IT EDUKACIJA??? gdje kako koliko

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
diablobih
Posts: 8253
Joined: 28/12/2015 02:17

#51 Re: IT EDUKACIJA??? gdje kako koliko

Post by diablobih »

Averus wrote:Preporuka za besplatne online kurseve po pitanju mreže (networking, netsec isl), ali za totalne početnike, dakle da se krene od osnovnih pojmova?
Da se prisjetimo kakav trebas biti u networking ITu :D

aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#52 Re: IT EDUKACIJA??? gdje kako koliko

Post by aldm »

Ako nekoga zanima, u Academy387 ce se krajem februara odrzati kurs "Uvod u programiranje - Scala". Namijenjen je pocetnicima u programiranju - studentima i ucenicima, ljudima koji se zele prekvalifikovati i svima koji zele da nauce programirati. Radit ce se kroz razvog jednostavne Scala aplikacije (imenik, to-do lista i sl). Vise detalja:

https://academy387.com/program/uvod-u-p ... anje-scala
User avatar
Kamper
Posts: 616
Joined: 22/12/2019 18:32

#53 Re: IT EDUKACIJA??? gdje kako koliko

Post by Kamper »

Zna li neko sta se desilo sa Bookvarom? Platio sam za kurs C++ nekad prosle godine preslusao par predavanja i stao posto me krenuo neki posao pa nisam imao vremena. Sad kontao opet poceti i nigdje stranice, nigdje tutorijala a kad sam kupovao pisalo dostupno kad god i gdje god. :D
Bar da su poslali neko obavjestenje/objasnjenje na mail nego samo ukinuli pa se ti pusi. I kazu kupuj od nasih ljudi, kupuj domace. :D
User avatar
arman1
Posts: 5294
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#54 Re: IT EDUKACIJA??? gdje kako koliko

Post by arman1 »

Kamper wrote: 07/06/2020 16:27 Zna li neko sta se desilo sa Bookvarom? Platio sam za kurs C++ nekad prosle godine preslusao par predavanja i stao posto me krenuo neki posao pa nisam imao vremena. Sad kontao opet poceti i nigdje stranice, nigdje tutorijala a kad sam kupovao pisalo dostupno kad god i gdje god. :D
Bar da su poslali neko obavjestenje/objasnjenje na mail nego samo ukinuli pa se ti pusi. I kazu kupuj od nasih ljudi, kupuj domace. :D
I ja sam uplatio 3 za sina nešto je odslušao i sad vidim ćorak.
User avatar
Kamper
Posts: 616
Joined: 22/12/2019 18:32

#55 Re: IT EDUKACIJA??? gdje kako koliko

Post by Kamper »

arman1 wrote: 07/06/2020 23:40 I ja sam uplatio 3 za sina nešto je odslušao i sad vidim ćorak.
Ja sam im pisao pa cemo vidjeti hoce li se iko javiti. Kad sam pitao ima li ogranicenja rekli mi da nema nikakvih a pogotovo vremenskih. Koje smo mi varalice od naroda.
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#56 Re: IT EDUKACIJA??? gdje kako koliko

Post by neko_sa_strane »

Je li iko čuo za firmu Atia d.o.o iz Sarajeva? Piše da nude obuke u cyber security oblasti.
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#57 Re: IT EDUKACIJA??? gdje kako koliko

Post by Daryl Dixon »

8) .
Last edited by Daryl Dixon on 23/04/2022 22:09, edited 1 time in total.
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#58 Re: IT EDUKACIJA??? gdje kako koliko

Post by neko_sa_strane »

Daryl Dixon wrote: 07/07/2020 15:07 Ne preporučujem ATIA-u nikako, znam par ljudi koji su dali novac a nisu upisani u bazu podataka čitaj nije im priznat certifikat:

