IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Klixova večernja škola - tutoriali, savjeti, praktična rješenja
Post Reply
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#26 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by Euridika »

kiligonzales wrote:
Euridika wrote:
kiligonzales wrote:Da li bi IT klixovci mogli biti zacetnici jednog kvalitetnog novog podforuma ili jedne zajednicke web stranice koja bi se bavila sirenjem znanja iz mnogih grana, kreiranjem kurseva, tutorijala, sadrzaja pa i otvorenog koda na volonterskoj osnovi?

Sta mislite o ovome prijedlogu? Zamolio bih admine i moderatore da se prikljuce temi.
Odličan! Ali pojasni kako si ovo tačno zamislio. Samo za oblast IT-a ili za razne naučne oblasti? I kako tačno zamišljaš ovaj poduhvat, konceptualno?
Moze za sve sto bi ljudima bilo interesantno, ali ipak bih da bude teziste na IT-u jer materijala je za toga i previse, svako ko zeli uzme i tematski odradjuje prema vremenu, temu koju poznaje, ono lekciju po lekciju, tutorijal po tutorijal, pise ga tekstualno ili snima video i ubacuje tako obrazujuci cijelinu iz koje neko moze da uci i objasnjava je onome ko zeli da je nauci.

Primjerice ti poznajes php i pocinjes od pocetne skripte Hello world, zavrsavas sa izradom nekog simple cms, predajuci to post po post na temi kojoj bi ime bilo primjerice "Klix php kurs za pocetnike" na podforumu koji bi bio iskljucivo namjenjen u te svrhe i nosio ime "Klix IT free edukacija, tutorijali, materijali, kod...".

Ako se pomenuta prica afirmise kroz forum, stvar bi se mogla podici na nivo neke manje e-learning zajednice. Tako bi svako mogao pomoci svakome u sticanju novog znanja.
Ne vidim da bi bio problem da se otvori poseban PDF za ovu svrhu, samo ako je tema čisto IT, onda razmišljam da je možda pametnije to otvoriti u okviru PDF Računari i tehnologija (tu raja svakako već dijeli razna iskustva i savjete), nego ovdje na Nauci i edukaciji. A ako je cilj općenito razmjena znanja iz raznih oblasti, onda može i ovdje.

Ono što je po meni veći problem jeste hosting za sve materijale koji bi se postavljali. Lako je postaviti URL za knjige i tutorijale koji su već napisani i objavljeni, ali ako ćeš sam praviti neki video tutorijal ili uputstvo sa slikama, onda je frka gdje to besplatno postaviti i da bude trajno (nema svrhe ako se postavi na host server na kojem će materijal biti dostupan svega par mjeseci ili kraće). Kod tuđih materijala opet imaš belaj oko copyright-a, znači smiju se postavljati samo materijali koji su pušteni u slobodnu distribuciju, nipošto materijali koji podliježu zaštiti autorskih prava - ograničenoj ili potpunoj.
Varijanta sa posebnom web stranicom podrazumijeva opet slično hosting uslugu, kreiranje, postavljanje i administriranje stranice (možda i plaćanje usluge), ažuriranje sadržaja, pa ko sve ima prava da to radi i sl.

Još jedna sugestija - razmotri da li je pametno baš da koncept bude predavanje neke teme od nule pa do nekog nivoa. Možda je bolje postaviti gotove materijale/tutorijale u uvodnom postu teme, koje bi zainteresirani forumaši samostalno čitali i učili, a da ostatak teme postavljač teme daje konkretne savjete - tips & tricks, te da odgovara na pitanja forumaša koji uče iz postavljenih materijala. Pitanje je i koliko učesnici imaju vremena da prave i pojašnjavaju kompletne tutorijale, to baš iziskuje povelik angažman.

Eto, samo par ideja za razmisliti prije realizacije.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#27 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by johnnykola »

Sve ok. Dao sam jedan vid osnove:

https://we.tl/C3mOfkFn9r

Ljudi mogu pročitati ili ne. Na njima je. Budem li znao nešto vezano za IT - postam.

Šta bi ti postavio, na šta ljude uputio?

