IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Klixova večernja škola - tutoriali, savjeti, praktična rješenja
Post Reply
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#201 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by SmokingMan »

Cookie85 wrote:
SmokingMan wrote:
Cookie85 wrote:Evo 115 Lynda Kurseva za Download :) ;)

https://www.learntpoint.com/lynda-courses-free/
Zaprimi li ti ono što sam ti posla na PM?
Jesam, nemam, moram pokusati naci ;)
Ja sam se slomio tražeći,možda budeš imao više sreće. :D
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#202 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by pirmin »

What is the future of Java developers?
I have been programming in Java for the last 10 years and have recently switched to Python/JavaScript.

Web Development

Future of Java in traditional web development looks bleak. As of 2019, the preferred architecture is SPA framework+Mobile app and backend REST services. With the rise of Microservices model, the immediate backend which the web application connects to, does not need the bells and whistles associated with Java(Spring Boot/Jersey, etc). So Designers and architects are using Non-blocking IO languages/frameworks which are lightweight like node.js+express. Complex reusable APIs that require orchestration, Database interaction will, however, be written in Java.

So my prediction for the future is more existing Java(Spring MVC etc) will be replaced with Javascript SPAs front end and Node+express backend REST APIs. The “throw-away” Node-express APIs will talk to “reusable” Java(or .net or python) “middleware” APIs which will do all the heavy lifting computation.
So Javascript will have twice as many openings than Java.

Android

Thanks to Oracle’s lawsuit against Google, there is a strategic shift in Android to move towards Kotlin. Also, there are wide verity of mobile development frameworks to choose from like Flutter(dart), React Native(Javascript), Native Script(Javascript). So there will be far fewer openings for Java developers in Android space.

Big Data and Analytics

Python and R are the default go-to language now for Big data and analytics. Python is very easy to pick up and has been historically used for data analytics by scientists and educators. R is specifically built for data analytics.

Enterprise and middleware software
Java has and will continue to have a very good future in this space. Software that solves specific purposes like ERP, CRMs, cloud internal software, Orchestration frameworks, IDMs, etc., have been built using Java and since it takes years to build them, and hence they will continue to use Java in a big way. However, to get into these companies, you have to be very good with software basics i.e. Data structures and algorithms, etc. These companies pay really well and that is the reason why the average salary of Java developer is very high. If we take out these companies form the equation, the average salary of Java developer is just about the same as a PHP developer or a python developer.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#203 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by SmokingMan »

Pored mreža,vjerovatno će me privući Python zbog robotike,akobogda to planiram započeti za 2-3 godine.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#204 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by pirmin »

Upoznam neki dan covjeka na bazenu i kroz pricu mi rece da je iz IT-branshe(Bec).
Kaze da firma mjesecima pokusava da nadje nekog ko zna raditi sa Pythonom, R i bazama. Nigdje nikog ni zglave.
Svi na Javi i C#, sta li?
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#205 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by mirsek »

pirmin wrote:Upoznam neki dan covjeka na bazenu i kroz pricu mi rece da je iz IT-branshe(Bec).
Kaze da firma mjesecima pokusava da nadje nekog ko zna raditi sa Pythonom, R i bazama. Nigdje nikog ni zglave.
Svi na Javi i C#, sta li?
To sto ti je opisao to je pozicija data scientista, eventualno data analysta. To ti je vrlo trazena roba u svijetu a kod nas u BIH tek u povojima.
Kod nas se firme ubise od pokusaja da sastave data sceience timove.
To mi je licno srednjorocni cilj, data analyst/scientist za 2-3 godine.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#206 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by pirmin »

Znam da je Data science, na YT mi stalno izlaze reklame sa Udemy-ja zbog algoritma onoga sto pratim.
Ali mi vec dugo nije jasno zasto u Evropi Python nije toliko popularan.
mirza_15
Posts: 10598
Joined: 19/01/2015 09:26

#207 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by mirza_15 »

