IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

Kruler

#26 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by Kruler » 19/08/2015 14:10

hakazvaka wrote:Ja licno mogu preporuciti 2 firme za rad sto se tice IT struke, i obje preporucujem iz licnog iskustva jer sam radio tu.

Prva je InterSoft d.o.o, mala firma sa par developera, ali vrlo interesantnim projektima... radno okruzenje vrhunsko

Druga je Personal d.o.o, srednja firma sa 30-ak developera, ne radi se za klijente, vec je rijec o startupu, i u pitanju je razvoj vlasititog proizvoda za US trziste :) plate su predobre, a konstantno je firma u potrazi za novim developerima.

Od firmi za koje sam cuo od raje, znam da su devlogic i nsoft pravo dobri, i da je authority partners i raiffeisen teska katastrofa (izrabljivanje)...
... da dodam i svojih par centi...

Iz vlastitog iskustva:

Devlogic je prije nekoliko godina, kada sam radio za njih, bio sasvim ok. Outsorcing, rad na mnogo različith projekata, ponekad (kao team lead) i istovremeno. Prekovremeno i rad vikendom nije zahtjevan/ohrabrivan osim u veoma rijetkim situacijama kada je to bilo apsolutno neophodno. Mnogo super ljudi s kojima sam još uvijek u kontaktu.

Personal, gdje sam radio nakon, je u to vrijeme bio totalno van konkurencije. Opuštena radna atmosfera, tehnologije s kojima se nisi tek tako mogao susresti, interesantan projekat i fantastične kolege. Prekovremeni rad i rad vikendom je ponekad, jako rijetko, neophodan da se stignu postavljeni ciljevi.

Koliko znam, za ove firme, plata je obično stvar dogovora. Dobiješ ponudu, pregovaraš, usaglasite cifru i to je to. S vremena na vrijeme (jednom, dva puta godišnje) imaš performance review gdje, na osnovu pokazanog u prethodnom periodu, pregovaraš o povišici.

One za koje znam od drugih:

Mistral ima dobru radnu atmosferu, pristojne plate i interesantne projekte. Dosta ulažu u edukaciju.

Klika je mlada firma, ali sam čuo samo najbolje o njima.

Toptal je snažno ušao na tržište rada u BiH ali, uglavnom, rade s freelancerima. Plate/satnice developeri određuju sami. Ono što sam vidio mi se svidjelo i da sam još u BiH vjerovatno bih pokušao raditi s njima.

Daryl Dixon

#27 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by Daryl Dixon » 20/08/2015 08:29

.
Last edited by Daryl Dixon on 03/08/2016 09:31, edited 1 time in total.

Last December

#28 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by Last December » 20/08/2015 08:49

PMI je za seniore koji zele u management. Ako te to ne zanima, nemoj se zamarati s tim.
Soft Dev je isto malo napredniji kurs od ostalih, pruza malo siru sliku.
Meni licno su prva tri kursa najzanimljivija, al ja sam junior pa me nista drugo trenutno ne zanima :)
Ucim i SQL pomalo ali samo onoliko koliko mi treba uz programiranje.

Daryl Dixon

#29 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by Daryl Dixon » 05/09/2015 00:47

.
Last edited by Daryl Dixon on 03/08/2016 09:32, edited 1 time in total.

silver_testelone

#30 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by silver_testelone » 14/09/2015 14:27

Daryl Dixon wrote:Je li neko možda radio u ZIRA ITC Solutions? Kakva su iskustva? :) :thumbup: :bih:
Radi moj drug i prilično je zadovoljan. Radi puno, ali je i plaćen dobro (3000+KM + prekovremeni, teretana, mobitel, ...)

mirsek

#31 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by mirsek » 15/09/2015 02:24

silver_testelone wrote:
Daryl Dixon wrote:Je li neko možda radio u ZIRA ITC Solutions? Kakva su iskustva? :) :thumbup: :bih:
Radi moj drug i prilično je zadovoljan. Radi puno, ali je i plaćen dobro (3000+KM + prekovremeni, teretana, mobitel, ...)
Koliko ima radnog iskustva, jel junior ili senior , sta sve zna da radi tj. koji ima skill set ?

sandra01

#32 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by sandra01 » 15/09/2015 06:47

pratim :)

silver_testelone

#33 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by silver_testelone » 15/09/2015 09:38

mirsek wrote:
silver_testelone wrote:
Koliko ima radnog iskustva, jel junior ili senior , sta sve zna da radi tj. koji ima skill set ?
Ima oko 5 godina iskustva. Pravi alate za masivno procesiranje xDR-ova u C++.

