IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
hekaton

IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by hekaton » 29/07/2015 09:46

Nisam nasao na forumu da su komentarisani IT poslodavci u nasoj zemlji, utisci zaposlenih (sadasnjih, bivsih), gdje su kakvi uslovi rada,kakve su plate za pojedine pozicije,kakva je mogucnost napredovanja, kome ide dobro ko zaposljava i gdje je najbolje raditi (nesto mi posao.ba nije mjerodavan).

Postoji tema vezana za Authority Partners oni se najvise medijski i marketinski eksponiraju ali ne vjerujem da je sve tako bajno, ima jos firmi koje su na glasu kao atraktivne i furaju taj Gugl stil medjutim malo se o tome zna (Mistral, NSoft, Verso, DevLogic...).

Takodjer, ako je neko isao na razgovor za posao u neku od IT firmi neka ostavi svoje utiske.
Ne moramo se vezati konkretno za IT firme, ako neko radi ili je radio/la u IT sektoru u bankama, bolnicama etc neka ostavi dojmove da bi siroke narodne mase dobile uvid kakvi su gdje uslovi i sta mogu ocekivati kad apliciraju za rad u nekoj od IT firmi u BiH.

test_test

Re: IT Poslodavci u BiH - Utisci, komentari . . .

Post by test_test » 29/07/2015 09:56

Sto se tice banaka, domacih banaka tu su uslovi ispod prosjeka u IT-u ovdje ubrajam PBS, IK Banka, Vakufska, Moja Banka i sl. Union i BBI su vec bolji koliko sam cuo (kada kazem uslovi mislim prvenstveno na plate a i ostale uslove npr. nama u IT-u bitnije a to je ulaganje u IT i sl.). Vezano za strane banke znam samo da u Intesa SP nije lose i za Raiffeisen da je tamo izrabljivanje samo takvo. Sto se tice ulaganja u IT tu su strane banke daleko ispred domacih u bilo kojem aspektu. Kako god banke kao banke zna se ko je glavni(ekonomista) a IT im dodje kao nuzno zlo (trosak).
Last edited by test_test on 29/07/2015 09:59, edited 1 time in total.

hekaton

Post by hekaton » 29/07/2015 09:58

test_test wrote:Sto se tice banaka, domacih banaka tu su uslovi ispod prosjeka u IT-u ovdje ubrajam PBS,IK,Vakufska,MOja Banka i sl. Union i BBI su vec bolji koliko sam cuo. Vezano za strane banke znam samo da u Intesa SP nije lose i za Raiffeisen da je tamo izrabljivanje samo takvo. Kako god banke kao banke zna se ko je glavni(ekonomista) a IT im dodje kao nuzno zlo.

Iskreno sam mislio da su tu uslovi upravo suprotni, iznad prosjeka za sys admine i administratore baza podataka kao i IT generalno

test_test

Post by test_test » 29/07/2015 10:01

Ne bih rekao da su uslovi zadovoljavajuci. Imam nekoliko kolega koji rade u domacim bankama (nema ih mnogo da ne nabrajam sada koje su) i nisu nesta zadovoljni prvenstveno platom (mislim na DB admine) a sto se tice zadovoljstva infrastrukturom softverom i sl. tu su razlicita misljenja u zavisnosti od koga je rjesenje kupljeno.

Daryl Dixon

Post by Daryl Dixon » 12/08/2015 00:26

.
Last edited by Daryl Dixon on 03/08/2016 09:34, edited 1 time in total.

iz dna duše

Post by iz dna duše » 12/08/2015 09:40

Authority Partners je dobar poslodavac, tako sam bar cula?! A Microsoft BiH jos najbolji, moze se napredovati, plate dobre, puno nekih beneficija, ali i to sam cula od onih koji tu rade... E sada, bilo bi dobro cuti sta kazu oni koji su tamo, jos bolje od onih koji vise nisu tamo, jesu li ove informacije doista tacne. Znam da ima firmi koje su "šminka" ali ne plaćaju bas nesto i imaju veliku fluktuaciju. je li sada bolje ipak raditi u firmi koja nema te šminke, ali su plate dobre i redovne? Radila sam i u tim poznatim firmama i u malim nepoznatim, nekako sam najsretnija bila u malim i nepoznatim gdje mi je plata bila fina iredovna, odnosi sa kolegama se mogli njegovati, a posao nista manje zanimljiv od onih u velikim, "cuvenim" bh firmama.

hekaton

Post by hekaton » 13/08/2015 15:19

Moj dojam kao nekoga ko na tu kompaniju gleda sa strane je da u Microsoft BiH ne rade nista, i da je to samo sminka, te da su im primarni zadaci organizovanje događaja i konferencija gdje ce se prezentovati novine u Microsoftovim proizvodima, tip. Novosti koje donosi Win 10 etc.
Sta god da mi je trebalo od Microsofta za nase podrucje najčešće BiH ne bi ni postojala nego bih birao Other.
Za Microsoft Srbija znam da ucestvuju u razvoju Microsoftovih proizvoda, pa se nadam da i ovi nasi rade isto i da im plate i beneficije prate renome kompanije.

