IT posao u Evropi

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#26 Re: IT posao u Evropi

Post by ExNihilo »

Dalje nego slušajući emigranta koji veli da se ne može emigrirati.
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#27 Re: IT posao u Evropi

Post by paladinka »

insomnia78 wrote::thumbup:
A boje?
Da, iskustvo drugih ljudi
Daleko ce on dogurati sa vasim savjetima
U svakom slucaju mozda ce jedno iskustvo vece imati. Sta je tvoj savjet , odustati?
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#28 Re: IT posao u Evropi

Post by paladinka »

insomnia78 wrote::thumbup:
A boje?
Da, iskustvo drugih ljudi
Daleko ce on dogurati sa vasim savjetima
Boja jest vazna , ako imas iskustva sa pisanjem cv.
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#29 Re: IT posao u Evropi

Post by HB_BHF »

Inosmnia prijatelju, nisam ni rekao da se firme trebaju otimati za mene. Samo tražim savjet kako napisati dobar CV za junior developera, a i nisam baš laik, znam nešto od ovog posla... Nedavno sam pričao sa jaranom koji radi tamo i on mi je rekao koliko su njemački recruiteri specifični što se tiče aplikacija. Ljudi gledaju sve u detalje. On ujutro kad dođe na posao, dobije stotine aplikacija za određeni oglas i gleda u svaki detalj kako bi sebi smanjio posao. Pored ovog za boje (što je i meni realno glupo, ali istinito), ljudi te eliminišu ako npr. nemaš mail u formatu [email protected].., ako si naveo koji si spol, ako CV radiš drugačijim redoslijedom nego što to kompanija nalaže itd...
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#30 Re: IT posao u Evropi

Post by insomnia78 »

Ako ne znas jezik zemlje u kojoj apliciras...
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#31 Re: IT posao u Evropi

Post by paladinka »

insomnia78 wrote:Ako ne znas jezik zemlje u kojoj apliciras...
To nije tacno , upravo za it bransu engleski je najbitni , znam to jer vecina mojih kolega su iz ie branse na njemackom podrucju i oni uopste ne pricaju njemacki .
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#32 Re: IT posao u Evropi

Post by insomnia78 »

Nejse, usrasmo ti temu
Ako ti mislis da je u tome problem onda se malo vise posveti tome
Mozda ti neko moze pomoci oko CV-a, ja fakat ne znam (meni ga zena pravila :D)
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#33 Re: IT posao u Evropi

Post by paladinka »

insomnia78 wrote:Nejse, usrasmo ti temu
Ako ti mislis da je u tome problem onda se malo vise posveti tome
Mozda ti neko moze pomoci oko CV-a, ja fakat ne znam (meni ga zena pravila :D)
Ne smije imati rupa , to nek si razmisli :-)
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#34 Re: IT posao u Evropi

Post by HB_BHF »

insomnia78 wrote:Ako ne znas jezik zemlje u kojoj apliciras...
Moguće i to... Ali eto da provjerim sa ljudima koji imaju nekog iskustva u ovom poslu. Pretpostavljam da i ti radiš u IT sektoru?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#35 Re: IT posao u Evropi

Post by insomnia78 »

Jok ba :D
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#36 Re: IT posao u Evropi

Post by paladinka »

HB_BHF wrote:
insomnia78 wrote:Ako ne znas jezik zemlje u kojoj apliciras...
Moguće i to... Ali eto da provjerim sa ljudima koji imaju nekog iskustva u ovom poslu. Pretpostavljam da i ti radiš u IT sektoru?
Moj partner je godina radio u it bransi , tako da znam da je engleski a und o , nemacki uopste nije bitan , cak sta vise u tim velikim firmama pricaju svi na engleskom,.
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#37 Re: IT posao u Evropi

Post by HB_BHF »

insomnia78 wrote:Jok ba :D
Haha, a svašta. Vjeruj, stvarno si mi gotivan lik. Često te čitam na raznim temama (što nije čudo sudeći po broju tvojih postova :D) i da ima opcija lajk ko na fb, lajkov'o bi ti dosta toga :D. Ali ne kontam kako možeš ući u neku raspravu gdje ne znaš puno o onom o čemu se priča i zapneš za nešto, evo ovo oko CV-a, i onda kažeš "ma ne znam ja ništa od toga, meni je to žena pisala" :lol: . Hajd' neka te bolan, da si mi živ i zdrav :D.

