Italija zemlja smrti

Moderator: O'zone

izvrsni direktor
Posts: 9863
Joined: 20/12/2018 16:11

#76 Re: Italija zemlja smrti

Post by izvrsni direktor »

Tomahawk11 wrote: 24/03/2020 19:18
izvrsni direktor wrote: 24/03/2020 19:15
Tomahawk11 wrote: 24/03/2020 18:54

Ima veze, kako nema.
Mi smo poznati po tome da se u sve razumijemo i sve znamo.
Ako je nešto aktuelno, ja sam stručnjak za sve.
Selektor kad idemo na SP, ekonomist kad nastupi neka kriza, doktor kad se pojavi epidemija...
Baš zato sam pitao ko je od učesnika diskusije medicinski radnik, jer bar ima neki uvid kakvo je realno stanje ili ako je neko bukvalno iz dijela struke koja je povezana sa ovim, onda još bolje.
Procitaj sta sam sve pisao pa ces skontati imam li veze sa ovom materijom ili onako lupam.
Jedan dio zivota sam u stalnom kontaktu bio saxrespiratorima, apratima za disanje, kisikom..

Fulio kvotanje?
Ma promasio osobe s kojim komuniciram.

Samo ne znam sad, kojje je vase misljenje o ovim fadilovim respiratorima iz gradacca, jel ih trebaju stancati ili odustati od proizvodnje ubice ljudi?
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#77 Re: Italija zemlja smrti

Post by Tomahawk11 »

izvrsni direktor wrote: 24/03/2020 19:50
Samo ne znam sad, kojje je vase misljenje o ovim fadilovim respiratorima iz gradacca, jel ih trebaju stancati ili odustati od proizvodnje ubice ljudi?
Moje lično da ako će biti funkcionalni i pomoći, što da ne?

Ne znam oko čega se vi tačno krvite, ne pratim diskusiju, ja samo vatre došao uzeti :D
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#78 Re: Italija zemlja smrti

Post by salik79 »

svjezi_ustipak wrote: 24/03/2020 19:22
salik79 wrote: 24/03/2020 19:15
svjezi_ustipak wrote: 24/03/2020 19:08

Ne znaš ništa o temi ali se ipak samouvjereno uključuješ u diskusiju? Uvijek me iznenadi samouvjerenost neznalica.

Znam više. Puno puno više od tebe o ovome.

Makedonska vlada je konsultovala nekoga ko ne izvali glupost da "nije kontagiozna bolest jer jedan zarazi samo petoro." Iako se tom brzinom od 1 do 1 miliona stigne za mjesec dana.

Kad budem htio pričati sa Dizdarevićem nazvaću ga na mobitel. Državu jeste promjenio ali je broj ostao isti. A ti bi da diskutuješ na forumu ali da ti se odgovor daje preko Facebooka na tuđem profilu? Ne vidiš ništa neobično u tome što tražiš?
Vidim da si struĆnjak :D

Pa, de, nazovi i reci Dizdarevicu da su i on, a i njegova majka, levati koje je ovaj sarlatan uspio izlevatiti :lol:

E, moj struĆnjace... Daj nam barem otkrij koga je to konsultovala makedonska vlada!? Da provjerimo ko je priznatiji... 8-)
Drago mi je da vidiš. Ja vidim da si ti totalni neznalica koji pokušava da diskutuje o ozbiljnim temama bez ikakvih znanja o tome što diskutuje.

Za Dizdarevića i njegovu majku si ti rekao da su levati. Mislim da mu to možeš i sam napisati na Facebook profilu. Ionako se zaklanjaš iza njegovih leđa. Raspravlja na forumu a traži odgovor preko Facebooka i to preko tuđeg profila-shizofrenija level pro.

I dalje želiš da ti se napiše sve što je Velo pogrešno rekao u intervjuu?
A ja vidim da si ti totalna sveznalica, koja se u materiju bolhe razumije i od dr. Dizdarevica i njegove majke (s kojom, ponavljam, sasvim sigurno, razgovara na ovu temu), kojega je izlaganje dr. Markovskog odusevilo.

Forumski struĆnjak. :roll:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#79 Re: Italija zemlja smrti

Post by salik79 »

svjezi_ustipak wrote: 24/03/2020 19:34
Tomahawk11 wrote: 24/03/2020 19:18
svjezi_ustipak wrote: 24/03/2020 19:03

Možda zato što je u pitanju debelo kompromitovani stručnjak koji je i tokom ovog videa izrekao nekoliko nevjerovatnih laži nakon čega se opravdano može pitati šta je on ustvari specijalizirao...

Inače, gordosti je opasna stvar. Ovaj njegov intervju je živi primjer. Ovim što je izrekao sahranio je sebe kao stručnjaka.
Kad kažeš kompromitovan, znaš nešto ili?
Je li prije ovoga imao nekih gafova koji ga diskredituju?
Meni i dalje zvuči logično ono da ne treba trpati sve pacijente na respiratore.
Da bi to nekom moglo i odmoći.
Da je namjenjeno onima koji pluća nisu u funkciji.

Da. U pitanju je čovjek koji je kompromitovan korupcijskim aferama. Jako gord, odbija priznati ičije mišljenje sem svog.

Ovo što je napisao za respiratore je suludo. Mali procenat oboljelih zahtijeva respirator i to je krajnja mjera. Poredi neuporedive bolesnike.

Jednostavno, ovim se baš debelo kompromitovao. Sama činjenica da mu nije kontagiozna bolest kojom jedan pacijent zarazi pet drugih (za mjesec je tom brzinom milion) je nevjerovatna za jednog infektologa. Razumijem da traži medijski prostor ali ne mogu da vjerujem da ide po ovoj cijeni i kome se ovim sveti.

Šteta fakat.
Aha, a da nam to potkrijepis bilo cime (ovo za gordost, sujetnost i korupcijske afere), ili cemo ti vjerovati na rijec?!

