IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Klixova večernja škola - tutoriali, savjeti, praktična rješenja
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#301 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by Chmoljo »

to i jeste plan. html, css pa tek onda osnove JS.
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#302 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by ProgramskiJezik »

Koga interesuje vise o Project managementu ili informacije o Agile developmentu - https://www.youtube.com/channel/UCCfqyG ... bo64CjZh8g
3enton
Posts: 55
Joined: 17/12/2020 15:13

#303 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by 3enton »

Ima li React strucnjaka?
Ovaj klix-portal bi se dao fino modernizovati sa NextJS umjesto angulara i php. :)
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#304 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by Horcrux »

3enton wrote: 25/02/2021 08:52 Ima li React strucnjaka?
Ovaj klix-portal bi se dao fino modernizovati sa NextJS umjesto angulara i php. :)
Klix nije web aplikacija, nego klasicna web stranica, tako da je bilo koji frontend framework overkill.
3enton
Posts: 55
Joined: 17/12/2020 15:13

#305 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by 3enton »

Horcrux wrote: 25/02/2021 09:12
3enton wrote: 25/02/2021 08:52 Ima li React strucnjaka?
Ovaj klix-portal bi se dao fino modernizovati sa NextJS umjesto angulara i php. :)
Klix nije web aplikacija, nego klasicna web stranica, tako da je bilo koji frontend framework overkill.
React/NextJS - Library

Zasto je onda koristen angular framework(!) na klixu?
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#306 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by Horcrux »

3enton wrote: 25/02/2021 09:30
Horcrux wrote: 25/02/2021 09:12
3enton wrote: 25/02/2021 08:52 Ima li React strucnjaka?
Ovaj klix-portal bi se dao fino modernizovati sa NextJS umjesto angulara i php. :)
Klix nije web aplikacija, nego klasicna web stranica, tako da je bilo koji frontend framework overkill.
React/NextJS - Library

Zasto je onda koristen angular framework(!) na klixu?
Koliko vidim angular i nije koristen. Sjecam se da je bio pokusaj i da je bila jedna verzija dostupna, ali jako kratko. Bila je dosta bugovita i spora.

Ljudi naucili iz iskustva, pa odustali. :lol:
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#307 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by Horcrux »

3enton wrote: 25/02/2021 09:30
Horcrux wrote: 25/02/2021 09:12
3enton wrote: 25/02/2021 08:52 Ima li React strucnjaka?
Ovaj klix-portal bi se dao fino modernizovati sa NextJS umjesto angulara i php. :)
Klix nije web aplikacija, nego klasicna web stranica, tako da je bilo koji frontend framework overkill.
React/NextJS - Library
React, iako je poceo kao library i s tim dijelom _pobijedio_ Angular i ostale frameworke, iako se jos uvijek prodaje kao library, danas mnogo vise lici na framework nego na library. NextJS takodjer izlazi iz okvira liba.
3enton
Posts: 55
Joined: 17/12/2020 15:13

#308 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by 3enton »

Horcrux wrote: 25/02/2021 09:47
3enton wrote: 25/02/2021 09:30
Horcrux wrote: 25/02/2021 09:12

Klix nije web aplikacija, nego klasicna web stranica, tako da je bilo koji frontend framework overkill.
React/NextJS - Library

Zasto je onda koristen angular framework(!) na klixu?
Koliko vidim angular i nije koristen.
Instaliraj whatruns-ekstenziju u browser, meni pokaza da je izmedju ostalog koristen angular.
Nisam puno "cesljao" po debugeru pa i ne nadjoh tragove angulara.
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#309 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by ProgramskiJezik »

3enton wrote: 25/02/2021 08:52 Ima li React strucnjaka?
Ovaj klix-portal bi se dao fino modernizovati sa NextJS umjesto angulara i php. :)
Moguce da koriste Wordpress i da im je thema samo custom napravljena pa zato ima PHP. Mislim da dosta portala koristi Wordpress zbog CMS-a zamisli imati vise autora textova + treba referencirati neki clanak iz proslosti to bilo katastrofa sa necim drugim pored Wordpressa.

