IT revizija

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#1 IT revizija

Post by ChataDodajStaHoces »

Pozdrav svima,

Prije par mjeseci pokrenuo sam prvi edukativni portal u Bosni i Hercegovini koji se bavi revizijom informacionih tehnologija. S obzirom da je ova oblast u BiH tek u zacetku i da se osnovni zakoni tek trebaju regulisati i stupiti na snagu, smatram da je ovo savrsena prilika za educiranje svih zainteresovanih.

Na forumu sam primjetio veci broj osoba koje se bave revizijom, i koji su pretpostavljam ukljuceni ili clanovi "Udruzenja internih revizora BiH". Kako IT revizija postaje sve bitniji faktor u poslovanju i kontroli, i kako je usko vezana za finansijsku reviziju kao i racunovodstvo, mislim da je slijedeci bitan korak okupljanje IT revizora iz cijele BiH. Svi savjeti i kritike na ideju, dizajn portala http://www.itrevizija.ba kao i opce komentare su dobrodosli.

Ovdje bih volio prosiriti ideju i dobiti neke komentare kompetentnih osoba...

Hvala
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#2 Re: IT revizija

Post by atko »

Generaln sto se pomenute nauke tice ... podgrijavanje vruce vode ;) ... gdje ekonomija i pravo zabiju svoje slamke tu krvi nema :-)


Tebi licno svaka cast na proaktivnsti
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#3 Re: IT revizija

Post by ChataDodajStaHoces »

atko wrote:Generaln sto se pomenute nauke tice ... podgrijavanje vruce vode ;) ... gdje ekonomija i pravo zabiju svoje slamke tu krvi nema :-)


Tebi licno svaka cast na proaktivnsti
Moze biti podgrijavanje ali predstavlja povezanost neizbjeznog razvoja informacionih tehnologija i uvijek prisutnih finansijsko/ekonomskih aspekata sto je cini iznimno zanimljivom strukom i necim sto ce biti sve vise prisutno :) Upravo je to razlog formiranja jednog ovakvog portala.

Iskreno se nadam da ce se revizori i osobe aktivno ukljucene u donosenje nacrta i zakonskih regulativa ukljuciti na neki nacin :)
Serenity
Posts: 201
Joined: 25/02/2006 21:33

#4 Re: IT revizija

Post by Serenity »

Kao prvi korak očekujem prvo legalističke poteze. Pratio sam kakva je frka izbila u Srbiji kada je Microsoft nahajcao inspekcije i počeo da provjerava samo tu legalnost. Hiljade firmi su zatvorene i vijest se širila kao vijest o zemljotresu. Tek kada doživimo par takvih udara, ja bih pričao dalje na tu temu za široke mase.

QM nemaš ni u dobro razvijenim IT firmama u BiH iz prosta dva razloga:
1. Nema se kad
2. Svjest o QM nije još toliko velika da se učini prioritetom

To nažalost daje jednu tužnu konsekvencu - BH firme nisu za jako ozbiljnih poslova, jer NE ZNAJU, a ne da im se neda prilika.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#5 Re: IT revizija

Post by atko »

Serenity wrote:Kao prvi korak očekujem prvo legalističke poteze. Pratio sam kakva je frka izbila u Srbiji kada je Microsoft nahajcao inspekcije i počeo da provjerava samo tu legalnost. Hiljade firmi su zatvorene i vijest se širila kao vijest o zemljotresu. Tek kada doživimo par takvih udara, ja bih pričao dalje na tu temu za široke mase.

QM nemaš ni u dobro razvijenim IT firmama u BiH iz prosta dva razloga:
1. Nema se kad
2. Svjest o QM nije još toliko velika da se učini prioritetom

To nažalost daje jednu tužnu konsekvencu - BH firme nisu za jako ozbiljnih poslova, jer NE ZNAJU, a ne da im se neda prilika.
sve ovo treba uzeti kao vrlo realne parametre na terenu ... ne moze se samo furati neki film o necemu sto ce biti in (al nece jos dugo, odziv sistema na balkanu se mjeri u decenijama)... a prije gore nabrojanih problema ... treba srediti i ono sto je nekad bilo uredjeno a sad vise nije ... od zakona o radu, pravima radnika i odnosa kompanija prema njima, pravima kompanija i odnosa drzave prema njima ... itd itd ...