SmokingMan wrote:Pored mreža,vjerovatno će me privući Python zbog robotike,akobogda to planiram započeti za 2-3 godine.
Python ti treba i za mreže :mrgreen: Cak i Cisco mijenja certifikaciju i ubacuje python skoro u sve programe, kao i novi kurs devnet. Uz python imaš framework nornir koji je odlična zamjena za ansible. Ja bih se čak usudio reči i da je bolji jer se ne radi o apstrakciji nego o čistom python framework-u.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#208 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by SmokingMan »

mirza_15 wrote:
SmokingMan wrote:Pored mreža,vjerovatno će me privući Python zbog robotike,akobogda to planiram započeti za 2-3 godine.
Python ti treba i za mreže :mrgreen: Cak i Cisco mijenja certifikaciju i ubacuje python skoro u sve programe, kao i novi kurs devnet. Uz python imaš framework nornir koji je odlična zamjena za ansible. Ja bih se čak usudio reči i da je bolji jer se ne radi o apstrakciji nego o čistom python framework-u.
To znam,i Chuck se opasno bacio na Phyton i Rapsbery py... :D
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#209 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by pirmin »

Ovim jacim programerima kad je dosadno, samo izbace neki framework - koliko ih je samo.
:-)
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#210 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by SmokingMan »

Što da ne kada im se može,dobro je da postoje FB grupa gdje jedni drugima pomažu ko vježbi za ipsite,stalno se po grupi vrte tricky pitanja,kako bi se raja mogla podsjetit tokom studija.To je ono što me najviše fascinira u chuckovoj grupi.od 9/10 osoba iz prve završi ispite iz mreža.... :thumbup:
mirza_15
Posts: 10598
Joined: 19/01/2015 09:26

#211 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by mirza_15 »

pirmin wrote:Ovim jacim programerima kad je dosadno, samo izbace neki framework - koliko ih je samo.
:-)
Šta bi python bio bez tih silnih framework-a :mrgreen: Zašto kucati hrpu linija koda ako je neko to već uradio i to, sasvim sigurno, bolje nego što ću ja ikad moći :mrgreen: Olakšavaju posao svima, a posebno ljudima koji se bave kodiranjem silom prilika. Mrežni inžinjer npr. u principu nije programer, ali već danas mora znati nešto python-a. Onda mu framework-ci poput napalm-a, netmiko, nornir.... dođu kao pravo malo čudo. Moram naglasiti da sam nornir-om (vjerovatno niko od vas nikada nije čuo za to) oduševljen, ali mrežnim inžinjerima koji se već "igraju" sa python-om preporučujem da pogledaju o čemu se radi, pogotovo ako rade sa jako velikim mrežama.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#212 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by pirmin »

Svaka cast svakome ko se danas kao buduci jun.dev. uspije na pocetku koncentrisati samo na fundament pored tolikog ekosistema nekog jezika.
Ima li ko kakav tip how to stay focused? :)
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#213 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by SmokingMan »

Joj da covjeku mozak funkcionise 100 na sat,pa da je u stanju da za mjsec dana nauci po jedan jezik. :D
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#214 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by SmokingMan »

Usmjerite me kako da doslijedno naučim Python,step by step,najbolji tutsi.Neka se nađu pri ruci,scakako planiram pomalo sa zagrijavanjem. :D
User avatar
Manual
Posts: 2124
Joined: 01/10/2018 18:07

#215 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by Manual »

SmokingMan wrote:Usmjerite me kako da doslijedno naučim Python,step by step,najbolji tutsi.Neka se nađu pri ruci,scakako planiram pomalo sa zagrijavanjem. :D
Za zagrijavanje mozes da pocnes sa mobile aplikacijom sololearn https://play.google.com/store/apps/deta ... .sololearn
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#216 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by SmokingMan »

Manual wrote:
SmokingMan wrote:Usmjerite me kako da doslijedno naučim Python,step by step,najbolji tutsi.Neka se nađu pri ruci,scakako planiram pomalo sa zagrijavanjem. :D
Za zagrijavanje mozes da pocnes sa mobile aplikacijom sololearn https://play.google.com/store/apps/deta ... .sololearn
Tutsi me intersuju,Udemy po mogućnosti. :D
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1581
Joined: 11/06/2011 07:36

#217 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by Kiki_Musampa »

