IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Klixova večernja škola - tutoriali, savjeti, praktična rješenja
Post Reply
kiligonzales
Posts: 5435
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#1 IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by kiligonzales »

Da li bi IT klixovci mogli biti zacetnici jednog kvalitetnog novog podforuma ili jedne zajednicke web stranice koja bi se bavila sirenjem znanja iz mnogih grana, kreiranjem kurseva, tutorijala, sadrzaja pa i otvorenog koda na volonterskoj osnovi?

Sta mislite o ovome prijedlogu? Zamolio bih admine i moderatore da se prikljuce temi.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#2 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by johnnykola »

kiligonzales wrote:Da li bi IT klixovci mogli biti zacetnici jednog kvalitetnog novog podforuma ili jedne zajednicke web stranice koja bi se bavila sirenjem znanja iz mnogih grana, kreiranjem kurseva, tutorijala, sadrzaja pa i otvorenog koda na volonterskoj osnovi?

Sta mislite o ovome prijedlogu? Zamolio bih admine i moderatore da se prikljuce temi.
Poduprem, evo vezano za emocionalnu inteligenciju svima preporučujem večeras pogledati film Before Sunset na HRT1. Kako politika funcionira i uvijek je funcionirala i funkcionirat će na svjetskoj razini, a i kod nas pogledajte također večeras u kinu Kriterion. Stanley Kubrick je to odlično prikazao. Više na sljedećem linku.

Ljude ne treba samo obrazovati, treba ih i odgajati. No, i za obrazovanje za sve što znam i mogu tu sam. Možda krenuti s ovom temom pa vidjeti dalje. Jednom sam i sam to startao pa je došla naka konjina i po svemu mi se posrala. Kasnije mi se putem PP-a izvinjavao. Odličan izvor stvari za dumanje je brainpickings.org
kiligonzales
Posts: 5435
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#3 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by kiligonzales »

johnnykola wrote:
kiligonzales wrote:Da li bi IT klixovci mogli biti zacetnici jednog kvalitetnog novog podforuma ili jedne zajednicke web stranice koja bi se bavila sirenjem znanja iz mnogih grana, kreiranjem kurseva, tutorijala, sadrzaja pa i otvorenog koda na volonterskoj osnovi?

Sta mislite o ovome prijedlogu? Zamolio bih admine i moderatore da se prikljuce temi.
Poduprem, evo vezano za emocionalnu inteligenciju svima preporučujem večeras pogledati film Before Sunset na HRT1. Kako politika funcionira i uvijek je funcionirala i funkcionirat će na svjetskoj razini, a i kod nas pogledajte također večeras u kinu Kriterion. Stanley Kubrick je to odlično prikazao. Više na sljedećem linku.

Ljude ne treba samo obrazovati, treba ih i odgajati. No, i za obrazovanje za sve što znam i mogu tu sam. Možda krenuti s ovom temom pa vidjeti dalje. Jednom sam i sam to startao pa je došla naka konjina i po svemu mi se posrala. Kasnije mi se putem PP-a izvinjavao. Odličan izvor stvari za dumanje je brainpickings.org
Koliko vidim drugi bas i nisu zagrijani za ovaj prijedlog... :)
Ali pricekacemo i ostale da iznesu svoje misljenje ...
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#4 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by TheHound »

Meni iskreno to i nema bas smisla, pogotovo za IT. Toliko je besplatnih i dobrih kurseva i tutoriala na netu da nema sanse da mi napravimo nesto sto vec nije dostupno i jako dobro. A ako je jedini razlog to da bude na 'nasem' jeziku onda je i to promasaj, jer IT osoba bez poznavanja engleskog nije neka sreca.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#5 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by johnnykola »