naravno nekima se zuru ... zato se kroz zakone izlobira i progura mnogo toga na silu... i na kraju je vazna samo forma da je nesto certificirano ... da neko uzme lovu a nek odobije papir da mase s njim po medijima ili tenderima :-)

Jednom rjecju stvori se UBLEHA

Jedna "anegdota" na ovo o cemu govori @Serenity ... ENERGOINVEST ... nekada velika kompanija ...
Radili su nesto za maleziju i poslali su im neke crtze u auto cad-u ... mislim da se radilo o auto cad-u 2002 ... naravno nelicenciranom sa sirana :D ... iz malezije su im rekli da njihove crteze ne mogu da otvore jer oni koriste prilicno staruiju verziju R14 ili R13, detalji i nisu bas toliko vazni za pricu ...
... bitan je taj nivo svijesti ... hajd sad ubjedi nekoga u EI da moraju prvo ispostovati zakonske procedure, pa onda neke standarde ... revizije itd itd ... e ako nemoze to u EI hajd u nekoj firmici od 20 ljudi...
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#6 Re: IT revizija

Post by ChataDodajStaHoces »

Serenity wrote:Kao prvi korak očekujem prvo legalističke poteze. Pratio sam kakva je frka izbila u Srbiji kada je Microsoft nahajcao inspekcije i počeo da provjerava samo tu legalnost. Hiljade firmi su zatvorene i vijest se širila kao vijest o zemljotresu. Tek kada doživimo par takvih udara, ja bih pričao dalje na tu temu za široke mase.

QM nemaš ni u dobro razvijenim IT firmama u BiH iz prosta dva razloga:
1. Nema se kad
2. Svjest o QM nije još toliko velika da se učini prioritetom

To nažalost daje jednu tužnu konsekvencu - BH firme nisu za jako ozbiljnih poslova, jer NE ZNAJU, a ne da im se neda prilika.
Nacrti i dopune zakona o reviziji koji ce ukljuciti dio IT revizije (ili cak i zaseban zakon o IT reviziji) su vec u pripremi. Na svu srecu nece ga kreirati kao i sve ostale zakone grupa "strucnjaka" koji ne znaju kako stvari funkcionisu u praksi vec Federalna Bankarska Agencija u saradnji s vecim revizorskim kucama. Regulative trebaju da se donesu, i samo je pitanje vremena. Nazalost to moze potrajati.

Iskreno se nadam da ce u buducnosti (iako je to na nekom posljednjem mjestu nasih politicara) biti usvojen i zakon o Informacionim tehnologijama, kako bi sprijecio upravo situaciju koju si objasnio. http://www.law.stanford.edu/program/cen ... law/eu/it/

Ali pomaci su napravljeni - Zakon o elektronskom potpisu kao jedan od prvih koraka

Smatram da si upravu i da firme ne implementiraju QM, ali nekako je i logicno kada svoje prioritete fokusiraju na druge stvari. Broj kompanija koje su implementirale ISO 27000 standarde se moze izbrojati na prste jedne ruke. Samo vece kompanije u BIH su u mogucnosti da sredstva, kao i poslovne ciljeve usklade sa takvim standardima.

Na svu srecu necemo se uvijek moci skrivati iza ledja neodgovornih politicara ili nedostatka regulativa. Sve vece strane investicije i partnerstva s inozemnim partnerima zahtijevace ispunjavanje ovakvih kriterija i jednostavno ce biti de facto u poslovanju.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#7 Re: IT revizija

Post by atko »

Daj boze da ikad neki zakon o bilo cemu uradi neka grupa ljudi "sa terena struke" ...

Da ne bude kao sa onim kavalifikacijama znimanja
-prodavacica ljubavi
-ovlazivac drveta
-spoljni momak - potrckalo

:D


Kad jednom nakaradno postavis stvari ode sve do djavola
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#8 Re: IT revizija

Post by ChataDodajStaHoces »

atko wrote:Daj boze da ikad neki zakon o bilo cemu uradi neka grupa ljudi "sa terena struke" ...