I, molim te da mi, kao ekonomisti, objasnis kako, gdje i na koji nacin se od jednog zarazenog dolazi do milion zarazenih u jednom mjesecu?! Kojom racunicom i na osnovu kojeg uzorka?
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#80 Re: Italija zemlja smrti

Post by lacrima »

svjezi_ustipak wrote: 24/03/2020 19:34
Tomahawk11 wrote: 24/03/2020 19:18
svjezi_ustipak wrote: 24/03/2020 19:03

Možda zato što je u pitanju debelo kompromitovani stručnjak koji je i tokom ovog videa izrekao nekoliko nevjerovatnih laži nakon čega se opravdano može pitati šta je on ustvari specijalizirao...

Inače, gordosti je opasna stvar. Ovaj njegov intervju je živi primjer. Ovim što je izrekao sahranio je sebe kao stručnjaka.
Kad kažeš kompromitovan, znaš nešto ili?
Je li prije ovoga imao nekih gafova koji ga diskredituju?
Meni i dalje zvuči logično ono da ne treba trpati sve pacijente na respiratore.
Da bi to nekom moglo i odmoći.
Da je namjenjeno onima koji pluća nisu u funkciji.

Da. U pitanju je čovjek koji je kompromitovan korupcijskim aferama. Jako gord, odbija priznati ičije mišljenje sem svog.

Ovo što je napisao za respiratore je suludo. Mali procenat oboljelih zahtijeva respirator i to je krajnja mjera. Poredi neuporedive bolesnike.

Jednostavno, ovim se baš debelo kompromitovao. Sama činjenica da mu nije kontagiozna bolest kojom jedan pacijent zarazi pet drugih (za mjesec je tom brzinom milion) je nevjerovatna za jednog infektologa. Razumijem da traži medijski prostor ali ne mogu da vjerujem da ide po ovoj cijeni i kome se ovim sveti.

Šteta fakat.
Kolega vrlo je tesko diskutovati preko foruma s nekim ko se ne razumije ni u najosnovnije stvari.
Prvo za mene bilo sta sto objavi Dizdarevic je za zapitat se, iz razloga sto je taj covjek sam od sebe za zapitat se. Jako konfliktan i sujetan.
Drugo, kolicina gluposti iznesenih u ovom videu od strane makedonca je nevjerovatna.
Uzmimo za primjer tu studiju koju spominje. Ja je ne mogu naci na pubmedu, niti su autori videa ili autor tvrdnje iznijei njen izvor.

Tvrditi da vise ljudi umire na respiratorima nego bez njih je glupost nad glupostima. Najveci laik ne bi tako nesto izvalio.
Naravno je da vise ljudi umire na respiratorima, jer su to takvi pacijenti.
Npr., vise ljudi umire u bolnici nego van bolnice, hocemo li ukinuti bolnice?
Vise ljudi umire na klinickim centrima nego u malim bolnicama, hocemo li ukinuti male bolnice?

Da se osvrnem i na dr. Gajica. To je nas najveci strucnjak za intenzivnu medicinu, uz dr. Emira Festica. Ljudi rade na Mayo klinici, na odjelima za ARDS- pulmonalnu intenzivnu njegu. Ali ne, hajmo mi slusat kojekakve penzionere, davno izasle iz ozbiljne medicine, samo zato sto izjavljuju ono sto narod voli cuti.
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#81 Re: Italija zemlja smrti

Post by lacrima »

salik79 wrote: 24/03/2020 20:00 Aha, a da nam to potkrijepis bilo cime (ovo za gordost, sujetnost i korupcijske afere), ili cemo ti vjerovati na rijec?!

I, molim te da mi, kao ekonomisti, objasnis kako, gdje i na koji nacin se od jednog zarazenog dolazi do milion zarazenih u jednom mjesecu?! Kojom racunicom i na osnovu kojeg uzorka?
Mislim da je mislio na dr. Dizdarevica. Nazalost znam ga licno, ne vjerujem da se moze nac sve skupa 10 ljudi koji su ga upoznali i s njim nesto radili a da im je ostao u lijepom sjecanju. Njegove afere se i dan danas povlace po sudovima. Od konflikata sa kolegama, pacijentima, organima reda koji su ukljucivali i fizicke obracune pa do izivljavanja na studentima sto sam osjetio na vlastitoj kozi.

Sto se tice brojeva, epidemije rastu eksponencijalno. Npr. u J. Koreji samo jedan pacijent koji se nije pridrzavao uputa je napravio haos.
https://www.youtube.com/watch?v=Kas0tIxDvrg
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#82 Re: Italija zemlja smrti

Post by svjezi_ustipak »

salik79 wrote: 24/03/2020 20:00
svjezi_ustipak wrote: 24/03/2020 19:34
Tomahawk11 wrote: 24/03/2020 19:18

Kad kažeš kompromitovan, znaš nešto ili?
Je li prije ovoga imao nekih gafova koji ga diskredituju?
Meni i dalje zvuči logično ono da ne treba trpati sve pacijente na respiratore.
Da bi to nekom moglo i odmoći.
Da je namjenjeno onima koji pluća nisu u funkciji.

Da. U pitanju je čovjek koji je kompromitovan korupcijskim aferama. Jako gord, odbija priznati ičije mišljenje sem svog.

Ovo što je napisao za respiratore je suludo. Mali procenat oboljelih zahtijeva respirator i to je krajnja mjera. Poredi neuporedive bolesnike.

Jednostavno, ovim se baš debelo kompromitovao. Sama činjenica da mu nije kontagiozna bolest kojom jedan pacijent zarazi pet drugih (za mjesec je tom brzinom milion) je nevjerovatna za jednog infektologa. Razumijem da traži medijski prostor ali ne mogu da vjerujem da ide po ovoj cijeni i kome se ovim sveti.

