IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Maca33
Posts: 8
Joined: 03/12/2020 07:47

#101 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Maca33 »

Sid the sloth wrote: 16/01/2022 17:22
Pitar sa Kariba wrote: 16/01/2022 17:19 Znaci MOP profit-share 2021 ide za 22 covjeka. Samo za one sa 4+ staza u MOP-u sa 31.12.
Pretpostavljam da su vecina menadzment.... :oops:
Ako ko nije vidio! :mrgreen:
Sasvim ok i posteno i razlog da ljudi ostanu u MOPu duze vremena a ne da idu za 100KM vise u drugu firmu.
Samo mi nije jasno kako vi citate, je li po dvije rijeci iz svake recenice pa ostalo sami u glavi sastavljate? Nemoguce je da si vidio 22 osobe a da nisi vidio da pise da je od toga 21 inzinjer a ne menadzment kako ti kazes (jedino ako mislis da je svaki lead ustvari menadzer)?
to dode negdje oko 9-10 hiljada po osobi?
nekome
Posts: 2879
Joined: 17/05/2011 10:41

#102 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by nekome »

https://www.klix.ba/biznis/paragon-full ... /220118049

Paragon Full Stack: Registracije za najsavremeniji IT program u regiji su otvorene
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2437
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#103 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by cenecimoveocino »

nekome wrote: 18/01/2022 13:49 https://www.klix.ba/biznis/paragon-full ... /220118049

Paragon Full Stack: Registracije za najsavremeniji IT program u regiji su otvorene
Iskustva neko?
nekome
Posts: 2879
Joined: 17/05/2011 10:41

#104 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by nekome »

cenecimoveocino wrote: 18/01/2022 14:51
nekome wrote: 18/01/2022 13:49 https://www.klix.ba/biznis/paragon-full ... /220118049

Paragon Full Stack: Registracije za najsavremeniji IT program u regiji su otvorene
Iskustva neko?
bilo je, na prosloj temi :D
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2437
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#105 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by cenecimoveocino »

nekome wrote: 18/01/2022 15:28
cenecimoveocino wrote: 18/01/2022 14:51

Iskustva neko?
bilo je, na prosloj temi :D
Hajte opet, ako cu vec davat 5k KM, da znam da li vrijedi.
User avatar
Paper_girl
Posts: 183
Joined: 25/01/2015 13:41

#106 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Paper_girl »

Vrijedi ako garantuju barem mjesto interna u Mistralu na neki period, ako nema garancije, onda nijedan kurs ne bi trebao koštati 5K
MarkoIvkovic
Posts: 732
Joined: 19/01/2021 20:29

#107 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by MarkoIvkovic »

Ne vrijedi, na prosloj temi je bilo objasnjeno
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2437
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#108 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by cenecimoveocino »

Paper_girl wrote: 18/01/2022 17:19 Vrijedi ako garantuju barem mjesto interna u Mistralu na neki period, ako nema garancije, onda nijedan kurs ne bi trebao koštati 5K
Napisali su kao najbolji koji se pokazu dobivaju mjesto, u sustini sve sto nude covjek moze sam nauciti na bespucima interneta na ovaj ili onaj nacin...

E sad ko ce od poslodavaca prizati Paragon za relevantan kada se prijavis, ako iko uopce to gleda...

Ima li tih iskustava?

Ili da idem FIT DL 3 godine sto je sigurno sigurno?
nekome
Posts: 2879
Joined: 17/05/2011 10:41

#109 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by nekome »

Ako ne priznaju niti gledaju diplome naj fakuteta zasto bi gledali tu “priznanicu”. A ako se ne varam momak koji je prenosio iskustvo bilo je da su u biti novci baceni. Za ovu cifru bolje ti je burch ili fit pa i etf...
tersbosanski
Posts: 21
Joined: 21/12/2021 20:28

#110 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by tersbosanski »

cenecimoveocino wrote: 18/01/2022 17:12 Hajte opet, ako cu vec davat 5k KM, da znam da li vrijedi.

Reci? :-D
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2437
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#111 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by cenecimoveocino »

tersbosanski wrote: 18/01/2022 18:57
cenecimoveocino wrote: 18/01/2022 17:12 Hajte opet, ako cu vec davat 5k KM, da znam da li vrijedi.

Reci? :-D
ti si prosao Paragon?
tersbosanski
Posts: 21
Joined: 21/12/2021 20:28

#112 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by tersbosanski »

cenecimoveocino wrote: 18/01/2022 18:58 ti si prosao Paragon?
Ne. Kroz par zaposlenika u doticnoj firmi i kroz poznanike i prijatelje koji prolaze kroz Paragon raspolazem informacijama.
Prosli put su me razapeli ovdje radi spominjanja internih protokola Mistrala, nadam se da nece opet isto biti.
Sta te tacno interesuje?
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2437
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#113 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by cenecimoveocino »

tersbosanski wrote: 18/01/2022 19:05
cenecimoveocino wrote: 18/01/2022 18:58 ti si prosao Paragon?
Ne. Kroz par zaposlenika u doticnoj firmi i kroz poznanike i prijatelje koji prolaze kroz Paragon raspolazem informacijama.
Prosli put su me razapeli ovdje radi spominjanja internih protokola Mistrala, nadam se da nece opet isto biti.
Sta te tacno interesuje?
Vrijedi li 5k KM?
Da li nase firme vrednuju Paragon i uzimaju za relevantno pri zaposljavanju?
Kakva su iskustva tvojih poznanika i porijatelja, jesu li pronasli zaposlenje oni i drugi koji su zavrsili?
Da li bi ponovo upisali da mogu birat?
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#114 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by S4mpion »

Poslodavci ne vrjednuju ni ETF, a kamoli nekakav Paragon, bacanje para u maglu, još nijedan kvalitetan "proizvod" Paragon nije izbacio.