Spominjes NextJS, prije da se pokusa sa Gatsby nesta napraviti jer je bukvalno CMS, medjutim nemaju feature niti zrelost wordpressa nazalost.
Horcrux wrote: 25/02/2021 09:59 ceo kao library i s tim dijelom _pobijedio_ Angular i ostale frameworke, iako se jos uvijek prodaje kao library, danas mnogo vise lici na framework nego na library. NextJS takodjer izlazi iz okvira liba.


Joj, mozemo prestat stim sta je library sta je framework. Hiljade i hiljade diskusija postoje oko toga, u sustini radi ono sto hoces, a kad se zaposlis radit ces ono sto ti dadnu da radis.

Trenutno radim React i NextJS, radio sam angular, ucio sam privatno malo Vue, cisto da sam u toku. Ne vidim da je jedan library / framework bolji od drugog. Jednostavno koristis pravi "cekic" za pravi "ekser" i to je citava mudrost. Malo su mi i dosadili sa ovim Web developmentom gdje svako derle sa 3 god faxa pravi svoj framework jer X nema u Y.
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#310 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by Horcrux »

ProgramskiJezik wrote: 25/02/2021 13:19
Horcrux wrote: 25/02/2021 09:59 ceo kao library i s tim dijelom _pobijedio_ Angular i ostale frameworke, iako se jos uvijek prodaje kao library, danas mnogo vise lici na framework nego na library. NextJS takodjer izlazi iz okvira liba.


Joj, mozemo prestat stim sta je library sta je framework. Hiljade i hiljade diskusija postoje oko toga, u sustini radi ono sto hoces, a kad se zaposlis radit ces ono sto ti dadnu da radis.

Trenutno radim React i NextJS, radio sam angular, ucio sam privatno malo Vue, cisto da sam u toku. Ne vidim da je jedan library / framework bolji od drugog. Jednostavno koristis pravi "cekic" za pravi "ekser" i to je citava mudrost. Malo su mi i dosadili sa ovim Web developmentom gdje svako derle sa 3 god faxa pravi svoj framework jer X nema u Y.
Sorry. :D Ali, da sve u svemu, slazem sa svim ovim. :thumbup:
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#311 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by victom »

ProgramskiJezik wrote: 25/02/2021 13:19 ... gdje svako derle sa 3 god faxa pravi svoj framework ...
ovo i jeste suština i problem IT-a
Ne mora biti derle, ali svaka ulica pravi svoj framework... i onda od programera očekuju da znaju 100 frameworkova.. e malo morgen...
IT će dugo patiti zbog toga što ima milion komplexnih tehnologija, a manjak programera da ih uče. I kad ih nauče, sutra su zastarili.

Ali u drugu ruku, ovo je i garancija da će biti uvijek posla za programere.

u treću ruku, i kod non- IT firmi svaka pravi svoja sopstvena riješenje i protokole, da ima monopol nad svojim proizvodom i da ne bude zavisna.

Ali to vec zadire u psihologiju ljudi i duboke tajne kosmosa, što prevazilazi okvire ove teme.
User avatar
arman1
Posts: 5286
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#312 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by arman1 »

victom wrote: 25/02/2021 16:16
ProgramskiJezik wrote: 25/02/2021 13:19 ... gdje svako derle sa 3 god faxa pravi svoj framework ...
ovo i jeste suština i problem IT-a
Ne mora biti derle, ali svaka ulica pravi svoj framework... i onda od programera očekuju da znaju 100 frameworkova.. e malo morgen...
IT će dugo patiti zbog toga što ima milion komplexnih tehnologija, a manjak programera da ih uče. I kad ih nauče, sutra su zastarili.

