IT posao u Evropi

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#226 Re: IT posao u Evropi

Post by PeeJay »

TRANCE wrote:
free_too wrote:Uf pa oba ste seniori u svakom pogledu :)

S obzirom da imate informacije iz prve ruke, kako se plate krecu za ove tri kategorije prema vasem misljenju:

1. Junior - apsolutni pocetnik (40k-50k?)
2. Medior - par godina iskustva (50k-70k)
3. Senior - 10+ god iskustva (70k+)

Ovo su moje neke cifre na osnovu prijatelja koji rade gore vec par godina, pretezno oko Munchena i Stuttgarta.

I ja sam vec spakovao kofere, pa cekam drugi krug razgovora. :run: :bih:
U Dublinu je to dosta slično za npr. Java developera:
- 0-3 godine iskustva (30k-50k)
- 3-5 godina iskustva (50k-70k)
- 5+ godina iskustva (70k-95k)

Pri tome su porezi na plate u odnosu na Njemačku manji, ali su i troškovi života veći.
Zanimljivo bi bilo usporediti sa apekta tzv. cijene rada i benefita pojedinca na dugi rok.

Koliko ja znam (a ne znam mnogo) u Irskoj je udjel poslodavca 8,5% (tzv. PRSI). Ako uzmemo u obzir 50 tisuca brutto, to za poslodavca znaci 54.250. U Njemackoj sa apekt istog troska poslodavca (znaci 54.250) bi bio ponudjeni brutto ca. 44.250. Mjesecni netto bi se tako sveo na nekih 2.400 eura.

Indirektni benefiti:
Na svaku godinu radnog doba sa takvom platom pojedinac moze u Njemackoj racunati na ca. 37,50 evra rente, znaci (prema trenutnom vrijednotenju) oko 1.500 evra mjesecno sa 40 godina radnog doba. Zdravstvena oskrba je povecini brezplatna (moguce su manje participacije za lezanje u privatnim klinikama, npr. 10 evra na dan kao i u slucaju zubozdravstvene opskrbe, okulitsticnih i drugih reha pripomocki). Zenska ima poslije poroda pravo na do tri godine "materinskog vremena" i to vrijeme se joj broji u rentnu osnovu, a ima pravo i na primanja u visini jedne godisnje place razporedjeno na cijelo doba odsutnosti, te jos nekoliko manjih jednokratnih primanja). Zaposleni imaju povecini 25 do 35 radnih dana 100% placenog godisnjeg odmora. Neradni blagdani su placeni kao radni dani. Prvih 45 dana odsutnosti zbog bolesti je placeno 100%. Skolovanje je u Njemackoj brezplatno i na univerzitetnom nivou.
Only_4Kids
Posts: 39
Joined: 18/05/2011 22:37

#227 Re: IT posao u Evropi

Post by Only_4Kids »

Napomena: Nisam citao dalje od prve stranice, naknadno cu se informisati preostalih 10 stranica.
Samo cu copy/paste sto sam jednom momku na fb na slicno pitanje odgovorio, gdje je momak bio zacudjen "ZASTO GA :

________________________________________
Pricam iz licnog iskustva, cisto radi *PAMETNJAKOVICA* i slicnih, jer iskustveno nije ni blizu lahko (osim ako nemas neke lude srece) kako pricaju.

Ja sam trazio posao poprilicno dugo (preko 7-8 mjeseci). Imao sam skoro 5 godina iskustva, fakultetsku diplomu (H+) i odlicno znanje iz Engleskog i osnovno iz Njemackog, i na to sve mislim da imam ogromno znanje u ovom polju jer programiram pravo pravo dugo.

Osim ako nemas nekoga da ti pomogne, gledaj na situaciju "znam da je programerima lahko doci do posla" ovako:

U Njemacku ne zeli samo Balkan doci, zele i Poljaci, Ukrajinci, Rumuni, Indijci, Kinezi itd. (imam cak 2oje kolega iz Irske). Znaci ogromno je trziste i odlicni su uslovi zivota, jeste deficitarno, i kad apliciras na posao sigurno je apliciralo jos 10 ljudi kojima je Njemacki na "pocetnom" nivou, vjerovatno imaju par godina iskustva i diplomu iz navedenih zemalja. Stavi se u cipele poslodavaoca: Ko ce mu donijeti statisticki veci profit?

Takodjer plate nisu ni blizu ko sto nas narod prica. Kakvih 50k godisnje? Jest u Minhenu, al hajde nadji stan ispod 1k eura tamo?
Ali takvu platu neces dobiti u manjim gradovima, to ti garantujem. Sigurno ne, bez ikakvog iskustva na pocetku.

