IT kursevi i posao?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Munja nebeska
Posts: 17
Joined: 21/07/2018 17:12

#1 IT kursevi i posao?

Post by Munja nebeska »

Zdravo svima

E ovako imam pitanje u vezi zaposlenja sa kursevima. Da li uopste i jedna firma nudi neku obuku iz bilo koje IT oblasti i nakon zavrsene i zaposlenje. Uvijek sam zelio raditi nesto sa kompjuterima od malena, ali nikako da krenem da napravim nesto. Zavrsio fakultet neki lijevi, radim skroz drugi posao kao vozac, a velika mi je zelja da se oprobam u nekoj IT kompaniji. Pa ako neko zaista zna, neka preporuci, bio bih zahvalan
User avatar
Staylezz
Posts: 181
Joined: 25/09/2020 13:49

#2 Re: IT kursevi i posao?

Post by Staylezz »

Munja nebeska wrote: 27/01/2022 10:22 Zdravo svima

E ovako imam pitanje u vezi zaposlenja sa kursevima. Da li uopste i jedna firma nudi neku obuku iz bilo koje IT oblasti i nakon zavrsene i zaposlenje. Uvijek sam zelio raditi nesto sa kompjuterima od malena, ali nikako da krenem da napravim nesto. Zavrsio fakultet neki lijevi, radim skroz drugi posao kao vozac, a velika mi je zelja da se oprobam u nekoj IT kompaniji. Pa ako neko zaista zna, neka preporuci, bio bih zahvalan
Svaka iole ozbiljnija IT kompanija nudi neku vrstu obuke za svoje potencijalne buduće uposlenike - neki od primjera:
Mistral - Paragon program, Gigi School of Coding
AtlantBH - ABH Internship
Klika - Klika Praksa itd..

Stvar je u tome što većina ovih programa (internshipa) zahtjeva određeno predznanje i upravo zbog toga su im ciljna grupa studenti završnih godina IT smjerova ili generalno osobe sa barem elementarnim znanjem. Naravno, ima i programa za totalne početnike, ali dosta manje - npr. Paragon program ali on se plaća i iskustva vezana za njega su podijeljena.

Moj savjet je da kreneš samostalno učiti i razvijati svoj portfolij i nakon određenog perioda, tj. kad savladaš neke osnove, apliciraš za neki internship.
User avatar
FunkyzeitGames
Posts: 461
Joined: 29/09/2021 17:49

#3 Re: IT kursevi i posao?

Post by FunkyzeitGames »

I ja bih ti savjetovao da postaneš samouk i otvoriš tutorijale na Youtubeu.

Znam čovjeka koji je diplomirani ekonomista i nakon peglanja u toj struci odluči da završi kurs (čini mi se IT Academy). Evo 4-5 godina nakon toga živi kao bubreg u loju, radio donedavno u Ministry of Programming i sada je sam svoj šef. Isto tako znam samouke programere sa srednjom školom kojim niko ne gleda da li imaju nešto završeno jer jednostavno znaju znanje bolje od mnogih magistara, i takođe žive kao bubrezi u loju. Kao što i znam i sebe koji sam završio fakultet i postao programer na papiru, ali sam ogromnu većinu znanja za game development koji me zanimao stekao na youtubeu nakon fakulteta.

Da me se iskreno pita sada, vjerovatno ne bih ni upisivao fakultet i bacao novac, jer imao diplomu, kurs ili bio samouk, na ogromnoj većini poslova će ti se na kraju gledati isključivo znanje i prethodni rad. Znanje koje je sa današnjim video servisima poput YT besplatno i opširnije je i brže za postati stručan od većine kurseva ili fakulteta, kao i radovi koje ćeš manje-više uraditi prateći te Youtube tutorijale i koje ćeš nakon savladanog gradiva sa lakoćom nadograditi u nešto vrijedno solidnog portfolija.
Benjo34
Posts: 1916
Joined: 21/01/2018 00:49

#4 Re: IT kursevi i posao?

Post by Benjo34 »

Software inžinjer, vjerovatno jedino zanimanje na svijetu gdje si inžinjer bez faksa. Ako znas radit nema zime, samo se posvetiti treba tome i učiti, praviti projekte samostalno, upload na Git i nema zime.
cccccc
Posts: 232
Joined: 11/04/2013 20:04

#5 Re: IT kursevi i posao?

Post by cccccc »

Samo paragon zaobidji u sirokom luku
HD_2015
Posts: 854
Joined: 27/08/2015 12:54

#6 Re: IT kursevi i posao?

Post by HD_2015 »

Benjo34 wrote: 07/02/2022 08:06 Software inžinjer, vjerovatno jedino zanimanje na svijetu gdje si inžinjer bez faksa. Ako znas radit nema zime, samo se posvetiti treba tome i učiti, praviti projekte samostalno, upload na Git i nema zime.
IT industrija je kao i svaka industrija: pored inžinjera zahtijeva fizičke radnike i zanatlije sa različitim vještinama. Većina poslova IT je takva - fizička i zanatska. Malo ko radi posao u rangu inžinjera.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#7 Re: IT kursevi i posao?

Post by S4mpion »

Ne zanosi se previše tim kursevima.

Dobra je stvar radit' na sebi i edukovat' se, ali za pos'o trebaju neke druge stvari.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#8 Re: IT kursevi i posao?

Post by Guadalajara »

S4mpion wrote: 07/02/2022 23:54 Ne zanosi se previše tim kursevima.

Dobra je stvar radit' na sebi i edukovat' se, ali za pos'o trebaju neke druge stvari.
samo štela i preporuka :lol:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#9 Re: IT kursevi i posao?

