IT na FIT-u ili IT na Burchu

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
baja775
Posts: 8
Joined: 13/09/2016 13:08

#1 IT na FIT-u ili IT na Burchu

Post by baja775 »

Završni sam razred gimanzije i trebaju mi savjeti, upute, slicnosti, razlike i vaša mišljenja u vezi ovog smjera na ovim fakultetima.
el_bake007
Posts: 794
Joined: 16/03/2017 15:26

#2 Re: IT na FIT-u ili IT na Burchu

Post by el_bake007 »

FIT jedino ako ćeš biti in class a ne DL
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#3 Re: IT na FIT-u ili IT na Burchu

Post by tuzlak1212 »

drzavne elektrotehnike (sarajevo, tuzla, banja luka) ili burch

nemas od FIT-a nista
Stockk
Posts: 235
Joined: 01/02/2018 22:52

#4 Re: IT na FIT-u ili IT na Burchu

Post by Stockk »

baja775 wrote:Završni sam razred gimanzije i trebaju mi savjeti, upute, slicnosti, razlike i vaša mišljenja u vezi ovog smjera na ovim fakultetima.
ista dilema, prva opcija mi je bio FIT, ali baš kao što neko reče in class, čini mi se da DL ne dobije ni u pola koliko ovi što prisustvuju predavanjima
jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#5 Re: IT na FIT-u ili IT na Burchu

Post by jahh »

Programiranje ces bolje nauciti na drzavnom fakultetu, dok ces na Burchu bolje nauciti Engleski, sto ti je veoma, veoma bitno ako se zelis baviti programiranjem. Uostalom dosta programiranja mozes nauciti i kuci.
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#6 Re: IT na FIT-u ili IT na Burchu

Post by tuzlak1212 »

ma na drzavnim se i dalje danas prave najbolji programeri, ne rade skuceno na kompajleru nego pored obavezne silne matematike, fizike, algebri raznoraznih, razvaljuju komplet materiju computer science-a i onda si jaci programer kad u dusu kontas OS i napravis makar jedan svoj operativni kroz studije, racunarske mreze, arhitekturu racunara, baze i predjes OOP koncept na 2-3 razlicita jezika..

na vecini privatnih uglavnom nista kvalitetno ne rade.. samo kad im vidis studente rumenih obraza, vedri puni energije, uvijek naspavani znas kakav je fakutlet :lol:
drzavni majka!!
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#7 Re: IT na FIT-u ili IT na Burchu

Post by mirsek »

tuzlak1212 wrote:drzavne elektrotehnike (sarajevo, tuzla, banja luka) ili burch

nemas od FIT-a nista
:-)
Znaci nidje vezee oci moje lijepe..
Stavise u odnosu na ulozeni trud i patnju ETF se rijetkima kvalitetno isplatio. BURCH je samo jos jedan klasicni plati da zavrsis fakultet , ilitiga Travnik za "elitu".
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#8 Re: IT na FIT-u ili IT na Burchu

Post by mirsek »

Stockk wrote:
baja775 wrote:Završni sam razred gimanzije i trebaju mi savjeti, upute, slicnosti, razlike i vaša mišljenja u vezi ovog smjera na ovim fakultetima.
ista dilema, prva opcija mi je bio FIT, ali baš kao što neko reče in class, čini mi se da DL ne dobije ni u pola koliko ovi što prisustvuju predavanjima
Sva se predavanja snimaju i mozes ih gledati od kuce. Imaju svoj YT kanal i tamo sve imas.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#9 Re: IT na FIT-u ili IT na Burchu

Post by mirsek »

jahh wrote:Programiranje ces bolje nauciti na drzavnom fakultetu, dok ces na Burchu bolje nauciti Engleski, sto ti je veoma, veoma bitno ako se zelis baviti programiranjem. Uostalom dosta programiranja mozes nauciti i kuci.
Generalno se slazem sa ovim. :thumbup:
Programiranje ces najbolje nauciti ako sam budes ucio mimo osnovnog gradiva za fax. Kad tako ucis skoro da nije vazno na kojem si faksu.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#10 Re: IT na FIT-u ili IT na Burchu

Post by mirsek »

tuzlak1212 wrote:ma na drzavnim se i dalje danas prave najbolji programeri, ne rade skuceno na kompajleru nego pored obavezne silne matematike, fizike, algebri raznoraznih, razvaljuju komplet materiju computer science-a i onda si jaci programer kad u dusu kontas OS i napravis makar jedan svoj operativni kroz studije, racunarske mreze, arhitekturu racunara, baze i predjes OOP koncept na 2-3 razlicita jezika..

