IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

nekome
Posts: 2938
Joined: 17/05/2011 10:41

#502 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by nekome »

vala reddit nikad nisam kontao
totalno mi user hostile
moram 10 klikova napraviti da vidim postove, te onda reply na reply na reply a svaki ucitava stranicu nanovo
ali eto... popularan je
Giancarlo
Posts: 485
Joined: 26/12/2008 21:22

#503 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Giancarlo »

Ima li neko kakva iskustva ili nesto vezano za HulkApps firmu? Brat vidio neki njihov oglas za neku tromjesecnu obuku nakon koje postoji mogucnost primanja u radni odnos. Rijec je o sljedecim pozicijama:

-Marketing
-Development
-PR
-Administracija i finansije
-HR/People and Culture management
-Podrška korisnicima

Radi se o nekom njihovom "ITalent" programu tj. obuci. Ako neko ima kakve informacije vezano za gore navedno, bio bih zahvalan da podijeli(te) :D
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3652
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#504 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by anex »

Image
User avatar
So What!
Posts: 11160
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#505 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by So What! »

Izvoz IT sektora BiH premašio pola milijarde KM
Image

Jedna od rijetkih djelatnosti u kojima BiH ostvaruje suficit u razmjeni sa svijetom je IT (informacione tehnologije) sektor, o čemu svjedoče podaci prema kojima je vrijednost izvoza kompjuterskih usluga lani premašila pola milijarde maraka, dok su u istom periodu strani stručnjaci domaćem tržištu prodali tek oko 51 milion KM svojih pametnih rješenja.

Centralna banka BiH u okviru procjena platnog bilansa na osnovu raspoloživih izvornih podataka vrši procjene uvoza i izvoza usluga i njihovih podkomponenti, između ostalog, i za telekomunikacijske, kompjuterske i informacijske usluge.

"Vrijednost izvoza kompjuterskih usluga u 2022. godini iznosila je 544,54 miliona KM, a u 2021. 396,67 miliona maraka. Kada je riječ o uvozu, BiH je lani uvezla kompjuterskih usluga u vrijednosti od 51,07 miliona maraka, a u 2021. 47,84 miliona KM“, istakli su u Centralnoj banci BiH i naglasili da ne raspolažu podacima o kojoj specifičnoj vrsti usluga se radi.

U Ministarstvu za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS kažu da je, kada je u pitanju izvoz, IT sektor najbrže rastuća industrija u Srpskoj.

"Najbrža stopa rasta izvoza je upravo u oblasti IT usluga iako vrijednost izvoza u toj grani nije najviša jer drugi sektori ostvaruju veće vrijednosti izvoza. Nažalost, IT sektor je nedovoljno razvijen u Srpskoj i BiH, ali postoji značajan potencijal razvoja te industrije na ukupni privredni rast. Istraživanja pokazuju da rast izdvajanja za IT industriju dovodi do rasta BDP-a od dva odsto“, rekao je pomoćnik ministra za informaciono društvo Denis Turkanović i dodao da dalji razvoj IT sektora zahtijeva i veća ulaganja u ljudske potencijale.

Da je manjak stručnog kadra prepreka za ozbiljniji razvoj IT sektora u Srpskoj i BiH, smatra i suvlasnik i tehnički direktor banjalučke kompanije “East Code” Saša Matić.

"Već sada našem tržištu nedostaje kvalitetnih, stručnih radnika, a plate senior programera idu i do pet, šest hiljada maraka. Ima dosta priučenih radnika i ko ima afiniteta, za godinu može postati solidan u ovom poslu, s tim da tehnologije toliko brzo napreduju i da, ako se dodatno ne usavršavaju i ne uče samostalno, ne mogu mnogo postići“, kazuje Matić i dodaje da su odlično poznavanje engleskog jezika i vješt rad na kompjuteru osnovne kvalifikacije koje moraju imati IT stručnjaci.

Prema podacima APIF-a, lani su u RS-u novoosnovana 53 poslovna subjekta u oblasti računarskog programiranja, a godinu ranije njih 38.
Akta
Forumerrer
Posts: 838
Joined: 14/06/2014 17:27

#506 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Forumerrer »

Jel istina da ima problema u nekim IT firmama? Citam da je Htec otpustio 200 ljudi.
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#507 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Qler »

Dobro cujes :) i kriza je.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#508 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by n+1 »

Forumerrer wrote: 19/06/2023 12:58 Jel istina da ima problema u nekim IT firmama? Citam da je Htec otpustio 200 ljudi.