TheHound wrote:Meni iskreno to i nema bas smisla, pogotovo za IT. Toliko je besplatnih i dobrih kurseva i tutoriala na netu da nema sanse da mi napravimo nesto sto vec nije dostupno i jako dobro. A ako je jedini razlog to da bude na 'nasem' jeziku onda je i to promasaj, jer IT osoba bez poznavanja engleskog nije neka sreca.
Ne bih išao sad u detalje, ali problem je mogo širi od IT-a. Trenutno traje zaglupljivanje cijelih generacija. Lako ćemo za IT, šta ćemo sa dušom i srcem?
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#6 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by TheHound »

johnnykola wrote:
TheHound wrote:Meni iskreno to i nema bas smisla, pogotovo za IT. Toliko je besplatnih i dobrih kurseva i tutoriala na netu da nema sanse da mi napravimo nesto sto vec nije dostupno i jako dobro. A ako je jedini razlog to da bude na 'nasem' jeziku onda je i to promasaj, jer IT osoba bez poznavanja engleskog nije neka sreca.
Ne bih išao sad u detalje, ali problem je mogo širi od IT-a. Trenutno traje zaglupljivanje cijelih generacija. Lako ćemo za IT, šta ćemo sa dušom i srcem?
Ja sam napisao konkretno za IT jer to stoji u naslovu a to mi ima najmanje smisla od svih grana. Ne znam kakva je situacija sa sadrzajima iz drugih oblasti pa mozda tu i ima smisla nesto praviti ali konkretno za IT ne.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#7 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by Euridika »

kiligonzales wrote:Da li bi IT klixovci mogli biti zacetnici jednog kvalitetnog novog podforuma ili jedne zajednicke web stranice koja bi se bavila sirenjem znanja iz mnogih grana, kreiranjem kurseva, tutorijala, sadrzaja pa i otvorenog koda na volonterskoj osnovi?

Sta mislite o ovome prijedlogu? Zamolio bih admine i moderatore da se prikljuce temi.
Odličan! Ali pojasni kako si ovo tačno zamislio. Samo za oblast IT-a ili za razne naučne oblasti? I kako tačno zamišljaš ovaj poduhvat, konceptualno?
kiligonzales
Posts: 5435
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#8 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by kiligonzales »

Euridika wrote:
kiligonzales wrote:Da li bi IT klixovci mogli biti zacetnici jednog kvalitetnog novog podforuma ili jedne zajednicke web stranice koja bi se bavila sirenjem znanja iz mnogih grana, kreiranjem kurseva, tutorijala, sadrzaja pa i otvorenog koda na volonterskoj osnovi?

Sta mislite o ovome prijedlogu? Zamolio bih admine i moderatore da se prikljuce temi.
Odličan! Ali pojasni kako si ovo tačno zamislio. Samo za oblast IT-a ili za razne naučne oblasti? I kako tačno zamišljaš ovaj poduhvat, konceptualno?
Moze za sve sto bi ljudima bilo interesantno, ali ipak bih da bude teziste na IT-u jer materijala je za toga i previse, svako ko zeli uzme i tematski odradjuje prema vremenu, temu koju poznaje, ono lekciju po lekciju, tutorijal po tutorijal, pise ga tekstualno ili snima video i ubacuje tako obrazujuci cijelinu iz koje neko moze da uci i objasnjava je onome ko zeli da je nauci.

Primjerice ti poznajes php i pocinjes od pocetne skripte Hello world, zavrsavas sa izradom nekog simple cms, predajuci to post po post na temi kojoj bi ime bilo primjerice "Klix php kurs za pocetnike" na podforumu koji bi bio iskljucivo namjenjen u te svrhe i nosio ime "Klix IT free edukacija, tutorijali, materijali, kod...".

Ako se pomenuta prica afirmise kroz forum, stvar bi se mogla podici na nivo neke manje e-learning zajednice. Tako bi svako mogao pomoci svakome u sticanju novog znanja.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#9 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by SmokingMan »

Sajajna ideja za nas koji bi nešto da željeli da naučimo iz C#,bilo bi dobro da svi tu učestvujemo u Pay pal donacijama za održavanje sajta,koliko ko more.100% podržavam. :thumbup:
kiligonzales
Posts: 5435
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#10 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by kiligonzales »

Euridika wrote:
kiligonzales wrote:Da li bi IT klixovci mogli biti zacetnici jednog kvalitetnog novog podforuma ili jedne zajednicke web stranice koja bi se bavila sirenjem znanja iz mnogih grana, kreiranjem kurseva, tutorijala, sadrzaja pa i otvorenog koda na volonterskoj osnovi?