Ali u drugu ruku, ovo je i garancija da će biti uvijek posla za programere.

u treću ruku, i kod non- IT firmi svaka pravi svoja sopstvena riješenje i protokole, da ima monopol nad svojim proizvodom i da ne bude zavisna.

Ali to vec zadire u psihologiju ljudi i duboke tajne kosmosa, što prevazilazi okvire ove teme.
Jedini pravi framework - VANILA
3enton
Posts: 55
Joined: 17/12/2020 15:13

#313 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by 3enton »

ProgramskiJezik wrote: 25/02/2021 13:19
Joj, mozemo prestat stim sta je library sta je framework. Hiljade i hiljade diskusija postoje oko toga, u sustini radi ono sto hoces, a kad se zaposlis radit ces ono sto ti dadnu da radis.

Trenutno radim React i NextJS, radio sam angular, ucio sam privatno malo Vue, cisto da sam u toku. Ne vidim da je jedan library / framework bolji od drugog. Jednostavno koristis pravi "cekic" za pravi "ekser" i to je citava mudrost. Malo su mi i dosadili sa ovim Web developmentom gdje svako derle sa 3 god faxa pravi svoj framework jer X nema u Y.
U pravu si ali kontam, neka ih.
Svakako je sve u konceptu, sintaksa lijevo-desno.

Jedan od najludjih overkilla vidjeh neki dan.
Obicni portfolio sa Gatsby - 440MB, sistem se sav preznojio da ga pokrene. :lol:
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#314 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by ProgramskiJezik »

Horcrux wrote: 25/02/2021 14:05
ProgramskiJezik wrote: 25/02/2021 13:19
Horcrux wrote: 25/02/2021 09:59 ceo kao library i s tim dijelom _pobijedio_ Angular i ostale frameworke, iako se jos uvijek prodaje kao library, danas mnogo vise lici na framework nego na library. NextJS takodjer izlazi iz okvira liba.


Joj, mozemo prestat stim sta je library sta je framework. Hiljade i hiljade diskusija postoje oko toga, u sustini radi ono sto hoces, a kad se zaposlis radit ces ono sto ti dadnu da radis.

Trenutno radim React i NextJS, radio sam angular, ucio sam privatno malo Vue, cisto da sam u toku. Ne vidim da je jedan library / framework bolji od drugog. Jednostavno koristis pravi "cekic" za pravi "ekser" i to je citava mudrost. Malo su mi i dosadili sa ovim Web developmentom gdje svako derle sa 3 god faxa pravi svoj framework jer X nema u Y.
Sorry. :D Ali, da sve u svemu, slazem sa svim ovim. :thumbup:
Halali nisam htio da zvucim agresivno, imao sam los dana na poslu sa jebenim glupostima oko package-lock :D
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#315 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by ProgramskiJezik »

3enton wrote: 25/02/2021 19:56
ProgramskiJezik wrote: 25/02/2021 13:19
Joj, mozemo prestat stim sta je library sta je framework. Hiljade i hiljade diskusija postoje oko toga, u sustini radi ono sto hoces, a kad se zaposlis radit ces ono sto ti dadnu da radis.

Trenutno radim React i NextJS, radio sam angular, ucio sam privatno malo Vue, cisto da sam u toku. Ne vidim da je jedan library / framework bolji od drugog. Jednostavno koristis pravi "cekic" za pravi "ekser" i to je citava mudrost. Malo su mi i dosadili sa ovim Web developmentom gdje svako derle sa 3 god faxa pravi svoj framework jer X nema u Y.
U pravu si ali kontam, neka ih.
Svakako je sve u konceptu, sintaksa lijevo-desno.