Atia se nalazi na black listi ovlaštenog izdavača ISO certifikata:

https://pecb.com/en/violation-of-pecb-certificates
Hvala na odgovoru. I izgledalo je previše dobro da bi bilo istinito. Znam da Neseco u ponudi ima i edukacije tako da ću tu pokušati. Hvala, još jedanput.
4500
Posts: 88
Joined: 26/12/2019 12:05

#59 Re: IT EDUKACIJA??? gdje kako koliko

Post by 4500 »

Najbolje za IT edukaciju sto se tice samog znanja su firme u BIT Alijansi koje imaju svoje edukacije, tipa BIT Kamp ili slicno,
znam da Mistal ima svoju skolu programiranja i prave vrhunski pripreljene juniore za rad u bilo kojoj IT firmi, vecinu ih i sami uposle, a koje oni ne uposle, uposle ostale firme. Inace u IT kompanijama edukacije su kvalitetne jer se susreces sa pravim problemima, projektima, dinamikom posla, programerima i ostalim. S druge strane ne vjerujem da imaju neki priznat certifikat, mislim da dobiješ certifikat da si prošao njihovu skolu, i ne znam koliko vrijedi to kao papir. i losa strana tih kurseva je da ne postoji opcija da se pohadja uz posao. dakle to zahtjeva ~6mjeseci slobodnog vremena al je uspjeh preko 90%.
Ovo ostalo sto se tice ovih "akademija" to su fabrike koje se finansiraju ljudima koji pohadjaju, tj.oni povecavaju broj polaznika i samim tim smanjuju kvalitet predavanja, posvecenost predavaca, detaljnost projekata. Od dobrih stvari moze se navesti to da dobijes certifikat koji je priznat(ako nekom to treba) i dobijes sav materijal koji ti je potreban. Pa se onda sam snalazi. Vecina nakon zavrsenih tih "akademija" moraju dodatno vrijeme se sami usavrsavati.
Nesto slicno kao i online kursevi, s tim sto online kurseve mozes vise sebi prilagoditi, mislim na tempo ucenja.

sve zavisi sta ko zeli, koliko je vec upucen, koliko ima slobodnog vremena,
Nije isto uciti uz posao i imati slobodno vrijeme za ucenje,
ko nema obaveza moze za 6mjeseci savladati vecinu stvari... a ko radi treba mu izmedju 1-2 godine i mnogo strpljenja, truda i odricanja.
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#60 Re: IT EDUKACIJA??? gdje kako koliko

Post by Daryl Dixon »

8) .
Last edited by Daryl Dixon on 23/04/2022 22:10, edited 1 time in total.
Android Knego
Posts: 1555
Joined: 13/03/2012 08:11

#61 Re: IT EDUKACIJA??? gdje kako koliko

Post by Android Knego »

neko_sa_strane wrote: 07/07/2020 15:22
Daryl Dixon wrote: 07/07/2020 15:07 Ne preporučujem ATIA-u nikako, znam par ljudi koji su dali novac a nisu upisani u bazu podataka čitaj nije im priznat certifikat:

Atia se nalazi na black listi ovlaštenog izdavača ISO certifikata:

https://pecb.com/en/violation-of-pecb-certificates
Hvala na odgovoru. I izgledalo je previše dobro da bi bilo istinito. Znam da Neseco u ponudi ima i edukacije tako da ću tu pokušati. Hvala, još jedanput.
Toj firmi koja je na Klixu reklamirala svoje edukacije iz oblasti cyber security tokom trajanja reklamne kampanje ne radi sajt! :D
Osim toga, nudili su nešto što niko nije. Da ti neće naplatiti edukaciju sve dok ne dobiješ posao.
Blago rečeno, prepresumnjivo...
User avatar
r00t
Posts: 114
Joined: 30/07/2009 14:04

#62 Re: IT EDUKACIJA??? gdje kako koliko

Post by r00t »

Atlantbh prima na praksu 4 polaznika

https://itbase.ba/vijesti/otvorene-prij ... raksu/1577
User avatar
Averus
Posts: 20338
Joined: 13/02/2008 17:07