A ovo za tutorstvo ili mentorstvo, nekad ti odogvor treba sad i ovdje. Moja cijela priča je na tragu da ljudi budu svjesni da programiranje nije jednostavno. Da je svako bi ga radio. A odlično je i vrhunski ako je neko voljan pomoći, bez daljnjeg, pa i ti sa svojom idejom zajednice, stranice, foruma ili podforuma!!! Zato sve vrijeme pišem o preduslovima.

Po meni su oni tim, ili studiranje nečega s kolegama. Ti imaš drukčije viđenje, neko uspio sam i s tutorijalima, super!!! Svaka čast!!! Samo to, ništa više. A za onaj konkretni problem trzanja brendiraje home page stranice riješen je tako što se kod logovanja na računar preko GPO u common startup stavio link na IE koji je otvarao tačno naznačenu stranicu. Nadam se da neko nekad ovdje dođe, (što je moguće jedan naprema milijun) i ova ideja mu i rješenje pomogne. :-D
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#28 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by triconja »

Moze li neko objasniti sta je potrebno da se neko zaposli ko programer, kakav je intervju i sta se tu tacno radi kad se zaposli?
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#29 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by kiligonzales »

Euridika wrote: Ne vidim da bi bio problem da se otvori poseban PDF za ovu svrhu, samo ako je tema čisto IT, onda razmišljam da je možda pametnije to otvoriti u okviru PDF Računari i tehnologija (tu raja svakako već dijeli razna iskustva i savjete), nego ovdje na Nauci i edukaciji. A ako je cilj općenito razmjena znanja iz raznih oblasti, onda može i ovdje.

Ono što je po meni veći problem jeste hosting za sve materijale koji bi se postavljali. Lako je postaviti URL za knjige i tutorijale koji su već napisani i objavljeni, ali ako ćeš sam praviti neki video tutorijal ili uputstvo sa slikama, onda je frka gdje to besplatno postaviti i da bude trajno (nema svrhe ako se postavi na host server na kojem će materijal biti dostupan svega par mjeseci ili kraće). Kod tuđih materijala opet imaš belaj oko copyright-a, znači smiju se postavljati samo materijali koji su pušteni u slobodnu distribuciju, nipošto materijali koji podliježu zaštiti autorskih prava - ograničenoj ili potpunoj.
Varijanta sa posebnom web stranicom podrazumijeva opet slično hosting uslugu, kreiranje, postavljanje i administriranje stranice (možda i plaćanje usluge), ažuriranje sadržaja, pa ko sve ima prava da to radi i sl.

Još jedna sugestija - razmotri da li je pametno baš da koncept bude predavanje neke teme od nule pa do nekog nivoa. Možda je bolje postaviti gotove materijale/tutorijale u uvodnom postu teme, koje bi zainteresirani forumaši samostalno čitali i učili, a da ostatak teme postavljač teme daje konkretne savjete - tips & tricks, te da odgovara na pitanja forumaša koji uče iz postavljenih materijala. Pitanje je i koliko učesnici imaju vremena da prave i pojašnjavaju kompletne tutorijale, to baš iziskuje povelik angažman.

Eto, samo par ideja za razmisliti prije realizacije.
Svi koji zele ucestvovati jave se na nekoj krovnoj temi unutar toga kreiranog podofruma recimo i svako kreira jednu temu koja je kurs i jednu pitanje i odgovori za taj kurs da se tema moze pratiti odvojeno bez mjesanja pitanja sa lekcijama teme.
Step by Step pristup, tutorijali se mogu pisati i kombinovati sa slikama ili biti video. Autor teme moze odrediti dinamiku kursa.

Za postavljanje slika i videa vec postoje servisi gdje se mogu slike i video besplatno hostati od imgura, klix, ImgBB, PostImage, Flickr, Dropbox, Youtubea, Vimea, Viddlera i td, za knjige tu su pojedini cloud servisi i stranice za besplatni upload dokumenata poput Docdroida, za djeljenje koda tu su codepen, github i td.

Ovdje bi kreirali sami sadrzaj i koristili ono sto je dopusteno od drugih ili referencirali na pomenuti materijal, najvise mozda sa youtubea.

Ok je da to bude poseban podforum za sebe.

Slazem se sa tvojom sugestijom. Samo zbog onih koji ne znaju njima je svakako preci te korake, za ove koji nesto znaju pocetni post je dovoljan da odu na ono sto zele, azurirao bi se prema promjenama na kurs temi.
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#30 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by Puf »

triconja wrote:Moze li neko objasniti sta je potrebno da se neko zaposli ko programer, kakav je intervju i sta se tu tacno radi kad se zaposli?
Moze li neko objasniti sta je potrebno da se neko zaposli ko programer?
Prvo da znas jedan od programskih jezika (c#, php, java, javascript itd...)

