021 08:03 Zdravo, ja sam trenutno 1 godina na itepu (it smijer) i ispisujem se za par dana kao i vecina studenata haha
Nije akreditovan sto znaci da diploma nije priznata i nisu ispostovali sto su rekli.
I ovo nije fakultet nego se vodi kao visoka skola i ako zelis nastavis npr. Magistarski ne mozes jer ovo nije fakultet haha.
Nije mi toliko zao para koliko mi je zao vremena jer mogao sam biti druga godina, a ja cu morati upisat u prvu godinu hahaha
Uglavnom bjezi od ovoga.
Cao, ja sam trenutno student 2 godine a moj prijatelj je zavrsio 4 godinu i upisao master u sloveniji (besplatno).. tako da malo obrati paznju prije nego sto pises, fakultet je trenutno u procesu akreditacije jer je tek 1 generacija zavrsila studij i tek tada se moze predati za akreditaciju, koju ce i dobiti ako ne vjerujes kontaktiraj Ministartvo RS za akreditaciju i prenjet ce ti ovu informaciju da su za sada ispunjeni svi uvjeti i da je u procesu akreditacije... uglavnom ja sam prezadovoljan, relativno je lagan ako pratis sve, predavanja mozes gledat kako hoces, nece te niko namjerno oboriti. Naravno oborit ce te ako nista ne znas i ako nisi uradio neke predispitne obaveze, uglavnom, kao i svaki drugi fakultet sto bi mogli upisati samo lakse i online, (ispiti sei parcijale se inace polazu uzivo pismeno ali zbog trenutne situacije samo online parcijale a ispiti uzivo) za sve dodatne informacije slobodno me mozete quote.. da istina je da previse hvale ali jbg poznati su po tome, ali da je los fakultet i nije :-D
Kazu da je prosle godine bio akreditovan i ove nije.. Sada ko meni garantuje da ce biti i ostati akreditovan fakultet? Ja iskreno nisam u situaciji da na rizik placam skolarinu 4 godine pa onda da razmisljam hocu li imati priznatu diplomu ili ne..
MarkoIvkovic
Posts: 732
Joined: 19/01/2021 20:29

#9 Re: ITEP visoka škola

Post by MarkoIvkovic »

Ena432 wrote: 28/01/2021 21:34
MarkoIvkovic wrote: 28/01/2021 20:54


Cao, ja sam trenutno student 2 godine. tako da malo obrati paznju prije nego sto pises, fakultet je trenutno u procesu akreditacije jer je tek 1 generacija zavrsila studij i tek tada se moze predati za akreditaciju, koju ce i dobiti ako ne vjerujes kontaktiraj Ministartvo RS za akreditaciju i prenjet ce ti ovu informaciju da su za sada ispunjeni svi uvjeti i da je u procesu akreditacije... uglavnom ja sam prezadovoljan, relativno je lagan ako pratis sve, predavanja mozes gledat kako hoces, nece te niko namjerno oboriti. Naravno oborit ce te ako nista ne znas i ako nisi uradio neke predispitne obaveze, uglavnom, kao i svaki drugi fakultet sto bi mogli upisati samo lakse i online, (ispiti sei parcijale se inace polazu uzivo pismeno ali zbog trenutne situacije samo online parcijale a ispiti uzivo) za sve dodatne informacije slobodno me mozete quote.. da istina je da previse hvale ali jbg poznati su po tome, ali da je los fakultet i nije :-D
Kazu da je prosle godine bio akreditovan i ove nije.. Sada ko meni garantuje da ce biti i ostati akreditovan fakultet? Ja iskreno nisam u situaciji da na rizik placam skolarinu 4 godine pa onda da razmisljam hocu li imati priznatu diplomu ili ne..
Nije bio prosle godine akreditovan tj nije mogao biti jer nije prosla 1 generacija studenata, prosle godine je predao za akreditaciju (august 2020.), akreditovan hoce ostati kada jednom prode akreditaciju koja se obnavlja svakih npr 5 godina...
Last edited by MarkoIvkovic on 15/08/2021 20:14, edited 2 times in total.
Ena432
Posts: 171
Joined: 07/01/2021 18:45

#10 Re: ITEP visoka škola

Post by Ena432 »

MarkoIvkovic wrote: 28/01/2021 21:47
Ena432 wrote: 28/01/2021 21:34
MarkoIvkovic wrote: 28/01/2021 20:54