#63 Re: IT EDUKACIJA??? gdje kako koliko

Post by Averus »

Dosta mrtva tema, ali evo da pokušam naći odgovor na pitanje:

Da li neko ima materijale sa FIT Travnik/Vitez da bi mogao podijeliti sa mnom?
Najbolje bi bilo u PDF formatu, ali kakav god da je format dobrodošao je :)
User avatar
arman1
Posts: 5294
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#64 Re: IT EDUKACIJA??? gdje kako koliko

Post by arman1 »

4500 wrote: 07/07/2020 15:58 Najbolje za IT edukaciju sto se tice samog znanja su firme u BIT Alijansi koje imaju svoje edukacije, tipa BIT Kamp ili slicno,
znam da Mistal ima svoju skolu programiranja i prave vrhunski pripreljene juniore za rad u bilo kojoj IT firmi, vecinu ih i sami uposle, a koje oni ne uposle, uposle ostale firme. Inace u IT kompanijama edukacije su kvalitetne jer se susreces sa pravim problemima, projektima, dinamikom posla, programerima i ostalim. S druge strane ne vjerujem da imaju neki priznat certifikat, mislim da dobiješ certifikat da si prošao njihovu skolu, i ne znam koliko vrijedi to kao papir. i losa strana tih kurseva je da ne postoji opcija da se pohadja uz posao. dakle to zahtjeva ~6mjeseci slobodnog vremena al je uspjeh preko 90%.
Ovo ostalo sto se tice ovih "akademija" to su fabrike koje se finansiraju ljudima koji pohadjaju, tj.oni povecavaju broj polaznika i samim tim smanjuju kvalitet predavanja, posvecenost predavaca, detaljnost projekata. Od dobrih stvari moze se navesti to da dobijes certifikat koji je priznat(ako nekom to treba) i dobijes sav materijal koji ti je potreban. Pa se onda sam snalazi. Vecina nakon zavrsenih tih "akademija" moraju dodatno vrijeme se sami usavrsavati.
Nesto slicno kao i online kursevi, s tim sto online kurseve mozes vise sebi prilagoditi, mislim na tempo ucenja.

sve zavisi sta ko zeli, koliko je vec upucen, koliko ima slobodnog vremena,
Nije isto uciti uz posao i imati slobodno vrijeme za ucenje,
ko nema obaveza moze za 6mjeseci savladati vecinu stvari... a ko radi treba mu izmedju 1-2 godine i mnogo strpljenja, truda i odricanja.
Potpisujem. Edukujem se uz rad u skroz drugoj struci. Tamo sam zakucao ali mi je pun kufer. Puno odricanja i imaš osječaj da ideš sporo kao puž. Puno moraš ponavljati jer dnevno ne možeš puno vreman odvojiti za temeljno učenje.
User avatar
gradskadjeca
Posts: 472
Joined: 01/07/2009 10:00

#65 Re: IT EDUKACIJA??? gdje kako koliko

Post by gradskadjeca »

Pozdrav svima, firma mi ponudila edukaciju po mom izboru, a da je naravno vezana za posao koji radim. Nemam nikakvo iskustvo sa SQL-om, a imamo dosta zadataka koje vrtimo na toj platformi. Kada nesto zapne, bolje bi mi bilo da poznajem i tu tematiku.

Moze li neka preporuka, vidim 387 da ima, logosoft i jos neke, ali nemam blage koja je firma najozbiljnija. Na 387 akademiji vidim da je tempo sasvim ok, 2 dana sedmicno po 2 i pol sata, cijena nije uopste bitna.