Forumerrer
Posts: 838
Joined: 14/06/2014 17:27

#509 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Forumerrer »

Vidio sam to, hvala. A sta je sa ostalim IT firmama?

Moralo je doci do ovoga kad tad. Previse je IT "strucnjaka" koji nemaju pojma, a rade za boli glava plate.

Ne govorim samo o programerima, vec o svima iz IT-a. Kad vidim ko je IT, tacno me nekad sramota reci da sam i ja u tim poslovima.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3652
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#510 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by anex »

Image
User avatar
arman1
Posts: 5346
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#511 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by arman1 »

Forumerrer wrote: 19/06/2023 13:10 Vidio sam to, hvala. A sta je sa ostalim IT firmama?

Moralo je doci do ovoga kad tad. Previse je IT "strucnjaka" koji nemaju pojma, a rade za boli glava plate.

Ne govorim samo o programerima, vec o svima iz IT-a. Kad vidim ko je IT, tacno me nekad sramota reci da sam i ja u tim poslovima.
Malo ga lupaš. Globalno fali ITijevaca i sve više će ih faliti. Ovo sad su privremeni poremećaji i već samo firme u sa potražuju (fali im) preko 150 ljudi da znaju i žele kuckati. Najveći prblem je nedostatak mediora (koji su izvedenica) i seniora.
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#512 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Athlon64 »

Vidim da je crkla ova tema, pa eto ko je upućen, da vidim kakvo je stanje u BiH što se toga tiče?

Čitao sam tekst u Hrvatskoj da je situacija baš loša i da više developera dobija otkaze nego što ih biva zaposleno (3. kvartal 2023. god.).

Kakva je situacija u BiH ?
User avatar
xPaco1337
Posts: 1076
Joined: 30/09/2020 14:34

#513 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by xPaco1337 »

Athlon64 wrote: 28/11/2023 19:05 Vidim da je crkla ova tema, pa eto ko je upućen, da vidim kakvo je stanje u BiH što se toga tiče?

Čitao sam tekst u Hrvatskoj da je situacija baš loša i da više developera dobija otkaze nego što ih biva zaposleno (3. kvartal 2023. god.).

Kakva je situacija u BiH ?
Nije crkla, bila je prije najaktivnija i neke firme su lobirale da se obriše jer se pljuvalo po njima, sad se na reddit prešlo. Situacija jest loša, ali za dobre developere nije, ako znaju fin portfolio napravit i politički voditi interviju-e za njega ce sigurno biti mjesta. Ja sam više u UX vodama nisam programer, ali nama je još gore doci do posla jer su firme mišljenja da mi crtamo kockice po Figmi :evil:
dimitrov
Posts: 269
Joined: 09/05/2013 17:01

#514 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by dimitrov »

xPaco1337 wrote: 28/11/2023 19:10
Athlon64 wrote: 28/11/2023 19:05 Vidim da je crkla ova tema, pa eto ko je upućen, da vidim kakvo je stanje u BiH što se toga tiče?

Čitao sam tekst u Hrvatskoj da je situacija baš loša i da više developera dobija otkaze nego što ih biva zaposleno (3. kvartal 2023. god.).

Kakva je situacija u BiH ?
Nije crkla, bila je prije najaktivnija i neke firme su lobirale da se obriše jer se pljuvalo po njima, sad se na reddit prešlo. Situacija jest loša, ali za dobre developere nije, ako znaju fin portfolio napravit i politički voditi interviju-e za njega ce sigurno biti mjesta. Ja sam više u UX vodama nisam programer, ali nama je još gore doci do posla jer su firme mišljenja da mi crtamo kockice po Figmi :evil:
"Slučajno" su se obrisali svi postovi kao i backup sa teme nakon nekih negativnih kritika na račun par firmi :lol:
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#515 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Athlon64 »

Ma na ovo sam naletio:

https://www.bug.hr/istrazivanja/istrazi ... istu-36726

Pa me zanima da li postoji slična statistika za BIH. Ono što je nevjerovatno da 50% firmi nije željelo sudjelovati u istraživanju, a od ovih 50% - još 50% je reklo da nema niti jedno otvoreno radno mjesto za posao developera.

