IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Klixova večernja škola - tutoriali, savjeti, praktična rješenja
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#251 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by Euphoria »

Eh to je vec web app ako ćeš imati bazu koju puniš, log in forme, apije i sl...
MI smo pričali o jednostavnoj web prezentaciji :D
Ja ovu radim u JS, koristim još angular I jquerry. U vidu je personalnog bloga. Neće imati login ili sl. Možda samo kontak formu.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#252 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by Guadalajara »

Munlajt wrote:Eh to je vec web app ako ćeš imati bazu koju puniš, log in forme, apije i sl...
MI smo pričali o jednostavnoj web prezentaciji :D
Ja ovu radim u JS, koristim još angular I jquerry. U vidu je personalnog bloga. Neće imati login ili sl. Možda samo kontak formu.
Uci CRUD ;-)
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#253 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by Euphoria »

Ma učila sam ja svašta, radila sam i sa JSON I Ajax :-)
Samo se treba usmjeriti :lol:
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#254 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by pirmin »

Koliko sam skontao JQuery je dobro znati jer se masovno koristila u prijasnjim projektima ali je developeri danas zaobilaze jer postoje bolje alternative.
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#255 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by Euphoria »

Zanjimljiv je, lahko se uči i primjenjuje, a ima i na netu vec gotovih plugina, koji su fantastični
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#256 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by HB_BHF »

pirmin wrote:Koliko sam skontao JQuery je dobro znati jer se masovno koristila u prijasnjim projektima ali je developeri danas zaobilaze jer postoje bolje alternative.
Može se reći da je to sad "zastarjela tehnologija" :D... Iako ne kontam zašto, ali eto. Na 90% oglasa za posao nećeš više pročitati jQuery već Angular/React/Vue.
Meni je jQuery vrh. Jednostavan, lagan, a može odraditi sve što mogu i ti fancy frejmvorci. To samo pokazuje koliko je svijet Web developmenta nezahvalan. U 7 dana se promijeni standard :D.
User avatar
zanimljiv
Posts: 291
Joined: 19/08/2013 10:13

#257 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by zanimljiv »

HB_BHF wrote:
pirmin wrote:Koliko sam skontao JQuery je dobro znati jer se masovno koristila u prijasnjim projektima ali je developeri danas zaobilaze jer postoje bolje alternative.
Može se reći da je to sad "zastarjela tehnologija" :D... Iako ne kontam zašto, ali eto. Na 90% oglasa za posao nećeš više pročitati jQuery već Angular/React/Vue.
Meni je jQuery vrh. Jednostavan, lagan, a može odraditi sve što mogu i ti fancy frejmvorci. To samo pokazuje koliko je svijet Web developmenta nezahvalan. U 7 dana se promijeni standard :D.
Ma sve zavisi od firme, kad naučiš dobro jedan stack s jednim frejmvorkom radiš ga godinama. Većina firmi će i za 3 godina raditi isti JS frejmvork, samo nove pridošlice u firmu će raditi novi stek i lagano uvoditi one koji su tu duže u cake novog frejmvorka..
Zeznuto je kad si freelancer pa se moraš prilagoditi, ako si u većoj firmi boli te briga (osim ako si project manager, onda te boli glava dok kontaš da li sve promijeniti i rizikovati kašnjenja u isporuci :mrgreen: )
kiligonzales
Posts: 5435
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#258 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by kiligonzales »

Ko po maleru zakacim se za JS i prebacim se na Angular, izginem i opet nista ne skontam. :lol:
kiligonzales
Posts: 5435
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#259 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by kiligonzales »

HB_BHF wrote:
pirmin wrote:Koliko sam skontao JQuery je dobro znati jer se masovno koristila u prijasnjim projektima ali je developeri danas zaobilaze jer postoje bolje alternative.
Može se reći da je to sad "zastarjela tehnologija" :D... Iako ne kontam zašto, ali eto. Na 90% oglasa za posao nećeš više pročitati jQuery već Angular/React/Vue.
Meni je jQuery vrh. Jednostavan, lagan, a može odraditi sve što mogu i ti fancy frejmvorci. To samo pokazuje koliko je svijet Web developmenta nezahvalan. U 7 dana se promijeni standard :D.
Kod Angulara se vazda nesto mjenja. :D
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#260 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by Euphoria »

Angular je dobar za filtere, jquerry je puno bolji za efekte, po mom misljenju.
kiligonzales
Posts: 5435
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#261 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by kiligonzales »