Kakav je intervju?
Sve zavisi od firme do firme. Negdje fakticki i nemas intervju (klasicnog, onog tehnickog) nego cisto onako ko neko upoznavanje. Dok negdje imas 2-3 intervju-a za posao (1 upoznavanje, 2 tehnicki, 3 detalji oko angazmana), onda negdje dobijes i testni zadatak itd...
Pitanja koja budu u biti budu vezana za jezik za koji se prijavljujes, OOP, design paterni, konkretno neke metode ili stvari iz tog programskog jezika...

Sta se tu tacno radi kad se zaposli?
Opet zavisi od firme do firme, ali generalno ako gledas, sjedis i pises taj programski kod. Rjesavas probleme odnosno zadatake. Pravis nove stvari ili popravljas stare.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#31 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by triconja »

Puf wrote:
triconja wrote:Moze li neko objasniti sta je potrebno da se neko zaposli ko programer, kakav je intervju i sta se tu tacno radi kad se zaposli?
Moze li neko objasniti sta je potrebno da se neko zaposli ko programer?
Prvo da znas jedan od programskih jezika (c#, php, java, javascript itd...)
Kako se testira poznavanje programskog jezika na nekom nivou? Treba li diploma sa fakulteta ili na neki drugi nacin?
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#32 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by Puf »

triconja wrote:
Puf wrote:
triconja wrote:Moze li neko objasniti sta je potrebno da se neko zaposli ko programer, kakav je intervju i sta se tu tacno radi kad se zaposli?
Moze li neko objasniti sta je potrebno da se neko zaposli ko programer?
Prvo da znas jedan od programskih jezika (c#, php, java, javascript itd...)
Kako se testira poznavanje programskog jezika na nekom nivou? Treba li diploma sa fakulteta ili na neki drugi nacin?
Ma kakva diploma, za to te niko ne pita, niti zanima ikoga jer to apsolutno nije pokazatelj da ista znas. Najbitnije su reference (projekti na kojima si radio), da mozes pokazati sta si pravio, kako si pravio. Npr kazes ucestvovao sam u razvoju klix foruma, pravio sam dio za dodavanje postova, koristio sam to i to zbog toga i toga. Radio sam na olx.ba stranici, bio sam zaduzen da napravim pretragu itd... pricas u detalje sta i kako si pravio.

Zatim, sam taj tehnicki dio razgovora pokaze otprilike koliko u dubinu znas tog programskog jezika jer prvo se pitaju osnove. Npr koje tipove podataka imamo u, ajmo reci za primjer c#? Pa onda se redom pita (imaju onako neke ugrubo oblasti), sta je klasa, koje tipove klasa znas, sta je interface, itd itd...
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#33 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by triconja »

Puf wrote: Ma kakva diploma, za to te niko ne pita, niti zanima ikoga jer to apsolutno nije pokazatelj da ista znas. Najbitnije su reference (projekti na kojima si radio), da mozes pokazati sta si pravio, kako si pravio. Npr kazes ucestvovao sam u razvoju klix foruma, pravio sam dio za dodavanje postova, koristio sam to i to zbog toga i toga. Radio sam na olx.ba stranici, bio sam zaduzen da napravim pretragu itd... pricas u detalje sta i kako si pravio.

Zatim, sam taj tehnicki dio razgovora pokaze otprilike koliko u dubinu znas tog programskog jezika jer prvo se pitaju osnove. Npr koje tipove podataka imamo u, ajmo reci za primjer c#? Pa onda se redom pita (imaju onako neke ugrubo oblasti), sta je klasa, koje tipove klasa znas, sta je interface, itd itd...
Znaci treba uporedo raditi projekte (samostalno ili u timu) i uciti jezik da bi se moglo zaposlit :thumbup:
User avatar
mk ultra
Posts: 19511
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#34 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by mk ultra »

Puf wrote:
Ma kakva diploma, za to te niko ne pita, niti zanima ikoga jer to apsolutno nije pokazatelj da ista znas. Najbitnije su reference (projekti na kojima si radio), da mozes pokazati sta si pravio, kako si pravio. Npr kazes ucestvovao sam u razvoju klix foruma, pravio sam dio za dodavanje postova, koristio sam to i to zbog toga i toga. Radio sam na olx.ba stranici, bio sam zaduzen da napravim pretragu itd... pricas u detalje sta i kako si pravio.