Jedan od najludjih overkilla vidjeh neki dan.
Obicni portfolio sa Gatsby - 440MB, sistem se sav preznojio da ga pokrene. :lol:
Neka ih, slazem se, napravio sam i ja bio rendering framework prije par godina nesto sam se nafuro bio na to, ali nemoj da svaki postaje neki "standard" u struci pa da sad moram svaki put za novi posao uciti nove stvari i to od 0 jer znanje koje sam imao ne vazi na novom framework.
3enton
Posts: 55
Joined: 17/12/2020 15:13

#316 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by 3enton »

ProgramskiJezik wrote: 02/03/2021 15:38 Neka ih, slazem se, napravio sam i ja bio rendering framework prije par godina nesto sam se nafuro bio na to, ali nemoj da svaki postaje neki "standard" u struci pa da sad moram svaki put za novi posao uciti nove stvari i to od 0 jer znanje koje sam imao ne vazi na novom framework.
Ja pokusavam da se fokusiram samo na React.
Pokusavam ali cesto odlutam na druge teme. Baze, css, node, cloud...ne znam sta bih prije. :roll:

A plan mi je advanced React + Next.

Sa kojim state managmentom najcesce radis?
Koristis li jos klase ili si skroz presao na Hooks?
User avatar
arman1
Posts: 5286
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#317 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by arman1 »

Koliko ima posla za Python-ovce? Učim polako, drukačije ne ide.
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#318 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by ProgramskiJezik »

3enton wrote: 02/03/2021 22:12
ProgramskiJezik wrote: 02/03/2021 15:38 Neka ih, slazem se, napravio sam i ja bio rendering framework prije par godina nesto sam se nafuro bio na to, ali nemoj da svaki postaje neki "standard" u struci pa da sad moram svaki put za novi posao uciti nove stvari i to od 0 jer znanje koje sam imao ne vazi na novom framework.
Ja pokusavam da se fokusiram samo na React.
Pokusavam ali cesto odlutam na druge teme. Baze, css, node, cloud...ne znam sta bih prije. :roll:

A plan mi je advanced React + Next.

Sa kojim state managmentom najcesce radis?
Koristis li jos klase ili si skroz presao na Hooks?
Moj ti je savjet ovo - uci slobodno ostale stvari. Makar povrsno da znas sta su Baze - kako npr nodeJS uzme iz baze podatke i posalje tebi na React frontend. To je super za opcenito posao i da skontas neke probleme. Ako zelis samo frontend da radis onda Fokusiraj se na React maximalno, al nekad malo zrakni i ostale stvari nije viska sigurno.

React + Next je super - to ti je bukvalno sve sto ti je potrebno da dobijes solidan posao. (ako ti je to cilj)

Ja radim sa MobX(MobX je super i jednostavan) i sa Context API od react. Nemoj uciti Redux. Zaboravi da postoji. To cak i Dan Abramov (kreator Reduxa i Lead u React teamu) kaze da je nepotrebno uciti osim ako ne radis na nekom projektu koji to vec koristi.

Trenutni projekat koji radim je kombinacija Class + Hooks. Stari kod je u Class pa refaktoramo polako u Hooks kako dodje neki Feature.
3enton
Posts: 55
Joined: 17/12/2020 15:13

#319 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by 3enton »

ProgramskiJezik wrote: 03/03/2021 11:51 Moj ti je savjet ovo - uci slobodno ostale stvari. Makar povrsno da znas sta su Baze - kako npr nodeJS uzme iz baze podatke i posalje tebi na React frontend. To je super za opcenito posao i da skontas neke probleme. Ako zelis samo frontend da radis onda Fokusiraj se na React maximalno, al nekad malo zrakni i ostale stvari nije viska sigurno.

React + Next je super - to ti je bukvalno sve sto ti je potrebno da dobijes solidan posao. (ako ti je to cilj)

Ja radim sa MobX(MobX je super i jednostavan) i sa Context API od react. Nemoj uciti Redux. Zaboravi da postoji. To cak i Dan Abramov (kreator Reduxa i Lead u React teamu) kaze da je nepotrebno uciti osim ako ne radis na nekom projektu koji to vec koristi.