Sta mislite o ovome prijedlogu? Zamolio bih admine i moderatore da se prikljuce temi.
Odličan! Ali pojasni kako si ovo tačno zamislio. Samo za oblast IT-a ili za razne naučne oblasti? I kako tačno zamišljaš ovaj poduhvat, konceptualno?
Moze za sve sto bi ljudima bilo interesantno, ali ipak bih da bude teziste na IT-u jer materijala je za toga i previse, svako ko zeli uzme i tematski odradjuje prema vremenu, temu koju poznaje, ono lekciju po lekciju, tutorijal po tutorijal, pise ga tekstualno ili snima video i ubacuje tako obrazujuci cijelinu iz koje neko moze da uci i objasnjava je onome ko zeli da je nauci.

Primjerice ti poznajes php i pocinjes od pocetne skripte Hello world, zavrsavas sa izradom nekog simple cms, predajuci to post po post na temi kojoj bi ime bilo primjerice "Klix php kurs za pocetnike" na podforumu koji bi bio iskljucivo namjenjen u te svrhe i nosio ime "Klix IT free edukacija, tutorijali, materijali, kod...".

Ako se pomenuta prica afirmise kroz forum, stvar bi se mogla podici na nivo neke manje e-learning zajednice. Tako bi svako mogao pomoci svakome u sticanju novog znanja.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#11 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by johnnykola »

Da, izgleda da je čovjeku fokus na IT-u. Gasi temu. :D Šalim se. Za IT se ljudi i izbirikaju, mislim da je ponajviše problem u onome što se uči. A po svemu sudeći, naročito u osnovnoj školi, uče se kenjaže. Dodatno, nije učenje nešto što je lagano, dijelom i mora biti nelagodno da bi se nešto naučilo. Kako ćeš tablicu množenja učiti ako je bar dijelom ne naučiš napamet? E, sad bi svi da nestane ovo učenje napamet. Ne ide to tako. Ali evo već petoro nas je ovdje pa da ne bude samo palamuda:

https://www.fastcompany.com/40560075/no ... discomfort
kiligonzales
Posts: 5435
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#12 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by kiligonzales »

Eto za pocetak pogledajte ovu stranicu, naravno nju ne treba kopirati, ali otprilike ovaj koncept bi trebalo sazeti u neki nas i uciniti ga boljim i efikasnijim.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#13 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by johnnykola »

kiligonzales wrote:Eto za pocetak pogledajte ovu stranicu, naravno nju ne treba kopirati, ali otprilike ovaj koncept bi trebalo sazeti u neki nas i uciniti ga boljim i efikasnijim.
Nisi stavio link.
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#14 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by TheHound »

SmokingMan wrote:Sajajna ideja za nas koji bi nešto da željeli da naučimo iz C#,bilo bi dobro da svi tu učestvujemo u Pay pal donacijama za održavanje sajta,koliko ko more.100% podržavam. :thumbup:
Opet ponavljam, za IT po mom misljenju stvarno nema smisla praviti nesto takvo jer postoji milijardu tutorijala na netu da je nemoguce napraviti nesto a da vec ne postoji nesto bolje.
Evo za C# ako bas pocinjes od pocetka imas kod ovih na youtube free tutorijale: https://www.youtube.com/brackeys/

A onda kad malo pohvatas osnove onda udemy, uvijek su snizenja i cijene su 10$ po kursu sto je stvarno djaba:
https://www.udemy.com/courses/search/?q=c%23&src=ukw
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#15 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by ExNihilo »

TheHound wrote:
SmokingMan wrote:Sajajna ideja za nas koji bi nešto da željeli da naučimo iz C#,bilo bi dobro da svi tu učestvujemo u Pay pal donacijama za održavanje sajta,koliko ko more.100% podržavam. :thumbup:
Opet ponavljam, za IT po mom misljenju stvarno nema smisla praviti nesto takvo jer postoji milijardu tutorijala na netu da je nemoguce napraviti nesto a da vec ne postoji nesto bolje.
Evo za C# ako bas pocinjes od pocetka imas kod ovih na youtube free tutorijale: https://www.youtube.com/brackeys/

A onda kad malo pohvatas osnove onda udemy, uvijek su snizenja i cijene su 10$ po kursu sto je stvarno djaba:
https://www.udemy.com/courses/search/?q=c%23&src=ukw
Samo si djelimično u pravu. Naravno da na netu postoje daleko kvalitetniji kursevi. Međutim, nije sve do kvalitete kursa. Važan dio učenja je zajednica. Ljudi koji zajedno s tobom prolaze kroz proces usvajanja znanja, ljudi koji će te motivirati, koje bez ustručavanja možeš pitati da pojasne nejasnoće. Dakle, jednostavno, osjećaj dijeljenog iskustva olakšava bauk učenja.