na vecini privatnih uglavnom nista kvalitetno ne rade.. samo kad im vidis studente rumenih obraza, vedri puni energije, uvijek naspavani znas kakav je fakutlet :lol:
drzavni majka!!
WATTA HANA HELL :shock:
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#11 Re: IT na FIT-u ili IT na Burchu

Post by tuzlak1212 »

mirsek wrote: WATTA HANA HELL :shock:
Da dobro sam sve napisao. Barem u Tz, na trecoj godini na RI odsjeku. Nije OS samo windows 10... :-?
baja775
Posts: 8
Joined: 13/09/2016 13:08

#12 Re: IT na FIT-u ili IT na Burchu

Post by baja775 »

Za ETF nisam jer nisam neki nadareni matematičar za taj nivo dok mi programiranje ide, a osjećam da bih pored tih matematika i fizike bio udaljen od fokusiranja konkretno na programiranje dok na FIT-u iako ima matematike čini mi se da je bas akcenat na programiranju.
Zašto ne FIT?
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#13 Re: IT na FIT-u ili IT na Burchu

Post by developer10 »

baja775 wrote:Za ETF nisam jer nisam neki nadareni matematičar za taj nivo dok mi programiranje ide, a osjećam da bih pored tih matematika i fizike bio udaljen od fokusiranja konkretno na programiranje dok na FIT-u iako ima matematike čini mi se da je bas akcenat na programiranju.
Zašto ne FIT?
Moj savjet je FIT i ne bjezi od DL-a. Ja sam tako zavrsio FIT kao drugi fakultet i uporedo sam radio u prvoj profesiji. Sada radim u DE, diploma je naravno priznata. Sto se tice DL-a, dobijes materijale preko sistema, mailom mozes slati pitanja i nedoumice profesorima i asistentima, te imas svakako i par dobrih grupa na Fejsu za razmjenu informacija i znanja - bezbroj sam puta odgovore dobio od kolega iz grupe.
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#14 Re: IT na FIT-u ili IT na Burchu

Post by tuzlak1212 »

baja775 wrote:Za ETF nisam jer nisam neki nadareni matematičar za taj nivo dok mi programiranje ide, a osjećam da bih pored tih matematika i fizike bio udaljen od fokusiranja konkretno na programiranje dok na FIT-u iako ima matematike čini mi se da je bas akcenat na programiranju.
Zašto ne FIT?
pa imas u IT kompanijama FIT-ovce raspitaj se sam sta oni rade.. to su najcesce hamali u svijetu IT-a kod nas, rade no brain poslove za najmanje plate.. ima i uspjesnih nema sta, ali oni su rijetki i oni su na nivou prosjecnog programera sa drzavnog faksa

za vecinu programiranja ti treba matematika i fizika, nije samo sintaksa..
kako bi npr napravio neku bezveze aplikaciju s kojom korisnik uzme zastavu prstom i mase s njom na displeju a da je vihorenje zastave sto blize realnom svijetu??? ti moras sve te pokrete zastave matematicki i fizikalno opisati u editoru sa svim postojecim zakonima fizike, kako ces odradit posao ako ne znas matematiku i fiziku?? poznavnaje sintakse je samo poznavanje jezika.. eto to ti je primitivni bezvezni primjer, danas kad to vidis u softveru bezvzee ti a brdo znanja iza toga
e sad ako ti fakat hoces neki web develop front end da radis, onda nemoj ici na fakultet, ne treba ti za to fakultet uopste, pa cak ni FIT
sta mislis za danasnje standarde koliko treba pmf stvari u svemu?
danas je brzina softvera kljucna, da bi bio konkurentan nekom ekstra programeru koji je i matematicar i logicar, ti moras imati strasnu logicku inteligenicju da napises algoritme koji nadjebavaju sve vidjeno do tad, a ne moramo objasnjavat gdje se najvise logicka inteligencija razvija :D
a da ne uzimamo u obzir sto privatni fakulteti arhitekturu racunara, procesora jedva da doticu (oni ce reci da to ubijaju :lol: )

koliko su FIT-ovci spremni za ovakve izazove? kazem ti to su najcesce hamali u svijetu IT-a... ako pricamo o najvecim ciljevima u toj profesiji naravno
i niko nije rodjeni matematicar, to se vjezba i postize odredjeni nivo
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#15 Re: IT na FIT-u ili IT na Burchu

Post by kox »

Ovo nema veze sa životom. FIT-ovaca ima relativno malo i ima ih na raznim pozicijama, od programera i sistemaša do direktora i vlasnika firmi.
Koliko ko zna je uglavnom do pojedinca, nebitno da li je završio fakultet i koji. Razni etf-ovi, FIT, SSST, Burch itd. daju samo osnove, dalje je na svakom pojedincu.
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#16 Re: IT na FIT-u ili IT na Burchu