MrShadow

#34 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by MrShadow » 15/09/2015 11:41

mirsek wrote:
silver_testelone wrote:
Zira je mozda i jedina firma gdje mozes ovu platu dobiti s tim da moras biti Senior daleko iznad prosjeka i razvaljivati u najmanje 10 tehnologija, evo ti sta traze za poziciju Sys Inzinjera:

Required Skills:

We’re looking for someone who has:

Up to 10 years in software development.
Expert knowledge of EJB, JAVA, JavaScript, JDBC, JMS, HTML, XML, Ajax, SWING, and XML
Expert knowledge of Oracle iAS, BEA WebLogic Server, WebLogic Integrator, JBOSS, or IBM Websphere
Working knowledge of Oracle
Experience using various Java patterns
Experience in building scalable, distributed systems
A good understanding of UNIX OS
Degree in computer science. Equivalent experience is also acceptable
Excellent analytical skills
Demonstratable software programming skills
Best practices in software development
Source control
Defect-tracking systems
Design
Project estimation
Excellent organizational skills
Excellent verbal and written communication skills
The ability to manage multiple tasks
The ability to work constructively with other people and be a contributor in a team environment
Positive Attitude
Must be self-motivated

Last December

#35 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by Last December » 15/09/2015 18:46

Brutalno, ovo je kompletan arhitekt, takvih je u BiH kao jednoroga, jer vec rade negdje vani za kojih 150k evra.

Vidim ima oglas i za obicnog java developera, uslovi su poprilicno blagi, ali vjerovatno je i plata u skladu s tim, pretpostavljam oko 1k-1,5k KM.

MrShadow

#36 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by MrShadow » 16/09/2015 13:47

Last December wrote:Brutalno, ovo je kompletan arhitekt, takvih je u BiH kao jednoroga, jer vec rade negdje vani za kojih 150k evra.

Vidim ima oglas i za obicnog java developera, uslovi su poprilicno blagi, ali vjerovatno je i plata u skladu s tim, pretpostavljam oko 1k-1,5k KM.
tako je, 3,000 mozes samo sanjati u BiH kao IT inzinjer osim ako ne ispunjavas ove gore uslove koje sam naveo, u Sa broj takvih ljudi mozes nabrojati na prste jedne ruke, ja sam znao dvojicu i radili su u Ziri ali su sad u Njemackoj za 5,6 000 eur neto mjesecno.

1,5k je plafon ovdje, 2k ako si dobar senior i time se moze zadovoljiti, sve ostalo lazu.
Ovo je primjer za Sarajevo, u Tuzli znam 10 programera da rade za 500-700 km a vec ulaze u 2,3 god iskustva.

mirsek

#37 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by mirsek » 16/09/2015 14:18

MrShadow wrote:
Last December wrote:Brutalno, ovo je kompletan arhitekt, takvih je u BiH kao jednoroga, jer vec rade negdje vani za kojih 150k evra.

tako je, 3,000 mozes samo sanjati u BiH kao IT inzinjer osim ako ne ispunjavas ove gore uslove koje sam naveo, u Sa broj takvih ljudi mozes nabrojati na prste jedne ruke, ja sam znao dvojicu i radili su u Ziri ali su sad u Njemackoj za 5,6 000 eur neto mjesecno.