S obzirom da je većina forumaša "odomaćena" na Klixu, a pri tome komunicira na maternjem jeziku, mislim da bi prijedlog mogao imati smisla s te strane i potencijalno polučiti bolje rezultate nego samostalno učenje preko Udemy ili Youtube.
kiligonzales
Posts: 5435
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#16 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by kiligonzales »

johnnykola wrote:
kiligonzales wrote:Eto za pocetak pogledajte ovu stranicu, naravno nju ne treba kopirati, ali otprilike ovaj koncept bi trebalo sazeti u neki nas i uciniti ga boljim i efikasnijim.
Nisi stavio link.
Brzina, mislio sam da jesam.

https://www.elitesecurity.org/
kiligonzales
Posts: 5435
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#17 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by kiligonzales »

TheHound wrote:
SmokingMan wrote:Sajajna ideja za nas koji bi nešto da željeli da naučimo iz C#,bilo bi dobro da svi tu učestvujemo u Pay pal donacijama za održavanje sajta,koliko ko more.100% podržavam. :thumbup:
Opet ponavljam, za IT po mom misljenju stvarno nema smisla praviti nesto takvo jer postoji milijardu tutorijala na netu da je nemoguce napraviti nesto a da vec ne postoji nesto bolje.
Evo za C# ako bas pocinjes od pocetka imas kod ovih na youtube free tutorijale: https://www.youtube.com/brackeys/

A onda kad malo pohvatas osnove onda udemy, uvijek su snizenja i cijene su 10$ po kursu sto je stvarno djaba:
https://www.udemy.com/courses/search/?q=c%23&src=ukw
Mislim da grijesis. Cilj ovoga nije samo ucenje, vec prepletanje pojedinaca, upoznavanje, stvaranje i cuvanje jedne takve zajednice, na kraju takvo sto otvori i druge ideje i mogucnosti. Uvijek od onih iskusnijih jedni druge mozemo uputiti na neki novi proces, tehnologiju, olaksati stvari, dovesti znanje do rutine i automatizma, tj. ubrzati proces stvaranja necega kroz dijeljenje i td. Na kraju kroz ovu zajednicu ucenik ce moci upoznati svoga mentora, na kraju ko zna,mozda se uz stvaranje zajednice stekne osjecaj i lojalnosti i td.

Postoji jos jedan drugi problem, ljudi malo ili nimalo znaju engleski, iako ga znaju ne znaju ga dovoljno dobro, da bi mogli bez problema pratiti same tutorijale.

Znanje treba da se dijeli i nece osiromasiti nikoga, sloboda znanju i saznanju. :D

I da znas mogao bih referencirati tovar stranica stranih za ucenje, pored navedene od codeacademy, coursere, udacitya, freecodecampa, academia.edu, classcentrala, tuts, smashmagazinea, w3schools, stackoverflowa i td.
Last edited by kiligonzales on 05/07/2018 09:50, edited 1 time in total.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#18 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by johnnykola »

Sve u redu, evo i Nihilist što je pisao, ali onda čovjek postavi link na nešto što već postoji na našem jeziku. da ponovim, onaj ko krene u IT dio priče snaći će se, TheHound je sve pojasnio. Eto ima i elitesecurity na našem jeziku. A ako hoćeš u IT pod muss moraš znati engleski. To je 1. aksiom. Kad se baš nešto iskomplicira nećeš naći na našem jeziku nema šanse! Evo, kako namjestiti da ti se na brendiranim mašinama po logiranju svakog usera po startanju IE-a otvara tačno određena stranica? I sad ćete reći, ha ništa lakše, u u AD-u GPO-a u postavkma IE-a kažem koja je difoltna stranica i vozi. Jeste, onda testiraš pa vidiš da na brendiranim mašinama on šiba svoj start page i bog, tvoj je (koji si postavio u GPO-u)u drugom tabu. Teorija je jedno, a praksa nešto sasvim drugo. Moraš izaći iz box-a razmišljanja i na potpuno drugi način riješiti problem. Evo, zna li ko od vas, na prvu kako bi moglo ići?