Btw. nemojte zajebavat. Ako ima neko da radi u ovoj struci u nekoj od zemalja EU, nek se javi. Nije zajebancija, stvarno mi treba pos'o. Treba bježati iz ove države dok se još može :D.
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#38 Re: IT posao u Evropi

Post by paladinka »

HB_BHF wrote:
insomnia78 wrote:Jok ba :D
Haha, a svašta. Vjeruj, stvarno si mi gotivan lik. Često te čitam na raznim temama (što nije čudo sudeći po broju tvojih postova :D) i da ima opcija lajk ko na fb, lajkov'o bi ti dosta toga :D. Ali ne kontam kako možeš ući u neku raspravu gdje ne znaš puno o onom o čemu se priča i zapneš za nešto, evo ovo oko CV-a, i onda kažeš "ma ne znam ja ništa od toga, meni je to žena pisala" :lol: . Hajd' neka te bolan, da si mi živ i zdrav :D.

Btw. nemojte zajebavat. Ako ima neko da radi u ovoj struci u nekoj od zemalja EU, nek se javi. Nije zajebancija, stvarno mi treba pos'o. Treba bježati iz ove države dok se još može :D.
Ja znam jedno , moj partner ne prica nasi ali bi vam isto rekao. dobar cv , bez rupa i traziti posao pocetkom godine , znaci januar , naravno jer svi projetki su vec tad odobreni. pare su se podjelile krajem decembra , kao svugdje projekti pocinju tu pocetkom godine. Pocetkom godine imas najvise sansi.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#39 Re: IT posao u Evropi

Post by mirsek »

paladinka wrote:
insomnia78 wrote:Nejse, usrasmo ti temu
Ako ti mislis da je u tome problem onda se malo vise posveti tome
Mozda ti neko moze pomoci oko CV-a, ja fakat ne znam (meni ga zena pravila :D)
Ne smije imati rupa , to nek si razmisli :-)
Jel mislis rupe izmedju 2 posla tj. veliki vremenski periodi bez posla ili nesto drugo ?
User avatar
Saian
Posts: 15347
Joined: 08/04/2004 21:50

#40 Re: IT posao u Evropi

Post by Saian »

HB_BHF wrote:Inosmnia prijatelju, nisam ni rekao da se firme trebaju otimati za mene. Samo tražim savjet kako napisati dobar CV za junior developera, a i nisam baš laik, znam nešto od ovog posla... Nedavno sam pričao sa jaranom koji radi tamo i on mi je rekao koliko su njemački recruiteri specifični što se tiče aplikacija. Ljudi gledaju sve u detalje. On ujutro kad dođe na posao, dobije stotine aplikacija za određeni oglas i gleda u svaki detalj kako bi sebi smanjio posao. Pored ovog za boje (što je i meni realno glupo, ali istinito), ljudi te eliminišu ako npr. nemaš mail u formatu [email protected]......., ako si naveo koji si spol, ako CV radiš drugačijim redoslijedom nego što to kompanija nalaže itd...
Eh, ovako, ako si u IT developer vodama onda njemachki i nece biti eliminatorni faktor, al tek u jedno 2gom ili trecem krugu nazalost (tvoju, jer pretpostavljam da ne znas njemacki). Dakle, prijavite se vas recimo 20tak na isti posao, od vas 20, 15 ima minimalan CV za prolazak u sljedeci krug, ukjlucujuci i tebe (ovo s podesavanjem boja, moze bit' i istina, ti HR ljudi znaju bit malo bezobrazni, no sta je tu je), Eh sad od vas 15 svi imate neki minimum iskustva i znanja po vlastitom CV-u i sad imas dvije opcije

a) ti po know-how i projektima iz portofolia shijesh njih recimo 10 od 15 ko od shale, oni impresionirani jebi ga, imaju vremena/para za 5 intervjua uzivo, ti odskaches kako opisah, nazvat ce te (skajp ili ne, ne znam), pricat na engleskom, ako vide da umijes engleski koliko je potrebno za ostvariti konstruktivnu poslovnu suradnju, platit' ce ti kartu da dodjes na intervju uzivo

b) ti po know-how i projektima iz portofolia shijesh njih recimo 7, ostalih 7 il isti il bolji od tebe po CV-u, gledaju tebe i Rumuna 5 i 6 ti na listi po know-how-u, ne znate njemachki, valja vam platiti kartu i smjestaj da dodjete na intervju, ovdje ti je mrka kapa, ni njemacki te spasit' ne moze

Dakle, moj savjet bi bio, otvori sebi git hub profil ili nesto slichno, sastavi tamo portofolio toga sta si radio, tuRi kod, linkove, i sto ti je neko rek'o nadji neki posao (koji ces shvatiti kao placenu obuku) i radi, istodobno pocni lagano aplicirati. Cilj je od onih 15 biti u ona prva 3, posto se na tim "visinama" neznanje njemackog ne broji vise, a dobije se i placen put i smjestaj tokom intervjua.