Da ne bude kao sa onim kavalifikacijama znimanja
-prodavacica ljubavi
-ovlazivac drveta
-spoljni momak - potrckalo

:D


Kad jednom nakaradno postavis stvari ode sve do djavola
Hahahahahahah cuo sam price o takvim stvarima kada se pravio nacrt Zakona o racunovodstvu i reviziji. Ljudi su pisali takve gluposti koje se apsolutno ne mogu primjeniti u praksi. U cijelom svijetu se okupljaju vodeci strucnjaci i kreiraju strucne grupe koje prave nacrte, samo kod nas te strucne grupe veze nemaju s praksom :D
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#9 Re: IT revizija

Post by atko »

Mislim stvar je jednostavna .... ako radis zakon o automobilskom saobracaju i sigurnosti npr onda treba da sjede:
-inzenjer koji zna sta je auto
-inzenjer koji zna sta je saobracaj, pjesak, okolina
-meterolog koji zna kakva je klima tu
-pravnik koji zna sta je pravo i zakon
-razni ostali relevantni, auto kuce, udruzenja za zastitu djece, pjesaka, okoline, ... itd itd

I to treba periodicno i po potrebi uskljadjivati

A ne napiso neko zakon '56 ... i sad ti drot trazi rezervne sijalice ... ti kazes ali gospodine na autu su ksenoni ... ja ne mogu imati rezervni set ksenona niti mogu niti smijem niti zanm otvoriti far bez ovlastenog servisa to je pod garanicjom... kazna, kaze zakon moras imati sijalice ... da bi izbjego takve situacije ... kupis kod kineza za 2 KM sijalice i stavis u audija A8 i sve po zakonu i sve ok :D

E sad zamisli sta bi sve mogl oda se nadje u zakonu o necemu sto je puno apstraktnije od rezervnih sijalica :D
Serenity
Posts: 201
Joined: 25/02/2006 21:33

#10 Re: IT revizija

Post by Serenity »

Chata87 wrote:
Serenity wrote:Kao prvi korak očekujem prvo legalističke poteze. Pratio sam kakva je frka izbila u Srbiji kada je Microsoft nahajcao inspekcije i počeo da provjerava samo tu legalnost. Hiljade firmi su zatvorene i vijest se širila kao vijest o zemljotresu. Tek kada doživimo par takvih udara, ja bih pričao dalje na tu temu za široke mase.

QM nemaš ni u dobro razvijenim IT firmama u BiH iz prosta dva razloga:
1. Nema se kad
2. Svjest o QM nije još toliko velika da se učini prioritetom

To nažalost daje jednu tužnu konsekvencu - BH firme nisu za jako ozbiljnih poslova, jer NE ZNAJU, a ne da im se neda prilika.
Nacrti i dopune zakona o reviziji koji ce ukljuciti dio IT revizije (ili cak i zaseban zakon o IT reviziji) su vec u pripremi. Na svu srecu nece ga kreirati kao i sve ostale zakone grupa "strucnjaka" koji ne znaju kako stvari funkcionisu u praksi vec Federalna Bankarska Agencija u saradnji s vecim revizorskim kucama. Regulative trebaju da se donesu, i samo je pitanje vremena. Nazalost to moze potrajati.

Iskreno se nadam da ce u buducnosti (iako je to na nekom posljednjem mjestu nasih politicara) biti usvojen i zakon o Informacionim tehnologijama, kako bi sprijecio upravo situaciju koju si objasnio. http://www.law.stanford.edu/program/cen ... law/eu/it/

Ali pomaci su napravljeni - Zakon o elektronskom potpisu kao jedan od prvih koraka

Smatram da si upravu i da firme ne implementiraju QM, ali nekako je i logicno kada svoje prioritete fokusiraju na druge stvari. Broj kompanija koje su implementirale ISO 27000 standarde se moze izbrojati na prste jedne ruke. Samo vece kompanije u BIH su u mogucnosti da sredstva, kao i poslovne ciljeve usklade sa takvim standardima.

Na svu srecu necemo se uvijek moci skrivati iza ledja neodgovornih politicara ili nedostatka regulativa. Sve vece strane investicije i partnerstva s inozemnim partnerima zahtijevace ispunjavanje ovakvih kriterija i jednostavno ce biti de facto u poslovanju.
1. Kako nas znam, prekopirat ćemo IT zakon od Austrije i to je to, samo je pitanje kada.
2. QM i ISO certifikati će se početi "praviti" onda kada to bude uslov za velike tendere, drugačije nemaju te firme razlog da to urade.
Serenity
Posts: 201
Joined: 25/02/2006 21:33

#11 Re: IT revizija

Post by Serenity »

Chata87 wrote:
atko wrote:Daj boze da ikad neki zakon o bilo cemu uradi neka grupa ljudi "sa terena struke" ...