Šteta fakat.
Aha, a da nam to potkrijepis bilo cime (ovo za gordost, sujetnost i korupcijske afere), ili cemo ti vjerovati na rijec?!

I, molim te da mi, kao ekonomisti, objasnis kako, gdje i na koji nacin se od jednog zarazenog dolazi do milion zarazenih u jednom mjesecu?! Kojom racunicom i na osnovu kojeg uzorka?
2010 godine imao aferu sa kupovinom vakcina. Napravio skandal ženidbom sa ženom više decenija mlađom. Dobio nogu sa matičnog fakulteta jer se sa svima živim posvađao.

To si sve trebao znati prije nego si se uključio u raspravu i pozvao se na čovjeka koji je iznio nevjerovatno stvari u ovom intervjuu.

Forum nije mjesto gdje te mogu učiti osnove epidemilogije i medicinske statistike. To trebaš znati ako se uključuješ u raspravu kojoj je centralna tema širenje bolesti. Onda bi znao šta je kontagioznost i kako se od jednog proširi do jednog miliona u mjesec. U situaciji smo gdje je od jednog bolesnog Kineza došlo do 300 000 bolesnih na svom kontinentima....Kako, to se uči na epidemiologiji. Moderno društvo počiva na uvažavanju kompetencija. Doktor bi trebao uvažiti ekonomistu kad je riječ o ekonomiji, ekonomista vjeruje doktoru kad je riječ o medicini. To za forum ne važi, ovdje su svi selektori, epidemiolozi, astronomi, atomski fizičari.

Pratim ovaj forum dugo. Pratio sam šta pišeš godinama. Uvažavao sam te kao forumaša ali sad vidim da sam imao pogrešno mišljenje o tebi. Odgovorio sam ti sada samo radi nekog finog forumskog edeba a više ti neću nikad odgovoriti. Nisi zaslužio ni minutu vremena, ni red odgovora radi načina kako se obraćaš sugovorniku. Napao si me i pokušao oljagati na pravdi Boga. Gordost je opasna bolest, ti znaš ko se oholio i kako će završiti.

Zbogom
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#83 Re: Italija zemlja smrti

Post by salik79 »

lacrima wrote: 24/03/2020 20:11
salik79 wrote: 24/03/2020 20:00 Aha, a da nam to potkrijepis bilo cime (ovo za gordost, sujetnost i korupcijske afere), ili cemo ti vjerovati na rijec?!

I, molim te da mi, kao ekonomisti, objasnis kako, gdje i na koji nacin se od jednog zarazenog dolazi do milion zarazenih u jednom mjesecu?! Kojom racunicom i na osnovu kojeg uzorka?
Mislim da je mislio na dr. Dizdarevica. Nazalost znam ga licno, ne vjerujem da se moze nac sve skupa 10 ljudi koji su ga upoznali i s njim nesto radili a da im je ostao u lijepom sjecanju. Njegove afere se i dan danas povlace po sudovima. Od konflikata sa kolegama, pacijentima, organima reda koji su ukljucivali i fizicke obracune pa do izivljavanja na studentima sto sam osjetio na vlastitoj kozi.

Sto se tice brojeva, epidemije rastu eksponencijalno. Npr. u J. Koreji samo jedan pacijent koji se nije pridrzavao uputa je napravio haos.
https://www.youtube.com/watch?v=Kas0tIxDvrg
Mislio sam da pise o Makedoncu. Kontam, otkud, odjednom, sve zna o njemu :? O Dizdarevicu ne znam puno, osim da je vrhunski neurohirurg. O njegovim "aferama" fakat ne znam, niti vidim svrhu uvlacenja istih u raspravu.

Koliki bi uzorak morao biti velik (i pod kojim uvjetima) da bi mogli reci da bi eksponencijalnim rastom za mjesec dana od jednog zarazenog dostigli milion zarazenih, ako znamo da do sada (nakon koliko mjeseci?) imamo nekih 400 000 zarazenih na cijeloj planeti, koja broji preko 7 milijardi stanovnika?
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#84 Re: Italija zemlja smrti

Post by salik79 »

svjezi_ustipak wrote: 24/03/2020 20:12
salik79 wrote: 24/03/2020 20:00
svjezi_ustipak wrote: 24/03/2020 19:34


Da. U pitanju je čovjek koji je kompromitovan korupcijskim aferama. Jako gord, odbija priznati ičije mišljenje sem svog.

Ovo što je napisao za respiratore je suludo. Mali procenat oboljelih zahtijeva respirator i to je krajnja mjera. Poredi neuporedive bolesnike.

Jednostavno, ovim se baš debelo kompromitovao. Sama činjenica da mu nije kontagiozna bolest kojom jedan pacijent zarazi pet drugih (za mjesec je tom brzinom milion) je nevjerovatna za jednog infektologa. Razumijem da traži medijski prostor ali ne mogu da vjerujem da ide po ovoj cijeni i kome se ovim sveti.

Šteta fakat.
Aha, a da nam to potkrijepis bilo cime (ovo za gordost, sujetnost i korupcijske afere), ili cemo ti vjerovati na rijec?!

I, molim te da mi, kao ekonomisti, objasnis kako, gdje i na koji nacin se od jednog zarazenog dolazi do milion zarazenih u jednom mjesecu?! Kojom racunicom i na osnovu kojeg uzorka?
2010 godine imao aferu sa kupovinom vakcina. Napravio skandal ženidbom sa ženom više decenija mlađom. Dobio nogu sa matičnog fakulteta jer se sa svima živim posvađao.

To si sve trebao znati prije nego si se uključio u raspravu i pozvao se na čovjeka koji je iznio nevjerovatno stvari u ovom intervjuu.