Et' , ovo nije bazirano na nekom posebnom lichnom iskustvu, nemam neko osebujno sto se tice intervjuiranja za posao, ali common sense i malo strpljenja i rada covjeka moze daleko dovesti.
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#41 Re: IT posao u Evropi

Post by paladinka »

mirsek wrote:
paladinka wrote:
insomnia78 wrote:Nejse, usrasmo ti temu
Ako ti mislis da je u tome problem onda se malo vise posveti tome
Mozda ti neko moze pomoci oko CV-a, ja fakat ne znam (meni ga zena pravila :D)
Ne smije imati rupa , to nek si razmisli :-)
Jel mislis rupe izmedju 2 posla tj. veliki vremenski periodi bez posla ili nesto drugo ?
Da tacno , hmmm, recimo mi imamo jednog vrlo dobrog prijatelja , englez , e, on ti jeimao super referenze sto se tice posla, medjutim on je pravio put oko svijeta dvije godine, i kad je trazi posao ponovo imao je problema jer su falile te godine, trazi je posao jedno tri mjeseca . Pricamo o jednoj osobi koja ima dr. titulu kyberentik ili tako nesto, svejedno, ali te dvije godine su jednostavno falile. Savjet je bio da te dvije godine isto ubaci u cv , ali kao neki recimo socijalni rad , nesto u tom smislu , vazno je da pokazes da nisi samo sjedio u tom peridu. Vjeruj mi , tip je , sljedece sedmice dobio ponudu u jednom it odjelu jedne velike banke.Velik firme jednostavno ne vole rupe, mozes zamisliti jedna osoba dobije 100 cv , mala greska , letis van.
User avatar
Saian
Posts: 15347
Joined: 08/04/2004 21:50

#42 Re: IT posao u Evropi

Post by Saian »

Ukratko, vrijeme koje ces potrositi na podesavanje boje i fonta na CV-u, iskoristi za sticanje iskustva i znanja. To drugo je nesto na sta mozes vise uticati, a i relevantnije je, jer nijedna HR osoba, ma koliko bezze bila ko coEk, ako je profesionalna, nece te eliminirati s relevantnim iskustvom, znanjem i profilom zbog pogresnog fonta ili nedostatka e-mail adrese. Ako pak to uradi, onda ja to shvacam kao cinjenicu da bih trebao razmisliti o tome zelim li postati posloprimac u firmi koja zaposljava tako plitke HR osobe. Ovo zadnje je samo moj rationalisation mechanism :D, no pomaze :oops: :D
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#43 Re: IT posao u Evropi

Post by paladinka »

Saian wrote:Ukratko, vrijeme koje ces potrositi na podesavanje boje i fonta na CV-u, iskoristi za sticanje iskustva i znanja. To drugo je nesto na sta mozes vise uticati, a i relevantnije je, jer nijedna HR osoba, ma koliko bezze bila ko coEk, ako je profesionalna, nece te eliminirati s relevantnim iskustvom, znanjem i profilom zbog pogresnog fonta ili nedostatka e-mail adrese. Ako pak to uradi, onda ja to shvacam kao cinjenicu da bih trebao razmisliti o tome zelim li postati posloprimac u firmi koja zaposljava tako plitke HR osobe. Ovo zadnje je samo moj rationalisation mechanism :D, no pomaze :oops: :D
Mozes zamisliti sta hoces , ali nedostak necega samo dokazuje da je to aljkava osoba , i ko zeli aljkavu osobu.
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#44 Re: IT posao u Evropi

Post by HB_BHF »

@Sajo
Nedavno sam imao telefonski razgovor sa jednom firmom iz Minhena. Ljubazna neka teta, pravo smo se ispričali. Objasnio sam joj šta znam raditi, šta ne znam, šta planiram učiti, da li sam zainteresovan da radim u drugim gradovima osim Minhena, kad bih mogao biti dostupan, na koliku bih plaću pristao itd. Pomislio sam da, ako su me zvali, već su eliminisali ostale kandidate i zainteresovani su za mene. Iduće sedmice mi stiže mail kako mi ne mogu trenutno ponuditi radno mjesto, ali će možda u budućnosti biti prilike (znači piši propalo). Ne kontam, što mi odmah mailom ne jave da ja nisam taj kojeg traže i to je to. Ne ovako da mi daju lažnu nadu :D. Ništa, morat ću postaviti par stvari na github i to priložiti u CV-u. Hvala na savjetu!