Znam da je obeshrabrujuce, ali opet VSS kadar bi po mom misljenu trebao biti objektivn i razumna, a ne pricati bajke.
Bit ce ti pravo tesko, nije ne izvodivo, ali da znas da je tesko.
Zelim ti puno srece u potrazi posla.
________________________________________


Ovo je moje iskustvo. nadam se da ce nekome pomoci.

P.S. Ja sam predao preko 300 ili 500 prijava, ne sjecam se tacno. 90% od njih nisam dobio ni odgovor.

Edit: Takodjer, Njemacki, Njemacki i Njemacki. Samo to, sto vise, sto bolje i sl. I ja sam dok sam predavao za ovaj posao pricao raji "Za IT ne treba, programiranje lalalala". Iskreno vise prao svoju savjest nego ista, i posvadjao se usput sa par ljudi koji su stvarno znali sta pricaju. Njemacki treba, mozda ne za posao, ali kakvih ces problema imati od kupovine, do poste, do ureda, do trazenja stana ako ne znas Njemacki itd., to je za drugu temu.
Last edited by Only_4Kids on 29/01/2019 12:17, edited 1 time in total.
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#228 Re: IT posao u Evropi

Post by cassius »

u kojem si ti mjestu ? i sta radis trenutno ?
Only_4Kids
Posts: 39
Joined: 18/05/2011 22:37

#229 Re: IT posao u Evropi

Post by Only_4Kids »

cassius wrote:u kojem si ti mjestu ? i sta radis trenutno ?
Mene pitas?
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#230 Re: IT posao u Evropi

Post by cassius »

Only_4Kids wrote:
cassius wrote:u kojem si ti mjestu ? i sta radis trenutno ?
Mene pitas?
da
Only_4Kids
Posts: 39
Joined: 18/05/2011 22:37

#231 Re: IT posao u Evropi

Post by Only_4Kids »

cassius wrote:
Only_4Kids wrote:
cassius wrote:u kojem si ti mjestu ? i sta radis trenutno ?
Mene pitas?
da

Trenutno na sjeveru Njemacke, blizu Bremena. Prijavio se za full stack programera (.Net i ReactJS), radim Windows forme ...
Posao na koji se nece prijaviti neko ko zna dobro jezik, ali nije stresan posao, pa sam uzeo ono ovaj period da probam nauciti jezik.

Dao sam sebi roka godinu, do godinu i pol da vidim mogu li ja to. Sudeci po onome sto sada vidim, mislim da necu ostati, ali ima jos vremena.
Njemacka je malo previse napuhana zemlja u nasem narodu, drago mi je sto sam dosao i uvjerio se sam :-D
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#232 Re: IT posao u Evropi

Post by PeeJay »

Only_4Kids wrote:
cassius wrote: Trenutno na sjeveru Njemacke, blizu Bremena.
Navrati na kavu ako imas lust. Buchholz i. d. N. ;-)
Only_4Kids
Posts: 39
Joined: 18/05/2011 22:37

#233 Re: IT posao u Evropi

Post by Only_4Kids »

PeeJay wrote:
Only_4Kids wrote:
cassius wrote: Trenutno na sjeveru Njemacke, blizu Bremena.
Navrati na kavu ako imas lust. Buchholz i. d. N. ;-)

Javim se 100%, sad malo oko stana i sl. pa sam u deveru. Wow, jest mi drago sto ovako naletih na tvoj post, hvala ti :D
User avatar
512MB
Posts: 10581
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#234 Re: IT posao u Evropi

Post by 512MB »

Only_4Kids wrote:Napomena: Nisam citao dalje od prve stranice, naknadno cu se informisati preostalih 10 stranica.
Samo cu copy/paste sto sam jednom momku na fb na slicno pitanje odgovorio, gdje je momak bio zacudjen "ZASTO GA :

________________________________________
Pricam iz licnog iskustva, cisto radi *PAMETNJAKOVICA* i slicnih, jer iskustveno nije ni blizu lahko (osim ako nemas neke lude srece) kako pricaju.

Ja sam trazio posao poprilicno dugo (preko 7-8 mjeseci). Imao sam skoro 5 godina iskustva, fakultetsku diplomu (H+) i odlicno znanje iz Engleskog i osnovno iz Njemackog, i na to sve mislim da imam ogromno znanje u ovom polju jer programiram pravo pravo dugo.