Forum nije mjesto gdje te mogu učiti osnove epidemilogije i medicinske statistike. To trebaš znati ako se uključuješ u raspravu kojoj je centralna tema širenje bolesti. Onda bi znao šta je kontagioznost i kako se od jednog proširi do jednog miliona u mjesec. U situaciji smo gdje je od jednog bolesnog Kineza došlo do 300 000 bolesnih na svom kontinentima....Kako, to se uči na epidemiologiji. Moderno društvo počiva na uvažavanju kompetencija. Doktor bi trebao uvažiti ekonomistu kad je riječ o ekonomiji, ekonomista vjeruje doktoru kad je riječ o medicini. To za forum ne važi, ovdje su svi selektori, epidemiolozi, astronomi, atomski fizičari.

Pratim ovaj forum dugo. Pratio sam šta pišeš godinama. Uvažavao sam te kao forumaša ali sad vidim da sam imao pogrešno mišljenje o tebi. Odgovorio sam ti sada samo radi nekog finog forumskog edeba a više ti neću nikad odgovoriti. Nisi zaslužio ni minutu vremena, ni red odgovora radi načina kako se obraćaš sugovorniku. Napao si me i pokušao oljagati na pravdi Boga. Gordost je opasna bolest, ti znaš ko se oholio i kako će završiti.

Zbogom
Nesporazum - Dizdarevic vs Markovski.

Gordost je po meni omalovazavati i ismijavati strucnjaka koji je 40 godina poznat i priznat na nekom polju nauje, a ti kako hoces.

Postujem tvoju odluku :thumbup:

Zbogom.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8609
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#85 Re: Italija zemlja smrti

Post by Pitar sa Kariba »

E cuj Italija zemlja smrti!? :-)

Gianni Capaldi (@OfficialGianni) Tweeted:
Heart is broke for people of #Italy, 800 died in last 24 hours, hospitals, nurses & DRs totally exhausted. We send total respect, prayers & love ur way. Yet these #Bergamo #Atalanta delivery workers sing "People like us Never Give Up" warms ur heart❤️
Respect #Italia #NHS #Uniti https://t.co/Se7l1crBGJ
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#86 Re: Italija zemlja smrti

Post by salik79 »

Italijanski doktor, prof. Walter Ricciardi tvrdi da u otpusnim listovima svih smrtnih slucajeva u Italiji, samo u 12% njih stoji da je uzrok smrti virus korone, dok se u javnim medijima sve smrti onih koji su u bolnicama umrli sa korona virusom navode kao zrtve korona virusa. Prema prof. Ricciardiju sve brojke koje se navode bi trebale biti za 8 puta umanjene da bi dobili realnu sliku umrlih od korona virusa. Tim bi imali najvise nekoliko desetaka smrtnih slucajeva po danu, u poredjenju sa normalnom smrtnoscu od 1800 po danu (godisnji prosjek) i prosjekom od 20000 umrlih od sezonske gripe.
https://www.telegraph.co.uk/global-heal ... ied-italy/
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#87 Re: Italija zemlja smrti

Post by svjezi_ustipak »

lacrima wrote: 24/03/2020 20:07
svjezi_ustipak wrote: 24/03/2020 19:34
Tomahawk11 wrote: 24/03/2020 19:18

Kad kažeš kompromitovan, znaš nešto ili?
Je li prije ovoga imao nekih gafova koji ga diskredituju?
Meni i dalje zvuči logično ono da ne treba trpati sve pacijente na respiratore.
Da bi to nekom moglo i odmoći.
Da je namjenjeno onima koji pluća nisu u funkciji.

Da. U pitanju je čovjek koji je kompromitovan korupcijskim aferama. Jako gord, odbija priznati ičije mišljenje sem svog.

Ovo što je napisao za respiratore je suludo. Mali procenat oboljelih zahtijeva respirator i to je krajnja mjera. Poredi neuporedive bolesnike.

Jednostavno, ovim se baš debelo kompromitovao. Sama činjenica da mu nije kontagiozna bolest kojom jedan pacijent zarazi pet drugih (za mjesec je tom brzinom milion) je nevjerovatna za jednog infektologa. Razumijem da traži medijski prostor ali ne mogu da vjerujem da ide po ovoj cijeni i kome se ovim sveti.

Šteta fakat.
Kolega vrlo je tesko diskutovati preko foruma s nekim ko se ne razumije ni u najosnovnije stvari.
Prvo za mene bilo sta sto objavi Dizdarevic je za zapitat se, iz razloga sto je taj covjek sam od sebe za zapitat se. Jako konfliktan i sujetan.
Drugo, kolicina gluposti iznesenih u ovom videu od strane makedonca je nevjerovatna.
Uzmimo za primjer tu studiju koju spominje. Ja je ne mogu naci na pubmedu, niti su autori videa ili autor tvrdnje iznijei njen izvor.

Tvrditi da vise ljudi umire na respiratorima nego bez njih je glupost nad glupostima. Najveci laik ne bi tako nesto izvalio.
Naravno je da vise ljudi umire na respiratorima, jer su to takvi pacijenti.
Npr., vise ljudi umire u bolnici nego van bolnice, hocemo li ukinuti bolnice?
Vise ljudi umire na klinickim centrima nego u malim bolnicama, hocemo li ukinuti male bolnice?

Da se osvrnem i na dr. Gajica. To je nas najveci strucnjak za intenzivnu medicinu, uz dr. Emira Festica. Ljudi rade na Mayo klinici, na odjelima za ARDS- pulmonalnu intenzivnu njegu. Ali ne, hajmo mi slusat kojekakve penzionere, davno izasle iz ozbiljne medicine, samo zato sto izjavljuju ono sto narod voli cuti.
Dizdarević ima problem jer cijelo vrijeme govori da je SARS nCOV2 obična gripa. Tome u prilog daje statistiku 1 posto smrtnost. Čak i da je tako prema podacima američkog CDC to je 10x veća smrtnost od gripe. A ovome je smrtnost do sada 4.37 posto. Puno puno više od gripe.