Nego, hajdemo mi po osnovama, preuzmite i čitajte, da pofatate samo 5% (sam sam pročitao samo prvih osamdeset stranica) bit će dobro:

https://we.tl/C3mOfkFn9r

Dio o vremenu, dio kako je voljeti također glagol i znači da treba raditi, dio o mladoj djevojci i staroj ženi... Ostat će vam u mozgu i pomoći će vam za dalje. Ispada kao šuplja i samopomoć, ali uopće nije. Vjerujte.
kiligonzales
Posts: 5435
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#19 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by kiligonzales »

johnnykola wrote:Sve u redu, evo i Nihilist što je pisao, ali onda čovjek postavi link na nešto što već postoji na našem jeziku. da ponovim, onaj ko krene u IT dio priče snaći će se, TheHound je sve pojasnio. Eto ima i elitesecurity na našem jeziku. A ako hoćeš u IT pod muss moraš znati engleski. To je 1. aksiom. Kad se baš nešto iskomplicira nećeš naći na našem jeziku nema šanse! Evo, kako namjestiti da ti se na brendiranim mašinama po logiranju svakog usera po tartanju IE-a otvara tačno odrđena stranica? I sad ćete reći, ha ništa lakše, u u AD-u GPO-a u postavkma IE-a kažem koja je difoltna stranica i vozi. Jeste, onda testiraš pa vidiš da na brendiranim mašinama on šiba svoj start page i bog. Teorija je jedno, a praksa nešto sasvim drugo. Moraš izaći iz box-a razmišljanja i na potpuno drugi način riješiti problem. Evo, zna li ko od vas, na prvu kako bi moglo ići?

Nego, hajdemo mi po osnovama, preuzmite i čitajte, da pofatate samo 5% (sam sam pročitao samo prvih osamdeset stranica) bit će dobro:

https://we.tl/C3mOfkFn9r

Dio o vremenu, dio kako je voljeti također glagol i znači da treba raditi, dio o mladoj djevojci i staroj ženi... Ostat će vam u mozgu i pomoći će vam za dalje. Ispada kao šuplja i samopomoć, ali uopće nije. Vjerujte.
10+ godina sam u IT-u. Ta zajednica barem kod nas u BiH nedovoljno je razvijena. Ako si sam u toj bransi onda moguce nedostatke znas. U 10+ godina pokusava se animirati taj osjecaj zajednistva, krenulo je sa zajednickim kafama, preraslo je u pojedine open događaje, gdje svako moze podijeliti dio znanja koje ima, sada se sve cesce takve kompanije objedinjuju u alijanse upravo jer su se pojedinci tih kompanija poceli upoznavati i druziti medjusobno.

Niko ne spori vaznost engleskog jezika ili bilo kojeg drugog za proces ucenja. Vjerovatno IE moras kroz regedit reprogramirati da ti otvori pomenutu stranicu. Ispravi me ako grijesim. Al mi dizajneri smo sa IE-om vodili pristojne ratove, da smo ga omrzili radije cemo koristiti Vivaldi browser nego njega. :D

Pa niko nije rekao da bi se ovdje bavili samo teorijom i suhim objasnjavanjem bez primjera koda ili video tutorijala gdje bi neko ponavljanjem mogao nauciti nesto.

Za elitesicurity masu ljudi uopste nije culo. Ako si primjetio elitesicurity je pomenut, spomenuo sam ga radi njegove strukture, njime ne dominiraju nikakvi free kursevi, ali se dosta tamo moze nauciti. Pricamo jos o konceptu.