Cao, ja sam trenutno student 2 godine a moj prijatelj je zavrsio 4 godinu i upisao master u sloveniji (besplatno).. tako da malo obrati paznju prije nego sto pises, fakultet je trenutno u procesu akreditacije jer je tek 1 generacija zavrsila studij i tek tada se moze predati za akreditaciju, koju ce i dobiti ako ne vjerujes kontaktiraj Ministartvo RS za akreditaciju i prenjet ce ti ovu informaciju da su za sada ispunjeni svi uvjeti i da je u procesu akreditacije... uglavnom ja sam prezadovoljan, relativno je lagan ako pratis sve, predavanja mozes gledat kako hoces, nece te niko namjerno oboriti. Naravno oborit ce te ako nista ne znas i ako nisi uradio neke predispitne obaveze, uglavnom, kao i svaki drugi fakultet sto bi mogli upisati samo lakse i online, (ispiti sei parcijale se inace polazu uzivo pismeno ali zbog trenutne situacije samo online parcijale a ispiti uzivo) za sve dodatne informacije slobodno me mozete quote.. da istina je da previse hvale ali jbg poznati su po tome, ali da je los fakultet i nije :-D
Kazu da je prosle godine bio akreditovan i ove nije.. Sada ko meni garantuje da ce biti i ostati akreditovan fakultet? Ja iskreno nisam u situaciji da na rizik placam skolarinu 4 godine pa onda da razmisljam hocu li imati priznatu diplomu ili ne..
Nije bio prosle godine akreditovan tj nije mogao biti jer nije prosla 1 generacija studenata, prosle godine je predao za akreditaciju (august 2020.), akreditovan hoce ostati kada jednom prode akreditaciju koja se obnavlja svakih npr 5 godina... naravno tvoj je novac ti radis sa njim sta hoces, ja cu svakako kada zavrsim ove 4 godine otici vani da zavrsim magistar vjerovatno isto u sloveniju ili negdje drugo
A da li znas moze li se sa drzavnog fakulteta npr efsa nakon 2 god prebaciti na itep i nastaviti studiranje?
I da, sretno ti u daljem skolovanju😊
MarkoIvkovic
Posts: 732
Joined: 19/01/2021 20:29

#11 Re: ITEP visoka škola

Post by MarkoIvkovic »

Hvala! Za prebacivanje sa drzavnog stvarno ne znam, bar nisam upoznao nikoga ko se prebacio, vjerovatno moze ali uz polaganje razlike predmeta.
Sunculish
Posts: 415
Joined: 22/01/2013 13:27

#12 Re: ITEP visoka škola

Post by Sunculish »

Ena432 wrote: 28/01/2021 15:05 Da li znate vezano za vpš na ekonomskom fakultetu
Cula sam da nemaju matematiku kao predmet, ali me zanima ima li je u ostalim predmetima i koliko..? Matematika mi nikako ne ide, a privlaci me menadzment i sl..
http://www.efsa.unsa.ba/ef/bs/visoka-poslovna-skola
Ena432
Posts: 171
Joined: 07/01/2021 18:45

#13 Re: ITEP visoka škola

Post by Ena432 »

Sunculish wrote: 29/01/2021 09:50
Ena432 wrote: 28/01/2021 15:05 Da li znate vezano za vpš na ekonomskom fakultetu
Cula sam da nemaju matematiku kao predmet, ali me zanima ima li je u ostalim predmetima i koliko..? Matematika mi nikako ne ide, a privlaci me menadzment i sl..
http://www.efsa.unsa.ba/ef/bs/visoka-poslovna-skola
Gledala sam vec stranicu, ali zanima me iskustvo studenata.. Jer ovdje ne pise sta se radi na nekom predmetu, da li se npr u nekom predmetu rade matematicki zadaci, kakvi su jesu li teski i sl?
Ena432
Posts: 171
Joined: 07/01/2021 18:45

#14 Re: ITEP visoka škola

Post by Ena432 »

MarkoIvkovic wrote: 29/01/2021 09:16 Hvala! Za prebacivanje sa drzavnog stvarno ne znam, bar nisam upoznao nikoga ko se prebacio, vjerovatno moze ali uz polaganje razlike predmeta.
Hvala i tebi😊
MarkoIvkovic
Posts: 732
Joined: 19/01/2021 20:29

#15 Re: ITEP visoka škola

Post by MarkoIvkovic »

Ena432 wrote: 29/01/2021 12:20
MarkoIvkovic wrote: 29/01/2021 09:16 Hvala! Za prebacivanje sa drzavnog stvarno ne znam, bar nisam upoznao nikoga ko se prebacio, vjerovatno moze ali uz polaganje razlike predmeta.
Hvala i tebi😊
U svakom slucaju, ako imas jos neko pitanje slobodno pitaj :-D
Sunculish
Posts: 415
Joined: 22/01/2013 13:27

#16 Re: ITEP visoka škola

Post by Sunculish »