Markovski opet na samom početku ne zna naziv bolesti. Pa tvrdi da je viđao slučajeve obolijevanja od ovog virusa. Ne, nisi viđao jer je novi virus. Pa poredi sa cold229E ili OC43 što je neuporedivo. I ne može se porediti ni sa NL63 niti HKU1. Poredbena kategorija bi bila SARS ili MERS. Priča o respiratorima je suluda. Postoje jasni kriteriji kada počinje respiratorna potpora i kada kreće mehanička ventilacija. Nema studija o štetnosti respiratora. On daje neuporedive podatke jer nisu isti pacijenti.

Jezivo je kako neki ljudi traže medijski prostor. Nestorović, Stankovićeva i Grujićićka u Srbiji, Markovski u Makedoniji, Sladoljev u Hrvatskoj, ta plejada visokoobrazovanih disidenata se u ovoj pandemiji užasno neodgovorno ponijela. Do njih je, nadam se da imaju dobre razloge.
TheRealist
Posts: 281
Joined: 25/02/2020 19:13

#88 Re: Italija zemlja smrti

Post by TheRealist »

Tomahawk11 wrote: 24/03/2020 18:54
Ja sam pogledao i ovaj video što si ti postavio, ne razumijem se puno u terminologiju, ali ono što sam shvatio, vidi se da ljudi dobro barataju materijom.
I Gajić tvrdi negdje oko 35. minute da se za oko 40% pacijenata može izbjeći intubacija, te nešto poslije pojašnjava kako nema svrhe intubirati pacijente kojima to ne može pomoći, tj. da to treba prepoznati, dakle ne sve redom trpati pa kome upali.
Pa da, govori da ako pacijent odbija, ili mi nemamo pravu šansu da ga spasimo, ne trebamo ni intubirati. Isto tako da trebamo što prije ekstubirati pacijenta. Pa to svi znaju koji se time bave i to će raditi čim budu mogli (naravno da bude grešaka, ali ono što je na onom videu je takva nebuloza, da je teško odlučiti odakle početi - za Makedonca govorim).

Ja hoću samo da shvatite, da to što sam ja ljekar iz jedne oblasti, ne znači da se razumijem u drugu. Intenzivna medicina je jedna grana medicine (specifična malo). Recimo, vama dođe politrauma, ortopedi obave svoje, abdominalni hirurzi svoje,...., neurohirurzi svoje i kada se završi, na intenzivisti je da izvuče tog čovjeka i "ortoped" više nikakve veze nema sa pacijentom, osim za kontrole i eventualne komplikacije rane i sl..... (malo je ovo pojednostavljeno, ali suština je tu). Da ne bude zabune, ako hirurzi ne obave svoj dio kako treba, taj pacijent nema nikakvu šansu, oni su ogromna karika svega.

Isto tako, ako se infektolog ne bavi intenzivnom medicinom, nema veze što je nešto u osnovi infektivno oboljenje, infektolog će se baviti striktno infekcijom nakon što pacijent završi u intenzivnoj njezi, dok će hemodinamskim i respiratornim statusom se baviti intenizivista (naravno, može to biti ista ista osoba, ako ima obuku, ali ako nema, onda nema šta raditi tu). Za pulmologiju vrijedi isto i za sve ostalo, kao što intenzivista neće rješavati komplikacije operativnih zahvata, već će zvati hirurga da odluči šta dalje.....
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#89 Re: Italija zemlja smrti

Post by salik79 »

salik79 wrote: 24/03/2020 20:49 Italijanski doktor, prof. Walter Ricciardi tvrdi da u otpusnim listovima svih smrtnih slucajeva u Italiji, samo u 12% njih stoji da je uzrok smrti virus korone, dok se u javnim medijima sve smrti onih koji su u bolnicama umrli sa korona virusom navode kao zrtve korona virusa. Prema prof. Ricciardiju sve brojke koje se navode bi trebale biti za 8 puta umanjene da bi dobili realnu sliku umrlih od korona virusa. Tim bi imali najvise nekoliko desetaka smrtnih slucajeva po danu, u poredjenju sa normalnom smrtnoscu od 1800 po danu (godisnji prosjek) i prosjekom od 20000 umrlih od sezonske gripe.
https://www.telegraph.co.uk/global-heal ... ied-italy/
Da se nadovezem, italijanska studija iz augusta prosle godine, je pokazala da je proteklih godina smrtnost od sezonske gripe bila izmedju 7000 i 25000, sto je daleko vise od bilo cega sto je do sada moguce dovesti u vezu sa korona virusom.
https://www.ijidonline.com/article/S120 ... 5/fulltext
biglebovski
Posts: 3176
Joined: 02/11/2005 16:43

#90 Re: Italija zemlja smrti

Post by biglebovski »

svjezi_ustipak wrote: 24/03/2020 20:56 Nestorović, Stankovićeva i Grujićićka u Srbiji, Markovski u Makedoniji, Sladoljev u Hrvatskoj, ta plejada visokoobrazovanih disidenata se u ovoj pandemiji užasno neodgovorno ponijela. Do njih je, nadam se da imaju dobre razloge.
Vrijeme će nam pružiti sve odgovore. Ali, smiješno je da neko ko se zove svježi uštipak dijeli lekcije više ili manje priznatim stručnjacima, i to ne moraju biti ovi gore-navedeni. Ne morate polemizirati s njima putem naučnih publikacija, vjerujem da možete početi sa Facebook profilom sa punim imenom i lagano u diskusiju sa svojim argumentima. To bi bilo odgovorno od akademskog građanina.
Mister__No
Posts: 114
Joined: 23/03/2020 08:35