1,5k je plafon ovdje, 2k ako si dobar senior i time se moze zadovoljiti, sve ostalo lazu.
Ovo je primjer za Sarajevo, u Tuzli znam 10 programera da rade za 500-700 km a vec ulaze u 2,3 god iskustva.
Nemoj govoriti da lazu kad ja iz prve ruke znam koliko ljudi primaju platu.
Nisu djeca i ozbiljne su osobe da se lazu sa dugogodisnjim prijateljima/kolegama a uostalom to je manje vise poznato.
Znaci 3000 KM je haman pa normala u najjacim firmama za seniore dok juniori krecu sa 1500 KM i takvih ljudi ima na desetine samo u Sarajevu i nisu rijetka pojava.
A naravno da takvi strucnjaci mogu relativno lako odleprsati odavde i primati 3-4 puta vece plate u Njemackoj.
I kao sto je neko napomenuo na visinu plate u nekoj firmi dosta utice to da li su klijenti vecinom stranci ili domaci.

madner

#38 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by madner » 16/09/2015 15:12

Ti iz Tuzle bi trebali traziti pod hitno smjestaj u Sarajevu, cuj ispod 2000. :D

MrShadow

#39 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by MrShadow » 16/09/2015 15:22

mirsek wrote:
MrShadow wrote:

Nemoj govoriti da lazu kad ja iz prve ruke znam koliko ljudi primaju platu.
Nisu djeca i ozbiljne su osobe da se lazu sa dugogodisnjim prijateljima/kolegama a uostalom to je manje vise poznato.
Znaci 3000 KM je haman pa normala u najjacim firmama za seniore dok juniori krecu sa 1500 KM i takvih ljudi ima na desetine samo u Sarajevu i nisu rijetka pojava.
A naravno da takvi strucnjaci mogu relativno lako odleprsati odavde i primati 3-4 puta vece plate u Njemackoj.
I kao sto je neko napomenuo na visinu plate u nekoj firmi dosta utice to da li su klijenti vecinom stranci ili domaci.
Kao neko ko je u ITu i ko ima dodira s tim najjacim firmama ja ti tvrdim lazu. 3000 normala al malo morgen.
Juniori u Sa pocinju sa 700-1000, drug ml je sa 2 god iskustva u authority za 1200 presao, ugovor sam licno vidio.
Seniora znam pun k koji znaju i unix, linux, python, javu, c, cisco, ljudi rade sve zivo za 2k plafon u jacim IT firmama.
Za poziciju iz Zire dobit ces 3k a takvih ljudi imas 5% od IT-ovaca u BiH.
Dokaz ti je i to sto je konkurs gore naveden za sys. Inzinjera otvoren prije pola godine i jos ga nisu nasli ;)

mirsek

#41 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by mirsek » 16/09/2015 16:04

MrShadow wrote:
Kao neko ko je u ITu i ko ima dodira s tim najjacim firmama ja ti tvrdim lazu. 3000 normala al malo morgen.
Juniori u Sa pocinju sa 700-1000, drug ml je sa 2 god iskustva u authority za 1200 presao, ugovor sam licno vidio.
Seniora znam pun k koji znaju i unix, linux, python, javu, c, cisco, ljudi rade sve zivo za 2k plafon u jacim IT firmama.
Za poziciju iz Zire dobit ces 3k a takvih ljudi imas 5% od IT-ovaca u BiH.
Dokaz ti je i to sto je konkurs gore naveden za sys. Inzinjera otvoren prije pola godine i jos ga nisu nasli ;)
Jbg. ja kao neko kome je jedan prijatelj iz djetinjstva senior sa preko 10 godina staza a drugi sef odsjeka u jednoj IT firmi vjerujem tim ljudima kad kazu kolike su plate dobili neki od njihovih kolega.
3000 KM za kvalitetnog seniora sa iskustvom od 5+ godina je vjeruj normala u jakim firmama.
Pa naveo sam ti u prethodnim postovima kakve ja imam informacije o platama od tih ljudi.
Taj tvoj prijatelj koji je dobio pocetnu platu od 1200 KM je izuzetak jer u mnogo manjim firmama i koje dosta manje saradjuju sa strancima sa 2 godine iskustva vrlo lako se prebaci 1200 KM.
Ovo za Sarajevo govorim.
Sta ti prijatelj konkretno zna raditi ??
Last edited by mirsek on 17/09/2015 12:21, edited 1 time in total.

