IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
akcija007
Posts: 2806
Joined: 17/05/2008 23:50

#126 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by akcija007 »

Porezna uprava F BiH:
Isjecak iz Nezavisnih novina ;

Također, otišlo nam je ukupno i deset IT stručnjaka, od čega njih pet u posljednja dva mjeseca. Od tih pet IT stručnjaka, trojica su bili šefovi odsjeka", navela je Hamzićeva. Na pitanje koji su osnovni razlozi odlaska radnika iz Poreske uprave FBiH, Hamzićeva odgovara da su to veće plate te da radnici odlaze za boljim primanjima.

"Koliko sam upoznata, konkursi za popunjavanje radnih mjesta u Poreznoj upravi Federacije BiH se redovno raspisuju, a nedavno je bio jedan za prijem IT stručnjaka, te je ta procedura još u toku", istakla je Hamzićeva.
User avatar
insajderica
Posts: 42
Joined: 30/04/2020 07:55

#127 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by insajderica »

akcija007 wrote: 22/01/2022 13:33 Porezna uprava F BiH:
Isjecak iz Nezavisnih novina ;

Također, otišlo nam je ukupno i deset IT stručnjaka, od čega njih pet u posljednja dva mjeseca. Od tih pet IT stručnjaka, trojica su bili šefovi odsjeka", navela je Hamzićeva. Na pitanje koji su osnovni razlozi odlaska radnika iz Poreske uprave FBiH, Hamzićeva odgovara da su to veće plate te da radnici odlaze za boljim primanjima.

"Koliko sam upoznata, konkursi za popunjavanje radnih mjesta u Poreznoj upravi Federacije BiH se redovno raspisuju, a nedavno je bio jedan za prijem IT stručnjaka, te je ta procedura još u toku", istakla je Hamzićeva.
lagano prolaze vremena gdje je IT-evcima interesantan drzavni posao za 1300-2000 maraka ( ne znam koji je maksimum )
cccccc
Posts: 233
Joined: 11/04/2013 20:04

#128 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by cccccc »

Pitar sa Kariba wrote: 18/01/2022 19:59 Nije 5k, nego 6k KM!
Image

Sto ne probas aplicirati. Vidjeti kako to sve hoda. Ici onaj prvi mjesec koji je besplatan. Vidim nude se i stipendije do 50%, probati tako amortizovati troskove.
A prosirili su i na Srbiju u Sloveniju sto vjerovatno donosi njima veci prihod ali i vecu konkurenciju polaznicima.
Mislim da te za 9 mjeseci ako im je kurikulum (njihove rijeci :mrgreen: ) fakat dobar moze osposobiti za web dev.
Paragon je za prvu i drugu cini mi se generaciju maximalno reklamirao da je to program za pocetnike i da ti ne treba nikakvo predznanje. Sad to vise nigdje ne spominju. Od svih polaznika prve generacije 3 dobil stipendiju. 50% dobila djevojka koja je vec prije radila kao programer i nakon nekog vremena se zaposlila u mistralu. Dalje se hvale da su zaposlili 15tak ljudi iz prve generacije. Ako tako tvrde nek dadnu imena. U toku programa zaposleno 2 najboljih i jedan momak napustio paragon jer je nasao posao ( ne zahvaljujuci paragonu ) i tjt. Prva generacija zavrsila, za sada osim ovo troje jos niko nije zaposlen. Osim Sulejmana koji daje maximum od sebe za ovaj program, ostali mentori u 17h su offline. Tako da ako radis i uporedu pohadjas paragon, jako tesko ce ti biti. A kad su online kad ih pitas nesto posalju ti ovaj link google.com, Zbog svega ovoga smatram da je 6k bezobrazna cijena. I da bi za puno manju cifru mogao kupiti par kurseva a i na kraju krajeva naci nekog mediora ili seniora pa platit instrukcije par casova.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8550
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#129 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Pitar sa Kariba »

Jbg, moras nauciti googlati! :mrgreen:
Znaci koliko god pljuvali po ITAkademiji svi su pokupili njihov modus operandi!?
Satrologija sa mentorima, sa "obezbjedjen posao", "pogledajte uspjesnu pricu", vjerovatno i sa "niste se dovoljno trudili" na kraju.
Davno sam napisao ko hoce u IT ozbiljno, samo formalno obrazovanje. Ne mora biti ETF, ima na ETF-u i ono nesto 2 godine. Ima Mostar, Travnik....
Ostalo je u 99% slucajeva bacanje para i vremena.
User avatar
fox-69
Posts: 294
Joined: 06/03/2021 03:22