Bacićeš 5 hiljada maraka da bi te poslodavac pitao "a gdje ti je iskustvo?" i tu si donji.
tersbosanski
Posts: 21
Joined: 21/12/2021 20:28

#115 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by tersbosanski »

cenecimoveocino wrote: 18/01/2022 19:14 Vrijedi li 5k KM?
Da li nase firme vrednuju Paragon i uzimaju za relevantno pri zaposljavanju?
Kakva su iskustva tvojih poznanika i porijatelja, jesu li pronasli zaposlenje oni i drugi koji su zavrsili?
Da li bi ponovo upisali da mogu birat?
Kada se uzimaju u obzir prethodni boot-campovi koje je Mistral ponudio, npr. Gigi School of Coding, to je stvarno za svaku pohvalu. Zasto?
Zasto sto se tocno preciziralo da individua mora posjedovati odredjeno znanje da bi pristupio materiji koja se prolazila kroz GSoC.
U Paragonu to nije slucaj, jerbo plasiraju da je program za pocetnike, a u stvarnosti je materija mnogo teza.
Nije da se ne moze nauciti, ali tempo koji se servira potpunom laiku u developmentu je brutalan.
Svako bi trebao odraditi par konkretnih kurseva o programiranju da bi se upustio u ovu avanturu.

Ono sto sigurno vrijedi ovdje je Mistralov pecat, jer kako god i sta god, nebitno interni ugovorni protokoli, relacije management-uposlenik i obrnuto, kompanija je ostavila traga kvalitetnim radom na projektima.

Vrijedi li 5000KM? Eh sad... zavisi jebi ga.
Nevjerovatno je da postoje ljudi koji jako dobro poznaju materiju, i vec su se susretali sa development pozicijama, a opet su upisali program.
Filtracijom rada na aplikacijama, ocjenjivacima je uvijek lakse raditi sa nekim ko vec ima tehnicko znanje, jel...
Njima vrijedi sigurno.

Ljudima koji su potpuni laici i popuse foru da ce Paragonom doci do Oracle i Google pozicija, se ne isplati i ne vrijedi.
Za 5000KM, mozes uzeti best-of Udemy kurseve, od kompilacija highest rated kurseva HTML, CSS, JS do rada na nekom frameworku po zelji, i da za 9 mjeseci budes spreman za pohode u development pozicije.

Iskustva - podijeljena. Isto kao i ovo prethodno napisano.
U jednom promo sadrzaju na Klixu su predstavili dvije osobe kao potpune pocetnike, a u stvarnosti su ti ljudi vec bili na nekim pozicijama u developmentu. Cudno malo ali eto...
tersbosanski
Posts: 21
Joined: 21/12/2021 20:28

#116 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by tersbosanski »

S4mpion wrote: 18/01/2022 19:21 Poslodavci ne vrjednuju ni ETF, a kamoli nekakav Paragon, bacanje para u maglu, još nijedan kvalitetan "proizvod" Paragon nije izbacio.

Bacićeš 5 hiljada maraka da bi te poslodavac pitao "a gdje ti je iskustvo?" i tu si donji.
Mistral nema konkretno svog proizvoda, a kamoli Paragon da izbaci :lol: :lol: :lol:
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8550
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#117 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Pitar sa Kariba »

Nije 5k, nego 6k KM!
Image

Sto ne probas aplicirati. Vidjeti kako to sve hoda. Ici onaj prvi mjesec koji je besplatan. Vidim nude se i stipendije do 50%, probati tako amortizovati troskove.
A prosirili su i na Srbiju u Sloveniju sto vjerovatno donosi njima veci prihod ali i vecu konkurenciju polaznicima.
Mislim da te za 9 mjeseci ako im je kurikulum (njihove rijeci :mrgreen: ) fakat dobar moze osposobiti za web dev.
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2437
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#118 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by cenecimoveocino »

Sta mislite o ovome?
https://www.cpe.ba/cisco_ccna.html

Sad sam u firmi gdje imamo dosta rada sa mrezama, u sustini sve ono sto pokriva CCNA cert.