Istina jeste takva da je teorija jedno, a praksa drugo, to zna svako ko uci kroz rad. Teze je uciti bez mentora. Greske su cesce, nejasnoca ce uvijek biti, a odgovore ces morati naci sam, na kraju uvijek mozes povuci i gresku u obrascu na koji nacin rijesavas pomenuti problem sto opet moze rezultirati drugim problemima.

Nije cilj ovoga samo sirenje znanja, vec stvaranje i ojacavanje pomenute zajednice koja ce moci stvoriti sama neku novu vrijednost. Na kraju da poentiram, svak zna koliko zna i koliko je IT bransa sama po sebi slozena, prosirena i danas ima onih koji smo profilirani samo u jednoj grani do onih koji se pored te jedne zbog dinamike samog posla snalaze i u mnogim drugim u kojima nisu jednako profilirani i tada probleme ne rijesavaju sami. Na kraju u IT nikad proces ucenja nije zavrsen. Sam redovno placam kurseve onoga sto ne znam, ali neki srednjoskolac ili student nije u jednakom stanju da takvo sto priusti sebi. Tada nastupaj oni koji su voljni svoje znanje podijeliti dzaba.
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#20 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by TheHound »

Taj dio oko stvaranja neke zajednice vec ima malo vise smisla nego pravljenje nekakvih tutorijala, to bi mozda moglo i imati neku buducnost. Ali opet, svaki udemy kurs npr. ima neki mini community oko sebe gdje taj lik koji je pravio kurs odgovara na pitanja i ne samo on nego i drugi ljudi koji su slusali kurs tako da i to vec postoji.

Pa onda i kod nas postoji jako fin broj IT meetup-a gdje se stvara ta neka zajednica, evo u ponedjeljak ako sam dobro vidio bio je Cloud Native meetup, pa bude u Networksu dosta meetup-a na razne teme, pa u Brew Pubu, itd itd.

Meni se i dalje cini da vec ima dosta toga sto se ovdje pokusava pokrenuti, samo ili niste upoznati s tim, ili ja nisam shvatio poentu sta ustvari pokusavate formirati a da to vec ne postoji. Moguce da ja grijesim i da ne vidim vecu sliku, samo iznosim svoje misljenje.

Naravno da nisam protiv ideje, i ako se nesto pokrene vidjet cu sta je u pitanju pa ako budem mogao dati cu svoj doprinos, samo ovako na prvu mi se cini da ce se djaba trositi vrijeme na pravljenje necega sto vec u velikoj mjeri postoji na dosta drugih mjesta.

Kako god, sretno, vidjet cemo na sta ce izaci.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#21 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by johnnykola »

Moje okvirno mišljenje je da će onaj koji hoće ući u IT izbirikati se i naćim svoj put. No, IT ulazi u moge druge segmente društva vrlo rapidno i o tome treba razmišljati, a ne o tome kako ćeš programirati u nekom programskom jeziku. To će ljudi sjesti i uz trud i rad riješiti. No, ko će razriješiti i donijeti odluku o ulasku IT-u u škole ako nam nepismeni ljudi izlaze iz škola? Problem je puno dublji.

Sveo bih ga bukvalno na ovo:

Ako znaš jezik, bukvalno gramatiku, sintaksu i semantiku i voljan si raditi na dobrobit zajednice, uspjet ćeš u bilo čemu. IT je šortkat kojim bi ljudi da krenu, a da, neki od njih, bukvalno ne znaju niti govoriti.

Ovo za IE, pa znaš šta su zahtjevi klijenata. Ako ti neko kaže samo i jedino IE, ne možeš ti sad početi Operu ili Safari furati. Sjeo sam, nagugalo i našao rješenje. Ko upre u IT isto će to naći. I da, ima deset i više godina, kad guglaš, pa normalno da ti elitesecurity izađe s odgovrima jer je na našem jeziku.

Ali da sam tamo uspio naći nešto aman-zaman. Dabogda! Možda me jednom ili nijednom navelo u koje bih pravcu trebao dalje nastaviti tražiti.
Oblast je ogromna i na nju ne može jedna stranica, forum, video tutorijal, uputstvo odgovoriti, zato mislim da treba ići u drugom smjeru i okrenuti se recimo pitanjima tipa:

Kako bi IT mogao pomoći u obrazovanju? Koja bi to rješenja mogla biti. Kad učiš uzročno posljedične rečenice. To je to, zakucano, ne kao kod koji se razvija kojeg mijenjaš, za koji ti treba kliker u glavi. Koje su to platforme ili koncepti koji nude odgovore iz najrazličitijih predmeta na kvalitetan način. Koji su to načini rada? Kako ih IT može poduprijeti?