Post by tuzlak1212 »

nemaju oni veze sa zivotom.. u tuzli ima 10-tak firmi, u svakoj rade na web builderima, rijetko kome se dadne front end i to je to.. i tu uglavnom googlaju... ako ti to nazivas znanjem i programiranjem napusti temu odmah
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#17 Re: IT na FIT-u ili IT na Burchu

Post by kox »

:roll:
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#18 Re: IT na FIT-u ili IT na Burchu

Post by mirsek »

tuzlak1212 wrote:nemaju oni veze sa zivotom.. u tuzli ima 10-tak firmi, u svakoj rade na web builderima, rijetko kome se dadne front end i to je to.. i tu uglavnom googlaju... ako ti to nazivas znanjem i programiranjem napusti temu odmah
Sa mojom suprugom koja je apsolvent FIT-a se u isto vrijeme u firmu zaposlilo jos 5-6 ETF-ovaca bachelora, bilo je i mastera. Sta mislis ko je dobio najbolju poziciju i platu ? :D
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#19 Re: IT na FIT-u ili IT na Burchu

Post by tuzlak1212 »

ako je ona dobila i trebala je :zzzz:

nije im tu mjesto
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#20 Re: IT na FIT-u ili IT na Burchu

Post by mirsek »

tuzlak1212 wrote:ako je ona dobila i trebala je :zzzz:

nije im tu mjesto
Nije im mjesto u najboljim firmama bit alijanse, tako je. :thumbup:
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#21 Re: IT na FIT-u ili IT na Burchu

Post by tuzlak1212 »

zaposlili su je ljudi s drzavnih, znaju sta im treba a sta ne...
User avatar
Phosphorus
Posts: 523
Joined: 02/05/2010 18:03

#22 Re: IT na FIT-u ili IT na Burchu

Post by Phosphorus »

Pa u Tuzli u firmi Pixel Int. (mozda odnedavno Virgin Pulse) bilo je FITovaca leadova, a Boga mi vidim sada je jedan i direktor.

Tako da ignoriši ovog tuzlak1212 jer frajer je očito u fazonu moj fax je bolji od tvog.

A za FIT mogu reći da je prije 10tak godina bio odličan fax sa odličnim osobljem, a sada već ne znam..
Melo15
Posts: 896
Joined: 13/08/2011 21:36

#23 Re: IT na FIT-u ili IT na Burchu

Post by Melo15 »

Ti si pretpostavljam zavrsio drzavni? Pa onda kad vidis da isto radis i ti kog su jebavali u mozak na fakultetu a i onaj s FIT-a ili Burcha, muka ti dodje...To ne znaci da trebas svoje frustracije ispoljavati na forumu..Sve se danas moze nauciti, ko hoce, pa i ta famozna "matematika i fizika" kad ti zatreba u razvoju aplikacije...Toliko resursa dostupno na internetu da ti osim malo mozga i logicnog razmisljanja ni dan fakulteta ne treba, ne znam s cim da hoces da se bavis, ako si voljan učiti, naučit ćeš..Ako ti je mentalitet "daj mi da budem manuelni tester, samo nek plata ide", onda ti nece pomoci sve i da sva tri zavrsis ;)

I da, nisam zavrsio privatni fax, da ne napadas bzvze na toj osnovi :izet: :izet:

EDIT: ovo je za ovog tuzlaka :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#24 Re: IT na FIT-u ili IT na Burchu

Post by tuzlak1212 »

ja sam energeticar nisam RI uopste..
imam u uskom krugu jarana/prijatelja RI-ovce sa drzavnog,empiricu i FIT jednog lika i predamnom kad usporedjuju literature, zadace, projekte, predmete to je neuporedivo, ne pricajte gluposti... svi bjezite s teme

ja kao energeticar FIT-ovcu OOP objasnjavo, nemamo mi tu sta pricat, nisam ovdje da pljujem nego ovom gore sto hoce faks da upise govorim gdje je kvalitet... drzavni kupe plan i program sa MIT-a i mjesaju sa starim jugoslavenskim sistemom...
privatni rade onako kako im se osoblje poklopi da mogu imat predmete.. u nasoj regiji drzavni je i dalje iznad bilo kakvog privatnog

u tom istom virgin pulsu rade NE informaticari, moj kolega je tu medju glavnim takodjer, nije RI uopste
de da u Bycomu vidim takvog jednog?
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#25 Re: IT na FIT-u ili IT na Burchu

Post by tuzlak1212 »

eto i da se gleda ograniceno samo na komplajler
hocete da kazete da fit bolje uci oop koncept od npr. ludog Jurica?


i dobar programer ne ide u menadzment prije 45-te i 20 godina staza... samo los programer koji povrsno zna sta firma radi :-) :-) :-)
Post Reply