Izgleda da se IT firme ponašaju krajnje sujetno i bezobrazno, kao uvrijeđene seoske mlade.
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#516 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Qler »

Firma gdje ja sad radim traži ljudi, developere, sistemaša..
ReymondReddington
Posts: 676
Joined: 07/01/2018 22:25

#517 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by ReymondReddington »

Athlon64 wrote: 28/11/2023 19:15 Ma na ovo sam naletio:

https://www.bug.hr/istrazivanja/istrazi ... istu-36726

Pa me zanima da li postoji slična statistika za BIH. Ono što je nevjerovatno da 50% firmi nije željelo sudjelovati u istraživanju, a od ovih 50% - još 50% je reklo da nema niti jedno otvoreno radno mjesto za posao developera.

Izgleda da se IT firme ponašaju krajnje sujetno i bezobrazno, kao uvrijeđene seoske mlade.
Kad dobiju klijenta traze ljude.
Kad izgube klijenta otpustaju ljude.
Ovako radi 99% firmi kod nas.

Nemaju svoj proizvod pa i nemaju gdje drzati ljude kad ostanu bez nekog projekta. Barem ne neki veci period.

Nisu spremni da uloze neke pare u neki interni projekat jer to gledaju kao gubitak.

Tako da i ne cudi sto nece da ucestvuju u nekim istrazivanjima.
User avatar
gentoo
Posts: 3303
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#518 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by gentoo »

Qler wrote: 28/11/2023 19:20sistemaša
Jel Windows i Azure ? :mrgreen:
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#519 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Qler »

gentoo wrote: 28/11/2023 21:12
Qler wrote: 28/11/2023 19:20sistemaša
Jel Windows i Azure ? :mrgreen:
Windows I onprem sve :)
User avatar
gradskadjeca
Posts: 477
Joined: 01/07/2009 10:00

#520 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by gradskadjeca »

Kako neko rece.kada vidim ljude koji dolaze sa "prestiznih fakulteta" i svaka druga im, nisam ja fakultet zavrsio.... dodje mi da povratim. Isli bi cijeli dan po kafama, na dane kada ne "rade" od kuce, a ocekuju postovanje i 2500 neto minimum sa 2-3 godine radnog iskustva. To su mahom djeca koja su upisala IT, jer se dobro placa a gluho bilo da znaju na engleskom samostalno procitati bilo kakav tekst. Dobro se prodaju firmama, medjutim u zadnje vrijeme mozete naci dosta oglasa gdje prolazi i SSS sa najmanje 5 godina iskustva sto je pozitivna pojava. Zato nam je IT u krizi. IT se zivi, kao i svaka druga profesija moras biti u tome dugo vremena. Imamo jednog inzenjera, kad smo pricali neki dan o roveru na marsu, pitao nas je koji je film u pitanju ?.

Imam i masu primjera mladih inzenjera u koje se upiru prsti sa komentarima, njega moramo cuvati, momak je stvarno pro, daleko ce dogurati, i ja prvi imam respect prema njima.

Ne znam nekako ne mozes biti dobar mehanicar ako iskreno ne zelis da rijesis problem, i omogucis drugom da bez bilo kakve zadrske koristi ono sto si ti sredio.
User avatar
nivla
Posts: 4289
Joined: 12/01/2008 23:44

#521 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by nivla »

@Qler
kolku platu daje infobip za tu poziciju, putuje li se cesto, kakvi su uslovi
User avatar
gentoo
Posts: 3303
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#522 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by gentoo »

Qler wrote: 28/11/2023 23:05 Windows I onprem sve
Ja sam to 2007. radio.. Ne ponovilo se :mrgreen:
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#523 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Qler »

@nivla Nisam ja odavno tamo :) tako da ne znam

@gentoo Joj jeste malo zajebano vratiti se, pogotovo poslije svega na Intune i AAD, ali sta ces :) posao je, valjda ga raditi :)
nekome
Posts: 2938
Joined: 17/05/2011 10:41

#524 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by nekome »

gradskadjeca wrote: 29/11/2023 09:24 Imam i masu primjera mladih inzenjera u koje se upiru prsti sa komentarima, njega moramo cuvati, momak je stvarno pro, daleko ce dogurati, i ja prvi imam respect prema njima.
naravno da ga moraju cuvati, frajer hrani njih desetero ako ne i vise
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#525 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Truba »

U Međugorju je 7. ožujka započela prva katolička IT konferencija koja je okupila oko 70 sudionika iz SAD-a, Španjolske, Slovačke, Švicarske, Austrije, Rumunjske, Italije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
https://www.nedjelja.ba/hr/vijesti/bih/ ... cija/32435

kad misliš da si sve čuo... pojave se katolički hakeri :D
Post Reply