Munlajt wrote:Angular je dobar za filtere, jquerry je puno bolji za efekte, po mom misljenju.
Mene je to slomilo malo. Uspio sam uraditi nesto malo u Angularu. Jedan CRUD zasnovan na njemu, JSON-u, PHP i MYSQL. Ali to nije bilo ni lijepo ni dovoljno dobro. Ubile me razlike izmedju verzija. Vecina materijala iz koga sam ucio nije bilo kompaktibilno sa novijim verzijama Angulara.
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#262 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by HB_BHF »

kiligonzales wrote:
Munlajt wrote:Angular je dobar za filtere, jquerry je puno bolji za efekte, po mom misljenju.
Mene je to slomilo malo. Uspio sam uraditi nesto malo u Angularu. Jedan CRUD zasnovan na njemu, JSON-u, PHP i MYSQL. Ali to nije bilo ni lijepo ni dovoljno dobro. Ubile me razlike izmedju verzija. Vecina materijala iz koga sam ucio nije bilo kompaktibilno sa novijim verzijama Angulara.
Pređi onda na React ili Vue. :D
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#263 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by Euphoria »

kiligonzales wrote:
Munlajt wrote:Angular je dobar za filtere, jquerry je puno bolji za efekte, po mom misljenju.
Mene je to slomilo malo. Uspio sam uraditi nesto malo u Angularu. Jedan CRUD zasnovan na njemu, JSON-u, PHP i MYSQL. Ali to nije bilo ni lijepo ni dovoljno dobro. Ubile me razlike izmedju verzija. Vecina materijala iz koga sam ucio nije bilo kompaktibilno sa novijim verzijama Angulara.
Uh, ja sam radila jednu web app tako, svega morala kombinovati, ali sam koristila C#, mrzim PHP. Jos radila u Visual studiu, jedva ukapirah kako u to da ubacim i Angular, al uspjela, app radila savrseno. Znam da sam imala samo dvije linije koda u PHP-u, čisto da ispoštujem formu al se ne mogu sad sjetiti sta sam radila tu....
kiligonzales
Posts: 5435
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#264 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by kiligonzales »

Munlajt wrote:
kiligonzales wrote:
Munlajt wrote:Angular je dobar za filtere, jquerry je puno bolji za efekte, po mom misljenju.
Mene je to slomilo malo. Uspio sam uraditi nesto malo u Angularu. Jedan CRUD zasnovan na njemu, JSON-u, PHP i MYSQL. Ali to nije bilo ni lijepo ni dovoljno dobro. Ubile me razlike izmedju verzija. Vecina materijala iz koga sam ucio nije bilo kompaktibilno sa novijim verzijama Angulara.
Uh, ja sam radila jednu web app tako, svega morala kombinovati, ali sam koristila C#, mrzim PHP. Jos radila u Visual studiu, jedva ukapirah kako u to da ubacim i Angular, al uspjela, app radila savrseno. Znam da sam imala samo dvije linije koda u PHP-u, čisto da ispoštujem formu al se ne mogu sad sjetiti sta sam radila tu....
Inace sam web graficki dizajner, kodiram u html i css, js sam gotove komponente i frameworke poput Boostrapa, naucio koristiti davno, pomalo to programiranje varim, osnove, ali to nije dovoljno da negdje radim ko programer. Okusao sam se sa js i angularom, ali nije islo. React Native kurs prosao, li se nisam zadrzao jer sam tada radio, pa mi nije bio u potpunom fokusu. Trenutno frilensam i tragam za kakvim stalnim poslom. :lol:
kiligonzales
Posts: 5435
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#265 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by kiligonzales »

HB_BHF wrote:
kiligonzales wrote:
Munlajt wrote:Angular je dobar za filtere, jquerry je puno bolji za efekte, po mom misljenju.
Mene je to slomilo malo. Uspio sam uraditi nesto malo u Angularu. Jedan CRUD zasnovan na njemu, JSON-u, PHP i MYSQL. Ali to nije bilo ni lijepo ni dovoljno dobro. Ubile me razlike izmedju verzija. Vecina materijala iz koga sam ucio nije bilo kompaktibilno sa novijim verzijama Angulara.
Pređi onda na React ili Vue. :D
Malo sam se potrosio. 8)
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#266 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by Guadalajara »

kiligonzales wrote: Malo sam se potrosio. 8)
:lol:
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#267 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by mirsek »

kiligonzales wrote:Ko po maleru zakacim se za JS i prebacim se na Angular, izginem i opet nista ne skontam. :lol:
Uci Vue, on ti spaja najbolje od reacta i angulara, nije toliko tezak kao angular.
Sto se tice verzija angulara, sve verzije 2+ ne bi trebalo previse da se razlikuju, ko nauci 2 relativno lako ce nauciti i 6,7..
mirza_15
Posts: 10598
Joined: 19/01/2015 09:26

