IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Klixova večernja škola - tutoriali, savjeti, praktična rješenja
Post Reply
raulmadrid7
Posts: 8
Joined: 03/03/2020 10:19

#326 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by raulmadrid7 »

Pozdrav svima,

možete li mi preporučiti kurseve, stranice, knjige vezane za data analytics. Trenutno u poslu kojim se bavim koristim samo Excel (Pivoti, Power Querry) ali želim proširiti znanje i naučiti koristiti R i Python kao i Microsoft SQL. Ne znam odakle da krenem, uzeo sam sa Udemy-ja kurs Data Science pa planiram preći isti. Za početak bih volio da mi preporučite besplatne stvari za učenje a kako budem napredovao neću žaliti novca za literaturu.

Ako znate i neke stranice na kojima mogu komunicirati sa drugima i rješavati zadatke molim da napišete. Ne znam ni šta da pitam više, lupam. Kako god, svaka pomoć je dobrodošla :D

Hvala ekipa.
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#327 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by chengaba »

raulmadrid7 wrote: 03/08/2021 13:31 Pozdrav svima,

možete li mi preporučiti kurseve, stranice, knjige vezane za data analytics. Trenutno u poslu kojim se bavim koristim samo Excel (Pivoti, Power Querry) ali želim proširiti znanje i naučiti koristiti R i Python kao i Microsoft SQL. Ne znam odakle da krenem, uzeo sam sa Udemy-ja kurs Data Science pa planiram preći isti. Za početak bih volio da mi preporučite besplatne stvari za učenje a kako budem napredovao neću žaliti novca za literaturu.

Ako znate i neke stranice na kojima mogu komunicirati sa drugima i rješavati zadatke molim da napišete. Ne znam ni šta da pitam više, lupam. Kako god, svaka pomoć je dobrodošla :D

Hvala ekipa.
Za učenje jezika i alata koji su korisni za obradu podataka po meni je najkorisnije rano početi raditi na konkretnim stvarima, umjesto samo pratiti kurseve. Srećom, podataka za igrati se ima na sve strane.

Ako želiš da naučiš R, ima dosta besplatnih resursa koji su dostupni. RStudio (to je firma koja je napravila jako popularan IDE za R) ima puno resursa za učenje. Ispod možeš naći "learning paths" za određene nivoe prethodnog znanja
https://education.rstudio.com/.

Jako dobra knjiga za učenje R-a je dostupna besplatno online
https://r4ds.had.co.nz/

Ovdje imaš knjigu sa svim dostupnim besplatnim knjigama za učenje R, iz raznih oblasti
https://www.bigbookofr.com/

Za učenje u grupi i rješavanje zadataka imaš super inicijativu #tidytuesday. Najaktivniji su na tviteru ali ima super slack zajednica. Više info imaš ovdje
https://github.com/rfordatascience/tidytuesday

Na našim jezicima materijala za ove stvari je jako malo, i ovo nije baš razvijena oblast u domaćem IT-u. Nemoj da te to obeshrabri pri učenju, jer je jedan od razloga nerazvijenosti očajan kvalitet znanja, tako da se nije teško isprofilisati. Ne znam koliko ćeš sugovornika za ovo moći naći online kod nas ukoliko te muči engleski, ali javi ukoliko nešto zapne :)
mirza_15
Posts: 10604
Joined: 19/01/2015 09:26

#328 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by mirza_15 »

jasmin10 wrote: 13/07/2021 17:26 Da li ima neko ko radi kao data scientist ? Trenutno pohadjam IT Academy, smjer Python. Medjutim htio bih se najvise fokusirati na data scientist. Pa mi treba neko ko ce mi dati par savjeta.
Na UDEMY imaš kurs:

2021 python for machine learning and data science

Jose Portilla

Jako dobar kurs. Trenutno su po 10$
mirza_15
Posts: 10604
Joined: 19/01/2015 09:26

#329 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by mirza_15 »

raulmadrid7 wrote: 03/08/2021 13:31 Pozdrav svima,

možete li mi preporučiti kurseve, stranice, knjige vezane za data analytics. Trenutno u poslu kojim se bavim koristim samo Excel (Pivoti, Power Querry) ali želim proširiti znanje i naučiti koristiti R i Python kao i Microsoft SQL. Ne znam odakle da krenem, uzeo sam sa Udemy-ja kurs Data Science pa planiram preći isti. Za početak bih volio da mi preporučite besplatne stvari za učenje a kako budem napredovao neću žaliti novca za literaturu.

Ako znate i neke stranice na kojima mogu komunicirati sa drugima i rješavati zadatke molim da napišete. Ne znam ni šta da pitam više, lupam. Kako god, svaka pomoć je dobrodošla :D

Hvala ekipa.
Isti ovaj kurs koji sam gore predložio. Tu imaš python sa numpy i pandas frejmovrcima. Jako dobar alat za rad sa excel tabelama. Namjenski urađeni fremjvorci za to što tebi treba. Također, od istog predavača ima python from zero to hero, a ima i kurs postgreSQL. Skoro je isto kao MySQL. Nema tu puno razlike. SQL je puno lakši za naučiti od pythona, ali ni python nije težak.

Stackoverflow je super stranica. Ja sam našao rješenje za trocifren broj problema tu, a nisam se nikada registrovao na nju. U principu, teško da ćeš naići na problem koji neko već nije imao. Radi na principu da ljudi koji ne znaju kako da nešto riješe pitaju, a da im oni koji to malo bolje znaju pomognu.
tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#330 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by tindbe »

Uskoro krećem raditi u Laravelu, a materijali za učenje koje nađem na netu su pravo loši. Uglavnom indijci s nerazumnim engleskim, gdje samo razumijem "my friend" na početku lekcija.
E-knjige ne postoje, a dokumentacija površna za nešto više od basic Todo app.
Da li neko ima iskustva s Laracastom?
Ili neki drugi website/series/predavač koji vam je pomogao na putu?
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18222
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#331 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by GandalfSivi »

tindbe wrote: 15/09/2021 16:19 Uskoro krećem raditi u Laravelu, a materijali za učenje koje nađem na netu su pravo loši. Uglavnom indijci s nerazumnim engleskim, gdje samo razumijem "my friend" na početku lekcija.
E-knjige ne postoje, a dokumentacija površna za nešto više od basic Todo app.
Da li neko ima iskustva s Laracastom?
Ili neki drugi website/series/predavač koji vam je pomogao na putu?
Linkedin Learning ima bruku video materijala za Laravel (kao i za sve ostalo sto ti moze pasti napamet)…
tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#332 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by tindbe »

GandalfSivi wrote: 15/09/2021 16:21
tindbe wrote: 15/09/2021 16:19 Uskoro krećem raditi u Laravelu, a materijali za učenje koje nađem na netu su pravo loši. Uglavnom indijci s nerazumnim engleskim, gdje samo razumijem "my friend" na početku lekcija.
E-knjige ne postoje, a dokumentacija površna za nešto više od basic Todo app.
Da li neko ima iskustva s Laracastom?
Ili neki drugi website/series/predavač koji vam je pomogao na putu?
Linkedin Learning ima bruku video materijala za Laravel (kao i za sve ostalo sto ti moze pasti napamet)…
E vidiš za njeg sam zaboravio. Tu sam prve stvari u vezi Web developmenta i naučio.
Ima dobar Laravel serijal od 14 sati, odoh zasukat rukave.
Hvala :thumbup:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18637
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#333 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by SmokingMan »

Ima li koga ko radi sa Powershell.om. Posebno da komdande koristi u administraciji? :mrgreen:
Post Reply