Osim ako nemas nekoga da ti pomogne, gledaj na situaciju "znam da je programerima lahko doci do posla" ovako:

U Njemacku ne zeli samo Balkan doci, zele i Poljaci, Ukrajinci, Rumuni, Indijci, Kinezi itd. (imam cak 2oje kolega iz Irske). Znaci ogromno je trziste i odlicni su uslovi zivota, jeste deficitarno, i kad apliciras na posao sigurno je apliciralo jos 10 ljudi kojima je Njemacki na "pocetnom" nivou, vjerovatno imaju par godina iskustva i diplomu iz navedenih zemalja. Stavi se u cipele poslodavaoca: Ko ce mu donijeti statisticki veci profit?

Takodjer plate nisu ni blizu ko sto nas narod prica. Kakvih 50k godisnje? Jest u Minhenu, al hajde nadji stan ispod 1k eura tamo?
Ali takvu platu neces dobiti u manjim gradovima, to ti garantujem. Sigurno ne, bez ikakvog iskustva na pocetku.

Znam da je obeshrabrujuce, ali opet VSS kadar bi po mom misljenu trebao biti objektivn i razumna, a ne pricati bajke.
Bit ce ti pravo tesko, nije ne izvodivo, ali da znas da je tesko.
Zelim ti puno srece u potrazi posla.
________________________________________


Ovo je moje iskustvo. nadam se da ce nekome pomoci.

P.S. Ja sam predao preko 300 ili 500 prijava, ne sjecam se tacno. 90% od njih nisam dobio ni odgovor.

Edit: Takodjer, Njemacki, Njemacki i Njemacki. Samo to, sto vise, sto bolje i sl. I ja sam dok sam predavao za ovaj posao pricao raji "Za IT ne treba, programiranje lalalala". Iskreno vise prao svoju savjest nego ista, i posvadjao se usput sa par ljudi koji su stvarno znali sta pricaju. Njemacki treba, mozda ne za posao, ali kakvih ces problema imati od kupovine, do poste, do ureda, do trazenja stana ako ne znas Njemacki itd., to je za drugu temu.
Onda nesto drugo ne stima kod tebe, volio bih bacit pogled na tvoj CV.
Only_4Kids
Posts: 39
Joined: 18/05/2011 22:37

#235 Re: IT posao u Evropi

Post by Only_4Kids »

512MB wrote:Onda nesto drugo ne stima kod tebe, volio bih bacit pogled na tvoj CV.
Vjeruj mi da sam 2 puta slao na placenu provjeru agencijama i sl. Jednom promijeni redoslijed radnog iskustva, drugi put "Sve ok, malo pomjeri ovo ovdje" i sl.

Razmisljao sam da nije i zbog imena, posto imam onako univerzalno muslimansko.
(Sad se sjetim sebe prije nego sto sam dosao ovamo i onog naivnog "Ne smiju tamo diskriminisati", HAHAHHA, jest jest)
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#236 Re: IT posao u Evropi

Post by PeeJay »

Only_4Kids wrote: Javim se 100%, sad malo oko stana i sl. pa sam u deveru. Wow, jest mi drago sto ovako naletih na tvoj post, hvala ti :D
Kad budes imao vrijeme. Od nas troje, dvojica smo "nasi". Ja iz BiH i kolega iz HR. Bit ce nam drago, da se upoznamo.
User avatar
512MB
Posts: 10581
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#237 Re: IT posao u Evropi

Post by 512MB »

Posalji meni CV da pregledam, ako zelis naravno, a i besplatno ti je ;)
User avatar
512MB
Posts: 10581
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#238 Re: IT posao u Evropi

Post by 512MB »

PeeJay wrote:
Only_4Kids wrote: Javim se 100%, sad malo oko stana i sl. pa sam u deveru. Wow, jest mi drago sto ovako naletih na tvoj post, hvala ti :D
Kad budes imao vrijeme. Od nas troje, dvojica smo "nasi". Ja iz BiH i kolega iz HR. Bit ce nam drago, da se upoznamo.
Zar ti nisi Janez? :mrgreen:
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#239 Re: IT posao u Evropi

Post by mirsek »

512MB wrote:Posalji meni CV da pregledam, ako zelis naravno, a i besplatno ti je ;)
:thumbup:
Treba uvijek pomoci makar dobrim savjetom.
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#240 Re: IT posao u Evropi

Post by PeeJay »