Da ne bude kao sa onim kavalifikacijama znimanja
-prodavacica ljubavi
-ovlazivac drveta
-spoljni momak - potrckalo

:D


Kad jednom nakaradno postavis stvari ode sve do djavola
Hahahahahahah cuo sam price o takvim stvarima kada se pravio nacrt Zakona o racunovodstvu i reviziji. Ljudi su pisali takve gluposti koje se apsolutno ne mogu primjeniti u praksi. U cijelom svijetu se okupljaju vodeci strucnjaci i kreiraju strucne grupe koje prave nacrte, samo kod nas te strucne grupe veze nemaju s praksom :D
To govori kako vlada nažalost ne znanje. Ako putem podobnosti se neke stvari mogu uraditi, ok! Ali znanje bi trebalo spriječiti i korumpiranog čovjeka od ovakvih poteza, jer tako bitne stvari treba ipak dati stručnjacima da urade. A nažalost tu sjede ljudi koji su samo tu da klepe lovu i odoše. Političaru kažu "evo zakona", EU zadovoljna i kao BiH ide dalje, međutim sebi iskopala veliku jamu. Takve stvari mediji moraju ismijavati, ali nažalost ni mediji nisu ono što trebaju da budu u BiH, tako da imamo pat poziciju od koje ja lično ama baš ništa ne očekujem.
Serenity
Posts: 201
Joined: 25/02/2006 21:33

#12 Re: IT revizija

Post by Serenity »

atko wrote:
Serenity wrote:Kao prvi korak očekujem prvo legalističke poteze. Pratio sam kakva je frka izbila u Srbiji kada je Microsoft nahajcao inspekcije i počeo da provjerava samo tu legalnost. Hiljade firmi su zatvorene i vijest se širila kao vijest o zemljotresu. Tek kada doživimo par takvih udara, ja bih pričao dalje na tu temu za široke mase.

QM nemaš ni u dobro razvijenim IT firmama u BiH iz prosta dva razloga:
1. Nema se kad
2. Svjest o QM nije još toliko velika da se učini prioritetom

To nažalost daje jednu tužnu konsekvencu - BH firme nisu za jako ozbiljnih poslova, jer NE ZNAJU, a ne da im se neda prilika.
sve ovo treba uzeti kao vrlo realne parametre na terenu ... ne moze se samo furati neki film o necemu sto ce biti in (al nece jos dugo, odziv sistema na balkanu se mjeri u decenijama)... a prije gore nabrojanih problema ... treba srediti i ono sto je nekad bilo uredjeno a sad vise nije ... od zakona o radu, pravima radnika i odnosa kompanija prema njima, pravima kompanija i odnosa drzave prema njima ... itd itd ...

naravno nekima se zuru ... zato se kroz zakone izlobira i progura mnogo toga na silu... i na kraju je vazna samo forma da je nesto certificirano ... da neko uzme lovu a nek odobije papir da mase s njim po medijima ili tenderima :-)

Jednom rjecju stvori se UBLEHA

Jedna "anegdota" na ovo o cemu govori @Serenity ... ENERGOINVEST ... nekada velika kompanija ...
Radili su nesto za maleziju i poslali su im neke crtze u auto cad-u ... mislim da se radilo o auto cad-u 2002 ... naravno nelicenciranom sa sirana :D ... iz malezije su im rekli da njihove crteze ne mogu da otvore jer oni koriste prilicno staruiju verziju R14 ili R13, detalji i nisu bas toliko vazni za pricu ...
... bitan je taj nivo svijesti ... hajd sad ubjedi nekoga u EI da moraju prvo ispostovati zakonske procedure, pa onda neke standarde ... revizije itd itd ... e ako nemoze to u EI hajd u nekoj firmici od 20 ljudi...
Došla jedna arhitektonska firma iz Njemačke u kancelariju jedne BiH arhitektonske firme da ih obiđu, da vide šta im fali pa da im malo pomognu. Kada su ušli ne mogu da vjeruju, a posebno su se zadržali na polici sa CD-ovima.
I veli jedan švabo: "Pa vi ste jača firma od nas."
Bošnjo zubnjen: "Kako to mislite gospodine?"
Švabo:"Pa vi imate software-a u milionskoj vrijednosti, a mi sebi ne možemo ni da priuštimo 20 novih licenci za novi AutoCAD."