Authority Partners non stop vrti oglase na Posao.ba, i to su oglasi za iste pozicije iz mjeseca u mjesec...postavlja se pitanje da li je moguce da nema kadrova koji bi zadovoljili njihove kriterije ili su ti oglasi promocije radi.
Također se često čuje za AP da imaju previse prekovremenog rada sto ljudima sa porodicom i ne ide na ruku...

modem33

Post by modem33 » 13/08/2015 15:47

hekaton wrote:Moj dojam kao nekoga ko na tu kompaniju gleda sa strane je da u Microsoft BiH ne rade nista, i da je to samo sminka, te da su im primarni zadaci organizovanje događaja i konferencija gdje ce se prezentovati novine u Microsoftovim proizvodima, tip. Novosti koje donosi Win 10 etc.
Sta god da mi je trebalo od Microsofta za nase podrucje najčešće BiH ne bi ni postojala nego bih birao Other.
Za Microsoft Srbija znam da ucestvuju u razvoju Microsoftovih proizvoda, pa se nadam da i ovi nasi rade isto i da im plate i beneficije prate renome kompanije.

Authority Partners non stop vrti oglase na Posao.ba, i to su oglasi za iste pozicije iz mjeseca u mjesec...postavlja se pitanje da li je moguce da nema kadrova koji bi zadovoljili njihove kriterije ili su ti oglasi promocije radi.
Također se često čuje za AP da imaju previse prekovremenog rada sto ljudima sa porodicom i ne ide na ruku...

firme na http://www.posao.ba su lose .... il ne placaju ili mijenjaju radnike kao gace bez plate .... ili se samo fiktivno reklamiraju

ove koje poznajem firme gdje je PIO i plata redovna .... nisam u zadnjih 15 godina vidio da uopce daju oglase kad raspisu nove pozicije ili radna mjesta.

hekaton

Post by hekaton » 13/08/2015 15:50

modem33 wrote:
hekaton wrote:Moj dojam kao nekoga ko na tu kompaniju gleda sa strane je da u Microsoft BiH ne rade nista, i da je to samo sminka, te da su im primarni zadaci organizovanje događaja i konferencija gdje ce se prezentovati novine u Microsoftovim proizvodima, tip. Novosti koje donosi Win 10 etc.

firme na http://www.posao.ba su lose .... il ne placaju ili mijenjaju radnike kao gace bez plate .... ili se samo fiktivno reklamiraju

ove koje poznajem firme gdje je PIO i plata redovna .... nisam u zadnjih 15 godina vidio da uopce daju oglase kad raspisu nove pozicije ili radna mjesta.

Nije stvar samo da je PIO i plata redovna, ta plata u ovoj struci bi morala biti za nase uslove, naravno u zavisnosti od sposobnosti uposlenog, debelo iznad prosjeka, 1500 KM pa vise...valjda je u tim firmama koje poznajes situacija takva, kako onda takve firme dolaze do uposlenika, LinkedIn (kod nas ne vjerujem)...

modem33

Post by modem33 » 13/08/2015 16:28

hekaton wrote:
modem33 wrote:

Nije stvar samo da je PIO i plata redovna, ta plata u ovoj struci bi morala biti za nase uslove, naravno u zavisnosti od sposobnosti uposlenog, debelo iznad prosjeka, 1500 KM pa vise...valjda je u tim firmama koje poznajes situacija takva, kako onda takve firme dolaze do uposlenika, LinkedIn (kod nas ne vjerujem)...

rodbinke veze ili ako su neke osobe bliske npr iz djetinstva ili iz komsiluka ...
u BIH-a jos nisam vidio firmu da unajmi strance tj. neku osobu koja je iz BiH-a a da ga ne poznaju .....

hekaton

Post by hekaton » 13/08/2015 23:31

Sumnjam da se preko rodbinskih veza moze doci do kvalitetnog kadra, to preko poznastava gdje neko ko zna da je covjek strucnjak, pa ga preporuci svaka cast...ali po pravilu porodicne firme, gdje rade rodjaci i rodbina gazde su tanke po znanju a Bogami i po platama.

mirsek

Post by mirsek » 14/08/2015 05:08

hekaton wrote:
modem33 wrote:

PIK zaposlio programera bez faksa ali sa iskustvom za pocetnu platu od 1800 KM.
Authority Partners senior developeri sa faksom imaju oko 3000 KM a juniori oko 1500 KM. Covjeka sa cisco certifikatom za mreze ccnp i visegodisnjim iskustvom zaposlili za 2000 KM pocetne plate.
Nsoft iz Mostara probno placa oko 700 KM a ako te prime poslije probnog imas pocetnu platu 1000 KM koja poslije par mjeseci ide na 1200 KM.
Manje softverske firme u Sarajevu senior programerima daju platu od oko 1500-1600 KM a juniorima poslije par mjeseci staza 1200 KM.
Da li to znaci da su nasi programeri jos uvijek nedovoljno placeni u odnosu na ostale drzave ?

U Srbiji koja ima manje prosjecne plate od BIH junior programere placaju oko 800-1000 KM pocetne plate, poslije 2 godine staza naguraju na 1500 KM, seniori imaju 3000 KM bez ikakvih problema a nerijetko i 5000 pa cak i 6000 KM.
Naravno ovolike plate seniori imaju jer konstantno usvajaju nova znanja i vjestine a ne pukim protekom vremena radeci istu stvar vise godina bez nadgradnje svojih znanja i vjestina.
Mislim da plate u IT sektoru u BIH mogu komotno ici gore jos 10-15% pogotovo jer ce trebati jos vise kvalitetnih programera u bliskoj buducnosti zbog povecanja poslova u sektoru a firme ce se jagmiti za kvalitetan kadar.

hekaton

Post by hekaton » 14/08/2015 06:43

Nravno da su male u odnosu na zemlje okruženja, u Hr seniori ne zele da razgovaraju bez 15-20k kuna, i to naravno ako su im svi ostali uslovi OK. Kod nas još uvijek zaposleni, a i poslodavci, razmisljaju na način "imas posao i redovnu platu, manje je vazno kolika je", što je apsulutno pogrešno, i takav pristup je doveo do toga da su plate još uvijek relativno niske za IT poslove.

Platom od 1500 za juniora AP ipak moze da privuce ljude koji znaju a i one koji zele da nauce ako su im jos neke stvari bar priblizne plati. (odnos prema zaposlenom, odnosi medju ljudima unutar firme i sl.)

Daryl Dixon

Post by Daryl Dixon » 15/08/2015 20:45

.
Last edited by Daryl Dixon on 03/08/2016 09:37, edited 1 time in total.

hakazvaka
Forum administrator

Post by hakazvaka » 15/08/2015 20:54

Ja licno mogu preporuciti 2 firme za rad sto se tice IT struke, i obje preporucujem iz licnog iskustva jer sam radio tu.

Prva je InterSoft d.o.o, mala firma sa par developera, ali vrlo interesantnim projektima... radno okruzenje vrhunsko

Druga je Personal d.o.o, srednja firma sa 30-ak developera, ne radi se za klijente, vec je rijec o startupu, i u pitanju je razvoj vlasititog proizvoda za US trziste :) plate su predobre, a konstantno je firma u potrazi za novim developerima.

Od firmi za koje sam cuo od raje, znam da su devlogic i nsoft pravo dobri, i da je authority partners i raiffeisen teska katastrofa (izrabljivanje)...

mirsek

Post by mirsek » 16/08/2015 10:13

hakazvaka wrote:Ja licno mogu preporuciti 2 firme za rad sto se tice IT struke, i obje preporucujem iz licnog iskustva jer sam radio tu.

Prva je InterSoft d.o.o, mala firma sa par developera, ali vrlo interesantnim projektima... radno okruzenje vrhunsko

Druga je Personal d.o.o, srednja firma sa 30-ak developera, ne radi se za klijente, vec je rijec o startupu, i u pitanju je razvoj vlasititog proizvoda za US trziste :) plate su predobre, a konstantno je firma u potrazi za novim developerima.

Od firmi za koje sam cuo od raje, znam da su devlogic i nsoft pravo dobri, i da je authority partners i raiffeisen teska katastrofa (izrabljivanje)...

Jel Personal sad nosi naziv Core i da li mozes okvirno reci plate za juniore i seniore u ovim firmama i ima li fax uticaja na platu i napredovanje i kojom dinamikom ?

hakazvaka
Forum administrator

Post by hakazvaka » 16/08/2015 16:00

mirsek wrote:
hakazvaka wrote:Ja licno mogu preporuciti 2 firme za rad sto se tice IT struke, i obje preporucujem iz licnog iskustva jer sam radio tu.

Jel Personal sad nosi naziv Core i da li mozes okvirno reci plate za juniore i seniore u ovim firmama i ima li fax uticaja na platu i napredovanje i kojom dinamikom ?