512MB wrote: Onda nesto drugo ne stima kod tebe, volio bih bacit pogled na tvoj CV.
Mislim, da je to prica 80% pojedinaca. Mi, koji smo po nekoj sreci uspjeli probiti se medju top 20% nismo pravilo, nego iznimka.
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#241 Re: IT posao u Evropi

Post by PeeJay »

512MB wrote:Zar ti nisi Janez? :mrgreen:
E vidis, to ti je dobro pitanje. Ponajvise imam osjecaj, da sam stranac svugdje. U BiH sam (bio za malih nogu) "Janez", u Sloveniji, razumije se "cefur", u DE "auslender",... Bitno je, da se svugdje osjecam doma. :D
User avatar
512MB
Posts: 10581
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#242 Re: IT posao u Evropi

Post by 512MB »

Znam kako rade regruteri, puno ljudii pravi greske u koracima. Sredio sam momku iz Buzima bio poslic kao QA inzinjer, dobar momak, pametan i miran, znam mu buraza povrsinski. Sve dok HR fufice ga nisu utipkale na facebook, gdje tona slika za javnost sa puskama, maskirnim uniformama, poziranje itd... paintbal ekipa sta li je. I naravno, samo proslijedile njegov CV u shreder :mrgreen:
Last edited by 512MB on 29/01/2019 13:06, edited 1 time in total.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#243 Re: IT posao u Evropi

Post by mirsek »

PeeJay wrote:
512MB wrote: Onda nesto drugo ne stima kod tebe, volio bih bacit pogled na tvoj CV.
Mislim, da je to prica 80% pojedinaca. Mi, koji smo po nekoj sreci uspjeli probiti se medju top 20% nismo pravilo, nego iznimka.
Kako moze biti deficit kadra a da te firme odbijaju mada imas odgovarajuce znanje, cak i da ti ne odgovore na prijavu, ono u cemu je kvaka :?
User avatar
512MB
Posts: 10581
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#244 Re: IT posao u Evropi

Post by 512MB »

mirsek wrote:
PeeJay wrote:
512MB wrote: Onda nesto drugo ne stima kod tebe, volio bih bacit pogled na tvoj CV.
Mislim, da je to prica 80% pojedinaca. Mi, koji smo po nekoj sreci uspjeli probiti se medju top 20% nismo pravilo, nego iznimka.
Kako moze biti deficit kadra a da te firme odbijaju mada imas odgovarajuce znanje, cak i da ti ne odgovore na prijavu, ono u cemu je kvaka :?
Pa mozes ti bit i najpametniji na dunjaluku, ako si hajvan nece ti niko dat posao...
Last edited by 512MB on 29/01/2019 13:10, edited 1 time in total.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#245 Re: IT posao u Evropi

Post by mirsek »

512MB wrote:Znam kako rade regruteri, puno ljudii pravi greske u koracima. Sredio sam momku iz Buzima bio poslic kao QA inzinjer, dobar momak, pametan i miran, znam mu buraza povrsinski. Sve dok HR fufice ga nisu utipkale na facebook, gdje tona slika za javnost sa puskama, maskirnim uniformama, poziranje itd... paintbal ekipa sta li je. I naravno, samo proslijedile njegov CV u shreder :mrgreen:
Mislim da ovima iz HR-a treba zestoka revizija, jebeno je kad te ocjenjuje neko ko se povrsno razumije u materiju pa te odbace ko krpu jer npr. nisi stavio odgovarajuci font ili nemas deset sitnih amaterskih projekata na githubu ali imas jedan kompleksan poluprofesionalan koji ujedinjuje sve prethodne tehnologije.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#246 Re: IT posao u Evropi

Post by mirsek »

512MB wrote:


Pa mozes ti bit i naj panetniji na dunjaluku, ako si hajvan nece ti niko dat posao...
Pa vidis da pise da nije dobio nikakav feedback od vecine firmi, znaci nije ni dosao do intervjua :roll:
Jedino ako je popratno pismo katastrofalno napisao, ne znam sta bi drugo moglo biti, a eto kaze da su mu i agencije gledale CV i da je ok.
User avatar
512MB
Posts: 10581
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#247 Re: IT posao u Evropi