Trenutni projekat koji radim je kombinacija Class + Hooks. Stari kod je u Class pa refaktoramo polako u Hooks kako dodje neki Feature.
Od kad uplivah u web dev vode ja sam ti kao dijete u prodavnici igracaka - najradije bih sve od jednom.
A ne ide, kapacitet sive mase ogranicen.

Ispratio sam par dobrih M.E.R.N. projekata, fullstack za ozbiljnije poslove.
O Nextu cujem samo najbolje i njemu je buducnost svijetla te svako ko planira u web dev bi ga trebao uzeti u obzir, cini mi se.
"Najbolje od svih svijetova" - kazu.

U pravu si za Redux, bas je na losem glasu ali eto, kontam da i nije toliko los koncept za velike projekte.

Facebook je pravu stvar uradio sa Hooks, mnogo su prakticniji za rad nego sav onaj bind, constructor i this u klasama.
3enton
Posts: 55
Joined: 17/12/2020 15:13

#320 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by 3enton »

arman1 wrote: 02/03/2021 22:16 Koliko ima posla za Python-ovce? Učim polako, drukačije ne ide.
Posla sigurno ima samo je fora sa backendom da tu moras imati bas jaku podlogu.
Nije pravilo ali tesko ce ozbiljnija firma uzeti nekog autodidakta bez jake IT-pozadine, za razliku od frontenda gdje se moze dati prilika nekom junioru.

Znaci gledaj sta ti sve treba tamo gdje Python vlada - machine learning.
Cijeli njegov ekosistem moras uzeti u obzir.
User avatar
arman1
Posts: 5286
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#321 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by arman1 »

3enton wrote: 03/03/2021 13:43
arman1 wrote: 02/03/2021 22:16 Koliko ima posla za Python-ovce? Učim polako, drukačije ne ide.
Posla sigurno ima samo je fora sa backendom da tu moras imati bas jaku podlogu.
Nije pravilo ali tesko ce ozbiljnija firma uzeti nekog autodidakta bez jake IT-pozadine, za razliku od frontenda gdje se moze dati prilika nekom junioru.

Znaci gledaj sta ti sve treba tamo gdje Python vlada - machine learning.
Cijeli njegov ekosistem moras uzeti u obzir.
Hvala na sugestiji. Za sad učim osnove i ponavljam WebDev. Pravim neke svoje mikroprojekte koliko stignem od posla.
mirza_15
Posts: 10598
Joined: 19/01/2015 09:26

#322 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by mirza_15 »

Ja Python uveliko koristim na poslu, a posao je posao mrežnog inženjera. Python se uveliko koristi u networking-u za skripte i automatizaciju procesa. Python je u tom pogledu jako dobro opremljen framework-cima poput nornira (daleko bolji i fleksibilniji od Ansibla za onoga ko poznaje python), netmiko i napalm frameworka za telnet i ssh na uređaje, ncclient za netconf... Netconf i Restconf uz poznavanje json i xml formata su budućnost mrežnih uređaja novije generacije. Uz sve to ide i priča o yang modelima. Cisco je u skoro sve svoje programe edukacije (CCNA, CCNP, CCIE) ubacio i Python. Uz ovo dobro dođe poznavanje i nekih drugih framework-a kao što su pandas za rad sa tabelama, podacima koje kasnije možeš jednostavno spasiti kao excel tabelu u kompleksnijem obliku (sa nekim grafom, obojenim čelijama na osnovu rezultata i sl.)

Možda najteže, ali i najljepše od svega je Django. Instagram je recimo pisan pomoću njega. Jako moćan alat za kreiranje ozbiljnih web stranica sa backend-om. A može se koristiti i sa svim gore pobrojanim. Recimo, jedan zgodan web interface (Django) sa kojeg pomoću gore spomenutog Nornira izvućeš istovremeno podatke sa 100 mrežnih uređaja, obradiš te podatke, spasiš u neku bazu podataka i iste prezentuješ tabelarno ili grafički.