#130 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by fox-69 »

Proglašeni Najpoželjniji poslodavci za 2021. godinu

https://www.klix.ba/biznis/proglaseni-n ... /220125080

Image

kad samo pogledao sekciju IT sektor, reko ovo nešto nije u redu ?!?
ajdamo
Posts: 1035
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#131 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by ajdamo »

Jel iko od IT poslodavca tražio od zaposlenih da se vakcinišu?
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#132 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by TRANCE »

valjdamuvjetarna wrote: 14/01/2022 22:24 Prema najnovijoj statistici povećanje broja zaposlenih u sektoru informatike i komunikacija je 14% u posljednjih godinu dana u FBiH. Posljednji podatak je da u Sarajevu radi oko 4.000 ljudi u IT sektoru. Dakle, gruba statistika je da je otvoreno oko 400 novih radnih mjesta tokom prethodne godine. Djeluje realno čini mi se.. zna li neko, koliko u FBiH, odnosno u državi radi u IT? Kako se kreću te cifre. Kod nas se priča o mogućnosti da se zaposli još 6.000, u Srbiji 30.000..
U sektoru J62 računalno programiranje prema zadnjim podacima radi 7211 ljudi u Federaciji i 1231 u RS-u.
U Srbiji 45607, Hrvatskoj 26916.
S obzirom na broj populacije, IT tržište u susjednim državama zapošljava 3 puta više ljudi.
ajdamo
Posts: 1035
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#133 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by ajdamo »

Ova tema propala skroz,a ni na redditu se ne piše aktivno kao prvih par sedmica.
User avatar
gentoo
Posts: 3225
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#134 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by gentoo »

ajdamo wrote: 30/01/2022 20:26 Ova tema propala skroz,a ni na redditu se ne piše aktivno kao prvih par sedmica.
Sto je dodatna tezina cinjenici da je par IT strucnjaka toliko navalilo na vracanje backup-a teme a zadnji post na reddit-u je prije 4 dana "slusate li muziku dok radite" :lol: . I stara tema je 40% bila sranje gdje se pisalo ciji je veci, ko je kome majku, ko je kome auto na lizing, a ko obiljezava dan RS-a.. dakle veze sa vezom nije bilo.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#135 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by -Chesterfield- »

Da li zna neko poslodavca da mu treba radnik u Njemačkoj?
Rođak završio jedan fakultet u BiH. U Njemačkoj magistrirao.
Obzirom da to je to zanimanje loše plaćeno u Njemačkoj on upisao tamo opet nekakav fakultet. Mislim da je tri godine trajalo studiranje? Uglavnom završio je.
Kaže mi gdje god je aplicirao traže radnika sa iskustvom.
Petnaestak odbijenica.

Image
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#136 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by mirsek »

gentoo wrote: 30/01/2022 20:50
ajdamo wrote: 30/01/2022 20:26 Ova tema propala skroz,a ni na redditu se ne piše aktivno kao prvih par sedmica.
Sto je dodatna tezina cinjenici da je par IT strucnjaka toliko navalilo na vracanje backup-a teme a zadnji post na reddit-u je prije 4 dana "slusate li muziku dok radite" :lol: . I stara tema je 40% bila sranje gdje se pisalo ciji je veci, ko je kome majku, ko je kome auto na lizing, a ko obiljezava dan RS-a.. dakle veze sa vezom nije bilo.
Skoro 110 ljudi hoce da se vrati tema, 83%. Jel te stid, ekspertu za administraciju foruma ?
User avatar
Ajs_Nigrutin
Posts: 401
Joined: 14/10/2020 22:44

#137 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Ajs_Nigrutin »

ajdamo wrote: 30/01/2022 20:26 Ova tema propala skroz,a ni na redditu se ne piše aktivno kao prvih par sedmica.
Zato što se sa brisanjem teme usralo u ćejf. Ali i to je privremeno, proradit će i ova uinat svima kojima to ne čini neko zadovoljstvo. Selam
User avatar
gentoo
Posts: 3225
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#138 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by gentoo »