Zatim, sam taj tehnicki dio razgovora pokaze otprilike koliko u dubinu znas tog programskog jezika jer prvo se pitaju osnove. Npr koje tipove podataka imamo u, ajmo reci za primjer c#? Pa onda se redom pita (imaju onako neke ugrubo oblasti), sta je klasa, koje tipove klasa znas, sta je interface, itd itd...
Znam i C, i C++ stari (ovaj novi bih morao da iščitavam), VB6 vrlo dobro u kombinaciji sa excelom ali i samostalno, C# i Javu prilično dobro
Matlab(mfile slican C, skoro identican) i simulink sam dosta radio (uglavnom oko struje i automatike)
i nikad ništa nisam naplatio :lol:

nit me plaho zanimalo iskreno programiranje u tom kontekstu cjelodnevnog gledanja u monitor...

ako nekome treba pomoć oko elektrotehnike - struje uvijek tu :mrgreen:
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#35 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by kiligonzales »

mk ultra wrote:
Puf wrote:
Ma kakva diploma, za to te niko ne pita, niti zanima ikoga jer to apsolutno nije pokazatelj da ista znas. Najbitnije su reference (projekti na kojima si radio), da mozes pokazati sta si pravio, kako si pravio. Npr kazes ucestvovao sam u razvoju klix foruma, pravio sam dio za dodavanje postova, koristio sam to i to zbog toga i toga. Radio sam na olx.ba stranici, bio sam zaduzen da napravim pretragu itd... pricas u detalje sta i kako si pravio.

Zatim, sam taj tehnicki dio razgovora pokaze otprilike koliko u dubinu znas tog programskog jezika jer prvo se pitaju osnove. Npr koje tipove podataka imamo u, ajmo reci za primjer c#? Pa onda se redom pita (imaju onako neke ugrubo oblasti), sta je klasa, koje tipove klasa znas, sta je interface, itd itd...
Znam i C, i C++ stari (ovaj novi bih morao da iščitavam), VB6 vrlo dobro u kombinaciji sa excelom ali i samostalno, C# i Javu prilično dobro
Matlab(mfile slican C, skoro identican) i simulink sam dosta radio (uglavnom oko struje i automatike)
i nikad ništa nisam naplatio :lol:

nit me plaho zanimalo iskreno programiranje u tom kontekstu cjelodnevnog gledanja u monitor...

ako nekome treba pomoć oko elektrotehnike - struje uvijek tu :mrgreen:
Ali eto njima mozes poduciti druge, makar osnovama, kao i elektrotehnike...
User avatar
spree
Posts: 7880
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#36 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by spree »

Dobra tema :thumbup: . Ja evo par godina kontam kako da udjem u svijet programiranja. Samostalno sam naucio nesto HTML-a i CSS-a. Kontam otici na neki kurs da to nekako formalno prodjem, a koliko sam skontao html, css i java bi mogli biti dovoljni za start nekog front end developera?
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#37 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by Puf »

triconja wrote:
Puf wrote: Ma kakva diploma, za to te niko ne pita, niti zanima ikoga jer to apsolutno nije pokazatelj da ista znas. Najbitnije su reference (projekti na kojima si radio), da mozes pokazati sta si pravio, kako si pravio. Npr kazes ucestvovao sam u razvoju klix foruma, pravio sam dio za dodavanje postova, koristio sam to i to zbog toga i toga. Radio sam na olx.ba stranici, bio sam zaduzen da napravim pretragu itd... pricas u detalje sta i kako si pravio.