Post by 512MB »

mirsek wrote:
512MB wrote:Znam kako rade regruteri, puno ljudii pravi greske u koracima. Sredio sam momku iz Buzima bio poslic kao QA inzinjer, dobar momak, pametan i miran, znam mu buraza povrsinski. Sve dok HR fufice ga nisu utipkale na facebook, gdje tona slika za javnost sa puskama, maskirnim uniformama, poziranje itd... paintbal ekipa sta li je. I naravno, samo proslijedile njegov CV u shreder :mrgreen:
Mislim da ovima iz HR-a treba zestoka revizija, jebeno je kad te ocjenjuje neko ko se povrsno razumije u materiju pa te odbace ko krpu jer npr. nisi stavio odgovarajuci font ili nemas deset sitnih amaterskih projekata na githubu ali imas jedan kompleksan poluprofesionalan koji ujedinjuje sve prethodne tehnologije.
HR ne ocjenjuje skills i portfolio kandidata, za to i nisu skolovani. Ali imaju zadatak da "cudne" kandidate filtriraju, a za to se nudi facebook, instagram itd. Preostali kandidati se salju nama u RND odjel gdje se odlucimo za odgovarajuceg. Jednom sam vec pisao da svugdje social skills UVJEK idu ispred knowhow. Pa mi svi hodamo u carapama po firmi i imamo hrpu privatnih stvari u birou, nerijetko ljudi i djecu povedu sa sobom ako zaskripi. U tom okruzenju niko ne zeli trpiti manijake, bukvalno receno. O teamwork da ne pricamo.

Svako ko trazi novi posao mora imat uglancan xing/linkedin racun, i facebook barem zatvoren za javnost ako nista...
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#248 Re: IT posao u Evropi

Post by PeeJay »

Mislim, da djecki ne shvataju sasvim bit problema. HR agencije (kako vanjske, tako i interne) su vise faktor sita, nego odabira. Njih zadatak je prosijati "pljeve", a ne naci pravog kandidata. Kao sto kaze kolega 512MB, njihov fokus nije na skillset-u, nego na eventuelnim faktorima neprimjernosti (izkljucivanja).

Njihov zadatak je, da rulju zadrze pred vratima, a pred kralja dovedu samo potencialno primjerne.
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#249 Re: IT posao u Evropi

Post by PeeJay »

PeeJay wrote:
mirsek wrote:PeeJay da li si slucajno registrovan i na forum.hr ? Pricom malo naginjes na jednog forumasa iz Slovenije koji tamo pise.
Mozes li mi svojim rijecima objasniti razliku izmedju programskog i skriptnog jezika kao i razliku izmedju procesa i threada na kernel i na korisnickom nivou ?
I odakle ti to da se bankarski sektor zasniva na cobolu ?
Hvala unaprijed..
Ne, ja sam i F.R.C. na Bug forumu, ali na forum.hr ne sudjelujem. :D U vezi sa tvojim preostalim pitanjima, skriptni jezici se ne prevode unaprijed, nego se izvode sekvencijski (npr. u VBA mozes za vrijeme debagiranja mijenjat naredbe u redkcima koda, koji jos cekaju na izvrsenje), dok se programski jezici prevode u strojni kod unaprijed (prije izvrsavanja). Okruzenje izvodjenja skriptnih jezika je tako interpreter, dok to za ove druge nije potrebno. Drugo pitanje ne razumijem sasvim, ali bitna razlika izmedju niti i procesa je u njih aplikaciji. Dok vece zahvate oznacavamo kao proces, manje paralelne taskove imenujemo nit. Najbitnija razlika izmedju niti i procesa je u tom, da niti unutar jednog procesa koriste zajednicki naslovni prostor u radnoj memoriji, dok ga procesi reciprocno imaju svaki za sebe dodijeljen. Razmjenu podataka izmedju vise procesa u slucaju potrebe tako postizemo pomocu DDL i slicnih metoda. Zaasto te zanima? Nadam se, da ce ti biti koliko toliko od pomoci, unatoc otgovoru na brzinu.

EDIT: Namjerno cu ostavit pogresku, da se vidi. Misljeno je naravno Dynamic Data Exchange (DDE), a ne Data definition language (DDL), sa cim se danas borim. :-x
Hej, @mirsek, nisi nista napisao. Jeli tebi ovo bilo nesto od pomoci? Zasto ti je trebalo?
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#250 Re: IT posao u Evropi

Post by mirsek »

PeeJay wrote: Hej, @mirsek, nisi nista napisao. Jeli tebi ovo bilo nesto od pomoci? Zasto ti je trebalo?
Hvala ti na odgovoru, sorry sto ranije ne odgovorih. :D
Nesto interno sam diskutovao sa drustvom, uglavnom je porvrdilo moje pretpostavke oko jezika a ovo oko niti i procesa me zanimalo oko optimizacije performansi aplikacije kad ima puno servisa koji se pozivaju i koji jezici su najbolji za te stvari.
Post Reply