Ajs_Nigrutin wrote: 30/01/2022 21:23
gentoo wrote: 30/01/2022 20:50

Sto je dodatna tezina cinjenici da je par IT strucnjaka toliko navalilo na vracanje backup-a teme a zadnji post na reddit-u je prije 4 dana "slusate li muziku dok radite" :lol: . I stara tema je 40% bila sranje gdje se pisalo ciji je veci, ko je kome majku, ko je kome auto na lizing, a ko obiljezava dan RS-a.. dakle veze sa vezom nije bilo.
Pratite nas i tamo znači? Džaba, ne možete brisati taman da pišemo o miševima kuglagerima…
I ovo subjektivno mišljenje o temi, da je ista “sranje”, je malo ne-etično od tebe kao Systema na ovom forumu. Selam
Moje misljenje na ovoj temi (i bilo kojoj drugoj) je kao nekog ko radi u IT firmi, koga mozda zanima kakva je firma X, kome je itekako bila korisna info o NSOFT da se shvati atmosfra ili da je Prointer Dodikova firma. Sve preko toga je iz supljeg u prazno.

A na reddit sam otisao kad ste tek zaljepili link i maloprije.. apsolutno me ne zanima da li slusate muziku :D

BTW.. jos uvijek cekam konkretan prijedlog vadjenja podataka iz baze od bilo koga od vas.. dakle konkretan IT problem.. a ne jel ima jabuka i slavi li se ovaj ili onaj praznik
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#139 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by invincible1921 »

Jbt slomih se trazeci temu kontam jesam li lud nigdje mi je u postovima, kad vidim ima nova :D
proama
Posts: 32
Joined: 31/01/2022 15:05

#140 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by proama »

Pozdrav
Zanima me da li je moguće sa fakultetom koji nije vezan za IT sektor (društveni fakultet) dobiti junior poziciju u inostranstvu (Njemačka, Austrija, Švedska, Engleska itd)
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#141 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by TRANCE »

proama wrote: 31/01/2022 15:13 Pozdrav
Zanima me da li je moguće sa fakultetom koji nije vezan za IT sektor (društveni fakultet) dobiti junior poziciju u inostranstvu (Njemačka, Austrija, Švedska, Engleska itd)
Može ako imaš EU pasoš i tečno pričaš njemački. U protivnom su jako male šanse, jer neće se nijedan poslodavac peglati da ti ganja radnu dozvolu i priča s tobom na engleskom u svakodnevnoj komunikaciji ako može naći lokalnog kojem ne treba radna dozvola i govori jezik, a može uvijek, jer ima dosta njihovih mladih koji se pokušavaju prekvalifikovati u IT. Ovo naravno vrijedi za juniore bez komercijalnog iskustva.
TheRedhead
Posts: 797
Joined: 09/02/2015 18:27

#142 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by TheRedhead »

TRANCE wrote: 31/01/2022 19:29
proama wrote: 31/01/2022 15:13 Pozdrav
Zanima me da li je moguće sa fakultetom koji nije vezan za IT sektor (društveni fakultet) dobiti junior poziciju u inostranstvu (Njemačka, Austrija, Švedska, Engleska itd)
Može ako imaš EU pasoš i tečno pričaš njemački. U protivnom su jako male šanse, jer neće se nijedan poslodavac peglati da ti ganja radnu dozvolu i priča s tobom na engleskom u svakodnevnoj komunikaciji ako može naći lokalnog kojem ne treba radna dozvola i govori jezik, a može uvijek, jer ima dosta njihovih mladih koji se pokušavaju prekvalifikovati u IT. Ovo naravno vrijedi za juniore bez komercijalnog iskustva.
Mislim da jezik nije problem ako nadjes firmu koja ima ljude iz vise drzava a ne samo iz te pa je zvanicni jezik engleski ...
proama
Posts: 32
Joined: 31/01/2022 15:05

#143 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by proama »