Zatim, sam taj tehnicki dio razgovora pokaze otprilike koliko u dubinu znas tog programskog jezika jer prvo se pitaju osnove. Npr koje tipove podataka imamo u, ajmo reci za primjer c#? Pa onda se redom pita (imaju onako neke ugrubo oblasti), sta je klasa, koje tipove klasa znas, sta je interface, itd itd...
Znaci treba uporedo raditi projekte (samostalno ili u timu) i uciti jezik da bi se moglo zaposlit :thumbup:
Tako je, bitniji je dobar projekat imati uradjen nego kakav papir certifikat ili neki djavo u tom fazonu. Naravno, znanje je tu kljucno, da ne bude u fazonu 10 ljudi radilo na projektu, ti gledao kako oni rade i na kraju kad dodjes na razgovor da su ti puna usta tog projekta, i onda kad te konkretnije pocne pitati sta si ti radio, ispadnes levatina jer krenes lupetati gluposti (slusao svojim usima ovakve stvari).

Znaci projekti potkrepljeni znanjem (koliko toliko , bitno je ne lagati, jer se to odma skonta kad neko lupeta) i to je to
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#38 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by kiligonzales »

spree wrote:Dobra tema :thumbup: . Ja evo par godina kontam kako da udjem u svijet programiranja. Samostalno sam naucio nesto HTML-a i CSS-a. Kontam otici na neki kurs da to nekako formalno prodjem, a koliko sam skontao html, css i java bi mogli biti dovoljni za start nekog front end developera?
Ne java, nego javascript. Java je programski jezik koji je vec prica za sebe. Razina sa C++. Objektno orijentisano programiranje.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63357
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#39 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by BarbaDue »

kiligonzales wrote:
johnnykola wrote:
kiligonzales wrote:Eto za pocetak pogledajte ovu stranicu, naravno nju ne treba kopirati, ali otprilike ovaj koncept bi trebalo sazeti u neki nas i uciniti ga boljim i efikasnijim.
Nisi stavio link.
Brzina, mislio sam da jesam.

https://www.elitesecurity.org/
Ovo je dobra tema i svakako će je ko god imam imalo volje pratiti. :thumbup:

Što se tiče elitesecurity.org ovo mjesto je prije 10 godina bio eldorado za ljude željne znanja.
sada on još živi ali slabo, bar za onu oblast koja mene interesuje.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#40 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by mirsek »

kiligonzales wrote:
spree wrote:Dobra tema :thumbup: . Ja evo par godina kontam kako da udjem u svijet programiranja. Samostalno sam naucio nesto HTML-a i CSS-a. Kontam otici na neki kurs da to nekako formalno prodjem, a koliko sam skontao html, css i java bi mogli biti dovoljni za start nekog front end developera?
Ne java, nego javascript. Java je programski jezik koji je vec prica za sebe. Razina sa C++. Objektno orijentisano programiranje.
Nije bas razina sa C++, laksi je jezik, cisti OOP, ali su mu biblioteke i okruzenja obimni i teski za svariti.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#41 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by kiligonzales »

mirsek wrote:
kiligonzales wrote:
spree wrote:Dobra tema :thumbup: . Ja evo par godina kontam kako da udjem u svijet programiranja. Samostalno sam naucio nesto HTML-a i CSS-a. Kontam otici na neki kurs da to nekako formalno prodjem, a koliko sam skontao html, css i java bi mogli biti dovoljni za start nekog front end developera?
Ne java, nego javascript. Java je programski jezik koji je vec prica za sebe. Razina sa C++. Objektno orijentisano programiranje.
Nije bas razina sa C++, laksi je jezik, cisti OOP, ali su mu biblioteke i okruzenja obimni i teski za svariti.
Eto prilike svima da jos vise nauce pokraj drugih.

Mislim da nas Euridika treba pocastiti tim podforumom.

Pa da krenemo kako znamo i umijemo mic po mic.

ili ako ima jos neki prijedlog da sebi damo vremena da se sto bolje pripremimo?
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#42 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by mirsek »

kiligonzales wrote:

Eto prilike svima da jos vise nauce pokraj drugih.

Mislim da nas Euridika treba pocastiti tim podforumom.