madner

#42 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by madner » 16/09/2015 16:07

Cisco, c, java, vozi auto, koristi office :D

MrShadow

#43 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by MrShadow » 16/09/2015 16:10

mirsek wrote: Jbg. ja kao neko kome je jedan prijatelj iz djetinjstva senior sa preko 10 godina staza a drugi sef odsjeka u jednoj IT firmi vjerujem tim ljudima kad kazu kolike su plate dobili neki od njihovih kolega.
3000 KM za kvalitetnog seniora sa iskustvom od 5+ godina je vjeruj normala u jakim firmama.
Istina, ali to " neki od kolega " su 1,2,3 covjeka u firmi :) i koji znaju bas nesto tipa ovoga sto se trazi u Ziri u konkursu koji sam objavio, a to vjeruj mi nije normalan senior vec neko daleko iznad prosjeka i jako strucan, nemas puno ljudi koji to znaju.
Volio bih i ja da nam je situacija bolja, ali nazalost u k*** smo kao drzava.

Drug mi je sql developer, dosao s faksa, radio 1 godinu za 700 km, povecali mu na 900 u drugoj godini i plafon, koliko sam upratio korektno je radio posao. Kad su mu ponudili 1200 u Authority jedva je docekao. Firma u kojoj je radio je sasvim ok, nije medju najjacim IT firmama, ali jedna od boljih.

mirsek

#44 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by mirsek » 16/09/2015 16:11

madner wrote:Cisco, c, java, vozi auto, koristi office :D
Jel samo microsoft ili zna i Libre ? :D
Ne znam mozda u drugim gradovima zakidaju za plate ali u Sarajevu sigurno nisu tako niske kako je naveo.

madner

#45 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by madner » 16/09/2015 16:16

Koji je grad?

MrShadow

#46 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by MrShadow » 16/09/2015 16:30

mirsek wrote:
Ne znam mozda u drugim gradovima zakidaju za plate ali u Sarajevu sigurno nisu tako niske kako je naveo.
2000 ti nisko u drzavi gdje je nezaposlenost 50% i gdje je prosjecna plata 800 km, a za koju se radi 60 sedmicno?
2000 nisko u drzavi gdje doktor zaradi 1400 Km sa toplim obrokom i prevozom, a hirurg 1900 Km o kojem ovise ljudski zivoti.
Ako mislis da serem i za ovo, u porodici imam jednog takvog koji radi za tu platu.

madner

#47 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by madner » 16/09/2015 16:32

Nisko za IT, koja nije vezana za zdravstvo.

Inace doktori izadju privatno i dosta vise. :D

mirsek

#48 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by mirsek » 16/09/2015 16:37

madner wrote:Nisko za IT, koja nije vezana za zdravstvo.

Inace doktori izadju privatno i dosta vise. :D
Upravo tako i za IT i za doktore :thumbup:

mirsek

#49 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by mirsek » 16/09/2015 16:41

MrShadow wrote:
mirsek wrote:
2000 ti nisko u drzavi gdje je nezaposlenost 50% i gdje je prosjecna plata 800 km, a za koju se radi 60 sedmicno?
2000 nisko u drzavi gdje doktor zaradi 1400 Km sa toplim obrokom i prevozom, a hirurg 1900 Km o kojem ovise ljudski zivoti.
Ako mislis da serem i za ovo, u porodici imam jednog takvog koji radi za tu platu.
2000 KM mi nije uopste nisko ali potraznja i potreba za tim kadrom pokazuje da to moze ici jos gore kao npr. u ovim nabrojanim firmama u Sarajevu ili uporedi sa Hrvatskom i Srbijom .
1400 KM mozda doktor koji nije specijalizirao.
Jesi li racunao dezure koje iznose koliko ono 120 KM po dezuri i koliko mimo osnovne plate doktor zaradi sa njima?

jahh

#50 Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by jahh » 16/09/2015 16:56

Osim perioda pri kraju projekta sa puno prekovremenih, poprilicno dobra.

Post Reply