I ko je glavni krivac? Opet isto. Pa čak evo i SAX dozvoljava pirateriju po forumu, a SAX važi kao "utjecajan" medij. Odnekle se mora krenuti!
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#13 Re: IT revizija

Post by ChataDodajStaHoces »

Serenity wrote:1. Kako nas znam, prekopirat ćemo IT zakon od Austrije i to je to, samo je pitanje kada.
2. QM i ISO certifikati će se početi "praviti" onda kada to bude uslov za velike tendere, drugačije nemaju te firme razlog da to urade.
Ma i da ga prekopiramo nadam se da ce to uraditi kako treba, i ne ostavljati prostora za malverzacije i rupe... Sto se certifikata tice, kako se mora srediti stanje sa zakonima i regulativama, tako ce biti vise prilika za nove tendere i partnerstva s vecim firmama. Koliko god nesvjesno to politicari pokusali potkopati (nedonosenjem pravih zakona i pravljenjem komplikacija) nece se moci izbjeci. S pravim idejama i sposobnim ljudima sve vise ce biti pravih kompanija i pravih ekonomskih prilika (nacina za sticanje veceg profita). Cinjenica je da za poslovanje "vecih kompanija" nije dovoljna samo BiH :)
BatoL
Posts: 66
Joined: 31/10/2010 12:47

#14 Re: IT revizija

Post by BatoL »

Serenity wrote:Došla jedna arhitektonska firma iz Njemačke u kancelariju jedne BiH arhitektonske firme da ih obiđu, da vide šta im fali pa da im malo pomognu. Kada su ušli ne mogu da vjeruju, a posebno su se zadržali na polici sa CD-ovima.
I veli jedan švabo: "Pa vi ste jača firma od nas."
Bošnjo zubnjen: "Kako to mislite gospodine?"
Švabo:"Pa vi imate software-a u milionskoj vrijednosti, a mi sebi ne možemo ni da priuštimo 20 novih licenci za novi AutoCAD."

I ko je glavni krivac? Opet isto. Pa čak evo i SAX dozvoljava pirateriju po forumu, a SAX važi kao "utjecajan" medij. Odnekle se mora krenuti!
Da, nije dovoljno što su nam mašine po postrojenjima iz 70tih, sad bi te firme (kao EI) trebale samoinicijativno da uskrate sebi i ono malo prednosti u odnosu na strance što imaju ( to što ti vlast ne sjedi za vratom da licenciraš softver ekonomski gledano to je prednost). Kada dođe stranac-poslovni partner koji se začudi pirateriji, to znači samo jedno- nije odradio istraživanje tražišta/saradnika kako treba. Kao Švabe bi te plaćale da ne moraju, zato što su pošteniji, pfff :-) Ali da ne idemo dalje u offtopic :)
@Chata87: Fazon je što ne možeš tako jednotavno iskopirati neke stvari od zemalja koje su na totalno drugom tehničko-tehnološkom novou razvoja. Jednostavno usvajanje određenih standarda, certifikata i zakona bi u većini slučajeva bio overkill za nas.
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#15 Re: IT revizija

Post by ChataDodajStaHoces »

Evo da vratim temu u zivot malo :) Treba mi par savjeta i misljenja :)

Trenutno studiram Informacioni Menadzment izvan BiH i trebao bih pripremati temu za magistarski. Zelio bih raditi nesto direktno vezano za BiH i po mogucnosti IT reviziju i sve aspekte za koje se veze. Problem je opsirnost oblasti a ja bih se zelio fokusirati na neke konkretne mogucnosti i neko istrazivanje koje bih odradio preko ljeta, tako da podatke i zakljucke koje dobijem mogu iskoristiti kao konkretan non-theoretical dio moje teze.

Imate li neke prijedloge kakvo bi se istrazivanje moglo uraditi, koja tema bi mogla biti interesantna a prvenstveno korisna za buducnost ovakve struke :)

Hvala
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#16 Re: IT revizija

Post by Daryl Dixon »

koliko je zastupljena it revizija u BiH?

ima li neko iskustvo da podijeli?
Post Reply