Hvala na savjetima unaprijed
User avatar
diablobih
Posts: 8253
Joined: 28/12/2015 02:17

#66 Re: IT EDUKACIJA??? gdje kako koliko

Post by diablobih »

Svi su ti ozbiljni, koga god izaberes, neces se zajebati. Samo nemoj ove kursice kao it akademija i to je to.
_huzzah_001
Posts: 59
Joined: 22/06/2021 14:37

#67 Re: IT EDUKACIJA??? gdje kako koliko

Post by _huzzah_001 »

Cao. Da li smatrate da znanje koje se stekne na akademijama, kursevima, i znanju koje sami steknemo, na polju programiranja je dovoljno i obecava posao, da li ima mogucnosti zaposlenja?
User avatar
Averus
Posts: 20338
Joined: 13/02/2008 17:07

#68 Re: IT EDUKACIJA??? gdje kako koliko

Post by Averus »

Evo pristojan uvod u Mreže (kurs sa Microsoft Virtual Academy)
Meni kao nekome ko je mnogo više fokusiran na servere i aplikacije, a ne baš puno na mrežu i tako to, ovo je došlo ekstra da popravim znanje u tom segmentu.
Diploma in Computer Networking (revised)

Pri završenom kursu se može i certifikat dobiti za nekih ~60€ :thumbup:


Ima i lakših, više fokusiranih na totalne neznalice, tu je ~20€ certifikat :)
Defining Network Infrastructure and Network Security



Generalno, Alison nudi fine kurseve, a ima se šta i naučiti :)
Ako se registrujete preko mog profila, dobijem neki popust na sljedeći certifikat, pa eto mislite na mene :D
Alison Free Education - Register
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#69 Re: IT EDUKACIJA??? gdje kako koliko

Post by Euphoria »

arman1 wrote: 14/09/2021 20:55
4500 wrote: 07/07/2020 15:58 Najbolje za IT edukaciju sto se tice samog znanja su firme u BIT Alijansi koje imaju svoje edukacije, tipa BIT Kamp ili slicno,
znam da Mistal ima svoju skolu programiranja i prave vrhunski pripreljene juniore za rad u bilo kojoj IT firmi, vecinu ih i sami uposle, a koje oni ne uposle, uposle ostale firme. Inace u IT kompanijama edukacije su kvalitetne jer se susreces sa pravim problemima, projektima, dinamikom posla, programerima i ostalim. S druge strane ne vjerujem da imaju neki priznat certifikat, mislim da dobiješ certifikat da si prošao njihovu skolu, i ne znam koliko vrijedi to kao papir. i losa strana tih kurseva je da ne postoji opcija da se pohadja uz posao. dakle to zahtjeva ~6mjeseci slobodnog vremena al je uspjeh preko 90%.
Ovo ostalo sto se tice ovih "akademija" to su fabrike koje se finansiraju ljudima koji pohadjaju, tj.oni povecavaju broj polaznika i samim tim smanjuju kvalitet predavanja, posvecenost predavaca, detaljnost projekata. Od dobrih stvari moze se navesti to da dobijes certifikat koji je priznat(ako nekom to treba) i dobijes sav materijal koji ti je potreban. Pa se onda sam snalazi. Vecina nakon zavrsenih tih "akademija" moraju dodatno vrijeme se sami usavrsavati.
Nesto slicno kao i online kursevi, s tim sto online kurseve mozes vise sebi prilagoditi, mislim na tempo ucenja.

sve zavisi sta ko zeli, koliko je vec upucen, koliko ima slobodnog vremena,
Nije isto uciti uz posao i imati slobodno vrijeme za ucenje,
ko nema obaveza moze za 6mjeseci savladati vecinu stvari... a ko radi treba mu izmedju 1-2 godine i mnogo strpljenja, truda i odricanja.
Potpisujem. Edukujem se uz rad u skroz drugoj struci. Tamo sam zakucao ali mi je pun kufer. Puno odricanja i imaš osječaj da ideš sporo kao puž. Puno moraš ponavljati jer dnevno ne možeš puno vreman odvojiti za temeljno učenje.
Je li se ovo odnosi na Mistral?
Mraka
Posts: 206
Joined: 13/04/2009 18:31

#70 Re: IT EDUKACIJA??? gdje kako koliko

Post by Mraka »