Pa da krenemo kako znamo i umijemo mic po mic.

ili ako ima jos neki prijedlog da sebi damo vremena da se sto bolje pripremimo?
Podrzavam ideju samo me zanima kako ce se koncept realizirati i organizovati.
Pratim u svakom slucaju. :thumbup:
User avatar
spree
Posts: 7880
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#43 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by spree »

kiligonzales wrote:
spree wrote:Dobra tema :thumbup: . Ja evo par godina kontam kako da udjem u svijet programiranja. Samostalno sam naucio nesto HTML-a i CSS-a. Kontam otici na neki kurs da to nekako formalno prodjem, a koliko sam skontao html, css i java bi mogli biti dovoljni za start nekog front end developera?
Ne java, nego javascript. Java je programski jezik koji je vec prica za sebe. Razina sa C++. Objektno orijentisano programiranje.
:thumbup:
do mene. mislio sam na javascript a pisao java. e sad da ponovim pitanje jel to dovoljno za start nekog front end developera? jel treba jos nesto?
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#44 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by mirsek »

spree wrote:
kiligonzales wrote:
spree wrote:Dobra tema :thumbup: . Ja evo par godina kontam kako da udjem u svijet programiranja. Samostalno sam naucio nesto HTML-a i CSS-a. Kontam otici na neki kurs da to nekako formalno prodjem, a koliko sam skontao html, css i java bi mogli biti dovoljni za start nekog front end developera?
Ne java, nego javascript. Java je programski jezik koji je vec prica za sebe. Razina sa C++. Objektno orijentisano programiranje.
:thumbup:
do mene. mislio sam na javascript a pisao java. e sad da ponovim pitanje jel to dovoljno za start nekog front end developera? jel treba jos nesto?
Html,css, bootstrap,javascript, git,to ti je must have, neki javascript framework/library tipa angular,vue ili react je ogroman plus.
Kad ovo prvo savladas odlicno a neki od frameworka solidno mozes naci posao kao junior programer(bilo bi vrlo pozeljno da imas 2-3 full projekta na githubu, makar uradjeni kao dio nekog kursa, sve se to racuna).
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#45 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by kiligonzales »

spree wrote:
kiligonzales wrote:
spree wrote:Dobra tema :thumbup: . Ja evo par godina kontam kako da udjem u svijet programiranja. Samostalno sam naucio nesto HTML-a i CSS-a. Kontam otici na neki kurs da to nekako formalno prodjem, a koliko sam skontao html, css i java bi mogli biti dovoljni za start nekog front end developera?
Ne java, nego javascript. Java je programski jezik koji je vec prica za sebe. Razina sa C++. Objektno orijentisano programiranje.
:thumbup:
do mene. mislio sam na javascript a pisao java. e sad da ponovim pitanje jel to dovoljno za start nekog front end developera? jel treba jos nesto?
To je u vecini slucajeva dovoljno. Doduse sada bi umjesto javascripta ucio neki njegov framework poput AngularaJS, ReactJS, Vue i td.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#46 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by kiligonzales »

mirsek wrote:
spree wrote:
kiligonzales wrote:
Ne java, nego javascript. Java je programski jezik koji je vec prica za sebe. Razina sa C++. Objektno orijentisano programiranje.
:thumbup:
do mene. mislio sam na javascript a pisao java. e sad da ponovim pitanje jel to dovoljno za start nekog front end developera? jel treba jos nesto?
Html,css, bootstrap,javascript, git,to ti je must have, neki javascript framework/library tipa angular,vue ili react je ogroman plus.
Kad ovo prvo savladas odlicno a neki od frameworka solidno mozes naci posao kao junior programer(bilo bi vrlo pozeljno da imas 2-3 full projekta na githubu, makar uradjeni kao dio nekog kursa, sve se to racuna).
To navedeno poprilicno dobro znam. :D
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#47 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by mirsek »

kiligonzales wrote: To navedeno poprilicno dobro znam. :D
Sevap ti je onda neki framework za frontend a mozes probati i nodejs za backend.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#48 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by kiligonzales »

mirsek wrote:
kiligonzales wrote: To navedeno poprilicno dobro znam. :D
Sevap ti je onda neki framework za frontend a mozes probati i nodejs za backend.
Abd, evo da se usaglasimo, pa cemo ici mic po mic.
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#49 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by Cookie85 »

Ideja nije toliko losa, ali mislim da je najveci problem VRIJEME, ko ima vremena toliko da pravi tutorial, video, slike, text, kasnije objasnjavaj ako nije neko skontao...

Puno vremena dzabe, ovi sto rade tutorial npr. youtube, napravi snimak i zdravo... ko skontao, skontao.

Ali eto sretno vam, ako budem sta mogao pomoci, javite se ;)
User avatar
Ludzak
Posts: 5482
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#50 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by Ludzak »

Odlična ideja :thumbup:
Post Reply