Jel ima neko da je usao u cetrdesetim u ovo i snasao se?
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#218 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by pirmin »

SmokingMan wrote:Usmjerite me kako da doslijedno naučim Python,step by step,najbolji tutsi.Neka se nađu pri ruci,scakako planiram pomalo sa zagrijavanjem. :D
Ja te ne mogu usmjeriti ali mogu napisati svoj plan.
Startam sa kursom u oktobru, software dev. full stack JS.
Vecina raje iz branshe mi kaze koji ce ti djavo kurs, uci sam sto i radim poslije posla koji btw. nema bliske veze sa tim.
Istina, moze se danas dosta toga online nauciti ali ja sam skontao da mi treba:
- jasna linija, plan od-do. Ovako sam vrlo lako skrenem na teme koje su daleko od fundamenta
- dobar tutor koga mogu gnjaviti pitanjima
i
- ekipa codera sa kojima mozes uzivo razmjeniti ideje i iskustva

Za primjer uzimam jos i njemacki jezik koji sam ucio sam, bez skole i iako smatram da ga znam bolje nego 80% onih kojima nije maternji, nisam zadovoljan naucenim nivoom jer mi fali upravo onaj fundament koji dobijes kroz ponavljanja u skoli ili kursu.

To su moji rezoni koji mogu a i ne moraju biti ispravni.
Ti vidi, odluci i startaj.
Ne sutra, vec juce jos. :wink:
Sta god da odlucis- nista ne gubis, mozes samo profitirati.
mirza_15
Posts: 10598
Joined: 19/01/2015 09:26

#219 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by mirza_15 »

SmokingMan wrote:
Manual wrote:
SmokingMan wrote:Usmjerite me kako da doslijedno naučim Python,step by step,najbolji tutsi.Neka se nađu pri ruci,scakako planiram pomalo sa zagrijavanjem. :D
Za zagrijavanje mozes da pocnes sa mobile aplikacijom sololearn https://play.google.com/store/apps/deta ... .sololearn
Tutsi me intersuju,Udemy po mogućnosti. :D
Na udemy-ju imaš hrpu toga :mrgreen:

Ja sam počeo sa ovim:

https://www.udemy.com/complete-python-bootcamp/

I meni je odličan. Od istog instruktora sam uzeo i django (web framework)

E sada imaš kurseva kao "python for network engineers". Imaš toga na udemy-ju, ali možeš naći dosta dobrih stvari i na youtube-u. Iako neki na tim kursevima preporučuju da se odmah uđe u upotrebu pythona na mrežama, moja preporuka je da se prođe jedan pure python kurs. Lijepo je znati napraviti neku skriptu u pythonu, ali je vrlo lako moguće da ćeš doći u situaciju da moraš imati neki UI kako bi i drugi mogli da koriste tvoje skripte. Ja sam zbog toga učio django, a kada počneš sa tim onda treba naučiti i nešto HTML-a, CSS-a, eventualno nešto JS-a. Ali, moja preporuka, uzmi ovaj gore kurs kada bude 10$, a onda se fokusiraj na upotrebu pythona u mrežama. Mogu i ja pomoći u izboru materijala i tema.
Last edited by mirza_15 on 04/09/2019 22:53, edited 1 time in total.
mirza_15
Posts: 10598
Joined: 19/01/2015 09:26

#220 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by mirza_15 »

Kiki_Musampa wrote:Jel ima neko da je usao u cetrdesetim u ovo i snasao se?
Ja sam 1978. godište. Bavim se mrežama. Sa pythonom sam počeo prije otprilike dvije godine. Sada ga koristim na poslu za rad na više stotina uređaja. Stigao sam sasvim solidno savladati i django. HTML-a, CSS-a, bootstrap-a toliko da ih mogu koristiti za funkcionalnu web stranicu, a JS sam na brzinu malo pogledao na solo learning i na ovom kursu za django na udemy-ju. Volio bih da imam više vremena i za front end, ali trenutno imam druge prioritete. Python i django (plus HTML, CSS, JS i JS framework-ci) su jako moćan full stack alat kada se dobro savladaju. Ako se tome doda i nešto znanja SQL-a npr.... :D Nikada nije kasno početi. Bitna je volja i treba redovno raditi. Možda djeluje puno sve što sam nabrojao, ali nije tako strašno, pri čemu se ipak treba fokusirati na nešto od gore pobrojanog. Pokupiti osnove iz svega, ali se fokusirati na jednu, dvije ili tri stvari. Postoje ljudi koji rade samo CSS npr. Ne treba nastojati biti ekspert u svemu.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#221 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by SmokingMan »

mirza_15 wrote: Na udemy-ju imaš hrpu toga :mrgreen:

Ja sam počeo sa ovim:

https://www.udemy.com/complete-python-bootcamp/

I meni je odličan. Od istog instruktora sam uzeo i django (web framework)

E sada imaš kurseva kao "python for network engineers". Imaš toga na udemy-ju, ali možeš naći dosta dobrih stvari i na youtube-u. Iako neki na tim kursevima preporučuju da se odmah uđe u upotrebu pythona na mrežama, moja preporuka je da se prođe jedan pure python kurs. Lijepo je znati napraviti neku skriptu u pythonu, ali je vrlo lako moguće da ćeš doći u situaciju da moraš imati neki UI kako bi i drugi mogli da koriste tvoje skripte. Ja sam zbog toga učio django, a kada počneš sa tim onda treba naučiti i nešto HTML-a, CSS-a, eventualno nešto JS-a. Ali, moja preporuka, uzmi ovaj gore kurs kada bude 10$, a onda se fokusiraj na upotrebu pythona u mrežama. Mogu i ja pomoći u izboru materijala i tema.
Našao iz prve,thy... :bih:
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#222 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by ProgramskiJezik »

SmokingMan wrote:Pored mreža,vjerovatno će me privući Python zbog robotike,akobogda to planiram započeti za 2-3 godine.
jarane nemoj zapocinjat za 2-3 god zapocni odma, kupi arduino kit neki mali, i pocni tako. Ja sam napravio LED da blinka na pocetku a onda sad imam citav Sistem za firmu koji nam oglasava da li je produkcija pala, monitoring, status PR-ova.
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#223 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by ProgramskiJezik »

IT je sirok pojam.

Sta zeli raja da nauci ??


Vidim dosta za Mreze, da budem iskren, nisam odavno vidio "mreznog" admina ili nesto tako jer je 90% firmi preslo na cloud, sto znaci da su sys i network admini postali dio Devopsa. Tako da nauciti osnove SVAKAKO Treba, medjutim da samo mreze radis to tesko. (source: 6 god sam u IT-u u Sarajevu i 2 god vani)

Vidim dosta raje spominje neke programske jezike. Programski jezici "nisu bitni" bitnije je da ti znas sta hoces. Hoces Web? Mobile? Embedet sisteme? robotika, IOT? itd.. kad skontas sta od ovoga zelis onda gledaj jezike, jer nije isto programirati JavaScript za Web i IOT ili Mobile.

Tako da volio bi da imamo listu stvari sta ljude najvise zanima, mozda strawpoll napraviti, ili kad neko pita za nesto da kaze sta ga interesuje, tesko je rec "hocu da naucim Javu" a zatim pojma nema gdje ce to i kako koristit u Real Life / na poslu.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#224 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by SmokingMan »

ProgramskiJezik wrote:
SmokingMan wrote:Pored mreža,vjerovatno će me privući Python zbog robotike,akobogda to planiram započeti za 2-3 godine.
jarane nemoj zapocinjat za 2-3 god zapocni odma, kupi arduino kit neki mali, i pocni tako. Ja sam napravio LED da blinka na pocetku a onda sad imam citav Sistem za firmu koji nam oglasava da li je produkcija pala, monitoring, status PR-ova.
Jedno ide uz drugo,tak da će Pyhon u bliskoj budućnosti biti neophodan u mrežama....

https://www.tutorialspoint.com/python/python_networking

Naručim ovih dana abd.. :D
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#225 Re: IT klixovci ujedinimo se u širenju znanja

Post by pirmin »

Kad mislis da si nesto naucio odes na Codewars ili Project Euler i vidis na cemu si.
Post Reply