Post by S4mpion »

Guadalajara wrote: 08/02/2022 00:06
S4mpion wrote: 07/02/2022 23:54 Ne zanosi se previše tim kursevima.

Dobra je stvar radit' na sebi i edukovat' se, ali za pos'o trebaju neke druge stvari.
samo štela i preporuka :lol:
Ha ya, čovjek možda pregazi 10ak kvalitetnih kurseva, potroši godinu-dvije, a onda ga na razgovorima za pos'o redom dočekuju HR psihologinje i politologinje i ostali ublehaši koji će mu reći: "Ahaaa, super je to što si prešao 10 kurseva, treba radit' na sebi, ali nama ne treba šofer."

Čovjek šofer, spomene li to u CV-u, mrtav je. :mrgreen:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#10 Re: IT kursevi i posao?

Post by Guadalajara »

S4mpion wrote: 08/02/2022 00:14
Guadalajara wrote: 08/02/2022 00:06

samo štela i preporuka :lol:
Ha ya, čovjek možda pregazi 10ak kvalitetnih kurseva, potroši godinu-dvije, a onda ga na razgovorima za pos'o redom dočekuju HR psihologinje i politologinje i ostali ublehaši koji će mu reći: "Ahaaa, super je to što si prešao 10 kurseva, treba radit' na sebi, ali nama ne treba šofer."

Čovjek šofer, spomene li to u CV-u, mrtav je. :mrgreen:
Dobro si...Taj dio neka obavezno prešuti ili neka malo našminka :mrgreen: umjesto da kaže da je bio šofer i da je vozio šleper Skaniju od 20 tona na relaciji Tuzla-Frankfurt...i da ima citavu abecedu kategorija...Neka kaže da je bio špediter.. :mrgreen: administrativni radnik..Export-Import...ima i remote iskustva sa stranim klijentima :mrgreen: Ili neka kaže da uopšte nema polozen vozacki ispit...ide trolom, busom i tramvajem :mrgreen: :lol:
_huzzah_001
Posts: 59
Joined: 22/06/2021 14:37

#11 Re: IT kursevi i posao?

Post by _huzzah_001 »

Pozdrav. Koji su najbolji kursevi, akademije za programiranje? Sta je najperspektivnije uciti?
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#12 Re: IT kursevi i posao?

Post by SmokingMan »

Ovisi šta te zanima, recimo, automatizacija je postala popularna i vjertovatno će u industriji imatu veliku ulogu u narednih 30.tak godina, pa stoga Python.

Cloud je isto jako poželjan, ja ću, čim još steknem iskustva sa Windows server, preći na AWS.
nekome
Posts: 2863
Joined: 17/05/2011 10:41

#13 Re: IT kursevi i posao?

Post by nekome »

sta znaci automatizacija?

mislim sve uvezi racunara je automatizacija pa ako mozes malo suziti :D
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#14 Re: IT kursevi i posao?

Post by SmokingMan »

nekome wrote: 14/07/2022 16:34 sta znaci automatizacija?

mislim sve uvezi racunara je automatizacija pa ako mozes malo suziti :D
Simply, machine learining za industrijsku automatizaciju, analizu podataka i sl,tipični taskovi koji su ti dosadni da ih svakodnevno manualno ponavljaš, kao što Powershell moreš odlično koristiti recimo za upravljanje Windows serverom. Tipa da praviš korisničke grupe, kreiraš im novi group policy, apdejte za računare u intranetu, pišeš skripte za automatsko pokretanje programa za snimanje vide i audio sadržajai sl. Mislim, ne možeđ više ni sagledati koliko je automatizacija bitna za modernu industriju, koja se bazira na oslobađanju adminsitratora servera od bespotrebnog gubljenja vremena na manualnim postavkama.

Cloud ti je po meni daleko isplativije riješenje od ulaganja novca u Server sobe i opremu, ovako imaš kao tri vrste organizacija (IAAS - Infrastructure as service, PAAS - Platform as service, SAAS - Software as service), shodno potrebma kompanije kojoj kao administrator vodiš virtualni server kojeg iznajmljuješ kod Amazona ili Mikrosoftovog Azure.a, i svaka od ovih usluga u zagradi ima zasebnu cijenu.

Mislim, to je more informacija koje bi bilo dobro sam da iščitaš, da vidiš tačno u čemu bi se mogao pronaći.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#15 Re: IT kursevi i posao?

Post by SmokingMan »

Recimo, meni nema ništa mrže doli satima sjediti i kontati kako isplanirati radnu grupu za određen broj ljudi koji koriste remote kako bi se prikačili na server. Koliko formirati grupe po strukturi zaduženja, ograničavanje pristupa sa više od jednog uređaja po korisniku, DHCP, šta im dozvoliti ili zabraniti od postavki koje mogu koristit, u kojem periodu im je zabranjeno logovanje na domain koltroler. Ma čitava procedura, more stvari. :mrgreen:
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#16 Re: IT kursevi i posao?

Post by Euphoria »

Kakva su iskustva sa Paragonom?
User avatar
ZyzzSar
Posts: 2427
Joined: 08/04/2017 02:14
Location: Sarajevo

#17 Re: IT kursevi i posao?

Post by ZyzzSar »

Euphoria wrote: 04/12/2022 22:28 Kakva su iskustva sa Paragonom?
bacanje para kao i svi it kursevi
ima na udemyu, yt, i mnogim stranicama sasvim dovoljno besplatnih ili jeftnih materijala
mozes pitati i na redditu r/ITposlodavci za vise misljenja :D
User avatar
n+1
Posts: 6726
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#18 Re: IT kursevi i posao?

Post by n+1 »

Bilo je više negativnih iskustava na obrisanoj IT temi. Što je i logično, je l'.
Post Reply