Ne, firma se zove Personal i dalje... (U BOSMAL-u se nalazi)
Ne znam za seniorske, ali juniorske su ugrubo oko 2k KM...

Fakultet u ovoj firmi nema nikakvog uticaja na zaposljavanje/platu/napredovanje, barem sto se developera tice :-D

Casual's

Post by Casual's » 16/08/2015 16:16

Plata je poslaba ako su firme za naše tržište u pitanju. Startne su od 500 KM do 700, a onda nakon nekih 6 mj. se sve vrti oko 1000-1500

hekaton

Post by hekaton » 18/08/2015 21:32

Casual's wrote:Plata je poslaba ako su firme za naše tržište u pitanju. Startne su od 500 KM do 700, a onda nakon nekih 6 mj. se sve vrti oko 1000-1500

Što je ispod svakog standarda...
Po svemu što se može vidjeti na društvenim mrežama i netu generalno, DevLogic nudi najbolje uslove za rad, a kako kazu zaposleni i extra primanja...

mirsek

Post by mirsek » 19/08/2015 05:17

hekaton wrote:
Casual's wrote:Plata je poslaba ako su firme za naše tržište u pitanju. Startne su od 500 KM do 700, a onda nakon nekih 6 mj. se sve vrti oko 1000-1500

Po svemu što se može vidjeti na društvenim mrežama i netu generalno, DevLogic nudi najbolje uslove za rad, a kako kazu zaposleni i extra primanja...

Gdje si nasao podatke o uslovima za rad i platama u Devlogicu ?
A ove gore pocetne plate od 500 KM su tragikomedija.
Pa oko 1000 KM mozes zaraditi kao freelancer radeci od kuce ili iz ljetne baste ako iole imas iskustva u npr. PHP, JS, HTML, CSS i WP .

doktor78

Post by doktor78 » 19/08/2015 07:22

Ne mogu da vjerujem da su plate toliko niske, ipak se radi o struci za kojom očajnički kukaju na Zapadu. Iskreno, mislio sam da je neki prosjek oko dvije milje

hekaton

Post by hekaton » 19/08/2015 10:10

mirsek wrote:
hekaton wrote:

Gdje si nasao podatke o uslovima za rad i platama u Devlogicu ?
A ove gore pocetne plate od 500 KM su tragikomedija.
Pa oko 1000 KM mozes zaraditi kao freelancer radeci od kuce ili iz ljetne baste ako iole imas iskustva u npr. PHP, JS, HTML, CSS i WP .

Od kolega sam čuo da su plate u DevLogicu 1500 pa gore za juniore...
A o uslovma rada sam vidio na drustvenim mrezama, sto moze opet biti samo dio reklame i propagande, iako su mi potvrdili da im je ekstra raditi, npr nema non stop nekih "dedlajna" kao u AP i ostajanja prekovremeno.

https://www.facebook.com/devlogic.eu
https://www.linkedin.com/company/devlogic

bezVolana

Post by bezVolana » 19/08/2015 10:35

pratim

SmokingMan

Post by SmokingMan » 19/08/2015 10:41

Daryl Dixon wrote:Ja bih Vas zamolio ako neko može da me uputi malo o ovim kursevima tj koji je tražen - htio bih ici na jedan od njih? Unaprijed hvala. Lp :) :thumbup:

Image

Gdje si ovo pronašao?

hekaton

Post by hekaton » 19/08/2015 11:10

SmokingMan wrote:
Daryl Dixon wrote:Ja bih Vas zamolio ako neko može da me uputi malo o ovim kursevima tj koji je tražen - htio bih ici na jedan od njih? Unaprijed hvala. Lp :) :thumbup:

Image

Gdje si ovo pronašao?

Mislim da su to kursevi u skolpu besplatne IT edukacije Microsoft Skills centara.
http://www.efsa.unsa.ba/ef/bs/oglasna-p ... se-prijave

Na sljedecoj stranici mozes uraditi prijavu:
http://skills-center.azurewebsites.net/

A ako si bas zaintersovan za te programe, svaki od pobrajnih kurseva ti je dostupan na microsoft virtual academy,
http://www.microsoftvirtualacademy.com/ prijavi se imas besplatno hrpu resursa, mislim da ce oni obradjivati na isti nacin kako je to napravljeno na MVA.

A što se tiče upita koji od kurseva je tražen, sve zavisi od tvojih preferencija, šta želiš da radiš...da li je to administracija baza podtaka, servera, ili pak programiranje.

Svi su ti poslovi traženi, na tebi je da odabereš ono prema čemu imaš afinitete i ono što ti se više sviđa.

Post Reply