#268 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by mirza_15 »

Python+Django uz malo HTML-a, CSS-a i bootstrap-a :mrgreen: Da je još naći vremena za JS i neki njegov framework.... Nešto sam na brzinu preletio, ali samo sam se površno upoznao za JS i JQuery-jem. Nisam ih koristio, a i to upoznavanje je bilo podavno :mrgreen:

Ali pošto sam mrežni inžinjer trenutno se bavim python framework-cima za konektovanje na mrežne uređaje i izvlačenje podataka (a Boga mi i za konfigurisanje) sa istih (napalm, netmiko, pa i paramiko i telnetlib) od čega su neki sa multithreading opcijama (nornir). Znam, nikad niste čuli za njih :-D jer su namjenski napravljeni za rad sa mrežnom opremom. Dobijeni podaci su često string pa se igram malo i sa regex-om kako bih izvukao i obrađivao korisne informacije. Na sve ovo ide Django jer mi, jelte, treba neki zgodan UI sa bazom podataka u pozadini :mrgreen: Sa Djangom po defaultu dolazi sqlite, ali se relativno lako može koristi i MySQL, PostgreSQL ili nešto četvrto. Apsolutno uživam u svemu ovome. Zasad :mrgreen:
kiligonzales
Posts: 5435
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#269 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by kiligonzales »

mirsek wrote:
kiligonzales wrote:Ko po maleru zakacim se za JS i prebacim se na Angular, izginem i opet nista ne skontam. :lol:
Uci Vue, on ti spaja najbolje od reacta i angulara, nije toliko tezak kao angular.
Sto se tice verzija angulara, sve verzije 2+ ne bi trebalo previse da se razlikuju, ko nauci 2 relativno lako ce nauciti i 6,7..
Nije bas tako. Krenuo sam sa tutorijalima Code with Mosh, da bi na kraju ucio samo sa angularove oficijelne stranice. Na kraju recimo nadjes prakticni primjer na netu verzija 5, 6 i onda 7 i vidis da i tu postoje zackoljice od verzije do verzije.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#270 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by SmokingMan »

Ma vas par ovde baš onako zbunjuje auditoriji. :D
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#271 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by tuzlak1212 »

mirza_15 wrote:Python+Django uz malo HTML-a, CSS-a i bootstrap-a :mrgreen: Da je još naći vremena za JS i neki njegov framework.... Nešto sam na brzinu preletio, ali samo sam se površno upoznao za JS i JQuery-jem. Nisam ih koristio, a i to upoznavanje je bilo podavno :mrgreen:

Ali pošto sam mrežni inžinjer trenutno se bavim python framework-cima za konektovanje na mrežne uređaje i izvlačenje podataka (a Boga mi i za konfigurisanje) sa istih (napalm, netmiko, pa i paramiko i telnetlib) od čega su neki sa multithreading opcijama (nornir). Znam, nikad niste čuli za njih :-D jer su namjenski napravljeni za rad sa mrežnom opremom. Dobijeni podaci su često string pa se igram malo i sa regex-om kako bih izvukao i obrađivao korisne informacije. Na sve ovo ide Django jer mi, jelte, treba neki zgodan UI sa bazom podataka u pozadini :mrgreen: Sa Djangom po defaultu dolazi sqlite, ali se relativno lako može koristi i MySQL, PostgreSQL ili nešto četvrto. Apsolutno uživam u svemu ovome. Zasad :mrgreen:
Sto bi se reklo, "puste me da programiram po citav dan i jos mi plate" :D :D
mirza_15
Posts: 10598
Joined: 19/01/2015 09:26

#272 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by mirza_15 »

tuzlak1212 wrote:
mirza_15 wrote:Python+Django uz malo HTML-a, CSS-a i bootstrap-a :mrgreen: Da je još naći vremena za JS i neki njegov framework.... Nešto sam na brzinu preletio, ali samo sam se površno upoznao za JS i JQuery-jem. Nisam ih koristio, a i to upoznavanje je bilo podavno :mrgreen:

Ali pošto sam mrežni inžinjer trenutno se bavim python framework-cima za konektovanje na mrežne uređaje i izvlačenje podataka (a Boga mi i za konfigurisanje) sa istih (napalm, netmiko, pa i paramiko i telnetlib) od čega su neki sa multithreading opcijama (nornir). Znam, nikad niste čuli za njih :-D jer su namjenski napravljeni za rad sa mrežnom opremom. Dobijeni podaci su često string pa se igram malo i sa regex-om kako bih izvukao i obrađivao korisne informacije. Na sve ovo ide Django jer mi, jelte, treba neki zgodan UI sa bazom podataka u pozadini :mrgreen: Sa Djangom po defaultu dolazi sqlite, ali se relativno lako može koristi i MySQL, PostgreSQL ili nešto četvrto. Apsolutno uživam u svemu ovome. Zasad :mrgreen:
Sto bi se reklo, "puste me da programiram po citav dan i jos mi plate" :D :D
E tako nekako :mrgreen: Ja sam završio telekomunikacije, radim kao mrežni inžinjer, a s programiranjem (python) sam počeo prije možda dvije godine. Još uvijek se radujem kao malo dijete kada nešto napravim, pokrenem, i vidim da radi. Vjerovatno je ovima što su dugo u svemu ovome koda preko glave, ali meni je sve ovo ekstra zanimljivo. Uživam kao nekada u WoT-u :lol: Za sada rješavam probleme na poslu i autommatizujem neke procese koji su bili mukotrpni, dugotrajni i dosadni. Zamisli izvući podatke sa više desetina, možda i stotinu mrežnih uređaja (velikih koje koriste service provajderi) i to sve složiti u Excel tabele. Kao čarolija izgleda kada to sada uradiš jednim klikom. A može se puno više od toga.

Nisam još pokušao da čvaknem nešto sa strane. Možda je vrijeme. :mrgreen:
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#273 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by pirmin »

mirza_15 wrote:Python+Django uz malo HTML-a, CSS-a i bootstrap-a :mrgreen: Da je još naći vremena za JS i neki njegov framework.... Nešto sam na brzinu preletio, ali samo sam se površno upoznao za JS i JQuery-jem. Nisam ih koristio, a i to upoznavanje je bilo podavno :mrgreen:

Ali pošto sam mrežni inžinjer trenutno se bavim python framework-cima za konektovanje na mrežne uređaje i izvlačenje podataka (a Boga mi i za konfigurisanje) sa istih (napalm, netmiko, pa i paramiko i telnetlib) od čega su neki sa multithreading opcijama (nornir). Znam, nikad niste čuli za njih :-D jer su namjenski napravljeni za rad sa mrežnom opremom. Dobijeni podaci su često string pa se igram malo i sa regex-om kako bih izvukao i obrađivao korisne informacije. Na sve ovo ide Django jer mi, jelte, treba neki zgodan UI sa bazom podataka u pozadini :mrgreen: Sa Djangom po defaultu dolazi sqlite, ali se relativno lako može koristi i MySQL, PostgreSQL ili nešto četvrto. Apsolutno uživam u svemu ovome. Zasad :mrgreen:
:thumbup: Svaka cast! :)

Sumnjam da ce ti ikad dosaditi.
Nikad neces moci reci da sve znas a promjene su toliko dinamicne, cini mi se da se nekad desavaju na sedmicnoj bazi. :)
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#274 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by Euphoria »

Eh zato ja posustajem...ne mogu da stignem standardni posao plus to plus uciti
Ali me vuce stalno, kako on reče Patiš se satima, danima, al kad proradi.... :sretan:
mirza_15
Posts: 10598
Joined: 19/01/2015 09:26

#275 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by mirza_15 »

pirmin wrote:
:thumbup: Svaka cast! :)

Sumnjam da ce ti ikad dosaditi.
Nikad neces moci reci da sve znas a promjene su toliko dinamicne, cini mi se da se nekad desavaju na sedmicnoj bazi. :)
Pa objektivno je teško biti dobar na više polja. Recimo full stack developeri sasvim sigurno nisu jednako dobri u svemu. Pogotovo je problem ako nešto savladaš, ali se desi da to duži vremenski period ne radiš.

Ja za sada nemam namjeru da se posebno bavim front end-om. Znam html-a, css-a i bootstrap-a toliko da mogu napraviti pristojnu stranicu. Možda nekada nađem vremena da i to malo unaprijedim i još pojačam sa JS, ali za sada mi je bitnije ono ispod haube :mrgreen:
Post Reply