Ja sam bio krenuo za web programera i u po kursa iskoči mi posao u oblasti Cyber Security ,imao sam nekog predznanja tipa imao sam nekad svoj server,znam SQL ,poznajem Linux/Kali, polovično pentest..Sve ovo sam savladao kod kuće naravno morao sam se svega odricati i zakovati za stolicom ako mislim iole raditi ozbiljno ovaj posao.Ono što je meni interesantno je tehnologija,moraš stalno biti u korak sa njom.Evo nakon nekog perioda savladao sam BeyondTrust tj BeyondInsight(PAM) koje koriste ozbiljne firme.Iako je stresan posao naučio sam se nositi sa tim,iskreno mnogo mi se svidja oblast zvana Cyber Security. :D
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#71 Re: IT EDUKACIJA??? gdje kako koliko

Post by Euphoria »

Gdje si ucio za to?
Mraka
Posts: 206
Joined: 13/04/2009 18:31

#72 Re: IT EDUKACIJA??? gdje kako koliko

Post by Mraka »

Euphoria wrote: 05/12/2022 13:11 Gdje si ucio za to?
Ako misliš na PAM kod kuće sam ga savladao,primjer firma kupi licencu i odmah startaš da ga savladaš u što kraćem roku.Isto tako sreća je bila što sam imao ranije iskustva sa serverima,Linux/Kali,SQL..itd Sve ovo sam naučio kod kuće kao što sam rekao morao sam se odricati neki stvari i fokus je bio samo na ove stvari.Jaku volju sam imao...hoću da ti kažem da se može kod kuće sve naučiti samo je bitna volja i motivacija , u redu je naravno ako ti je lakše neki kurs upisati.Meni je npr bilo lakše za Web programera kurs uplatiti jer nisam znao odakle početi ali masu ljudi sam upoznao koje su većinom stvari savladali od kuće.Ja nisam imao nikakav certifikati ali sam imao znanje i ,što se tiče certifakata fino ga je naravno imati ali ne igra neku ulogu konkretno mislim na IT Academy.
Last edited by Mraka on 05/12/2022 13:48, edited 1 time in total.
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 4185
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistanski Dikitaturistan

#73 Re: IT EDUKACIJA??? gdje kako koliko

Post by skrbavi-admin »

Mraka wrote: 05/12/2022 13:37
Euphoria wrote: 05/12/2022 13:11 Gdje si ucio za to?
Ako misliš na PAM kod kuće sam ga savladao,primjer firma kupi licencu i odmah startaš da ga savladaš u što kraćem roku.Isto tako sreća je bila što sam imao ranije iskustva sa serverima,Linux/Kali,SQL..itd Sve ovo sam naučio kod kuće kao što sam rekao morao sam se odricati neki stvari i fokus je bio samo na ove stvari.Jaku volju sam imao...hoću da ti kažem da se može kod kuće sve naučiti samo je bitna volja i motivacija , u redu je naravno ako ti je lakše neki kurs upisati.Meni je npr bilo lakše za Web programera kurs uplatiti jer nisam znao odakle početi ali masu ljudi sam upoznao koje su večinom stvari savladali od kuće.Ja nisam imao nikakav certifikati ali sam imao znanje i ,što se tiče certifakata fino ga je naravno imati ali ne igra neku ulogu konkretno mislim na IT Academy.
svaka cast :thumbup:

od cega se jos moze finog ljeba pojest je Networking pa ako imate dje CISCO akademiju ne zalite pare jer cete je isplatit mozda za 2-3 plate....
nekome
Posts: 2880
Joined: 17/05/2011 10:41

#74 Re: IT EDUKACIJA??? gdje kako koliko

Post by nekome »



Mraka
Posts: 206
Joined: 13/04/2009 18:31

#75 Re: IT EDUKACIJA??? gdje kako koliko

Post by Mraka »

Ima li neko ovdje da se bavi pentest-ingom ? :-D
Post Reply