@paladinka
Ima logike ovo za rupe, ali u mom slučaju se radi o entry levelu. Nedavno sam diplomirao i tek tražim svoj prvi profesionalni posao.
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#45 Re: IT posao u Evropi

Post by paladinka »

HB_BHF wrote:@Sajo
Nedavno sam imao telefonski razgovor sa jednom firmom iz Minhena. Ljubazna neka teta, pravo smo se ispričali. Objasnio sam joj šta znam raditi, šta ne znam, šta planiram učiti, da li sam zainteresovan da radim u drugim gradovima osim Minhena, kad bih mogao biti dostupan, na koliku bih plaću pristao itd. Pomislio sam da, ako su me zvali, već su eliminisali ostale kandidate i zainteresovani su za mene. Iduće sedmice mi stiže mail kako mi ne mogu trenutno ponuditi radno mjesto, ali će možda u budućnosti biti prilike (znači piši propalo). Ne kontam, što mi odmah mailom ne jave da ja nisam taj kojeg traže i to je to. Ne ovako da mi daju lažnu nadu :D. Ništa, morat ću postaviti par stvari na github i to priložiti u CV-u. Hvala na savjetu!

@paladinka
Ima logike ovo za rupe, ali u mom slučaju se radi o entry levelu. Nedavno sam diplomirao i tek tražim svoj prvi profesionalni posao.
Ti moras dobro motivacino pismo napisati , nisi jedini kojem je to prvo prvi posao, tipa zasto zelis posao , sta dobro donosis firmi itd. To mora i jedan njemac pisati ako nema iskustva. Poznajem ljude sa iskustvom , koji su par mjeseci trazii posao to je normala.
User avatar
Saian
Posts: 15347
Joined: 08/04/2004 21:50

#46 Re: IT posao u Evropi

Post by Saian »

Stvari ni izbliza nisu gotove s prvim pozivom, doduse mozda zna biti tako s entry level pozicijama, nemam bas iskustva. Pa moguce je da su eliminisali druge kandidate i da si im ti zanimljiv dovoljno za prvi telefonski kontakt, ali ko zna koliko je ona njih nazvala taj dan i koji su i dalje ostali zanimljivi. Ti uzimas cinjenicu sto su te nazvali i onda ti se zahvalili i upitali za raspolozenost i raspolozivost generalno kao nesto lose. Kao da bi bio manje pogodjen da te uopce nisu nazvali (iako, kontam ima i ovo tvoje neke sitne unutarnje logike, ali si sad trenutno takvu ne mozes priustiti :D). Prosao si u krug onih koji su dobili poziv, kad prodjes u krug onih koji potpisu ugovor onda mozes biti siguran da su eliminisali druge :D dotad, kloni se neprovjerljivih pretpostavki i polako kuckaj
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#47 Re: IT posao u Evropi

Post by HB_BHF »

Saian wrote:Stvari ni izbliza nisu gotove s prvim pozivom, doduse mozda zna biti tako s entry level pozicijama, nemam bas iskustva. Pa moguce je da su eliminisali druge kandidate i da si im ti zanimljiv dovoljno za prvi telefonski kontakt, ali ko zna koliko je ona njih nazvala taj dan i koji su i dalje ostali zanimljivi. Ti uzimas cinjenicu sto su te nazvali i onda ti se zahvalili i upitali za raspolozenost i raspolozivost generalno kao nesto lose. Kao da bi bio manje pogodjen da te uopce nisu nazvali (iako, kontam ima i ovo tvoje neke sitne unutarnje logike, ali si sad trenutno takvu ne mozes priustiti :D). Prosao si u krug onih koji su dobili poziv, kad prodjes u krug onih koji potpisu ugovor onda mozes biti siguran da su eliminisali druge :D dotad, kloni se neprovjerljivih pretpostavki i polako kuckaj
Haha a jbg, to mi je prvi put da me zvao neko za posao izvana. Ne dešava mi se baš često da dobijam pozive iz Njemačke. Ja sebi odmah utripovao da sam ja taj, the one - neo iz matrixa :D. Haj valjda bude nafake sljedeći put.