Ena432 wrote: 29/01/2021 12:19
Sunculish wrote: 29/01/2021 09:50
Ena432 wrote: 28/01/2021 15:05 Da li znate vezano za vpš na ekonomskom fakultetu
Cula sam da nemaju matematiku kao predmet, ali me zanima ima li je u ostalim predmetima i koliko..? Matematika mi nikako ne ide, a privlaci me menadzment i sl..
http://www.efsa.unsa.ba/ef/bs/visoka-poslovna-skola
Gledala sam vec stranicu, ali zanima me iskustvo studenata.. Jer ovdje ne pise sta se radi na nekom predmetu, da li se npr u nekom predmetu rade matematicki zadaci, kakvi su jesu li teski i sl?
Prvi "matematski" predmet ti je ekonomika preduzeća. Ona je šablonska, s tim da ima jako puno teorije koju moraš da nabubaš da bi znala da objasniš to što radiš. Ista takva ti je statistika, sa malo više matematike a manje teorije. Studenti su muku mučili sa njom, iako stvarno nije teška. Samo moraš da je vježbaš non stop dok ne završiš ispit. Za kvanitativne modele ti ne znam, ako je kao na ekonomiji (pošto sam ja bila na ekonomiji menadzmentu EFSA), meni je bila teža i od matematike i svih ovih matematskih predmeta, mada studenti nisu uglavnom imali problema sa njom. Kod mene je sve bilo obratno :D A što se računovodstva tiče, nemam ti šta reći, to je opštepoznat predmet i još poznatiji profesor, tako da... sretno šta god da odlučiš.
BTW. Kad sam bila student, VPŠ je imala daleko niže kriterijume od EiM, i puno više raje se odlučivalo za VPŠ jer se dobijala diploma ekonomskog fakulteta, a da se plaho ni ne oznojiš, osim tog bajnog preduzetništva. Sada koliko vidim, situacija se i na VPŠ promijenila.
P.S. Imaš poslovno pravo koje je :oops: a kasnije na smjeru Međ.ekonomija i poslovanje imaš međ.poslovno pravo koje je daleko više :oops:
Ena432
Posts: 171
Joined: 07/01/2021 18:45

#17 Re: ITEP visoka škola

Post by Ena432 »

Sunculish wrote: 29/01/2021 13:28
Ena432 wrote: 29/01/2021 12:19
Gledala sam vec stranicu, ali zanima me iskustvo studenata.. Jer ovdje ne pise sta se radi na nekom predmetu, da li se npr u nekom predmetu rade matematicki zadaci, kakvi su jesu li teski i sl?
Prvi "matematski" predmet ti je ekonomika preduzeća. Ona je šablonska, s tim da ima jako puno teorije koju moraš da nabubaš da bi znala da objasniš to što radiš. Ista takva ti je statistika, sa malo više matematike a manje teorije. Studenti su muku mučili sa njom, iako stvarno nije teška. Samo moraš da je vježbaš non stop dok ne završiš ispit. Za kvanitativne modele ti ne znam, ako je kao na ekonomiji (pošto sam ja bila na ekonomiji menadzmentu EFSA), meni je bila teža i od matematike i svih ovih matematskih predmeta, mada studenti nisu uglavnom imali problema sa njom. Kod mene je sve bilo obratno :D A što se računovodstva tiče, nemam ti šta reći, to je opštepoznat predmet i još poznatiji profesor, tako da... sretno šta god da odlučiš.
BTW. Kad sam bila student, VPŠ je imala daleko niže kriterijume od EiM, i puno više raje se odlučivalo za VPŠ jer se dobijala diploma ekonomskog fakulteta, a da se plaho ni ne oznojiš, osim tog bajnog preduzetništva. Sada koliko vidim, situacija se i na VPŠ promijenila.
P.S. Imaš poslovno pravo koje je :oops: a kasnije na smjeru Međ.ekonomija i poslovanje imaš međ.poslovno pravo koje je daleko više :oops:
Uf mislila sam na VPŠ izbjeci matematiku ali izgleda nista od toga.. Hvala ti puno na objasnjenju😊
Sunculish
Posts: 415
Joined: 22/01/2013 13:27

#18 Re: ITEP visoka škola

Post by Sunculish »

Gledaj, matematika i nije toliko strašna. Ja sam mislila da sam ja najnetalentovanija osoba na svijetu za matematiku, ali kada sam krenula na predavanja i instrukcije vidim da mi se matematika baš sviđa :D
Šalu na stranu, nije to bauk. Bolje razmišljaj kako ćeš računovodstvo položiti nego što brigaš oko matematike. Prave matematike i nemaš, ovo ostalo je "razvodnjena matematika". Samo naoštri olovku i uhvati se u koštac sa brojevima i tabelama. Sama ili u društvu-rezultat sigurno neće izostati. Sretno i javi se kad upišeš :D
Ena432
Posts: 171
Joined: 07/01/2021 18:45

#19 Re: ITEP visoka škola

Post by Ena432 »

Sunculish wrote: 29/01/2021 15:41 Gledaj, matematika i nije toliko strašna. Ja sam mislila da sam ja najnetalentovanija osoba na svijetu za matematiku, ali kada sam krenula na predavanja i instrukcije vidim da mi se matematika baš sviđa :D
Šalu na stranu, nije to bauk. Bolje razmišljaj kako ćeš računovodstvo položiti nego što brigaš oko matematike. Prave matematike i nemaš, ovo ostalo je "razvodnjena matematika". Samo naoštri olovku i uhvati se u koštac sa brojevima i tabelama. Sama ili u društvu-rezultat sigurno neće izostati. Sretno i javi se kad upišeš :D
Drugarica mi je prva godina i ona mi je pokazala kakve zadatke rade iz ekonomike. Objasnila mi malo kako i sta i hajde do sada nije bauk, moze procii.. Samo ne znam hoce li biti kasnije nekih slozenijih zadataka, tj u 2. i 3. godini? A i za racunovodstvo sam cula pa sam se i za to zabrinula hahah
Hvala ti puno na podršci i odgovoru.
Post Reply