#91 Re: Italija zemlja smrti

Post by Mister__No »

salik79 wrote: 24/03/2020 21:17
salik79 wrote: 24/03/2020 20:49 Italijanski doktor, prof. Walter Ricciardi tvrdi da u otpusnim listovima svih smrtnih slucajeva u Italiji, samo u 12% njih stoji da je uzrok smrti virus korone, dok se u javnim medijima sve smrti onih koji su u bolnicama umrli sa korona virusom navode kao zrtve korona virusa. Prema prof. Ricciardiju sve brojke koje se navode bi trebale biti za 8 puta umanjene da bi dobili realnu sliku umrlih od korona virusa. Tim bi imali najvise nekoliko desetaka smrtnih slucajeva po danu, u poredjenju sa normalnom smrtnoscu od 1800 po danu (godisnji prosjek) i prosjekom od 20000 umrlih od sezonske gripe.
https://www.telegraph.co.uk/global-heal ... ied-italy/
Da se nadovezem, italijanska studija iz augusta prosle godine, je pokazala da je proteklih godina smrtnost od sezonske gripe bila izmedju 7000 i 25000, sto je daleko vise od bilo cega sto je do sada moguce dovesti u vezu sa korona virusom.
https://www.ijidonline.com/article/S120 ... 5/fulltext
Image
Image
Last edited by Mister__No on 24/03/2020 21:36, edited 1 time in total.
User avatar
Nike af1 white
Posts: 813
Joined: 27/03/2018 11:33

#92 Re: Italija zemlja smrti

Post by Nike af1 white »

Mister__No wrote: 24/03/2020 21:32
salik79 wrote: 24/03/2020 21:17
salik79 wrote: 24/03/2020 20:49 Italijanski doktor, prof. Walter Ricciardi tvrdi da u otpusnim listovima svih smrtnih slucajeva u Italiji, samo u 12% njih stoji da je uzrok smrti virus korone, dok se u javnim medijima sve smrti onih koji su u bolnicama umrli sa korona virusom navode kao zrtve korona virusa. Prema prof. Ricciardiju sve brojke koje se navode bi trebale biti za 8 puta umanjene da bi dobili realnu sliku umrlih od korona virusa. Tim bi imali najvise nekoliko desetaka smrtnih slucajeva po danu, u poredjenju sa normalnom smrtnoscu od 1800 po danu (godisnji prosjek) i prosjekom od 20000 umrlih od sezonske gripe.
https://www.telegraph.co.uk/global-heal ... ied-italy/
Da se nadovezem, italijanska studija iz augusta prosle godine, je pokazala da je proteklih godina smrtnost od sezonske gripe bila izmedju 7000 i 25000, sto je daleko vise od bilo cega sto je do sada moguce dovesti u vezu sa korona virusom.
https://www.ijidonline.com/article/S120 ... 5/fulltext
Image
Image
memo de ohani jednu sedmicu Allaha ti dovoljno su teske vijesti iz Italije ne moras jos ih ti praviti nepodnosljivijim 🙄🙄
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#93 Re: Italija zemlja smrti

Post by salik79 »

Mister__No wrote: 24/03/2020 21:32
salik79 wrote: 24/03/2020 21:17
salik79 wrote: 24/03/2020 20:49 Italijanski doktor, prof. Walter Ricciardi tvrdi da u otpusnim listovima svih smrtnih slucajeva u Italiji, samo u 12% njih stoji da je uzrok smrti virus korone, dok se u javnim medijima sve smrti onih koji su u bolnicama umrli sa korona virusom navode kao zrtve korona virusa. Prema prof. Ricciardiju sve brojke koje se navode bi trebale biti za 8 puta umanjene da bi dobili realnu sliku umrlih od korona virusa. Tim bi imali najvise nekoliko desetaka smrtnih slucajeva po danu, u poredjenju sa normalnom smrtnoscu od 1800 po danu (godisnji prosjek) i prosjekom od 20000 umrlih od sezonske gripe.
https://www.telegraph.co.uk/global-heal ... ied-italy/
Da se nadovezem, italijanska studija iz augusta prosle godine, je pokazala da je proteklih godina smrtnost od sezonske gripe bila izmedju 7000 i 25000, sto je daleko vise od bilo cega sto je do sada moguce dovesti u vezu sa korona virusom.
https://www.ijidonline.com/article/S120 ... 5/fulltext
Image
Image
Jos jednom, samo za tebe:
salik79 wrote: 24/03/2020 20:49 Italijanski doktor, prof. Walter Ricciardi tvrdi da u otpusnim listovima svih smrtnih slucajeva u Italiji, samo u 12% njih stoji da je uzrok smrti virus korone, dok se u javnim medijima sve smrti onih koji su u bolnicama umrli sa korona virusom navode kao zrtve korona virusa. Prema prof. Ricciardiju sve brojke koje se navode bi trebale biti za 8 puta umanjene da bi dobili realnu sliku umrlih od korona virusa. Tim bi imali najvise nekoliko desetaka smrtnih slucajeva po danu, u poredjenju sa normalnom smrtnoscu od 1800 po danu (godisnji prosjek) i prosjekom od 20000 umrlih od sezonske gripe.
https://www.telegraph.co.uk/global-heal ... ied-italy/
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#94 Re: Italija zemlja smrti

Post by svjezi_ustipak »

TheRealist wrote: 24/03/2020 21:02
Tomahawk11 wrote: 24/03/2020 18:54 Mi
Ja sam pogledao i ovaj video što si ti postavio, ne razumijem se puno u terminologiju, ali ono što sam shvatio, vidi se da ljudi dobro barataju materijom.
I Gajić tvrdi negdje oko 35. minute da se za oko 40% pacijenata može izbjeći intubacija, te nešto poslije pojašnjava kako nema svrhe intubirati pacijente kojima to ne može pomoći, tj. da to treba prepoznati, dakle ne sve redom trpati pa kome upali.
Pa da, govori da ako pacijent odbija, ili mi nemamo pravu šansu da ga spasimo, ne trebamo ni intubirati. Isto tako da trebamo što prije ekstubirati pacijenta. Pa to svi znaju koji se time bave i to će raditi čim budu mogli (naravno da bude grešaka, ali ono što je na onom videu je takva nebuloza, da je teško odlučiti odakle početi - za Makedonca govorim).