Ponavljam, IT-evac će se izbirikati ovako ili onako, ali to je teško i treba truda, predstavljati ljudima to kao nešto jednostavno je kontraproduktivno jer je pad onda žestok.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#22 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by SmokingMan »

ExNihilo wrote:
TheHound wrote:
SmokingMan wrote:Sajajna ideja za nas koji bi nešto da željeli da naučimo iz C#,bilo bi dobro da svi tu učestvujemo u Pay pal donacijama za održavanje sajta,koliko ko more.100% podržavam. :thumbup:
Opet ponavljam, za IT po mom misljenju stvarno nema smisla praviti nesto takvo jer postoji milijardu tutorijala na netu da je nemoguce napraviti nesto a da vec ne postoji nesto bolje.
Evo za C# ako bas pocinjes od pocetka imas kod ovih na youtube free tutorijale: https://www.youtube.com/brackeys/

A onda kad malo pohvatas osnove onda udemy, uvijek su snizenja i cijene su 10$ po kursu sto je stvarno djaba:
https://www.udemy.com/courses/search/?q=c%23&src=ukw
Samo si djelimično u pravu. Naravno da na netu postoje daleko kvalitetniji kursevi. Međutim, nije sve do kvalitete kursa. Važan dio učenja je zajednica. Ljudi koji zajedno s tobom prolaze kroz proces usvajanja znanja, ljudi koji će te motivirati, koje bez ustručavanja možeš pitati da pojasne nejasnoće. Dakle, jednostavno, osjećaj dijeljenog iskustva olakšava bauk učenja.

S obzirom da je većina forumaša "odomaćena" na Klixu, a pri tome komunicira na maternjem jeziku, mislim da bi prijedlog mogao imati smisla s te strane i potencijalno polučiti bolje rezultate nego samostalno učenje preko Udemy ili Youtube.
Nisu problem tutorijali na engleskom,već bi bilo dobro da uz sebe imaš nekog ko te barem kroz vježbe more ispravljati 4-5 puta mjesečno.Ovako kada sam prešaltaš kurseva za godinu dana,možeš onako neiskusan napraviti tonu grešaka tokom programiranja,a koje će ti sigurno promaći.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#23 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by johnnykola »

I tu dolazimo do ključne činjenice da je najbolje raditi u timu u kojem uvijek možeš pitati za uputu i savjet. I gdje ćeš to naći? Na faksu i interakciji s kolegama ili na radnom mjestu. Negdje drugdje? Dabogda! Kad bismo svi uz sebe stalno imali tutora gdje bi nam kraj bio?

Zato je bitan rad i trud za prevazilaženje činjenice da tutora obično nema.
kiligonzales
Posts: 5435
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#24 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by kiligonzales »

johnnykola wrote:Moje okvirno mišljenje je da će onaj koji hoće ući u IT izbirikati se i naćim svoj put. No, IT ulazi u moge druge segmente društva vrlo rapidno i o tome treba razmišljati, a ne o tome kako ćeš programirati u nekom programskom jeziku. To će ljudi sjesti i uz trud i rad riješiti. No, ko će razriješiti i donijeti odluku o ulasku IT-u u škole ako nam nepismeni ljudi izlaze iz škola? Problem je puno dublji.

Sveo bih ga bukvalno na ovo:

Ako znaš jezik, bukvalno gramatiku, sintaksu i semantiku i voljan si raditi na dobrobit zajednice, uspjet ćeš u bilo čemu. IT je šortkat kojim bi ljudi da krenu, a da, neki od njih, bukvalno ne znaju niti govoriti.

Ovo za IE, pa znaš šta su zahtjevi klijenata. Ako ti neko kaže samo i jedino IE, ne možeš ti sad početi Operu ili Safari furati. Sjeo sam, nagugalo i našao rješenje. Ko upre u IT isto će to naći. I da, ima deset i više godina, kad guglaš, pa normalno da ti elitesecurity izađe s odgovrima jer je na našem jeziku.