Ali to je 535KM, dok sam nakon par pretraga na javnim i privatnim torentima pronasao stotine sati vezano za pripremu za CCNA, onda zato bi davao pare na ovo gore kad vec imam free?
Ima li neko iskustva sa CPE pripremo za CCNA? Vrijedi li ili mi je dovoljno i ovo od 10$ na https://www.udemy.com/course/complete-n ... cna-start/
nekome
Posts: 2879
Joined: 17/05/2011 10:41

#119 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by nekome »

cenecimoveocino wrote: 18/01/2022 21:07 Sta mislite o ovome?
https://www.cpe.ba/cisco_ccna.html

Sad sam u firmi gdje imamo dosta rada sa mrezama, u sustini sve ono sto pokriva CCNA cert.

Ali to je 535KM, dok sam nakon par pretraga na javnim i privatnim torentima pronasao stotine sati vezano za pripremu za CCNA, onda zato bi davao pare na ovo gore kad vec imam free?
Ima li neko iskustva sa CPE pripremo za CCNA? Vrijedi li ili mi je dovoljno i ovo od 10$ na https://www.udemy.com/course/complete-n ... cna-start/
CCNA je vrijedan certifikat ako se planiras baviti mrezama, ali ako ne, ne treba ti.
Nakon ovog kursa ti neces dobiti CCNA certifikat vec za njega moras posebno platiti i polagati, plus prije je imao rok trajanja 3 god, ne znam kako je sada.
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2437
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#120 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by cenecimoveocino »

nekome wrote: 18/01/2022 21:57
cenecimoveocino wrote: 18/01/2022 21:07 Sta mislite o ovome?
https://www.cpe.ba/cisco_ccna.html

Sad sam u firmi gdje imamo dosta rada sa mrezama, u sustini sve ono sto pokriva CCNA cert.

Ali to je 535KM, dok sam nakon par pretraga na javnim i privatnim torentima pronasao stotine sati vezano za pripremu za CCNA, onda zato bi davao pare na ovo gore kad vec imam free?
Ima li neko iskustva sa CPE pripremo za CCNA? Vrijedi li ili mi je dovoljno i ovo od 10$ na https://www.udemy.com/course/complete-n ... cna-start/
CCNA je vrijedan certifikat ako se planiras baviti mrezama, ali ako ne, ne treba ti.
Nakon ovog kursa ti neces dobiti CCNA certifikat vec za njega moras posebno platiti i polagati, plus prije je imao rok trajanja 3 god, ne znam kako je sada.
i sada je 3 godine, CPE je samo priprema za glavno polaganje koje samo kosta 300$
User avatar
gentoo
Posts: 3226
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#121 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by gentoo »

Znas li sta je MTU, Layer 2 i koliki je UDP header bez da googlas ?
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2437
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#123 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by cenecimoveocino »

gentoo wrote: 18/01/2022 22:39 Znas li sta je MTU, Layer 2 i koliki je UDP header bez da googlas ?
Njet
User avatar
gentoo
Posts: 3226
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#124 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by gentoo »

cenecimoveocino wrote: 19/01/2022 11:52
gentoo wrote: 18/01/2022 22:39 Znas li sta je MTU, Layer 2 i koliki je UDP header bez da googlas ?
Njet
Onda vrijedi da platis $10 kurseve, da se samostalno pripremis i onda kad skontas da mozes i da imas love da odslusas neku Cisco akademiju i naravno polozis, jer slusanje bez polaganja (kako je onomad u Zenici 95% radilo) je 0.

Naravno uvijek sebi postavi pitanje jel npr Network nesto sto volis i zelis da radis ili to i edukaciju vezano za to vidis samo kao papir za dobijanje posla ili skok u plati na trenutnom poslu. Network je jako fina stvar, za malo ulaganja i malo vise odvojenog vremena mozes i u kucnoj varijanti da napravis mini labs, da poslije CCNA napadnes "core" network, BGP i sl.. Posao za tako nekog je skoro pa zagarantovan.
lelooo
Posts: 245
Joined: 11/05/2010 17:56

#125 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by lelooo »

gentoo wrote: 19/01/2022 12:43
cenecimoveocino wrote: 19/01/2022 11:52

Njet
Onda vrijedi da platis $10 kurseve, da se samostalno pripremis i onda kad skontas da mozes i da imas love da odslusas neku Cisco akademiju i naravno polozis, jer slusanje bez polaganja (kako je onomad u Zenici 95% radilo) je 0.

Naravno uvijek sebi postavi pitanje jel npr Network nesto sto volis i zelis da radis ili to i edukaciju vezano za to vidis samo kao papir za dobijanje posla ili skok u plati na trenutnom poslu. Network je jako fina stvar, za malo ulaganja i malo vise odvojenog vremena mozes i u kucnoj varijanti da napravis mini labs, da poslije CCNA napadnes "core" network, BGP i sl.. Posao za tako nekog je skoro pa zagarantovan.
Sto se posla tice u BIH i nije zagarantovan i mislim da je za nekoga ko se tek upusta u to pogrešan put. Prije 10-20 godins su se mrezari puno vise tražili, sada vise ne, barem u nas. Stvari kao BGP i core network ima samo u telekomima a i tu se time bavi malo ljudi, a svakako su tu druga pravila igre. Ako tek kreces u nešto, uci programiranje ili za devopsa. Vani je druga prica, u cemu god si dobar naci ces posla.
Post Reply