Naravno, Django može i da se koristi samo za izradu web stranica, ali najbolje za one kompleksnije gdje je backend bitan.
User avatar
arman1
Posts: 5286
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#323 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by arman1 »

mirza_15 wrote: 03/03/2021 17:24 Ja Python uveliko koristim na poslu, a posao je posao mrežnog inženjera. Python se uveliko koristi u networking-u za skripte i automatizaciju procesa. Python je u tom pogledu jako dobro opremljen framework-cima poput nornira (daleko bolji i fleksibilniji od Ansibla za onoga ko poznaje python), netmiko i napalm frameworka za telnet i ssh na uređaje, ncclient za netconf... Netconf i Restconf uz poznavanje json i xml formata su budućnost mrežnih uređaja novije generacije. Uz sve to ide i priča o yang modelima. Cisco je u skoro sve svoje programe edukacije (CCNA, CCNP, CCIE) ubacio i Python. Uz ovo dobro dođe poznavanje i nekih drugih framework-a kao što su pandas za rad sa tabelama, podacima koje kasnije možeš jednostavno spasiti kao excel tabelu u kompleksnijem obliku (sa nekim grafom, obojenim čelijama na osnovu rezultata i sl.)

Možda najteže, ali i najljepše od svega je Django. Instagram je recimo pisan pomoću njega. Jako moćan alat za kreiranje ozbiljnih web stranica sa backend-om. A može se koristiti i sa svim gore pobrojanim. Recimo, jedan zgodan web interface (Django) sa kojeg pomoću gore spomenutog Nornira izvućeš istovremeno podatke sa 100 mrežnih uređaja, obradiš te podatke, spasiš u neku bazu podataka i iste prezentuješ tabelarno ili grafički.

Naravno, Django može i da se koristi samo za izradu web stranica, ali najbolje za one kompleksnije gdje je backend bitan.
Ti mi baš popravi dan. Da nisam đabe se uvalio u učenje, jer su neki mi objašnjavali da za pythonovce nema posla na Balkanu.
mirza_15
Posts: 10598
Joined: 19/01/2015 09:26

#324 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by mirza_15 »

Znam sigurno da u Symphoy-ju rade Python između ostalog. Python je drugi najpopularniji jezik poslije JS. Data science, machine learning, a posebno mreže, IoT, automatizacija na ruterima i drugim mrežnim uređajima... Sama činjenica da ga je CISCO uvrstio u svoj program i da je otvorio čitavu novu liniju certifikacije - DEVNET (po uzoru na DEV OPS samo za mreže) dovoljno govori. Doduše, ovo zadire u jednu drugu oblast koju treba poznavati pored pythona - mreže.

Django je moćan framework za web aplikacije. Ako to dobro naučiš bit će i posla. Nije lagan za naučiti, ali je jako dobar. Tu je još i Django REST framework. Mana pythona su mobilne aplikacije. Ukoliko želiš da za neku web aplikaciju imaš i mobilnu, moraš naučiti i gore spomenuti Django REST framework, a onda raditi aplikaciju u recimo Kotlinu. Ima python svoj framework za pravljenje mobilnih aplikacija (KIWI) ali nije to to. Može poslužiti za neke jednostavnije stvari, ali drugi alati su bolji.

Uglavnom, samo ti uči, a posla će biti. Ako nema ovdje, posao programera danas nije vezan lokacijom.
jasmin10
Posts: 41
Joined: 04/08/2012 01:52
Location: GB
Contact:

#325 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by jasmin10 »

Da li ima neko ko radi kao data scientist ? Trenutno pohadjam IT Academy, smjer Python. Medjutim htio bih se najvise fokusirati na data scientist. Pa mi treba neko ko ce mi dati par savjeta.
Post Reply