Nego da pitam, kakva je situacija sa masterom što se tiče IT-a? Isplati li se uložiti još dvije godine studiranja?
User avatar
Saian
Posts: 15347
Joined: 08/04/2004 21:50

#48 Re: IT posao u Evropi

Post by Saian »

Ne radim, nisam od te bas fele, ali stepen relevantnosti mog' misljenja u vezi ovog mozes lako aproksimirati, ako je usporedis sa relativnom relevantnosti mojih postova na drugim temama na kojima sam pisao :D :oops: :evil:

p.s. kontam da si bio malo starstruck kad je teta nazvala, ali proci ce te ta faza, samo nastaviti bez uzimanja takvih stvari licno :oops: :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#49 Re: IT posao u Evropi

Post by ExNihilo »

HB_BHF wrote:@Sajo
Nedavno sam imao telefonski razgovor sa jednom firmom iz Minhena. Ljubazna neka teta, pravo smo se ispričali. Objasnio sam joj šta znam raditi, šta ne znam, šta planiram učiti, da li sam zainteresovan da radim u drugim gradovima osim Minhena, kad bih mogao biti dostupan, na koliku bih plaću pristao itd. Pomislio sam da, ako su me zvali, već su eliminisali ostale kandidate i zainteresovani su za mene. Iduće sedmice mi stiže mail kako mi ne mogu trenutno ponuditi radno mjesto, ali će možda u budućnosti biti prilike (znači piši propalo). Ne kontam, što mi odmah mailom ne jave da ja nisam taj kojeg traže i to je to. Ne ovako da mi daju lažnu nadu :D. Ništa, morat ću postaviti par stvari na github i to priložiti u CV-u. Hvala na savjetu!

@paladinka
Ima logike ovo za rupe, ali u mom slučaju se radi o entry levelu. Nedavno sam diplomirao i tek tražim svoj prvi profesionalni posao.
Stvari idu otprilike ovako:

- Ako si iole zanimljiv nakon čitanja CVa, slijedi najprije telefonski razgovor koji je zapravo preliminarna selekcija kandidata. Razgovor traje 10 - 15 minuta, poslodavac želi vidjeti ko si, šta si, šta znaš, šta su tvoja očekivanja glede radnog mjesta i primanja, i slično.

- Ako su vam se poklopili interesi nakon razgovora, ide poziv na intervju koji može biti u više rundi sa testiranjima/zadaćama i slično.

Suma sumarum, nemoj se previše radovati telefonskim razgovorima. Normalna procedura koja im pomaže da suze izbor. Lakše je pričati sa čovjekom, nego zaključivati iz CVa.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#50 Re: IT posao u Evropi

Post by insomnia78 »

ExNihilo wrote:
HB_BHF wrote:@Sajo
Nedavno sam imao telefonski razgovor sa jednom firmom iz Minhena. Ljubazna neka teta, pravo smo se ispričali. Objasnio sam joj šta znam raditi, šta ne znam, šta planiram učiti, da li sam zainteresovan da radim u drugim gradovima osim Minhena, kad bih mogao biti dostupan, na koliku bih plaću pristao itd. Pomislio sam da, ako su me zvali, već su eliminisali ostale kandidate i zainteresovani su za mene. Iduće sedmice mi stiže mail kako mi ne mogu trenutno ponuditi radno mjesto, ali će možda u budućnosti biti prilike (znači piši propalo). Ne kontam, što mi odmah mailom ne jave da ja nisam taj kojeg traže i to je to. Ne ovako da mi daju lažnu nadu :D. Ništa, morat ću postaviti par stvari na github i to priložiti u CV-u. Hvala na savjetu!

@paladinka
Ima logike ovo za rupe, ali u mom slučaju se radi o entry levelu. Nedavno sam diplomirao i tek tražim svoj prvi profesionalni posao.
Stvari idu otprilike ovako:

- Ako si iole zanimljiv nakon čitanja CVa, slijedi najprije telefonski razgovor koji je zapravo preliminarna selekcija kandidata. Razgovor traje 10 - 15 minuta, poslodavac želi vidjeti ko si, šta si, šta znaš, šta su tvoja očekivanja glede radnog mjesta i primanja, i slično.

- Ako su vam se poklopili interesi nakon razgovora, ide poziv na intervju koji može biti u više rundi sa testiranjima/zadaćama i slično.
:-D
Suma sumarum, nemoj se previše radovati telefonskim razgovorima. Normalna procedura koja im pomaže da suze izbor. Lakše je pričati sa čovjekom, nego zaključivati iz CVa.
Na engleskom?
Post Reply