Ali da sam tamo uspio naći nešto aman-zaman. Dabogda! Možda me jednom ili nijednom navelo u koje bih pravcu trebao dalje nastaviti tražiti.
Oblast je ogromna i na nju ne može jedna stranica, forum, video tutorijal, uputstvo odgovriti, zato mislim da treba ići u drugom smjeru i okrenuti se recimo pitanjima tipa:

Kako bi IT mogao pomoći u obrazovanju? Koja bi to rješenja mogla biti. Kad učiš uzročno posljedične rečenice. To je to, zakucano, ne ko kod - gdje doći do platformi koji nude odgvore iz najrazličitijih predmeta na kvalitetan način.

Ponavljam, IT-evac će se ibirikaati ovako ili onako, ali to je teško i treba truda, predstavljati ljudima to kao nešto jednostavno je kontraproduktivno jer je pad onda žestok.
Problem je u birikanju toga puta i tome sto je teze uciti sam. Uceniji uci neukog, iskusniji prenosi iskustvo neiskusnom. Nije sramota imati vodica i pitati za savjet. Cemu potreba da se tema problematizuje pisanjem o suvisnom?

U mome svijetu cim neko pocne cjepidlaciti sa pitanjima, pitanje je zelili nesto raditi ili ne.

Ne mora svako nuzno znati govoriti da bi ucio i naucio nesto i profilirao se u necemu. Za nijemog slikara njegova slika je govor, ali je morao nauciti crtati sam ili s nekim. Nije zivot jednog IT strucnjaka crno bijel, niti samo Google. Uci se u svim situacijama i uz svakoga.

Vidis da ljudi nemaju potrebu cuvati znanje, pa kako god, knjige nam nebi trebale, isto tako ni online baze sacuvanog znanja, medjutim stvari stoje obratno i isto tako sve ono koristi i sirenju znanja, stvaranju novih vrijednosti, inovaciji procesa, poboljsanju usluga i td, ako nesto znas i u prilici si pomoci nekome ko ne zna, zasto ne pomoci, zasto nekoga ne poduciti tome, zasto nebiti koristan? O tome se ovdje radi.

Oblast jeste golema, nek svako poducava onoj u kojoj je najbolji i to se na forumu moze raditi.

Pusti se birikanja, birikanje je put kojim se nauce stvari rjesavati, na tezi nacin, ali ne i na najbolji nacin, imati mentora je proces iz koga ucis od nekoga iskusnijeg kako prevazici greske koje je neko vec cinio, a ti ih sada cinis i to je razlika golema u konacnici.
kiligonzales
Posts: 5435
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#25 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by kiligonzales »

johnnykola wrote:I tu dolazimo do ključne činjenice da je najbolje raditi u timu u kojem uvijek možeš pitati za uputu i savjet. I gdje ćeš to naći? Na faksu i interakciji s kolegama ili na radnom mjestu. Negdje drugdje? Dabogda! Kad bismo svi uz sebe stalno imali tutora gdje bi nam kraj bio?

Zato je bitan rad i trud za prevazilaženje činjenice da tutora obično nema.
Jer ti profesija demoralisanje ljudi? :D

Postavi se u kozu nekog pocetnika ucenika osnovne ili srednje skole, koji hoce da uci alternativno nesto s cime bi se dodatno bavio u zivotu. Gdje bih ga uputio? On nema tim. U nasim skolama su zastarjeli procesi nazalost u mnogo cemu i formalna edukacija ti ne nudi uvijek najbolju edukaciju koju kao pojedinac trebas i od koje u buducnosti treba da zivis. Znam iz posla, servisiramo skole.

Internet je mjesto, gdje timovi vec postoje i iznova se prave novi, a kad imas zagrizenike u neku stvar i zelis uciti od njih, onda imas i mnostvo mentora koji te mogu nauciti necemu sto zelis uciti. Uvijek se internet timovanje moze pomjeriti u ono van njega. To forumasi najbolje znaju.

Stoji boldano, samo ti zaboravljas da biti nekome mentorom, ne znaci i tutorstvo.
Post Reply