Ja hoću samo da shvatite, da to što sam ja ljekar iz jedne oblasti, ne znači da se razumijem u drugu. Intenzivna medicina je jedna grana medicine (specifična malo). Recimo, vama dođe politrauma, ortopedi obave svoje, abdominalni hirurzi svoje,...., neurohirurzi svoje i kada se završi, na intenzivisti je da izvuče tog čovjeka i "ortoped" više nikakve veze nema sa pacijentom, osim za kontrole i eventualne komplikacije rane i sl..... (malo je ovo pojednostavljeno, ali suština je tu). Da ne bude zabune, ako hirurzi ne obave svoj dio kako treba, taj pacijent nema nikakvu šansu, oni su ogromna karika svega.

Isto tako, ako se infektolog ne bavi intenzivnom medicinom, nema veze što je nešto u osnovi infektivno oboljenje, infektolog će se baviti striktno infekcijom nakon što pacijent završi u intenzivnoj njezi, dok će hemodinamskim i respiratornim statusom se baviti intenizivista (naravno, može to biti ista ista osoba, ako ima obuku, ali ako nema, onda nema šta raditi tu). Za pulmologiju vrijedi isto i za sve ostalo, kao što intenzivista neće rješavati komplikacije operativnih zahvata, već će zvati hirurga da odluči šta dalje.....
Ama ljudi respiratorna potpora ne znači uvijek intubaciju. Italijani preporučuju helmit mask-liči na balon koji se stavlja bolesniku na glavu pa izgleda kao astronaut. To je čak u važećim smjernicama. Ako hoćete staviću vam smjernice ESA (evropsko udruženje anesteziologa) gdje se savjetuje da se proba SVE drugo prije intubacije i da se DVA PUTA provjere indikacije za intubaciju.

Da bi rekli da je respirator loš morali bi napraviti studiju gdje dva ista bolesnika (ista bolest, prethodno stanje, nalazi) poredite. Jednog stavljate na respirator, drugog ne. I pratite ishod. Ovo bi teško bilo odobriti sa etičke strane. Ili ne poštujem indikacije za respiratornu potporu i uskraćuješ neophodni tretman bolesniku ili pacijenta kojem ne treba stavljati na respirator. U oba slučaja to je protivzakonito i neetično. A trebalo bi uraditi studije na nekoliko desetina ili još bolje stotina ljudi. I takva studija se ne može naći zasad.

Helmit mask se pokazala kao odlična stvar. Pogledajte video iz bolnice u Bergamu i vidjećete 60 posto pacijenata sa njima. Relativno malo intubiranih. Što je i logično jer sa intubacijom raste i procenat komplikacija. Svako će pokušati ići na najmanju agresivnu proceduru.

Markovski govori kako su mlađi doktori agresivni i kako su agresivniji hirurzi dok priča o respiratorima. Pa u kojoj to bolnici hirug odlučuje o stavljanju na respirator?!

Intervju je niđe veze. Teška kompromitacija nekoga ko ima decenije staža. Tužno.
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#95 Re: Italija zemlja smrti

Post by svjezi_ustipak »

biglebovski wrote: 24/03/2020 21:24
svjezi_ustipak wrote: 24/03/2020 20:56 Nestorović, Stankovićeva i Grujićićka u Srbiji, Markovski u Makedoniji, Sladoljev u Hrvatskoj, ta plejada visokoobrazovanih disidenata se u ovoj pandemiji užasno neodgovorno ponijela. Do njih je, nadam se da imaju dobre razloge.
Vrijeme će nam pružiti sve odgovore. Ali, smiješno je da neko ko se zove svježi uštipak dijeli lekcije više ili manje priznatim stručnjacima, i to ne moraju biti ovi gore-navedeni. Ne morate polemizirati s njima putem naučnih publikacija, vjerujem da možete početi sa Facebook profilom sa punim imenom i lagano u diskusiju sa svojim argumentima. To bi bilo odgovorno od akademskog građanina.
Kojim priznatim stručnjacima? Izvini što pričam pod nickom na anonimnom forumu.
TheRealist
Posts: 281
Joined: 25/02/2020 19:13

#96 Re: Italija zemlja smrti

Post by TheRealist »

svjezi_ustipak wrote: 24/03/2020 21:36 Ama ljudi respiratorna potpora ne znači uvijek intubaciju. Italijani preporučuju helmit mask-liči na balon koji se stavlja bolesniku na glavu pa izgleda kao astronaut. To je čak u važećim smjernicama. Ako hoćete staviću vam smjernice ESA (evropsko udruženje anesteziologa) gdje se savjetuje da se proba SVE drugo prije intubacije i da se DVA PUTA provjere indikacije za intubaciju.

Da bi rekli da je respirator loš morali bi napraviti studiju gdje dva ista bolesnika (ista bolest, prethodno stanje, nalazi) poredite. Jednog stavljate na respirator, drugog ne. I pratite ishod. Ovo bi teško bilo odobriti sa etičke strane. Ili ne poštujem indikacije za respiratornu potporu i uskraćuješ neophodni tretman bolesniku ili pacijenta kojem ne treba stavljati na respirator. U oba slučaja to je protivzakonito i neetično. A trebalo bi uraditi studije na nekoliko desetina ili još bolje stotina ljudi. I takva studija se ne može naći zasad.