TRANCE wrote: 31/01/2022 19:29
proama wrote: 31/01/2022 15:13 Pozdrav
Zanima me da li je moguće sa fakultetom koji nije vezan za IT sektor (društveni fakultet) dobiti junior poziciju u inostranstvu (Njemačka, Austrija, Švedska, Engleska itd)
Može ako imaš EU pasoš i tečno pričaš njemački. U protivnom su jako male šanse, jer neće se nijedan poslodavac peglati da ti ganja radnu dozvolu i priča s tobom na engleskom u svakodnevnoj komunikaciji ako može naći lokalnog kojem ne treba radna dozvola i govori jezik, a može uvijek, jer ima dosta njihovih mladih koji se pokušavaju prekvalifikovati u IT. Ovo naravno vrijedi za juniore bez komercijalnog iskustva.
Hvala na odgovoru, da li možda znaš je li tada potrebna
nostrifikacija diplome srednje škole ili fakulteta jer se ne radi o IT diplomi, na zvaničnoj stranici piše da se IT može bez diplome ali sa neke 3 godine iskustva ako sam ja dobro shvatio
nekome
Posts: 2878
Joined: 17/05/2011 10:41

#145 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by nekome »

red flags: vruhnski juniori, ljubav prema OOP (wtf?), voditi tim jer je prirodno (wat)
talijan97
Posts: 311
Joined: 26/11/2019 18:18

#146 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by talijan97 »

nekome wrote: 01/02/2022 14:08 red flags: vruhnski juniori, ljubav prema OOP (wtf?), voditi tim jer je prirodno (wat)
Strasno poluagresivan oglas.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#147 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by TRANCE »

proama wrote: 31/01/2022 22:52
TRANCE wrote: 31/01/2022 19:29

Može ako imaš EU pasoš i tečno pričaš njemački. U protivnom su jako male šanse, jer neće se nijedan poslodavac peglati da ti ganja radnu dozvolu i priča s tobom na engleskom u svakodnevnoj komunikaciji ako može naći lokalnog kojem ne treba radna dozvola i govori jezik, a može uvijek, jer ima dosta njihovih mladih koji se pokušavaju prekvalifikovati u IT. Ovo naravno vrijedi za juniore bez komercijalnog iskustva.
Hvala na odgovoru, da li možda znaš je li tada potrebna
nostrifikacija diplome srednje škole ili fakulteta jer se ne radi o IT diplomi, na zvaničnoj stranici piše da se IT može bez diplome ali sa neke 3 godine iskustva ako sam ja dobro shvatio
Što se tiče stranih poslodavaca, neće ti niko tražiti da nostrificiraš diplomu, jer ti vjeruju da nećeš slagati ili isprintati diplomu na printeru. Ali imigracione službe mogu tražiti nostrifikaciju, što ovisi od države do države.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#148 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by TRANCE »

TheRedhead wrote: 01/02/2022 13:03 Image
Kad iz kompanija kažu da zapošljavaju 10-20 juniora, odmah znaš da je u 99% slučajeva šuplja, u realnosti zaposle jednog ili nijednog, ali de malo reklame i da se priča o njima.
kozmopolita
Posts: 13
Joined: 12/09/2021 19:47

#149 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by kozmopolita »

...
Last edited by kozmopolita on 30/05/2022 01:27, edited 1 time in total.
tersbosanski
Posts: 21
Joined: 21/12/2021 20:28

#150 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by tersbosanski »

kozmopolita wrote: 03/02/2022 16:51 Pa kad bi znao koliko su zaposlili juniora, manje bi pričao. Endava otpuha sve redom i to s razlogom. Najbolja firma u kojoj se može raditi. Lično radim tamo i mogu ti garantovano reći da ima dosta novopridošlih juniora, i svi su zadovoljni. Lp
Slazem se, mislim ne radim u Endava-i, ali stvarno raja hvale firmu maksimalno i istina je da napreduju bas.
Isto tako i za Virgin Pulse.
Prijatelj mi radi tamo, uzeli su preko 200 ljudi (on-site i remote), razlicitih iskustava i sposobnosti, da ne govorim o entry-levelima sa samo elementarnim poznavanjem developmenta.
HTEC isto gura naprijed pofino.

Molim te, treba mi par informacija. Trenutno sam u prekvalifikaciji, interesuju me tehnologije na kojima se radi u Endavi i koliko je HR/Tehnicki odjel susretljiv prema kandidatu sa neformalnim znanjem? Hvala ti unaprijed.
Post Reply