Helmit mask se pokazala kao odlična stvar. Pogledajte video iz bolnice u Bergamu i vidjećete 60 posto pacijenata sa njima. Relativno malo intubiranih. Što je i logično jer sa intubacijom raste i procenat komplikacija. Svako će pokušati ići na najmanju agresivnu proceduru.

Markovski govori kako su mlađi doktori agresivni i kako su agresivniji hirurzi dok priča o respiratorima. Pa u kojoj to bolnici hirug odlučuje o stavljanju na respirator?!

Intervju je niđe veze. Teška kompromitacija nekoga ko ima decenije staža. Tužno.
Ma jasno je to (zato sam i naveo tamo da nije isto maska, kanila, NIV, tubus....), samo budala može biti protiv respiratora. Jedna od stvari koja je revoluciju napravila u medicini i sada nevalja.

Samo sam se ja više bazirao osobe koje se slušaju i da to što on ima neku titulu ispred imena, apsolutno ništa ne znači u određenim situacijama, ali ljudi očito (što je u suštini i logično) ne zaju kako funkcionišu stvari i ko se brine o kome u bolnici.

A svako ko je "dva puta prošao samo pored medicinskog fakulteta" će vidjeti kakve gluposti je Markvoski naveo. Ja prosto nisam mogao vjerovati da ono govori (iako sam slušao Nestorovića, Sladoljeva,...., pa ne znam zašto me čudi to).
Last edited by TheRealist on 24/03/2020 21:42, edited 1 time in total.
Mister__No
Posts: 114
Joined: 23/03/2020 08:35

#97 Re: Italija zemlja smrti

Post by Mister__No »

salik79 wrote: 24/03/2020 21:35
Mister__No wrote: 24/03/2020 21:32
salik79 wrote: 24/03/2020 21:17

Da se nadovezem, italijanska studija iz augusta prosle godine, je pokazala da je proteklih godina smrtnost od sezonske gripe bila izmedju 7000 i 25000, sto je daleko vise od bilo cega sto je do sada moguce dovesti u vezu sa korona virusom.
https://www.ijidonline.com/article/S120 ... 5/fulltext
Image
Image
Jos jednom, samo za tebe:
salik79 wrote: 24/03/2020 20:49 Italijanski doktor, prof. Walter Ricciardi tvrdi da u otpusnim listovima svih smrtnih slucajeva u Italiji, samo u 12% njih stoji da je uzrok smrti virus korone, dok se u javnim medijima sve smrti onih koji su u bolnicama umrli sa korona virusom navode kao zrtve korona virusa. Prema prof. Ricciardiju sve brojke koje se navode bi trebale biti za 8 puta umanjene da bi dobili realnu sliku umrlih od korona virusa. Tim bi imali najvise nekoliko desetaka smrtnih slucajeva po danu, u poredjenju sa normalnom smrtnoscu od 1800 po danu (godisnji prosjek) i prosjekom od 20000 umrlih od sezonske gripe.
https://www.telegraph.co.uk/global-heal ... ied-italy/
sta kaeš 8 puta manje!?!?!?!
sto nema veze sa zdravim mozgom
al ajd, nema veze
kolika je opet stopa smrtnosti

Image
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#98 Re: Italija zemlja smrti

Post by svjezi_ustipak »

Mister__No wrote: 24/03/2020 21:41
salik79 wrote: 24/03/2020 21:35
Mister__No wrote: 24/03/2020 21:32

Image
Image
Jos jednom, samo za tebe:
salik79 wrote: 24/03/2020 20:49 Italijanski doktor, prof. Walter Ricciardi tvrdi da u otpusnim listovima svih smrtnih slucajeva u Italiji, samo u 12% njih stoji da je uzrok smrti virus korone, dok se u javnim medijima sve smrti onih koji su u bolnicama umrli sa korona virusom navode kao zrtve korona virusa. Prema prof. Ricciardiju sve brojke koje se navode bi trebale biti za 8 puta umanjene da bi dobili realnu sliku umrlih od korona virusa. Tim bi imali najvise nekoliko desetaka smrtnih slucajeva po danu, u poredjenju sa normalnom smrtnoscu od 1800 po danu (godisnji prosjek) i prosjekom od 20000 umrlih od sezonske gripe.
https://www.telegraph.co.uk/global-heal ... ied-italy/
sta kaeš 8 puta manje!?!?!?!
sto nema veze sa zdravim mozgom
al ajd, nema veze
kolika je opet stopa smrtnosti

Image

Nije Ricciardi rekao da je osam puta manje nego da je COVID direktno odgovoran za 12 posto smrti dok su u preostalih 88 posto pacijenti imali dva i više koomorbiditeta. U prevodu: korona je pogoršala prethodne bolesti ("this does not mean that COVID 19 did not contribute to patients death, rather it demonstrated that Italy's fatality toll had surged as a large proportion of a patients have underlaying health condition").
Mister__No
Posts: 114
Joined: 23/03/2020 08:35

#99 Re: Italija zemlja smrti

Post by Mister__No »

:skoljka:
nevjerovatno

dobro i poslije sveg pametovanja
koliko je PO TEBI I NJEMU umrlo od virusa SARS COV 2 od te zadnje cifre 23. marta

i kolika je stopa smrtnosti
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#100 Re: Italija zemlja smrti

Post by svjezi_ustipak »

Mister__No wrote: 24/03/2020 21:58 :skoljka:
nevjerovatno

dobro i poslije sveg pametovanja
koliko je PO TEBI I NJEMU umrlo od virusa SARS COV 2 od te zadnje cifre 23. marta

i kolika je stopa smrtnosti
Ako se na mene odnosi, ja se slažem sa tobom. Moguće da je greška radi kvotanja.

Mene napadaju što govorim da ovo nije gripa i što mislim da ljude treba liječiti modernom medicinom :)

Ne ubijaj glasnika! :D
Locked